Allies Aandrang den wederopbouw nu ter hand te nemen. „DE FRUITWINKEL" FLITSEN Wat moet de zakenman voor zijn zaak over hebben? DONDER© AG 19 DECEMBER 1946 H X A R I, E M'S D A G B E X D 3 Bouwpremie beschikbaar gesteld. In Scherpenzeel wordt met herbouw begonnen. Wij vernemen van de zijde van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw: Dat in hel algemeen in ons land nog in zeer on voldoende mate met den herbouw is begonnen, werd toegeschreven aan twee omstandigheden: In de eerste plaats aan de onzekerheid over de rijksbijdrage in de schadevergoeding en in de tweede plaats aan de moeilijkheden met de mate riaalvoorziening. Het financieele bezwaar was inderdaad een reëel argument. De algemeen gemachtigde voor den wederop bouw is dan ook niet tot krachtige maatregelen om den herbouw te bevorderen overgegaan, zoolang ten aanzien van de schadeloosstelling geen zeker heid bestond. Hij heeft niet ingegrepen hoewel het zeer gewenscht geweest was dat reeds in Juli, Augustus en September op veel grootere schaal ge bouwd was dan het geval is geweest. In de eerste plaats moet daarbij gedacht worden aan het feit, dat de bedrijvigheid in de bouwvakken van bijzon der belang is voor de geheele Nederlandsche wel vaart. Voorts waren toen de weersomstandigheden uiteraard veel gunstiger dan nu, terwijl ook de ma teriaal-voorziening nog zooveel gemakkelijker was. Thans echter weet een ieder wat de schadever goeding betreft, waar hij aan toe is. Op het gebied van de materialen zijn er inder daad vele moeilijkheden, doch in het algemeen kan gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongun stig zijn. Reeds eerder is verklaard: Indien men de materiaalbesparende voorschriften, E«b gedeelte van den snelweg HeerlenGeleen is reeds voor het verkeer opengesteld, doch voet gangers worden niet toegelaten. (Foto Het Zuiden) Kostwinnersvergoedingen en pensioenen. r Het afwikkelingsbureau heeft aan de burge meesters medegedeeld dat, met inachtneming van de bepaling, dat de na 31 Augustus 1940 uitgekeerde vergoedingsbedragen in mindering komen van het pensioen, indien dit wordt toegekend thans ter verdere tegemoetkoming aan belanghebbenden, be paald wordt, dat tot aan het tijdstip, waarop de eerste pensioen termijn wordt uitbetaald, zij in het genot blijven van het hoogste der twee bedragen. Mocht bij de uitbetaling van het pensioen reeds een hooger bedrag aan na 31 Augustus uitbetaalde kostwinnersvergoeding zijn ingehouden dan op grond van het vorenstaande behoort te geschieden, dan zal het te veel ingehouden bedrag onverwijld weder aan belanghebbenden uitbetaald worden. Het vorenstaande heeft in het algemeen geen be trekking op de aan weduwen en weezen toegekende of nog toe te kennen pensioenen, aangezien aan deze personen na 31 Augustus 1940 geen kost winnersvergoeding is uitbetaald. In de enkele ge vallen dat deze uitbetaling toch heeft plaats gehad, zal op overeenkomstige wijze gehandeld worden. Beperking van afleverings- en verv oerverbo cl. Niet van kracht voor producten, welke voor menschelijke consumptie bestemd zijn. 's GRAVENHAGE, 18 December. In aanslui ting op de m de pers gedane mededeelingen met betrekking tot de inventarisatie van crisispro ducten en het in verband daarmede ingestelde af leverings- en vervoersverbod dier producten in de week van 14 December 1940 tot en met 21 December 1940, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening bekend, dat dit afleverings- en vervoerverbod alleen betrekking heeft op die producten, welke kennelijk voor andere doelein den aan voor menschelijke consumptie zijn be stemd. Derhalve is het vervoer en de aflevering van producten, welke kennelijk voor menschelijke consumptie zijn bestemd, met inachtneming van de bestaande wettelijke bepalingen wel toege staan. io van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven 1 welke de algemeen gemachtigde heeft uitgevaar digd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat in een snel tempo met den bouw kan worden voort gegaan tot het a..v voorjaar en met reden kan ver wacht worden, dat de aanvoer van materiaal dan aanmerkelijk zal toenemen. Redelijke bezwaren tegen den herbouw kunnen nu dus niet meer worden aangevoerd. Zakelijke argumenten voor langer uitstel zijn er niet meer. Des te klemmender zijn de argumenten om nu wel en onverwijld te beginnen. Thans zijn er hoewel schaarsch nog materialen en er zijn nog aannemers en bouwvakarbeiders, die werkloos zijn. Het is dus een economisch en ook een sociaal be lang van de eerste orde dat er nu gebouwd wordt, opdat er niet nog meer materiaal en arbeidskracht voor ons land en volk verloren ga. Om een begin te maken heeft de algemeene ge machtigde bepaald, dat met den wederopbouw in een bepaalde plaats aangevangen zal worden en dat, indien de getroffenen niet zelf bouwen', dit door een door den algemeen gemachtigde aange wezen instantie zal geschieden. Als eerste plaats, waar op deze wijze gebouwd zal worden, is Scherpenzeel aangewezen. In Scherpenzeel zijn verschillende besprekingen gevoerd tussehen de vertegenwoordigers van den algemeen gemachtigde en de gedupeerden. Een iederis uitgenoodigd een architect aan te wijzen, die zijn belangen behartigt. Indien men aan deze uitnoodiging geen gevolg heeft gegeven, wordt de betrokkene vertegenwoordigd door een door den algemeen gemachtigde aangewezen architect. Artikel 16 van het schadevergoedingsbesluit opent de mogelijkheid van het uitgeven van bouw- bewijzen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Dit zal in Scherpenzeel geschieden. Indien iemand die recht heeft op schadevergoeding niet tot herbouw wil overgaan, dan bouwt de stichting en wordt zijn schadevergoeding geblok keerd. Hij moet dan om zijn recht op schadever goeding geldend te maken een bouwbewijs over leggen. Dit bouwbewijs zal hij t.z.t. moeten koopen van de stichting Wederopbouw Scherpenzeel. De koopprijs van dit bouwbewijs beteekent voor hem den schadepost, welke hij te dragen krijgt voor zijn weigering tot medewerking. Het is dus zijn welbegrepen belang, dat hij nu bouwt. Naast den eigenlijken wederopbouw ontwikkelt zich een nieuwe tak van werkzaamheid, nl. de sociale hulp aan de getroffenen. Het bleek hoe langer hoe meer, dat men er niet was met de scha deloosstelling, met een voorschot of hypotheek, omdat in vele gevallen de getroffenen de zwaar dere lasten niet konden dragen. Wanneer men niu in een geval als Scherpenzeel den wederopbouw verplicht stelt en de gedupeerden dwingt op straffe van een verliespost bij aankoop van een bouwbewijs tot herbouw over te gaan, dan is het begrijpelijk, dat deze sociale zijde niet uit het oog mag worden verloren. De algemeen gemachtigde is dan ook volkomen overtuigd van de noodzakelijkheid om met de noo- dige soepelheid hier op te treden teneinde sociale misstanden te vermijden. Om dit te bereiken zal hij het besluit inzake de schadeloosstelling, de hypotheekregeling 1940 en de bestaande subsidie regelingen ter verbetering van de volkshuisvesting tezamen hanteeren en wel zoodanig, dat iedere ge troffene in staat zal worden gesteld aan den her bouw deel te nemen, zonder dat hij gedwongen wordt voor zijn verdere leven verplichtingen te aanvaarden welke boven zijn inkomen en vermo genspositie uitgaan. Zelfs kan de algemeen ge machtigde in bepaalde gevallen door middel van gelden a fonds perdu moeilijkheden uit den weg ruimen. Als een bewijs van de soepelheid, waarmede bij den wederopbouw te werk zal worden gegaan, diiene nog het volgende. De bouwkosten zijn zeer gestegen. Om den her bouw toch zooveel mogelijk te bespoedigen kun nen bouwpremies worden uitgegeven. Aan de eigenaren die him geheel of vrijwel ge heel vernielde panden vóór 1 Januari 1942 hebben herbouwd kan een bouwpremie worden verstrekt ten bedrage van 10 pet. van het schadebedrag tot een schademaximum van f 15.000. Hierdoor wordt dus een deel van de gestegen bouwkosten opge vangen. De praktijk wordt dus dat in gevallen waarbij dit noodzakelijk en verantwoord is de financiering van den herbouw een vergoeding met zich zal brengen, welke boven de schadeloosstelling uitgaat. Tegenover al deze soepelheid wordt verlangd een daadwerkelijke activiteit voor een snellen weder opbouw, welke toch ongetwijfeld een algemeen Ne- derlandsch belang is. Alle mogelijke hulp wordt verleend, doch nu wenscht de algemeen gemach tigde ook. dat men den wederopbouw ziet als een nationaal belang en dat men in den geest van vol strekte samenwerking alle medewerking verleent om het initiatief, dat hij in Scherpenzeel heeft ge nomen, te doen slagen. De voorbereidende besprekingen in Scherpenzeel zijn reeds beëindigd. Half Januari wordt met den bouw begonnen en in den loop van Mei zal deze klaar zijn. De leiding van het weder opbouw werk is opgedragen aan den heer A. E. Bredero, direc teur van de N.V. Bredero's Bouwbedrijf in Utrecht, die als gedelegeerde voor den wederop bouw van Scherpenzeel zal optreden. Het toezicht op den bouw is opgedragen aan ir. A. Kraaijen- hagen uit Oosterbeek, de ontwerper van het we- deropbouwplan van Scherpenzeel. (Adv. Ingez. Med.) AMICITIA JUNCTL De Gymnasiale Letterkundige Vereenüging „Ami- citia Juncti" geeft haar jaarlijksche tooneeluitvoe- ring op Zaterdagmiddag 21 December in den Stads schouwburg te Haarlem. Voor het voetlicht zal wor den gebracht de vermakelijke detective-geschiede nis „Dicky", naar het Fransch van Paul Armon-t, Gerbidon en Manoussi, in de bewerking van Bets Ranucci Beekman. De regie is van den heer W. Paauw. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTER KWARTIER". De Speeltuinvereeniging „Oosterkwartier" orga niseert voor de kinderen van haar leden op den 2er Kerstdagmiddag een Kerstuitvoering. Op dien middag zal mej. Popta voor de kinderen een mooi verhaal vertellen. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER WESTERVELD. De wethouder voor het onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Westerveld, is verhinderd Zater dag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. DADELS, ruim assorti ment Vijgen. WALNOTEN, Amande len, Paranoten, Kas tanjes. GEPELDE HAZELNOTEN. GROENTEN en VRUCHTEN in blik - Vruchten in fles. ystF HERO JAMS: Prima- Huishoud-Arma. EXTRA PINDAKAAS. ZIJLSTRAAT 55, TEL. 11767 (Adv. Ingez. Med.) Winkelier uit Breda vermoord. Lijk te Rotterdam gevonden. Na een nauwgezet onderzoek, dat weken duurde, is de Rotterdamsche politie er in geslaagd, ophelde ring te brengen in de geheimzinnige verdwijning van den 47-jarigen P. B. G. van Aart, eigenaar van een kleedingmagazijn te Breda. Deze winkelier kreeg op 9 Novembe: j.l. bezoek van den heer Van der B. uit Bussum, eigenaar van een kleedingmagazijn in ongeregeld goed. Deze zei, buiten de distributie om een partij wollen jumpers te kunnen leveren v: twee relaties van hem in Den Haag. Den volgenden dag reisde de heer Van Aart met Van der B. reeds naar Den Haag. Hij nam een dagretour en had ken nelijk de bedoeling, dienzelfden dag nog naar Bre da terug te keeren. Hij is daar echter niet terugge keerd. Onmiddellijk na zijn vermissing ging de politie te Breda, Den Haag en Rotterdam op onderzoek uit. Men vermoedde, dat de heer Van Aart in handen was gevallen van lieden, die het op zijn geld gemunt hadden; hij had n.l. een bedrag van 1000 in zijn portefeuille. Thans is het lijk van den winkelier gevonden in een woning in het westelijk stadsdeel van Rotter dam, waar het zeer goed verborgen was in een kelderverdieping. Het vermoeden dat de heer Van Aart vermoord is, bleek waarheid te zijn. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. Woensdag zou op het lijk sectie worden verricht. NIEUWS VOOR DE KEUKEN „LIES LEERT KOKEN", door VILLA THRAP WAHL. Alle 1214-jarige Liesjes, Mientjes, Marietjes en Lientjes zullen met beide handen grijpen naar dit alleraardigste meisjes-kookboek, dat spelen derwijze de geheimen van de keuken ontsluiert en dat tevens de hedendaagsche zuinigheid recht doet wedervaren Geeft Uw meisjes dit nuttig en prettig geschenk; prijs ƒ1.10 ing\, ƒ1.50 geb. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) NIEUWE SERIE No 183 Oude sier 1. Vader gaat naar den zolder om de ornamentjes te zoe ken, om den Kerst boom op te sieren. 2. Vindt na eenig gesnuffel een doos, die een passend op schrift draagt, maar als hij beneden komt, leeg blijkt le zijn. 3. Brengt de doos weer naar boven. 4. Vindt een pakje, netjes vastgebon den, met het op schrift: ornamenten voor Kerstboom. Neemt het mee. 5. Dit pakje blijkt wat oude poppen- kleertjes en toover- lantaarnplaatjes tc bevatten. 6. Gaat voor de derde maal naar bo ven en ontdekt een doos, die hij als een oude bekende be groet. 7. Vindt bij onder zoek daarin zes groene en blauwe ornamentjes, alle gebroken en één rooden bal, heel. 8. Gaat uit en koopt nieuwe, waar na moeder later een doos vol oude gave ornamentjes uit een gangkast haalt. ZIJ BEHOORT ZIJN LEVEN TE ZIJN E kracht van den middenstander-zaken man is, dat hij in bijzonder ruime mate in de gelegenheid is diensten te 'betoo- nen. Succes is voor hem (voor een be langrijk deel) afhankelijk van de mate, waarin hij zich aan zijn zaak wil opofferen. De zekerheid van slagen of niet-slagen ligt voor een zakenman besloten in -het antwoord op de vraag: Wat heeft hij voor zijn zaak over? Als 't goed is, kan slechts één woord volgen: alles. Letterlijk alles. Daardoor heeft de zakenman, de goede zaken man, een hard leven. De belangen van datgene, waaraan hij bouwt, laten hem geen oogenblik rust-. Omdat hij ernaar streeft te bereiken, dat bij het noemen van den naam van zijn zaak degene die dien naam uitspreekt zal denken aan een werlce- lij-ken zakenman, een persoonlijkheid, aan hem, weet hij de zaak zelve te moeten zijn. Zijn leven is aan haar welzijn gewijd. Gaat het haar slecht, hem zal het evenzoo vergaan, gaat het haar goed, hij zal daarvan den gunstigen terugslag onder vinden. Aan zulk een zakenman geeft het publiek ten volle zijn vertrouwen. Het weet, dat hij zich niet tevreden zal stellen met een collectie, welke niet tip top is, met artikelen, waaraan een steekje los is. met een administratie, welke niet tot op den dag bij is. dat hij medewerkers heeft, op wie men zich evenzeer kan verlaten als op hem. Het stoomtrammetje van Laren naar station Bus sum kan het in verva geraakte bruggetje ovet de Galgensloot te Larei niet meer passeeren. zoo dat de passagiers „over de brug moeten komen" om over te stappen. (Foto Pax Holland De clienten moeten merken, dat de zakenman de zaak zelve is. Zoodra zij dat ontdekken, zullen zij in hem al die goede eigenschappen erkennen, die zij bij zichzelven aanwezig weten. En er zal een band ontstaan, welke niet licht verbroken zal worden. Daarvoor is ze te weinig van materieele factoren afhankelijk. De mislukking ligt hier pal naast. Er is soms schijnbaar geen groot verschil in capaciteiten tussehen hem, die de eer krijgt ge slaagd te zijn en hem. die het odium draagt ge faald te hebben. Schijnbaar is het verschil ook niet groot. In werkelijkheid echter ontzaglijk. Men geeft zich aan zijn zaak, volkomen, zonder eenige terughoudendheid, of men geeft zich niet. Daar is geen middenweg. Ieder, die toch zoo'n midden weg zal trachten te vinden, zal gaan behooren tot de categorie van hen, die mislukten. Gaan dezul ken de rekening van hun falen opmaken, er zullen vele posten op voor komen. Maar deze eene. van het niet volmaakt alles over hebben voor de zaak, zal er bijna steeds op ontbreken. Hoewel zij toch voor zeer veel verantwoordelijk is geweest. Want nimmer kan genoeg beklemtoond worden, dat een schijnbare nederlaag in een overwinning wordt omgezet door hem die zijn leven voor de omstre den zaak durft in te zetten. In normale tijden zijn voor mislukkelingen altijd oorzaken te vinden bij den mislukten menscli zeiven. En abnormale tij den? Vragen abnormale inspanning. Doet die nog niet behouden blijven wat men wilde redden, dan pas staat vast, dat de schuld gezocht moet wor den in feiten, waaraan zelfs de sterkste wil niets wijzigen kon. De weg om te slagen is hierboven in korte woor den beschreven. Wie dien bewandeld heeft, zal zelfs in de moeilijkste uren ten ondergaan weten te voorkomen, omdat de zoodanige zich vrijwel onafhankelijk weet van „factoren". Hij hoeft den wind niet vol in het zeil te hebben om vooruit te komen. Mogelijk is hij vroeger voorbijgestreefd door die dichter bij het geluk voeren, het deert hem niet. Want hij zal het roer nog in handen hebben en koers houden als die anderen reeds zijn gestrand of in een noodhaven zijn binnen gesleept. De wil om van de zaak, van zijn leven, iets te maken, de opofferingen daarvoor gebracht, hebben hem zoo had gemaakt, dat hoogstens een typhoon hem kan deren. Deze bereidheid tot het brengen van offers houdt niet in, dat elkeen hierdoor zijn zaak en zijn leven tot een knalsucces kan maken. Daar voor zijn nog meer eigenschappen noodig en stel lig ook vakmanschap en de krachtige hulp van goed personeel. Doo'n daaiover later. Het doel van dit artikel was slechts vast te stellen, dat de schitterendste eigenschappen van koop manschap. vakkennis, zakeninzicht voor slagen onvoldoende zijn, wanneer niet gekoppeld aan de bereidheid alle arbeidskracht ervoor over te heb ben, Het samengaan van de drie eerstgenoemde mag een zaak opdrijven tot een aanzienlijke hoogte, alleen het meewerken van het laatstge noemde doet den top bereiken. L. Ernstige mishandeling door dienstbode. Kindje in heet water gestopt. De recherche te Maastricht heeft de dienst- oode M B., in betrekking bij de familie A. K., onder verdenking van poging tot doodslag op een kind. aangehouden en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Enkele dagen geleden heeft deze dienstbode het tweejarig zieke dochtertje van de familie K. een bad doen nemen in gloeiend heet water. Daarna heeft zij het kind, dat nogal lastig was. ook nog mishandeld. Het stumperdje, dat zware brandwonden had opge- loopen, is in het ziekenhuis te Maastricht opge nomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5