Bonnen die thans geldig zijn: Distributie vaste brandstoffen Gorlogsbrood voedzamer dan het normale brood Cor de Groot in werken van Chopin. MAANDAG 16 DECEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Het bedrijf zal zich van de zware slagen herstellen. STREVEN NAAR GROOTERE EENHEID. In het gebouw van den Haarl. Kegelbond in de Tempeliersstraat, te Haarlem hield de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur heden morgen haar 193e algemeene vergadering onder leiding van haren voorzitter, dr. A. J. Verhage, die dc vergadering opende met een rede, waaraan het volgende is ontleend. Spr. begon met de in den oorlog gevallen vak- genooten te herdenken en wijdde vervolgens waardeerende woorden aan de nagedachtenis van mr. dr. A. baron Röell, in leven Commis saris der provincie Noord-Holland en eere-lid dei Vereeniging voor Bloembollencultuur, die steeds groote belangstelling in het bloembollen- bedrijf toonde. Voorts herdacht dr. Verhage andere overledenen: den tuinarchitect Leonard Springer, George van der Veld; Th. Liefting te Castricum, K. Ta nis te Lisse, Frans Rijnierse te Over veen, A. van Oosten te Lisserbroek, Jac. Wijntjes te Sassenheim. Gerrit van Parijs, D. J. Vreeken te Lisse (oud-directeur van de Twent- sche Bank aldaar), Corn. Versteeg te Wassenaar, H. v. d. Wilden en Hendrik Evers. De moeilijkheden in het bedrijf, zoo ver- 1 volgde spr., die toch al groot waren, hebben zich nu wel erg toegespitst. Het eenige, maar dan ook belangrijke licht punt was dit jaar het groote contingent bloembollen, dat Duitsehland heeft afgeno men. Duitschland heeft dit jaar meer bloembollen gekocht dan sinds vele jaren het geval is geweest en het bloembollenbe- drijf is daar dankbaar voor. Wie de verhoudingen in het bloembollenbedrijf kent, en wié weet, dat het verreweg zijn be langrijkste afzetgebieden overzee vond, zal be grijpen, dat deze belangrijke afneming door het Groot-Duitsche Rijk, hoezeer deze ook toege juicht wordt, de moeilijkheden niet heeft doen kunnen overwinnen. Maar deze moeilijkheden zullen verdwijnen, wanneer deze oorlogstoestand een einde neemt! Ons product, aldus dr. Verhage, dat over de ge- heele wereld bekend en gezien is, zal dan weer gaarne door het publiek over de geheele wereld worden gekocht. En hoewel de economische ver houdingen door den oorlog gestoord zullen zijn, in het bijzonder ook in de belangrijke overzee- sche afzetgebieden, zal er toch geen reden zijn voor die landen, om ons product blijvend te we ren. Wanneer dan ook weer meer normale verhoudingen zullen zijn teruggekeerd, zal het bloembollenbedrijf de gelegenheid hebben, zich van de zware slagen te hor stellen. Vooral ook omdat met het terugwin nen der overzeesche afzetgebieden de afzet op het Europeesche continent weer ver groot kan worden. Aan het laatste kan nu reeds volle aandacht gegeven worden, en ik roep daartoe ook van deze plaats gaarne de medewerking der bevoegde instanties m. Dit is niet alleen voor het bloembollen bedrijf van het grootste belang, maar ook voor ons land, daar een export van bloem bollen, die, op de ingevoerde kunstmeststof fen na, zonder buitenlandsche grond- en hulpstoffen worden geproduceerd, een be langrijken post aan buitenlandsche deviezen kan verschaffen. Het kan dan ook als een gemeenschapsbe lang worden gezien om het bloembollenbedrijf in deze moeilijke omstandigheden in stand te houden. Belangrijke steun is al gegeven door het tot Btand komen der export-garantieregeling die een onder deze omstandigheden zoo groot mógelijken uitvoer heeft bevorderd. Ik vertrouw ook, dat te korten, die het Surplusfonds straks zal hebben voor een uitbetaling der opgekochte overschot ten met 71% van den minimum-prijs, zullen wor den aangevuld. Maar dat is niet voldoende want de financieele uitkomsten zijn dit jaar zeer slecht. Daarbij komt nog, dat het vele land, dat nu niet voor de bloembollenteelt kan worden ge bruikt, niet loonend met andere producten kan worden beteeld. Ieder voelt het nu als zijn plicht zooveel mogelijk tot de voedsel voorziening bij te dragen. Maar de outillage in het bloembollenbedrijf is ingesteld op het telen van bloembollen, en de daardoor ont staande bedrijfskosten zijn te hoog om onder de huidige prijsverhoudingen op loonende wijze voedingsmiddelen te kunnen voortbren gen. Het is goed om dit duidelijk naar voren te brengen, want als maatregelen getroffen konden worden om deze gronden loonend te betelen, zou er toe bijgedragen worden om het bloembollenbedrijf door deze moeilijke om standigheden heen te helpen, ten bate van de volksgemeenschap. Naast de moeilijkheden van dit jaar, waarvoor ik steun van de Overheid inroep, in het volle, be sef van de moeilijke taak, die zij nu te vervullen heeft, dient ook de naaste toekomst onder oogen gezien te worden. Het is niet voldoende, gerecht vaardigde hoop te hebben op een zich in gunsti- gen zin ontwikkelen der omstandigheden na den oorlog; wij moeten dan, als bedrijf, nog in leven zijn om onze taak te kunnen vervullen. In deze naaste toekomst, waaronder ik versta het tijdvak, dat de oorlogstoestand voortduurt, zal de afzet aan beperkingen onderhevig zijn, terwijl de pro ductiekosten stijgende zijn. Het is volkomen ge rechtvaardigd hiermede bij de prijszetting voor een volgend seizoen rekening te houden, en de prijzen zoo te stellen, dat in een normaal bedrijf de productiekosten gedekt worden. Dit is te meer gerechtvaardigd, nu de export niet meer zoozeer een kwestie is van prijs, maar van uitvoermoge- lijkheden, en de voor den duur van den oorlog te verwachten overschotten het prijspeil naar de minimumprijzen zullen dwingen. Hiermede wil allerminst gezegd worden, dat het nu verstandige politiek zou zijn, de prijzen zeer hoog op te voeren en de overschotten zooveel mo gelijk weg te werken door beperking van het be plante areaal. Het productie-apparaat, dus de bloembollenkraam, moet zooveel mogelijk in stand blijven, om klaar te zijn om onze kansen te be nutten. Juist om den verkoop zooveel mogelijk te ver- grooten is dit jaar ook bijzondere aandacht ge geven aan den verkoop onzer producten in het binnenland. Er is een zeer intensieve reclame actie opgezet door het Centraal Bloembollen- Comité. juist om bij het publiek in Nederland nog eens extra de aandacht op ons product te vestigen. De indruk is, dat door deze actie waaraan de or ganisaties van zaadhandelaren, bloemist-winke liers en hoveniers haar medewerking gaven, de verkoop in het binnenland direct aan het publiek aanzienlijk is vergroot. Terwijl voorts voor een volgend jaar in Duitschland de nieuwere, daar weinig of niet bekende variëteiten onder de aan dacht van vakkringen en publiek zullen worden gebracht,o.a. door een beplanting in Hamburg. In verband mei de pogingen, tot méér eenheid te komen, ook in de a'gemeene land- en tuinbouw organisaties sprak dr. Verhage de hoop uit, dat Op een gezonde wijze inderdaad meer eenheid zal worden bereikt, al raakt deze kwestie het bloem bollenbedrijf op dit oogenblik nog niet direct. Het bloembollenbedrijf, dat een afwijkend karakter heeft van den land- en tuinbouw in het algemeen, zal onder alle omstandigheden behoefte hebben aan een specifieke bloembollenorganisatie, daar zijn belangen niet voldoende behartigd kunnen worden in een algemeene land- en tuinbouw organisatie. Hiermede wil niet gezegd zijn. dat een bloembollenorganisatie niet moet werken in het kader van een algemeene tuinbouworganisa tie. In afwachting, of eenheid tot stand zou komen, heeft het hoofdbestuur van Bloembollencultuur verscheidene besprekingen gevoerd met de andere vakorganisaties, die voor de zuivere exporteurs- belangen en die voor de zuivere kweekersbelangen. Nadat in verscheidene conferenties de vraag was besproken, of dit bereikt moest worden door een federatieve samenwerking, dan wel door het vor men van één sterke vakorganisatie met afzonder lijke vakgroepen, heeft het hoofdbestuur gemeend aan de andere organisaties te moeten voorleggen, dat de eenige gezonde grondslag voor dit doel ge vonden kan worden in het vormen van één sterke vakorganisatie met afzonderlijke vakgroepen. Helaas heeft het bestuur van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap dezen grond slag verworpen. Met de exporteursorganisatie worden de besprekingen nog voortgezet. La.at ik vooropstellen, dat met het tot-stand- komen van één sterke vakorganisatie een groot vakbelang gediend zou zijn, en'dat het vakbelang waard is. dat daarvoor door elk offers gebracht worden. Het hoofdbestuur onzer vereeniging is bereid, voor dit doel offers -bezien uit een orga nisatie-oogpunt te -brengen; niet voor wat het als een halven maatregel ziet. Die offers zouden dan weloverwogen gebracht worden door een alge meene organisatie, die 80 jaar lang -de belangen van ons bedrijf diende en die in dat «bedrijf een unieke positie inneemt. Wanneer een dergelijk standpunt door elk bestuur zou worden ingeno men, zou de ideale oplossing: één vakorganisatie in ons -bedrijf, bereikt kunnen worden. Het is niet meedoen aan een zekere mode, wan neer deze eenheid als doel wordt gesteld; het is een noodzakelijkheid voor een bedrijfstak, die zijn belangen goed behartigd wil weten, dat er een zoo goed mogelijke organisatie-vorm gevonden wordt. En vooral onder deze economische verhou dingen. Voorzitter Verhage herkozen. Bij enkele candidaatsstelling werd tot voorzit ter herkozen dr. A. J. Verhage. De voorzitter dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij is er zich van bewust, dat zijn functie een moeilijke is en belooft aan de uit oefening er van zijn beste krachten te wijden. De onder-voorzitter, de heer Sei-gnette, wenscht den heer Verhage geluk en prijst de wijze waarop dr. Verhage steeds zijn functie heeft vervuld. Vooral in de kwestie van het groo te overschot heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Hij heeft zijn dagen en avonden be steed om het bloembollenvak te redden. En hem wacht nog een zware taak. De eere-voorzitter, de heer E. H. Krelage be tuigt zijn instemming met de herkiezing van dr. Verhage. H-et doet hem genoegen, dat dr. Verhage het vertrouwen van de leden heeft we ten te winnen. Moge hij kunnen voortgaan met veel te doen voor het heil van het bloembollen- vak. De voorzitter dankt. Tot lid van het Hoofdbestuur wordt in de va cature P. F. Seignette gekozen de heer Chr. Kieft Jr., te Limmen (door alle afdeelingen voor gesteld) STUDENT TOEGANG TOT DE COLLEGES ONTZEGD. De Senaat der Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam heeft een student, wegens overtreding der tucht en wangedrag, den toegang tot de Hoogeschool ontzegd gedurende een tijdvak van vier maanden. Ernstig spoorwegongeluk. Sneltrein greep ontspoorde kolenwagons. LEIDSCHENDAM, 16 Dec. (A.N.P.). Uit Den Haag vertrok hedenochtend 6.28 uur een electrisch voortbewogen kolentrein, bestaande uit 50 wagons. Toen deze trein onder de gemeente Leidschendam ongeveer halfweg Voorschoten, gekomen was, zijn de laatste 15 wagons door nog onbekende oorzaak ontspoord. Juist toen dit gebeurde, passeerde van de andere richting de electrische sneltrein no. 1105 AmsterdamDen Haag. Deze trein had een snelheid van 100 K.M. en greep in volle vaart de ontspoorde goederenwagens. De hevige botsing, welke hierdoor ontstond, had een geweldige ravage ten gevolge. Te vens was het gevolg, dat de motorwagen van den personentrein met den kop in een sloot terecht kwam. Het tweede rijtuig kwam eveneens over de sloot heen te staan, terwijl het derde ontspoorde. Masten van de bovenleiding braken af. Uit Voorschoten en 's-Gravenhage kwam spoedig medische hulp opdagen. Men kon langs een land weg per auto dicht bij de plaats van het ongeluk komen. Den bestuurder van den personentrein kon men niet bereiken. Aangezien de situatie waarin hij 'erkeerde ernstig moest zijn hield men er rekening mede dat deze bestuurder zou zijn overleden. Voorts was er een aantal licht gewonden. De gewonden zijn per goederenwagen naar Den Haag vervoerd. De overige reizigers begaven zich te voet naar het sta tion Laan van Nieuw Oost Indië. Het reizigersver keer tusschen Den Haag en Amsterdam werd van daag voor wat betreft het baanvak Den I-Iaag- Leiden bediend door de N.Z.H.T.M. De Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Het A.N.P. meldt: Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, hebben 79.000 Nederland sche arbeiders tusschen 20 Juni en 2 Novem ber werk gevonden in Duitschland. Rond 27.000 van hen zijn grensarbeiders. Naar tot op heden is vastgesteld zijn van de 79.000 Nederlandsche arbeiders voor 2 Novem ber slechts 4000 naar Nederland teruggekeerd. Een groot aantal van hen moest om gezondheids redenen het werk in Duitschland opgeven. Uit dit getal blijkt, dat de Nederlandsche" arbeiders in Duitschland bevredigende arbeidsverhou dingen hebben aangetroffen en dat derhalve de overgroote meerderheid op haar post blijft. MOLOTOF IN DE ITALIAAN SCIIE AMBASSADE. MOSKOU, 14 December (D.N.B.) De voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen en Volks commissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, heeft Vrijdagavond ten huize van den Italiaanschen ambassadeur, Rosso, aan een avondmaaltijd deel genomen. Tevens waren als gasten aanwezig andere vertegenwoordigers van het volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken, alsmede leden van hel diplomatieke corps, onder wie de Duitsche ambas sadeur, graaf Von der Sehulenburg. Het was het eerste bezoek dat de leider der Sovjet-Russische regeering en volkscommissaris van buitenlandsche zaken aan de Italiaansche ambassade bracht. De Haarlemsche huishouding Nadeelig saldo der Reiniging sterk gedaald Tegenover de bedrijven die winst voor de ge meentekas afwerpen zijn er ook die aan de ge meente geld kosten. Een daarvan is de Reiniging. In tijden van bezuiniging wordt er natuurlijk in het «bijzonder naar gestreefd het nadeelige sal do van zoo'n bedrijf zoo laag mogelijk te houden. Dit streven is bij de reiniging niet zonder uit werking gebleven. Het nadeelig saldo van de laatst vastgestelde rekening is f 350.500. 10 jaar geleden was het daarentegen f 451.800. Een verschil dus van niet minder dan f 101.300. Als wij even gaan rekenen wordt «het verschil zelfs nog grooter, omdat wij immers het feit in aanmerking moeten nemen dat de .bevolking van Haarlem in die 10 jaar zeer belangrijk is uitge breid. In die 10 jaar verminderden de kosten van dc Haarlemsche Reiniging van f 3.82 tot f 2.52 per inwoner. Een daling dus van ongeveer 34%. De moderniseering der Reiniging die in den loop der jaren werd ingevoerd heeft dus in finan cieel opzicht wel resultaten afgeworpen, al moet natuurlijk niet uit het oog verloren worden dat ook bezuinigingen daartoe hebben bijgedragen. En onder die bezuinigingen zijn er die men eigenlijk liever achterwege gelaten had. Bonnen voor derde periode aangewezen De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Ten gevolge van de betrekkelijk gunstige ver- voersgelegenheid in de laatste maanden is het mogelijk geweest een grooter hoeveelheid vaste brandstoffen beschikbaar te stellen dan voor di rect verbruik noodzakelijk was, zoodat de ver bruikers hierdoor in het algemeen eenigen voor raad hebben kunnen vormen. Zulks geldt echter niet voor de verbruikers, die verwarmen door middel van installaties voor cen trale verwarming. Voor deze verbruikers is in verhouding tot de verbruikersgroep „haarden en kachels" tot dusverre een geringere hoeveelheid vaste brandstoffen beschikbaar gesteld, zoodat voor de verbruikersgroep „centrale verwarming" thans op ruimere schaal vaste brandstoffen kun nen worden toegewezen, dan voorheen het geval is Daar het overigens noodzakelijk is, de totaal peschikbare hoeveelheid vaste brandstoffen zoo gelijkmatig mogelijk en naar gelang van de be hoefte over het geheele stookseizoen te verdeelen, zullen voor de derde periode, welke loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 Januari 1941 de met „08", „09" en „10" gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen, haarden, kachels", alsmede de met „15", „16". „17", „18", „19", „20". „21", „22". „23" en „24" gemerkte bonnen van „bonkaart distribu tie vaste brandstoffen centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van een eenheid vas te brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brandstoffen, een eenheid tweede periode' en de' met „cokes, een eenheid, tweede periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Dinsdag 31 December a.s. De verbruikers, vallende onder de groep b, b en d, met een verbruik van 25 of meer eenheden per periode, dienen zich vooralsnog niet ter verkrij ging van nieuwe toewijzingen tot dé distributie- diensten te wenden. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer hiertoe de gelegenheid bestaat. Ook voor een zwakke maag te verdragen 's-GRAVENHAGE, 16 December. Het A.N.P. meldt: Hieronder volgt de korte inhoud van het vraaggesprek met dr. C. Banning, dat vandaag te 12.15 uur door de radio is uitgezonden: 1. Samenstelling van het brood. De samenstel ling van het tegenwoordige oorlogsbrood is: van wittebrood: 65 pCt. tarwe en 35 pCt. rogge. Tege lijkertijd uitgemalen tot 80 pCt. Van bruinbrood: 75 pCt. tarwe en 25 pCt. rogge. Ongebuild. Van roggebrood: 100 pCt. rogge. Het verschil met vroeger is dus dat voor het wittebrood wordt gebruikt tarwe en rogge en dat het graan minder ver wordt uitgemalen. Dit laatste beteekent dat niet meer de zuivere bloem ter beschikking is. Maar het is algemeen bekend dat dit volstrekt niet ongunstig is voor de voe dingsstoffen. Integendeel, het huidige broodmeel bevat meer waardevolle vitaminen (bl) en mine ralen (ijzer, kalk) dan de bloem. 2. Verteerbaarheid van het oorlogs-wittebrood. Proeven, door verschillende hoogleeraren ge nomen, hebben uitgewezen dat door de gewijzig de samenstelling de verteerbaarheid van het wit tebrood niet is verminderd. Het geeft geen maag- bezwaren. Talrijke maaglijders gebruiken het re gelmatig zonder de minste klacht er over te heb ben. In het begin is er een stroom van klachten geweest, maar deze waren ongetwijfeld niet vol doende gefundeerd. We kunnen gerust zeggen dat ook een zwakke maag het oorlogswittebrood heel goed kan verdragen. 3. Voedingswaarde van het brood. Omtrent de voedingswaarde heb ik al opgemerkt dat deze in zeker opzicht hooger is dan die van het witte brood, dat van zuivere bloem is gebakken, omdat het gehalte aan vitamine bl en aan ijzer en kalk hooger is. Overigens is er geen verschil met vroeger: het gehalte aan eiwit, vet en kooLhydra- ten fs nagenoeg hetzelfde. Alleen hebben we met waterbrood te maken en hiervan is de voedings waarde natuurlijk lager dan van melkbrood. 4. Huiduitslag door het brood. Ik heb er reeds op gewezen dat maagbezwaren niet door het oorlogswittebrood worden veroorzaakt. Hoe is het nu met de klachten over huidaandoeningen door het gebruik van het tegenwoordige brood? Men hoort veel spreken over broodschurft. Deze naam is natuurlijk geheel verkeerd. Bedoeld zijn netelroos-achtige huidaandoeningenuitslag, jeuk, brandend gevoel, etc., die worden toegeschre ven aan overgevoeligheid van het brood. Nu komt inderdaad overgevoeligheid voor verschil lende meelsoorten voor, zoo ook voor roggemeel. Maar deze is buitengewoon zeldzaam. En theoretisch is niet in te zien waarom nu plotseling deze overgevoeligheid zoo sterk zou toe nemen. Blijkens de ervaring van enkele vooraan staande huidartsen die ik hiernaar heb gevraagd is ook in de practijk niets gebleken van samen hang tusschen het voorkomen van urticarieele huidaandoeningen en de gewijzigde samenstelling van het brood. Ik geloof dan ook met stelligheid te kunnen verklaren dat we hiervoor niet bevreesd behoeven te zijn. 5. Zieken voedseldistributie. Over de ziekenvoedseldistributie valt mee te deelen dat de oude reeds bestaande regeling met ingang van heden is geperfectioneerd, d.w.z. dat de artsen nauwkeurige richtlijnen hebben gekre gen over de toewijzing van ziekenvoedsel, die aan de patiënten kan worden gedaan. Daardoor hoopt de hoofdinspectie van de volksgezondheid te be reiken dat de eene patiënt niet boven den andere bevoordeeld kan worden, maar dat de toegestane hoeveelheid wetenschappelijk volkomen is verant woord BON 18. Geldig van 9 t.m. 22 December. BON 19 Geldig van 16 t.m. 29 Dec. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie bonboekje van 9 Nov. t.m. 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 30 Algem. Distributie boekje v. 7 t.m. 20 Dec. 1 kg. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 11 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 5 t.m. 18 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 12 Geldig van 16 t.m. 29 Dec. BON 11 „worst of vleesch waren" van 5 t.m. 18 Dec. 75150 gr. vleeschwaren. BON 12 Geldig van 16 t.m. 29 Dec. BOTER EN VETTEN BOM 20 Boterkaart. Geldig v. 7 t.m. 20 Dec. 1/2 pond boter of margarine of twee ons vet. BON 21 Boterkaart. Geldig van 14 t.m. 27 Dec. 1/2 pond boter of margarine of 1/2 flesch slaolie. BON 20 Vetkaart. Geldig v. 7 t.m. 20 Dec. 1/2 pond margarine of boter of twee ons vet. BON 21 Vetkaart. Geldig van 1427 Dec. 1/2 pond boter of margarine of 1/2 flesch slaolie. De aflevering der slaolie is toegestaan t.m. 31 Januari. PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten. BON 103 Algem. DistribiLtie- boekje. Van 17 Dec. t.m. 12 Jan. 1/2 K.G. peulvruchten. KAAS BONS 49, 50, 62, 63 Algem. Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec. BON 35 Geldig van 16 t.m. 29 Dec. 125 gram kaas. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 43 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. ryst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeél of rijstgries. BON 83 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. gort of gortemeel of grutten. BON 98 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti BON 93 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr. tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. EIEREN BON 23 Geldig van 9 t.m. 22 December. BON 22 Geldig van 16 t.m. 29 December. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 18 Broodkaartv. 9 t.m. 22 Dec. BON 19 (Broodkaart) v. 16 t.m. 22 Dec 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. <1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr. korstgebak 500 gr. klein korstgebak, 400 gram). SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube schcer- crême of 1 pot scheerzeep. BON 17 T.m. 31 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 08, 09, 10, Bonkaart BONS 15 t.m. 24 Bonkaart distributie centrale verwar ming: 1 eenheid- Geldig t.m. 31 Januari. BONS 07,08, 09, 10- 11. 12 13 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode: 1 eenheid. Bons gemerkt: Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Dcc. BONS 08, 09. 10. 11, Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 11 Tm. 31 Dec. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 falleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr ZEGEL PERIODE C Geldig van 16 Dec. t.m. 19 Jan. 2 L. Vereeniging „Voor de Kunst" Het was maar een kort oogenblik dat dc toehoor der zich nog niet ten volle kon overgeven: het eerste deel van het Scherzo in h moll inoest even aan ons voorbijgaan, omdat de pianist nog de tegenstrevende dingen der koude temperatuur moest overwinnen. Maar als een lafenis kwam het Molto piü lento en deed den Bechstein zingen een lied der ver troosting, waarvan de herinnering niet meer was weg te nemen toen andermaal het Presto en het Agitato over ons heenstormden, nu door niets in hun onstuimige vaart geremd. Dit Scherzo werd de veelbelovende inleiding tot den Chopin, dien wij zóó in lang niet meer hoorden. Dat wij nu ook onder de betoovering zouden komen eener Nocturne in G, dat de Mazurka's, de Walsen, de Polonaise in As ons zouden fascineeren, was bui ten twijfel. Maar dat een werk waarin Chopin heel moeilijk is te benaderen (de Sonate), onze aandacht zóó zeer geboeid zou houden, was wel boven ver wachting. Want de constructie der muziek, dc coör dinatie der gedachten zijn het nie. ciie de belangstel ling gaande houden; logiek, zonder welke de sona- tenvorm een onding is, zoekt men vergeefs. Virtuose passages, die niets hebben uit te staan met het even wicht der compositie, kunnen ons toch waarachtig niet boeien, ook niet wanneer zij afgewisseld zijn met brokstukken der heerlijkste muziek. Hoe dan was het mogelijk dat er van de voordracht dezer Sonate in bes klein een zóó groote bekoring uit ging? Het Scherzo met het overschoone trio kan bui ten beschouwing blijven, omdat het Chopin is van het allerzuiverst gehalte, van de lyriek die men zich niet heerlijker kan denken. En de Marcia funebre, in een zóó prachtig rubato voorgedragen, blijft niet zonder uitwerking. Maar de beide hoekdeelen, voor al dat slotdeel dat toch geen Finale (Sonaten- of Rondo-) vorm heeft, maar even Sphinxachtig als het eerste deel, hoe hebben beide ons zoozeer kun nen boeien? Het spel alléén van den pianist Cor de Groot staat weliswaar voor geen technische proble men. Dit evenwel kan het niet zijn. Althans niet alléén. Want veeleer is het bij hem het middel, do voertaal der gedachte, de uiting eener zeer hooge intelligentie. En deze intelligentie is het, die ons den Chopin gaf toen hij ons deze muziek componeerde, die weliswaar voor een groot deel de logiek ont beert, maar waarin toch de geest en de sfeer leven. Van deze groote opgaaf kweet zich de pianist vóór de pauze. Voor zijn zelfbewuste kunstenaarsnatuur viel het nu niet zwaar, ons daarna in het Scherzo in E, de Ballade in g en de kleinere muzikale vormen den Chopin te geven, zooals hijzelf dien voelde en dacht, den Chopin in zijn prachtige wildheid, zijn zalig dwepen, zijn gloeiende vereering voor klank en kleur, maar ook den Chopin die de gruwzame ge dachten kende van den eeuwigen nacht. De Polonaise op. 53, de Valse brillante slaan welis waar niet de tonen aan, die in het slotdeel der So nate over ons heenstormden, maar in het Scherzo in E, zoo beduidde het ons de kunstenaar die dezen middag aan den Bechstein zat, overheerschen on danks de melodiek ook deze gedachten aan het don kere niets. Dan weer opeens die Mazurka in fis, dat prachtige werk in opperste volmaaktheid, waar alles wat anders technisch materiaal heet (zooals imita tie, chromatiek, meerstemmigheid) thans is gewor den tot de zeer persoonlijke smaak van den toon dichter. Een kleine verrassing bracht de verwisseling van een der programmastukken (de Mazurka in c klein) voor dat miniatuurwerk dat bekend staat als het stokpaardje voor de conservatorium jeugd, de beken de Mazurka; wat Cor de Groot hiervan maakte, bleek ten overvloede uit het typische orgelpunt in den gealtereerden overdo minant. En hij dacht blijkbaar lachend aan dit stuk, toen aan het eind van den ongekend schoo- nen middag de opgetogen bewonderaars hem een toegift meenden af te dwingen. „Want", zal hij ge dacht hebben, „gij hebt die reeds gehad". G. J. KALT. HET TOONEEE CREMER. Het kluchtige blijspel meer klucht dan blij spel „Als 'n kwartel", dat Cremer gisterenmid dag hier te Haarlem in de tooneelzaal Hotel „De Leeuwerik" introduceerde, is geschreven, toen me vrouw de Boervan Rijk nog leefde. Het lijkt mij wel zeker, dat de auteur bij de conceptie van zijn stuk en vooral bij „tante Leen", die zich doof houdt, om achter de geheimen van haar „lieve" familieleden te komen, veel aan deze actrice heeft gedacht, want de rol had voor haar geschreven kun nen zijn. Althans, wij hoorden en zagen in onze verbeelding telkens mevrouw de Boervan Rijk in deze rol, een bewijs, hoe het talent van deze actrice den auteur had geïnspireerd voor zijn tante Leen. Dat dit blijspel kwaliteiten heeft voor 't dilct- tanten-tooneel heeft de opvoering van gisteren duidelijk bewezen. Er is herhaaldelijk geschaterd om tante Leen, die haar familie zoo „lekker te gra zen" neemt. De middelen, waarmee de schrijver den lach opwekt, zijn nog al drastisch en niet altijd even fijn. Ook is het gegeven de gefingeerde doofheid vrij goedkoop, al paste zelfs een Moliere dit middel wel eens toe om tot zijn effecten te komen. Maar het stuk is met een zekere tooneel- flair geschreven en de auteur wist precies, wat het bij het publiek zou doen. Van het succes bijvoorbeeld van een tooneeltje als het onderzoek door Dr. van Roon en later van Proffessor Rankers kon hij bijvoorbaat ver zekerd zijn. „Als 'n Kwartel" heeft dan ook bij het Cremcr- publiek een hartelijk lachsucces gehad, wat voor een groot deel ook aan de opvoering te danken was. Dit succes was wel voornamelijk voor Eki Bou wer, die tante Leen met werkelijk komisch talent heeft gecreëerd. Mejuffrouw Bouwer is een der weinige dilettanten, die karakterrollen als deze tante Leen kan spelen en dat is geen geringe ver dienste voor een nog jonge vrouw. Mimisch en ook van dictie was het zelfs uitstekend. Elk zinnetje kwam puntig en raak over het voetlicht en haar gezicht leefde aldoor mee. Alleen in haar bewe gingen niet in. haar houding was zij nog wat te kwiek en te jeugdig, maar dat is dan ook mijn eenige opmerking. De overige Cremerleden stonden voor een veel minder moeilijke taak en er ontbrak dank zij ook de bekwame leiding van Henk Bakker weinig aan de opvoering. Bakker had voor zichzelf de rol van den antipathieken Eggers gekozen cn maakte er wat ook de bedoeling van den auteur is een vrij onguur, burgerlijk type van. Martha is minder opzettelijk slecht en zij werd door mevrouw Bremer met opmerkelijke natuurlijkheid gespeeld. Aad Stroman voldeed als de ploertige Frits en An neke de Wilde was als het lieftallige nichtje, dat den neus van neef Frits voorbijging, precies wat zij zijn moest. Huïb Tuninga was een wat zonderling uitziend professor, maar speelde de rol lang ndet onverdienstelijk. Een zeer goeden arts zagen wij van Wdm Oostwald. Door de gelijktijdige opvoering van V.Z.O.D. heb ik de voorstelling van Cremer maar tot de pauze gezien, maar dat was voldoende om het succes te kunnen ccrstateeren. Toch hopen wij, dat Cremer den volgenden keer met een stuk met wat mee«r inhoud het behoeft daarom volstrekt nog geen treurig tooneelspel te zijn zal komen. B, SCHUBÜ,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7