IAAT/TE BERICHTEN Bonnen voor brood, gebak en tarwebloem Hheunistfek ■AKK£RÏJ£S. Schub* Jhiydn? \\V»U WELKE componist is dat? VKTJD'AC 27 DECEMBER 1940 H'A'AREEM'S DAGBEAB 2 Verduister goed, Zooals het moet. VAN 27 OP 28 DECEMBER 1940 van 17.33 tot 9.50 De maan komt om 8.53 op en gaat om 17.47 onder. (Nieuwe Maan.) Op Oudejaarsavond 0111 12 uur binnen. net A. N. P. meldt: Op last van den rijkscommissaris wordt be kend gemaakt dat ook voor den nacht van 31 December op 1 Januari het verblijf in de open lucht tusschen middernacht en 4 uur ver boden is. Engelscli minister waarschuwt. ..Men verwachte geen wonder van de Ver. Staten." NEW YORK, 27 Dec. (D.N.B.) De dnlangs uit de Vereenïgde Staten teruggekeerde Engelsche mi nister voor de ravitailleering Layton heeft in een persgesprek de Engelsche openbare meening ervoor gewaarschuwd van Amerika geen wonder te ver wachten. Alle Amerikaansche plannen voor hulp aan Engeland moeten rekening houden met de voor waarde, aldus verklaarde Layton, dat de ,,niet- oorlogvoerende" positie van de Vereenigde Staten in de eerstvolgende zes maanden niet veranderd zal worden. De stemming van de Amerikaansche bevol king is beslist tegen het zenden van Amerikaansche troepen, deels om humanitaire redenen, deels ech ter ook omdat vele lieden in Amerika ervan over tuigd zijn dat het zenden van troepen een inmenging van Amerika in de Europeesche aangelegenheden zou beteekenen, waarbij Engeland geen belang heeft. Nieuwe Lord-Commissaris der Britsche Admiraliteit. Admiraal Cunningham benoemd. BERLIJN, 27 Dec, (D.N.B.) Volgens een Reu- terbericht uit Londen is admiraal Cunningham be noemd tot Lord-Commissaris der Admiraliteit en tot chef van de ravitailleering en het vervoer. Bij het uitbreken van den oorlog voerde Cun ningham, die 55 jaar oud is, het bevel over het eerste eskader kruisers van d^ Middellandsche Zeevloot. Hij wordt de opvolger van den vïce- admiraal Arbuthnot, die tot opperbevelhebber van de Indische vloot is benoemd. Koudegolf in Spanje. Sneeuw blokkeert het verkeer. MADRID, 27 Dec. (D.N.B.) Geheel Spanje wordt door een kotidegolf geteisterd. In talrijke steden werden tot dusverre temperaturen tot 15 graad onder nul gemeten. Uit vele provincies, vooral aan de Noordelijke kust, wordt een aan houdende sneeuwval gemeld. Het verkeer te land is op de meeste wegen geblokkeerd. Het spoorwegverkeer heeft onder groote vertragingen te lijden. Twee spoorwegongelukken in Roemenië. Gedurende de Kerstdagen zijn, naar het D.N.B. meldt, in Roemenië twee spoorwegongelukken ge beurd. Ten oosten van Arad zijn twee personen treinen in botsing gekomen. De beide locomotie ven en veertig wagons ontspoorden. Zes menschen zijn om het leven gekomen, verscheidene gewond. In de nabijheid van Boekarest is een personen trein achter op een anderen personentrein gere den. Hierbij was een doode te betreuren, elf men- sohen werden gewond. Het treinverkeer werd door een zwaren sneeuw val zeer bemoeilijkt. Talrijke wegen waren voorts onbegaanbaar tengevolge van sneeuwverstuivin- gen. Op den autoweg Boekarest—Kroonstad zijn tientallen auto's ingesneeuwd. De scheepvaart- tusschen Giurgiu en Rustjuk moest wegens ijs gang op den Donau worden gestaakt. Wervelstorm op Cuba. Veertig dooden. HAVANNA. 27 Dec. (D.N.B.) Naar uit Be- jucal gemeld wordt, zijn bij een wervelstorm veertig menschen om het leven gekomen. Hon derd personen werden gewond. Bovendien is omvangrijke materieele schade aangericht. 's-GRAVENHAGE, 27 December. (A.N.P.) De secreratis-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij maakt het volgende bekend imet betrekking tot de distributie van brood. Zooals bekend gaf tot dusverre elke bon van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 125 gram roggebrood of ongeveer 100 gram ander brood. De vaststelling van het roggebroodrantsoen op 125 gram hield o.a. verband met het feit, dat het z.g. „droge stof gehalte", van roggebrood afwijkend was ten opzichte van andere soorten brood. Aan gezien echter sindsdien het gehalte aan droge stof van het roggebrood krachtens wettelijke voorschrift is gebracht op eenzelfde gehalte per broodeenheid als dat van de andere broodsoorten, is thans de re den voor het vaststellen van een afwijkend rant soen voor roggebrood vervallen. Ook het rogge broodrantsoen wordt derhalve met ingang van Maan'dag 30 December a.s. gesteld op ongeveer 100 gram per bon van de broodkaart Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft elke der met „21" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram roggebrood of ander brood. Voorts geeft elke der met „21" genummerde broodbonnen recht op liet koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijpro- ducten telkens ten minste het daarachter geplaat ste aantal grammen: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koelk 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak b.v. amardelbroodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 5 Januari nog niet gebruikte bonnen blij ven voorts nog geldig gedurende de week van 6 tot en rnet 12 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „3" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Jan. a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. TARWEBLOEM. De met „3" genummerde bonnen van de bloem kaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwe bloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. en spit veroorzaken pijnen, die soms niet ie dragen zijn. Een of iwee "AKKERTJES" verdrij ven de pijn vlug en grondig. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 27 DECEMBER. Concertgebouw. Tuinzaal: Dr. J. B. van Ameron- gen. Dickens' Kerstzang, 2.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Mij. „De Toekomst" Buitengew. alg. vergad. 3 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secretaris", 2,30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een leven lang", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Was ik maar nooit getrouwd", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. ZATERDAG 28 DECEMBER. Stadsschouwburg: Levende Poppenkast, 2.30 uur Stadsschouwburg. Tooneelgroep „Studio": „De Sterkste", 7.30 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Ver gadering Technische Gilde in Nederland, 3 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 11—5 uur. Bioscooptheaters: voorstelling des middags en des avonds. Vaststelling der huurprijzen. 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. (A.N.P.) Het Ver ordeningenblad van heden bevat een besluit van de secretarissen-generaal van .de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Financiën en van Justitie tot be- heersching van huurprijzen (huurprijsbesluit 1940) Artikel 1 bepaalt: 1. Het is verboden voor een onroerende zaak of gedeelte daarvan een huurprijs te bedingen, te be loven, aan te nemen of te betalen, welke hooger is dan in de navolgende bepalingen is toegelaten, 2. Onder huurprijs wordt verstaan het geheel van de door den huurder bij of ter zake van een huur overeenkomst op zich genomen verplichtingen. Artikel 2 bepaalt: 1. De hoogst toelaatbare huurprijs voor een on roerende zaak is die waarvoor het huurobject op 9 Mei 1940 verhuurd was 2. Indien het huurobject op 9 Mei 1940 niet, doch tusschen 1 Jan. 1935 en 9 Mei 1940 wel verhuurd is geweest, is de huurprijs, waarvoor het laatstelijk in dat tijdvak verhuurd is geweest, de hoogst toe laatbare huurprijs. 3. In de overige gevallen is de hoogst toelaatbare huurprijs die, welke voor soortgelijke huurobjecten op 9 Mei 1940 gebruikelijk en redelijk was. Dit geldt niet voor nieuwbouw, welke na het in werking tre den van dit besluit tot stand gekomen is. Artikel 3 luidt: Ingeval de huurprijs als gevolg van persoonlijke verhoudingen tusschen huurder en verhuurder op 9 Mei 1940 lager was dan de voor gelijksoortige huurobjecten op dien dag gebruikelijke huurprijs en een andere huurder optreedt, vormt de laatst genoemde huurprijs de hoogst toelaatbare huurprijs. Artikel 4 bepaalt: Ingeval de verhuurder na 9 Mei 1940 verbeteringen aan het gehuurde heeft aangebracht, waardoor de huurwaarde is gestegen, wordt de hoogst toelaat bare huurprijs verhoogd met een bedrag van lien ten honderd 's jaars van de kosten der verbetering, voorzoover deze kosten het redelijke en gebruikelij ke niet overschrijden Artikel 5 luidt: 1. Indien een hoogere huurprijs dan de hoogst toelaatbare is overeengekomen, geldt tusschen par tijen de hoogst toelaatbare huurprijs. 2. Huurprijzen, welke voor het in werking tre den van dit besluit betaald zijn, kunnen niet te ruggevorderd worden op grond, dat zij overeen komstig lid 1 niet verschuldigd waren. Artikel 6 bepaalt: 1. Het is verboden ter zake van of in verband met een huurovereenkomst van onroerende zaken of ge deelten daarvan als derde eenig voordeel te belo ven, te bedingen, te betalen of aan te nemen. 2. Onder voordeel wordt niet begrepen de door middel van borgtocht, pand of hypotheek verschaf te zekerheid noch ook een redelijke vergoeding voor verrichte diensten, indien en voorzoover deze op 9 Mei 1940 gebruikelijk was te achten. Artikel 7 luidt: Dit besluit wordt aangemerkt als een voor schrift, gegeven krachtens artikel 3 van de prijs- opdrijvings- en hamsterwet 1939. Artikel 8. 1. De secretarissen-generaal van de departemen ten van binnenlandsche zaken, van handel, nijver heid en scheepvaart en van financiën kunnen na dere voorschriften geven ter uitvoering van dit be sluit, hiervan afwijken en ten aanzien van nieuw bouw, als bedoeld in artikel 2, lid 3. den hoogst toelaatbaren huurprijs bepalen. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche zaken is bevoegd voor te schrij ven dat in door hem aan te wijzen gemeenten of groepen van gemeenten, van verhuur van onroe rende zaken of gedeelten daarvan, welke geheel of gedeeltelijk in die gemeenten zijn gelegen, aangifte moet worden gedaan volgens door hem te stellen regelen. Artikel 9 bepaalt: Dit besluit vindt overeenkomstige toepassing, in dien tegen een vergoeding in eens of in termijnen zakelijke genotsrechten voor vijftien jaar of korter op onroerende zaken worden gevestigd. Artikel 10 bepaalt: Dit besluit is niet toepasselijk op land in den zin van het besluit no. 219/1940 houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouwgron den. Artikel 11 bepaalt: 1. Dit besluit treedt in werking op den dag zij ner afkondiging. Het is toepasselijk op huurprijzen welke voor het in werking treden daarvan overeen gekomen werden. 2. Dit besluit wordt aangehaald onder den titel „Huurprijsbesluit 1940". Minister H. Fischböck Ic Delft. Bezoek aan „De Porceleyne Fles". •s-GRAVENHAGE, 24 Dec, (A.N.P.) De com missaris-gcneraal voor financiën en economie, min H. Fischböck, heeft in gezelschap van Ministerial rat dr. Heynemann een bezoek van verscheidene uren gebracht aan de bekende Delftsche porcelein- fabriek „De Porceleyne Fles". De minister liet zich door den directeur van de onderneming, den heer Van der Koop, de ontwikkeling van het bedrijf uit eenzetten en toonde groote belangstelling voor de tegenwoordige economische positie, die als bepaald gunstig gequalificeerd kan worden. Voornaamste afnemer van het bekende Delftsche porcelein was behalve Nederland van oudsher de eerste plaats Duitschland. De laatste maanden hebben de bestellingen van Duitsche firma's zulk een omvang aangenomen, dat het bedrijf nauwe lijks in staat is alle opdrachten uit te voeren. De voorraadpositie is bevredigend, daar voor verschei den jaren voldoende kleurstof aanwezig is om de aarde voor de vervaardiging van de schalen en wandborden, gedeeltelijk uit Duitschland en ten deele uit de Scandinavische landen betrokken, te kleuren. Na de uiteenzetting van de directie volgde een rondgang door de buitengewoon interessante toon zalen en door de fabriek, waarbij de minister bij zondere aandacht schonk aan de vaardigheid van de pottenbakkers en schilders, werkelijk kunste naars in hun vak. Besluit over de Omzetbelasting, 's-GRAVENHAGE, 27 December. (A.N.P.) Het Verordei ingenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende de omzetbelasting (be sluit op de omzetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belas ting geheven, waaraan zijn onderworpen de leverin gen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikanten en andere onderne mers binnen het kader van hun onderneming wor den verrioht, benevens de diensten, welke hier te lande door ondernemers binnen het kader van hun onderneming worden verricht. Het tarief van de omzetbelasting bedraagt 21/2 procent, met afwijking van dit percentage bedraagt het tarief van de belasting: 1. 5 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van hun producten met uitzondering van: a. de leveringen van grondstoffen aar. een fa brikant. b. de leveringen van handelswaren aan een groot handelaar of een kleinhandelaar. c. de leveringen van gas en electriciteit. d. de leveringen van door den secretaris-gene raal van het dep. van Financiën aan te wijzen goe deren. 2. een half ten honderd voor 'd'e leveringen door groothandelaren als zoodanig. Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot twee vermin derd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit versche, gezouten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabrikant van die goe deren worden voormeld percentage van twee een half tot een en voormeld percentage van vijf tot drie en een half verminderd. De omzetbelasting is vérsdhuldigd door den on dernemer, die de levering of den dien9t heeft ver richt. Nieuwe voorschriften tegen prijsopdrijving. 's GRAVENHAGE, 27 December (A.N.P.) Naar wij vernemen zal binnenkort een besluit worden afgekondigd, waarbij de handhaving van de' prijs voorschriften centraal wordt geregeld. De op prijsopdrijving staande straffen, welke tot nu toe op de prijsopdrijvings- en hamsterwet zij: gebaseerd, worden aanmerkelijk verscherpt. Het maximum van de gevangenisstraf wordt aanzien lijk verhoogd. Daarnaast zal een geldboete tot onbeperkt bedrag en zullen ook andere maatrege len. zooals sluiting van een bedrijf en verbeurd verklaring van goederen en goederenvoorraden van den prysopd rijver, kunnen worden opgelegd. De procedure van de vervolging van overtredin gen der prijsvoorschriften wordt, voor wat de geldboete en de genoemde maatregelen betreft, aanmerkelijk vereenvoudigd. Deze zullen door ad ministratieve instanties, die onder den gemachtigde voor de prijzen ressorteeren, kunnen worden op- Verdragend geschut beschiet Dover. BERLIJN, 27 December (D.N.B.) Duitsche batterijen verdragend geschut hebben van ochtend met goed gevolg vijandelijke scheeps- eenheden in het Kanaal en de haven van Dover beschoten. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Bot f 100—80 per 50 kg. Schar f 21—8 per 50 kg. Zoetwatervisch: Voorn 4846 c„ Spiering 100— c. per kg. Open booten: IJM. 373 f 60. IJM. 364 f 39. IJM. 347 I 21. IJM. 337 f 45. IJM. 338 f 33, IJM. 370 f 33. IJM. 318 f 81. IJM. 367 f 83. IJM. 380 f 20. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 27 Dec. Ondertrouwd: 27 December: A. Korteweg en A. van Campen. G. Schell en C. M. C. van der Aar. W. Warmerdam en H. Uitendaal; J. Kuurstra en J. v. d. Nieuwenhof. Gehuwd: 27 December: C v. d. Westen en J. C. v. d. Meij. J. Keizer en M. Wijshake. H. J. Ko ning en M. A. van Hulst, A. A. E. Sprer.gers en S. E. Overdijk. J. A. Heijm en A. van Beek; T. Car- dol en H. Landzaad. C. G. Cornelissen en P. Vro lijk. A. H. van der Meij de Bie en M. van den Bevallen: 24 Dec.: A. W. van der HolstBurger- ding, d„ K. van EsSchmitz, z. 25 Dec.: T. van Dansikvan Stipriaan, d., C. J. M. Crandelvan Berkel, z.C. M. StouteSouverein, d.. H. M. Huij- boomvan Hooff. z., C. TrostVermeulen, z. 26 Dec.: S. L. Hölsken—Bakx. z., E. BauerPöp- pinghaus. d„ H. PortegiesJon'kermans, d., G. A. M. van DijkMulder, z. Overleden: 22 Dec.: K. Pander, 73 j., Denijs van Hullelaan 10. 23 Dec.: G. BakkerSchut, 44 j., Vosmaerstraat. W. H. R. 4 d.. z. v. W. H. R. van Manen. 24 Dec.: K. van OosteromStam, 85 j., Zaancnlaan. W. J. Vermeren. 77 j., Wilhelmina- st-raat. N. DerkstGeelhoedt, 40 j., Bareidsestraat- T. VijnBakker, 98 j.. Riouwstraat. 25 Dec.: G. P. Houtkamp, 80 j,. Ruijchaverstraat. P. J. Pijpers, 06 j., Botermarkt. M. R. H. Kuiper—Heuwkemeijer, 74 j.. Leidschestraat. C. de Liefde, 75 j., Hazepa- torslaan. 26 Dec.: R. 3 d.. z. v. C. Ronde, Tromp straat. R. Hol, 73 j., Hazepaterslaan. HEEMSTEDE Woningvoorraad en woning behoefte in Heemstede. Villa's, heerenhuizen en niiddenstandsbouw. Aan de hand van enkele gemeentelijke en rijks publicaties hebben wij in een vorig artikel doen uitkomen, dat sedert 1935 het aantal arbeiderswo ningen in onze gemeente van 1350 tot 1570 is ge stegen, voornamelijk doordat de huur van oor spronkelijk duurdere woningen tot zeven gulden per week of daarbeneden daalde. Met de middenstandswoningen enz. ging het anders. Hierbij was de toeneming van den woning voorraad nog grooter, maar in het algemeen was dit een gevolg van bouw van nieuwe huizen, z(j het ook dat in enkele afzonderlijke huurklassen mede een verschuiving naar beneden plaats vond. Sedert 1935 steeg de totale woningvoorraad in onze gemeente van 3900 tot 5100. Daarvan behoor den in 1935 tot de middenstandswoningen, hee- venhuizen en villa's 2515 perceelen, welk aantal tot 3530 is aangegroeid. Terwijl de totale woningvoor raad dus met 30 pCt. toenam, bedroeg de stijging in de middenstandsgroepen enz. 40 pCt. Natuurlijk deelden niet alle afzonderlijke huurklassen in ge lijke mate in deze toeneming. In de allerhoogste groepen was zelfs een daling vast te stellen. De laagste middenstandsgroep omvat de maand- wonïngen met een huur van 30 tot 35. Het aan tal dezer woningen steeg van 220 tot 470, hetgeen dus méér dan een verdubbeling beteekent. Toch staat in deze talrijke categorie geen enkele woning leeg. In de huurklasse van 420 tot 500 per jaar nam het aantal toe van 550 tot 870. Ook hier was de toeneming dus wel heel aanzienlijk (bijna 60 pCt.). Op dit oogenblik staan van dit soort woningen er 25 leeg, d.w.z. ongeveer drie pCt., hetgeen ge woonlijk als een normaal surplus voor verhuizingen en derg. wordt beschouwd. Het aantal huizen van vijf tot zeshonderd gulden huurwaarde nam sedert 1935 toe van 480 tot 760 Ook in deze categorie bedroeg de toeneming dus bijna zestig pCt. Het aantal leegstaande huizen van deze huurklasse bedraagt slechts 10, of 1.5 pCt. In de huurklasse van zes tot zevenhonderd gul den nam het aantal woningen toe van 510 tot 570 In deze klasse bedroeg de toeneming niet meer dan 12 pCt. Leeg staan in deze groep thans 20 Derceelen hetgeen neerkomt op 3,5 pCt. Verhoudingsgewijze weer iets grooter was de stijging van het aantal woningen met een huur waarde van zeven tot achthonderd gulden. Dit aan tal liep n.l. op van 300 tot 360: het steeg aldus mei 20 pCt. Onbewoond zijn nu in deze huurklasse 10 perceelen, of 3 pCt. van het totale aantal. Sterk vermeerderde de groep heerenhuizen mei een huurwaarde van acht tot negenhonderd gulden. Waren er in 1935 van dit soort huizen 160 aanwezig, thans bedraagt hun aantal 240; de ver meerdering bedroeg derhalve 50 pCt. Maar ork het aantal leegstaande huizen in deze groep is vrij hoop het beloopt nu 20 of 8 pCt. van het totaal. In de huurklasse van negenhonderd tot duizend gulden per jaar nam het getal perceelen af, en we' van 125 tot 110. Leeg staan in deze groep nog 10 huizen, of 9 pCt. Ook de duurste perceelen, met een jaavhuur van duizend gulden of meer, gingen in aantal terug en wel van 170 tot 150. Leeg staan van deze groep nog 3 perceelen, of 2 pCt. van het totaal. Uit het bovenstaande blijkt wel heel duidelijk, dat de verhouding tusschen woningvoorraad en woningbehoefte in onze gemeente in enkele jaren tiids grondig gewijzigd is. In 1935 bedroeg het to tale surplus 12 pCt., thans nog slechts 2 pCt., en alleen hr de huurklassen van achthonderd gulden tot duizend gulden kan van een onnoodig groot surplus gesproken worden. Tot aan een grens van 420 per jaar staan geen woningen leeg zoodat hier het noodzakelijke overschot voor verhuizingen e.d. zelfs niet aanwezig is, terwijl in de huurklassen van vier tot achthonderd gulden dit overschot wel bestaat, maar geen rfeserve aanwezig is om een stij ging van het inwonertal op te vangen. Uit een en ander volgt, dat terstond na de be- :indiging van de tegenwoordige abnormale om standigheden niet alleen een vierhonderdtal arbei derswoningen gebouwd zullen moeten worden, maar dat tevens ook voor den middenstandsbouw op een zeer versneld tempo zal gerekend moeten worden CREDIET VOOR INSLAAN VAN GROENTEN. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten, hun een crediet te verleenen van f 7400 voor het gezamenlijk met Haarlem inslaan van stapel- én vatgroenten. VERZEKERING VAN GEMEENTEGELDEN. In de Raadsvergadering van 29 October j.l. werd het voorstel van B. en W. aangehouden inzake dr- verzekering van Gemeentegelden. In verband met met bij de behandeling gedane vragen en opmer kingen doen B. en W. thans aan den Raad noe eenige nadere mededeelingen. Ged. Staten hebben in verband met de moeilijk heden die als gevolg van de buitengewone omstan digheden, tezake van de uitkeering van schadever goeding kunnen worden ondervonden door gemeen ten, die overeenkomsten van verzekering of her verzekering hebben aangegaan met buitenlandschr instellingen, m overweging gegeven nieuwe over eenkomsten tot verzekering af te sluiten met Ne derlandsche maatschappijen of instellingen, voor zoover door de Duitsche autoriteiten geen afwii kende regeling getroffen is. Ook B. en W. zagen je wenschelijkheid in, dat de betrokken fraude erzekering niet bij een Engelsche maatsehapp:' .ou loopen. Getracht werd nog de moeilijkheden op te lossen in den vorm van sluiting eener garan ieverzekering, doch B. en W. konden daarin niet slagen, zoodat opzegging der bestaande sn slui ting eener nieuwe verzekering de eenige oplossine is. Bij aansluiting bij de Fraude-risico-Ondcrlinge van Gemeenten (F.O.G.), welke door Ged. Stater wordt goedgekeurd, zal de gemeente gedekt zijn voor een bedrag van 30.000. B. en W. stellen voor, thans tot vaststelling var et bedoelde ontwerpbesluit over te gaan. Nieuw telefoonnummer van de politie. Op verzoek van den hoofdinspecteur van Po litie te Heemstede vestigen wij er. ten gerieve van het publiek, nogmaals de aandacht op dat dezer dagen het telefoonnummer van het politiebureau in de Raadhuisstraat '28104) vervallen is en ver vangen door nr. 28850, dat eveneens geldt voor den luchtbeschermingsdienst. Wij geven onzen lezers-den raad het gewijzigde nummer in hun telefoongids aan te teekenen. Voor brandmeldingen blijft het nummer 28315 ;elden. BLOEMENDAAL ONGELUKKIGE VAL. Gistermorgen reed mej. N. P. uit Haarlem op den Kennemerweg. Zij viel door de gladheid en kwam op haar achterhoofd terecht. Met een bloe dende hoofdwonde werd zij bij omwonenden bin nengedragen. Dr. Rustenburg verleende het meisje de eerste hulp en liet haar per auto naar huis ver voeren. \y«>cW' Met1 Mozai \\;v^c 1 LI.,// 'Bectho Wanneer een radio de muziek zóó doorgeeft, dat het csscnlicclc uit een muziekstuk ver» dwijui...dan kan niemand cr ons toe krijgen- zoo'n toestel te verkoopen. Wij hebben ecu naam als muzick-expCTls tc verliezen. Vertrouw op ons, wanneer wij de nieuwe Philips Serie als 100°.'o feillooze muziek-in- strumenten aanbevelen. Kom \oor radio naar Oord, waar U om standig wordt ge adviseerd, waar U de nieuwste radio- gramofoon kunt be luisteren en waar U service vindt, zoo» lang U Uw toestel heeft! GROOTE HOUTSTRAAT 108, TELEFOON 13046 RADIO- EN GRAMOFOON-SPECIAIISTEN (Adv. Ingez. Med.) Mr. M. van Toulon van der Koog. "f* (Archief H.D.) Op den eersten Kerstdag is te Bloemendaal in den ouderdom van 56 jaar overleden Mr. M. van Toulon van derKoog, advocaat en procureur en administrateur van den Bond van Bloembol lenhandelaren. Hij werd 1 Juli 1884 te Wijk bij Duurstede geboren en studeerde te Utrecht, waar hij in 1911 promoveerde. Van 19121916 was hij daarna Griffier van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg en oefende daar tevens de practijk uit als advocaat en procureur In 1916 vestigde Mr. Van Toulon van der Koog zich te Haarlem als advocaat en werd hier ook weer Griffier van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering, die echter in 1918 werd. opgeheven en ondergebracht bii den Amsterdam- schen Raad van Beroep. Mr. Van Toulon van der Koog's functie van Griffier was hiermede ge ëindigd. Nog in hetzelfde jaar werd hij toen als opvol ger van wijlen Mr. Ribbius. die hoogleeraar ge worden was, benoemd tot administrateur van den Bond van Bloembollenhandelaren. De heer Van Toulon van der Koog was ook laren lang voorzitter van de H.O.V. en lid der Commissie van Toezicht op deze vereeniging. Op 23 Juni 1920 werd hij bestuurslid van de af- deeling Haarlem van „Toonkunst' en sinds 24 October 1935 tot aan zijn dood voorzitter. De begrafenis zal plaats hebben Maandag 30 December, des middags twee uur, op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. JAARVERGADERING VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. De afdeclirg Bloemendaal van den Volksbond tegen drankmisbruik hield Dinsdag haar jaarver gadering. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mej. P. Mettan, ontleenen wij het volgende: In 1939 ts in Overveen een handwerkcursus voor '27 meisjes gehouden vac December tot einde Maart; op 2 April volgde een tentoonstelling met verloting, welke f 38.60 opbracht. De cursus werd gehouden in dc .Tulianaschool en stond onder leiding van mevr. J. Picrsma. Door een zuing beheer Is het boekjaar* geëindigd met een klein batig saldo. Zonder den zeer gewaardeorden steun van het Gemeentebestuur zou de afdeeling haar arbeid niet kunnen voortzetten. Aan de scholen werd de Volksbondkalender toe gezonden. In de vacature Dr. J. Th. Bornwater, die was af getreden als voorzitter, werd benoemd de heer D. Kuiper. In de vacature Dr. H. L. Lemstra van Beusekom zal nader worden voorzien. Mej. P. Mettan werd herbenoemd. De rekening van de penningmeesteresse over 1939 werd in orde bevonden. Voor de nieuwe huisvliiteursussen was het moei lijk. een lokaliteit te vinden. Dank zij de medewer king van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs kun nen zij 8 Januari op Woensdag van 3.455.45 be ginnen in de hulpschool aan de Vrijburglaan te Overveen, waar mej. De Lange als leidster zal op treden. Tevens organiseert de afdoeling in samenwerking met den Kinderbond een Slöjdcursus op Zaterdag morgen ten huize van mevr. Van Zwijndrecht. te Bloemendaal. Dr. Bornwater, die sinds de oprichting in 1902 het voorzitterschap heeft bekleed, werd tot eere lid benoemd, evenals de aftredende vice-voorzitter Dr. van Beusekom.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2