De rijksmiddelen in November POSTGIRO No's In cte&£ it/den van itkoimtêespiSAMp PHiiiPS KORT EN BONDIG. FLITSEN 1 FIETSLICHT DINSDAG 17 DECEMBER 1940 H A" ARDE U'S DAGBES D 3 Zeer bevredigende opbrengsten Aan het overzicht van de rijksmiddelen per ul timo November wordt door het A.N.P. het volgen de ontleend: DIRECTE BELASTINGEN. Wat deze belastingen betreft, kan in de eerste plaats worden geconstateerd, dat het totaal bedrag van de raming dezer middelen, door de opbrengst aanmerkelijk is overschreden, zoo zelfs, dat de jaarlijksche raming door de opbrengst van de eer ste elf maanden van het belastingjaar reeds met tal van millioenen werd geslagen. Wanneer we zien, dat de totale raming voor dit gedeelte van onze inkomsten - voor het loopende I jaar f 158.780.000 is en dan kunnen constateeren, I dat het zuivere bedrag van de kohieren tot en met November f 171.088.103,98 bedraagt, dan mogen we zeker met groote voldoening vaststellen, dat deze belastingen in hooge mate de verwachtingen heb ben overschreden, want de opbrengst tot dusver komt reeds ruim 12.3 millioen boven de raming voor het geheele jaar uit en ruim 40 millioen bo ven de opbrengst van de eerste elf maanden van het vorig jaar. Natuurlijk mag hierbij niet worden verheeld, dat het vorig jaar in de raming nog geen rekening was gehouden met de daarna nieuw in gevoerde belasting aan opcenten op de gemeente fondsbelasting, welke belasting thans op de raming is gebracht voor een bedrag van 29.5 millioen, van welk bedrag thans reeds 27.754 millioen is bin nengekomen. Daarnaast staat de nieuwe winstbe lasting, welke het vorig jaar nog niet bestond en welke tot nu toe heeft opgebracht f 15.687.144,50. Bij een beschouwing van de afzonderlijke be lastingen van deze groep zien we voorts, dat de grondbelasting, waarvoor de jaarlijksche raming f 10.780.000 bedraagt, reeds nu deze raming met f 88.700 heeft overschreden. Ook de inkomstenbelasting, waarvoor de raming- was gesteld op 89 millioen heeft aan het gunstige resultaat bijgedragen, aangezien tot ultimo No vember reeds f 331.000 meer is opgebracht. De vermogensbelasting welke geraamd was op een jaarlijksche opbrengst van 20 millioen, heeft tot dusver opgebracht f 18.741.856.46 en%bleef daar mede ruim f 640.000 beneden de opbrengst over dezelfde periode van het vorig jaar. Tenslotte komen we tot de verdedigingsbelas ting, welke op f 150.000 na de jaarlijksche raming ad 91/2 millioen heeft benaderd. Al met al kan derhalve Worden vastgesteld, dat het verloop van de middelen van de groep belas tingen in het algemeen alleszins gunstig kan wor den genoemd. DE OVERIGE MIDDELEN. Wanneer we ten aanzien van deze middelen al lereerst de opbrengst over de maand November be schouwen, dan moeten we beginnen met onze ver heugenis er over uit te spreken, dat ook deze op brengst de maandelijksche raming met vele mil lioen heeft overschreden. Bedroeg namelijk deze raming f 37.541.666,68, de opbrengst over November was f 44.954.683,12 of ruim 7.4 millioen meer. Een gunstig teeken is voorts, dat de November-opbrengst van dit jaar ruim 4.95 millioen hooger was dan over slacht maand van het vorig jaar. Ten aanzien van de maapd November kunnen we over de voornaamste middelen het volgende opmerken Natuurlijk hebben de rechten op den invoer de raming van 9 millioen, welke nog was ingesteld op onze normale handelsbetrekkingen bij lange na niet gehaald, zoodat we over November slechts een opbrengst van ruim 5.7 millioen konden boeken. Ook eenige andere middelen, hoewel niet belang rijke, voldeden niet geheel aan de verwachting, waartegenover gelukkig staat, dat weer andere be lastingobjecten ver boven het geraamde bedrag uit kwamen. Van deze laatste categorie noemen we in de eer ste plaats de omzetbelasting, waarvan de Novem ber-opbrengst bijna het dubbele bedroeg van de raming ad f 6.9 millioen, terwijl deze opbrengst van bijna 12.7 millioen daarmede meer dan 5V2 millioen gulden uitkwam boven de opbrengst in November van het vorig jaar. Een bijzondere vooruitgang vertoont voorts de accijns op het gedistilleerd, waarvan de maande lijksche raming ruim 2.4 millioen bedraagt, doch waarvan de opbrengst over November heeft be dragen f 5.587.800.of ruim 2.64 millioen meer dan in November van het vorig jaar. Ook de accijns op bier heeft de raming over troffen en eveneens die op geslacht en op suiker, doch afzonderlijk dient nog te worden vermeld de accijns op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen bedraagt. Deze accijns heeft over Novem ber deze raming met meer dan het dubbele over schreden, aangezien de opbrengst f 6.195.400. heeft bedragen. Wanneer we nu het resultaat van de opbrengsten over de eerste elf maanden beschouwen, dan kun nen we ook ten aanzien van deze middelen vast stellen, dat de totale opbrengsten de raming heb ben overschreden. Deze raming was f 412.958.333. terwijl de opbrengst bedraagt f 419.643.833,of ruim 6.685 millioen meer dan de raming. Lijk te Amsterdam opgehaald. Maandagmiddag heeft de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam uit de Heerengracht nabij de Hartestraat het lijk opgehaald van den sinds 8 November vermisten M. Nebig. De man was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij te 12.54 uur in den trein naar Amsterdam stapte. Daarna heeft men niets meer van hem vernomen. Hij had een bedrag van f 600 bij zich, hetgeen onmiddellijk deed vermoeden dat misdaad in het spel was. Inderdaad is dit geld nog niet terug gevonden. Het lijk vertoonde messteken aan het hoofd; de politie neemt aan, dat de man een huis binnen is gelokt, daar is vermoord en beroofd en 's avonds ln de duisternis te water is geworpen. In verband hiermede verzoekt de politie aan een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent elke aanwijzing, welke tot opheldering van dezen moord kan leiden, zich onverwijld tot haar te wenden. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven Verspreiding van geruchten. Zware straffen opgelegd. 's GRAVENHAGE, 16 December. Het A. N. P. meldt: Een Duitsch militair gerechtshof heeft wederom Nederlanders moeten veroordeelen, al dus een van bevoegde zijde verstrekt communiqué, die er niet tegen hebben opgezien, de domme en lage bewering te uiten en te verspreiden dat de bombardementen van Nederlandsche plaatsen en het leggen van mijnen voor de Nederlandsche kust niet door de Engelschen maar door de Duitschers zelf zouden zijn geschied. Deze grove belastering der Duitsche weermacht had voor een 26-jarigen man 1 jaar en 6 maanden en voor een 69 jarige vrouw 6 maanden gevange nis ten gevolge Een andere krijgsraad heeft een Nederlander veioordeeld, die met anderen in een café handtaste lijkheden tegen eenige Duitsche soldaten was be gonnen. Uit een groote groep Nederlanders, die in de meerderheid was, heeft de beklaagde een Duïtseh soldaat een bierglas dat hij tevoren opzettelijk in zijn hand had genomen, tegen 't hoofd gegooid en den soldaat daardoor een diepe hoofdwonde toege bracht. Deze laffe daad kostte hem 3 jaar gevange nisstraf. Ten slotte moesten 3 jonge mannen gestraft wor den, omdat zij geloofden, hun vijandige houding tegenover Duitschland tot uiting te moeten brengen door in een garderobe van een restaurant meerdere officiersmutsen te stelen en kapot te scheuren. Elk 10 maanden gevangenis was de zeer zachte straf voor deze grove beleediging der Duitsche weer macht. Concentratie in de vakpers van het N. V. V. AMSTERDAM. 16 Dec. De persdienst van het N.V.V. deelt mede, dat in het begin van het nieuwe jaar een nieuw, centraal weekblad zal worden uit gegeven voor de leden van de vakvereenigingen, die bij het N.V.V. zijn aangesloten. Het zal den- naam „Arbeid" dragen. Dit weekblad zal de be staande organen van alle vakorganisaties geheel vervangen. Het zal verschijnen in een oplaag van bijna 400.000 exemplaren, in ongeveer 40 verschil lende edities. Om tegemoet te komen aan de be hoefte, die elke vakvereeniging heeft aan een middel tot direct contact met de leden van de eigen organisatie, zal eiken bond wekelijks vier pagina's ter beschikking worden gesteld voor be richten van hoofdbestuur en af deelingen, en voor vaktechnische aangelegenheden en sociale pro blemen van den eigen bedrijfstak. In het aanslui tende algemeene gedeelte van het blad. dat in een omvang van twaalf pagina's voor alle edities de zelfde inhoud behoud, zal men ernaar streven zoowel den arbeider als zijn gezinsleden voortdu rend ontwikkeling, voorlichting en ontspanning te verschaffen. De concentratie der N.V.V.-vak- bladen in dit nieuwe weekblad moet worden ge zien als een belangrijk onderdeel van het werk dat door commissaris Woudenberg wordt verricht in het belang van de inwendige versterking en ver deren uitbouw van de Nederlandsche vakorgani saties. BEPERKING VAN HET REIZIGERSVERKEER. Met ingang van 5 Januari. DIENSTREGELING OP ELECTRISCH NET ONGEWIJZIGD. Naar het Alg. Hbld. van de zijde van de directie der N.S. verneemt, zal op 5 Januari a.s. een nieuwe dierstregeling der Nederlandsche Spoorwegen ver schijnen. Met ingang van dien datum zal een be perking voor het reizigersverkeer worden inge voerd en wel op detrajecten. die met stoomtractie worden gereden. Voornamelijk zal deze beperking zich doen gelden voor her, die op Zondag willen reizen, omdat op dien dag tal van stoomtreinen uit vallen. Tevens zullen ook op werkdagen eenige stoomtreinen uitvallen, maar lang niet in die mate als op Zondag net geval zal zijn. Verder vernamen wij, dat de dienstregeling op net geheele electrische net geen enkele wijziging zal ondergaan. Evenmin zal het Gooi worden ge dupeerd, noch de zakenmenschen, noch het goede rentransport. Van een tariefsverhooging, die volgends geruch ten op komsf zou zijn, is bij de directie te Utrecht niets bekend Wanneer men daartoe zou besluiten, zal deze in geen geval met ingang van het niewe jaar worden ingevoerd. Alle mededeelingen om trent een bepaald percentage zijn dus volkomen uit de luc' gegrepen. Mr. dr. A. baron Röell in den Arnliemschen raad herdacht. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Arnhem is door den burge meester, den heer H. P. J. Bloemers, het overlij den herdacht van mr. dr. A. Baron Röell, Commis saris der provincie Noord-Holland en oud-burge meester van Arnhem. „In dezen magistraat verloor ons land een man van groote beteekenis aldus spr. Van 1904 tot 1910 stond de overledene aan het hoofd van het bestuur onzer stad. In een tijdperk, waarin Arnhem zich tot een moderne gemeente ging ontwikkelen, gaf hij met groote bekwaamheid, kracht en voort varendheid leiding aan de gemeentelijke zaken. Tal van belangrijke beslissingen zijn aan die leiding te danken geweest. De verslagen van de handelingen van den raad leggen getuigenis af van het leedwezen, waarmede zoowel het bestuur der gemeente als haar ingeze tenen in het jaar 1910 hun burgemeester aan de hoofdstad des rijks afstonden; eveenens echter van hun dankbaarheid voor de toewijding, waarmede hij de belangen van gemeente en burgerij had ge diend. Ofschoon sedert zijn vertrek dertig jaren zijn voorbijgegaan, herinnert de gemeente Arnhem zich ook thans nog haar oud-burgemeester en diens ar beid en deelt zij in den rouw over zijn verschei den". De raad hoorde deze woorden staande aan. De beste éh zuinigste lampen óóit door Philips vervaardigd. (Adv. Ingez. Med.) Levering van tabaksproducten. Niet meer aan personeelinkoopvereenigingen. De directeur van het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft bepaald: a. Het is aan ondernemingen, die tabaksproduc ten vervaardigen, verboden tabaksproducten te leveren aan bedrijfsvergunninghouders of parti culieren, die naar het oordeel van de industrie tabak-commissie. daartoe bijgestaan door verte genwoordigers van grossiers en winkeliers in ta baksproducten, dergelijke producten beneden den banderolle-prijs plegen te koopen met het ken nelijke doel deze aan een beperkten kring van particulieren te distribueeren b. het onder a. vermelde vex-bod geldt niet ten aanzien van de levering van tabaksproducten aan bedrijfsvergunninghouders of particulieren, voor zoover deze bedoelde producten verkoopen in bij bedrijven en instellingen behoorende cantines; c. tegen de door de industrie-tabak-Sommissie genomen beslissingen, als bedoeld onder a, is be roep mogelijk bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. Sedert 20 Mei werd een 18-jarig meisje, wo nende te Amsterdam, uit de ouderlijke woning ver mist. Het is thans gebleken, dat zij sindsdien met een vriend te Utrecht vertoefde. Men heeft haar, in afwachting van nadere maatregelen, voorloopig vei liger onderdak verleend, aldus het A. N. P. Te Deventer is de 57-jarige S. uit Lochem door een auto aangereden en op slag gedood. Als maatregel tegen den smokkelhandel is in Zeeuwsch Vlaanderen in een strook van 1000 M. breedte langs de rijksgrens tusschen de Schelde en de Noordzee alle goederenvervoer verboden. Het verbod geldt niet ten aanzien van goederen, waar van het vervoer kennelijk plaats heeft als een voortgezette handeling van een toegelaten invoer of geoorloofden uitvoer op een spoor-, land-, tram- of waterweg, waaraan een kantoor der invoerrechten is 'gevestigd. De Amsterdamsche handelsrecherche heeft de hand gelegd op 1000 Literblikken kip en 300 hee- renconfectiecostuums, die voor veel te hoogen prijs en bovendien zonder vergunning aan den man ge bracht werden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft een 19- jarig recidivist, verdacht van het stelen van een met juweelen gemonteerden ring uit een perceel te 's-Gravenhage, waar hij als timmerman arbeid ver- richtte, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Zondag is in Den Haag op 45-jarigen* leeftijd overleden mr. G. M. Cohen Tervaert, substituut of ficier van justitie. De crematie van het stoffelijk overschot zal Woensdagmiddag 12.15 uur te Wes- terveld geschieden. Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer Wilmerink in de buurtschap Ma- rienheem te Raalte afgebrand. Bloem zonder geleidebiljet laten vervoeren. ÏJmuidensche bakker in overtreding. Door de Haarlemsche recherche Is Maandag avond op den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een 16-jarige bakkersknecht uit IJmuidexi aange houden, die in opdracht van zijn patroon een ÏJmuidensche bakker 50 K.G. Hongaarsche bloem vervoerde zonder geleidebiljet. De bloem is in beslag genomen en tegen den bakker is proces verbaal opgemaakt. Spaarbankgelden. Mr. Trip spreekt een onjuist gerucht tegen. De Tel. meldt: De secretaris-generaal van Financiën heeft het noodig geoordeeld, een categorische tegenspraak te geven van een gerucht, dat onrust veroorzaakt heeft onder het sparend publiek in Nederland. Deze tegenspraak, afkomstig van den op financieel gebied hooggeplaatsten Nederlander zal ongetwij feld een goeden indruk maken. Hij heeft een schrij ven van den volgenden inhoud gericht aan den Nederlandschen Spaarbankbond te Amersfoort, waarbij 182 der voornaamste spaarbanken in ons lar.d zijn aangesloten: „Naar ik verneem wordt het geruoht verbreid als zou het denkbeeld in overweging zijn genomen, om legoed bij spaarbanken in een of anderen vonn te blokkeexen. Ik stel er prijs op te uwer kennis te brengen, dat aan dit gerucht elke grond ont breekt en dat dit denkbeeld in geen enkel opzicht ter sprake is gekomen of in overweging is geno men. Mocht u dit gewenscht voorkomen, dan mach tig ik u reeds bij voorbaat, deze mededeelingt..i ter algemeene kennis te brengen" (w.g.) TRIP. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: VAN 17 OP 18 DECEMBER 1940 van 17.27 tot 9.46. Maansopkomst 21.54 Maansondergang 11.50 d.a.v. NIEUWE SERIE No. 181 Een moment r f )- - 1 - - Nadat Van Epscheuten driemaal voor niets naar de deur was gegaan omdat baldadige jongens hadden gebeld, trof het wel ongelukkig, dat het de vierde maal zijn schoonmoeder was, die een bezoek kwam brengen. Ontslag van tijdelijk personeel. En regeling van den werktijd bij z.g.n. onwerkbaar weer. 's- GRAVENHAGE, 15 Dec. De directeur-ge neraal van den Arbeid vestigt de aandacht op zijn algemeene vergunningen tot: 1. ontslag van tijdelijk personeel, 2. tijdelijke stopzetting van werk of verminde ring van den werktijd bij zgn. onwerkbaar weer. Bij de sub 1 genoemde vergunning wordt aan werkgevers vergund om arbeiders, die met het oog op een bepaald, met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien tijd in dienst zijn of worden genomen, te ontslaan, mits zoodanige indienstnemingen in het desbetreffende bedi'ijf gebruikelijk zijn en voorts door den werk gever, direct na de indienstneming van zoodanigen ai-beider aan het bevoegde districtshoofd der ar beidsinspectie een schriftelijke kennisgeving in tweevoud wordt toegezonden. Wanneer het werken betreft, die langer dan drie weken duren, of wan neer het gaat om bedrijven, waarin dergelijke tij delijke werkzaamheden niet gebruikelijk zijn, dan kan bij de aanneming van personeel, dat bestemd is voor een bepaald werk, reeds onmiddellijk aan de arbeidsinspectie vergunning gevraagd worden om dat personeel na afloop -van dat bepaalde werk weer te mogen ontslaan. Wanneer het niet mogelijk is den tijd, benoodigd voor deze wex-ken, precies te schatten, dan kan bij de aanvrage om vergunning volstaan worden met een ruime schatting, b.v.: „6 weken of zooveel lan ger, als het werk mocht duren". Er behoeft dus bij werkgevers bij het aanstellen van tijdelijk personeel onder de hierboven om schreven omstandigheden geen vrees te bestaan, dat zij dit personeel na afloop van het werk in dienst moeten houden. Hieruit volgt, dat men, al naar behoefte, zooveel mogelijk personeel kan aan stellen voor tijdelijke werkzaamheden, aangezien de arbeidsinspectie in zoodanige gevallen met den tijdelijken aard van het werk in alle opzichten re kening zal houden. Voorts wordt aan werkgevers vergund het werk in de onderneming hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk tijdelijk stop te zetten of den werktijd in de onder neming tot minder dan 36 uren per week in te korten, voor zooveel betreft den arbeid: a. bij in aanbouw, aanleg, verbouwing, herstel ling, slooping of onderhoud zijnde bouw-, grond-, waterwerken, ondergrondsche leidingen en wegen; b. ten behoeve van de vervaardiging van bak steen en dakpannen; c. bij de vervaardiging van cement- en beton- waren: d. bij het winnen van zand en grind; e. op scheepswerven en -slooperijen; indien en voor zoolang ten gevolge van de weers gesteldheid de wei'kzaamheden tijdelijk moeten worden stopgezet en de arbeiders niet op een an dere plaats in dezelfde inrichting werkzaam kun nen worden gesteld. Als voorwaarde wordt gesteld: dat door den werkgever, die van deze vergun ning gebruik maakt, onverwijld, nadat het werk LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. W (Adv. Ingez. Med.) moet worden stopgezet, aan het bevoegde districts hoofd der arbeidsinspectie wordt gezonden een schriftelijke kennisgeving in tweevoud en tegelij kertijd een afschrifl van deze kennisgeving wordt gezonden aan hel gemeentebestuur van de woon plaats van den betrokken werknemer. De directeur-generaal van den Arbeid vesUgt er met nadruk de aandacht op, dat overtreding van het bepaalde bij deze vergunningen lot het op maken van proces-verbaal kan leiden. Men kan veel onaangenaamheden voorkomen door zooveel mogelijk inlichtingen te vragen bij de districtshoofden der arbeidsinspectie. (A.N.P.) Geheel Noord- en Zuid-Holland wettelijk consuinptiemelkgebied. Melkhandelaren moeten vóór 22 December bij de A. V. M. of de C. M. C. zijn aangesloten. De Algemeene Vereeniging voor Melkvoor- zienlng (A.V.M.) en de Consumptie-Melk-Cen- trale (C.M.V.) beide gevestigd te 's-Graven hage, brengen onder de aandacht van belang hebbenden, dat het in het voornemen van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van landbouw- en visscherij ligt, om met ingang van 22 December 1940 als wettelijk ge bied aan te wijzen alle in het werkgebied der C.M.C. liggende gemeenten, die tot ixog toe niet tot wettelijk gebied wai*en verklaai'd. Dit houdt in, dat van genoemden datum af de melkhandelaren moeten zijn aangesloten bij de A.V.M. en de melkveehouders bij de C.M.C., voorzoover deze ten minste bij de consumptie- melkvoorziening zijn betrokken en daarbij wen- schen te blijven. Hieronder vallen echter niet de veehouders, die de op hun bedrijven gewonnen melk afleveren voor de verwerking tot industrie producten. Deze behoeven zich niet aan te slui ten en zullen dit zelfs waarschijnlijk niet kun nen. Is men na 22 December 1940 niet aangeslo ten bij een dezer vereenigingen, dan mag men noch direct, noch indirect melk in consumptie brengen. Er zullen in verschillende gemeenten zitda gen worden gehouden om gelegenheid te geven voor aansluiting. De melkhandelai'en, die niet in de gelegen heid zijn, naar een dezer zitdagen te gaan, kunnen zich voor aansluiting rechtstreeks ook wenden tot de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening (A.V.M.). De melkveehouders kunnen zich wenden tot de Consumptie-Melk- Centrale (C.M.C.) te 's-Gravenhage, dan wel tot het betrokken vei'koopbureau dezer vereeniging. CREMATIE F. F. N. DONKERS. In grooten eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer F. F. N. Donkers, oud hoofdmachinist der Amsterdamsche waterleiding, alhier op 75-jarigen leeftijd overle den. Aanwezig waren de heer en W. P. Zoetemeyer, leeraar boekhouden en Voshardt alhier en eenige employé's van .de Amsterdamsche waterleiding, die onder den overledene gewerkt hadden. Er werd niet gesproken. Bij het dalen van de kist speelde de organist Brunqueile aller Güter van J. S. Bach. Het aanbrengen van de lampen in het aquarium van Arlis te Amsterdam, dat iederen middag weer in zijn bijzondere verlichting te zien zal zijn (Foto Pax Holland) Winterhulp Nederland. Gift van 5000.—. AMSTERDAM. 16 Dec. (A.N.p.) De Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders Bond heeft een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld voor de stichting Winterhulp Nederland, dat in vijf maan delijksche termijnen zal worden voldaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5