M.V. De Kennemer Bankvereeniging KERSTKAARTEN KERSTWENSEN Vijftig jaar Friesche elfstedentocht Klaas Pander overleden MAANDAG 23 DECEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 V erduister ffoed, Zooals het moet. VAN 23 OP 24 DECEMBER 1940 van 17.30 tot 9.49 Maansopkomst Maansondergang HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) VERHUUR VAN SAF E-LOKETTEN IN ONDERGRONDSCHE LIPS' KLUIS WINTERHULP#NEDERLANO Bioscoopvoorstelling der afdeeling Haarlem. Reeds is bericht, dat Dinsdagmorgen 24 dezer om half elf het Rembrandt Theater een bioscooo- voorstelling aanbiedt aan alle collectanten andere medewerkers aan Winterhulp. De collectanten hebben daarvoor toegang op vertoon van him oproepingskaart. Door verschil lende omstandigheden bestaat de mogelijkheid, dat een deel van hen nog niet in het bezit is van zulk een oproeping. Zij, die zich door middel van een organisatie voor de collecte van a.s. Zater dag hebben opgegeven, zullen tot de voorstelling worden toegelaten zonder oproepingskaart. Aan het loket van de bioscoop zulln zij een toelatings bewijs in ontvangst kunnen nemen. WINTERHULPS^NEDERIAND DE KINDERVOORSTELLINGEN VAN SNEEUWWITJE EN DE 7 DWERGEN De directie van de Afd. Haarlem van Winterhulp Nederland deelt ons mede, dat op Vrijdag 27 en Za terdag 28 December a.s. kindervoorstellingen zullen worden gegeven in het Gemeentelijk Concertge bouw aan de Lange Begijnestraat en dat alsdan zal worden vertoond Sneeuwwitje en de 7 Dwergen. Den eersten dag, dus Vrijdag 27 dezer, zal ge noemd sprookje gegeven worden door een spre kende film. Den tweeden dag, dus des Zaterdags, met de poppenkast van den heer Smit, alhier. Aanleiding tot deze voorstellingen is gevonden tin het feit, dat de tweede collecte van Winterhulp staat in het teeken van het kind. Vandaar dat de Directie alle Haarlemsche kinderen in deze vacan- itiedagen een prettigen middag of morgen wil be- 'zorgen.. De toegangsprijs is vastgesteld op f 0.10 per kind of per persoon, die de kinderen mocht willen ver gezellen. Ook ouderen zijn welkom. Voorloopig is vastgesteld, dat op elk van de twee dagen 2 voorstellingen worden gegeven. Deze zullen telkens aanvangen om 1.45 en 3.30 uur. Bij druk ken voorverkoop ligt het in de bedoeling om ook in de morgenuren van genoemde dagen voorstellingen te geven. Nader zal worden bekend gemaakt of deze ochtendvoorstellingen worden, gegeven en zoo ja, wie er voor in aanmerking komen. Waarschijn lijk zullen dat zijn zij, die het laatst hun plaatsbe wijzen hebben gekocht. Men houde dus de berich ten van Winterhulp goed in het oog. Er zijn 4 kleuren verkrijgbaar, t.w.: oranje kleur, geldig voor de eerste voorstelling op Vrijdag 27 dezer; roode kleur, geldig voor de tweede voorstelling tap Vrijdag 27 dezer; blauwe kleur, geldig voor de eerste voorstelling lop Zaterdag 28 dezer; gele kleur, geldig voor de tweede voorstelling (op Zaterdag 28 dezer; Zooals gezegd behoudt de Directie zich hierin (eenige wijziging voor. Bij wijze van voorverkoop kunnen plaatsbewij zen worden verkregen aan de volgende adressen, die zich voor dit doel belangeloos hebben beschik baar gesteld, t.w.: Boekhandel Pallieter, Kruisweg 38. Magazijn „De Duif", Leidschevaart hoek Leid- schestraat. Firma Gebr. Misset, Radiohandel, enz. Marnix- Jstraat 119. Sigarenmagazijn K. Dernison, Gen. Cronjéstr. 56 Sigarenmagazijn A. van Dijkhuizen, Kamper- (straat 19, hoek Linschotenstraat. Sigarenmagazijn D. H. J. v. Eskert, Houtplein 17 Sigarenmagazijn „Insulïnde" van Maarten Rooy, Rijksstraatweg 70. Sigarenmagazijn Chr. Nagel, Ostadestraat 14. Sigarenmagazijn B. van Odijk, Amsterdamstr. 12 Sigarenmagazijn „Sumatra" van S. C. Bekenkamp- Smink, Zijlweg 44. De voorverkoop eindigt op Dinsdag 24 dezer des namiddags 4 uur. Op den dag van de voorstelling zelf zijn de kaartjes verkrijgbaar aan het loket van het Gem. Concertgebouw. VERBETERING. Tert gevolge van een verschrijving is in het arti kel over de nieuwe belastingen in ons vorig -num mer tegen het slot het woord werkloosheids pe n- sioenfonds inplaats van werkloosheidss u b s i d i e f o n d s gedrukt. d/Rooij ANEGANG14 TEL11965 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 23 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Bleeke Bet" door Gezelschap Bouber 7,30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. Rembrandt Theater: Wiener Geschichten, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Drie dolle dagen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Laila" geprolongeeerd; 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Big van het Regiment", 2.6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 24 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Bleeke Bet", door Gezelschap Herman Bouber, 7.30 uur. „Bleeke Bet" door Gezelschap Herman Bouber, 7.30 uur. Bioscooptheaters: voorstelling des middags en des avonds. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 104 uur. (Adv. Ingez. Med.) Er was eens.... een land waar de menschen in den winter geen gebrek leden. Wij allen kunnen er voor zorgen, dat dit sprookje spoedig werke lijkheid wordt. Koopt allen daarom op 27 en 28 December a.s. sprookjesspeldjes, die bij de 2de Winterhulp-Nederland-collecte worden verkocht. De foto's stellen van boven naar beneden voor: Klein Duimpje, Asschepoester, Roodkapje, Doorn roosje, Hans en Grietje, Sneeuwwitje. HUWELTJK VAN MR. M. M. ROST VAN TONNINGEN. HILVERSUM, 21 Dec. Het A.N.P. meldt: Onder groote belangstelling is Zaterdag in het gemeentehuis te Hilversum het huwelijk ge sloten tusschen mr, M. M. Rost van Tonningen en mejuffrouw Fl. S. Heubel. Vooral veel N.S.B.-autoriteiten getuigden door hun aanwe zigheid van hun belangstelling. Kort voor het bruidspaar ten Raadhuize kwam, arriveerde ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., in gezelschap van den heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider, jhr. de Blocq van Scheltinga. leider van speciale dien sten, mr. Kessler, adjudant van den leider en mr. Sondervan, commandant der W. A. Zij werden door den burgemeester van Hilversum, jhr. E. J. B. M. von Bönninghausen begroet. De bruid was voor dit Germaansche huwelijk gekleed met een lang wit toilet, tenvi.il zij aan een collier het oude Germaansche zonnewende- teeken op de borst droeg. De bruidegom was in het uniform der N.S.B. Na het verrichten van de ambtelijke cere moniën der huwelijksplechtigheid hield de bur gemeester een korte toespraak, waarin hij zijn beste wenschen tot het bruidspaar uitte. In dezen dag. dien gij hebt uitgekozen voor dezen grooten stap. aldus spr. ligt een belofte voor de toekomst. 21 December immers is de dag van de midwinterzonnewende, die reeds door onze voorvaderen, als zijnde van groote betee- kenis, werd gevierd. Van heden af gaan de da gen lengen, de zon gaat warmer schijnen en is de belofte van naderende lente, komende zomer en rijpende oogst. Thans hebt gij u in de huwelijksboot inge scheept, bestuurt deze goed en zorgt voor een veilige haven. Wellicht komen er op den duur jonge matrozen aan boord. Nu gij van wal steekt, aldus besloot spr., wensch ik u toe: „Hou hou moedig zee". (Adv. Ingez. Med.) Kerstsameiikomsten te Haarlem. Oecumenisch Jeugdwerk. Het Oecumenisch Jeugd Comité, afd. Haarlem, waarin zich elf jeugdverenigingen van zeven ver schillende kerkgenootschappen vereenigd hebben, organiseert dit jaar eenige Kerstsamenkomsten te Haarlem. t Reeds heeft plaats gehad een Adventsdienst m de Begijnhofkapel, waar voorgingen dr. E. Emmen, Ned. Herv. predikant en pastoor C. F. Nieuwen- huyzen, Oud-Katholiek pastoor, met als onder werp: ..Hij kwam in Zijn eigendom, doch de Zij nen namen Hem niet aan, Maardegenen, die Hem aangenomen hebben, heeft Hij macht gegeven kinderen Gods te worden." In dezen dienst heeft zich een groot aantal jongeren van vele kei-ken gezamenlijk op het Kerstfeest voorbereid. Maandag 23 December zal er voor de leden der aangesloten vereenigingen een groot Kerstfeest worden gehouden. Dit Kerstfeest zal bestaan uit een kerstmaaltijd in den Haarlemschen Kegel bond. en een wijdingsdienst in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. De maaltijd zal onder leiding staan van dr. W. Banning, voorganger der Vereeniging van Vrijzin nig hervormden. Het woord zal gevoerd worden door den heer E. v. d. Wall, lid der Haarlemsche Jongemannen Vereeniging. Verder zal er nog eeni ge muziek ten gehoore worden gebracht. De wijdingsdienst, die een liturgisch karakter zal dragen, zal onder leiding staan van pastoor C. F. Nieuwenhuyzen der Oud-Kath. Kerk. Spreker is de heer W. Grotenbreg, voorzitter der Vereeni ging van Hervormde Jongeren, afd. Haarlem. Ver der zal opgevoerd worden het Kerstspel „In de menschen een welbehagen" van Jan Bunt. Het Comité hoopt, dat deze bijeenkomsten onder de jeugd meer en meer het besef mogen bijbren gen. dat het tenslotte is: „Eén kudde en één Her der". Varken clandestien geslacht. WORMERVEER. 23 December. (A.N.P.) Eenigen tijd geleden ontvang de politie van Wor merveer mededeeling dat een varken van pl.m. 500 pond vervoerd zou zijn, onder opgave dat het hier bet vervoer van een fokzug betrof, hetwelk zou zijn toegelaten. Het bleek evenwel dat het varken vervoerd moest zijn met het oogmerk het te slachen. Na een vrijt uigebreïd onderzoek kon worden vastgesteld dat het varken van Purmerend, via Wormerveer en Krom menie werd getransporteerd naar Uitgeest, waar het werd gebracht bij een veehouder, die voor het houden van varkens erkenning bezat. Van Uitgeest ging men met het varken naar Assendelft. Hier werd het dier de vorige week clandestien geslacht. In strijd met de verordening op het slachten. On gekeurd werd het vleesch naar Wormerveer ver voerd, waar het aan particulieren tegen zeer hooge prijzen van f 1.20 tot f 1.40 per pond werd ver kocht. Bij het verder onderzoek kwam aan het licht, dat dezelfde veehouder uit het complot reeds eerder varkens clandestien had geslacht. In totaal kon de politie een twaalftal verdachten arresteeren. aN verhoord te zijn, zijn de verdachten op vrije voeten gesteld. Een hoeveelheid vleesch kon de rijksveldwachter uit Asserdelft in de slachtplaats in beslag nemen. (Hllligersbergsche Zeilweek). 12. eri 13 Juli: Zeilvereeniglng „Braassemermeer". 18. 19, 20, 21 en 22 Juli: Z. R. en M. v. „De Kaag' (Kaagweek). 2G en 27 Juli: Rotterdamsche Zeilvereeniglng. 2. 3, en 4 Augustus: Ned. Z. en R. V. (Hollandweek). 5 en 6 Augustus: Ned. Z. en R. V. (Flevo race). 8, 9 en 10 Augustus: W. V. „Loosdrecht" (Holland week 2). 16 en 17 Augustus: Het Witte Huis. 19, 20 en 21 Augustus. Z. V. Sneek. 23 en 24 Augustus: Zaanlandsche Zeilvereeniglng. 30 en 31 Augustus: Kralingsche Z. C., Z. V. „Kra- llngen". W. V. „V. Z. O. D." (Kralingsche Zeilweek). 6 en 7 September: W. V. „Aegir", Z. V. „Hilligersberg' (kampioenschap Hilligersberg 12 M2. en Olymplaklasse). W. V. „De Schinkel". 7 September: Kralingsche Z. C. (kampioenschap van Rotterdam B. M. klasse). 13 en 14 September W. V. „V. Z. O. D." (kampioen schap Rotterdam N. N. 16 M2 klasse). 13, 14 20 en 21 September: Nationale kampioenschappen. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur van de Kon. Ned. Zeil- en Roelvereeniging toegevoegd. Tenslotte werd van bestuurszijde medegedeeld, dat de laatste Haamstrabeker beschikbaar zei worden gesteld, waarvoor de volgende wedstrijden in de 12 voets jollen klasse gelden: Hilligersberg (3), Kaag (4), Haarlemsche Jachtclub (2) en Loosdrecht (3) De rondvraag leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Roeien Voetbal HET „ELSWOUT-TOURNOOI" Het jaarlijks door de vereeniging D. I. O. te houden .Elswout-tournooi" dat door vroegtijdig begin der competitie niet kon worden geëindigd, zal thans worden gespeeld op den Tweeden Kerstdag. Het programma voor deze 2e ronde en finale luidt: E. H. .SE. D. O. 2 aanvang 10 uur R. C. H. 2—Ripperda aanvang 11 3/4 uur Verliezersronde (o. d. 3e en 4e prijs) aanvang l uur Winnaarsronde (finale) aanvang 2 uur Hierna zal de prijsuitreiking plaats vinden. Deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein der vereeniging D. I. O. aan den Muiderslotweg Haarlem N. Zeilen De Nederlandsche Watersport- vereenigingen bijeen. Uitgebreid wcdslrijdprogramma vastgesteld. De verbonden Nederlandsche watersportvereenigingen •ergaderden Zaterdagmiddag ln de Industrieele Club te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer Ernst Crone. Na het openingswoord van den voorzitter en de aststellfng der notulen der algemeene vergadering 1939. alsmede het jaarverslag over het verbondsjaar 1939— 1940 werden de kampfocnsmedallles en kampioenswimpels uitgereikt, resp. aan de heeren J. Bier te Haarlem. M. Kagchcllnnd en A. Wamen. Goeodgckcurd werd de aanvrage van de Noord-Nedor- landsche Watersporlvereeniging voor het algemeene lid maatschap der verbonden Nederlandsche watersportver eenigingen, voorgesteld door de Ned. Zeil- en Roelver eeniging en de Z. R. en M. V. „De Kaag". Ter gelegen heid hiervan sprak de heer Crone een hartelijk welkomst woord tot het nieuwe lid, daarbij speciaal wijzend op het groote belang van deze voor de verbonden zoo historische gebeurtenis. Het voorstel van het bestuur tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het ontwerp van een varend woon schip en tot het beschikbaar stellen van een bedrag f200 voor prijzen, werd aangenomen, waarmede een goede gewoonte ln dit opzicht bestendigd blijft. Het voorstel van het bestuur tot het instellen van valkenklasse werd eveneens aangenomen, waarbij de tech nische commissie werd gemachtigd eenige kleine wijzigin gen aan te brengen. Aangenomen werd het voorstel van de W. V. „De Koe nen" de IB M2. n. n. n. w. b. eenheidsklasse als nationale klasse aan te nemen. Aan dit voorstel werd op verzoek van de N. N. W. V. nog een toerklasse toegevoegd, het geen door het bestuur krachtig werd gesteund. Voor het komende seizoen werd het volgende wedstrijd- programma vastgesteld: 24. 25 Mei: Rotterdamsche Z. V. (kampioenschap van Rotterdam in de 12 voets jollenklasse). 31 Mei en 1 en 2 Juni: Roei- en Zeilvereeniglng „Gouda' 8 Juni: Hollandia. 14 en 15 Juni: Watersportveieeulging „Amsterdam", 21 en 22 Juni: Z. en R. V. „Nieuwe Meer", 228 4, 6 .en 29 Juni: wedstrijden van De Koene, i 6 Juli: Wi y, „Aegir' cri Z, .V,- „1 Hilligersberg'! De Vaardigheidsproeven. Het Spaarne wint den wissel- prijs met zeer groot verschil. Tijdens de Zondag te Amsterdam gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van den Nederland- schen Roeibond werd de Wisselprijs voor de Vaar digheidsproeven aan de Roei- en Zeilvereeniglng Het Spaarne uitgereikt. Uit een opgave in „Roeien" blijkt dat Het Spaarne den wisselprijs ditmaal wel met zeer grooten voorsprong heeft gewonnen. Ten gevolge van de tijdsomstandigheden en het ruwe najaarsweer werden er in 1940 in totaal maar 320 vaardigheidsproeven bij de Nederlandsche vereeni gingen afgelegd. Het Spaarne liet zich evenwel door de moeilijkheden niet weerhouden en behaalde er 113, meer dan een derde van het Nederlandsche to- thaal en aanmerkelijk meer dan de vereeniging er in het vorige jaar noteerde, toen zij met 92 even eens den wisselprijs won. De groote voorsprong van de Haarlemmers blijkt uit de volgende statistiek over 1940: Het Spaarne 113, Willem III 37, De Maas 34, De Hoop 22, De Vliet 21, De Amstel 16, De Hunze 13, Poseidon 12, Nautilus 12, Die Leythe 11. Verder hebben nog acht vereenigingen elk minder dan tien proeven op haar naam. Het Spaarne heeft den in 1929 ingestelden wis selprijs nu al voor de zesde maal gewonnen. Dat ge beurde namelijk in de eerste drie jaren van zijn bestaan en in 1938, 1939 en 1940. Öp dit gebied heeft het zich tot dusver zeker verreweg de meest actieve vereeniging getoond .En voor de roeisport in Haarlem is dat van veel belang. De vaardigheidsproeven dienen door de heeren over 20 en door de dames over 16 K.M. binnen zekere tijdlimieten te word enafgelegd. Er zijn drie boottypen voor aangewezen: tweeriemsgiek met stuurman, tweeriems wherry met stuurman en skiff. Elk lid kan niet meer dan twee proeven per jaar officieel erkend krijgen, waarvan er dan één „op twee riemen" (wherry of skiff) en één „op één riem" (giek) geroeid moet zijn. De tijdsgrenzen zijn voor de twee met stuurman 2 uur 10 min., voor de wherry met stuurman 2 uur 30 min. en voor de skiff 2 uur. Binnen die limieten moeten de heeren 20 en de dames 16 K.M. roeien. Er bestaan ruimer tijdsgrenzen voor de veteranen, maar die plegen er bij Het Spaarne een eer in te stellen bin nen de juniores-tijden te roeien, hetgeen vrijwel steeds gelukt is. Het is duidelijk dat bij ruw weer de Vaardigheidsproef veel zwaarder wordt: des te meer verdienste heeft dit jaar het succes van Het Spaarne. want vrijwel al de Haarlemsche proeven zijn in de najaarsmaanden afgelegd. KERST- en NIEUWJAARSGESCHENKEN. „RICHE FOTO ART" Gr. Houtstraat 169, Telef. 13472 (Adv. Ingez. Med.) Initiatief van Pim Muiier De bekende Pim Muiier, de nestor van zoovele sporten in Nederland, heeft deze maand juist vijf tig jaar geleden den eersten Frieschen elfstedentocht gemaakt. Begeleid door met de plaatselijke omstandigheden bekende gidsen ondernam de toen 25-jarige den moeizamen tocht. Een dikke wollen muts had hij over zijn ooren getrokken en voorts was hij bewa pend met een stuk chocolade, een horloge, wat zak doeken, eenige guldens, een mes, touwtjes, riemen, alsmede een stel reserve-schaatsen, welke hij op zijn rug had gebonden, 's Morgens om 7 uur startte hij uit Leeuwarden, waar hij des avonds om 5 mi nuten voor acht weder de finish bereikt. In 12 uur en 55 minuten had hij deze sportprestatie geleverd, hetgeen langen tijd een record bleef. Het zou echter toch nog geruimen tijd duren voor de elfstedentocht door een grooter aantal deelne mers werd volbracht. Dat gebeurde in 1909. Het initiatief daartoe ging wederom van den heer Muiier, die toen secretaris van den Ned. Bond voor de Lichamelijke Opvoeding was, uit. Hij wendde zich ermee tot den Frieschen Ijs bond, welke op het voorstel gretig inging. Zoo vond op 2 Januari 1909 de eerste „officieele" tocht plaats, waarvoor 48 deelnemers hadden inge schreven. Op Nieuwjaarsdag evenwel was de dooi ingevallen en eerst na loting werd tot doorzetten besloten; 22 rijders startten dien ochtend om half vijf, doch slechts negen van hen wisten den tocht te volbrengen. De eerstaangekomene was dc be kende Friesche predikant ds. M. Hoekstra uit War- ga (thans te Scherpenzeel), die den tocht aflegde in 13 uur en 50 minuten. Nadien werd de organisatie op instigatie van mr. M. E. Hepkema overgenomen door de Friesche Elf- stedenvereeniging, die tegen 7 Februari 1912 haar eersten tocht uitschreef, en wel onderverdeeld in een wedstrijd voor de hardrijders en een prestatie- rit voor de tochtrijders. Ditmaal startten 170 deel nemers, van die er slechts 22 de eindstreep wisten te bereiken. Men bedenke hierbij dat b.v. te Sta voren de baan een halven meter onder water stond. De oud-wereldkampioen C. C. J. de Koning ver beterde het record. Zijn tijd was 11 uur en 40 minuten. Mejuffrouw J. Gaastra was de eerste vrouw die toen den Elfstedentocht tot een goed ein de bracht. Op 27 Januari 1917 werd de derde tocht ondernomen en sindsdien is deze sportgebeurtenis uitgegroeid tot een evenement, dat steeds in bin nen- en buitenland bijzonder de aandacht trekt. In genoemd jaar verbeterde Koning zijn eigen record tot 9 uur en 53 minuten. De vierde maal werd de tocht gehouden op 12 Fe bruari 1929. Het was toen bijzonder koud. Karst Leemburg werd eerste uit 200 deelnemers van wie echter de helft den tocht niet volbracht. De vijfde tocht vond 16 December 1933 plaats. A. de Vries uit Dronryp won in den recordtijd van 9 uur en 2 minuten. De tocht die in het begin van 1940 op 30 Januari werd gehouden, ligt iedereen natuurlijk nog versch in het geheugen. Er waren toen vijf winnaars: P. Keyzer, A. Ade- ma, C. Jongert, Westra en D. v. d. Duim. Zijn sportloopbaan kende vele hoogtepunten Klaas Pander. (Foto archief H.D.). In den ouderdom van 73 jaar is te Haarlem over leden de bekende sportsman Klaas Pander, die in zijn tijd een der beste schaatsenrijders ter wereld! was. Reeds in 1886 op jeugdigen leeftijd is Pander be gonnen met deel te nemen aan schaatswedstrijden. In een wedstrijd te Slikkerveer behaalde hij in 1887 den derden prijs achter Tebbul en Van Vollenho ven. Verschillende malen heeft hij ook deel genomen aan de wereldkampioenschappen op die schaats. In Januari 1889 werd hij te Amsterdam op da halve mijl tweede en op de 2 mijl vierde. Aan nog twee andere wereldkampioenschappen nam Pander deel en wel te St. Moritz en nogmaals te Amsterdam. Beide malen behaalde hij weef prachtige resultaten. Te St Moritz ontging hem het wereldkampioenschap door influenza, in Amster dam behaalde hij vier tweede prijzen. In de vijf jaar dat Pander uitkwam won hij elf eerste prijzen en vele tweede. Zoo won hij o.a. het kampioenschap van Noord-Holland en de afstands- rit HaarlemLeiden in 1 uur 3 minuten. Zijn laatsten wedstrijd deed Pander in 1891 te Hamburg om het kampioenschap van Europa, daar behaalde hij den derden prijs. Men ziet het dus, een fenomenale reeks schaats-successen die alleen! overtroffen wordt door de prestaties van zijn be roemden leerling Jaap Eden. Parder heeft Edfeni namelijk tot 1896 onder zijn leiding gehad. B^ nog steeds was hij vol bewondering voor cta grootscbe prestaties die Eden geleverd heeft. Ir* 1891 bij de wereldkampioenschappen te Amsterdam, gelukte 't Pander ook voor de laatste maal te win nen, want daarna werd Jaap Eden sterkera Het zij echter vermeld dat Pander ook in dat jaar (1891)' van de schaatssport afscheid nam. Ook in andere takken van sport heeft Klaas Pander uitgeblonken. Zoo werd 'hij in 1889 met J. G. Wackwitz tandem driewielerkampioen van Nederland op den weg en in 1890 behaalde hij hetzelfde succes, thans met W. G. Debbaere. Verder heeft hij nog aan athletiek gedaan en ook in het eerste elftal van H.F.C. gevoetbald. Na 1892 werden op wedstrijden niet meer da afstanden in mijlen of gedeelten daarvan gereden. De Ned. records staan alle op naam van Pander. ZIJN GLORIE-TIJD. In een interview met Haarlem's Dagblad ver-" telde Pander o.a. destijds nog de volgende bijzon derheden uit zijn glorietijd: „Ik begon met een derden prijs: en eindigde mijn schaatsenrijdersloonbaan óók met een derden prijs: in Hamburg in 1891 om het kampioenschap van Europa!" Pander heeft in drie wereldkampioenschappen meegereden, alle drie in Amsterdam, in Jan. 1889, in Dec. 1889 en in Jan. 1891. Tot werelkampioen heeft hij "het nooit kunnen brengen, al is hij er in '89 ook niet ver van af geweest. De „veelbelovende" Pander legde in Januari beslag op den 2den prijs, halve mijl, achter den Rus von Parshin, maar vóór Tebbut, Loveday en Donogue. Op de 2 mijl eindig de hij, na gevallen te zijn, als vierde. ,Je moest daar in Amsterdam een buitenbaan en een binnenbaan rijden en ik vergat te wisselen', maar bleef een stuk te lang op 'de buitenbaan. Om het verlorene weer in te halen heb ik gereden als een bezetene, en naar aanleiding daarvan zond! men mij later met den beroepsrijder Kingma naar St. Moritz. Daar heb ik in die 6 weken veel ge leerd. Maar daarvóór reed ik nog in een aardigen wedstrijd. Dat was een uitdaging aan de Friesche beroepsrijders, die beweerden harder te kunnen rijden dan amateurs. Ze konden het niet. Eerste werd ik op de twee mijl, dan kwam de amateur Couvée, dan de Haarlemsche amateur Broekmeyer en daarna pas de beroepsrijder B. Kingma". Pander noemt den tijd, ëien hij op de 10 mijl maakte in Amsterdam op 16 Maart 1889 een zijner beste tijden. Hij sloeg in" 34 minuten 19 sec., op oude Sails-Wichers-schaatsen. terwijl er een harde wind stond, Couvé en Venema. Ook de 5 mijl was •oor hem. vóór dezelfden en den Duïtscher Schade. Vermeld kan nog worden, dat in Jan. 1889 Pander in Hamburg met Jurrjens en Couvée de Hambur gers Harms, Gronem-ann en Hansen sloeg. De wereldkampioenschappen in Amsterdam in Dec. 1889 brachten voor Pander groote successen, zij het dan ook niet het grootste, Ilij won de halve mijl vóór Norseng in 1 minuut 21 3/5 sec., en de mijl voor denzelfde in 3 min. 6 sec. Op de 2 mijl werd hij 2de achter Norseng en. helaas, den vol genden dag, toen de 5 mijl verreden zouden worden, had hij influenza". „Jammer', zegt hij er zelf van. ,Want in St. Moritz waren mijn tijden- op den lan gen afstand beter dan die op den korte". De Haarlemmer Houtman reed toen ook goed. Toen Pander na zijn influenza voor het eerst de schaatsen, weer order bond, in Stockholm, reeds hij daar des ondanks de mijl nog in den Nederlandschen record, tijd van 3 minuten 2 2/5 sec. De laatste wereldkampioenschappen, waar Pan der aan meedeed brachten hem 4 tweede prijzen achter Donogue, o.a. vóór Jaap Eden en Houtman. En op 19 Jan. sloeg Pander in Paterswolde Eden op de mijl. In de 5 jaar, dat Pander uitkwam, won hij elf eerste prijzen en vele tweede. O.a. won hij het kampioenschap van Noord-IHolland op de banen van de Haarlemsche IJsclub en den afstandsrit HaarlemLeiden in 1 uur 3 min. „Het was moeilijk voor ons, Hollanders in con ditie te blijven", zei Pander, „want we hadden lang niet altijd ijs. Dan moest je je trainen met hard- loopen enz." i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2