Spact en Spet Ervaringen van een,,leek' op voetbaigebied V.S.V. gaat naar Blauw-Wit Bloemprijs verhoogd. DINSDAG 17 DECEMBER 1940 TT A A R T. F. M'S DAGBLAD VELDLOOP IX VRIESKOU'. De H. A. V. Haarlem hield Zondagmorgen een onderlingen veldloop over 2«2 K.M., in de omgeving van het Brouwerskolkje. Een groep deelnemers in den strijd. (Foto De Haas.) jiip Voetbal 't Kan verkeer en •Als je nu eens goed voetbal wil zien, dan moet je n gen eens met me meegaan naar Velseroord". Zoo sprak de sport-enthousiast na het partijtje biljart, dat ik ge woonlijk Zaterdagsmiddags met hem speel. „Naar Velseroord'" vroeg ik. „Wordt er daar dan ook al voetbal gespeeld?" Hu knikte, verslikte zich van pure opwinding over zooveel onwetendheid in zijn bitterbal len zonder bon en begon me uit te léggen,' dat de Velser- oorders als de reuzendooders van het seizoen werden beschouwd. Nu is het al een tijd geleden, dat ik op school de voorwereldlijke geschiedenis onder de knie trachtte krijgen en daar de aanblik van moderne minosaurussen mij niet erg aanlokte, zelfs niet in Velseroord. maakte ik een afwerend gebaar. „Doe toch niet altijd zoo achterlijk", stoof mijn biljart- partner op, „jij interesseert je alleen voor het spel op het groene laken en in plaats van Zondags eens met mij mee naar een voetbalwedstrijd te gaan, zit je thuis en speelt halma of patience. Met die reuzendooders bedoel ik de voeltballers van V. S. v., die het maximum aantal punten hebben behaald en die morgen tegen de roodbroeken in het veld komen. Dat wordt me een wedstrijd, zeg' Er kan van alles gebeuren." Ik keek hem Ietwat verbluft aan en waagde de opmer king: „Maar als die V. S. V.'ers al het maximum aantal punten hebben behaald, zooals je zegt, in negen beurten, dan hebben ze de partij toch al gewonnen. Waarom moe ten ze dan nogmaals van acquit beginnen tegen spelers met roode broeken, een kleur, die momenteel niet eens in de mode Is? Ik moet Je eerlijk zeggen „Ober nog een lichte Cats, voordat het zeven uur is", riep mijn biljartleeraar toen, ietwat verstoord, en liet er op volgen: „Op de tribune zit ik vaak rondom tusschen menschen, die weinig begrip van voetbal hebben, maar Jij snapt er nou letterlijk niets van. Stel je voor, iemand op jouw leeftijd, die nooit van koning voetbal en van het bruine monster heeft gehooid. Enfin, ik wil er verder geen woorden over vuil maken, maar je zorgt, dat je morgen om één uur aan 't station bent,want Ik wil dan wel eens zien, of onze nationale sport bij uitnemendheid jou niet vermag ie boeien." Aldus geschiedde, want mijn tegenwerpingen inzake een lagere temperatuur dan in de biljartzaal werden ontzenuwd en zoo wachtte ik dan, gehuld in bouffante, pull-over en winterjas op mijn deskundigen leidsman in de hall van het station. Eindelijk kwam hij aandraven met een lichtelijk wreveligen trek op zijn gezicht. ..Al dat gepraat over afkeuren zoo begon hij, ,,Je zou op 't laatst de kluts kwijt raken De consul zei, dat er geen sprake van was Met ontzag keek ik hem aan. Nimmer had ik vermoed, dat hij relaties met consuls en dergelijke diplomaten had en ik achtte hem nog te jong voor een levensverzekering. „Waarom zouden ze Je afkeurerf", luidde mijn vraag, „je bent toch nog jong en zonder de hulp van een consul kan Je heusch wel een attest krijgen." Mijn leidsman snoof eens verachtelijk en kocht twee kaartjes kaas cn brood. Nou. toen kwamen we in een stampvollen trein en al de reizigers praatten weer over de afkeuring, zoodat ik er zenuwachtig van werd. Plotseling riep de conducteur „kaas en brood" en de geheele wa gon liep leeg, alsof niemand ontbeten had. Mijn vriend achtte het toen noodig. enkele inlichtingen te geven. De Casembrootstraat bleek de halte dicht bij het V. S. V.- terrein te zijn. Daar heb je Haarlem al. riep hij uit. alsof we niet zoo Juist de stad verlaten hadden, en hij wees op een verzameling Jongelui, die elk een koffertje droegen. Ik vond het maar beter om te zwijgen en beende naast den deskundige voort, overtuigd, spoedig nadere ophel dering te zullen krijgen. Om kort te gaan, we gingen langs een loketje door den ingang en zochten een plaatsje op de tribune, die al aardig vol was. terwijl de dames en hecren nog van alle kanten toestroomden. Het gezicht van mijn metgezel stond plotseling somber en hij mompelde iels over een vergeefsche reis Intus- schen keek Ik vol spanning naar het veld, waarop zich vele heeren, sommige mét en sommige zónder koffertje, heen en weer bewogen en die met de hakken in den grond trapten. Maar geen van allen had een roode broek aan en een bal was in de verste verte niet te zien. Om beurten schudden de heeren met het hoofd, stampten met den voet cn begaven zich dan weer vlug naar den anderen kant van het veld. aan de twee uiteinden waarvan een net aan witte palen was opgehangen Dit verwonderde mij niet zoozeer, want we waren hier in de nabijheid van de visschershavcn en men wilde natuurlijk het terrein pro ductief maken. Op eens draafden alle heeren naar den ingang en daar verscheen statig iemand met een dikke stok, veel dikker dan een biljartqueu en daarmede begon hij overal in den grond te prikken, als zocht hij wormen om op brasem te gaan visschen. Ik keek mijn vriend eens van terzijde aan en stelde toen de vraag ..Weet je wel zeker, dat we hier goed zijn?" Hij werd woedend, stond op en rende naar het veld. vlak achter een man mei een hark en een schop aan: ook met deze tuingereedschappen werd een tijdlang druk gemanipuleerd, totdat plotseling alle hee ren op de tribune kwamen toeloopen en om het hardst „afgekeurd" riepen. „Een mooie boel", mopperde mijn leidsman, toen hij terug kwam. „afgekeurd en dat om twee uur "s middags'. Ik vroeg hem. wie er nu eigenlijk had gewonnen en hij antwoordde met bitterheid In zijn stem: „De Neder- landsche Spoorwegen' Wederom leek zwijgen mij het beste; we verlieten het terrein en opeens barstte hij los: „Hoe is het mogelijk? Hebben ze daar nu een consul voor? Dat veld is keibard en volkomen ongeschikt om op te voetballen en daar laat me nou die consul al die hon derden menschen uit Haaruem een retourtje koopen om naar Velseroord te gaan. terwijl iedereen kan constatee- ren, dat spelen op zulk een bevroren terrein levensge vaarlijk zou zijn. Dat veld haa hij nooit mogen goed keuren." Tot nu toe heb ik nog niet goed begrepen, hoe de vork ln de steel zat; ik heb er ook maar niet verder naar ge vraagd. maar mijn opmerking als leek scheen hem toch op te monteren. Want ik zei: „Dat veld mag dan te hard bevroren zijn, vergeet niet, dat de biljarttafel goed ver warmt! is. Wc kunnen ons daar onmiddellijk van over tuigen Hoe denk je er over?" Hij dacht er niet lang over; we speelden 75 punten cn hu. als deskundige, won natuurlijk weer, die boffer tl CRITICUS. Ook Haarlem heeft een uitwedstrijd Het programma voor Zondag 22 December voor de clubs uit Haarlem en omgeving is als volgt: StormvogelsD. F. C. V. U. C.Haarlem Blauw Wit—V. S. V. Veiox—De Kennemers HilversumH F. C. R. C. H.—E. D. O. De Spartaan—H. B. C. Ripperda—Kinheim Zandvoort—Onze Gezellen D. E. M.De Zeemeeuwen Beverwijk—Bloemendaal T. Y. B. B.Schoten Tafeltennis H. T. T. C. I tegen T. O. G. 0111 de tweede plaats. De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden luiden: Barna 1—T. O. G. 1 0—10 T. O. G. 3—Heemstede 1 o10 Shot 1—T. O. G. 2 4—e Ook gedurende deze week zullen eenlge belangrijke wedstrijden verspeeld worden in de eerste klasse. Op 16 December vindt de voor de voorloopige bezetting van de tweede plaats belangrijke wedstrijd H. T. T. C. 1 T. O. G. 1 plaats. Volgens ons heeft T. O. G. iets betere papieren. Er staat echter veel op hei spel, zoodat een zeer spannende strijd verwacht zal kunnen worden. Op 17 December vindt de wedstrijd T. O. G. 3—H T. T. C. 2 plaats. T.O.G. 3 staat onderaan en zal ook dezen wed strijd niet weten te winnen. Heemstede 1—Barna 1 op 18 December wordt een over- wlnnig voor de leiders, terwijl Shot 1—L. U. T. O 1 op 21 December a.s. een wedstrijd Is, waarvan de uitslag moeilijk te bepalen zal zijn. Volgens ons heeft L. U. T. O de meeste kansen op de overwtnning. Schermen ned. amateur schermbond. In hötel „Hof van Holland" ln Den Haag is Zaterdag middag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden an den Nederlandschen Amateur Schermbond. De voorzitter, de heer G. A. Scheffer, herdacht in zijn openingswoord de schermers, welke in den strijd voor het vaderland waren gesneuveld. Verder zeide hij, dat ln ver band met de omstandigheden de wedstrijden beperkt waren gebleven tot plaatselijke ontmoetingen. Hierna kwam het voorstel tot opheffing van alle bon den in den N. A. .S b. aan de orde en invoering van het rechtstreeksch lidmaatschap voor alle bij die bonden aan gesloten vereenigingen. De voorzitter deed mededeeling, dat het de wensch van de overheid is, dat de centralisatie voor 1 Januari a.s. een feit is geworden. Het voorstel, hoe het bestuur zich deze reorganisatie gedacht had werd ingediend en tevens het voorstel een commissie te benoemen tot herziening van de statuten en het huishoudelijk reglement, waarin 6 vertegenwoordigers verschillende bonden en 2 leden van bet hoofdbestuur zullen zitting nemen. Deze voorstellen werden na eenige discussie met alge meene stemmen aangenomen. open kerstdrive. De Bridgeclub Rosehaghe heeft het voornemen een open Kerstdrive te houden op Zondag 25 Dec. a.s. (Eersten Kerstdag) in haar clubgebouw Rosehaghe Hoofmanstraat no. 12. Hockey De districtswedstrijden van den Ned. Hockeybond. Noordhollandsch elftal speelt te Deventer. De tweede ronde van de districtswedstrijden van den Nederlandschen Hockeybond zal Zondag a.s. gespeeld wor den. Op het programma staan eetmaal het OostenNoord- Holland te Deventer en het Zuiden—Zuid-Holland te Breda. De vier verschillende districtscommissies hebben besloten geen veranderingen aan te brengen in de samen stelling van de elflallen, welke op 1 December J.l. de eerste ronde gespeeld hebben. De opstellingen luiden als volgt: Noord-Holland Doel: Koelensmid (Amsterdam). Achter: Reus (B.M.H.C.) en Overing (Amsterdam). Midden: Van Meurs (Gooi). De Looper (Hilversum) en Van Olphen (B.M.H.C.) Vóór: Roodenburgh (Amsterdam) Kruize (Laren), De Roos (B.M.H.C.), Cavlét (Gooi) cn Hagemever (Am sterdam). Zuid-Holland: Doel: Haitink (H.H.Y.C.) Achter: Olsen (H.D M.) en Postma (Delftsche Studenten). Midden. Braat (H.H.Y.C.), Lousada (H.O.C.) en Anker man (H.D.M.) Vóór: Prins (Togo). Esser (Togo), Steinz (H.D.M.), Van den Doll (H.D.M.) en Couvret (H.D.M.) Oosten Doel: Fesevur (Deventer). Achter: Sandberg (Nijmegen) en Vermeulen (Union). Midden: Leenen (Nijmegen), Menko (D.K.S.) en Jordens (Arnhem). Vóór: Peters (Arnhem). Schitger (P. W.). Van Holthe it Echten (Arnhem), Ferrari (Union) en Visser (P.W.). Zuiden: Doel: Boost (H.T.C.C.). Achter: P. Nefkens (Venlo) en Van der Fuhr (Tilburg). Midden: Toebosch (Venlo). H. Nefkens (Venlo) en Baas (H.T.C.C.). Vóór: Rathman (H.T.C.C.), Walder (Zwart Wit), Taml- nlau (Tilburg), W. Nefkens (Venlo) en Wouters (Push). Jopie Waal berg's wereldrecord verbeterd. Anni Kapell zwemt 400 M. schoolslag in 6 min. 13.2 sec. DUSSELDORF, 15 December (A.N.P.) Tij dens een vereenigingswedstrijd tusschen Dusseldorf 98 en Undine uit Miichen-Gladbach heelt Anni Kapell een succesvolle poging gedaan op het we reldrecord op de 400 Meter schoolslag. Zij slaagde er in het record te brengen op 6 min. 13.2 sec. Zoo als men zich nog herinnert, wist Jopie Waalberg op 12 November jl. in het A.M.V.J.-bad dit record, dat op naam stond van de Braziliaansche Maria Lenk, te verbeteren tot 6 min. 13.7 sec. De Duit- sche zwemster bleef dus 0.5 sec. onder het wereld record van Jopie Waalberg. Anni Kapell kwam door deze fraaie prestatie eveneens in het bezit van het Europeesch record, dat ook op naam van Jopie Waalberg met den- zelfden tijd stond. Hengeler, Zondag 15 December heeft Vriendschap Zij Ons Doel haar kaswedstrijd gehouden op baars, in de Rmgsvaart tusschen de Bennebroekerbrug en Heemstede. De uitslag was 1. W. Eerhart, 2. A. Eerhart; 3. J. J. Freijer: 4. A. de Boer; 5. J. Karpes; 6. H. Eerhart; 1 Bronkhorst; 8. J. de Boer; 9. J. Eerhart: 10. P. Eerhart. Wielrijden Groote Prijs van NoordhoHand op hometrainers. Kouwen hoven wint op overtuigende wijze. De wedstrijd om den grooten prijs van Noord-Holland op hometrainers georganiseerd door de R.K W. V. Achilles vond Zondag voor de vierde maal plaats en het mag een verheugend feit heeten dat de belangstelling zoowel van de renners als van het publiek ieder jaar grooter wordt. Daar waren behalve de beste Haarlemsche renners, ook amateurs en nieuwelingen die er een van 's Hertogenbosch. Rotterdam. Alkmaar. Den Haag enz. er voor over hadden om elkaar de fraaie prijzen te be twisten. De renners gaven zich dan cok geheel, zoodat er bui tengewoon spannende ritten gereden werden, waar het vele publiek ten volle ln medeleefde. Jammer was het, dat vooral verscheidene Haarlemsche renners na het rijden van een enkelen rit opgaven, omdat zij dachten in den eindstand niet meer geplaatst te worden. De beste renner was zeker P Kouwenhoven uit Pijnac- ker die op overtuigende wijze won, ook het vorige jaar wist hij de eerste plaats te bezetten en in 1938 werd hij siste bij de Nieuwelingen. Thans won de Hagenaar v. d Muiden met klein verschil bij de Nieuwelingen Tweede werd de best geplaatste Haarlemmer Bert d' Haene van Achilles, die ook een eoeden wedstrijd reed. De uitslagen waren als volgt over 2 x 1 en 1 x 3 K.M Amateurs en onafhankelijken: 1. Kouwenhoven 3 min 45 1/5 sec.. Pljnacker; 2 Blok 3 min. 54 3/5 sec.. Alkmaar 3. P v. d Heyden 3 min. 55 sec., Haarlem; 4 Asman 4 min., Den Haag; 5. D Claassen 4 min 3 1/5 sec., Haarlem; 6, P. v. Eindhoven 4 min. 7 4/5 sec., Den Haag; 7. Savelkous 4 min. 14 1/5 sec., 's Hertogenbosch. Nieuwelingen. 1. J. v. d. Muiden 3 min. 50 3/5 sec., Den Haag; 2. B. d' Haene 3 min. 54 3/5 sec., Haarlem; 3. Hiem- stra 3 min. 56 2/5 sec., Noord-Scharwoude: 4. Luthe 3 min 56 3/5 sec., Alkmaar; 5. Bos 4 min. 2 sec., Scheveningen v. Meetelen 4 min. 43/5 sec., Den Haag; 7. v. d. Lugt min. 5 4/5 sec., Rotterdam. 8. Constant 4 min. 12 1/5 sec., Den Haag, Korfbal Oosterkwartier's verrassende zege. Onze eerste klasser heeft de mooie prestatie geleverd, Westerkwartier, dat al van een kampioenschap droomde, een kleine, maar verdiende nederlaag toe te brengen. Indien twee strafworpen waren benut had het zelfs 5—2 kunnen worden. Met dit alles een prettige verrassing v spelers en supporters. Doordat Sportief D. E D klopte met 7—3, kwam In de onderlinge verhouding geen wij ziging. Sparta, nog steeds ongeslagen verspeelde tegen K. V. D. twee puntjes en leed dus haar eerste nederlaag A'dam Zuid 2, dat tegen O. K 2 niet opkwam, boekte twee ver- liespunten Archipel I en S. V. speelden gelijk 5—5 hetgeen een uitstekende prestatie van S. V. is. O. K. 3 verloor Amsterdam van bi Wit 3 met 6—0. archipel i—sport vereent i (5—5). S. V moest Zondag J.l. naar het ongeslagen Archipel, van wie thuis met den oneven goal was verloren. Al gauw nam de thuisclub de leiding, doch A. Vink maakte gelijk en H. v. d. Moolen gaf op zijn beurt S. V. de leiding. Toen maakte Archipel gelijk en nam opnieuw de leiding Doch vóór rust maakte S. Ritburg weer gelijk (3-3). Het tempo, dat vóór rust enorm hoog was werd na de rust gedurende een kwartier iets minder. Hierna werd door beide partijen opnieuw een hoog tempo ingezet. De thuisclub nam opnieuw de leiding, doch F. Fortgens bracht met een goed gericht schot den stand op 44. De spanning werd steeds grooter. Archipel slaagde er in er van te maken, doch de gasten wisten door H. v. d. Moolen 10 minuten vóór het einde een gelijk spel te ver krijgen (55). Een mooi resultaat voor S. V. I. AJg. Vereen, voor Bloembollen- cultuur. De deelneming aan de algem. vergadering door eereleden, donateurs en gewone leden. In aansluiting aan het Maandag in ons blad Veemrlde over de algemeene vergadering van de Mij. Vereen, voor Bloembollencultuur nog het volgende: De afd. Bennebroek-Vogelenzang stelt v >orl, da art. 23, lid 3, der Statuien in het vervolg zal lui den: De eere-leden, donateurs en gewone leden hebben het recht de algemeene vergadering bij te «ionen zij kunnen niet aan de beraadslagingen deelne.net en oefenen in deze vergadering geen stemrecht ui' Voorts stelt dezelfde afd. voor, dat art. 30 als volg' zal luiden: Bij de beraadslagingen wordt uitsli iten het woord gevoerd door de leden der vergadering zijnde de leden van het hoofdbestuur en de afge vaardigden der afdeeling. En verder dat art. 3: zal luiden: Nadat de aan de orde gestelde werk zaamheden zijn afgedaan, wordt door den voorzit ter bij rondvraag gelegenheid gegeven, vragen 1 richten of mededeelingen te doen, rakende de ver eeniging. De afdeeling Hillegom stelt voor om m ari 23 der statuten, zooals de afdeeling Benn»broek Vogelenzang dit wenscht te doen wijzigen, achter het woord ..deelnemen" in te voegen de woorden „uitgezonderd bij de rondvraag". De afdeeling Hillegom stelt voor om in art 30, zooals de afd. Bennebroek-Vogelenzang di wenscht te doen luiden, toe te voegen: de eere leden,, de donateurs en de gewone leden hebbei echter het recht van de rondvraag, bedoeld iri ar 33, gebruik te maken". De heer Murk vindt het voorstel Bennebroek- Vogelenzang een on verantwoordelijken aanslag op de historisch gegroeide rechten der leden. De vak belangen behooren in de organisatie besproken te worden, op de algemeene vergadering moet men elkaar in de oogen zien. Het voorstel Bennebroek Vogelenzang zal een aftakeling van de organisatie beteekenen. Laat zij het terugnemen. De heer De Zeeuw herinnert aan het amende ment der afdeeling Heemstede waarin wordt ge vraagd om een vóórvergadering met de voorzit ters en secretarissen der afdeelingen. De voorzitter vestigt er de aandacht op. dat in de afdeelingsvergaderingen toch alle wenschen naar voren kunnen worden gebracht. De heer Krelage vestigde er de aandacht op dat het voorstel Bennebroek-Vogelenzang ligt in de historische lijn, waarover gesproken is. De afd. Bennebroek-Vogelenzang stelt vooi het voofstel aan te houden tot de volgende ver gadering. Het amendement-Hillegom wordt verworpen met 115 tegen 57 stemmen. Het voorstel Bennebroek-Vogelenzang wordt verworpen met 130 tegen 69 stemmen. VOORSTEL LISSERBROEK. De afd. Lisserbroek stelt voor dat door de Alg. Vereen, bij de bevoegde iestanties alle pogingen in het werk zullen worden gesteld, van de narcis sen, welke onverkoopbaar zijn en door het surplus- fonds worden overgenomen, een bepaald percentage bedoeld als krimp, aan -de kweekers te doen uit- keeren. Het voorstel wordt met bijna algemeene stemmen verworpen. TULPEN REGISTRATIE. De afd. Lisse stelt voor: Het Hoofdbestuur neme het initiatief tot *en bevordere krachtig de totstandkoming van een ver plichte Tulpenregistratie. Dit voorstel wordt verworpen met 93 tegen 102 stemmen. VRIJSTELLING HEFFINGEN SURPLUSFONDS OVER 1940 De afd. Sassenheim stelt voor, .dat de algemeene vergadering aan het Hoofdbestuur verzoekt alle pogingen in het werk te stellen, om vrijstelling te verkrijgen van de heffingen van het Surplusfonds over 1940. De afd. Sassenheim wijst er op dat de productie kosten voor tulpen en narcissen door de op brengst niet worden goedgemaakt. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. BEURSBELASTING Het Hoofdbestuur stelt voor ook na 31 December 1940 een beursbelasting van f 0.20 per dag of f 4 per halfjaar te heffen, daar anders de rekening der vereeniging in de komende jaren niet sluitend kan worden gemaakt. De voorzitter zet uiteen, dat de bijzondere om- :tandigheden tot dit voorstel gedrongen hebben. De afd. Lisse zou het denkbeeld van het Hoofd bestuur voor één jaar willen aanvaarden. De afd Voorhout steunt dit voorstel, ook de afd. Noord- wijk. De voorzitter ontraadt dit. Het Hoofdbestuur kar altijd nog met andere voorstellen komen. Het voorstel van het Hoofdbestuur wordt mei lgemeene stemmen aangenomen. tot goedgekend De begrooting 1941 werd z.h.s. een bedrag van f 43.910. Tot lid van het Hoofdbestuur in de vacatgure G d. Marei werd nog gekozen de heer P. Kramer te Heemstede. ZOO JUIST VERSCHENEN Het fraai uitgevoerde Wereldkroniek-Kerstnummer. Het ideaal Kerst-cadeau Zoowel voor jong als oud Verhalen, artikelen. prachtige illustrat familie-spelen, jeugdrubriek, kunst-kalender fraaie kleur bij lagen (Adv. Ingez. Mei. PROVINCIALE STATEN. W interzitting. Hedenmorgen half elf werd in het Gouves mentsgebouw te Haarlem de winterzitting der P vinciale Staten van Noord-Hollai d geopend d Mr. J. B. Bomans, waarnemend Commissaris provincie. NIEUWE FUNCTIE HET P.E.N. Ged. Staten stelden voor, een nieuwe functie de ..Salarisregeling Hoofdambtenaren" op te men, namelijk die van Economisch-adjunct-dir leur P.E.N. Na eenige bedenkingen van den heer Keu: mans (A.-R.). vooral ten aanzien van het f dat er later twee adjurct-directeuren zouden men, deelde Mr. Dr. Wit tem an (R.-K.) nam Ged. Staten mede. dat de Commissie voor G« saniseerd Overleg zich unaniem met deze vo dracht heeft kunnen vereenigen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemm goedgekeurd. LOONPOSITIE PROVINCIA PERSONEEL. Door den heer Vul ik (R.-K.) werd mede mere eenige politieke vrienden voorgesteld. G Staten te machtigen om, zoodra voor het rijksp soneel maatregelen getroffen worden tot verbe ring van de loonpositie van dat personeel, geli maatregelen voor het provinciaal personeel in voeren, in afwachtirg van de door de Provïnci, Staten ter zake nader te nemen beslissing. De President gaf aan de voorstellers overweging, het woord „gelijke" uit him voors te schrappen. De heer V u 1 i k achtte het vooral ten aan a van de looren van het laagst bezoldigde person billijk, dat de loonen in overeenstemming word gebracht met die van het Rijkspersoneel, want levensomstandigheden worden steeds benard Spreker vertrouwde, dat de Staten dit voors zouden aarnemen. Hij had er geen bezwaar teg' het woord „gelijke" er uit te schrappen. De heer Van de Vall (S.D.A.P.) meende, de belangen van het personeel het best door Commissie voor Georganiseerd Overleg beharti kunnen worden. Hij zou niet tegen stemmen. De heer Keulemans achtte Ihet ook een wonen gang van zaken, dat eerst deze commis in de gelegenheid wordt gesteld, deze aangelege heid te behandelen. De heer Boissevaln (lib.) kon begrijpen, d er bezwaar tegen het woord „gelijke" bestond. 1 begreep echter, dat het de bedoeling was hier spreken van „soortgelijke" maatregelen. Mr. Dr. W i 11 em an had geen bezwaar, te sprek van „soortgelijke" of „overeenkomstige". Aan d heer Van de Vall antwoordde hij, dat dit voors niet aan de Commissie voor Georganiseerd Ove leg gezonden kon worden, omdat het nu pas w ingediend, Ged. Staten zullen deze commissie echi niet passeeren, als zij voornemens zijn, maatrej len te treffen. De heer V u I i k kon zich daarmede vereenige Het gewijzigde voorstel-Vulik c.s. werd zond hoofdelijke stemming goedgekeurd. R.-K. SCHOOL VOOR BUITE) GEWOON L.O. TE HAARLE! Aan de orde kwam een voordracht van Ged. St ten, voor 40 procent bij te dragen in de kosten v< de verbouwing der R.-K. Bijz. school voor buite gewoon lager onderwijs te Haarlem. Deze verbo: wing is noodzakelijk om de beschikking te verkri gen over een leslokaal voor de twaalfde leerkracl De kosten der verbouwing bedragen in tot-: f 6735. Werd goedgekeurd. (De zitting duurt voort.) Winkeldievegge op heeterdaad betrapt. Maandagmiddag te half vier is in een gr» warenhuis in de Groote Houtstraat te Haarlem ef 22-jarige juffrouw uit Haarlem betrapt bij het oni vreemden van eenige goederen. Zij werd door 3 politie meegenomen en bekende, dat zij in de laatsten tijd in verschillende groote zaken te Haa: lem en Amsterdam goederen had ontvreemd tot e bedrag van f 60. Een gedeelte der goederen is beslag genomen IJSVREUGDE IN DEN HAAG. Op verschillende ondergespoten tennisbanen hebben talrijke liefhebbers van de schaatssport hun hart kunnen ophalen. Hoe druk het was. (Foto Schimmelpenningh.) DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN ln de mededeelingen over de distributie v2 vaste brandstoffen en de bonnen, voor de deró periode aangewezen, in ons nummer van Maandal stond vermeld, dat de verbruikers, vallende ondf de groepen b. b en d, met een verbruik van of meer eenheden per periode, zich vooralsno niet ter verkrijging van nieuwe toewijzingen tot distributiediensten moeten wenden. In het ons gezonden communiqué is in de c gave van de groepen een abuis gemaakt. De bi doeling was: de groepen b, c en d. ARBEIDERS NAAR DE OPERA. Werk van „Vreugde en Arbeid". De persdienst van het N.V.V. meldt: Naar wij vernemen is de leiding van de werkge meenschap „Vreugde en Arbeid" van het Neder IandschVerbond van Vakvereenigingen erin ge slaagd, met de directie van de Italiaansche open een overeenkomst te treffen, waardoor een groo aantal arbeiders in Den Haag en Amsterdam staat zal worden gesteld de operavoorstellingen te gen den zeer lagen prijs van vijftig cent bij K wonen. Voor de voorstelling van Donderdag 19 Decembs in Den Haag zijn voor „Vreugde en Arbeid" 2(* plaatsen gereserveerd: vooi die van 20 Decembe eveneens in Den Haag 400 plaatsen en voor die Woensdag 18 December in Amsterdam 150 plaatsen Consumenten merken er niets ran.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8