dragen en antwoorden Weill Zn. KRUSCHEN over de nieuwe loonbelasting. De kwestie der dubbele betaling. De Stille Armen. NUTTIGE Kerstmis geschenken FLITSEN R IJ D A G 20 DECEMBER 1940 H A" AREE M'S DAGBE'AB 3 ;s' v fp l'safer:»ag «lOCKtMSASi "4711" Klassieke Eau de Cologne Door traditie geadeld, over de geheele wereld begeerd "4711" Tosca Eau de Cologne De opwekkende kracht van de klassieke Eau de Cologne met den betooverenden "Tosca"-geur io s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553a Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V, Amsterdam No. 877a Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven De nieuwe belastingen hebben zeer vele vragen len rijzen. De meeste van deze hebben be trek - ng op de loonbelasting en niet zelden blijkt, dat jenen, die hen stellen de bepalingen niet goed iben gelezen, omdat zij anders hun vraag in it geheel niet hadden behoeven te stellen, daar it antwoord reeds in de bepalingen zelf is ge ven. Overigens zal men vele vragen beantwoord innen vinden in de handleiding voor werkge- s, die weldra algemeen verkrijgbaar gesteld worden. Evenwel willen wij onze lezers niet et een simpele verwijzing naar de voorschrif- n zelf of de bedoelde tabellen afschepen. Daar in het onderstaande een samenvatting van n vragen- en antwoordenspel, dat zich gisteren de dagelijksche persconferentie in Den Haag ieft afgespeeld tusschen de pers en twee ver- genwoordigers van het ministerie van financiën, an raad-adviseur mr. Postma en onr. van den die waren vergezeld van den Duitschen ïgierungsrat dr. Timm. die op het ministerie van Inanciën is gedetacheerd. Kort begrip van de Loonbelasting. Voor het gemak onzer lezers laten wij een korte menvattihg van de voornaamste bepalingen der oonbelasting als door mr. van den Dries gege- m voorafgaan. Hij stelde voorop, dat de Loonbelasting geen lag op zichzelf is, maar een onderdeel vormt van et complex der inkomstenbelasting, dat zich van tze in wezen alleen onderscheidt door de bizon- ere wijze, waarop het wordt gëheven, n.l. bij de ion, door middel van den werkgever. Voor alle ion-trekkers tot een jaarinkomen van f 4000 toe- ekent de loonbelasting echter de eenige belas- ng die het inkomen kan treffen. Op den werk- ever rust de verplichting van het loon zijner êfknemers de belasting in te houden. Het be- rag van de inhouding vindt hij in de bij de ver- rdening behoorende tabellen, die ook in de bo- fflbe doelde handleiding zijn overgenomen. De igehouden bedragen draagt hij aan het einde an iedere maand aan den rijksontvanger in zijn essort af. Voor de verantwoording zendt hij svens aan den inspecteur een lijst van de door em uitbetaalde loonen en de daarvan afgehou- ten belasting in. De gegevens, die de werkgever oor de afleiding van het verschuldigde belasting- j uit de belastingtabellen noodig heeft (of te werknemer gehuwd is,- of hij kinderen heeft d.) verkrijgt hij in den vorm van een werkne- nersverklaring van zijn wexknemers. De inspec- e stelt den werkgevers formulieren voor deze erklaringen ter beschikking, doet hij het niet iftbtshaTve, dan kan men hem erom vragen. Voor deren werknemer moet de werknemersverklaring o tweevoud door dezen zelf worden ingevuld en -nderteekend en binnen twee werkdagen aan den «rkgever, die hem de formulieren heeft uitge- eikt teruggegeven worden. De werkgever trekt ilt de werknemersverklaringen zijn loonbelasting- aarten. die hij gedurende het kalenderjaar, aarvoor de belasting geldt, moet bewaren. Ver rekt de werknemer echter in den loop van dit alenderjaar naar een andere betrekking, dan eeft de werkgever hem zijn loonkaart mee. na aarop een aanteekening te hebben gedaan van iet in den loop van het jaar genoten loon en de t dusver betaalde belasting. In zijn nieuwe be- rekking overhandigt de werknemer zijn loonbe- astingkaart aan zijn nieuwen werkgever. De beide exemplaren van de werknemersver- laring worden aan den inspecteur toegezonden, foint er tusschentijds in de omstandigheden van ten werknemer verandering, waardoor zijn he- testing lager wordt (huwelijk, geboorte van een ind) dan moet er een .nieuwe werknemersver- laring worden ingevuld, de werkgever hei-ziet aan de hand daarvan de gegevens van de loon- ïaart en zendt beide exemplaren van de nieuwe verklaring andermaal aan den inspecteur. Ieder jaar in de maand Januari dient de werk gever de loonbelastingkaarten van het afgeloopen falenderjaar (voorzoover nog in zijn bezit) bij den inspecteur in, vergezeld van een verklaring om- trent het in het kalenderjaar uitbetaalde loon en 'e ingehouden loonbelasting. Wanneer wij nu overgaan tot de afzonderlijke Wagen,dan vermelden wij eerst de vraag hoé htet loon in nature wordt behandeld, zooals kost- a inwoning. Hieromtrent bevat de buitengewo- e Staatscourant van 14 Dec. een regeling, wel- ke de geldswaarde bepaalt van de inkomsten in natura. Wij ontleenen daaraan, dat voor kost en inwoning voor werknemers, die een geldloon van f 100 per maand of minder ontvangen 25 gul den per maand wordt berekend en voor werk nemers die meer verdienen f 50 per maand. De resp. getallen voor een warme maaltijd zijn f 12 en f 24, voor een koffiemaaltijd f 6 en f 12. Wat geschiedt er met het loon van dienstmeis jes bijv. dat aan de ouders wordt afgedragen? Deze vraag keert voor verschillende catego rieën terug. Er kan op worden geantwoord, dat de werknemer, indien hij van zijn loon een ge deelte voor buitengewone lasten, zooals in het onderhoud van behoeften der familieleden, moet afdragen het recht heeft van den werkgever de loonbelastingkaart op te vragen en den inspec teur der Directe Belastingen te verzoeken er op aan te teekenen hoeveel het belastingvrije bedrag bedraagt. De inspecteur zal een derge lijke aanteekening slechts kunnen doen voor bedragen, welke meer dan 10 pet. van het loon beloopen. Zoolang de aanteekening niet is verricht moet voorloopig de loonbelasting ten volle worden betaald. Indien de vertraging in het aanbren gen der aanteekeningen echter niet te wijten is aan de belastingplichtigen zal waarschijnlijk wel terugbetaling van het te veel betaalde mo gelijk zijn. Wordt kindertoeslag bij het loon gerekend? Ja. Hoe kan men ontheffing wegens dubbele belasting in liet in 1941 vallende gedeelte van het loopende belastingjaar aanvragen? De werknemersverklaringen, welke door de werkgevers aan de werknemers zullen wor den voorgelegd, zijn zoo ingericht, dat men daarop de gedeeltelijke ontheffing (indien de inkomsten alleen uit loon bestaan is dit een ontheffing voor 1/3) kan aanvra gen. Wordt rekening gehouden met de moeilijk heid, dat de termijnen van het loopende be lastingjaar gedeeltelijk samenvallen met die van het volgende? M.a.w. denkt de fiscus er aan, dat voor velen op 31 Dec. pas de eerste termijn vervalt van de loopende inkomsten belasting? De fiscus denkt er wel aan, doch heeft de zaak nog in studie. Misschien wordt het aantal termijnen wel verlengd. Kan men bij de termijnbetaling voor het loopende belastingjaar reeds van eiken termijn een derde aftrekken, voor uitloopen- dc op de aan te vragen ontheffing? Neen, dat kan niet. Men moet wachten tot de ontheffing verkregen is. Zal er tijd heengaan met de .behandeling van deze aanvragen voor ontheffing? Allicht wel. Pensioentrekkers, wier pensioen over den Pen sioenraad loopt hebben met het invullen van for mulieren niet te maken. Voor hen maakt de Pen sioenraad alles in orde, deze houdt ook de be lasting in. Premies voor levensverzekering mogen on der de loonbelasting niet meer afgetrokken worden. Wel echter is aftrek toegestaan voor bij dragen voor een ziektegeldverzekering krachtens de Ziektewet. waarbij de werkgever de helft van de premie op den werknemer mag verhalen. Doet hij dit, dan zal de bijdrage ook van het loon van den werknemer in mindering- gebracht worden voor de berekening van de loon belasting. Hoe gaat het met de kleine zelfstandigen? Voor het belastingjaar 19401941 blijft de geldende inkomstenbelasting van kracht; voor het nieuwe jaar komt er een geheel nieuwe re geling. Hoe gaat het met de werknemers, wier werk gever in het buitenland of in Indië vertoeven? Zij vallen niet onder de loonbelasting, maar onder de inkomstenbelasting. Zijn de premies voor de ziektewet aan de loon belasting onderworpen? Het bedrag van de premie ingevolge de Ziekte- (Adv. Ingez. Med.) In het Stedelijk Museum te Amsterdam opent Zaterdag a.s. de Vcreeniging van Nederlandsche Beeldende Kunstenaren „De Brug1" haar Najaarstentoonstelling. De z.g. „Hangcommissie" bij het inrichten der expositie. (Foto Pax Holland,). Hebt u voor de Stille Armen, Met uw hart toch vol erbarmen, Al uw offertje geplengd; Of kan 't mogelijk ook wezen, Dat u juist besloot vóór 't lezen, Dat u morgen ons wat brengt? Er is heel wat bijgedragen In de afgeloopen dagen, Ook de giro bracht al veel; Maar we blijven altijd hopen, Dat het harder nog zal loopen, Kleintjes tot een groot geheel. Inderdaad', we tellen „kleine" Die u onbeduidend schijnen Naast de groote, heusch niet lidht; Kwartjes, zij 't niet zoo omvangrijk Zijn als riksen zoo belangrijk Ja, van even groot gewicht. Blijf er u niet op bezinnen', Wip bij Haarlem's Dagblad binnen, Geef iets, al is 't nog zoo klein; Dat zal, met de Stille Armen, Ook uw eigen hart verwarmen, En wij zullen dankbaar zijn. P. GASUS. NIET BESCHERMDE VOGELS. Kinderfeest wet, dat op het loon van den werknemer wordt verhaald, geldt niet als loon. De werknemer kan dus uitgaan van de loonklasse, in welke hij valt na aftrek van deze ziektewetpremie. Zijn de verwervingskosten welke men tot een bedrag van f 100 mag aftrekken, reeds in de loon- tabel verwerkt? Ja, wie dus f 3000 verdient moet in de tabel kijken achter de klasse f 3000 en niet achter f 2900. De zaak is zoo dat voor de inkomsten belasting de overeenkomstige bedragen dus hooger zijn, en bij de samenstelling der tabel alles een regel is opgeschoven. Hoe zit het met de dubbele belasting? Artikel 99 der inkomstenbelasting vindt toe passing. Indische staatspensioenen zijn daar om niet aan loonbelasting onderworpen. Hoe gaat het als er meerdere werkgevers zijn. Dan mag iedere werkgever slechts inhouden op het loon, dat hij zelf betaalt. Is er verandering gekomen in de behande ling van de verplichte bijdrage voor pensioen regeling? Neen, zij kunnen dus worden afgetrokken. Zij hebben niets te maken met de f 100 verwervings kosten. Is wachtgeld loon? Ja. Hoe wordt de week behandeld van 29 Dec. tot 4 Jan.? Op weekloon wordt van deze heele Week be lasting geheven. Moet het nominale, bedrag van het loopende belastingjaar geheel worden betaald indien de -ontheffing niet is verleend? Zoolang men niets hoort ja. De fiscus hoopt echter tijdig met een voorziening gereed te zijn. Nog eenige vragen over de winstbelasting Wanneer iemand een huis gekocht heeft voor f 48000 en die schattingswaarde was op 9 Mei f 40000 en hij verkoopt het voor f 45000, rekent de fiscus dit dan als f 5000 winst of als f 3000 verlies? Als drie duizend gulden verlies. Immers men is genechtigd den aanschaffingsprijs in de plaats te stellen voor de taxatiewaarde. Welke datum geldt voor de waardevermeerde- ringsbclasting? 24 December. Indien dan het goed overgedra gen en geregistreerd is, valt men er nog buiten. Vallen de opcenten van de winstbelasting on der het begrip winst? Neen. Evenals de hoofdsom zelf worden ze niet tot de winst gerekend. Het Kerstfeestje voor kinderen uit de buurt eindigde bijna in een algemeen gevecht, door het feit dat het Kerstmannetje niet verscheen. De organiseerende dames wisten niet, dat Van Epscheuten, die voor Kerstman zou spelen, zich verborgen had in de kast, waarvoor zij juist op het laatste moment de piano hadden geschoven. die beide uit de opcenten inkomsten hebben. Ten aanzien hiervan werd geantwoord, dat een nadere regeling op komst is, waarover nog geen bijzonderheden konden worden meegedeeld. De plannen ten aanzien van de personeele be lasting verkeeren nog maar in een voorloopig stadium. De vraag of er ook een oorlogswmstbelasting en eventueel een kapitaalheffing op komst is, werd niet beantwoord als zijnde niet aan de orde. Ook werd er geen antwoord gegeven op de vraag wat de opbrengst van de nieuwe middelen zal zijn, met name van de loonbelasting. Hierom trent wenschte men zich niet in min of meer speculatieve schattingen te begeven. Aan het slot van de bijeenkomst heeft Regie- rungsrat Timm nog eens gewezen op de sociale strekking van de loonbelasting, die voor vele kleine inkomens belastingvermindering brengt. Hij voegde hieraan toe, dat zulke vermindering uit den aard der zaak onder de gegeven omstan digheden des te minder mogelijk is, tenzij de hoogere inkomens meer betalen. (Voor een tabel, waaruit men kan aflezen hoe veel belasting naar een weekloon moet worden gerekend, zie men pag. 2). OVERTREDING VAN VERORDENINGEN. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Haarlem zijn op 11 en 16 December jl. 3 straf zaken behandeld wegens overtreding van de ver ordening betreffende marskramers, waarbij straf fen werden opgelegd van 1 x f 2 subs 1 dag hech tenis en 2 x f 3 subs. 2 dagen hechtenis. Vier personen werden veroordeeld wegens over treding van de verordening betreffende verkeers- beperkingen tot resp. f 2 subs. 1 dag hechtenis, f 3 subs 2 dagen hechtenis, f 4 subs 2 dagen hech tenis en f 5 subs. 3 dagen hechtenis. Op 11 en 14 en 16 December jl. zijn 13 straf zaken behandeld voor dit kantongerecht, wegens overtreding van de verordening betreffende den identificatieplicht. Hier varieerden de straffen van f 1 subs. 1 week tuchtschool tot f 5 subs. 3 dagen hechtenis. NED. VEREENIGING VOOR DEN RUBBER- HANDEL. In de Groote Club te Amsterdam is onder voor zitterschap van den heer A. Dudok van Heel de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van bo vengenoemde vereeniging gehouden. De jaarstuk ken werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkie zing werd het aanbevelenswaardig geacht, de le den, die thans in Nederlandsch-Indië vertoeven, voor 1941 niet te herkiezen. Hierdoor werden in de plaats van de heeren A. G. Oslermann, mr. L. E. E. van Leeuwen Boomkamp en N. A. C. Hijmans gekozen de heeren J, G. Loeber, J. J. van Leeuwen Boomkamp en L. van Dam. Tot voorzitter voor 1941 werd gekozen de heer W. F. Pahud de Mortanges; tot vice-voorzitter de heer A. E. Dudok van Heel. 0 Taschmoffen Shawls 0 Vossen 0 Bontmantels Bontwerkers Barteljorisstraat 26-28 (Adv. Ingez. Med.) Cedroogde CHAMPIGNONS met de aroma van de verse „EXTRA PINDAKAAS" „DE FRUITWINKEL" FRANS FONVILLE ZIJLSTRAAT 55 TELEF. 11767 (Adv. Ingez. Med.) HOTELHOUDER OPGELICHT. Voor de rechtbank te Groningen heeft terecht gestaan de 33-jarige koopman H. L. uit Leiden, thans gedetineerd te Groningen, wegens oplichting van 'n hotelhouder te Maarn voor 25 gulden. Verdachte heeft niet alleen enkele dagen bij den hotelhouder gelogeerd zonder te betalen, maar heeft hem bovendien weten te bewegen, hem f 25 te leenen. Verdachte bekende. Hij heeft zich ook elders aan dergelijk^ practijken schuldig gemaakt en heeft bovendien reeds tal van vonnissen, voornamelijk wegens oplichting, op zijn strafblad staan. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat men hier met een aartsoplichter heeft te doen, voor wien hij de maximum straf op haar plaats achtte; hij eischte drie jaar gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag a.s. De financiecle betrekkingen tus schen Rijk en Gemeenten. Ten slotte werden er ook eenige opmerkingen gemaakt over de financieele betrekkingen tus schen rijk en gemeenten. Hoe zal, zoo werd ge vraagd, de positie der gemeenten worden nu de Gemeentefondsbelasting vervalt, op welke wijze zullen de gemeenten in staat gesteld worden hun begrootingen in evenwicht te houden? Dit klemt te meer omdat zooals reeds is aangekon digd ook opheffing van de personeele belasting, die in hoofdsom en opcenten aan de gemeenten komt, in overweging is. De afschaffing van de gemeentefondsbelasting is mede van belang voor het Werkloosheidspensioenfonds en de provincie, Uwrheumatische pijnen zijn tien tegen één, een gevolg van onzuiver bloed. Doe daarom een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. De zes minerale zouten oefenen een aansporende werking uit; Uw bloed gaat krachtiger stroomen en pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij alle apoth en drog 1.62, 1.47, 0.76, 0.41, p. fl. (Adv. Ingez. Med.) De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij heeft goedgevonden te be palen, dat in het geheele Rijk, gedurende het tijd vak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Maart 1941, de navolgende vogels niet zullen behoorén tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936: Schollevaar!, Blauwe Reiger, Sperwer, Mantel meeuw, Zilvermeeuw, Kokmeeuw, Houtduif, Ek ster, Vlaamsche Gaai en Bonte Kraai. NIEUWE SERIE No. 184

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5