De Haarlemsche Huishouding. Kerstgave Aan het Noord-Afrikaansche front. WOENSDAG IR DE CE MR ER 191(5 HAAR T: E M'S D A O BEAD PROVINCIALE STATEN. Wintcrzilting. (yervolg der zitting van Dinsdagmorgen). DE BOAIINSLAG IN „DUINEN- BOSCH" TE BAKKUM. Ged. Staten boden ter vaststelling aan de eerste SUppletoire begrooting van het Provinciaal zieken huis „Duinenbosch" te Bakkum. Gevraagd were een bedrag van f 25.000 voor het herstel der schade veroorzaakt door bominslag in een der paviljoens Van dit ziekenhuis. De heer Kor ff (lib.) was van oordeel, dat he' rijk de kosten der schade moet dragen. Hij stelde voor, de kosten niet ten laste van dit ziekenhuis te brengen, maar die uit ie gewone middelen der provincie te bestrijden. De heer Michels (SD.AJ*.) (Ged. Staten) be streed dit voorstel; het heeft financieel geen betee- kenis. Ged. Staten hadden toegezegd, zich hierovei te beraden. Naar de meening van Ged. Staten moeten de kosten der schade op de exploitatie rekening van het ziekenhuis drukken. Het voorstel-Korff werd verworpen en dat van de provincie goedgekeurd. SUBSIDIE BORGSTELLINGS FONDSEN. Door Ged. Staten werd voorgesteld, tezamen met het Rijk en de gemeente Amsterdam de dekking te purandecren van een eventueel tekort op de exploi tatierekening van het seizoen 19401941 van het Concertgebouw te Amsterdam in dier voege, dat de evcntucele bijdragen van Rijk, gemeente Amster- ORGEL SCHOONMAKEN, STEMMEN, REPAREEREN, ook buiten de stad. F. MOLENAAR, Tel. 13795, Schalkb.gr. 38, H.-N. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 18 DECEMBER: Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. Luxor Theater: „Laila" (De roepstem van het Noorden), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Millionnairs", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: Jenny Jugo als .Nanette" 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: Benjamino Gigli zingt In „Vergeet mij niet" 2, 6.30 on 8.45 uur DONDERDAG 19 DECEMBER. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Frasquita". Frans Hals Museum. Tentoonstelling ..Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. Bioscooptheaters: voorstelling des middags en des avonds. Sleutel weg? Tel. 11493 OeSleutelspecialist. L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) dam en Provincie zich zullen verhouden als f 35.200 f 20.000 en f 5000. De Staten keurden dit goed. SUBSIDIE AAN „ARTIS". Eveneens werd aangenomen een voorstel van Ged. Staten, aan „Artis" te Amsterdam voor het geraamde tekort van het boekjaar 19401941 weer een subsidie van f 23.100 te verleeneo. ONVOORZIENE UITGAVEN. Zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld een vierde suppletoire begrooting voor 1940, tot het aangaan van een geldleening en tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziei.e uitgaven, o.a. f 1083 wegens bijdrage ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw der Waalsch Herv. Gemeente aan het Begijnhof te Haarlem, en f 10.500 wegens bijdrage ten behoeve van de restauratie der Vleeschhal te Haarlem. De zitting werd daarna gesloten. De kunstenaar J. Goossens legt dc laatste hand aan een der beelden van de hertogen van Bra bant, welke in den loop van het nieuwe jaar op de stoelen der luchtbogen van de St. Jansbasiliek te Den Bosch geplaatst zullen worden. (Foto Het Zuiden.) Uitgaven voor de Volks gezondheid. De Kantonrechter informeerde of de slagerszoon had gezien dat het dier varkenspest had. Verd.: Neen. We hebben het vleesch zelf gegeten, en we hebben er niets van gekregen. Kantonrechter: „U hadt er aan dood kunnen gaan!' De slager zelf had ook niet gezien dat het door de gevaarlijke ziekte was aangetast. „Het dier had wel pijn in het hoofd" zei de sla ger, waarop de kantonrechter belangstellend vroeg waaraan men kan zien dat een varken pijn in het hoofd heeft en wat of dat zeggen wil." „We zeggen dat 't varken pijn in 't hoofd heeft wanneer het beest niet>et. Nou, en dit beest at 't voer niet dat ik hem 's morgens voorzette. Maar verder mankeerde het dier niets". Aldus was 't antwoord. Zooals reeds geschreven is: de veearts stelde wel varkenspest vast. De ambtenaar van het O. M. wees op het gevaar voor de volksgezondheid, dat door frauduleuze slachtingen ontstaat, en waarvan dit geval wel een zeer sprekend voorbeeld is. De zoon werd wegens de verschillende door hem begane overtredingen veroordeeld tot in totaal een boete van f30, en de vader tot f50; het in beslag genomen vleesch wordt verbeurd verklaard. aan ondersteunde werkloozen. 's GRAVENHAGE, 18 December (A.N.P.) De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van socale zaken, heeft aan de gemeentebesturen per circulaire medegedeeld dat hij heeft besloten goed te keuren dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun ge wone steunuitkeering een Kerstgave wordt toege kend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van her bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uit- kecring ontvangen. Hij vestigt er de aandacht op dat niet mag wor den toegekend 25 pet. van het theoretische steun- beirag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steun regeling. doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen cventueele brandstoffenbijslag), die de ondersteunden over vorengenoemde week ont vangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd, alsmede aan degenen, die een tegemoetkoming ontvangen in verband met hun werktijd, korter dan 36 uur. Ook in laatstge noemde gevallen dient de Kerstgave te worden be rekend over het netto-bedrag der tegemoetkomin gen. Aan de werkloozen die in de betreffende week bij de werkverruiming zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aan zien van deze personen zal de secretaris-generaa) bij afzonderlijke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozen- kas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voorzooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indier zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerstgave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opge nomen. zal uit het werkloosheidssubsidiefonds de zelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van werkloozenzorg. TREINVERKEER AMSTERDAM DEN HAAG ONDERVOND OPNIEUW STAGNATIE. Bovenleiding door onbekende oorzaak gebroken. Italianen trekken hun strijdmacht samen in het gebied van Solloem Fort Capuzzo en Bardia. Bntsch-Indiërs' in den strijd. Het A.N.P. verneemt uit Rome: Naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, hebben de Engelschen. toen zij bij hun aan vallen voor de eerste maal op Italiaansche ver dedigingslinies aan de Libische grens stieten, zeer zware verliezen geleden. Volgens de Maan dagavond laat uit Benghasi binnenkomende be richten hebben de Engelschen thans versterkin gen, die in hoofdzaak uit Britsch-Indische élite regimenten bestaan in den strijd geworpen. Het schenen Mohammedaansche regimenten te zijn, want de soldaten hadden het hoofd bedekt met een tulband en droegen een baard met gevloch ten haar. Velen dezer Indiërs zijn in het ge vecht door de Italianen gevangen genomen. Volgens persberichten krijgt men den indruk dat de Engelschen als gevolg van de hevigen regenval op vele plaatsen Indische inboorlin gentroepen in den strijd hebben moeten werpen, in plaats van de gemotoriseerde eenheden, die zij tot dusver gebruikten. Deze regimenten in boorlingen hebben plotseling een grootere be- teekenis gekregen dan ooit sedert het begin van den oorlog in Afrika. In hoofdzaak zouden de Indische regimenten de plaats moeten inne men van de Nieuw-Zeelandsche regimenten, die tot dusver bij de aanvallen in de voorhoede stonden. Blijkbaar hebben de Italianen in den driehoek welke door de sectoren Solloem, Fort Capuzzo en Bardia gevormd wordt, hun strijdkrachten sa mengetrokken om den Engelschen opmarsch te stuiten. BESLISSING IN DE TWEEDE FAZE VAN DEN STRIJD. ROME, 18 December (Stefani) In afwachting van het officieele Italiaansche verslag over de ge beurtenissen in de woestijn van Marmarica. dat na het einde van den grootschen slag zal verschij nen, wijst de „Popoio di Roma" er op dat, terwijl in den aanvang de lichte Libische troepen, die de eerste linie bezet hielden, den buitengewoon zwa- ren druk der Britsche gepantserde colonnes niet konden verdragen, de gemechaniseerde en gepant serde Italiaansche troepen, die daarna in den strijd werden gebracht, heel wat krachtiger kunnen op treden en reageeren. De tweede faze van den strijd zal een definitieve beslissing brengen voor den af loop der operaties. Het is duidelijk dat de woestijn- strook van 100 kilometer, die de Engelschen hebben veroverd, niet meer is dan een gang, welke alleen van beteekenis is in verband met het doel, waarop men het heeft voorzien. Indien de Ergelschen de bedoeling hadden de Italiaansche strijdkrachten te vernietigen, is hun plan volkomen mislukt, want maarschalk Graziani heeft de krijgsverrichtingen gemaakt tot een afmat tingsoorlog voor de Engelschen, die aanzienlijke verliezen hebben geleden en nog steeds lijden. Het eerste Engelsche doel Italië uit den oorlog te elimi- neeren, is dus gemist. Italië handhaaft zich nog steeds en blijft strijden. Boksen Joe Louis behaalt een weinig imposant succes Na een weinig interessant gevecht is de we reldkampioen in het zwaargewicht, Joe Louis, er in geslaagd Al Macoy door een technische knock out in de zesde ronde te slaan. Daar het linkeroog van Al Macoy reeds door Louis was dichtgeslagen en zij'n trainer vreesde dat Macoy daardoor een nog zwaar dere afstraffing van zijn tegenstander zou krijgen, verbood hij den bokser verder te vechten. Hoewel Al Macoy het met deze beslissing zelf niet eens was, besloot de scheidsrechter den strijd te staken. Door den zwakken tegenstand kon Louis ook niet dat peil bereiken, dat men van hem had mogen ver wachten. Zijn boksen maakte weinig indruk op de 13.000 toeschouwers, die samen 51.678 dollars en treegeld betaalden. Verduister goed, Zooals liet moet. VAN 18 OP 19 DECEMBER van 17.28 tot 9.47. Maansopkomst 23.06 Maansondergang 12.22 d.a.v. IJMUIDEN Marklbericliten en besommingen. IJmuiden, 18 December. Consignatievisdh: Wijting 30—23, bot 75—60. schar 26, kl. schar 17.50—10, kl. haring 25—19.50. Alles per 50 K.G. Garnalen 48 per K.G. Zoetvvatervisch: blei 52. Kustvisschers (open booten: IJM 373 f 46, IJM 328 f 28.50, IJM 310 f 12. AFSCHEID G. J. H. ZEVÏMERMANN Na 32 jaar in dienst te zijn geweest van den Rijkswaterstaat heeft de heer G. J. H. Zimmer- mann, hoofdwerktuigkundige den dienst met pen sioen verlaten. Bij zijn afscheid waren nagenoeg het geheele personeel van sluizen en vele ambte naren van den tunnelbouw enz. aanwezig. Ir. C. Wolterbeek, hoofdingenieur bij den R.W.S, in het Arrondissement ..Het Noordzee kanaal", heeft den heer Zimmermann toegespro ken. Hij wees er op. dat de heer Zimmermann een plan gereed had voor den herbouw van de Cen trale. Hij zal niet meer als ambtenaar, maar als gepensiormeerde de voltooiing kunnen bijwonen. Namens het personeel werd den heer Zimmer mann een fraai geschenk aangeboden, bestaande uit een zilveren sigarendoos en een zilveren siga rettenkoker. VELSEN Burgerlijke Stand. Bevallen: J. M. v. AmersfoortSchellevis z.', Walravenstraat 8, Velsen-N.; A. Hillecamp—Groen z., Zandersstraat 16. IJmuiden; W. SchaapPrins z., Pr. Krugerstraat 49, IJmuiden; D. E. Ouwerkerk- Reek d., Cederstraat 12, IJmuiden; L. v. d. Oute- naarSanberg z., Schoutenstraat 12, IJmuiden; N. M. Jungbackerde Waal d., Mahustraat 48, IJmuiden; C. M. AppeloBylo d., Kerkerinklaan 38, Santpoort. M. Staphorstvan Rhee z., Haarlem. Ga W. HarmsVriendjes d., Watervliet 12 Velsen- Noord; M. A. de Smit—Rolffs of Roelofs d., Tuin derstraat 99, IJmuiden; L. SchoenVink d., Meeuwenlaan 3, IJmuiden; A. C. Kistemakervan Hamburg d., Elz.enstraat 4, IJmuiden; W. M. Veld manvan de Wateren d., de Ruijterstraat 36, IJmuiden. M. Diederiks—Koster z., Lippersheystraat 17, IJmuiden. J. VogelenzangSchoorl d., Een- drachtstraat 26 Velsen; A. G. v. Beest—Knaven z., Kennemerplein 22 IJmuiden. Overleden: A. Nijman, 11 j., z. v. C. J. Nijman, Engelmundusweg 43, IJmuiden; E. A. Hillecamp 43 .i., echtgen. v. J. Noortman, Fr. NaereboutstraalJ 53. IJmuiden. M. E. S. Anderson 35 j„ ongeh. Drie- huizerkerkweg 89, Velsen. M. H. Smakman, 47 j., ongeh. Bik en Arnoldkade 38 IJmuiden. AANTAL WERKLOOZEN WEER IETS GESTEGEN. Het aantal werkloozen in deze gemeente, dat op 7 December j.l. 1219 bedroeg, was op 14 December gestegen tot 1275, dus met 56. Het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs als werk zoekende ingeschrevenen steeg in hetzelfde tijd vak van 1914 op 1931. Ingeschreven waren op 14 December 236 (255) bouwvakarbeiders. 131 (133) metaalbewerkers. 23 (24) houtbewerkers. 34 (34) landarbeiders, 202 f 177) havenarbeiders. 214 '211) visschers, 71 (61) kantoorbedienden, 634 (627) losse arbeiders en 243 (245) arbeiders in overige beroepen. Verder 111 (111) mannen boven 18 jaar, 19 (20) vrouwen boven en 16 (16) vrouwen onder 18 jaar. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus, z. v. J. de Gier en J. Bok horst. Leintje. d. v. D Bauer en G. Gedaan. Dirk, z. v. A. van der Maarl en J. K Donker. Gesina Hendrika. d. v. J. Groen en J. Voerman. Gerardus FrancLscus Maria, z. v. P. M. Hendriks en J. P. Wil- lemse. Theodorus Johannes Maria. z. v. H. G. Wassenaar en E. A. Duwel. Hendricus Johannes, z. v. J. A. Bakkenhoven en E. Keur. Pieter, z. v. J. Hulsbos en C. Jonker. Evert, z. v. E. Hol en G. Been. Grietje Anna, d. v. H. Hensens en H. Hogen- kamp. Ondertrouwd: Bernardus Franciscus de Clercq, 29 jaar en Martha van der Hengst. 19 jaar. Wil lem Marinus Boterbloem. 26 jaar en Francisca Ag terhof. 24 jaar. Getrouwd- Bartel van Maasdam. 29 jaar en Jantje Oudshoorn. 20 jaar. Aoger Beijlevelt. 49 jaar en Ana Spandaw. 44 jaar. Hendrik van Groe nigen. 27 jaar en Antje Bons. 24 jaar. Gerrit Wil lem van Kempen. 28 jaar en Christina Margare- tha van Melle, 19 jaar. Overleden: Willemijntje Roodzant, 77 jaar, echtg. v. J. van Klaveren. Trijntje Joore. 65 jaar, echtg. v. J. Biesheuvel. Maarten Vergaij. 52 jaar, echtg. v. A. Kamerman Suzanna Bicsheuvel, 83 jaar, wed. v. A. van Zanten. RA ADSVERG ADERING. Er wordt een vergadering van den gemeenteraad gehouden op Donderdag 19 December a.s. des na middags om twee uur. De agenda luidt: 1. Beëediging en installatie van de heeren J. Krieger en L. van Reeuwijk als raadslid. 2. Benoeming van een lid in de plaatselijke ge zondheidscommissie wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Hulsbos. Voorgedragen worden de heeren: 1. J. C. Hulsbzos, aannemer te Abbenes en 2. D. van Wielingen, landbouwer aldaar. 3 Verzoeken inzake art. 13 der L.O.-wet 1920. 4. Verpachting van eenige perceelen bouwland, gelegen op en nabij de nieuwe algemeene begraaf plaats langs den Vijfhuizerweg. 5 Veikcop van een perceel gemeentegrond, ge- ogen langs den Eugenie Prévïnaireweg te Nieuw- Vennep. 6. Voorstel tot het aangaan van een geldleening, 7. Financieele regelingen. 8. Rondvraag. Door Ged. Staten werd voorgesteld aan de in de provincie Noord-Holland gevestigde borgstellings fondsen voor den middenstand, welke als zoodanig van Rijkswege zijn erkend, over de jaren 1940. 1941, en 1942 uit de provinciale kas een jaarlijksch subsidie toe te kennen. Werd goedgekeurd. SUBSIDIE PAARDENFOKKERIJ. Voorgesteld werd. aan de in Noord-Holland werkzame paardenstamboekvereenigingen of haar provinciale afdeelingen ten behoeve van haar werkzaamheden in het belang van de verbetering van het paardenras en de paardenfokkerij, voor elk der jaren 1941, 1942 en 1943 een bijdrage van ten hoogste f 4500,in totaal uit de provinciale kas te verleenen. De heeren Saai c.s. (N.S.B.) stelden voer, die bijdrage met f3000 te verhoogen. De heer Saai deelde mede, dat hij en zijn vrien den dit voorstel hadden ingediend, omdat Ie paar denstapel in ons land in een slechten toestand ver keert en in het belang van de voedselvoorziening Het paard is op het oogenblik de eenige trekkracht het is dus de plicht van de provincie, de helpende hand uit te steken. De heer Van Dok (Soc. Arb. Gemeenschap) verklaarde, gaarne dit voorstel te zullen steunen in tegenstelling met den heer Van W e e s (R.K.) De heer Michels antwoordde, dat Ged. Staten alleen bereid zijn een verhooging van het subsidie te overwegen, als de deskundigen van oordeel zijn dat men er met het bedrag van 4500 niet komt. Hij ontraadde het voorstel-Saal c.s. De heer Saai verklaarde nog, dat het niet was om den paardenstapel van den ondei-gang te red den, maar om dien op een hooger peil te brengen Het voorstel-Saal c.s. werd verworpen met 466 stemmen. Dat van Ged. Staten werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De zitting werd tot half twee geschorst. Dinsdagmiddag half twee werd de zitting voort gezet. BIJDRAGE VEILIG VERKEER. Goedgekeurd werd een voordracht van Ged. Staten, aan het Verbond van Vereenighvgen voor Veilig Verkeer voor het jaar 1941 en volgende, tot wederopzegging, een bijdrage te verleenen van f 100.—. GEEN SUBSIDIE AAN DE NED. OPERA-STICHTING. Ged. Staten gaven in overwegirg, afwijzend te beschikken op het adres van het Bestuur van de Nederlandsche Opera-Stichting te Amsterdam, waarbij voor het boekjaar, loopende van 1 Sep tember 1939 tot en met 31 Augustus 1940, een sub sidie uit de provinciale kas, ten bedrage van f 2500 is gevraagd. De heer Hoogland (S.D.A.P.) herinnerde er aan, dat hier vroeger altijd buitenlandsche opera's kwamen. Van veel belang achtte hij het, dat deze echt-Nederlandsche instelling er gekomen is. Haar uitvoeringen werden zeer op prijs gesteld. Nu het rijk en de gemeente Amsterdam hebben toegezegd, wel financieelen steun te verleenen, hoopte spreker, dat de provincie zich niet onbetuigd zou laten. Mej. Dr. Hi 11 en (R.-K.) wilde deze stichting gaarne steunen, ook omdat jonge kunstenaars hier een kans krijgen, zich te doen hooren. De heer Boissevai n (lib.) was eveneens van oordeel, dat de overheid het voortbestaan van deze stichting mogelijk moet maken. Hij hoopte dan ook, dat Ged. Staten hun standpunt zullen willen her zien. Mr. Slingenberg (V.-D.) (Ged. Staten) be streed de sprekers. De Staten mogen zich wel eenige malen bedenken, om den gevraagden steun te verleenen, lettende op den financieelen toestand der provincie. Subsidieering voor het boekjaar 3939'40 zou de consequentie meebrengen, nog verder steun te verleenen. De Staten verwierpen het afwijzend prae-advies van Ged. Staten met 24 tegen 15 stemmen. De heer Ho o g 1 a n d vroeg of hieruit de con clusie getrokken mag worden, dat de subsidie wordt toegestaan. Mr .Slingenberg (Ged. Staten) verzette Zich hier tegen. De heer Hoogland stelde nu voor, de subsidie van f 2500 te verleenen. Mr. Slingenberg gaf in overweging dit alleen te doen, wanneer de zekerheid bestaat, dat ook rijk en gemeenten zullen subsidieeren. De Staten vereen igden zich hiermede. GARANTIE CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. Moedig gedrag van Haagscli politieagent. Tijdens den hevigen storm op 6 December j.l. kreeg de wachtcommandant van het politiebureau aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen be richt,, dat er in de buurt van de pier een voor werp in zee dreef, dat veel op een mijn leek. De agent van de Haagsche politie F. Bouman, die vele jaren te Scheveningen dienst doet en dus met ds zee wel vertrouwd is, kreeg opdracht eens te gaan kijken. Het zeewater stond tegen den muur van den Boulevard aan en inderdaad zag de agent, toen hij een paar treden de strandtrap was afgegaan, een donker voorwerp drijven, op korten afstand van den muur. De storm zwiepte 't projectiel in de kokende zee heen en weer en dreigde het tegen den muur te gooien. De agent kon op het laatste mo ment het voorweft-p, dat een dieptebom bleek te zijn, grijpen en met beide handen droeg hij de ongeveer 25 K.G. zware en 79 cM. lange bom naar boven, waar er een politiewacht bij werd geplaatst. Den volgenden ochtend is het gevaarlijke projectiel door Duitsche militairen naar elders vervoerd. Een woord van lof past hier ongetwijfeld voor het moedige gedrag van agent Bouman OUDERAVOND U.L.O.-SCHOOL A. Dezer dagen werd in de aula der H. B. S. A een ouderavond van de U.L.O.-sehool A te Haarlem ge houden. Het hoofd der school, de heer Klimbie, heette allen welkom, waarna overgegaan werd tot het behandelen der agenda, o.a. het afscheid van den secretaris. De voorzitter der oudercommissie overhandigde den secretaris namens de ouders een boekwerk, uit erkentelijkheid voor het werk dat hij gedurende 4 jaren met groote toewijding heeft verricht, in 't bijzonder voor zijn propaganda voor het openbaar onderwijs. De secretaris dankte en sprak den wensch uit dat zijn werk voor de toekomst vruchten mocht afwerpen. Daarna werden twee nieuwe leden benoemd, n.l. de heeren J. Vree en H. W. Jansen. Mevr. v. Dijk v. d. Hulst werd benoemd tot secretaresse der com missie. Hierna was er gelegenheid voor de ouders zich met de onderwijzers in verbinding te stellen om het een en ander te vernemen omtrent de vorderingen der leerlingen'. Ds. D. VAN KREVELEN OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 78 jaar is plotseling te Bosch en Duin overleden ds. D. v. Krevelen, em. predikant der Ned. Herv. kerk. Ds. D. van Kreve len was een zeer bekende figuur op het terrein der Prot. Chr. drankbestrijding. KERSTBUNDELS VOOR DE JEUGD. Voor de Kerstdagen zijn bij Van Gorcum Comp. N.V. te Assen weer eenige Kerstbundels verschenen „Stralen van één licht" verzameld door R. Oostra. Verhalen voor jongens en meisjes. Deze bundel bevat 28 langere en kortere verhalen voor kinderen, die de lagere school bezoeken. De ver halen zijn religieus of ethisch getint en leenen zich goed om voor te lezen of aan de kinderen te vertellen. Kinderen van 9 jaar en ouder kunnen ze ook zelf lezen. Eveneens, van de hand van R. Oostra zag een Kerstspelletje het licht onder den titel: „De ge boorte van het licht". Dit Kerstspelletje kan opgevoerd worden door minstens 21 kinderen van ±813 jaar. Dit spel is reeds herhaaldelijk in verschillende kringen met succes opgevoerd. „Hanneske" door A. D. Holsheimer—Westerman Holstijn. Met illustraties van Johannes Mulders. Dit boekje verscheen als no. 33 in de populaire serie: ..Naar 't Zonlicht toe en vertelt ons de geschiedenis van Hanneske. het zoontje van den lompenkoopman, in het dorp bijgenaamd „Lompen Drikus". Hanneske wil graag naar het Kerstfeest maar hij heeft geen kleeren om aan te trekken. Hoe Hanneske nu na eenige avontu ren toch naar het Kerstfeest gaat wordt in dit boekje gevoelig beschreven. Kerstboek „De Vonk" 1940. Dit Kerstboek werd eveneens bij Van Gorcum Comp. N.V. te Assen uitgegeven. Het verschijnt thans voor den vierden keer en bevat eenige Kerstverhalen, plaatjes, raadsels, muziek enz. Ook zeer geschikt voor ge bruik op Zondagsscholen. Aardige illustraties ma ken het geheel nog aantrekkelijker. Volgens de laatste rekening der gemeente Haar lem werd ten bate van de Volksgezondheid 133.480 uitgegeven. Dat is, zoo zal men zeggen, voor een be volking van 140.000 zielen niet veel, immers nog geen gulden per hoofd. Tien jaar geleden was het 201.000, dus in dien tijd is het bedrag met 1/3 ver minderd, hoewel de bevolking met 22.000 zielen is vermeerderd. De vermindering neemt toe als wij zien, dat in die 10 jaren de kosten van den Ge neeskundigen dienst gestegen zijn van 56,200 tot 87.000. dus met 31.000. Het oploopen van kosten is op zich zelf begrijpelijk, want 10 jaar geleden was de dienst nog zeer bekrompen gehuisvest in een villa in het Kenaupark, terwijl nu een modern- ingericht gebouw geëxploiteerd wordt. Deze betere huisvesting maakte het mogelijk de bemoeiingen uit te breiden, maar daarmee gingen, ook al werd de uiterste zuinigheid betracht, uitgaven gemoeid. Nieuw is de post van 4200 voor den psychiatri- schen nazorgdienst, die onlangs werd opgericht in samenwerking met de buitengemeenten. Op andere posten is daarentegen sterk bezuinigd. De uitgaven voor de Lichamelijke Opvoeding liepen terug van 62.100 tot 36,700, die voor den School- artsendienst van 27.800 tot f 16.900. Op de uitga ven voor de bestrijding van epidemische ziekten, die eerst tot 33.200 opgeloopen waren, kon 8000 bezuinigd worden. Verschillende subsidies moesten verlaagd worden, die voor wijkverpleging van 10.300 tot 9.000. „Snelverband" is van 400 tot 200 teruggebracht en het Consultatiebureau voor alcoholisme van 1000 op 500. De vereenigingen die zwakke kin deren naar buiten zenden moeten het nu met 4200 doen, vroeger kregen zij 5000. „Zuigelingenzorg" is teruggebracht van 5100 tot 4500. Het tekort van de volksdouchebadhuizen, dat door de gemeente gedekt wordt, is van 3800 tot 5500 gestegen. Onder het hoofdstuk ondersteuning van behoef- tigen en werkloozen zijn ook vele andere posten ondergebracht die in nauw contact staan met de Volksgezondheid. Wij sommen op: geneeskundige armverzorging 38.500, kosten ziekenverpleging 383.000, verpleging krankzinnigen 223.300, te kort St. Elisabeth's Gasthuis 129.000, kraamhulp 4400, subsidie aan „Maatschappelijke zorg voor zieken" 8000, transport van zieken 9.500 en kin derverzorging 3.700. Dit zijn tezamen posten tot een bedrag van niet minder dan 799,400, waaruit dus blijkt dat de uit gaven die de gemeente Haarlem doet ter bevorde ring van de gezondheid der bevolking heel wat grooter zijn clan het hoofdstuk Volksgezondheid doet veronderstellen. HAARLEMSCHE KANTON RECHTER. Door pest aangetast varken geslacht. DE SLAGER CONSTATEERDE DE ZIEKTE NIET, DE VEEARTS ECHTER WEL Hedenmorgen stonden voor den kantonrech ter te Haarlem terecht een slager uit Velsen en zijn zoon. De zoon had op 29 September een tweetal varkens frauduleu.. geslacht, en drie weken daarvoor had hij zich ook aan een frauduleuze slachting schuldig gemaakt, namelijk van een varken, dat aangetast was door de varkenspest, zooals later uit een onderzoek, dat de veearts naar de kwaliteit van het vleesch instelde, bleek. LeidenDen Haag over enkel spoor. AMSTERDAM, 18 December. (A.N.P.) De Nederlandsche spoorwegen, die het door de hui dige tijdsomstandigheden toch al niet gemak kelijk hebben, worden den laatsten tijd nog meer in het regelmatig uitoefenen van de werkzaam heden bemoeilijkt door nieuwe tegenslagen. Met veel moeite was men er in geslaagd het verkeer na het spoorwegongeval te Leidschendam ever enkel spoor weer doorgang te doen vinden. Tegen het vallen van den avond echter is gisteren door onbekende oorzaak de draad van de bovenleiding boven dit spoor gebroken waar door men in den ouden toestand'terugviel. Kon gisteren en hedenmorgen de N.Z.H. tram het passagiersvervoer overnemen, des avonds was dit niet het geval, omdat de trams maar tot 19 uur rijden. Het reizigersverkeer is derhalve weer omgelegd en geschiedt thans weer over Harme ien en Breukelen. Door de verduistering zijn de spoorwegen niet in staat 's nachts werkzaam heden aan de bovenleiding uit te voeren. Tegen het aanbreken van den dag is het gerequireerde personeel met man en macht aan het herstel begonnen en na korten tijd is men met het werk gereed gekomen zoodat het verkeer over enkel spoor tusschen Leiden en Den Haag kan worden onderhouden.. TEGENSLAGEN ZULLEN DEN ITALIAANSCHEN WIL OM TE WINNEN NIET BEÏNVLOEDEN. BERLIJN, 18 December (D.N.B.) In een bespreking van de militaire gebeurtenissen in Noord-Afrika wijst de Völkïsche Beobachter" op de rustige en realistische beoordeeling van den stand van zaken in de Italiaansche openba re meening en de Italiaansche pers. Het blad betoogt dat Italië naar de wapens gegrepen heeft in het bewustzijn dat er wisselende, kansen zijn in den strijd tegen een wereldrijk en dat tegen slagen daarom het voornemen van Italië om te overwinnen niet in het minst kunnen be ïnvloeden. Sterke volken, die zeker van hun overwinning zijn, zien in tegenslagen slechts den spoorslag tot grooter energie. In Abessynië en Spanje heeft Italië dergelijke episodes eveneens meegemaakt doch voor het verdere verloop van den strijd waren zij van geen belang. De Engelschen, zoo schrijft het blad. geven zich aan de grootste drogreden over wanneer zij meenen dat de Duitscher, die steeds naast zijn wapenbroeders gestaan heeft, thans zijn plaats niet zou weten. Hij staat aan de zijde van Italië, dat schouder aan schouder met groot Duitschland vecht voor de overwinning der be vrijding. Het feit, dat Duitschland in dezen oorlog overwinningen van onvergetelijke his torische grootte behaald heeft, heeft zijn blik niet vertroebeld voor de prestaties van den bond genoot. Zelfs wanneer dezen het oorlogsgeluk eens niet toelacht. Getrouwheid en vertrouwen binden beide volken onwrikbaar tezamen. De overschatting van hun successen zal de Britten er niet voor vrijwaren zeer spoedig op den bodem der werkelijkheid te staan, die er heel anders uitziet dan de hersenschim waarop men te Londen bouwt. Want altijd nog is het een teeken geweest van onzekerheid en gebrek aan vertrouwen in eigen kracht wanneer men aan den tegenstander inwendige zwakte toeschreef en zijn trouw van bondgenoot in twijfel trok.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2