Voorschriften voor voetgangerslan taarns Uit de Omstxeken WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 HA'AREEM'S DAG B E A D Anti-oorlogsactie in de Ver. Staten. NEW YORK, 18 December (D.N.B.) De be- kende publicist Verne Marshall heeft heden de op richting bekend gemaakt van een comité, dat onder het motto „Geen vreemde oorlog" het doel nastreeft Amerika buiten den oorlog te houden. Ruim twintig politieke groepen met gelijke doelstelling zijn door dit comité gemobiliseerd, die 11e stappen zullen be strijden, welke tot schending of ontduiking dei- neutra] teit der Vereen. Staten ondernomen worden. ck de commissie White, die de oorlogsstemming in de Vereen. Staten aanwakkert, zal bestreden wor den. De groote massa van het Amerikaansche volk, die bang is dat de Vereenigde Staten bij den oorlog betrokken worden, heeft tot dusver haar stem niet kunnen laten hooren. Het comité is voornemens zich tot de spreekbuis van deze massa te maken. Marshall deelde voorts mede dat hij reeds besprekingen met den leïclt-.; der commissie „America First", generaal Wood, tot samenwerking tusschen beide organisaties gehad heeft.. Marshall zeide tenslotte er van overtuigd te zijn dat de Vereenigde Staten met steun van de meerderheid des volks buiten den oorlog kunnen blijven. De „New York World 'Telegram' herinnert er aan dat Roosevelt voor de derde maal tot presi dent gekozen is op grond van zijn herhaalde belofte de Vereen. Staten buiten den oorlog te houden. Roosevelt weet beter dan de openbare meening dat het gevaar in den Stillen Oceaan grooter is dan :n Europa. Hij weet ook hoe onvoorbereid de Vereen. Staten voor een oorlog zijn. Bovendien weet hij dat valsche hoop op een beslissende Amerikaansche hulp Engeland in het verderf zal storten en de Ver. Staten in gevaar kan brengen. BOUW VAN TORPEDOBOOTJAGERS IN DE VEREENIGDE STATEN. WASHINGTON, 18 December. De minister van Marine, Knox, heeft bekend gemaakt dat opdracht is gegeven voor den bouw van veertig torpedoboot- jagers, waarvan de kosten 253 millioen dollar zullen bedragen. (United Press). RUSSISCHE LEVENSMIDDELEN NAAR BELGIë? BRUSSEL, 18 December. Naar vernomen wordt zal eerlang een handelsdelegatie naar Moskou ver trekken om de levering van levensmiddelen aan België te bespreken. België zou in ruil hiervoor in dustrieproducten aan Rusland leveren. (United Press) Vier jaar gevangenisstraf voor berucht inbreker. De Amsterdamsche rechtbank heeft van daag den beruchten Amsterdamschen oplichter W. N. Veth wegens een serie van 14 gevallen van oplichting en verduistering veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Deze straf is het dubbele van den eisch van den officier van Justitie. Veth was op den Tweeden Pinksterdag tijde lijk ontslagen uit de strafgevangenis te Breda, waar hij een straf van drie jaar „opknapte", waarvan hij pas ruim een jaar heeft uitgeze ten. Hij is in totaal reeds 37 maal veroordeeld. Nauwelijks was hij weer vrij of bij begon op nieuw met zijn brutale oplichterijen. Het kostte heel wat moeite om Veth weer in te rekenen, want hij gebruikte allerlei vermommingen. Soms was hij een metselaar in een met kalk bespatte overall, soms hulde hij zich in de ma- trozenuniform en deed hij zich voor als lid van den Opbouwdienst. Herhaaldelijk verscheen zijn portret in de dagbladen met het bekende poli- tieele verzoek tot „opsporing, aanhouding en voorgeleiding". Tenslotte kon hij worden gear resteerd. Reeds stond hij eenige weken geleden te Haarlem terecht, waar hij een straf van acht maanden oogstte. In totaal met de Bredasche straf mee zal hij dus nog zes jaar en zeven maanden moeten uitzitten. De centrale keuken te Haarlem. (Men zie eerst pag. 3) Nader vernemen wij dat het in de bedoeling Jigt aan de beide centrale keukens 5 of 6 distributie lokalen in verschillende wijken der stad toe te voe gen. De capaciteit die het abattoir biedt maakt een geheel nieuwe installatie noodig. De teekeningen daarvoor zijn onderweg, zoodat met dit werk op zeer korten termijn kan worden begonnen. Beide keukens zullen dan gezamenlijk 10.800 liter kunnen produ- ceeren. Het voedsel zal vermoedelijk a 10 cent per portie verkrijgbaar worden gesteld. 's-GRAVENHAGE, 18 December. Ter uitvoe ring van het gestelde in paragraaf 8, sub 6., par. 10a en par. 10b van de Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 34/1940. zooals deze is aangevuld en gewijzigd door de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 212/1940, heeft de rijksinspectie voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen de volgende uitvoe ringsvoorschrift vastgesteld 1) Voetgangerslantaarns. Voetgangerslantaarns voldoen alleen dan aan de voorschriften van bovenbedoelde verordening: a. wanneer zij ziin voorzien van een voorge schreven en door de rijksinspectie goedgekeurd donkerblauw gloeilampjes b. wanneer het een goedgekeurde lantaarn van speciale constructie betreft. De onder a bedoelde donkerblauwe lampjes voor voetgargerslantaams worden, van het goedkeu- ringsmerk I.L.B. voorzien, door de industrie in den handel gebracht tegen een maximumprijs van 23 cent. Iedere normale voetgangerslantaarn, die van zulk een goedgekeurd lampje is voorzien, mag in de open lucht gebruikt worden. Er wordt echter met nadruk op gewezen, dat zulke voetgangerslan taarns ingevolge de bovenbedoelde verordening nr. 212/1940 slechts zoo in de open lucht mogen wor de ngebruikt. dat het lichtschijnsel niet naar boven dringt en andere deelnemers van het verkeer er niet door verblind worden. Bij foutief gebruik kan dus ook een van een goedgekeurd lampje vooi-- ziene voetgangerslantaarn in beslag genomen wor den. Dit gevaar bestaat bij de onder b bedoelde lan taarns niet, daar deze van een automatisch wer kende inrichtjng zijn voorzien, waardoor een niet toelaatbare lichtuitstraling naar boven onmogelijk is. Het gebruik van deze voetgangerslantaarns kan dus nimmer tot overtredingen (ook onbewuste) aanleiding geven. 2. Blauwe gloeilampen voor verschillende in de verordening aangegeven verduisterings-doeleinden (voor verlichting binnenshuis, voor vei-keersaan- duidingen enz.) zijn alléén dan volgens de voor schriften, wanneer zij het daartoe vastgestelde goedkeuringsrperk der rijksinspectie dragen, be staande uit een rechthoek met de letters I.L.B., een type-aanduiding en een nummer. Zulke gloeilam pen worden eveneens door de industrie in den handel gebracht voor een maximum-prijs van 66 cent. 3. Voor de lïchtuitstralende aanduidingen (licht bakken enz.) voor winkels, café's enz. gelden de reeds bekend gemaakte voorschriften. 4. Voor alle verduisteringsdoeleinden, waarvoor blauw licht voorgeschreven is. zijn thans goedge keurde blauwe gloeilampen officieel vastgesteld en zullen binnen enkele dagen in den handel verkrijg baar zijn. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat het gebruik van andere middelen voor deze doel einden verboden is. Standaardmodel voor lichtbakken. Ter uitvoering van par. 8 sub 4 der verorde ning no. 212 1940 dd. 23 November 1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt de rijksinspectie voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanvallen het volgende bekeiid: 1. Teneinde de zakenwereld zoo snél mogelijk een lichtbak ter beschikking te stellen, welke aan de voorschriften voldoet en om tevens ongeluk ken te voorkomen, welke mogelijk zijn. wanneer men dergelijke lichtbakken zelf vervaardigt (brandgevaar) heeft de rijksinspectie een stan daardmodel voor' een eenvoudiger) lichtbak vast gesteld en uitgegeven. 2. De werkteekening en beschrijving van dit standaardmodel staat ieder ter beschikking en wordt onmiddellijk toegezonden tegen storting of overschrijving van fl. 0.25 op het gironummer 363400 van den' comptabele der inspectie, luchtbe scherming. Heerengracht 23, 's-Gravenhage. 3. Lichtbakken, die volgens de voorschriften van dit standaardmodel worden gemaakt, kunnen zonder verdere vergunning gebruikt worden. 4. Andere uitvoeringsvormen voor lichtuitstra- lende aanduidingen zijn wel mogelijk, doch moe ten dan. voordat ze worden aangewend, ter keu ring worden aangeboden aan de rijksinspectie. Belangrijk is. dat voor lichtuitstralende aandui dingen alle andere kleuren dan het voorgeschre ven donkerblauw niet meer gebruikt mogen worden. Laivntennis RONALD SHAYES VERONGELUKT. LISSABON, 18 December (A.N.P.) Uit Rho desia wordt gemeld, dat de bekende Engelsche ten nisspeler Ronald Shayes in dienst van de R.A.F. bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen is. Shayes heeft de laatste jaren vooral uitgeblon ken in het dubbel spel en de Engelsche tennis wereld lijdt met zijn heengaan een gevoelig ver lies. HAARLEM, 18 December. Ondertrouwd' 18 Dec.: J. J. H. Wesselink en C. C. Slobbe; P. Schaap en B. J. Kars; C. van den Bosch en C. G. Houveling; J. P. Moen en J. Schouw; J. N. I-Ionkoop en R. C. van Geloven; E. van Dobben en E. M. J. van Proosdij; W. A. v. d. Bijl en J. Z. H. Jacobs; G. W. van Rhiin en A. E. van Veen; J. W. F. C. van den Berg en A. C. Kramer. Gehuwd: 18 Dec.: J. D. Meijer en J. A. Dijkstra; H. J. N. J. Handgraaf en J. W. M. Sleeman; P. J. Kramer en C. van Leeuwen; N. I. Tiggelman en G. J. Bos; F. de Jong en H. Nijhof; H. W. van Slooten en C. Doorgeest; J. M. J. Engeringh en A. C. van Alphen; M. G. Weijdom en T. M. C„ do Zaaijer; J. C. v. Loenen en A. Veerman; P. Bodenstaff en G. Greuter; N. C. Beekhuijs en C. Cfelandt; A. Log- tenberg en K. M E. Jongman, N. Bouwman en W. E. de Graaff; J. B. de Locze en G. v. d. Toorn; F. R. Veenstra en F. van Kessel: P J. van Oosten en C. G. Wijnands; E. Smit en T. C. Möhringer. Bevallen: 15 Dec.; S. LebbingKeizer, z. 16 Dec.: M. J. WenninkHoogenbosch, z.; T. ToebesRib- bens, d.: 17 Dec.: C. J. Brasser-Heijne, d.; A. W. PöppinghausKwarten, d.: J. P. HomborgStan daar, z.; W. HoenderdosBierman, d.: A. Blom Post, d.: E. M. M. van 'i Hof—Witteveen, d.; M. P. RavesRoestenberg, z.; L. M. WeberSchombert, z.; L. A. C. KamerVan Turnhout, d. 18 Dec.: A. Café- Noordhoek, d. Overleden: 16 Dec.. J. Sieraad, 70 j„ Camphuijs- straat; T. RisIJkel, 72 j., Tuinwijklaan; Th. Kap- teijn, 54 j.. Kamperlaan; C, J. van der Kroft, 81 j., Karolingen^tran' 17 Dec G Pener. 10 i.. Pijnboom straat: C. Cardezo- van den Tempel, 78 j., Ripper- dastraat; J. A., 3 d., z. v. J. C. Uitendaal, Kamper- laan, GRAFISCHE MACHINES EN MATERIALEN. 's GRAVENHAGE, 16 December. Ingevolge een beschikking van den Secretaris-generaal van het departement van' Handel, Nijverheid en Scheepvaart worden de belangen van de onderne mingen, welke als hoofdbedrijf of nevenbedrijf handeldrijven in grafische machines en materialen dan wel deze fabriceeren, voortaan behartigd door de sectie Grafische Industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën. SANTPOORT GEREF. KERK. De kerkeraad zal aan den beroepen predikant, ds. H. J. ten Brink te Twijzel, voorstellen zijn be vestiging en intrede te doen plaatsvinden op Zon dag 16 Febr. a.s. HILLECOM KINDERBIJSLAGREGELING. B. en W, stellen aan den raad voor een kinder- bijslagregeling goed te keuren behelzende dat de ambtenaren in dienst der gemeente van 1 Januari 1941 af een tijdelijke toelage zullen genieten voor hun kinderen beneden 18 jaar, die zij op dat tijd stip zullen bezitten, gerekend van het derde kind af. Deze toelage bedraagt 3 ten honderd van de be zoldiging per 1 Januari met dien verstande dat zij ten minste f 60 en ten hoogste f 205 per kind per jaar bedraagt. Wegens het geringe aantal ambtenaren en werklieden dat van deze verordening zal profi- teeren, zal deze verordening voor de gemeente met betrekkelijk geringe financieele offers gepaard gaan. 3ENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Overleden; N. G. Gerritsen, oud 58 jaar, Het KERSTNUMMER van de WERELDKRONIEK met als bijlagen kleurenreproducties, een zes- bladige Kunstkalender, een oud spel in een modern kleed enz. enz., is een bijzonder geschenk, het verhoogt de glans van ons Kerstfeest Een ANTON PIECK verzorging. (Adv., InyezMed.) Raad Beverwijk. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van bui'gemeester mr. H. J, J. Schol tens. Afwezig waren de heeren B. Schelvis, G. Nijssen en G. A. Rollenberg. HERDENKING Mr. Dr. A. BARON RÖELL. De voorzitter herdacht met de volgende woorden de nagedachtenis van den Commissaris der pro vincie: „Sedert de vorige zitting van dezen raad is de Commissaris onzer provincie Mr Dr. A. baron Röell door dén dood aan zijn gewest ontvallen. Ik ben er zeker van, dat gij allen met mij dit heen gaan als een gevoelig verlies zal betreuren. Met er kentelijkheid en bijzondere waardeering is alom getuigd van de groote bekwaamheid, gepaard aan benijdenswaardige gaven van verstand en hart, waarmede de overledene gedurende meer dan een kwart eeuw aan het hoofd van het provinciaal be stuur heeft gestaan. Ook de belangen van de gemeente Beverwijk, evenals voor 1936 die van de voormalige gemeen ten Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk, mochten zich steeds in zijn daadwerkelijke aandacht ver heugen; zij vonden bij hem een belangstellend en welwillend oor. Beverwijk herinnert zich met dankbaarheid de voortvarendheid, waarmede de samenvoeging met Wijk aan Zee en Duin in 1935 aanhangig gemaakt werd en ceder zijn leiding tot een spoedige oplossing is gebracht. Eveneens hoe van zijn kant in den loop van zijn langdurige ambtsperiode bij meer dan één buitergewone ge legenheid is medegeleefd met lief en leed van de burgerij. De nagedachtenis zal dan ook hier in eerbied blijven voortleven". De raad hoorde de woorden van zijn voorzitter staande aan. Het belangrijkste nummer van de agenda was de I behandeling van de gemeentebegrooting en van de begrootingen der bedrijven. Van den Bouwmaterialenhandel F. Filippo te Haarlem en van de N.V. De Ringvaart te Hillegom waren verzoeken ingekomen, van de gemeente voor opslag van bouwmaterialen terreinen te mogen hu ren aan de Nieuwe Kade, elk ter grootte van 1000 M2. B. en W stelden voor, aan deze verzoeken te voldoen en den huurprijs te bepalen op f 400 per jaar. Ook dit voorstel werd aangenomen; met een sneltreinvaart stevende de raad op de begrooting af. DE GEMEENTEBEGROOTING De heer Visser bepleitte in verband met den verhoogden levensstandaard verhooging van den post pensioenen voor twee personen. De Voorzitter antwoordde, dat dit de aan dacht van het college heeft. De heer Passchier vond. dat de kosten van de joi-tic sterk gestegen waren. De Voorzitter antwoordde, dat de verhooging hoofdzakelijk komt door de uitbreiding van het corps, die noodig was Het werk is zeer omvangrijk; zelfs zijn twee agenten uit den straatdienst geno men om den klerk bij de administratie behulpzaam te zijn. Ook voor den recherchedienst moesten agen ten uit den straatdienst worden onttrokken. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid informeerde mevr. Kern p-H aan. wanneer er met het herstel van de beschadigde huizén- in het Pruisdorp begon nen wordt. Voorts vroeg spreekster hoe het stond met den woningbouw. Wethouder Van Dok deelde mede, dat er over leg gepleegd wordt met den eigenaar om de huizen weer op te bouwen. Wat den woningbouw betreft deelde hij mede, dat met de vereenigingen overeen stemming bereikt is conform de besprekingen, die er in den raad gevoerd zijn. Er wordt, nu een nieuw plan ontworpen voor 95 woningen, waarvan de helft van het gewone type zal zijn en de andere helft van een type, dat een lageren huurprijs garandeert. De heer Visser drong er op aan, zooveel moge lijk den woningnood te bestrijden. Bij het hoofdstuk Openbare Werken vestigde de heer Van Groningen de aandacht op den de- solaten toestand van den Gr. Houtweg, Narcissen- weg en Galgenweg. Wethouder Van Dok zei, dat de verbetering van deze wegen werkelijk urgent is. De plannen zijn nog niet klaar. Er zitten financieele consequenties aan vast. Maar het college zal de zaak -bestudeeren en dan misschien met plannen in den raad komen. Het bedrag, dat voor verbetering en onderhoud der wegen is uitgetrokken, is hoofdzakelijk bedoeld voor de verbetering van den Kees Delfsweg en Assum- burgstraat. De heer Passchier meende, dat toch wel eeni ge voorloopige verbeteringen aan het wegdek aan gebracht kunnen worden. Ook de heer Vink vond het een hopeloozen toestand, die dringend verbete ring eischt. De Groote Houtweg en Narcissenweg zijn altijd verwaarloosd. Wethouder Van Dok deelde mede, dat op kor ten termijn het college met plannen zal komen voor de verbetering van den Galgenweg en Groote Houtweg. De heer Passchier wenscht voorts een aula op de Algemeene Begraafplaats. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. het heele begrafeniswezen in studie hebben. Daarom kunnen wij niet op kleine onderdeelen van het olan. zooals de aula, vooruitloopen, aldus spreker. De heer Visser vroeg of er bij deze begrooting geen rekening gehouden moest worden met kosten voor lichamelijke opvoeding. De Voorzitter antwoordde, dat er geen ra ming gemaakt kon worden, daar de eisehen nog-niet1 bekend zijn. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. DE HEER SCHELVIS BEDANKT ALS RAADSLID. Ingekomen was een mededeeling van den heer I Schelvis, dat hij bedankt als lid van den raad. ZANDVOORT SCHOOLMELKCOMITé Heden verscheen het derde jaarverslag van de werkzaamheden van het sehoolmelkcomité. waaraan wij het volgende ontleenen. In begin September 1939 ontving het comité van net Centraal Comité uit den Haag de me dedeeling, dat voorbereidende maatregelen kon den worden genomen, om ondanks de inmiddels afgekondigde mobilisatie, met de melkverstrek- king door te gaan. In de week van 1823 Sep tember 1939 werd met de verstrekking be gonnen. De bestaande subsidieregeling bleef aanvanke lijk 'gehandhaafd waardoor de toestand der fi nanciën geen reden tot bezorgdheid gaf. Tegen de Paaschvacantie 1940 zou dat echter verande ren, aangezien het subsidie toen op een andere leest werd geschoeid. Het liet zich toen aanzien, dat er weldra een nadeelig saldo zou ontstaan en daarom werd met algemeene stemmen beslo ten den melkprijs te verhoogen van respectieve lijk 3. 8 en 12 cent tot 4. 9 en 14 cent. Op initiatief van den heer Hendriks werd in Maart 1940 door het dagelijksch bestuur verga derd met de besturen der hier bestaande tooneel- vereenigingen, teneinde te pogen, deze vereeni gingen ten bate van de kas van het Comité too- neelvoorsteliingen te doen geven. Het resultaat- was, dat de vereenigingen volle medewerking toezegden en op 23 April 1940 gaf „Ons Toneel" in Groot Badhuis een opvoering. Behalve een klein batig saldo van deze uitvoering ontving het Comité een flink bedrag voor verkochte sluit- zegels. Of in de toekomst met den verkoop van sluitzegels kan worden doorgegaan, moet wor den afgewacht. Kort daarna kwam de oorlog en de schoolmelkverstrekking moest gedurende on geveer een maand worden gestaakt. Op 17 Juni kon gelukkig weer worden begonnen, hoewel alles eenigszins op losse schroeven stond, omdat de overheid nog niet officieel had goedgevonden, de schoolmelklevering op den ouden voet te laten doorgaan. Later kwam de toestemming echter af en kon op het Rijkssubsidie worden gerekend. Het grootste aantal liters melk werd gebruikt in de week van 2025 November 1939 n.l. 856. Over het geheele schooljaar werden geleverd 26463 1/4 liter melk, waarvoor het comité een bedrag van f 3161.22 betaalde. De leerlingen betaalden hiervan f 2126,27. Het tekort van f 1034.95 werd betaald uit het subsidie van het Centraal Melkcomité. Van het subsidie groot f 1062.70 bleef zelfs nog f 27.75 over. De gemiddelde prijs per liter bedroeg 11.95 cent terwijl de bijdrage per leerling en per liter ge middeld 8.03 cent was. De penningmeester heeft op het oogenblik een batig saldo in kas. dat te zijner tijd uitstekend gebruikt kan worden om het den minst draagkrachtigen iets gemakkelij ker te maken, hun kinderen melk te laten drin ken op school. DE NED. UNIE. De Ned. Unie belegt verschillende kleine verga deringen, ten einde het verband met haar leden in stand te houden. Donderdag 19 December wordt de eerste verga dering te Zandvoort gehouden, waar mr. A. A Aberson, leider van het Gewestelijk Secretariaat van de Ned. Un-ie in Haarlem, een causerie zal houden. BLOEMENDAAL Bouw van 35 arbeiderswoningen. ,,Bloemendaal-Noord" vraagt medewerking van de gemeente. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een verzoek van het bestuur der Woningbouwvereniging „Bloe- mendaal-Noord" om medewerking voor aanvrage van een rentedragend voorschot uit 's Rijks kas voor den bouw van 35 arbeiderswoningen op de terreinen aan de Donkerelaan en het Hofje van Stoel. INTREKKING RAADSBESLUIT VOORGESTELD, In de Raadsvergadering van 17 October jl. werd naar aanleiding van een desbetreffenden brief van den voorzitter van Ged. Staten van Noordhollar.d van 12 October 1940. lid 1 c van artikel 32 b van het Ambtenarenreglement gewijzigd. Dit geschiedde volgens den wensch van den Secretaris-Generaal, waamemerd Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, die van oordeel was, dat opneming van de bevoegdheid om in bijzondere gevallen andere ongehuwden ge heel of gedeelteliik met eenige kostwinners gelijk te stellen welke bevoegdheid in het Algemeen Rijksambtenarenreglement ontbreekt volkomen in strijd ware met het denkbeeld van de unificatie der bepaling inzake gelijktijdig genot van burger lijke en militaire belooning, hetwelk de Regeering in de afgeloopen jaren heeft verwezenlijkt. In dezelfde vergadering van den Raad werd de Verordening Gemeentepolitie" in gelijken zin ge wijzigd en aan Ged. Staten toe gezonden met ver zoek te vullen bevorderen, dat daarop de goed keuring van een hoogere instantie worde verkre gen. Thans deelt de voorzitter van Ged. Staten aan B. en W. bij brief van 28 November 1940 mede, dat de wijzigingen der gemeentelijke rechtspositie rege lingen t.a.v. de in gemeld raadsbesluit van 17 Oc tober 1940 vervatte bepaling, onder de huidige om standigheden door den Secretaris-Generaal voor noemd niet worden gewenscht, waarom B. en W. den Raad in overweging geven voormele raads besluiten van 17 October 1940, wederom in te trek ken. AANVULLING VERORDENING VOOR RANGEN ENZ. DF.R POLITIE. B. en W. schrijver aan den Raad; Krachtens art. 9 der Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eisehen van benoembaarheid en de bezoldiging der politie wordt een vergoeding voor overwerk aan dit personeel gegeven. Deze regeling, opgenomen bij de totstandkoming der genoemde Verordening, is bedoeld als eeni- germate een zekere verzachting van de zeer in grijpende verlaging, die de bezoldiging der politie ■n 1937 onderging. Voor de 4 tijdelijke agenten, die gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus voor den dienst aan het Noordzeestrand worden benoemd, is deze salarisverlaging minder of in het geheel niet voel baar geweest Deze tijdelijke agenten toch zijn hoogstens 3 maanden in dienst terwijl het nagenoeg ieder jaar andere personen zijn, die voor deze tijdelijke be trekking worden uitgekozen. Dit personeel heeft dus nimmer onder de voor 1937 geldende, voordee- liger, salarisregelirg gewerkt. Bovendien is dit personeel door het voor hen van gemeentewege verstrekken van uniformklee- ding, sinds 1 Juni 1938, welke kleeding tevoren voor eigen rekening kwam, reeds belangrijk tege moet gekomen. Onder deze omstandigheden werd het minder 'uist geacht voor de tijdelijke agenten, die gedu rende de zomermaanden worden belast met den dienst aan het Noordzeestrand, bovendien nog de vergoeding voor overwerk uit te betalen. Het is echter gewenscht de redactie van artikel 9 der aangehaalde verordening met de tot nu toe gevolgde praktijk in overeenstemming te brengen, waartoe wij u een besluit ter bekrachtiging aan bieden. SALARIS AMBTENARES MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met de belangrijkheid der werk zaamheden. die tot de taak van de ambtenares voor het maatschappelijk hulpbetoon behooren. achten wij een salarisverhooging voor haar gewettigd. De bedoelde furctic is thans opgenomen in klas se XIII (f 1800f 2200) der salarisverordening, terwijl wij overwegen deze ambtenaar onder te brengen in klasse XIV (f 2000f 2400). Hiertoe zal de ..Verordening tot reeling van de bezoldiging van het personeel in dienst der ge meente Bloemendaal" moeten worden gewijzigd, waarom wij u een ontwerpverordening ter bekrach tiging aanbieden. ZEVEN JONGENS AANGEHOUDEN. De Bloemendaalsche recherche heeft Dinsdag 7 Haarlemsche jongens aangehouden van 12 tot 14 jaar. die verdacht werden van verschillende diefstallen in Bloemendaal en Haarlem gepleegd. Ze hadden zich o.a. in Bloemendaal toegeëigend: 3 kachels, een partij hout, diverse fruitkisten, een fleseh melk. savoyekool. een vuilnisemmer, kortom alles wat van hun gading was namen zij mee. Zij maakten het ontvreemde te gelde en trakteerden zich op snoeperij of bezochten de bioscopen Nadat zij door de Haarlemsche en Bloemen daalsche politie aan een verhoor waren onder- worpen, zijn zij. aan lum ouders teruggegeven. INSTELLING VAN EEN CONTROLEUR IN ALGEMEENEN DIENST. B. en W. schrijven aan den Raad: De controleur bij de werkverschaffing heeft ge durende het laatste jaar tengevolge van de daling va het aartal werkloozen in deze functie geen volledige dagtaak meer. Daarom werd hij in No vember 1939 on zij'3 verzoek tevens belast mot con trole-werkzaamheden ten behoeve van den dïstri- bi'tiedienst. Nu evemvel binnenkort de werkverschaffing zal worden geregeld door het inmiddels ingestelde Rijksarbeidsbureau zullen de werkzaamheden van rijn crsTTonkelijke functie ophouden. Aangezien het evenwel gewenscht is iemand ter beschikking te hebben, die controle-werk van aller lei aard kan verrichten stellen wij u voor de func tie van controleur bij de werkverschaffing op te beffen en een nieuwe functie onder den titel van „controleur in algemeenen dienst" in te stellen en deze functie te rangschikken in klasse XIII van de bestaande salarisverordening (1800f 2200 met 4 éénjaarlijksche verhoogingen van f 100). OVERDRACHT VAN SLANGENWAGEN AAN BLOK I TE OVERVEEN. De onderafdeeling Bloemendaal-Overveen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming heeft wederom de behulpzame hand gereikt bij het aanschaffen van meer brand- bluschmateriaal voor de blokbrandweer in deze gemeente. Ze is hierin grondig tegemoet gekomen door de aanschaffing van een slangenwagen voor blok I. Toen deze slangenwagen met alle toebehooren zooals 100 Meter slangen en koppelingen, stand pijp, verbandkist, gereedschap etc. dezer dagen aan den blokleider van blok I werd overgedra gen dankte deze namens de bewoners van het blok hartelijk voor de royale geste, waarbij hij tevens de hoop uitsprak, dat de slangenwagen nooit gebruikt behoeft te worden Niettemin is het een groote geruststelling te weten, dat men niet behoeft toe te zien bij het eventueel uit breken van brand. Het bestuur van de onderaf deeling van bovengenoemde vereeniging heeft nu reeds voor de derde maal in dit jaar zijn medewerking verleend bij het aanschaffen van brandweermateriaal in de diverse blokken. SCHEIDSGERECHT VOOR AMBTENAREN VAN POLITIE. In het Scheidsgerecht voor de ambtenaren van politie zijn twee vacatures, daar de voorzit ter mr. C. W. Thöne aan de beurt van aftre den is en door het aan mr. A. L. M. van Berckel, plaatsvervangend voorzitter, op zijn verzoek verleend eervol ontslag. B. en W. hebben hiervoor aanbevolen: In de vacature van voorzitter: mr. C. W. Thöne en mr. Th F. Raedt, beiden te Bloe mendaal en in de vacature van plaatsvervan gend voorzitter: mr. Th. F. Raedt en mr. C. W. Thöne. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Don derdag 19 December 1940, des namiddags 3 uur, ten Raadhuize te Overveen. De Agenda vermeldt: 1. Vaststelling notulen van de raadsvergadering van 21 November 1940. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van het Scheidsgerecht voor de ambte naren van politie. 4. Wijziging Verordening tot regeling van de be zoldiging van het personeel. 5. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bebouwingsvoorschriften. 6. Aanvulling „Verordening gemeente-poltiie". 7. Intrekking raadsbesluiten van 17 October 1940 tot wijziging van het Ambtenarenreglement en de Verordening Gemeentepolitie. CHR. GEM. KOOR. Het Chr. Gem. Koor alhier zal in den middag van den 2en Kerstdag in de Geref. kerk een uit voering geven van het Weihnachtsoratorium van Bach. OVERVEEN OUDERMIDDAG JULIANASCIIOOL. Zaterdag 21 December zal in de Julianaschool te Overveen een Oudermiddag gehouden worden. De heer L. Groeneweg, oud-hoofd van een school voor persoonlijkheidsonderwijs te Amsterdam, zal spre ken over: „Moeilijkheden bij kinderen en de behan deling daarvan". HEEMSTEDE Burgerlijke Stand. Geboren: A E. Weijei'sNederpelt, z.; T. de Klerkvan Leeuwen z.: M. P. van der SlaaySie- val d.: L. M. TrouwenBoele z.; J. Kuiper Brandsma z., S. L. KolkmanSchinkel z.; A. A. BeersSchobbing d.: E. C. Weeningde Bois d. Ondertrouwd: M. Lieffering en B. Middeljans; F. M. Zonneveld en L. M. Dressen. A. J. Borgstcede en M. Baaij. Gehuwd: H. E. Keur en J. M. Peereboom. Overleden: II. Rodenboog 45 j., echt. van A. M. van der Schaar: A. A. B. Bierman, 73 j. echtg. van A. M. D. Kuyt: G, L. H. Kruysboom 82 j., wed.; G. van Breukelen 79 j„ echtg. van A. M. P. Nijsten; Jb. Zoete 57 j.. echtg. van W. S. Koolwijk. KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal aan de werkloozen en aan de door Maatschappelijk Hulp betoon ondersteunden een kerstgave worden uit gekeerd. ten bedrage van vier gulden voor ge huwden en kostwinners en van drie gulden voor on gehuwden. PROPAGANDA-AVOND A. N. W. B. De Dinsdagavond gehouden propaganda-avond van den A N W B. was vrij goed bezocht, vooral door jongelui. De propagandist, de heer M. Ruytenschildt, had ook nu evenals den vorigen avond te Bennebroek, een aandachtig gehoor en de film werd met groote aandacht gevolgd. De tentoonstelling van de bondsuitgaven trok veel belangstelling. Aan bet eind van den avond deelde de heer Ruytenschildt mede dat het gemeentebestuur van Heemstede behoorde tot de buitengewone leden der vereeniging. en voegde daaraan den wensch toe dat de aanwezigen zich als gewoon lid zouden opge ven. de aanwezige leden spoorde hij aan bij vrien den en kennissen op het nut der vereeniging te wijzen en hen aan te sporen, zich aan te sluiten. OOK IN „BOEKENRODE". Om ook het Noord-Westelijk deel der gemeente in de gelegenheid te stellen, kennis met den A. N. W. B. te maken, zal hedenavond 8 uur in Hotel- Restaurant „Boekenrode" nog een propaganda- avond gehouden worden. OPROEPING VOOR COLLECTANTEN VOOR WINTERHULP. Heemstede heeft dringend collectanten noodig voor de collecte van Winterhulp op 27 en 28 De cember a.s. De burgemeeste.' van Heemstede verzoekt allen, die zich daarvoor wenschen beschikbaar tc stellen, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden aan het Raadhuis. BURGERLIJKE STAND ji«»ir

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7