Haarlems Dagblad J Kerstinzameling De Kerstgave. Nieuwe Rubrieken. „Hallo, hallo, hier American Club!" K, Foto-T entoonstelling Hondenwol. Duitsche vliegers boven Engeland voor de Stille Armen. BERICHT Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17645 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM HoofdreAicteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 24 December 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Wij sluiten vandaag onze inzameling voor een Kerstgave aan de Stille Armen in de gemeente Haarlem. Natuurlijk zullen wij eventueele giften, die thans nog onderweg mochten zijn, nog in ons nummer van Vrijdag verantwoorden. De ervaring van vorige jaren leert dat er altijd zoo'n verlaat bedrFfj is. Het zal overigens zijn bestemming nog bereiken, want het Comité heeft medegedeeld dat het ook na de Kerstdagen nog binnengekomen gel den zal uitreiken. Uit onze achtste verantwoording van ontvangen giften, voorkomend op deze pagina, ziet men dat uit den lezerskring van dit blad bijna achtduizend gul den voor dit zeer goede doel geschonken is. Dit groote 'bedrag is in een week tijds bijeengebracht en het overtreft onze verwachtingen verre. Of schoon wij wel tevoren wisten dat veel daadwer kelijke blijken, van medegevoel met onze nootiHij- dende medemensdhen aan den dag zouden treden, vreesden wij dat de korte termijn voor inzending een derde van 'die van vorige jaren een groot bezwaar zou blijken. Blijkbaar ten onrechte, want het resultaat behoort tot de beste tiie deze inzamelingen in den loop der jaren bij ons blad hebben opgeleverd. En uit de mededeelingen van het Haarlemscbe Comité is ons gebleken dat dit ook voor het totaal-generaal der inzameling geldt. Dit verheugt het Comité en ons. Maar het zal in de eer ste plaats de vele honderden gezinnen van Stille Armen blijdschap brengen. En dat aan den voor avond vao Kerstmis. Dat het Comité al zijn uitkeering aan achthonderd Haarlemscbe ge zinnen heeft kunnen doen zullen onze lezers met voldoening vernemen. Ons rest nu nog onzen hartelijken dank te betui gen aan allen: schenkers van groote zoowel als van kleine feijdrageo, die aan onzen oproep gehoor heb ben willen geven. De goede uitkomst is een bewijs van', medeleven met anderen en van gemeenschaps zin, dat dn dezen tijd van bijzondere beteekerïs is en dat ons allen een prettige, verwarmende gewaar wording zal bezorgen. Ik wil hier iets aan toevoegen. Namelijk dit: dat het met die Kerstgave niet afgeloopen is en niet afgeloopen kan zijn. Wij sluiten nu wel deze bijzondere inzameling voor dit bijzondere doel in ons blad, maar anderen zetten hun werk voor het geheele land voort. Gij weet allen dat de Winter hulp op de laatste dagen van deze week haar twee de collecte zal houden en ik doe daarvoor opnieuw een beroep op ieders belangstelling. De Winter hulp keert haar gelden aan allen, die tekort ko men in ons land, uit. Tot die allen behooren ook idle Stille Armen. Men kan hen ma een Kerstgave niet vergeten. Dat zal ieder begrijpen. En zij zijn niet elleen in deze stad, maar overal dn den lande te vinden. Iedereen weet ook wel dat er zeer arme districten zijn in het'Zuiden des lands en ook in Noordelijker streken van Nederland dan wij 'hier bewonen, waar men geen ruime opbrengst van een hulpactie kan Verwachten. Welvarender streken moeten daar dus te hulp schieten, evenals dat zou gebeuren en vroeger gebeurd is bij een over strooming 'b.v., als een beroep op de gansohe lands- bevoikang werd gedaan om gezamenlijk het ge troffen district bij te staan. Wie deze vergelijking met vroegere hulpverleening eens overderkt zal er zich heusch niet meer over kunnen verwonderen, laat staan ergeren, dat niet alle in zijn eigen ge meente 'dloor Winterhulp ingezamelde gelden in die eigen gemeente uitgedeeld kunnen worden: ja, dat in sommige gevallen het grootste deel van de op brengst elders moet besteed worden. Zou men wen- schen dat alleen de noodlijdenden in welvarende steden en dorpen geholpen werden en de anderen maar aan hun lot overgelaten? Natuurlijk niet. Als men diilt erkent is er ook geen andere keus dan de juistheid van een gelijkmatige verdeeling over alle betrokken gezinnen in het geheele land te erken nen. Dat zulke hulp in dezen tijd extra noodig is heb ik hier al meermalen betoogd. Het krachtige ant woord op onzen oproep voor de Stille Armen van Haarlem heeft bewezen dat men het in het wezen der zaak begrijpt en erkent. En nogmaals zou ik mij willen richten tot allen die slechts kleine giften kunnen missen, om tot hen te zeggen: Gij behoort er ook bij.. Uw hulp is ook nioodig. Zonder uw hulp zou het resultaat ver beneden het vereischte blijven. Uw vele kleine bij dragen zullen gezamenlijk een zeer groote som vormen. Hiermee beveel ik de komende tweede collecte voor de Winterhulp, die ook voor de Stille Armen zal zijn, ten bate van allen die in nood verkeeren, met warmte aan. R. P. Het behoort tot de prettigste taken van een hoofdredacteur, nieuwe rubrieken in zijn blad aan te kondigen. Hij kan voorzien dat de lezers met bijzondere belangstelling van zulke mededeelingen kennis zullen nemen en evenals allen die aan de cou rant werken krijgt hij er zelf weer het versterkt besef bij: Wij leven, wij staan nooit Stil, wij gaan voort met ons voortdurend pogen de krant te ver beteren, in haar eigen sfeer blijken er toch steeds weer nieuwe dingen mogelijk, men vindt bij ons steeds wat anders dan in andere bladen.... en een eigen cachet. Het is des te prettiger zulk een aankondiging tegen Nieuwjaar te kunnen doen. Want wij ver wachten allen veel van het volgende jaar: veel goeds en ook veel nieuws. Zoodat de lezer er in deze dagen een soort recht op heeft, ook nieuwe dingen in zijn courant te verwachten: uitgebreider voorlichting in een vorm, die zijn belangstelling prikkelt doordat zij anders is dan degene die hij in het Oude Jaar kende. Welnu, het sdheen ons niet noodig toe langer op 4941 te wachten en daarom beginnen wij vandaag Zij noodigt ALLE Haarlemsche danslustigen uit voor haar geweldige Kerstdansfestijnen. Op den TWEEDEN KERSTDAG a) van 2— 5.30 uur f in alle zalen n r» xr r i? i? r r F U n TT W b) van 7—11.— uur van 't GEM. b U 1M t K 1 O tb D U L W IOHNNY ami IONFS T ZÜ bezoreen u een vroolijken 2den met JL/iiiNiN anu jv/in.EjO Kerst;.dag met hun nieuwste songs. ELf-mans-dansorkest The Rhythm Sellers. - Entrée 0.60 pl. r„ 's av. ƒ0.75 pl. r. Ie KERSTDAGThe S<,"frs THé-DANSANT j o if p van 2—5.30 i111 *'en K. R. 2e KERSTDAG Roy King en zijn band Nederl. beste croonette YVONNE THIRY. van 25.30 uur n T van 710.30 uur 111 Leeuwerik DUS lste KERSTDAG, 's middags naar den H. K. B. 2de KERSTDAG naar het CONCERTGEBOUW of DE LEEUWERIK (Adv. Ingez. Med.) al met een nieuwe rubriek waarin driemaal -per week zeer belangwekkende bijdragen verschijnen zullen en met een reeks van acht artikelen, die achtereenvolgens eens per week aan u zullen war den o^ged'ischt. Die nieuwe rubriek draagt den aantrekkelijken titel „Op Ontdekkingsreis". Wij gaan met u op ont dekkingsreis in de arbeidssfeer van veel en veler lei beroepen. Wij zullen u daarvan vertellen op een wijze, die u een kijk in de dagelijksche omgeving, den dagelijkschen arbeid en de moeilijkheden van de werkers in die diverse levenstaken zal verschaf fen. Wij zullen hen niet bij naam noemen: niet de persoon maar het beroep, de arbeid staat voor op. En ge zult er niet alleen vele verrassende dingen uit vernemen want de meesten weten weinig van hetgeen nu eigenlijk in anderer werkplaats of werk kamer of laboratorium geschiedt maar boven dien uw respect voor de arbeidsverrichfcirgen van anderen voelen groeien. Gij zut op deze reis ont dekken, wat hun arbeidstaak in de practijk nu eigenlijk inhoudt. „Wij" hebben ons dat tot taak gesteld en met wij bedoel ik in dit geval een ge heele groep redactieleden en medewerkers aan Haarlem's Dagblad, die gezamenlijk deze rubriek zullen verzorgen. Zij vangt in dit nummer aan met een ontdekkingsreis in die arbeidssfeer van den die renarts en zal iedere week op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag verschijnen, telkens op pag. 3. De reeks van acht artikelen die ik hierboven aanduidde betreft Meisjesopleidingen en Vrouwen beroepen. Zij richt zich dus in het bijzonder op de belangstelling van onze lezeressen. De schrijfster Hanna Schalbo, begint vandaag met een artikel over het nobele beroep van Verpleegster. Zij zal in haar volgende knappe beschouwingen haar aan klacht wijden aan de beroepen Huishoudkundige, Leeszaalassistente, Maatsohappelijk werkster, Spraakleerares,.Apothekersassistente, Tuinardhi- tecte-kweekster en Kinderverzorgir g en -opvoe ding. Tenslotte komt nog een derde aankondiging Tom de teckel, den meesten onzer lezers uit vroe ger jaren bekend, zal nog eens in een reeks frag menten uit zijn Dagboek, „den Baas toegeblaft". voor u verschijnen. De oude reeksen onder den titel ,Een Hondenleven", waarvan de laatste vier jaar geleden in Haarlem's Dagblad verscheen, worden in een derde reeks voortgezet. Tom is nu acht jaar oud geworden, maakt het nog steeds uitstekend en is vol levenslust en rijk aan honden-avontuur ge bleven. Daarvan zal hij, te beginnen op a.s. Vrijdag, getuigen. Zijn geblaf zal u op Maandag, Woensdag en Vrijdag, eveneens telkens op pag. 3, bereiken. Ziedaar mijn drie aankondigingen. Het Nieuwe Jaar zal nog wel meer brengen, maar dit leidt het alvast in: drievoudig en u zult het moeten toe geven veelzijdig. R. P. Uitgaansverbod ongewijzigd. 's-GRAVENHAGE, 24 December (A.N.P.) Thans kan worden medegedeeld dat voor hedenavond geen verandering- is gebracht in het bestaande uitgaansverbod, Alles blijft on veranderd, zoodat de cafés gewoon om 11 uur moeten sluiten en men zich tusschen 12 en 4 uur vannacht niet op straat mag bevinden. TEMIDDEN VAN EEN WITTE WERELD De sneeuwval in het hooggebergte heeft het land schap omgetooverd in een onvergelijkelijke winterpracht. (Foto Weltbild.) \in onze Xiidingiaal Gedurende de KERSTDAGEN zal de KENNEMER FOTOKRING weer een TENTOONSTELLING houden in onze tijdingzaal. Behalve van gewone zwart-witte afdrukken, zal men ook kunnen genieten van een serie kleuren beelden, die in den vorm van dia's te zien zullen zijn. De tentoonstelling is op beide dagen open van 10 u. 30 tot 5 u. De toegang is vrij. Schoon Volendam doet het op haar slofjes. Schaatsenrijden op de pantoffels is zeker niet ieders werk. (Foto Pax Holland.' (Nadat door het blad „De Honden wereld" geschreven was over de mogelijkheid om wollen kleeding- stukken als truien en ook bijv vloerkleeden uit hondenhaar te ma ken hebben twee dames geslaagde proeven genomen met het spinnen en weven hiervan.) Onze brave hondenvrienden, Die ons al met zooveel dienden, Dienen ons nu ook zoowaar Nog met wol uit hondenhaar. 't Schaap heeft altijd wol gegeven, Maar nu zul je wat beleven, Ook de herdershond doet mee, Wat een zonderling idee. Hoe we steeds den hond waardeeren, Op dit punt van produceeren Zagen we 'm nooit aan voor vol, Veel geblaf maar weinig wol. Deze soort hoeft maar te ruien En dan krijgen we weer truien En als gene wordt geplukt, Wordt een vloerkleed uitgerukt. Er is wel niet in 't massale Wol uit onzen vriend te halen, Maar een plukje hier en daar Maakt een hondsmouw in het jaar. En 't vereend product der honden, In ons vaderland gevonden, Geeft nog heel wat resultaat, Ook al blijft het hondjesmaat. Toen ik zoo ver was gekomen. Heb 'k mijn hond eens opgenomen, Met zijn warme dikke vacht, En 'k heb bij mezelf gedacht: Vriend, jij zult geen haar verliezen In den tijd dat het kan vriezen, Maar straks, na het kil seizoen, Weet ik niet wat ik zal doen, Dan wil jij je haar graag geven, 't Volgend jaar zul je 't beleven, Dan loop ik nog in de kou, In die ouwe trui van jou. P. GASUS Weldadigheid naar Vermogen. THANS GROOTE MARKT 2. Telefoon No. 11855 Postgiro No. 212793 DENKT U AAN ONZE GEZINNEN U DOET ER ZOOVEEL GOED MEE (Adv. Ingez. Med.) Steun van Winterhulp aan oorlogsweduwen. Bedrag van ƒ50.000.beschikbaar gesteld. 's-GRAVENHAGE, 24 December (A.N. P.) De directeur-generaal van de Stichting Winterhulp Nederland heeft bepaald dat in verband met de aan staande jaarswisselïng een bedrag van 50.000 ten behoeve van de oorlogsweduwen ter beschikking zal worden gesteld. Inzake de verdeeling van deze gelden zal met de bevoegde instanties overleg wor den gepleegd. KERSTFEEST. Wegens Kerstfeest verschijnt het volgend nummer van dit blad Vrijdag a.s. Uitgebreide operaties STOCKHOLM, 24 December (D.N.B.) „Een stad in Noordwest Engeland", stond volgens de berichten uit Londen wederom in het middelpunt van zeer hevige aanvallen van het Duitsche lucht- wapen tijdens den afgeloopen nacht. De aanvats activiteit van het Duitsche luchtwapen was zeer uitgebreid. Aanvallen en neergeworpen bommen zijn tot dusverre gemeld uit Zuid-Engeland en Wales. Ook Londen is met bommen bestookt. Zelfs boven Noordoost-Engeland zijn afdeelin- gen Duitsche vliegers geweest. Ook de Midlands zijn opnieuw aangevallen. Ja zelfs ongenoemde plaatsjes in Noord-Ierland hebben bezoek van Duitsche vliegers gehad. Over de uitwerking van dezen zwaarsten nachtelijken Duitschen aanval is totdusverre alleen bekend, dat „aanzienlijke schade aan gebouwen" is aangericht. Naar alle waarschijnlijkheid heeft Manchester een tweeden zwaren luchtaanval te verduren ge had. Langzamerhand wordt men van Engelsche zijde zeer ongerust over het feit dat de aanvalsbedrij- vigheid van het Duitsche luchtwapen ondanks alle Engelsche pogingen om hieraan een einde te maken, boven Engeland steeds meer toeneemt. Het valt de Britsche openbare meening steeds meer op dat sedert eenige nachten de Duitsche vliegers niet alleen een bepaald punt in Engeland bijzonder zwaar aanvallen, doch dat tegelijkertijd bijna even hevige en krachtige aanvallen worden gedaan op verschillende andere gebieden van Engeland, die dikwijls zeer ver van elkaar verwij derd liggen. Heden reeds 800 enveloppen overhandigd. Heft Comité voor de Kerstdnzameling voor de Stille Ai-men te Haarlem, dat dank zij ook de medewerking van onze lezers weer over een. belangrijk bedrag de beschikking heeft, kon he den ongeveer 800 Stille Armen verblijden met een Kerstgave. Omdat de tijd van voorbereiding dit jaar kor ter was dan anders, waardoor ook op het laatste moment nog gelden binnenkomen, was het niet mogelijk al het geld reeds voor de Kerstdagen te verdeelen. Daardoor zullen tusschen Kerstmis en Oudejaar de gelden die 'het laatste binnen komen, uitgereikt worden. Het Comité wijst er nog eens op, dat alle bin nengekomen gelden aan de Stille Armen te Haar lem worden uitgekeerd. Dit jaar moest het Co mité zijn arbeid beperken tot deze stad. ACHTSTE VERANTWOORDING. In de bus gevonden f 1.J. H. f 0.50: P. B. f 0.50; Personeel Laboratorium Leyduin f 10. Collecte Dansinstituut Th. Donkerlo f 8.M. f 5.P. v. D. f 0.50; J. V. f 5.—: H. D. f 2.50; H. H. f 3.—; M. V. f 5.—; A. R. f 1.50; C. H. f 0.50; d. K. f 1.—: C. S. f 0.50; W. v. E. f 1.—, D. V. f 0.50; Eenige P.T.T.'ers f 4.—; IJ. V. f 1.—: J. B. f 1.—; H. U. f 10.—; J. J. Cr. f 2.50; W. W. f 5; J. H. f 2.50; D. f 2.50; M. D. d. V. f 3.— D. W. f 1.—; Dames S. f 2.Schoolverg. H.H.B.S. V f 35.21; G. en A. f 0.50; Ph. J. J. K. te O. f 5.—; G. dc V. f 1.—; J. de V. f 2.50; M. H. O. f 5.—; H. E. f 2.50; D. H. f 0.25; A. W. v. d. B. f 0.50; Dr. A. v. d. B. f 5.M. B. f 2.—; V B. H. f 2.50; Lydia en Willy f 2.—; N.N. f 0.50; W. J. V. f 5.—; N.N. f 1.—; Em. Ka. f 5.—; F. S. f 2.50: C. K. f 1.— Mevr. R. f 1.—; W. S. N. f 2.50: A. v. N. f 2.50; D. K. L. S. f 3.—; Annie f 2.50; N.N. f 0.75; J. F. H. B. f 2.—; N.N. f 1.—; T. J. H. f 0.32; J. v. H. f 5.—; F. W. H. f 0.35; J. M. W. f 1.—; D. H. te H. f 25.—; J. C. D. f 115.M. W. S. D. f 100.de heer en mevr. van T.-d. C. f 100.Modemag. A. F. en Zn. N.V. f 50.—; W. B. f 50.—; Gebr. D. f 50.—; mevr. C. A. H. v. d. W. v. B. f 15.—; mej. A. G. M. f 25.—; E. de B. f 25.—; Mr. J. B. E. f 25.—; P. C. H. f 20.—; Dr. W. v. d. B. f 20.—; fam. de L. f 15.—; M. A. V. C. f 10.—; E. T. f 10.—; J. C. T. te O. f 10.—; Dr. H. f 10.—; G. M. f 10.—; F. A. v d. B. f 10.—; Mr. H. E. P. G. te BI. f 10.—; de drie W'tjes f 10. J. C. K. 10.—; Mevr. L. T. S.—d' A. M. 10.—; P. F. 10.—; fam. J. 7.50; Mevr. G. A. R.—P. 5.—; H. J. 5.—; Mevr. Wed. Mr. G. W. C. P. 5.—; C. S. 5.—; C. G. H.—V. 5.—: M. B II. 5 j. j. F. te H'st. 5.—; Mevr. J. M. II. 5,—; J. R. 5,—; J. H. S. 5,—; W. K. 5,—; J. B. F. 5,J. V 5,—; X. 5,— A. H. 3.—; C. v. d. V. 2,50; H. C. v. Sch. 2,50; A. L. v. L. 2,50; voor E. 2,50; d. B. 2,50; J. R. de C. 2,50; M. P. te H. 2,50; W. H. D. 2,50; J. J. v. Sch. 2.50; O. L. 2,50; T. J. P. 2.50; Mw. Wed. M. C. J. B.—F. 2,50; H. v. d. V. 2,50; M. S. N.—S. 2,50; Dames E. 2,50; Wed. H. S.—M. 2.—; B. R. P. 2.—; M. L. H. 2,50 Mej. D. 1.—; P. R. 1,—; de Gr. 1,—; D. D. 1,—; T. S. 2,50; Dames R. en K. 1.— W. E. E. 2,10; D. B. 5.—; Mevr. S. 2.—; Tonny 2.—; N. N. 2,50; C. H. V. 1.—; fam. R. J. G. 5.W. S. 1.—; G. v. D. 1,—; Wed. v. H. 2,50; W. v. d. W. 1.—; Mevr. Wed. D. V.—S. f 1.J. G. V. 1.Uit de spaarpot van Fred, Netty en Robby 0.75; H. K. 0.50; van B. 2.—; Zr. v. D. 1.—; P. v. G. 2,50; S. K. 1.—: N. N. 1.—; N. N. 1,50; H. de G. 2.—; J. P. C. 2,50; W. S. K. 1.—; Dames T. 1.—; K. L. E. 1.—; C. H. S. 10.—; B. 5.—; S. C. 2.—; El. Ha. 10.—; N. N. 50.—; Dames B. 1.—; A. E. Th. d. B. D. 15.collecte ambtenaren belastingdienst 32.—; Mej. I. H. 2.—; M. J. 1.—; R. W. 0.50; A. B. 2.50; A. M. AJzn. 2.50: II. M. M. 0.50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnenge komen 716 giften tot een bedrag van 7952.98. De inschrijving is thans gesloten. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van mevr. v. d. Z .f 5, J. S. f 5, C. L. G. v. D. f 5, mevr. C. W.—K. f 15, E. d. H. f 5, P. v. T. f 15, mevr. E. J. v. G.—W. f 5, L. W. f 10, G. L. f 5, G. S. f 10, I. C. f 2, rar. N. J. S. f 5, M. E. S. f 20, ir. W. H. T. f 5, F. S. f 5, dr. M. J. v. T. f 2.50, C. S. R. f 2.50, D, W.—H. f 2.50 Bij het comité ingekomen: van N.N. f 5, mej. B. E. H. f 10, mej. P. B. f 10, Mr. C. E. M. f 20. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de In December nog te vers&hijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN; 10 PAGINA'S. R. P.: De Kerstgave pag. 1 Nieuwe rubrieken. pag 1 P. Gasus: Hondenwol. pag. 1 Op ontdekkingsreis in de arbeids sfeer van den dierenarts. pag. 3 Hanna Schabo: Wat kan een meisje worden. pag. 3 B. K.: In het rijk. der schimmen. pag. 3 Insider: Herinneringen aan prof. Eugène Dubois. pag. 4 Uit de Pers pag. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- nlngen. pag. 6 In sprookjes zegeviert het goede over het kwade. pag. 7 De tweede Kerstmis in oorlogstijd. pag. 7 Flitsen: Forensentrein. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 Laatste Berichten op pagina 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1