)e Engelsche blokkade In het Buitenland. Voor lange avonden RACIfi PROGRAMMA DINSDAG 17 DECEMBER 1940 HAARDE M'S DAGBtAD Het Duitsche standpunt uiteengezet Het A.N.P. meldt d.d. 16 December uit Den laag. Van bevoegde Duitsche zijde is ons het luitsche standpunt uiteengezet nopens de Engel- che weigering van doorlating van levensmiddelen- ransporten naar de bezette gebieden. Sedert eenigen tijd reeds, aldus onze zegsman, robeeft men van Engelsche zijde ieder streven an de zijde der Ver. Staten om levensmiddelen aar de door de Duitschers bezette gebieden te zen en, bij voorbaat reeds te torpedeeren met het ar- ument, dat deze hongerblokkade als een humaan liddel moet worden gekenschetst tot een snelle eëindiging van dezen oorlog. De Britsche blokkade i in het bijzonder daarom onzedelijk te noemen mdat zij zich niet alleen tegen de burgerbevolking i Duitschland richt maar zich ook uitstrekt tot de eutrale landen in Europa. Ondanks het feit dat oor de oorlogshandelingen de handel in de eutrale landen zoo goed als stopgezet was, hebben e meeste van hen toch gehoopt de eigen behoeften iog te kunnen dekken, een hoop die, het bestaande olkenrecht in aanmerking genomen, alleszins ge- echtvaardigd scheen. Dit geloof in de Engelsche rouw aan verdragen is echter door de Britten op Ie grofste wijze beschaamd. In Engelsche eontrole- lavens werden de neutrale schepen wekenlang zon- ler rechtsgrond onder de slechtste voorwaarden astgehouden en werden zij van de meest waarde- olle deelen van hun lading beroofd zonder dat nen rekening hield met de behoeften van de neu rale landen. Dit Engelsche systeem van belemmering der be- loeftenvoorziening van de neutrale landen werd lan later nog door de instelling van het „navi- ert"-systeem met de daaraan verbonden handels- pionnage nog uitgebreid en verscherpt. Een dek- ;ing van de behoefte in 't kader van de normalen oevoer in vredestijden werd door de Engelschen a bijna geen enkel geval meer toegestaan. Het ge- olg hiervan was dat de neutrale landen door deze n strijd met het volkenrecht zijnde houding der Ingelschen, geen voorraden konden vormen, waar- jij nog komt, dat na de bezetting van Noorwegen, federland, België en Frankrijk door de Duitsche roepen, de Britten dit gebied ook in hun honger- ilokkade hebben betrokken. Dit is de Engelsche lank voor die moeders, vrouwen en kinderen en -oor die Noren, Hollanders, Belgen en Franschen lie voor de Britsche belangen hun bloed hebben noeten vergieten op de slagvelden. Het is met be- rekking hierop in het bijzonder perfide om van eze blokkade te spreken als van een humane nethode ter verkorting van den oorlog. Daar de luitsche levensmiddelenvoorziening absoluut veilig esteld is kan deze blokkade van de bezette ge- lieden geen verkorting van den oorlog doch slechts sen zinloos lijden voor de bevolking in deze gebie- Jen beteekenen. De houding der Engelschen is laarom zoo schandelijk, omdat de Britsche troepen lij hun terugtocht op het continent, bijna overal ie levensmiddelen vernietigd en onbruikbaar heb- len gemaakt en hierdoor nieuwe schuld op hun chouders hebben geladen. Van de door Duitsch - and grootmoedig gegeven verzekering dat men 'an Duitsche zijde op de aan Frankrijk door andere anden te leveren levensmiddelen geen enkele aan- praak zou doen gelden, evenmin als op leveringen lan andere deelen van het bezette gebied, hebben Ie Engelschen zich niets aangetrokken en men leeft ook Noorwegen, Nederland, België en Frank- ijk in de blokkade betrokken. Dit door de Engel- chen in strijd met het volkenrecht ingestelde blok- :adesysteem is er de oorzaak van wanneer in iuropa een gebrek aan zekere levensmiddelen be- itaat. Het gaat hierbij om die gebieden,- die door le schuld van Engeland en in vertrouwen op zijn londgenootschap in den oorlog zijn medegesleept, ïun bloed hebben geofferd en nu op een onmen- chelijke wijze door hun vroegere bondgenooten litgehongerd worden. Thans gaat men zelfs zoover lat men de uit Christelijke gevoelens ontsproten lulp van andere landen aan deze gebieden poogt e verijdelen en te bestrijden. Nu de Engelsche pro- laganda tot nu toe vergeefsche moeite heeft gedaan je bevolking van de bezette gebieden tot wanhoops daden tegen de Duitsche overheid op te zetten, wil men blijkbaar thans door middel van den longer onrust en zelfs opstand verwekken Dan is er nog de volkenrechtelijke zijde van dit probleem. Volgens het volkenrecht dit is bij de laagsche Conventie bepaald hebben de Britten leen recht levensmiddelen aan de bezette gebieden e onthouden. Bekende Nederlandsche volkenrecht cenners, zooals Japikse, hebben reeds tijdens de Engelschen blokkade-oorlog in 19141918 op het onmenschelijke van deze methode gewezen. Ook is het volkenrechtelijk onjuist te beweren, dat Duitschland eenige verplichting zou hebben voor de levensmïddelenvoorziening van de bezette ge bieden zorg te dragen, zooals men in sommge Ame rikaansche kringen blijkbaar meent te kunnen doen, gezien het denkbeeld, dat geopperd is om bij de Duitsche regeering op de vervulling van dien vermeenden plicht aan te dringen. Volkenrechte lijk is Duitschland tot niets anders verplicht dan te gedoogen, dat van het bezette gebied uit po gingen worden gedaan ter aanvulling der voor raden. Maar het blijft dan ook bij deze negatieve •erplichting van niet-belemmeren. Tenslotte is er nog een ander punt. De bezette gebieden hebben ten deele nog een zeer belang rijk tegoed aan goud in de overzeeesche gebieden. Volgens het volkenrecht mogen zij hierover be schikken en men kan ervan verzekerd zijn, dat de Duitsche autorietiten geen enkele moeilijkheid in den weg zullen leggen voor het geval het Neder landsche ministerie van Financiën over het tegoed aan goud in de koloniën recht zouden willen doen golden om daarmede levensmiddelen te koopen. JOEGOSLAVISCH KOPER VOOR DE SOVJET UNIE. AGRAM, 16 December (Europapress). In het handelsverdrag, dat Joegoslavië met de Sovjet Unie sloot werd ondermeer bepaald, dat eerstgenoemd land zekere hoeveelheden koper aan Rusland zou leveren. Als vertegenwoordiger der Sovjet Russi sche handelsdelegatie in Belgrado is dezer dagen Ing. Antosin te Bor aangekomen, om namens de invoer- trust voor metalen der Sovjet Unie, de leverantie van 600 wagons geraffineerd kathodekoper te rege len, dat in de inrichtingen voor koperelectrolyse te >r geproduceerd werd. Een trouw kameraad. .(Foto Weltbild.) KERSTPOST UIT HET VADERLAND. Duitsche soldaten aan de Atlantische kust nemen de door hun familieleden en verwanten gestuurde Kerstgaven dankbaar in ontvangst. (Foto Weltbild) Duitsch legerbericht. Duitsche luchtmacht boven Londen en Zuidoost Engeland. Brand- en explosieve bommen op Duitsch gebied. BERLIJN, 16 December (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: „In den nacht van 14 op 15 December hebben gevechtsvliegtuigen aanvallen gedaan op Lon den en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in Zuidoost-Engeland. Voor een Engelsche haven werden opnieuw mijnen ge legd. In den loop van den dag ondernam de luchtmacht met het oog op het weer slechts ver kenningsvluchten. In den afgeloopeji nacht hebben Britsche vliegtuigen op het gebied van het Duitsche rijk een aantal brand- en explosieve bommen ge worpen Te Berlijn konden eenige zolderbranden snel gebluscht worden. Eenige huizen, waaron der twee ziekenhuizen, werden beschadigd. Het verkeer op een spoorlijn werd tijdelijk ge stremd. In andere plaatsen is slechts lichte schade aan gebouwen aangericht. Te Herford is een kerk door bomtreffers vernield. In.een fa briek in midden-Duitschland werd een brand in den kiem gesmoord. De productie ondervindt geen belemmering. Vier burgers zijn gedood, twaalf gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd bij het naderen door nachtjagers neergescho ten. De Duitsche luchtmacht heeft geen verlie zen geleden." HET SYSTEEM DER DUITSCHE LUCHTAANVALLEN. De luchtoorlog tegen Engeland, zoo wordt naar het D.N.B. meldt in een aanvulling op -het weer macht-bericht van Maandag gezegd, doet ook in de eerste helft van December, die de ongunstigste weersomstandigheden van het geheele jaar brengt, massale aanvallen op groote schaal, gericht op bewapeningscentra van het land, afwisselen met afzonderlijke aanvallen op bepaalde voor den oorlog belangrijke doelen. Dit is een wijze van optreden, die begon met Coventry en waartegen, volgens recente bekentenissen van toonaan gevende Engelsche instanties, geen effectieve af weer aanwezig is en ook niet kan worden opge steld. Het Duitsche luchtwapen blijkt krachtiger te kunnen toeslaan dan in den aanvang der ver- jeldingsvlucihten en zijn aanvallen, die nooit on derbroken werden, matten de weerstandskracht, die de tegenstander behouden heeft na van het vasteland te zijn verdreven, systematisch af. Volgens Engelsche opvattingen is de productie kracht der Duitsche vliegtuigindustrie grooter dan ooit sedert Nederland, België en Frankrijk ineen stortten. De Engelsche productie wordt door de dagelijksche luchtaanvallen zoodanig verzwakt dat zij nooit den geweldigen Duitschen voorsprong vermag in te halen. Dat uithoudingsvermogen en organisatie van de Duitsche startvelden in de be zette gebieden voortdurend beter worden ligt voor de hand. Daarmede zijn alle voorwaarden aan Duitsche zij-de gegeven om den luchtoorlog voort durend te intensiveeren en hem in het vervolg nog heel wat harder slagen op het Engelsche moe derland mogelijk te maken. Volgens het Duitsche weermacht/bericht zijn Londen en andere voor den oorlog belangrijke en militaire doelen in het Zuidoosten van Engeland in den nacht van 14 op 15 December door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Men heeft zich dus vooral gericht op het gebied in de streek, die het dichtst onder het bereik van de Fransche Ka- naalkust lag en waaraan uiteraard de beide partners speciale aandacht wjjden. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is ook in den nacht van 14 op 15 December voort gezet. De Britsche Admiraliteit heeft, zooals be kend is. door de publicatie van de verliescijfers der flottieljes mijnenzoekers en mijnenvegers, tot dusver een verlies van rond 90 schepen bevestigd. Hoe buitengewoon lastig dit hulpmiddel der Duitsche contrablokkade intusschen is geworden, blijkt hieruit dat het dwingt- in het vervolg tot -het gebruik van honderden speciale vaartuigen voor de opruiming, tot tijdroovende omwegen voor de vrachtschepen en tot behelpen door het verladen uit groote schepen op open zee op kustvaartuigen, die dan de vrachten trachten te lossen in vlucht- havens. De ondergang van Britsche handelsschepen die op mijnen zijn geloopen verneemt men weliswaar al leen uit buitenlandsche bronnen, want- de Engel schen trachten juist deze verliezen te verbergen. Italiaansch legerbericht. Noord Afrika: Engelsche druk bij Cyrenaica duurt voort. Albanië: Grieksche aanvallen afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 16 December (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 192 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In het grensgebied van Cyrenaïca duurt de druk van de vijandelijke strijdkrachten voort. Onze luchtmacht heeft den gepantserden afdeelin- gen van den vijand zware verliezen toegebracht. Aan het Grieksche front zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Tijdens hevige gevech ten zijn gevoelige verliezen geleden zoowel door den vijand als aan onze zijde. In Oost-Afrika heeft een vijandelijke luchtaan val op Assab schade aan eenige gebouwen in de stad veroorzaakt". Op de conferentie der Noord- en Zuid-Amen- kaansohe landen, welke in den afgeloopen zomer te Havanna gehouden werd, was het belangrijkste punt de kwestie der gemeenschappelijke verdedi ging van het Westelijk Halfrond. Er werden lang durige besprekingen gehouden over het inrichten van steunpunten, die bij een bedreiging van- bui tenaf. ter beschikking der Pan-Amerikaansche strijdmachten zouden staan. Over het resultaat der gedachtenwisseling ten aanzien van dit laatste is de openbare meen ing nimmer het juiste te weten ge komen, omdat de officieele communiqués op dat punt geen opheldering verschaften. Er scheen ove rigens eenige oppositie te bestaan van de zijde van eenige Zuid-Amerikaansche landen, die een mili taire supprematie der Ver. Staten vreesder.. Wat de buitenwereld wel officieel vernam was de offi cieele verklaring van Havanna, waarin de Pan- Amerikaansche landen zich voor wederzijdsche hulpverleening en -defensieve samenwerking in al- gemeenen zin uitspraken. Blijkens hetzelfde docu ment zouden de contracteerende staten onderling aanvullende onderhandelingen 'hieromtrent voeren. Dat inderdaad in dezen geest verder gearbeid wordt blijkt uit de besprekingen, die zoo juist tus- sohen Argentinië en Uruguay zijn gevoerd. Deze conferentie liep zoowel over militaire als over eco nomische aangelegenheden. In de door de beide ministers van buitenlandsche zaken onderteekende overeenkomst werd vastgelegd dat op grond van de gemeerschappelijke belangen der genoemde staten bij de verdediging en de veiligheid van de Plata- riivier aanvullende onderhandelingen in den zin van de verklaring van Havanna thans van toepas sing kunnen worden geacht. De ministers bevelen zoo noodig een contact tussohen de wederzijdsche technische organisaties aan. Wat de economische besprekingen tussohen Ar gentinië en Uruguay betreft, het hierover gepu bliceerde document vermeldt dat de beide minis ters na onderzoek van het handelsverdrag, dat de regeering van Uruguay aan de Argentijnsohe re geering Ibeeft voorgesteld, alsmede na bestudee ring van de Argentijnsche tegenvoorstellen, de principieele overeenstemming der beide regeerin- gen hebben geconstateerd en besloten hebben nieu we onderhandelingen over een handelsverdrag te openen. Decoux naar Saigon. Reis wordt van belang geacht wegens het conflict met Thailand. Het Japansche persbureau Domei meldt: Vice-admiraal Jean Decoux, de gouverneur van Fransch Indo-Ohina, is gistermiddag om 17 uur per vliegtuig uit Hanoi naar Saigon vertrokken, waar hij naar men verwacht een week zal blijven. Met het oog op de recente grensconflicten en de Ann-a- mietische opstanden wordt veel beteekenis ge hecht aan de reis van den gouverneur-generaal naar Saigon. Intusschen heeft de Japansche gene raal Raisjiro Soemita, de voorzitter van de Ja- pansdhe inspectiegroep, ook het plan een bezoek te brengen aan Saigon en Zuid-Indo-Ohina, waar heen hij zich 20 December per vliegtuig zal bege ven. COMMUNIQUé DER FRANSCHE REGEERING. Naar blijkens een D.N.B.-bericht uit Vrohy wordt gemeld is gisterechtend een communiqué gepubli ceerd over de incidenten aan de grers tusschen Thailand en Indo-China en over de tegenmaatre gelen van Fransche zijde. Dit communiqué heeft den volgenden tekst: „Zooals bekend hebben zich den laatsten tijd op verschillende punten aan de grens tusschen Thai land en Indo-Ohina verscheidene incidenten voor gedaan. Herhaaldelijk hebben Thailandsche mili taire elemetnen en partijgangers zonder eenige pro vocatie van Fransche zijde en zonder het geringste voorwendsel invallen op Indo-Chineesch gebied gedaan, waarbij onduldbare aanvallen op personen en eigendommen gedaan zijn. Eenige Fransche en inheemsche inwoners zijn gemolesteerd of gewond. Er zijn zelfs dooden gevallen. Thailandsche vliegtuigen hebben bovendien op een reeks Indo-Chineesche plaatsen bommen ge worpen. De Fransche regeering, die zooals zij reeds meer malen verklaard heeft, de integriteit van Indo- Ohina op strenge wijze wil handhaven., heeft alle maatregelen genomen om deze aanslagen energiek te beantwoorden. In verband met de onlangs door Thailandsche vliegtuigen or.demo.men aanvallen heeft de Indo-Chineesche luchtmacht bij wijze van vergelding bommen op een aantal Thailandsche plaatsen geworpen. Deze vergelding, die onder de Thailandsche bevolking groote opwinding heeft- veroorzaakt, was noodzakelijk. Men mag aannemen dat de openbare meening in Thailand beseft, welk een vergissing de genoemde partijgangers en de Thailandsche grensautoriteïten begaan hebben. De Thailandsche regeering, die begrijpt van welk een belang die handhaving van normale betrekkingen met Indo-China is, zal ongetwijfeld niet aarzelen een einde te maken aan deze onhandige initiatie ven van piraten of militaire commandanten, die ver van Bangkok verwijderd zijn". No. 26. INVULPl-ZZLE. In nevenstaande figuur moeten in de nog 12 ledige vakjes de getallen van 5 tot en met 16 worden ingevuld en wel zoodanig, dat zoowel de som der getallen in de horizontale als in de ver ticale en twee diagonale rijen steeds 34 is. Engelsche operaties in Pan- Amerikaansche veiligheidszone. Twee nieuwe gevallen. Het D.N.B. meldt: Wederom hebben Britsche zeestrijdkrachten binnen de op de Panameesche conferentie vast gestelde Pan-Amerikaansche veiligheidszone operaties uitgevoerd. Binnen deze veiligheids zone naderde een Britsche kruiser het Duitsche vrachtschip „Idarwald", dat uit een Mexicaan- sche haven was uitgeloopen en ondernam een poging om het Duitsche schip op te brengen. De gezagvoerder van het s.s. ..Idarwald" heeft zijn schip daarop zelf tot zinken gebracht en het daarmede onttrokken aan de poging tot op brengen. Bij den aanvang van de vijandelijke actie van het Britsche oorlogsschip gaf de gezagvoer der bevel het schip in brand te steken en de bodemventielen te openen. Na de uitvoering van deze maatregelen ging hij met de bemanning in de reddingbooten. De Engelschen stelden daarop pogingen in het werk om aan boord van het schip te komen en den buit te bergen, ten einde zich aldus meester te maken van de prijspremies, die de Britsche admiraliteit pleegt uit te beta len aan leden der gewapende macht in strijd met het soldateske gebruik van andere volken. De pogingen om de prijspremies te verdienen is mislukt. Het s.s. „Idarwald" is tengevolge van de dooi den kapitein en bemanning genomen maatre gelen brandend ondergegaan. Dat het niet eerbiedigen van de Pan-Amerikaansche veilig heid door de Engelschen geen op zichzelf staan de daad is geweest, maar systematisch ge schiedt, blijkt uit het feit, dat een tweede vijan delijke oorlogsbodem, een torpedobootjager, on geveer tezelfder tijd binnen deze veiligheidszone een oorlogsdaad tegen het Duitsche s.s. „Rhein" heeft gepleegd. Het schip werd door de beman ning verlaten, nadat de voorbereidingen voor het tot zinken brengen in wex-king waren ge steld. Het departement van marine der Vereenigde Staten heeft deze beide berichten bekend ge maakt, zonder zich uit te laten over de rol van de Amerikaansche torpedobootjagers, die de beide Duitsche schepen kort na het vertrek uit de haven op zee hadden ontmoet. De Ameri kaansche destroyers hadden zich aangesloten bij de Duitsche schepen en den gezagvoerder van de „Idarwald" op zijn vragen verklaard dat zij de schepen tot de grens der Amerikaansche veiligheidszone wilden begeleiden. Het zou be langwekkend zijn te vernemen welke instruc ties de Amerikaansche torpedobootjagers heb ben voor het geval, dat zij ooggetuigen zouden zijn van oorlogshandelingen in de veiligheids zone, waarin zij patrouilleeren. De goudproductie van China. Stijging en uitbreiding der productie. TOKIO, 16 December (Europapress). Volgens mededeelingen van Fransche kringen te Tsjoenking heeft de goudproductie van China dit jaar reeds een recordstand bereikt met 350.000 once. Het goud wordt nog steeds op primitieve wijze uit het rivier- j zand gewasschen. Men heeft evenwel het voorne- ■i men de goudproductie op t" voeren en men heeft voor dit doel machines aangeschaft, die het pas, ont dekte goud in Zuid-China on voordeeliger wijze zul len winnen. De goudproductie, die dit jaar reeds een bedrag van 200 millioen Shanghai-S heeft bereikt, is van het grootste belang voo~ do Chineesche re geering. daar hierdoor de mogelijkheid wordt ge schapen om de aankoopen in de Vereenigde Staten te financieren, 1 4 2 zi OPLOSSING VORIGE OPCAVE. No. 25. KRUISWOORDPUZZLE. (Schemerlamp). De begrafenis van den burgemeester van Sjanghai, Fu Sung-l'ao, ging gepaard met het gebruikelijk ceremoniëel. De Chineesche rouwstoet trekt door de stad. (Foto Weltbild), P A R E L A G E N T A R E N A S S E R I E N A K T N S G T E U R K A E S E L O D S N E B E N O I E R S R A L P E N P K A R R G S L A R E A P A R U S O D A A N T E T I A M E R 0 N G E N E S P p T L E O D E R A N T S 0 E N E E R E N V G Y E O B E S N F A R A L W Y R A P I K R A R E A E N B P X R E B E I D E L I R A N G D 0 M A E N T P R D A E E N K E L N 0 T I E Ruim 40 huizen onder lawine bedolven. Ramp op Noord-Sachalin (Japan). Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Naar uit Noord-Sachalin gemeld wordt, zijn Za terdagmorgen in de nabijheid van de stad Silkoeka 43 houten huizen door een reusachtige lawine be dolven. Tot dusver is nog niet bekend hoeveel menschen daarbij levend begraven zijn. Terstond na het bekend worden van de ramp Li een reddingsploeg naar de plek des cr heils gezon den. Daar de sneeuw in de bosschen hier en daar zelfs zeven voet hoog lag, kwam men maar lang zaam vooruit en arriveerde eerst laat in den avond ter plaatse. Ondanks vertwijfelde pogingen heeft men tot nu toe pas 28 menschen kunnen uitgraven, van wie er nog vijf in leven waren. Men heeft alle hoop opgegeven nog meer bedolvenen levend te bergen, daar sinds het ongeluk reeds drie dagen verloopen zijn. VERBOUW VAN SUIKERBIETEN IN HET HOOGE NOORDEN. MOSKOU, 12 December. Europapress). Na uitgebreide proeven heeft men reeds suikerbieten g .int in gebieden, waar vroeger dit gewas niet wilde groeien, zooals bijvoorbeeld in de gebieden Wologöa en Kirow (vroeger Wjatka beide ge bieden liggen noordelijker dan Moskou en hebben een korten zomer en een langen winter). Zelfs in de omgeivng var Leningrad is op de proefvelden reeds 27.5 ton per H.A. geoogst, terwijl de suiker bieten w. het Wologda gebied 17 a 19 pet, leveren. Zelfs in Jakoetië (Oost—Siberië met een buiten gewoon streng Noordpool klimaat) heeft men met het aanplanten van suikerbieten goede resultaten bereikt de bieten bereikten hier een gewicht van 0.5 K.G. en binnenkor* zullen regelmatig daar sui kerbieten worden verbouwd. De boeren, die van de Oekraïne naar Jakoetie zijn vertrekken, steunen deze werkzaamheden. Ook in Irkoetsk worden sui kerbieten verbouwd. WOENSDAG 18 DECEMBER 1910. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandse]) Programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., grnmofoónmuziek {pl.m. 8.30 VAR A-Almanak).. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Esmeralda en solisten, dn de pauze: VARA-Almanak). 12.45 Nicuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.49 Gramofoonmuzlek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Gramofoon- muziek. 3.15 Voor dc vrouwen. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.00 Declamatie. 4.20 Esmeralda en solist. 5.00 Gramofoonmu ziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. p. 5.30 Sylvia-Amusementsorkest cn solist). 6.00—6.15 ,,Da organisatie van de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen", lezing). 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7,00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM H, 301,5 M. NCRV. 8,00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en Me* ditatle. 8.25 Gewijde muziek <gr.pl.). 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst, U.00 Cclcstn-cnscmblc cn gramo foonmuziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelconcert. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.30 Hollandsch kamermuzickenscmble cn gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmu ziek. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus ,,Het geeste lijk karakter van ons volk", 5,15 Nieuws-, economtschc- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelspel.- 6.10 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 6.457.00 Actueele re portage of gramofoonmuziek *n sluiting. KOOTWIJK, 1875 M.- AVRO. 7.00 Berichten. Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelseh. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.00 Berichten, Duitsch. 0.15 Omroeporkest (opn,) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.50 Orgelconcert en zang. 11.30 Berichten. Engelseh. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- ca economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Musette-* ensemble (opn.). 1.30 Berichten, Engelseh. l 45 Gramofoon* muziek. 2.00—2.15 Berichten. Duitsch. 2.30 Berichten, En gelseh. 2.45 Sylvcstrc-trio. 3.30 Belichten, Engelseh. 3.45 Concertgebouw-orkest en soliste (opn.). 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.30 Be^ richten, Engelseh. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7.13 Bral bantsch praatje en nieuwsberichten A« N, Rt en sluiting

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7