Rapport van Graziani over den strijd in Noord-Afrika. „Ver. Staten tot oorlogshandeling Berlijnsch commentaar op uitgenoodigd een rede van minister Cross MAANDAG 23 DECEMBER 1940 H A A R E E M'S DAGBEXD S Het Britsche offensief en de Italiaansche weerstand. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Maarschalk Graziani heeft aan den Duce rapport uitgebracht over de eerste phase van de operaties tusschen Sidi el Barrani en Bardia. Hij zegt dat na de verovering van Sidi el Bar rani de voorbereidingen met het oog op een ver dere ontwikkeling der operaties tegen Mersa Ma- troe in gehoorzaamheid aan de instructies van den Duce begonnen. Inderdaad gedoogden de staat van de verbindingen tusschen de grens van Cyrenaïca en Sidi el Barrani, benevens het bijna volstrekt ge brek aan water in het bezette gebied geen onmid dellijke voortzetting van het offensief. Na de ver overing van Sidi el Barrani moest men terstond een aanvang maken met den bouw van een aquaduct en een weg van 120 KM van Capuzzo naar Sidi el Barrani. Tegelijkertijd ging men over tot concen tratie van troepen, strijdmiddellen en diensten als voorbereiding tot het offensief. Met het doel de transportmiddelen te sparen legden enkele een heden afstanden van vele honderden kilometers af. Begin December was de organisatie grootendeels voltooid, waarbij moeilijkheden van allerlei slag overwonnen waren. Het aquaduct, een indrukwek kend stuk werk dat in recordtijd en met record techniek gebouwd was, bracht van 3 December af 335.000 liter water per dag naar Sidi el Barrani, terwijl de werkzaamheden aan den weg zeer ge vorderd waren. In de depots van de voorhoede wa ren reeds levensmiddelen en munitie geconcen treerd. Alleen ontbraken nog volkomen de gemecha niseerde vervoersmiddelen. Intusschen verrichtte onze luchtmacht een stel- eelmatigen vernietigingsarbeid in de linies van de achterhoede en de vijand deed desgelijks, want hij concentreerde zijn aanvallen op de Italiaansche bases, die ver naar achteren gelegen waren, vooral op Benghasi. Met het doel den weerstand van den vijand te peilen en zijn kracht te vei-kennen door zochten de vooruitgeschoven Italiaansche troepen het terrein voor de opstelling en gingen gevechten met gemechaniseerde strijdmiddelen aan. Op deze wijze kon men in de actie van de tegenpartij een toenemende stoutmoedigheid constateeren, hetgeen omstreeks 19 November culmineerde aan het front van de afdeeling, die onder bevel van generaal Maletti stond. Terwijl groote eenheden zich opstelden volgens het plan voor den aanstaanden aanval op Mersa Matroeh, zond maalschalk Graziani voldoende stuk ken geschut naar de punten van vertrek, n.l. Hal- faya, Labia en Sidi el Barrani, teneinde de colonnes bij hun opmarsch te beveiligen tegen eventueele vijandelijke aanvallen op hun zuidflank. 'inmiddels nam de luchtverkenning sedert begin October voortdurend concentraties van strijdkrach ten en -middelen in de streek ten oosten van Mersa Matroeh waar. Deze concentraties konden toege schreven worden aan het voornemen zich met kracht tegen het verwachte Italiaansche offensief te verzetten. Bij een poging tot een nachtelijke aanval op onze divisie Cyrene te Alam Rabia viel 7 De cember een gevangene in onze handen, die verklaarde dat over een dag of tien een aan val op de Italianen ontketend zou worden. Deze tijding werd niet in den wind geslagen. Men bracht haar ter kennis van de legerleiding, die alle troepen in staat van alarm bracht. In den loop van den 8sten kreeg maarschalk Gra ziani na verschillende symptomen het gevoel dat de vijandelijke aanval op handen was. Hij hernieuwde de waarschuwing en de aansporing aan de com mandoposten zich gereed te houden en de aanval, zoo deze zich voordeed, het hoofd te bieden. Men deed het noodige om over massale deelneming van de luchtmacht te beschikken. Een verrassing was dus onmogelijk, zoo verklaart maarschalk Graziani. Iedereen was op de hoogte van den vermoedel ijken vijandelijke^ aanval. DE ENGELSCHE AANVAL. Hoe de aanval bij het ochtendkrieken van den Ben ontketend werd en hoe hij de vooruitgeschoven divisies meegesleurd heeft, blijkt uit het vervolg. De vijand had gemakkelijk spel tegen de stellin gen, die ingenomen werden door onze troepen in het vlakke woestijngebied, waardoor men zonder moeite kon trekken en dat van tactisch standpunt geen enkel doel opleverde waar goed weerstand kon worden geboden. Hij maakte gebruik van groote aantallen gepantserde strijdmiddelen geblindeerde auto's en middelgroote en zware pantserwagens: gesteund door uiterst beweeglijke batterijen. De luchtstrijdkrachten werkten doeltreffend mee. Over het geheel was de zeer korte voorberei ding toevertrouwd aan de artillerie en de lucht macht. Op het oogenblik waarop het verschrik kelijke luchtbombardement eindigde rukten van alle zijden gepantserde strijdmiddelen tegen onze troepen op, zoodat de centra van het verzet on danks den krachtigsten weerstand het een na het ander binnen enkele uren onder den voet ge- loopen werden. De eerste afdeeling die aangevallen werd was die van generaal Maletti, die begon terug te trekken tot het oogenblik waarop zij door de komst van de tweede Libische divisie versterkt werd. Tegen de gepantserde massa, die concentrisch over een breed front opereerde, was de uitwerking van ons antitankgeschut en van de artillerie onzer divisies, welke gedwongen werden om hun vuur over talrijke zeer beweeg lijke doelen te verdeelen, ontoereikend. Evenwel moet de fundamenteele reden voor het aanvankelijk succes van den vijand gezocht wor den in de verpletterende meerderheid van zijn gepantserde strijdmiddelen, waarvan in massa gebruik gemaakt werd. Onze nationale en Libische divisies deden zelfs tijdens dezen slag de traditie van moed en held- bladzijden in het boek der krijgsgeschiedenis en haftigheid van ons leger eer aan. Bevelhebbers en troepen schreven roemvolle episoden van epische grootheid speelden zich af tijdens den ongelijken strijd tusschen de Italiaan sche soldaten en de gepantserde formaties van het Britsche rijk. Geïsoleerde detachementen van onze divisies, die van alle kanten omsingeld waren, boden weer stand tot hun taatste patroon. TAAIE VERDEDIGING VAN SIDI EL BARRANI. Na de heldhaftige troepen van generaal Maletti •n die van de tweede Libische divisie uitgescha keld te hebben, stortte de vijand zich op Sidi el Barrani, waar de zwarthemden van de divisie „Drie Januari", die ook van uit zee en uit de lucht gebombardeerd werd, twee dagen lang dap per weerstand bood. De tweede Libische divisie was blootgesteld aan hevige bombardementen van de Engelsche vloot- en luchtmacht en trachtte daarna op Sidi el Barrani terug te trekken, vond evenwel den weg door vijandelijke pantser auto's afgesneden, maar bood langen tijd weer stand, ofschoon zij- wist dat haar lot van dat oogen blik af bezegeld was. Een dergelijke situatie, die dreigde zelfs de divisies van de tweede linie te overstelpen, welke men geen tegenaanval op de gepantserde divisies kon doen ondernemen omdat zulks haar vernietiging beteekend zou hebben, maakte het raadzaam gebruik te maken van den weerstand der troepen, die zich te Sidi el Barrani bevonden en intusschen de divisies achter de lijn Halfaya, zee, Solloem, Capuzzo terug te trekken, waar men inmidddels de verdediging met nog verder naar achter gelegen divisies voorbereid had. De terugtocht voltrok zich alleszins regelmatig voor wat de Cantanzaro-divisie aangaat en de held haftige opoffering van enkele detachementen, die het verzet tot den twaalfden volhielden, maakte het voor tweederde gedeelte der divisie mogelijk de linie van Soloem te bereiken. De Cyreensche divisie kon zich beter aan den druk van den vijand onttrekken, maar zij kwam zeer vermoeid te Half aye aan. Op den avond van den 12den December trachtte de gepantserde voorhoede van den vijand terwijl de laatste verdedigers van Sidi el Barrani en Maktila, die sedert drie dagen omsingeld waren, met hun laatste krachten verbitterden weerstand boden, den rechtervleugel van onze troepen van Halfaya op te rollen. Den 13den, 14den en 15den werd er hardnekkig gestreden in de streek van Halfaya, Sidi Omar, Capuzzo en Solloem, waar de troepen van gene raal Berganzoli een krachtigen tegenaanval deden en er in slaagden het gevaarlijke binnendringen van den vijand te beletten. Öeze streefde er naar door onze gelederen heen te breken en deze af te scheiden van de versterkingen van Bardia. Op den avond van den 14en trokken alle troepen van generaal Berganzoli in volmaakte orde op Bardia terug, terwijl nieuwe gemechaniseerde collonnes concentrisch oprukten naar Solloem, Gabrada. Faizes en Sidi Omar en een groep reeds verscheen te Sidi Azez. De troepen van generaal Berganzoli bieden thans nog te Bardia heldhaftig tegenstand aan den vijandelijken aanval. DE STRIJD IN DE LUCHT. Om zich een volledig beeld van den slag te maken, moet men rekening houden met het op treden van vloot en luchtmacht van den vijand. Eerstgenoemde opereerde langs de kust van Bar dia en Solloem en deed voortdurend aanvallen op onze collonnes. De vijandelijke luchtmacht, die blijkbaar door nieuwe eenheden verstrek was, blijkbaar voortdurend onze colonnes onder het marcheeren, de centra van den tegenstand onzer troepen, de achterhoede, de vliegvelden en de versterkingen van Tobroelc en Bardia. Als gevolg van ongunstige weersomstandigheden was de Ita liaansche luchtmacht niet in staat zijn geheele kracht in te zetten. Toch leverde de luchtmacht een gevecht van groote stoutmoedigheid en zij zaaide dood en verderf onder de vijandelijke co lonnes. De bommenwerpers maakten 900 vlieguren, de jagers 1300. De luchtmacht wierp 13.000 bom men met een totaal gewicht van ca. 2000 ton. 17.000 mitrailleurschoten werden afgevuurd. Het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen bedroe? stellig 42 en waarschijnlijk nog 20 meer. Het is beslist voorbarig voorspellingen te uiten over het verloop van een dergelijken indrukwek- kenden strijd, waartoe de vijand zijn beste troe pen uit vier contingenten geconcentreerd heeft. Op dit oogenblik kan men. evenwel reeds zeggen dat als de gepantserde divisies van den vijand 12 dagen na het begin van het offensief tegenge houden worden bij Porto Bardia, dit uitsluitend toegeschreven moet worden aan den pioed der Italiaansche soldaten te land en in de lucht, die den vijand heldhaftig het hoofd wisten te bieden en zich lieten slachten zonder zich te sparen. Nogmaals bevestig ik categorisch, aldus vervolgt maarschalk Graziani, dat een ieder hier tot de grenzen van het mogelijke zijn plicht gedaan heeft. Zelfs indien het aantal dergenen die het ongeluk hadden gevangen genomen te worden, hoog is, mag dit geen aanleiding zijn om aan hun moed te twijfelen. Zij boden verzet met den wil om stand te houden tot het einde. Tegen over deze feiten zijn de onwaardige beweringen van de buitenlandsche propaganda slechts een leugenpak, dat hun tot schande strekten die ze wagen neer te schrijven; zij toonen op deze wijze zelfs dat gevoel van waardigheid en achting voor moed, ook indien hij geen succes oplevert, verloren te heb ben, dat steeds kenmerkend was voor volkeren met hooge beschaving. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Zware luchtaanval op Liverpool. Berlijnsche Dom bij Engelschen aanval beschadigd. BERLIJN, 21 Dec. (O.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den nacht van 19 op 20 December hebben formaties gevechtsvliegtuigen met goed succes aanvallen ondernomen op belangrijke militaire doelen in Londen. Ook overdag lieten gevechts vliegers bommen vallen op Londen, voorts werd een wapenfabriek in Chelmsford zwaar getroffen. De luchtverkenning strekte zich over het geheele eiland uit tot aan de Shetlands eilanden. In den nacht van 20 op 21 December deden sterke forma ties gevechtsvliegers aanvallen op verscheidene belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden - Engeland, alsmede op de havenwerken en fabrie ken van Liverpool. Duizenden brisant- en brand bommen werden hierbij gebruikt. Talrijke groote branden vele kleine branden -en geweldige ont ploffingen werden door de bemanningen waarge nomen en bevestigen daarmede de uitwerking van den aanval. De tegenstander deed in den afgeloopen nacht een aanval op de rijkshoofdstad, welke uitsluitend gericht was op niet militaire doelen. Een aantal huizen alsmede de Berlijnsche Dom werden be schadigd. Zes burgers werden gedood, zeventien gewond Deels bevonden deze personen zich bui ten de schuilgelegen hedenLuchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke toestellen neeer". BERLIJNSCHE DOM AAN TWEE ZIJDEN BESCHADIGD. Het bijzondere kenmerk van den aanval van Britsche vliegers op Berlijn in den nacht van 20 op 21 December, zoo meldt het D.N.B. nog, is de schade, welke door bommen aan woonhuizen is aangericht. Er zijn in het geheel geen doelen ge troffen die van militair belang zijn of van belang zijn voor de economische oorlogvoering. Uit de schade welke de woonwijken geleden hebben valt op te maken dat de aanval uitsluitend op de bur gerbevolking gericht was. De Dom, een der be kendste monumenten van de rijkshoofdstad, is aan voor- en achterkant beschadigd. Ook het dooi den beroemden architect Schinke (geboren 1781. gestorven 1841) gebouwde oude museum en het tuighuis vertoonen beschadigingen. Noch in de buurt van de Dom. noch op ©enige andere plaats waar de Engelschen hun bommen hebben laten vallen, is eenig militair doel aanwezig. De aan de Dom aangerichte schade wordt voorloopig geraamd op een bedrag van V/z rnü- lioen rijksmark. Bovendien is duidelijk gecon stateerd dat te voren een lichtfakkel was uit geworpen, zoodat het stellige voornemen van de Engelsche vliegers om de dom te bombardeeren, volkomen vast staat. Ook de Hollandsche wijk te Potsdam getroffen. POTSDAM, 21 Dec (D.N.B.) In den nacht van 20 op 21 December heeft een Engejsche vlieger op historische- en uit stedebouwkundig oogpunt waardevolle wijken van Potsdam brisant- en brandbommen geworpen, die schade aanrichtten in de Hollandsche wijk, dateerend uit den tijd van Frederik Wilhelm I (geboren 1688, gestorven 1740), in straten van de oude stad en aan de traditio'neele. eveneéns historische schouwburg. De branden welke uitbraken konden» snel ge- ONDERRICHT IN HET GEVEN VAN SIGNALEN. Op dc signaalbrug van een Duitscben torpedojager wordt een jonge matroos onderwezen in dit voor de communicatie tusschen de oorlogsbodems ter zee zoo belangrijk middel. (Foto Weltbild.) Van officieuze Duitsche zijde wordt naar het A.N.P, mededeelt, gemeld: De uiteenzettingen van den Engelschen minister voor de blokkade, .Cross, tegenover Amerikaansche journalisten, waarin hij den Vereenigde Staten den raad geeft als hulp middel om de leemten aan te vullen, welke door Duitsehland's oorlogvoering ter zee in toe nemende mate in de Britsche koopvaardijtonnage ontstaan, een zeker antal vijandelijke schepen in de Ver. Staten ter beschikking van Groot Brittannië te stellen, beteekenen naai- de opvattin? van politieke kringen alhier practisch een ver zoek aan de Vereenigde Staten tot het stellen van oorlogshandeling, welke slechts als een steun aan Engeland beschouwd kan worden. Op een desbetreffende vraag heeft Zaterdag de woordvoerder van het departement van buiten landsche zaken hierover aan de buitenlandsche journalisten het volgende verklaard: Men is het wel gewend dat men den laatsten tijd bepaalde acties, over welker politieke ka rakter in volkenrechtelijken zin niet de ge ringste twijfel bestaat, steeds weer probeert te verdraaien, doch op den duur is het niet te verdragen wanneer in kwesties van zoo bui tengewoon groote beteekenis voor de betrek kingen tusschen twee landen, de eene zijde zich de grootst mogelijke reserve oplegt, terwijl aan de andere zijde een tegenovergestelde hou ding wordt aangenomen. Daarom schijnt het verzoek van den Brïtschen blokkademinister met betrekking tot de waarneming der hulp verleening aan Engeland in diens doodsstrijd, in politieke kringen alhier de aandacht getrok ken te hebben. Men noemt het in deze kringen in de hoogste mate belangwekkend te zien op welke wijze de Vereenigde Staten op deze dui delijke uitnoodiging van den Engelschen minis ter zullen reageeren. BERLIJN ACHT DE MAAT VOL United Press meldt nog Een woordvoerder van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft voor de buitenland sche pers verklaard dat de politiek der Vereenigde bluscht worden. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan, zijn drie menschen het slachtoffer van dezen zinloozen luchtaanval ge worden. Aanval op Liverpool duurde eenige uren. Reuter meldt dat de Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en op het gebied van de Mersey in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eenige uren geduurd hebben. Een groot aantal huizen is verwoest of zwaar beschadigd. Eenige bommen zijn voorts gevallen op andere deelen van Groot Brittannië, voornamelijk in de Midlands. Duitsch legerbericht van Zondag: Liverpool opnieuw besfookt. BERLIJN, 22 December. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: ,.ln den nacht van 20 op 21 December hebben, naar reeds gemeld, sterke formaties gevechtsvlie gers met groot succes Liverpool aangevallen. Bo vendien heeft de luchtmacht voor de oorlogvoering belangrijke doelen te Londen. Bristol en Southamp ton alsmede een aartal vliegvelden, met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens wen: voortgezet. Overdag beperkte-zich de activiteit in de lucht tot gewapende verkenning, waarbij wederom Lon den het doel van bombardement was. Ver dragend geschut van het leger en de marine heeft gister avond met succes een dicht onder de Engelsche kust varend vijandelijk convooi en de haven van Dover beschoten. In den racht van 21 op 22 De cember werd nogmaals Liverpool door sterke for maties van zware gevechtsvliegtuigen aangevallen. In het als doel gekozen gebied, vooral in de ha vens. konden omvangrijke branden worden waar genomen. Gevechtsvliegers van het Italiaansche vliegersoorps hebben met veel succes de haven werken van Harwich aangevallen. In lien zelfden nacht wierp de vijand in het Duit sche rijksgebied op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen. In twee steden in West-Duitsch- land ontstond geringe schade aan gebouwen. Stra tegische doelen werden riet getroffen. De verliezen onder de burgerbevolking bedragen een doode en elf gewonden. Twee vijandelijke gevechtsvliegtui gen zijn gisteren door jachtvliegers neergehaald een eigen vliegtuig wordt vermist. Naar nog aanvullerd gemeld wordt zijn den 20en December drie vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 15.000 b.r.t. aan de Engelsche Oost kust uit de lucht aangevallen. Het gelukte hiervan twee in convooi varende schepen tot zinken te •brengen. Aangenomen kan worden dat ook het derde schip verloren is gegaan". MEDEDEELING VAN OFFICIEELE ENGELSCHE ZIJDE. In een communiqué van het Engelsche ministe rie van Luchtvaart en van het ministerie voor bin- nenlandsche veiligheid wordt, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt. o.a. gezegd: De activiteit van de vijandelijke luchtstrijdkrach ten was in den nacht van Zaterdag op Zondag weer hoofdzakelijk tegen Liverpool en de oevers van de Mersey gericht. De aanval is kort na het invallen der duisternis begonnen. Hij was van aanzienlijken omvang en duurde tot de vroege ochtenduren. Ex- zijn daarbij talrijke branden veroorzaakt en vele gebouwen beschadiigö. In het gebied van Londen zijn bommen geworpen en is schade aangericht. Voorts heeft de Duitsche luchtmacht volgens het communique op vele andere, ver van elkaar ver wijderd liggende plaatsen in Engeland en Wales bommen geworpen. Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Optreden der artillerie in de grenszone van Cyrenaïca. Italianen bezetten een belangrijke stelling aan het Grieksche front. (ERGENS IN ITALIë, 21 December (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 197 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: „In de grenszone van Cyrenaïca viel bedrijvig heid op te merken van de artillerie. Op 19 December heeft de vijand, behalve de vliegtuigen waarvan het verlies gemeld is in het weer machtsbericht no. 196, nog twee andere jacht- machines verloren Een speciale vermelding ver dienen alle formaties in Cyrenaïca van het vijfde luchteskader, welke onvermoeid en met de groot- Staten tegenover Duitschland ten aanzien van de levensmiddelenvoorziening, alsmede het systeem van uitdaging en van politieke aanvallen, een punt heb ben bereikt, waarop zulks niet langer kan worden verdragen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat hij zich volkomen bewust was van de beteekenis zijner ver klaring, welke hij had afgelegd als officieel verte genwoordiger en verantwoordelijk woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken. De verklaring is het eerste uiterlijke teeken van het reeds sedert maanden bestaande misnoegen over de sympathieën der Vereenigde Staten voor Enge land en den gelijktijdigen afkeer van de As-mo- gendheden. Onder de buitenlandsche journalisten liep reeds enkele dagen het gerucht dat het ministerie van buitenlandsche zaken het plan had bij de eerstko mende gelegenheid een opheldering van de Duit sche houding ten opzichte van de Vereenigde Sta ten te geven. Het was echter nog niet bekend, in welken vorm deze stap zou worden gedaan. Som migen dachten, dat minister von Ribbentrop zelf een verklaring zou afleggen, anderen meenden, dat de Duitsche pers zich tegen de houding der Ver eenigde Staten zou keeren. Naar aanleiding van een rede van den Britschen minister van blokkade, Cross, waardoor de aandacht der Duitsche regee ring werd gevestigd op het geheele probleem der ondersteuning van Engeland door de Vereenigde Staten, is tharts de verwachte stap gedaan, nadat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. zijn bekende rede heeft gehouden en nu de Duitsch-Italiaansch-Japansche commissies, welke krachtens het Driemogendhedenverdrag wer den ingesteld een begin hebben gemaakt met haar werkzaamheden. De Londensche correspondent var de „New-York Times". Daniell, meldt dat Londen den Vereenig- den Staten heeft voorgesteld het havengeld voor opgelegde buitenlandsche schepen zoozeer te ver- hoogen dat men ter slolte de schepen wegens niet- betaing in beslag kan nemen. Amerika zou dan de schepen overnemen tegen kwijtschelding der schuld en ze aan Engeland afstaan of leeren. Dat zou een reusachtige hulp voor Engeland beteekenen. In zijn hoofdartikel schrijft hetzelfde blad dat Engeland dringend schepen noodig heeft. In Ame- rikaarsche havens liggen 46 Deensche vracht schepen. Het D.N.B. verneemt voorts dat de republikein- sche senator Cluppen, die lid is van den buiteo- landsch-polïtieke commissie van den senaat, zich tegen het in beslag nemen van Deensche, Duitsche of andere schepen in Amerikaarsche havens ver klaard heeft. Een dergelijke maatregel zou volgens hem te ver gaan. Zonder soecïale wetgeving zou zulk een stap onmogelijk zijn. Naar zijn meening is hiertoe geen toestemming van het ccrgres te ver krijgen. In soortgelijken zin liet zich de republikeinsche senator Reed uit. die zeide dat men zorgvuldig dient te overleggen alvorens iets dergelijks te doen. Hij wenschte dat iedere, stap van te voren bestudeerd, wordt ter einde er zeker van te zijn dat de V. S. niet in den oorlog verwikkeld worden. Ook de de mocratische senator King uitte twijfel aan de doel matigheid van een dergelijken stap. Hij stelde voor zoo spoedig mogelijk schepen te bouwen en aan Engeland te verhuren. ste offers hebben deelgenomen aan den strijd tot vernietiging van de gepantserde vijandelijke af- deelingen en tevens een feilen strijd aangingen met vijandelijke luchtstrijdkrachten. Aan het Grieksche front zijn de aanvalspogin- gen van den vijand overal afgeslagen. Een door ons ondernomen overval verschafte ons het bezit van een belangrijke stelling. De luchtstrijdkrach ten hebben in rechtstreeksche samenwerking met de troepen een doeltreffende actie ondernomen. Formaties bommenwerpers „Picchiatelli" en jachtvliegtuigen hebben troepen concentraties, knooppunten van wegen en militaire werken ge troffen in den geheelen sector, waar de vijande lijke actie gaande is. In de straat van Korfoe zijn twee groote trawlers tot zinken gebracht-. Tijdens verscheidene hevige gevechten zijn twee Gioster vliegtuigen neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Onze vlooteenheden heb ben de vijandelijke stellingen gebombardeerd langs de Ionische kust, waarbij vooruitgeschoven posten op doeltreffende wijze bestookt werden. .In Oost-Afrika was bedrijvigheid van de artil lerie. Een van onze luchtformaties heel't een vijandelijken aanval ondernomen op Aden en van geringe hoogte het vliegveld gebombardeerd. Een andere formatie bombardeerde vijandelijke installaties in de zóne van Metemma. waarbij groote branden uitbraken". Italiaansch legerbericht van Zondag: Engelsche troepenconcen traties in Noord-Afrika van de zee en uit de lucht bestookt. Italiaansche tegenaanval aan het Grieksche front. Engelsche bommen op Fiume. ERGENS IN ITALIë. 22 December. (Stefani). Het 198ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „In het grensgebied van Cyrenaïca wederzijd- sche artillerie-actie. Een onzer vloot-eenheden heeft gemotoriseerde afdeelingen van den vijand in de nabijheid van de kust bestookt. Een torpedojager heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. Onze vliegersafdeel v gen hebben een hevig bombarde ment op troepenconcentraties en gemechaniseerde middelen uitgevoerd. Bovendien hebben zij, hoewel gehinderd door het sechte weer, den geheelen nacht voortdurend de Docks en havenwerken van een vooruitgeschoven vijandelijke basis gebombardeerd en daar branden veroorzaakt. De vijand heeft een onzer vliegtuigbasis in Tripolis gebombardeerd. Aan het Grieksche front is een vijn delijke aan val afgeslagen dank zij het optreden van onze ar tillerie en door een tegenaanval, die den vijand aanzienlijke verliezen toebracht. In der nacht van 20 op 21 December en gisteren den geheelen da# hebben talrijke formaties bommenwerpers en „Picchiatelli" (duikbommenwerpers) troepen, we gen, spoorwegen, batterijen en basis, die voor de operaties in Albanië var belang zijn, doeltreffend gebombardeerd. Bij verscheidene luchtgevechten zijn elf vijandelijke vliegtuigen van het type Glos ter brandend neergehaald. In Oost-Afrika de gebruikelijke activiteit van artillerie aan de Soedaneesche grens. Een onzer uchtformaties heeft verscheidene malen vijandelijke troepen gebombardeerd in een plaatsje in den bo ven-Soedan. In den nacht van 21 op 22 December hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op de stad Fiume laten vallen, als gevolg waarvan een parti culiere woning getroffen werd en acht personen gewctïd werden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9