JCvtstmis 1940 RADIO Ie Soort ALPHENAAR DEN BOER'S Franken's Broodfabrieken rasquita. BERECHT ongem. gedeelte van vrijstaande villa JONKERS MEISJE Kerst-Etalage Vertegenwoordiger Flink zelfst. Dagmeisje Vrij Huis Beneden- en Bovenhuis Muziek en Muziek-instrumentenbandel cram KT SiaacZem - SCeem&tede - Oitaemendaal 'R IJ DAG 20 DECEMBER 1940 HSARIE M'S DAGBLAD 9 Zaterdagmiddag voert de Haarlemsche Gymnasiale Vereeniging Amicitïa Juncti in den Stadsschouwburg het blijspel „Dicky" op, onder regie van Wim Paauw, Deze foto werd tijdens een repetitie genomen. (Foto Ch. de Beaufort) Een zeer groot succes voor Charlotte Kohier. n „Filomeentje" was een element, dat wij in jegere voordrachten van Charlotte Kohier wel is te veel hadden gemist, het element van den mor, hoe tragisch de figuur van Filomeentje au id dan ook mocht zijn. Humor hebben wij in asquita volop gekregen, ja, hij vloeit zoo rijkelijk onafgebroken, met een zoo onweerstaanbaar ko- :che kracht, dat de volle zaal guller en hartelij- r gelachen heeft dan bij het vroolijkste blijspel. Met deze Spaansche novelle, waarvoor Pedro de srca de stof vond in een oud volksverhaal, dat in anje ontstaan was in den Napoleontischen tijd, ift Charlotte Kohier een wel zeer gelukkige vondst iaan. Deze geschiedenis van Frasquita, de mooie lenaarsvrouw, die van haar leelijken maar bra- i man houdt en hem trouw blijft, ook al wordt ir eer belaagd door den adellijken maar vuil- digen burgemeester, is vol van rijken volkshumor, i kleurrijk, levendig en dikwijls grotesk, dat zij larlotte Kohier alle gelegenheid biedt haar ko- sch talent, dat wij wisten het reeds lang r groot is, ten volle te ontplooien. Dit verhaal is ischien van alle door de kunstenares voorgedra- novellen het meest „tooneel"; het wordt, zooals larlotte Kohier het voor ons speelt, een kostelijk, ui blijspel in drie bedrijven en in dit blijspel is zuivere hekeltoon van het oude, zotte tooneel ar het volle zijn gal in luchtte over ergernis uit hooge. Deze dwaze burgemeester en vertegen- ordiger van het gezag komt in letterlijken en fi- irlijken zin in zijn „chemise" te staan en dat zal '1de voornaamste reden zijn geweest, waarom het rhaal bij het volk voortleefde en van mond tot nd ging. Het s niet alleeii dë burgemeester, maar ook de mmissaris, die er de belachelijke rol inspeelt, artegenover staan de brave molenaar Lucas en n hem liefhebbende, trouwe vrouw Frasquita, nvoudige menschen uit het volk, beide gezond, ihtschapen en -vol levenslust. Maar boven hen staat de nobele Donna Merceda, de bur- meestersvrouw, de vertegenwoordigster van de ite Spaansche arstocrate in haar hooge onaan- tbaarheid. la, dit is wel een specimen van een oerkomisch surrijk volksverhaal. Wij zullen niet trachten a inhoud er van weer te geven. Wij zouden er beste aan ontnemen: den humor, waaraan zoo overvol is. En het zou er ook het element r verrassingen door verliezen, wat heel jammer 'i zijn voor de zeer velen, die Charlotte Kohier g in Frasquita zullen gaan zien. Wij aarzelen niet dit een der beste voordrach- van mevrouw Kohier te noemen. Zij heeft ze novelle gespeeld, kleurrijk, levendig, geva- eerd, beeldend, virtuoos en met dien zelfden ken humor, waarvan de schrijver blijk gaf. Zij eft niet geaarzeld carricaturen te maken van t burgemeester en den commissaris, misschien vooral van den laatsten wel eens wat te ïl, maar dat was toch ook wel de bedoeling in dit in het volk voortlevende verhaal. En hoe otesk werd de burgemeester, hoe hopeloos be- chelijk, zooals Charlotte Kohier hem voor ons (beeldde! Maar hoe zuiver en menschelijk ston- n dan tegenover Frasquita en haar eerlijke sa Lucas! Welle een poëzie was er iri die twee tender oprecht liefhebbende menschen! Werd t slot, de terugkeer naar hun molen, zooals zij ar samen zingend liepen in den nacht, achter ia ezels, niet een idylle? En van welk een grandezza was de aristocrati- ae, adellijke Domna Merceda, de burgemeesters- ouw! Verbluffend virtuoos,' ja brdllant was dat tens feilloos typeeren en spelen van al deze nog vele andere figuren. Hoe prachtig was dadelijk reeds de inzet van deze ïrdracht, dat oproepen voor ons van het Spaan- ie, bloeiende landschap, met den molen, de kla- ende beek en de drui ver trossen in den tuin van asquita! Was het niet, of wij de druiven zagen Zij, die zich mei ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Karei Mengelberg bij de ,,Spaerne-Sanghers". Donderdagavond heeft het. Haarlemsche Mannen koor „Die Spaerne-Samghers" zijn nieuwen dirigent, den heer Karei Mengelberg voor het eerst in den ledenkring ontmoet en kennis met hem gemaakt. Een groot aantal koorleden, het bestuur van Haar- lemsch Vrouwenkoor en eenlge geroodigden waren in het oefenlokaal in het. gebouw der Vereeniging aan de Jansstraat aanwezig, toen het bestuur den nieuwen dirigent bij de leden inleidde. Alsof er straks gerepeteerd zou worden zaten de leden om den vleugel, toen de nieuwe leider binnentrad en met applaus welkom werd geheeten. De voorzitter, de heer J. M. H.. v. kL Wateren sprak hierna een woord van hartelijk welkom. Het vertrek van den vorigen dirigent, Lieven Duvosel had voor het koor geen geringe beteekenis. Noem de men Lieven Duvosel dan dacht men aan Die Spaeme-Sanghers. Koor en dirigent behoorden bij elkaar. Het was dan ook begrijpelijk, dat men een oogenblik er aan gedacht heeft, het koor te ontbin den'. Int-ussahen met angst en weifelmoedigheid is nooit iets bereikt en men begreep spoedig, dat voortgegaan moest worden met een nieuwen diri gent en toen bij het zoeken daarnaar den naam Karei Mengelberg werd genoemd brak de zon door. Toen bleek welk een. staat van dienst deze dirigent reeds had en welke resultaten hij had behaald, bleek het koor als één man achter het bestuur te staan, dat zijn keuze, na voorlichting door hoogst bekwame mannen, op hem gesteld had. Spr. wendde zich vervolgens tot den heer Men gelberg en achtte het geen lichte taak, die deze thans aanvaardt. Dit koor is gewend aan hoog staande en artistieke leiding en stelt daarom hooge eischen. Het vertrouwt, dat dè nieuwe dirigent zijn taak op ernstige wijze zal vervullen, het heeft de zekerheid, dat het aan medewerking van de zijde der leden «liet zal ontbreken en is er van overtuigd, dat het resultaat evenredig zal zijn aan de inspan ning, die het koor zich getroosten wil. (Applaus.) De heer Mengelberg dankte den heer v. d. Wa teren voor het gesprokene en herdacht in zeer waardeerende bewoordingen den arbeid van zijn voorganger. Het is begrijpelijk, dat er een bard is gelegd tusschen dit koor en Duvosel. Deze gene- Hoe het Haarlemsche Mannenkoor „Die Spaeme-Sanghers" en de nieuwe dirigent kennis maakten. De heer Karei Mengelberg tusschen den heer J. M. H. v. d. Wateren, voorzitter van het koor „Die Spaerne-Sanghers" en Mej. T. Noor man, voorzitster van Haarlem's Vrouwenkoor, in het repetitielokaal, waar de kennismaking plaats vond. (Foto De Haas.) hangen boven Frasquita's hoofd? Hoe suggestief was dat eten dier druiven, een tooneel-tje zoo vol landelijke charme, dat het onzegbaar bekoorde. En wat werd die rif naar de stad van Lucas op zijn ezel, als hij verteerd wordt van jalouzie, niet een aangrijpend brok tooneel! Toen zagen wij even de temperamentvolle kunstenares, zooals wij Charlotte Kohier uit haar andere voordrachtcr kennen. Ja, waarlijk, Charlotte Kohier is in haar kunst van voordragen wel zeer, zeer groot. Met. niemand zou ik haar kunnen vergelijken. Hoe groot is ook haar mimisch vermogen! Hoe verschillend bijvoor beeld is haar gezicht, wanneer zij Lucas speelt op zijn tocht naar de stad verwrongen van harts tocht en jalouzie en als zij Donna Mercelda is, en haar gelaat over togen wordt van geestelijke voor naamheid en adel. Prachtig was zij als deze aristo cratische vrouw ook van plastiek. De voordracht van Frasquita is niet minder dan een triomf voor Charlotte Kohier geworden. Reeds na het tweede deel bracht de stampvolle zaal haar een geestdrif tige ovatie en aan het slot werd het publiek, dat als één man was opgestaan, niet moede haar toe te juichen. Charlotte Kohier zal hier nog zeer vele malen- Frasquita voordragen, de duisternis ten spijt, niet alleen omdat ieder haar zal willen zien in deze onovertrefbare voordracht, maar ook, om dat deze vroolijke, geestige, aan humor zoo rijke novelle als een lafenis is in dezen moeilijken tijd. J. B. SCHUIL. Ferdinand Helmann, de eerste concertmeester van het Amsterdamsch Concert gebouworkest, vierde Donderdag zijn zestigsten verjaardag. Prof. dr. Willem Mengelberg complimenteert den jubilaris tijdens de repetitie. (Foto Pax Holland.) genheid, aldus spr., moeten wij hoedien en bewa ren. Wij zullen hem niet vergeten, al ben ik anders dan hij en jonger en al huldig ik misschien op sommige punten andere inzichten. Spr. verzocht intusschen ook den nieuwen dirigent onbevangen en met vertrouwen tegemoet te treden en te trachten met hem te komen tot die samen werking, die noodig is, om het ensemble op die hoogte te brengen, waarop de resultaten voor zich zelf zullen spreken. Er is hier een kern van ij veri ge belangstellenden aanwezig samen met het ka der der vereeniging. Laten deze twee, kader en kern van het koor, het voornemen opvatteh dn samenwerking met den dirigent te geraken tot de consolideering van de beste vermogens van „Die Spaeme-Sanghers" en daarmede de schoone tradi ties, die onder Duvosel ontstonden, bestendigen. Mejuffrouw T. Noorman, voorzitster van Haar- lemsch Vrouwenkoor wenschte „Die Spaeme- Sanghers" geluk met de keuze van een nieuwen di rigent. Het vrouwenkoor is gedwongen', rust te ne men, omdat de verduistering avondrepetities on mogelijk maakt. Doch als het voorjaar wordt en de repeteergelegenbeid daarmede weer aanbreekt, zal ook dit koor voor de keuze van een nieuwen leider gesteld worden. Spr. geloofde, dat die keuze alsdan niet moeilijk zal zijn en sprak bij voorbaat het vertrouwen' uit, dat de samenwerking met den heer Mengelberg even aangenaam zal zijn als met zijn voorganger. Nadat de heer Mengelberg de spreekster had be antwoord zong het koor hierna ter kennismaking „Eh-re sei Gott in der Höhe" en „Heilig, heilig 1st der Herr, bei-de van F. Schubert en het slotkoor uit „Germinal", waarna het gezelschap zich naar een der benedenzalen begaf en in gezellig samen zijn nog eeni'gen tijd bijeen bleef. Te huur aangeboden: te Bloemendaal nabij Duinlust park, 3 kamers en badkamer, parterre. Br. no. 4720 bur. v. d. blad. Haard- en Kachelblokken Geschikt voor alle stookdoelein- den. Franco huis. 3.50 per 100 K.G., ƒ35.— per 1000 K.G., uit voorraad leverbaar. Houthandel HAARLEM. Transvaalstraat 5, Tel. 20549. Na 6 uur 26998, Na een langdurig, smar telijk lijden overleed he den, onze geliefde Moe der,'Behuwd- en Groot moeder, Mejuffrouw Susanna Adriana van Velthuijsen Wed. van den Heer P. J. Rijbroek in den ouderdom van 72 jaar. Namens de Familie: P. J. F. RIJBROEK M. M. RIJBROEK SMIT Haarlem, 19 Dec. 1940. Jac. Geelstraat 21 Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maan dag 23 Dec. a.s. om 12.30 uur, op de Algem. Be graafplaats, aan de Kle verlaan. Heden nam de Heere tot Zich, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster en Tante, Jannigje Meinster Weduwe van den Heer Jacobus van Waarde, in den ouderdom van 74 jaar. Het leven was haar Christus en het ster ven een gewin. Namens de Familie: JAC. VAN WAARDE. Haarlem, 19 Dec. 1940. Paul Krugerstr. 38 rd. De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. op Maandag 23 December a.s., om 12 uur, op de Algem. Begraafplaats, aan de Kleverlaan te Haarlem. Vertrek van het sterfhuis, om 11.30 uur. Heden overleed plotseling te Haelen (L.) onze lieve Man, Vader, Behuwdvader en Grootvader Prof. Dr. Marie Eugene Francois Thomas Dubois in den ouderdom van 82 jaaa*. Oud-Hoogleeraar Univer siteit Amsterdam, Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit aller naam: E. HOOIJËR DUBOIS. Bloemendaal, 16 Dec. 1940 Vijverweg 4 B. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter GERALDINE CHARLOTTE G. H. E. KESTTNG H. CH. RESTING— MEYER. Santpoort (St.), 19 Dec. 1940. v. Dalenlaan 53. Flink zelfst. per einde Januari in kl. gez. in Heemstede gevraagd. Eenvoudig k. koken, helder werken. Z. g. g. o. z. a. t. b. Brieven onder no. 4717 bur. van dit blad POSTZEGELHANDEL FILCO vraagt te koop: Collecties Postzegels Partijen, Restanten zegels, etc. tegen hoogste prijzen. Adres: Damstraat 4 rd. (géén winkel) Heden overleed, nog vrij onverwacht, tot onze diepe droefheid onze lieve Vrouw. Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Annechiena van der Vliet-Bekkering in den ouderdom van 80 jaar. F. VAN DER VLIET J. VAN DER VLIET J. E, VAN DER VLIET- VAN DONSELAAR en Kleinkind. Haarlem, 20 Dec. 1940. Waldeck Pyrmontstr. 49. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 23 December a.s. te 12 uur op de Noorderbe graafplaats. Dr.-M. J. F. Schutte niet te consulteeren van VRIJDAG 20 DEC. t. en m. 27 DEC. 1940. L. J. Franke Zenuwarts, AFWEZIG v. 24 Dec. t.m. 2 Jan. Voor waarneming tel. bood schappendienst K 08 Engelsch-Duitsch Opleiding practijik-exiamens. Vertalingen op wetenschappelijk gebied: chemie, physica, genees kunde en economie vanuit het Nederl. in het Duitsch. W. A. LE VERT. Leer aar M.O. en Beëedigd Translateur, Lorentzplein 1, HaaiUem. Te-lef. 12656. Hedenavond 8 uur: DANSAVOND ILSE MEUDTNER Norm. pr. Coupons geldig. Zaterdag 21 Dec. 7.30 uur: N.V. HET NED. TOONEEL „De Vriendin van allen en niemand" Norm. pr. Coupons geldig. De voorverkoop voor „BLEEKE BET" is dagelijks van 10—3 uur. van ALPHENAAR vindt men „voor elck wat wils". Bach - Weihn. Oratf 1.80 Bach - Matth. Passf 2.10 Muziekkalender (geill.) f 2.55 X. IJ. Z. der Muziek f 3.95 Nieuwe Psalmen- en Ge zangenbundel Herv. Kerk f 2.50 Kerstbundels vanaf f 0.35 Kooper gezocht voor de 5 Can. Populieren m. 1. b. h. pl.m. 75 can. staande i. d. tuin v. Kennemerweg 8 te Bloemendaal, alwaar aanb. wor den ingewacht. Prima gevraagd, goed ingevoerd bij winkeliers, Brandstoffenhande- laren en het gegoede publiek. Provisie ca. f 50 per week. Uitv. br. m. bewijzen van verk. kracht ond. Nr. 1000 aan Adv. bur. Hünd, Groenmarkt 36, den Haag gevr. boven 18 j. van 8-11.30 u, Donderdags tot 5 uur. f 5 p. w. Br. ond. no. 3147 Wensing's Adv. Tempeliersstraat 32. Gevraagd door Ned. onderne ming TIMMERLIEDEN voor werken in Noord-Frank rijk. Hoog loon en goede ver zorging. Br. m. voll. naam en adres, nummer identiteitsbe wijs, gehuwd of ongehuwd, geboortedatum, geboorte plaats en nationaliteit aan N. V. „De Bever", Kerkstr. 41, Amsterdam. of te koop gevraagd voor geldbe legging. Br. met voll. inl. onder no. 4719 bur. van dit blad. Hoek Damstraat, Tel. 14663 Voor de betere H. M. V. Telefunken Odeon enz. „;-|j wjasCassettes, Garrard Philips Erres Waldorp Zooals alle jaren is FRANKEN er weer, om met een .heerlijk Kerstbrood Uw Kerstdisch tot een succes te maken. Weliswaar heeft het groote moeite gekost om beslag te leggen op de juiste grondstoffen, heeft het heel wat vakmanschap vereischt om een nieuw en vooral goed recept te vinden, maar nu komt er dan ook een Kerstbrood uit onze ovens, dat er zijn mag en dat niet alleen een streeling voor Uw tong, maar ook een sieraad op Uw Kersttafel zal zijn. Aangezien er dit jaar door verduistering e. d. moeilijkheden zijn bij het bezorgen, zullen wij U zeer erkentelijk zijn als U vroeg bestelt en eventueel het bestelde afhaalt aan onze filialen of per brood bezorger 23 of 24 December laat brengen. Wij danken U bij voorbaat!

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3