£aatsU Berichte** Bonnen die thans geldig zijn: MAANDAG 23 DECEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 9 „Berliner Börsen Zeitung" over den toestand van Engeland. Het D.N.B. meldt: De ..Berliner Börsen Zeitung" wijdt onder het opschrift: „Is Engeland groggy?" een hoofdartikel aan den toestand van het Britsche rijk. Als motto worden de woorden geciteerd van den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur te Londen Kennedy: „Amerika behoort in te zien dat Engeland zoo goed als verslagen is". Het blad schrijft: „Militair al lang verslagen, staat Engeland thans ook in politiek en economisch op zicht voor de ruïne der illusie-politiek van de plu tocratische oorlogskliek. De zorgen voor het rijk en het moederland loopen Churchill over het hoofd. Met hem vragen zijn collega's van oorlogsproductie, financiën, scheepvaart, en landbouw zich wanhopig af hoe zij het zinkede schip nog kunnen redden. Lord Lothian heeft te Washington openlijk gezegd dat de financieele kracht van Engeland op een eind loopt. Schepen en vliegtuigen, munitie en geld moeten verkregen worden, anders stort Engeland ineen. Het tijdstip is gekomen, waarop de koude, berekenende Amerikaansche zakenlieden over wegen, of het nog wel eenigen zin heeft, aan de bankroete Britsche onderneming te leveren en haar te financieren". Het blad herinnert er aan dat het Britsche we reldrijk op grond van de neerwaartsche ontwikke ling der laatste weken door de Vereenigde Staten slechts wordt beschouwd als een failliete boedel en dat men de nuttelooze, decadente leidende groep in Engeland reeds afgeschreven acht. Hoe meer Engeland, verzwakt, des te goedkoo- per kan de failliete boedel worden overgenomen. Beslissend is niet, of Engelands groote reserves aan geld en deviezen reeds uitgeput zijn, beslissend is het besef, dat de oorlog voor Engeland zóó kostbaar is geworden, dat de grens der financieele capaciteit zich reeds begint af te teekenen. Van het Grieksch-ïtaliaansch oorïogstooneel. Sneeuw blijft de operaties belemmeren. BELGRADO, 23 Dec. (D.N.B.) De berichten van het Grieksch-Italiaansche oorïogstooneel mel den eensluidend dat koude en dikke sneeuw de'ope raties blijven belemmeren. De activiteit van de luchtmacht was Zaterdag en Zondag weer levendig. De „Vreme" meldt dat nergens gev.echten van eenigen omvang zijn geleverd. Er is verbitterd ge streden in de streek van Klisoera op twee bergen, van 1500 en 1800 m. hoogte. In den sector van de rivier Drino heeft de sneeuw verdere bewegingen belemmerd. Engelsche kruiser voor Bardia gezonken. ROME, 21 December (D.N.B.) Het bericht van een bijzonderen correspondent van Stefani over het tot zinken brengen van een Engelschen kruiser der klasse b, waarschijnlijk van de „Aretusa" of „Lean- der"klasse, door twee Italiaansche torpedovliegtui gen, voor Bardia, moet, naar in.bevoegde Italiaan sche kringen verklaard wordt, als officieel be schouwd worden. Het wrak van den Engelschen kruiser is van de lucht uit duidelijk te herkennen. WINKELVEREENIGING „EIGEN HULP". Bedrijf gemoderniseerd. De bekende Winkelvereeniging „Eigen Hulp" aan de Zijlstraat en de Ged. Oude Gracht te Haarlejja heeft den grooten winkel en de bakkerij wederom vernieuwd. Hedenmorgen werden wij tijdens een pers conferentie ten kantore der winkelvereeniging in de gelegenheid gesteld, van deze moderniseering kennis te nemen. De voorzitter van het bestuur, Mr. J. D. van der Plaats, gaf hierbij 'de noodige inlichtingen. Van het bestuur was mede aanwe zig, de secretaris, de heer U. Hempenius. Verder waren er de ontwerper van het vernieuwde win kel-intérieur, de architect J. Tiethof te Amster dam; de ontwerper van de nieuwe bakkerij, over dekte wagenruimte, de architect A. Zandstra te Haarlem, en de aannemer de heer Corn. Rose. De heer Van der Plaats deelde mede, dat het bestuur in het begin van dit jaar, toen de toe stand dus nog normaal genoemd kon worden, het besluit nam, den winkel en de afdeeling bakkerij te moderniseeren. Maar toen brak de oorlog uit, wat heel veel moeilijkheden veroorzaakte, vooral wat den aanvoer der bouwmaterialen betreft. „Toch besloten wij, op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan", zei spreker; „de tijden zullen natuurlijk wel weer beter worden; dus moeten wij onze aandacht aan de toekomst blijven schenken". De heer Van der Plaats herinnerde er aan, dat het district Haarlem en Omstreken der Winkel vereeniging „Eigen Hulp" op 6 October 1877 werd opgericht; de afdeeling Kruidenierswaren werd toen gevestigd in een perceel aan de Kleine Hout straat. Omstreeks 1900 werd de zaak verplaatst naar de Zijlstraat 58; toen behoorde daar nog niet deafdeeling Huishoudelijke artikelen toe. Het in laatstgenoemd perceel gevestigde bedrijf van de firma Karsten werd opgeheven, zoodat het be stuur in de gelegenheid werd gesteld het vrij komende pand aan te koopen en bij het bestaan de perceel van „Eigen Hulp" te voegen. De over dracht had plaats op 12 Maart 1913. In de alge- meene vergadering van 14 November 1905 werd tot de oprichting van de bakkerij besloten; deze werd op 15 September 1906 geopend. Voor deze afdeeling werd van drie ovens gebruik gemaakt. Sindsdien kwam er nieuw bloed in de directie; dit had tot gevolg dat men met den tijd meeging. De architect Tiethof werd uitgenoodigd, een ont werp voor een nieuw winkel-interieur te maken. Deze kwam met zulk een aanlokkelijk plan, dat het bestuur besloot den grooten sprong te wa gen; het is waarlijk niet teleurgesteld, want het resultaat is alleszins bevredigend. Maar wegens de ongunstige tijdsomstandigheden kon het be stuur geen uitvoering geven aan zijn voornemen, de leden uit te noodigen, bij de opening van de nieuwe afdeelingen tegenwoordig te zijn, want het bestuur had hun gaarne, zooals in normale tijden, groote voorraden waren willen toonen. Dat is in deze dagen niet mogelijk. Er werd dus van een feestelijk karakter afgezien. Aan het perso neel werd echter als aandenken aan dezen dag een halve week loon geschonken. Na deze inlichtingen werd de pers in de gele genheid gesteld, het vernieuwde bedrijf te be zichtigen. De winkel was vroeger in drie onprac- tische hokken verdeeld; men kon er zich nauwe lijks in bewegen. Thans is de afdeeling huishou delijke zaken weliswaar van de kruideniersafdee ling gescheiden, doch slechts door sierlijk glas werk. waardoor men een interessant kijkje in den grooten winkel krijgt. Deze maakt met zijn fraaie t betimmering, betegelde wanden en vloer een bij- j zonder mooien indruk. Zeer de aandacht trekt de lange, gebogen granieten toonbank (in golf- xnotief uitgevoerd) met marmeren blad. Alle arti kelen zijn goed stofvrij en overzichtelijk uitge stald. Hier staat 'n koelvitrine; de temperatuur wordt door een motor geregeld. Ook het intérieur van de bakkerij is geheel vernieuwd. De drie bestaande ovens zijn vervan gen door twee moderne Probat-heeteluchtovens, die veel meer capaciteit bezitten. De wanden zijn bekleed met langwerpige sterke, witte tegels, die wegens een kleine afwijking voor den tunnel bouw te Rotterdam werden afgekeurd. Dit is voor Haarlem iets geheel nieuws. Een belangrijke verbetering is verder de bin nenplaats voor de bakkerswagens en de rijwielstal ling, die nu overdekt is geworden. Tenslotte is nog een kantoortje in het gebouw ontworpen voor de broodbezorgers, die nu voor het afreke nen niet meer in de open lucht behoeven te zitten. De bedrijfsleider, de heer J. ten Klooster, wenschte het bestuur met de totstandkoming van dit model-bedrijf geluk en verklaarde dankbaar te zijn, dat het personeel nu in zulk een frissche en mooie omgeving mag werken. Het bestuur aanvaardde tenslotte in dank een fraaie electrische klok, door het personeel van brood- en banketbakkerij ter herinnering aan dezen dag geschonken. Ook wij wenschen „Eigen Hulp" met deze aan winst veel geluk Ned. Natuurliist. Vereeniging. Het leven der bijen. Met een alleraardigste lezing heeft de afd. Haarlem van de Ned. Natuurh. Vereen, het jaar 1940 geëindigd. Het onderwerp: „het leven dei- bijen" is op zichzelf al aantrekkelijk en als dit behandeld wordt door een zoo enthousiast spreker als de heer Jan Luberti, dan luisteren de toe hoorders geboeid toe en voelen het vèrlangep op komen, zelf bijen te gaan houden om ook al dit schoons te kunnen beleven. Er schuilt in het bijen houden veel poëzie die ruimschoots vergoedt de vele teleurstellingen die elk imker ondervindt. Pleel veel van het merkwaardige leven dezer dieren is al wetenschappelijk onderzocht en bekend gewor den, maar er blijken toch nog veel raadselen on opgelost te zijn. De b'olvorm speelt in het bijenleven een groote rol; de koningin is omgeven door een aantal jongste bijen, daaromheen volgen oudere, tenslotte de .oudste bijen, als beschutting tegen de koude. Ook het leggen der eieren door de koningin een ei in elk celletje geschiedt zoodanig van het midden der raten uit, dat het complex dezer celletjes weer een bol vormt. Feitelijk is alles uit het bijenleven merkwaar dig; de verdeeling in bakers, haalsters, werkbijen, wasbijen en de mannelijke, darren, welke laatste niet veel anders doen dan een lui leventje leiden totdat, als de voedselvoorraden te klein worden, in September, October de darrenslacht plaats vindt. De koninginnecellen worden, in tegenstelling tot alle andere, verticaal gebouwd; deze z.g. moer doppen zijn ook grooter. Het zwermen, het splitsen van het bijenvolk, is voor den imker zeer belangrijk en hij zal na tuurlijk trachten zijn bijtjes te behouden dooi den zwerm op te vangen en ze een aan alle eischen voldoende woning aan te bieden; in dat geval gaat de zwerm dus niet naar de soms wel kilometers verder gelegen door de speurdersbijen reeds klaar gemaakte woning. Het is een pracht gezicht, zoo'n zwerm te zien wegtrekken, steeds hooger.de blauwe lucht in, wentelend in het zon licht, dat de krioelehde massa als goud doet' glan zen. Ook over de orienteeringsvlucht en de bruids vlucht van de koningin werden aardige bijzonder heden medegedeeld. En heel veel van dit alles "heeft de heer Luberti op een film weten vast te leggen, die dan ook een buitengewoon duidelijke aanvulling was van de op zoo geestige en boeiende wijze gegeven inleiding. VEERTIG JAAR IN EEN DIENST BETREKKING. Op 24 December a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat mej. I. Baarda in dienstbetrekking trad bij den heer en mevr. O. Lofvers. Leidschevaart 110 te Haarlem. PIANORECITAL ANDRé JURRES. André Jurres zal op den Tweeden Kerstdag, begin 2.15 uur, in de Kunstzaal Leffelaar, Wagen weg 102, te Haarlem, een piano-recital geven. André Jurres voltooide zijn studies aan het Amsterdamsche Conservatorium. Hij was leerling van Willem Andries'sen en Sam Dresden. Na een langdurig verblijf te Parijs,, waar hij de lessen volgde van de ook in ons land bekende pianiste Janine Weill, debuteerde hij in 1938 als concert pianist in een uitvoering van moderne composities voor de sectie Holland van de Intern. Soc. for Cont. Music. Sinsdien gaf Jurres verschillende piano-avonden Hij concerteerde meermalen met orkest (Gron. Orkestvereen., Residentie-Orkest, Utr. Stedelijk Orkest). TWINTIG JAAR KELLNER. Vrijdag 27 December a.s. zal het 20 jaar gele den zijn, dat de heer Jan van der Lugt, de po pulaire kellner van Franken's Lunchroom in de Groote Houtstraat, zijn eerste bestelling in die te Haarlem zoo bekende eet- en drinkgele- genheid opnam. En sedert dien heeft hij heel wat kopjes koffie en thee en zooveel andere zaken die „der lunchroom" zijn, rondge'diend. Zooals wij al zeiden: hij is er populair bij ge worden, want hij doet zijn werk altijd met groote opgewektheid en zelfs in de drukste oogenblikken verliest hij zijn goed humeur nipt en blijft hij open voor een grap. Hij kent veel menschen en veel menschen ken nen hem. Ongetwijfeld zullen die velen hem op zijn jubileumsdag willen gelukwenschen. VOORDRACHT VAN DR. VAN AMERONGEN. Vrijdagmiddag 27 December te half drie zal dr. J. B. van Amerongen in het Concert gebouw (Tuinzaal) te Haarlem voordragen Dickens' Kerstzang in eigen vertaling In vele plaatsen in ons land zijn deze voordrachten die hoofdzakelijk in Kersttijd worden gehouden een traditie geworden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 Dec. Bevallen: 19 Dec.: M. W. SchultheisWolte- rinck, z. 21 Dec.: H. J. DelchambreZoet, d., G. A. van AkenStraver, d., A. van SabbenRuuls, d., A. K. SchipperVerdam, z. 22 Dec.; G. J. C. Kam- straTillemans, d.. A. M. Bornvan dfen Bosch. z. 23 Dec.: A. M. E. Ronde—Kooien z. Overleden: 20 Dec.: P. Munt»—Radoux, 72 j,, Kleine Houtstraat. 22 Dec.: E. J. de Munnik Steenken, 70 j., Lindenstraat. J. Pilanen, 73 j., Spaarne. Voor eten mhoucL dezer rubriek stelt de Redactu zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Kerstmis. Nu Kerstmis nadert en de Kersttafels ge reed gemaakt worden,' vraagt ondergeteekende vriendelijk de dieren, die daarvoor geofferd zul len worden, dóór bevoegde personen te laten dooden, om onnoodige kwellingen te vorokomen. Bij voorbaat beleefd dank. SERNé, Inspecteur Direnbescherming. DE VLEESCHBON. 's-GRAVENHAGE, 23 December. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navolgende bekend: Gedurende het tijdvak van 26 December tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft elk der vier met „13 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been in begrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „13 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uit sluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. Voet bat Het programma voor de Kerstdagen Naar wij vernemen zal vermoedelijk in alle afdeelingen van de competitie van den N.V.B. op de beide Kerstdagen niet worden gespeeld. Voor wat betreft de afdeelingen 1 en 2 is reeds gepubliceérd dat het programma van Zondag 22 December is vastgesteld voor Zondag 29 December. Ten aanzien van het wedstrijdprogramma op tweeden Kerstdag is nog geen beslissing genomen, zoodat nog niet is komen vast te staan of deze wedstrijden zullen doorgaan. In afdeeling 3 ligt 't in de bedoeling, voor a.s- Zon dag hetzelfde programma vast te stellen van j.l. Zondag indien zal kunnen worden gespeeld. Mo menteel heeft men zich hierover evenwel nog niet defi nitief uitgesproken, daar de vooruitzichten van dien aard zijn, dat aangenomen kan worden, dat ook a.s. Zondag niet zal worden gespeeld. In afdeeling 4 is voor Zondag 29 Decemoer het programma vastgesteld van j.l. Zondag aangevuld met het programma van tweeden Kerstdag waaruit volgt, dat op tweeden Kerstdag in het zuiden niet zal worden' gespeeld. In afdeeling 5 is voor; Zondag 29 December eveneens het programma vastgesteld van j.T. Zon dag. Hoewel de beslissing hedenmoi'gen nog niet genomen was, kan worden aangenomen, dat ook het. programma van tweeden Kerstdag in het noor den zal worden afgelast. WÏJDINGSDÏENST. Op den Eersten Kerstdag zal de heer J. H. Bos- sers in de Noorder kapel (einde Minahassa- straat) te Haarlem, een Kerstviering houden, beginnende om half vief des middags. Het da meskoor „Arcis" en het gemengd kwartet „Zang kunst" onder leiding van 'den heer Jan "Hansen zullen hun medewerking verleenen. Solo's en liederen zullen gezongen worden door mevr. Oudhuizen, mej. Co Boeree, mej. Novaras en Jan Hensen. Mej. Rie Schouten zal begelei den. Zaterdagmiddag zullen alle medewerkenden op „Brederodeduin" eenuitvoering geven met mej. Cor Teves, piano. SPAARNDAM INWIJDING GERESTAUREERDE N. H. KERK. De Hervormde kerk is na een grondige restaura tie Zondag weer in gebruik genomen. Wat de geschiedenis der kerk betreft, herinneren wij, dat volgeirs Allan in 1318 te Spaarndam een kapel bestaan heeft, die onder hoede der hoofdkerk van St, Bavo te Haarlem geplaatst was. Die kapel werd in 1517 door de beruchte Zwarte Bende ver brand. De Spaarndammers bouwden' een nieuw bedehuis. Toen die kerk evenwel door ouderdom en oorlogsgeweld bouwvallig geworden was, is zij op 12 Januari 1626 bij een hevigen storm ineen gestort. De Spaarndammers hebben niet stil gezeten om hun kerk, die hun lief en dierbaar was geworden weder opgebouwd te krijgen. Door de Staten van Holland werd hun een sub sidie verleend van 800 pond, welk subsidie later met nog 200 pond is verhoogd. Bovendien werd hen vergunning gegeven om door het geheele land een collecte voor den weder opbouw van hun kerk te houden. De nieuw gestichte kerk werd op 20 April 1627 in gebruik genomen. Zij is een half kruisgebouw met een spits torentje. In de kerk is een grafkelder van den beroemder» Nicolaas Samuelus Cruquius, die opzichter was van het Hoogheemraadschap Rijnland en ook schout van Spaarndam. In 1754 overleed hij. Boven het graf is een ge denkraam aangebracht. Daarin wordt hetinnerd, dat Cruquius de 15de afstammeling en naneef was van Willem, Graaf van Holland, insteller van het Hoogheemraadschap Rijnland. Op 20 April 1927 werd het 300-jarig bestaan der kerk feestelijk gevierd en een commissie bestaande uit de heeren dr. Snethlage, H. van Reijendam, J. Koning, J. Lucas en D. Polderman bood namens de burgerij een gedenkraam, geschilderd door den Spaarndamschen kunstschilder Cor Visser, aan. Belangrijke herstellingen hebben ook nog plaats gehad in 1844 en in 1928/1929. De laatste kwam met bijdragen van het Rijk, van de Synode, van de provincie en de gemeente Haar lem tot stand, tezamen 6500. Zondag j.l. verrichtte ds. A. Snethlage, Spaarn- dam's predikant de inwijdingsplechtigheid van de wederom grondig gerestaureerde kerk. Spreker heette allen, die gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging welkom, alsook hen die geer» moeite gespaard hadden zelfs van buiten af hier te komen. In het bijzonder de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Haarlem, den wethouder van onderwijs den heer D. J. A. Westerveld en van Rijnland, den heer Van Beijeren en verschalende predikanten uit de omgeving. Ook richtte spreker een woord van dank tot de heeren ir. G. Friedhoff en Meilof en verder tot alle werklieden, die heb ben gearbeid aan deze restauratie. Het verheugde spreker, dat er contact bestaat tusschen de kerke lijke en de burgelijke gemeente en dat het landelijk karakter van Spaarndam bewaard is gebleven. Men vindt hier saamhoorigheid, die vaak in een stad gemist wordt. Voor dezen by,zonderen dienst had spreker als tekst gekozen 1 Petrus 1 24-25. Na het dankge bed werd ten gehoore gebracht Inwijdingspraelu- dium over „Eere zij God". Tot slot werd gezongen gezang 504 SANTPOORT KERKCONCERT. In de Ned. Herv. Kerk te Santpoort werd een kerkconcert gegeven, waaraan medewerkten mej W. Schijf, rriej; ML Leentvaar, mevr. Roland, mevr Leene (allen zang), mevr. Vincent (orgel), mevr Alphenaar (viool), en de heeren Meihuyzen (celesta), Osieck (piano) en Schuurman (decla matie). Ds. Oldeman sprak een wijdingswoord naar aan leiding van: „Het is goed om te midden derjieer- schende duisternis op te zien naar het licht" BON 19 Geldig van 16 t.m. 29 Dec. BON 18 Geldig van 9 t.m. 22 December. BON 20 Geldig van 23 Dec. t.m. 5 Januari. 2000 gr brood of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 18 Algem Distributie boekje van 21 Dec. t.m.. 31 Januari 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKEP BON 86 Algem. Distributie boekje. v. 21 Dec. tm. 17 Jan. .r. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 12 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 16 t.m. 29 Dec. 100 gr rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleeschwaren BON 12 „worst of vleesch waren" van 16 t.m. 29 Dec 75150 gr. vleeschwaren BOTER EN VETTEN BON 21 Boterkaart. Geldig van 14 t.m 27 Dec 1/2 pond boter of margarine of 1/2 flesch slaolie. BON 22 Boterkaart. Geldig v. 21 Dec. t.m. 3 Jan. 1/2 pond boter of margarine. BON 21 Vetkaart. Geldig van 1427 Dec. 1/2 pond boter of margarine of 1/2 flesch slaolie. BON 22 Vetkaart. Geldig v 21 Dec. t.m 3 Jan 1/2 pond boter of margarine. De aflevering der slaolie toegestaan t.m. 31 Januari PEULVRUCHTEN BON 105 Algem. Distributie- boekje Van 17 Dec t.m 12 Jan 1/2 K.G peulvruchten. KAAS BONS 49, 50, 62, 65 Algem Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec BON 55 Geldig van 16 t.m 29 Dec. 125 gram kaas. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 45 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmee 1 of rijstgries. BON 85 Algem.. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meélvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti BON 95 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr m.aizena of grlesmeel of sago of aardappelmeel. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr. tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boékweiimeel. EIEREN BON 25 Geldig van 9 t.m. 22 December. BON 22 Geldig van 16 t.m. 29 December BON 21 Geldig van 23 Dec. t.m. 5- Jan. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 18 (Broodkaart) V. 9 t.m. 22 Dec. BON 19 Broodkaartv. 16 t.m 22 Dec BON 20 (Broodkaart) v. 23 Dec. t.m. 5 Jan. 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. fl rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr gebakjes 600 gr. korstgebak 500 gr. klein korstgebak, 400 gram). SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer crème of 1 pot scheerzeep BON 17 T.m. 31 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 08, 09, 10, Bonkaart distributie haarden en kachels: 1 eenheid. BONS 15 t.m. 24 Bonkaart distributie centrale verwar ming; 1 eenheid- Geldig t.m. 31 Januari Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode: 1 eenheid. Bons gemerkt. Cokes, één eenheid tweede periode: I eenheid. Geldig t.m. 31 Dec. BONS 08, 09. 10, 11, Bonkaart distributie vaste brandstof-■ fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD BON 11 Tm. 31 Dec. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen vprstrekt voor raskatten PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr ZEGEL PERIODE C Geldig van 16 Dec. t.m. 19 Jan. 2 L. HEEMSTEDE Teraardebestelling J. F. Postuma. Zaterdagmiddag had op do Algemecne Begraaf plaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van .het stoffelijk overschot van den heer J. F. Postuma, ambtenaar aan het postkantoor te Haar lem, die dezer dagen op noodlottige wijze in de ouderlijke woning aan de Ramplaan te Haarlem om het leven kwam. Toen de rouwstoet het postkantoor in Heemstede naderde, stond voorzoover de dienst dit toeliet, het personeel van dat kantoor, waarvan de gordijnen waren neergelaten, opgesteld. Hier werd even halt gehouden. De beheerder van hei kantoor, de heer M. Knot, hechtte een krans van het personeel aan den baar, bij de vele kransen, o.a. van het personeel der P T T te Haarlem var» den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente enz. In de aula waren vele superieuren en vrienden aanwezig, toen de kist, terwijl op het orgel het „Largo" van Handel ten gehoore werd gebracht, werd binnengedragen. Aanwezig waren o.m. de heer J. C. Smid, directeur van het Postkantoor tc Haar lem, de heer A. J. v. d. Velden, referendaris der P. T. T., de heer M. Knot, beheerder van het bijkan toor Heemstede. Ds. Chr. de Beus, predikant te Overveen, sprak naar aanleiding van de woordei. in het Nieuwe Testament over de opstanding u.r dooden. „Dit plotselinge heengaan", zei hij, „heeft ons diep ge troffen. Staande in den bloei van het leven heeft de dood hem weggerukt". Spreker schetste den ontslapene als een jongen met vele idealen, die ook belang stelde in de dingen die buiten zijn dagclijksch werk stonden en in het geestelijk leven. Ds. De Beus sprak daarna woorden van troost tot de fami lie. De heer J. Kal schetste den ovei'ledene als ccn stillen jongen, bemind door zijn leeraren en de H. B. S. leerlingen, een jongen met een open en eerlijk karakter, een trouw vriend van hen die met hem omgingen. Spreker eindigde met het voorlezen van een treffend gedicht van Vondel. De heer J. C Smid, directeur van het Postkantoor Haarlem, zei, dat men hier stond aan de baar van een jongen met lust om te werken, die een goede toekomst had. Spr. schetste zijn mooi karakter en zijn liefde voor zijn ouders. Mej. Nieuwenhof sprak namens de cursisten der P. T. T. gevoelvolle woorden. Toen werd het stoffelijk overschot grafwaarts ge dragen. Hier werd voor de groote belangstelling bedankt. Zeer oqder den indruk verlieten allen den doo- denakker. GEMEENTEK A AD De eerstvolgende openbare vergadering van den gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag 31 December a.s.. des middags drie uur. COLLECTE WINTERHULP. De collecte van „Winterhulp" zal hier in Heemstede enkel gehouden worden op Zaterdag 28 December a.s. PAST OP UW RIJWIEL. Het komt nog herhaaldelijk voor dat rijwielen, die onbeheerd staan in voortuintjes geheel of tijdelijk verdwijnen. Dat tijdelijk verdwijnen vindt veelal zijn oorzaak in het feit, dat men schen die niet meer per tram of bus hun woon plaats op tijd kunnen bereiken een rijwiel „lee- nen" en dit dan in de plaats van hun inwoning onbeheerd achterlaten. Wie dus ergens op visite is probeere het rijwiel een veilige plaats te geven. EEN HOND MAAKT JACHT OP SCHAPEN. Zaterdagmiddag maakte een hond jacht op schapen die liepen op het weiland langs de Vrij heids dreef. Een schaap werd dpor den hond de Van Mer- 'lenvaart ingedreven: een ander schaap vluchtte en kwam in den Lelievijver terecht. De eigenaar van den hond. die dit beest niet onder bedwang kon houden, zal de rekening moeten betalen. GEVAARLIJK IJS. Hoewel het ijs in het Bronsteepark nog veel te zwak was, waren er toch al veel waaghalzen, die den eersten dag van het winterseizoen wilden benutten om van de schaatssport te genie ten. De politie was echter onverbiddelijk en ver wijderde overal de waaghalzen van het ijs. Een persoon haalde nog een nat pak. SCHOORSTEENBRAND. Zaterdagmiddag werd de brandweer' gealar meerd voor een schoorsteenbrandje in perceel Wilhelminaplein 7. De oorzaak was roet- aanzetting een gevolg van het stoken van hout en eierkolen en van een gebrekkige kachelpijp. De politie, geassiteerd door een lid van den staf der brandweer kon door snel optreden erger voorkomen. De brandweer zelf behoefde niet uit te rukken. DE IJSBAAN „VOLHARDING". De ijsbaan van „Volharding" is hedenmorgen voor het publiek opengesteld. Het ijs is buitenge woon mooi. Nu.de verlichting op de ijsbaan niet ontstoken mag worden, zal de baan in den middag tot donker openblijven. Ook op de Lelie vijver (Groenen daal) en den Bronsteevijver is gelegenheid tot rijden. BLOEMEN DAAL KONING WINTER. Hoewel het nog maar kort heeft gevroren werd er Zondag al gereden op den vijver in het Zuide lijk gedeelte van „Duin en Daal'. KERSTMIDDAG VOLKSZANG. Het was een goede gedachte van het bestuur van Volkszang, niettegenstaande- de moelijkheden, al was het dan ook maar een Kerstmiddag te houden. Maranatha aan de Donkere Laan het Jeugd huis was al besproken was Zondag zeer goed bezet. Al ontbrak dan ook de Kerstboom met het oog op de geringe ruimte, er was een smaakvolle wandversiering aangebracht. De afdeeling bezit in haar keurliederen een schat van materiaal, dat in den loop der jaren met groote zorg is bijeengebracht. Hieruit deed de leider, de heer "P. de Nobel een keuze en met groot animo worden de liederen gezongen. Wij noemen „Komt allen te zamen", Comt verwondert u hier menschen", „Comt wilt u. spoeden naar Bethelem". met als slot „Ster der Hope" en het Oudejaarslied, welke beide staande werden gezongen. Twee bekenden waren de gasten der vereeni ging n.l. mevr. E. BosmanRutten en mevr. M. FokkerKessler. Mevr. Bosman zong voortreffelijk .enkele liede ren, van welke vooral boeiden die in het Weih- nachtsconcert van Böddecker en II est né le divin enfant. Do begeleiding was bij mevr. Fokker in goede handen. Aan beide dames werden bloemen aange boden, evenals aan den heer De Nobel. In de pauze werd chocolade geschonken naar Vaderlandschen trant en het Kerstkransje ontbrak niet. Na de pauze las de heer D. Kuiper het mooie Kerstverhaal „Kerstvrede" van Sigriri Undset. De voorzitter sloot met dank te brengen aan allen die tot het welslagen van dezen mooien middag hadden medegewerkt,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7