De rantsoeneering van gas en electriciteit. Laval uit het Fransche kabinet Maximum-hoeveelheid vastgesteld. HöskF—1nifem MAANDAG 16 DECEMBER 1940 HAAREEM'S DAG BE SB Flandin thans minister van buitenlandsche zaken Duitsch legerbericht uan Zaterdag Pierre-Etienne Flandin. (Foto Archief H.D.) Het D.N.B. deelt mede: Uit Vichy wordt gemeld dat Laval geen deel meer uitmaakt van de regeering en Flandin den post van minister van buitenlandsche zaken overgeno men heeft. De overige ministers blijven in functie, behalve die van onderwijs, Ripert, die vervangen wordt door zijn secretaris-ge neraal, Chevalier. De nieuwe constitutioneel?, acte, die een einde maakt aan de opvolging van Pétain door Laval, luidt als volgt: „Indien om eenigerleï reden voor de ratificatie van de nieuwe grondwet door de natie de maar schalk verhinderd mocht zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefenen, zal de mi nisterraad met meerderheid van stemmen den plaatsvervanger aanwijzen. Tot het op treden van den plaatsvervanger neemt de ministerraad genoemde functie over". Na het uittreden van Laval uit de regeering is het vice-presidentschap zelf afgeschaft. Het secretariaat-generaal voor inlichtingen, dat tot dusver daaronder ressorteerde, wordt bij het presidium ondergebracht. De inlichtingendienst komt onder leiding van minister Baudoin. De leider van den nieuwsdienst van den staats omroep in de onbezette zone, Bonniefoy, een per soonlijke vriend van Laval, is vervangen door den journalist en radiospreker Jean Masson. Met de voorloopige leiding van de afdeeling inlichtingen en propaganda is door minister Baudoin Dixier Vignancourt belast. Als definitief leider zal, naar verluidt, de vroegere afgevaardigde Bergery wor sen benoemd. In een Zaterdag gehouden radiorede tot het Fransche volk zeide maarsohalk Pétain: „Ik heb looeven een besluit genomen, dat im.i. in het belang tan bet land is. Pierre Laval maakt geen deel meer tiife van de regeering. Pierre-Etiecne Flandin krijgt <te portefeuille van Buitenlandsche Zaken. De con- Ititutioweele acte nr. 4. die mijn opvolger aanwijst, is ingetrokken. Ik ben tot dezen stap besloten om redenen van hooge bïnnenlandsche politiek. Hij heeft geenerlei effeot op onze betrekkingen tot Duitschland. Ik blijf aan het roer. De nationale re volutie gaat voort". INSTELLING VAN EEN ADVISEERENDE VERGADERING. Het omtrent de zitting van den jongsten Fran- gchen ministerraad uitgegeven communiqué luidt als volgt: ,,Ic-u den loop van den ministerraad van 15 De cember 1940 heeft de chef van den staat, maar schalk Pétain, zijn voornemen bekend gemaakt om een adviseerende vergadering (Assemblée consul tative) in bet leven te roepen. Tot de opstelling van de definitieve grcudwet en nadat de essenitieele hervormingen bekend gemaakt zijn, welke met het oog op de omstandigheden slecht geschikt wa ren voor langdurige discussies, acht de maarschalk het. oogenblik gekomen om zekere meeningsuitingen te stimuleeren. Het beginsel van een politiek li chaam is aanvaard, welk lichaam de bevoegde factoren van alle gebieden moet vereenigen, die in staat zijn oim op bepaalde punten en op verlangen .van dien chef van den staat zekere raadgevingen te verstrekken en zekere verantwoordelijkheden te dcelein. De tekst van de wet, op grond waarvan deze vergadering zal worden ingesteld, zal binnen zeer korten tijd verschijnen". DE LEVENSLOOP VAN FLANDIN. De tot minister van buitenlandsche zaken be noemde vroegere mmister-president Flandin is in April 1880 in Parijs geboren. Op 25-jarigen leeftijd werd hij tot afgevaardigde gekozen, nadat hij te voren gepromoveerd was tot doctor in de rechten. In de wereldoorlog diende Flandin 'bij het ludhtwa- pen. In 1920 werd Flandin als onderstaatssecretaris voor de luchtvaart in de regeering opgenomen. In de volgende jaren was hij vele malen minister van Handel, minister van Financiën en minister voor Openbare Werken. Na den val van het kabinet Doumergue werd Flandin de vorming van de regeering opgedragen. Het kabiniet-Flandin, dat de politiek van Doumer gue na de onlusten van 6 Februari 1934 voortzette, duurde van 19 November 1934 tot 31 Maart 1935. Sindsdien nam Flandin deel aan het binnen- en buitenlandsch politieke leven van Frankrijk door het uitspreken van talrijke redevoeringen en het schrijven van tal van artikelen. Tijdens den oorlog hebben zijn verklaringen in de geheime zitting van de Kamer op 10 Juli zeer de aandacht getrokken. Engelsclie schepen getorpedeerd. Aan boord van de „Western Prince" bevond zich de Canadeesche minister van munitie. Door Reuter uit New-Yorlc ontvangen berichten molden dat het Engelsche stoomschip „Western Prince" (10.926 ton), dat op weg was naar Enge land. op 400 mijl ten Noordwesten van de Iersche kust getorpedeerd is. Volgens de „Canadian Press" heeft Lord Beaveu- brook de Canadeesche regeering er van in kennis gesteld, dat de Canadeesche minister voor munitie, Howe, die zich aan boord van de „Western Prince" bevond, gered is. De United Press meldt dat ook de medewerkers van Howe, Taylor, Woodward en Scott zich onder de geredden bevinden. Het schijnt overi gens dat de meeste opvarenden zich in veiligheid be vinden. Het schip vei-voerde een aanzienlijk aantal vlieg tuigen en 10.000 ton munitie en levensmiddelen. Het meerendeel der passagiers bestond uit Engel schen die deel uitmaakten van diplomatieke missies in de Vereenigde Staten en die zich met Kerstverlof naar Engeland wilden begeven. Naar voorts in scheepvaartkringen te New-York bekend wordt, is het groote dubbelschroef-motor- schip „Orari" in hol. Oosten van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Het is een schip van 10.350 b. r t., dat toebehoort aan de New Zealand Shipping Co. en speciale koelinstallaties voor het transport van levensmiddelen aan boord heeft. De vernielingen in het industrie gebied van Sheffield. BERLIJN, 14 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den nacht van 12 op 13 December hebben zooals reeds gemeld sterke formaties ge vechtsvliegtuigen de zware industrie van Shef field op zeer succesvolle wijze aangevallen. De aanval werd bij gunstig weder met goed zicht op de aarde uitgevoerd, zoodat de gestelde doe len duidelijk herkenbaar waren en de uitwer king van de treffers zonder moeite kon worden vastgesteld. Er werden tal van branden en ont ploffingen in de fabrieken der staalindustrie en in andere bewapeningsbedrijven alsmede in ondernemingen welke voor de oorlogvoering van belang zijn, zoowel in het noord-oosten als in het centrum van de stad, geconstateerd. Door de verwoestingen in het industriegebied van Sheffield gelukte het de Britsche wapen industrie zeer zwaar te treffen. De bedrijvigheid van het luchtwapen op 13 De cember bleef als gevolg van de ongunstige weers gesteldheid beperkt tot bewapende verkennin gen. Een duikboot onder bevel van den luitenant ter-zee eerste klasse Lehmann-Willenbrock heeft op zijn reis naar den vijand in totaal 40.900 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. Een deel van zijn resultaten was reeds eerder bekend gemaakt. Een kleine onderzeeboot heeft, zooals reeds gemeld, drie bewapende vijande lijke koopvaardijschepen met in totaal 15.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Eenige Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen in Noord en West-Duïtschland, welke slechts op twee plaatsen geringe schade aan huizen veroorzaak ten. Acht personen werden licht gewond." Duitsch legerbericht van Zondag: Luchtmacht opereert boven Zuid- en Midden Engeland BERLIJN, 15 Dec, (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef de bedrijvigheid der luchtmacht tengevolge van het ongunstige weer beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben afzonderlijk vliegende Duifcsche toestellen verscheidene voor den oorlog belang rijke objecten in Zuid- en Midden-Engeland aan gevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Mid lands werd een belangrijke fabriek door bommen rechtstreeks getroffen. Boven het Duitsche rijk hebben geen vijande lijke toestellen gevlogen. In het bezette gebied wierp de vijand op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten." HET LEGGEN VAN MIJNEN VOOR ENGELSCHE HAVENS. Het D.N.B. verneemt ter aanvulling op het leger bericht van Zondag o.a. het volgende: Het bericht van het Duitsche opperbevel der weermacht vermeldt sedert weken op gelijik blij vende wijze dat het leggen van mijnen voor de Engelsche havens is voortgezet. Het leggen van mijnen door de Duitsche vliegtuigen is een gevoe lig wapen tegen de Britsche handelsschepen en den daarmede verbonden toevoer van levens belangrijke goederen en noodzakelijk oorlogsma teriaal. Het feit dat de Engelschen weliswaar nog enkele maanden geleden beweerden dat zij dit ge vaar spelenderwijs meester konden worden en dat zij nu al sinds weken hierover zwijgen, is al leen reeds een bewijs dat het ondanks het in dienst stellen van honderden kleine scheepjes voor het zoeken en opruimen van mijnen onmogelijk is in enkele uren of zelfs dagen dezen dood en verderf brengenden hinderpaal op te ruimen. De conclusie is niet ongerechtvaardigd dat het in directe tonnageverlies het op zich zelf reeds hooge directe tonnageverlies door in den grond boren nog met honderden procenten te boven gaat. De eenigen tijd geleden van Engelschen kant opgestelde bewering dat het den specialen booten der Engelsche marine gemakkelijk zou vallen de Duitsche mijnen op te sporen en weg te halen, staat tegenover een bericht van meer recenten datum, waarin de Britsche admiraliteit toegeeft dat bijna 90% van dat soort vaartuigen in korten tijd verloren is gegaan. De groote convooien, wier vracht Groot Brittannië noodig heeft voor zijn be- staansbehoeften, worden opgestuwd voor de groote riviermondingen. Door het binnenvaren van kleiner vluchthavens aan de Zuidoostkust gaat tijd verloren, die nooit ingehaald kan wor den, want regelmatigheid in het Transatlantische scheepvaartverkeer is de voorwaarde voor een systematisch verloop van den ontzaglijken Brit- schen aanvoer. Ook de verkeersmoeilijkheden binnen de havens zelf. die ontstaan doordat verscheidene convooien in het geheel niet meer kunnen uitvaren, omdat volgeladen schepen den toegang versperren, lei den tot moeilijkheden en aanzienlijke vertragin gen bij het laden en lossen. Men kan vaststellen dat van den kant der En gelsche regeering^ weliswaar het middel wordt toegepast om de goederen over te laden op klei nere schepen en langs de kust in kleinere, deels daarvoor ontoereikende havens te lossen en ze dan over land naar de groote steden te transpor teeren, maai ook hierin ligt weer een zoodanige vertraging van het distributiesysteem, dat vooral voor bij de distributie der voor het groote gebruik bestemde goederen over de vele groote steden zeer vaak opmerkelijke verliezen ontstaan. Daardoor ontstaat bij de groote massa der bevolking een steeds sterker wordende schaarschte in de ravi- tailleering. Zoo heeft dit leggen van mijnversper- ringen om geheel Engeland door haar beteeke n is een even sterk effect al het rechtstreeks tot zin ken brengen van de Britsche koopvaardijruimte door de marine of het luchtwapen en de vernie ling van de Britsche havensteden door bomaan vallen. Italiaansch legerbericht van Zaterdag Voortdurende gevechten aan het Noord-Afrikaansche front. Bommen op vliegveld op Malta. ERGENS IN ITALIë, 14 December (Stefani). Het weermachtsbericht van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: „In het grensgebied van Cyrenaïca zijn de ge vechten den geheelen dag voortgezet en des middags hebben eenige tegenaanvallen van onze troepen den vijandelijken druk verlicht. Onze luchtforma- ties hebben onafgebroken boven het slagveld ge vlogen. Onze jagers hebben in luchtgevechten zes Gloster machines neergeschoten. Onze toestellen zijn alle teruggekeerd, eenige machines nadden dooden en gewonden aan boord. In Oost-A frika aan de grens van {jen Soedan was activiteit van patrouilles en artiHerie. Onze vlieg tuigen hebben een pantserauto met bommen ge troffen en buiten dienst gesteld. Ook de diensten der intendance werden getroffen. Een formatie bommenwerpers en jachttoestellen heeft een actie ondernomen op het vliegveld van Gozre Geb, waar bij vijf op den beganen grond staande vliegtuigen in brand geschoten werden. Tijdens deze actie werd de commandant van de formatie door een defect genoopt een noodlanding te maken op vijandelijk gebied. Met weergalooze handigheid wist een der andere Italiaansche bestuurders vlak bij hem te landen, hem aan boord te nemen en ongedeerd op de basis terug te brengen. In den afgeloopen nacht hebben onze bombardementsvliegtuigen ondanks de slechte weersgesteldheid met merkbare uitwer king het vliegveld Micabba op Malta getroffen. Op den avond van 13 December hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval ondernomen op Crotona (Calabrië), waarbij zijn eenige bommen lieten val len, die schade veroorzaakten aan een huis en twee barakken in brand staken. Twee personen werden licht gewond. Zooals reeds gemeld in weermachtsbericht no. 180 heeft de duikboot „Argo" onder bevel van den luitenant-ter-zee Albert Crepas op 1 December in den Atlantischen Oceaan den Canadeeschen tor pedojager „Seguenay" getorpedeerd. Dezelfde duik boot heeft op 5 December een beschermd vijande lijk convooi aangevallen en een schip van 12.000 ton getorpedeerd, dat daarop is gezonken" •tolaansch legerbericht van Zondag in Noord-Afrika felle strijd in het woestijn gebied na de ontruiming van Sidi el Barrani CRIEKSCHE AANVALLEN AFGESLAGEN ERGENS IN ITALIë, 15 Dec. (Stefani) Het 191ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Na de ontruiming van Sidi el Barrani, die gisteren, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, hebben de Italiaansche en Engelsche troepen van den ochtend tot den avond aanvallen gedaan die leidden tot bloedige gevechten in het woestijngebied van Forte Capuzzo (Solloem) en Bardia. Zonder ophouden werden aanvallen en tegenaan vallen gedaan. De slagvelden zijn bezaaid met groepen van vijandelijke pantserauto's en gevechtswagens, die in brand staan, doch de druk der vijandelijke strijdkrachten is niet vertraagd. De luchtmacht is met den bewonderenswaardigen offerzin die haar kenmerkt, opgetreden en heeft zonder onder breking gebombardeerd en gevochten. Bij de gevechten van gisteren hebben onze ja gers 11 vliegtuigen neergeschoten. Blijkens aanvallende inlichtigen is het aantal vijan delijke vliegtuigen, dat op den voorgaanden dag werd neergeschoten, tot 12 gestegen. Zes onzer bommenwerpers zijn niet terug gekeerd. De vijand heeft de bases te Bardia en Tripoli gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Grieksche front zijn in verscheidene sectoren vijandelijke aanvallen verijdeld door onze tegenaanvallen, waarbij de vijand aanzien lijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft on ophoudelijke doeltreffende aanvallen gedaan op Grieksche troepenconcentraties, ravitaïlleerings- colonnes en gemotoriseerde afdeelingen, waar bij rechtstreeks werd samengewerkt met de op den grond opereerende strijdkrachten. Onze Pichiatelli (duikbommenwerpers) heb ben kruispunten van wegen onbegaanbaar ge- Het typische poortje van Culcmborg, dat in verval geraakte, wordt hersteld. Daartoe is de doorgang afgesloten. (Foto Pa* Holland) Bij overschrijding van maxi mum boete of afsnijding. Van bevoegde zijde wordt het volgende mede gedeeld. Naar bekend mag worden geacht, noopt de ver zorging van ons land met vaste brandstoffen, die thans practisch geheel door producten van den Nederlandschen bodem moet geschieden tot groote zuinigheid. In verband daarmede werden reeds sedert het voorjaar maatregelen getroffen, om de ter be schikking komende hoeveelheden steenkolen, cokes, turf e.d. zoo billijk mogelijk over de bevolking te verdeelen. Deze maatregelen vonden hun uiteinde lijken vorm in de op 9 October j.l. van kracht ge worden distributieregeling voor vaste brandstof fen: de z.g. „vaste brandstoffenbeschikking 1940 III". Een logisch uitvloeisel van de beginselen van het distributiesysteem is, dat het niet gewenscht moet worden geacht, dat het publiek, dat zich ten aanzien van het verbruik van steenkolen, cokes, turf e.d. beperkingen moet opleggen, in de gelegenheid blijft andere warmtebronnen, zooals gas en electri- citeit naar hartelust te benutten. Nog afgezien van de daaruit voortvloeiende bevoorrechting van de financieelkrachtige lagen der bevolking, zou een verder toelaten van een onbeperkt verbruik van gas en electriciteit, die immers ook steenkool tot grondstof hebben, een mindering van de thans gel dende rantsoenen vaste brandstoffen noodzakelijk kunnen maken. Op 15 December is derhalve overgegaan tot rant soeneering van gas en electriciteit op den grondslag van 100% van het verbruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Onder „periode" wordt in dit geval verstaan een tijdvak van onge veer 60 dagen, liggende tusschen 2 meteropnemin gen. De eerste periode zal daarbij ingaan op den datum van de eerste meteropneming na 15 Decem- Der a.s. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het gas- ol electriciteitsbedrïjf tijdig bekend zal maken, welke hoeveelheden in de onderscheidene perioden ten hoogste mogen worden verbruikt. (Dit zijn dus de hoeveelheden, die in de naar de data ge rekend meest overeenkomende periode van 1939/40 werden afgenomen.) maakt en vijandelijke troepen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Andere forma ties hebben een viaduct in de spoorlijn Saloniki- Athene getroffen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke militaire objecten in het gebied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. De vijand heeft luchtaanvallen ge daan op eenige plaatsen in Erythrea zonder slachtoffers te maken of aanzienlijke schade aan te richten. De onder bevel van korvetten-kapitein Fer- raguti Carlo staande duikboot Neghelli heeft voor de Egyptische kust een vijandelijken krui ser van het type Southampton getorpedeerd en tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht zijn drie vijandelijke luchtaanvallen op Napels gedaan. Er werden bommen en brandbommen op de stad gewor pen. In de haven is een marinevaartuig van middelbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen treiler is gezon ken. Branden op de bovenverdiepingen van ze kere woningen werden onmiddellijk bedwon gen en gebluscht door het snelle optreden der brandweer. Acht burgers zijn gewond. De be volking heeft een voorbeeldige houding aange nomen." Stoffelijk overschot van den hertog van Reichstadt naar Parijs overgebracht. Plechtigheid voor den Dome des Invalides. Het D.N.B. meldde Zaterdag: Ter gelegenheid van den honderdsten verjaar dag van de overbrenging van Napoleons's stof felijk overschot van St.-Helena naar Parijs heeft de Führer aan maarschalk Pétain mede gedeeld dat hij besloten heeft het stoffelijk overschot van den zoon van Napoleon, den her tog van Reichstadt, aan het Fransche volk aan te bieden ter bijzetting in den Döme des Inva lides. Maarschalk Pétain heeft uitdrukking ge geven aan zijn dank en dien van het Fran sche volk voor dit grootmoedig gebaar. Blijkens nadere berichten is de sarcophaag met het stoffelijk overschot om 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag uit Weenen in de Fransche hoofdstad aangekomen. De kist was uit de Kapuziner Gruft gehaald en op een met vier paarden bespannen lijkkoets naar het Westbahnhof gebracht, vanwaar zij in een ver zegelden wagen naar Parijs werd gezonden. zDaar vond in aansluiting op een persreceptie bij den Duitschen ambassadeur, een plechtigheid in den Dóme des Invalides plaats. Op het voorplein van de Döme was een afdee- ling Fransche gendarmerie in groot tenue aan getreden met fakkels. Van Duitsche zijde waren ambassadeur Abetz, de commandant van Pa rijs, It.-generaal Schaumburg, gezant van Dörnberg en consul-generaal Schleier versche nen. De sarcophaag, die op een affuit stond en die door een afdeeling Duitsche soldaten van het station naar de Döme des Invalides werd ge bracht, werd hier overgedragen aan den Duit schen ambassadeur. Duitsche soldaten droegen den sarcophaag tot het voorplein, waar als ver tegenwoordiger der Fransche regeering admiraal Darlan, tezamen met de generaals De la Lau- rencin en Laure, benevens verscheidene hoogge plaatste Fransche ambtenaren aanwezig waren. Ambassadeur Abetz voltrok hier de plechtige overdracht. Hij zeide: ..Mijnheer de admiraal De Führer heeft bepaald dat ter gelegenheid van den honderster verjaardag van het over brengen van Napoleon naar Parijs, zijn zoon, de hertog van Reichstadt, van zijn rustplaats in Weenen naar Frankrijk zou worden overge bracht en bijgezet zou worden aan de zijde van zijn vader. Ik heb de eer uit naam en in opdracht van den Führer u, heer admiraal, de kist van den hertog van Reichstadt over te dra gen". Onder dof tromgeroffel werd de kist vervol gens door leden van de Fransche gendarmerie de Dome ingedragen, waar voor het hoofdaltaar een podium, versierd met de Fransche kleuren, was opgericht. Onder de klanken van orgelspel en begeleid door toortsdragers werd de kist langs het graf van Napoleon gedragen en op de baar gelegd. Na korte gebeden der geestelijken betrok een afdeeling van de Fransche gendarmerie de doodenwacht." Ten einde den verbruikers in ieder geval een minimum hoeveelheid voor huishoudelijke doeleinden te garandeeren. zullen de volgende minimum-rantsoenen gelden, onverschillig of deze 100% van het verbruik in de overeenkom stige perioden van 1939/1910 overtreffen: 1. gas: 60 M3. per periode. 2. Electriciteit: a. Voor verlichting en huishoudelijk gebruik (behalve koken): Indien de eerste meteropneming plaats heeft: vóór 16 Januari 1941: in de twee opeenvolgende perioden respectievelijk 55 en 41 KWH. Na 15 Januari 1941: in dc twee opeenvolgende perioden respectievelijk 47 en 31 KWH. b. Voor electrisch koken. Voor hen, die in hoofdzaak electrisch koken, wordt het minimum rantsoen, genoemd onder a), verhoogd met 150 KWH. per periode. Het geheel of gedeeltelijk vervangen van een rantsoen gas door electriciteit of omgekeerd zal niet woeden toegestaan. Voor nieuwe verbruiwers (dat zijn zij, die in de overeenkomstige periode van 1939/40 geen gas of electriciteit van 't betrokken bedrijf hebben afgeno men) zal dooi' 't desbetreffende bedrijf een rantsoen worden vastgesteld, overeenkomend met dat van soortgelijke bestaande verbruikers. Daarbij zullen voor huishoudelijke doeleinden uiteraard de hier boven vermelde minimum-rantsoenen in acht wor den genomen. Voor het geval het gebruik vóór 15 December a.s. is toegenomen door nieuwe verbruikstoestellen, in werking gesteld sinds de overeenkomstige peri ode van het vorige jaar, kan door het betrokken gas- of electriciteitsedbrijf een verhoogd rantsoen worden vastgesteld. Daarbij zal worden uitgegaan van het verbruik van soortgelijke bestaande ver bruikers. Voor industrieele doeleinden kan het oetrokken gas- of electriciteitsbedrijf een extra rantsoen toe kennen, op voorwaarde, dat de betrokken verbrui ker ten genoege van dat bedrijf aantoont, dat zulk een extra rantsoen noodzakelijk is. Bij overschrijding van een rantsoen zal een boete worden opgelegd ten bedrage van 50% van het over de betrokken periode verschul digde bedrag voor verbruik, nieter- en iustal- latiehuur en vastrecht. Bij herhaling van de overschrijding zal de toevoer van gas of elec triciteit kunnen worden afgesneden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het niet in het voornemen ligt het percentage van 100% te verlagen zoolang de steenkolenpositie niet on gunstiger wordt. Mochten echter onverhoopt bij zondere moeilijkheden ten aanzien van de steen kolen voorziening van de gas- of electriciteitsbe- drijven optreden (b.v. door transportbelemmeringed bij het kolenvervoer), dan is het niet uitgesloten, dat tot rantsoenverlaging zal moeten worden over gegaan (A.N.P.). OP DEN UITKIJK. Op het dak van liet Ame- rikaansch gezantschap te Londen is een perma nente wacht ingesteld, om de nadering van vijandelijke vliegtuigen te signalecrcn. (Foto Weltbild.) PROGRAMMA DINSDAG 17 DECEMBER 1310. niLVERSUM i, «is M. Nederlandsen Programma, kro. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 30 Gramofoonmuziek. 10.00 Koorconcert (opn.) 10.30 Con certgebouw-orkest (gr.pl.). 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Gerard Lcbon en 2ijn orkest. 12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten A. N. P. .00—1.15 Gramofoonmuziek. 1.45 Piariovoordracht (opn.). .00 Voor de vrouw. 3.00 Zang niet pianobegleiding. 3.10 Pianovoordracht. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.40 Vervolg van 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-symphonlc-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cyclus ..Betrekkingen met het Nederlandsche muziekleven van groote figuren uil de muziekgeschiedenis". 5.15 Nieuws-, economische- cn beurs berichten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek, 5.35 Reportage. 6.00 KRO-symphonie-orkest en solist. 6.45 Actucele repor tage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag cn nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 9.00 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.). 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelspel. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Phllharmo- nisch kwartet. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- cn economische berichten A. N. p. l'.oo Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.05 Omroeporkest. 1.50 Pianovoordracht. 2.15 Omroeporkest cn solist. 3.00 Reportage. 3.15 Cabaretpro gramma. 4.15 Kamermuziek (opn.). 5.00 VPRO: Jeugd uitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5 30 AVRO-Amusementsorkest. 5.50—5.55 ..Ook tot U", toespraak. 6.15 „Winterhulp", toespraak. 6.35 Gra- mofoonmuziek. 6.45—7.00 Actueele reportage of gramo foonmuziek en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten. Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.00—9.15 Berichten. Duitsch. 11.30—11.45 Berichten. En gelsch. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten. Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten. Engelsch. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.00—2.15 Berichten, Duitsch. 2.30—2.45 Berichten. Engelsch. 3.30 Berichten. Engelsch. 3.45 Derde en vierde acte van de opera „Aïda" (gr.pl.). 5.00 Berichten. Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- cn beursberichten A. N. P. 5.30 RVU: Cyclus „Een studie in zwart cn wit". 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten. Engelsch. 6-45 Gramofoon muziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. en slultltyj.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9