KOR1 NIEUWS. FLITSEN Kleinhandelsprijzen voor aardappelen AANDAG 23 DECEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 prouw was bang voor «Ion dokter. Op het ijs gevlucht en te water geraakt. Op het ijs van de Vischpoortgracht te Zutphen >ft zich een reeks opwindende gebeurtenisssen espeeld, waaraan zelfs politie en brandweer te moesten komen. !en 23-jarige vrouw, die in het ziekenhuis zou rden opgenomen, kreeg plotseling spijt van haar irnemens. In de hooge witte hal van het zieken s nam zij een wanhopig besluit. De vrees voor dokter greep haar zoo aan, dat zij het zieken- s uitholde en het dunne ijslaagje op de gracht iep, Van alle kanten riep men haar waar- iuwingen toe, doch zij was er niet toe te bren- weer op den vasten wal te komen. 'olitie en brandweer werden geroepen, men "e haar met een roeiboot te bereiken, doch n succes werd behaald. Tenslotte begaf de heer Kok, schrijver op het parket ten kantongerechte met twee ladders op het ijs. De vrouw ont- hem echter, maar na eeriigen tijd zakte zij door ijs en hij wist haar te bereiken. Bij zijn pogin- om haar uit het ijskoude water te halen zakte heer Kok echter ook door het ijs. Anderen be- zich nu ook met ladders op de gracht en n wist «het paar, dat n klein half uur te water geweest, tenslotte op het droge te bren- jen en ander had echter tot gevolg, dat de uw toch het ziekenhuis werd binnengebracht, mei haar nog drie anderen, onder wie de heer k, om wat op verhaal te komen. peiling van drie nieuwe gebouwen der N. S. B. te 's-Gravenhage. Iet A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage, 21 Decern- Nadat Vrijdag te 's-Gravenhage het gebouw het Nederlandsch Agrarisch Front was inge- d, zijn Zaterdag weder drie nieuwe gebouwen N.S.B. geopend en in gebruik genomen, n.l. het irbankwartier aan den Wassenaarscheweg no. 12, arin de W. A. haar zetel heeft, het hoofdkwartier den centralen inlichtingendienst aan de Ko- _skade no. 10 en het kringhuis van Den Haag- trum aan het Spui no. 99. Bij al deze plechtig- len en bij den daarop aansluitenden kameraad- apsavond in d- zalen van den dierentuin was leider der N.S.B.ir. A. A. Mussert, aanwezig. Iet gebouw van den Centralen Inlichtingendienst rd te vier geopend. Daar ontving de heer De ;er Meezenbroek den leider en de genoodigden, werden opgemerkt de adjudant van Mussert, mr. dr. Kessler, graaf De Marchanf d'Ansembourg, ir. Huygen, secretaris-generaal het hoofdkwartier der N.S.B., mr. J. A. Z6n- van, commandant van de W.A., Voorhoeve, hoofd de afdeeling propaganda', N. OosterBaan, di- leur van het perswezen aan het departement volksvoorlichting en kunsten, Muller Lehning, nachtig'de voor de vereenigingen hier te lande, on Van Haersolte, districtsleider van de N.S.B. 's-Gravenhage, P. G. de Jager Meezenbroek, ifd van den Centralen Inlichtingendienst der I.B., de plaatsvervangend leider, de heer Van eikerken en mr. dr. von IJrücken Fock, Haupt- rmführer Dupin, Iiauptmann Siebel, dr. Schuon. nens de N.S.D.A.P. en andere hooge vertegen- ordiger van Nederlandsche en Duitsche instel-' gen. Ie eenheid in liet visscherijbedrijf. Federatiebestuur geïnstalleerd. Ret A.N.P. meldt: Na de oprichting van de fe- ratie van organisaties in het vischbedrijf is on- igs het officieele bestuur geïnstalleerd. Toegetreden zijn vrijwel alle landelijke repre- itatieve organisaties op het gebied van den chimport. en -export, van den visehgroot- en einhandel, van de vischverwerking. terwijl de ïanasaties der reeders waarschijnlijk spoedig len toetreden. Met deze toetreding is in zooverre ds rekening gehouden, dat een viertal zetels het federatiebestuur voor hen zijn gereserveerd, een onlangs gehouden vergadering is dit fede- iebestuur geïnstalleerd. Het is als volgt samen- steld: F. R. Ommering, Scheveningen, voorzit- Th. J. E. van Ellinkhuizen. 's-Gravenhage; Goldbohm, IJmuiden; J. Gouda, IJmuiden; A. de Jong Wzn., Rotterdam; K. Lammers, isterdam; W. Wijnbelt, Woudrichem; H. van ngerden, Scheveningen, penningmeester; mr. Hoekema, 's-Gravenhage, secretaris. Kauw contact wordt onderhouden met de be kken overheidsinstanties, in het bijzonder met Nederlandsche Vissoherijcentrale. Het secretariaat is gevestigd Dr. Kuyperstraat 3 's-Gravenhage. crsoneele belasting motorrijtuigen. Binnenkort zullen de houders van motor- tuigen (ook van de opgelegde) wederom de lodige gegevens moeten verstrekken voor den inslag ip de personeele belasting 1941 voor otorr ij tuigen. Indien men gedurende het heele jaar 1941 geen gebruik maakt van voertuig kan men indien men daarom tijdig rzoekt, na afloop van het beastingjaar res- utie verkrijgen van het belastingbedrag, dat liter eerst volledig moet worden voldaan. Aangezien thans vele motorrijtuigen niet kun- in worden gebruikt en derhalve een groot aan- 1 verzoeken als bovenbedoeld kan worden ver licht, hebben de O.A.C., de A.N.W.B., de A.I. en de voorzitter van het Instituut van ttomobiel-experts zich gezamenlijk tot het partement van Financiën gewend met het irzoek te willen bevorderen, dat het voor der- ilijke voertuigen vastgestelde belastingbedrag lorlooplg buiten de invordering zal worden ge- ten. EXAMENS. EXAMEN STAATSPRACTIJK DIPLOMA HANDEL EN ADMINISTRATIE. Geslaagd de dames: I. B. Busking, P. Appelboom, P. J. van Beek, H. E. de Graaff, A. H. van Kasteele, C. Langerijs, allen te Haarlem. io van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Mr, J. Linthorst Homan: Maakt de Winterhulp sterk, opdat, zij andere Nederlanders sterk kan maken." Het nieuwe huis van het Agrarisch Front. Toespraak van Graf Grothe. Het A.N.P. meldt: Zooals reeds gemeld is, werd de opening van het nieuwe huis van het Agrarisch Front in den Haag mede bijgewoond door Lan- desbauemführer Graf Grothe, die een rede' uit sprak, waarin hij o.m. zeide dat het hem een groote vreugde was, deze inwijding te mogen bij wonen. In het bijzonder als Duitsch boerenleider verheugde spr. zich over het totstandkomen van het Agrarisch Front, dat op nationaal-socialisti- schen grondslag staande, ertoe zal medewerken om over de zwarigheden van dezen tijd heen den weg te openen voor hetgeen samenbindt: dat is onze gemeenschappelijke wereldbeschouwing. Graf Grothe zeide vervolgens, dat het Duitsche hoerendom zijn opkomst dankt aan den Fiihrer. Adolf Hitler, die van de volksche levensbeschou wing uitgaande, de boeren in aanzien herstelde. Wij zijn den liberalen tijd, waarin de boeren be-, spot werden, niet vergeten en als we nu zien, hoe in de laatste tien jaren Duitschland veranderd is, dan danken wij dat mede aan het eerherstel van den boer. Daartegenover kent deze zijn verplichtingen tegenover het volle. Wij weten, dat niet het bezit beslissend is, doch het gebruik, dat daarvan wordt gemaakt. Wij kennen onze sociale taak en weten wat ieder, die bij de bodembe werking betrokken is, toekomt. Onze wereldbeschouwing en ons waarachtige boerenkarakter stellen ons in staat, onze zware opgaven te vervullen en hoopvol naar de toe komst te zien. Dit zal ook het Nederlandsche boefenfront kunnen doen en zoo zullen wij te zamen werkzaam kunnen zijn aan het totstand komen van het nieuwe Europa, welks volken, ge dragen door onze wereldbeschouwing, de Euro- peesche cultuur hebben te behoeden, door den daarvoor nu eenmaal noodzakelijken strijd heen. Wij rekenen erop, aldus "besloot spr. dat allen, die van goeden wille zijn, ons daarbij zullen helpen. Het Geldersch Landschap heeft besloten tot aankoop van het landgeoed „De Lichten- beek" tusschen Arnhem en Ede. Te Ruinerwold is 'de 67-jarige landbouwer J. W. Schiphorst door de duisternis te water geraakt en verdronken. Als verdacht van diefstal van een groote partij graan uit een pakhuis te Groningen zijn aangehouden de dertigjarige slager G. V. en de 24-jarige metselaar v. d. V., beiden te Groningen. Voorts had eerstgenoemde- nog zijn zakken volgestopt met vet, dat hij in het slachthuis had gestolen. Te Groningen is de 47-jarige R. B uit Drachten aangehouden, die in cafés en hotels verteringen maakten en als het op betalen aan kwam zeide geen geld bij zich te hebben. Een pakhuisknecht en een handelaar te Amsterdam hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van zeep, zeeppoeder, lucifers, wasch- middelen en stijfsel. Tot deken van de orde van Advocaten in den Hoogen Raad is herkozen Jhr. mr. E. C. M. van Doorn. De 28-jarige landarbeider A. van den Bosch is te Houtenisse tusschen een wagen en een auto bekneld geraakt en enkele minuten la ter overleden. Op den Rijksweg te Overschie is de 75- jarige J. W. Rens door een auto overreden en op slag gedood. Mej. Henriëtte v. a. Mey, xseaeriana's oudste journaliste heeft Zaterdag te Laren tN.H.) haar 90sten verjaardag gevierd. Op den Scheveningscheweg te 's-Gra venhage is Zaterdagavond het 26-jarige meisje R. H. door een tram aangereden en gedood. In den ouderdom van 63 jaar is overleden dr. Garmt van Dijk, directeur bij het Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Voor Amersfoort is een groote centrale keuken in aanbouw, welke een capaciteit zal hebben van niet minder dan 6000 porties eten per dag. (Foto Pax Holland.) NIEUWE SERIE No. 186 Een moment Van Epscheuten wou het gezin mèt een vol tooiden Kerstboom verrassen, maar hij wist niet dat. zijn vrouw het tafeltje, waarop hij den boom had gezet, beloofd had aan mevrouw Jansen voor gebruik op het feestje van de Zondagsschool. Voor hoogere prijzen mag niet verkocht worden 's-GRAVENHAGE, 21 Dec. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat sedert Zaterdag j.i de volgende prij zen voor consumptie aardappelen gelden per kg. bij verkoop .aan den consument afgehaald aan den winkel. 1. Klei-aardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe. Roode Star, Bonte Roode Star, Furore, Westeinder bonte en blauwe, Koopmans blauwe (maat 30 opwaarts) f 0.08. 2. Klei-aardappelen van de rassen Eigenheimers, bonte- en blauwe Eigenheimers. Bevelanders, Noordeling, Duivelander, Iduna, Iris. Komeet. Li- mosa Bato, Nationaal. Populair, Deva, West- Brabander. Wilpo, Present, Record, Souvenir, Robijn f 0.07%. nnn 3. Klei-aardappelen van het ras Bintje f 0.07. 4. Klei-aardappelen van het ras Alpha, Indus trie f 0.07. 5. Zandaardappelen en fabrieksaardappelen f 0.06%. Voor drielingen van de klei-aardappelen vallen de onder de groepen 1 tot en met 4 zijn de prijzen 1 cent per kg. lager. Alle bovenstaande prijzen mogen, indien de aardapelen aan huis worden bezorgd worden verhoogd met ten hoogste 1 cent per kilogram. Bovenstaande prijzen gelden met, mdaen de aardappelen rechtstreeks van telers worden ge kocht Dit is uitsluitend geoorloofd indien aan den teler daartoe door den provincialen voedsel- commissaris verguning is verleend. Door de telers mogen in rekening worden gebracht de hieronder vermelde telersprijzen, vermeerderd met het be drag van de kosten aan vracht en dergelijke. Telersprijzen. De onder 1 genoemde klei-aardappelen f 4.25 P De °onder 2 genoemde klei-aardappelen f 3.75 per 100 kg. De onder 3 genoemde klei-aardappelen f 3.25 per 100 'kg. De onder 4 genoemde klei-aardappelen f 3.10 per 100 'kg. Zand- en veenaardappelen f 3 per 100 kg. Tegen overtreders zal gestreng worden op getreden. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat ook de koopers strafbaar zijn, indien zij aardappelen betrekken tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. (A.N.P.) Bommen op ons land. Het A.N.P. meldt d.d. 21 Dec. uit den Haag: In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij En- gelsche luchtaanvallen ongeveer een dozijn woon huizen door bomscherven beschadigd. Drie boe renhofsteden zijn door bommen tamelijk zwaar beschadigd. Eén burger is zwaar en één licht ge wond. Verschillende woonhuizen zijn ontruimd moeten worden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn ver schillende bommen gevallen. Een woonhuis kreeg beschadigingen. Overigens was de schade van geen beteekenis. INGEZONDEN MEDEDEELING VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVER HEID EN SCHEEPVAART. Prijzen van buitenlandsch naaldhout, inlandsch rondhout-naaldhout en gezaagd inlandsch naaldhout. De aandacht wordt gevestigd op de in de Nederlandsche Staatscourant «van 23 dezer afgekondigde „Prijzenbeschikking buiten landsch Naaldhout No. 2", .Prijzenbeschik king inlandsch rondhout-naaldhout No. 1" en „Prijzenbeschikking gezaagd inlandsch naaldhout No. 1". Ingevolge deze beschik kingen zijn de maximumprijzen voor bui tenlandsch naaldhout herzien, terwijl voor inlandsch rondhout-naaldhout en voor ge zaagd inlandsch naaldhout maximumprijzen zijn vastgesteld. De bijzonderheden, welke in de genoemde beschikkingen zijn vermeld, zullen in de vakbladen in het kort worden opgenomen. (Adv. Ingez. Med.) IIET RASKONIJN HAARLEM. De verloting van de Konijnenfokkers Vereenigii-g „Het Raskonijn" zal plaats hebben Donderdag 26 December te drie uur in 't gebouw St. Bavo, Sme- destraat. HEDEN VERSCHE CHAMPIGNONS HET FRUITHUIS, GROOTE HOUTSTRAAT 128. (Adv. Ingez. Med.) Woningvoorraad en woningbehoefte te Heemstede. Cijfers over de lagere huurklassen. HEEMSTEDE - Maandag Meermalen is erop gewezen, dat in onze ge meente m de laatste jaren vrijwel geen enkele woning in de lagere huurklassen is gebouwd. Ten onrechte werd daarmede de indruk ge wekt als zou dus het getal goedkoope huizen geen vermeerdering hebben ondergaan. Dit is echter wel degelijk'het geval tengevolge van de belangrijke huur verlagingen, die sedert 1935 zijn doorgevoerd. Bij den aanvang van 1935 viel ongeveer 35 pet. van de voorradige woningen in onze gemeente in de huurklassen tot en met f 7 per week, thans is dit percentage tot 30 gedaald. Ook dit lijkt te wijzen op een ongunstiger geworden toestand in de lagere huurklassen, maar ook deze indruk is on juist. De totale woningvooraad in onze gemeente is n.l. sedert 1935 gestegen van nog geen 4000 tot 5200. Hét aantal huizen met niet meer dan zeven gulden weekhuur nam toe van 1350 tot 1570 en onderging dus een vermeerdering van tweehon derd en twintig. Voor de gegadigden maakt het ten slotte geen verschil of er voor hen geschikte woningen beschikbaar komen door nieuwbouw dan wel door huurverlaging van goede huizen, die aanvankelijk wat duurder waren. Geringer is alleen het aantal huizen geworden, waarvan de weekhuur minder dan vijf gulden be draagt. Daarvan waren er in 1935 nog 570, welk aantal inmiddels tot 530 is teruggeloopen. Voor een klein deel is dit een gevolg van huurverhoo- ging, doch deze vond uitsluitend plaats in geval len. waarin de betrokken woningen grondig ver beterd werden, hetzij door de verhuurders eigener beweging, hetzij na aandrang van het gemeente lijk bouw- en woningtoezicht. Voor het overige is deze daling van het aantal goedkoopste huizen een gevolg van onbewoon baarver klaringen, of van afbraak. De voornaamste groep arbeiderswoningen in onze gemeente heeft een huurpeil van vijf tot zes gulden per week en juist deze groep is sedert 1935 sterk in aantal toegenomen, n.l. van 380 tot 570. Een paar honderd woningen zijn blijkbaar van méér dan zes gulden tot beneden dit bedrag in huur gedaald. En tenslotte is ook nog het aantal huizen met een huurwaarde van zes tot zeven gulden aanmerkelijk gestegen, n.l. van 400 tot 470, welke toeneming eveneens aan huurdalingen te danken zijn. Er zijn nu dus 1570 woningen in onze gemeente, waarvan de huren althans binnen het bereik van de arbeiders uit de hoogste toongroepen vallen, terwijl een evenredig deel dezer woningen ook voor lager betaalde arbeiders bereikbaar is. De vraag is nu, is dit aantal voldoende? Hoe groot is het aantal arbeidersgezinnen in onze gemeente? Woont een deel van hen noodgedwongen buiten de gemeente? En wonen er omgekeerd arbeiders in onze gemeente, die elders hun werk hebben en zonder overwegende bezwaren in hun werkge- De kanalen in Vlaanderen zijn weer bevaarbaar. Terwijl langs de oevers de sporen van den strijd nog merkzaar zijn, vindt het scheepvaartverkeer weder ongehinderd plaats. (Foto Weltbild.) Beter een hoop zakdoeken te verslijten Is het, 'n opkomende kou den kop in te drukken Dat bereikt U door tijdig Aspirin in te nemen. Aspirin is onschadelijk voor de maag. (Adv. Ingez. Med.) meente konden gaan wonen? Alleen door een nauwkeurige beantwoording van deze vragen zou vastgesteld kunnen worden, hoe groot de werke lijke behoefte aan woningen in de lagere huur klassen in onze gemeente is. Voor zulk een be antwoording zou een volledige beroepstelling noodzakelijk zijn, maar min of meer globaal kan het antwoord ook gevonden worden aan de hand van de uitkomsten der beroepstelling, die als on derdeel van de volkstelling op 31 December 1930 gehouden is. Op dien datum bedroeg het zielental 14.417. Hiervan waren werkzaam in de zoogenaamde ver- zorgingsbedrijven 1631 personen, in den landbouw (warmoezerij en bloembollenteelt inbegrepen) 609 personen, in den grond- en wegenbouw 300 en in de wasscherijen 271 personen. Van de 1631 personen, die werkzaam waren in de verzorgingsbedrijven waren 211 vrouwen en 261 jongemannen beneden 21 jaar, zoodat er 1159 mannen boven 21 jaar bij waren. Normale ver houdingen aangenomen, zullen hieronder onge veer 900 gehuwden geweest zijn. Trans, nu de totale bevolking met bijna 50 pet. is gestegen, kan worden gerekend met zeker 1250 gehuwden, die in de verzorgingsbedrijven in onze gemeente ar beid vinden, en voor wie dus een woning van rede lijke huur beschikbaar behoort te zijn. Onder de 271 personen, die in 1930 in de was scherijen werkzaam waren, waren 180 vrouwen. Van de 91 mannen kan gerekend worden op onge veer 50 gezinshoofden, welk aantal ook voor tegenwoordig nog juist geacht kan worden. Met do verzorgingsbedrijven mede, maakt dit dus een aantal woningen noodig van 1300 Ook voor de groepen grondwerkers c.a. en in dentuinbouw werkenden behoeft geen grootere behoefte te worden aangenomen dan er in 1930 bestond. Van de 300 personen, werkzaam als grondwerkers, wegenbouwers e.d. waren er 27.1 meerderjarig en dus kan gerekend worden op 200 gehuwden. Van de 609 personen, werkzaam in den tuinbouw waren er ongeveer 400 gehuwd, zoodat er thans, alles bij elkaar gerekend zeker 1900 ge zinshoofden in Heemstede wonen, die een arbei derswoning noodig hebben. Daar de woningvoorraad in de lagere huurklas sen slechts 1570 bedraagt, valt er dus een tekort ta berekenen van ruim driehonderd. Binnen een ter mijn van ongeveer zes jaar moet bovendien gere kend worden met het onbewoonbaar worden van bijna honderd oude huizen, hetgeen tezamen dus den bouw van vierhonderd arbeiderswoningen noodig zou maken, ook indien een overschot voor- verhuizing en derg. niet noodzakelijk wordt ge acht. Thans is zulk een overschot trouwens ook niet aanwezig. Uit bovenstaande becijferingen, die aan offi cieele, deels gemeentelijke deels rijks-publicaties ontleend zijn, volgt dat er in Heemstede, zoo spoe dig de materialen weer beschikbaar zullen zijn, ongeveer vierhonderd woningen in de lagere huurklassen gebouwd zullen moeten worden om aan de bestaande behoefte te voldoen, zonder dat daarbij dan nog rekening wordt gehouden met het feit, dat verdere toeneming van het aantal beter gesitueerde bewoners weer tot een nieuwe ver grooting zal leiden van het aantal gezinshoofden, dat. in de verzorgingsbedrijven ter plaatse arbeid vindt, en voor wie eveneens woongelegenheid be schikbaar zou moeten zijn. i v

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5