Spxxtt en Spet In memoriam Jac.de Haas Verrassingen in de sport. 3m de hat dei htaemen. VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 HAARDE M'S D A G BL'AB ^'liiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiainimn illT Boksen Titelhouders der Internationale Boks Unie. Max Schmeling in het zwaargewicht. Max Schmeling. (Foto archief H. D.) Het bestuur van de Internationale Boks Unie, dat sedert het uitbreken van den oorlog zijn zetel had te Rome, behandelde een dezer dagen in een spe ciale bijeenkomst de organisatie van de Europee- scbe bokskampioenschappen en den huidigen stand van zaken in de bokssport. In de vorige vergadering was bepaald, dat alle titelhouders gedurende den oorlog ontslagen zouden zijn van de verplichting hun titel te verdedigen. Besloten werd deze bepaling wederom op te hef fen. Met ingang van 15 Januari a.s. zijn de oude bepalingen wederom van kracht. De Italiaan Mazzia kreeg als opvolger van den Franschman Rousseau alle volmachten als secretaris. De volgende boksers werden door de internatio nale boksunie als titelhouders erkend: Vlieggewicht: Urbinati (Italië). Bantamgewicht: Balho (Duitschland). Vedergewicht: Popescu (Roemenië). Lichtgewicht: Balho (Duitschland). Weltergewicht: Cerdan (Frankrijk). Zwaargewicht: Max Schmeling (Duitschland). In het midden- en halfzwaargewicht werden geen titelhouders aangewezen. (A.N.P.) Luc. van Dam lieeft vrijwillig afstand gedaan van zijn titel. Robert Disch licht- en weltergewicht- kampioen. Naar wij vernemen heeft de bekende miidden- gewlchitikampioen Luc van Dam vrijwillig afstand gedaan van zijn titel, daar de N.B.U. de uitdaging van Bob Rieger zonder classificatiestrijd heeft goed keu rd. Van Dam is nl. van ineening, dat Bob Rieger, die (hij tweemaal sloeg op punten, eerst zijn meerder heid had moeten bewijzen tegenover den oud kampioen Leen Sanders.. Vervolgens is bekend gemaakt, dat, nu Tin Dek kers zich uiit de bokssport heeft teruggetrokken, waardoor zijn weltergewichttiitel vrij is gekomen, deze titel door 'het bestuur van de N.B.U. is over gedragen aan den uitdager Robert Disch. In de toekomst zal dus Disch zoowel de liöht- als welterge wichttiel dragen. Voetbal Amsferdamsch elftal speelt gelijk tegen De Zwaluwen (11). Aardige wedstrijd op een glad veld. De wedstrijd tusschen het Amsterdamsoh elftal en de Zwaluwen behoort tot de traditio- neele Amsterdamsche ontmoetingen, waarvoor steeds veel belangstelling van de zijde van het publiek pleegt te bestaan. Donderdagmiddag was deze belangstelling evenwel minder dan men had mogen verwachten, daar toch oogenschijnlijk alles medewerkte om dezen wedstrijd te doen slagen. Ondanks dat, telde het Ajaxstadion nauwelijks twee duizend bezoekers. Voor hen, die den wed strijd bijwoonden was het ongetwijfeld een teleur stelling te vernemen, dat op het laatste oogen- blik toch nog verschillende veranderingen waren aangebracht in de opstelling van het -Zwaluwen team. Zoo ontbrak o.a. de middenvoor ten Velde van N.E.C.. waarvoor men Blomvliet had opge steld. In plaats van de Neptunus-man van Spaen- donck stond op de rechtshalfplaats der Zwaluwen dc Hollandia-man Van Woerkom opgesteld. De D.F.C.-back Punt was vervangen door Zandstra van E.D.O. Bij de Amsterdammers was Haze- weyer van A.F.C. vervangen door Slot van D. W. S. Over het algemeen werd door beide ploegen goed spel te zien gegeven, waarbij vooral de stuw kracht van de middenlinie van het Amsterdam sche elftal met beide kanthalfs Stijger en Fanger als uitblinkers opviel. Beide elftallen hadden de beschikking over een goede aanvalslinie en een hechte verdediging, waarbij dan de Amsterdammers iets sterker waren tengevolge van een beter werkende en zooals reeds opgemerkt, stuwende halflinie. Dit had tot gevolg, dat de Amsterdammers vrijwel geduren de den geheelen wedstrijd een klein overwicht wisten te bewerken op de Zwaluwen, hetgeen even wel niet in doelpunten tot uitdrukking kwam, voornamelijk omdat het binnentrio Fischer, De Ruiter en Slot geen kans zag de vele prachtige kansen, welke herhaaldelijk door de vleugelspelers Drager en Bergman werden geschapen, te benut ten. Vooral de jeugdige Volewijker kwam niet vol doende ingespeeld op het moeilijk te bespelen veld, dat tengevolge van het wisselvallige weer der laatste uren wel niet hard, doch op verschil lende plekken bijzonder glad was, hetgeen aan alle spelers zonder uitzondering de hoogste eischen stelde. Hierdoor konden spelers als Smit, Berg- man, Lengkeek en Borrani zich niet volledig geven en bleven hun prestaties over het algemeen ge durende de eerste helft slechts middelmatig. Pas in de tweede helft waren verschillende spelers beter ingespeeld op het gladde veld hetgeen ter stond tot uitdrukking kwam in hun prestaties. Hoewel de Amsterdammers in de eerste helft vrijwel voortdurend den toon aangaven, namen toch de Zwaluwen na ongeveer twintig minuten Spelen de leiding. Goed doorzetten van v. d. Engel bracht den bal in de nabijheid van het Amster damsche doel, waar Blomvliet het leder, van v. d. Engel overnam, die vervolgens de aanstormende Borrani in de gelegenheid stelde het eerste doel punt te scoren. (01). Het duurde evenwél niet lang of aan de andere zijde hadden de vele uitvallen van den Amster- damschen linkervleugel succes. Bergman plaat ste den bal over het geheele veld heen naar Drager, die niet voldoende werd bewaakt door den Xerxesback Louwe, zoodat hij uit vrije positie gemakkelijk den gelijkmaker kon scoren (11). Na de rust was het spelpeil iets beter. Aan beide zijden werd hardnekkig gestreden om de winnende goal, doch zonder het gewenschte resultaat. De verdedigingen bleken in staat de vaak niet onverdienstelijke aanvallen af te slaan, zoo dat het einde van dezen wedstrijd kwam met een gelijk spel, waarmede beide partijen ongetwijfeld volkomen tevreden kunnen zijn.' NEDERL. VOETBALBOND. (Onderafdeellng Haarlem). WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 28 DECEMBER 1940. ZATERDAG-COMPETITIE. ACd. A: RCH—ZSV, 3 uur, H. Drupsteen; Telefonia— Johcz, 3 uur, S. de Boer; Tw. Jeugd—VGS, 3 uur, Chr. Klerk. Afd. B: Kennemerland 3—Telefonia 2, 3 uur, J. Stel lens; VVB—Kennemerland 5, 3 uur, N. Molenaar; ETO— SIZO 2, 3 uur, H. J. Boeree. ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A: Geen wedstrijden. Afd. B: VI. Vogels—Schoten b, 3 uur; Haarlem b— RCH b. 3 uur; HFC b—EDO b, 3 uur. Afd. C: HBC a—BSM, 4 uur; O. Gezellen a—TYBB a, 3 uur. Afd. D: EDO c-THB a, 3 uur; RCH c—DIO, 3 uur. Afd. E: Halfweg b—EDO d, 3 uur; RCH e—RCH d, 3 uur; Hlllinen—Zeemeeuwen, 3 uur; WIT—Hillegom, 3 uur. Afd. G: HBC b—O. Gezellen b, 3 uur; HBC c—O. Gezel len c, 3 uur; DSS b—TYBB b, 3 uur; DSS a—DeK, 3 uur. NOORDELIJKE ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A: Kennemers a—Beverwijk a, 3 uur, G. Jansen; Terrasvogels a—Kinheim a, 3 uur, T. Post. Afd. B: Kennemers bBeverwijk b, 3 uur; Kinheim b— Stormvogels c, 3 uur; Stormvogels b—VSV c, 3 uur; VVB—Kennemers c, 3 uur. Dammen WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Ter herinnering aan den leermeester. Door de kennismaking met Meyer, ontwikkelde zich de damkennis van De Haas spoedig en het duurde niet lang, of hij vervulde door zijn pheno- menalen aanleg voor het damspel een iedereen met bewondering. Ik kan niet alle successen memoreeren, welke De Haas gedurende zijn bijna 50-jarige dammersloopbaan heeft geboekt; daarmede zou men een dik boek kunnen vullen, doch volsta slechts met in chronologische volgorde eenige zijner meest eclatante prestaties aan de vergetelheid te ontrukken. 1898 match De HaasA. Zomerdijk 82; De HaasContent 102; 1902 kampioen van Neder land; 1904 match De HaasBenima 60; De HaasIsidore Weiss 1010 (eerste match); 1907 match De HaasIsidore Weiss 1921 (tweede match); 1908 kampioen van Nederland; 1910 match De HaasDr. Alfred Molimard 97; match De HaasWouldouby 51match De HaasMarius Fabre 102; No. 3 in den Intern, wedstrijd te Pa rijs; 1911 kampioen van Nederland; 1912 No. 2 in den wedstrijd om het wereldkampioenschap te Rotterdam; 1916 kampioen van Nederland; 1919 kampioen van Nederland. Indien deze persoonlijke successen zijn grootste verdiensten voor het damspel waren geweest, dan zou hij hiermede reeds den dank van alle Neder- landsche damspelers ruimschoots hebben verdiend. Hij verrichtte echter méér en belangrijker werk! Met zijn vriend, meester Ph. L. Battefeld, gaf hij in het begin van deze eeuw overal in den lande simultaanséances, waardoor de damclubs als pad denstoelen uit den grond verrezen en later door zijn energiek streven de Nederlandsche Dambond kon worden opgericht (9 April 1911). Als schrijver van vele belangrijke studieboeken op damgebied verwierf hij zich een grooten naam en nu nog zijn deze leerboeken voor een ieder, die zich in het damspel wil bekwamen, en onmis bare vraagbaak. Mijn intiemer kennismaking met De Haas da teert uit het begin van mijn dammersloopbaan ongeveer een kwart eeuw geleden in welke periode De Haas mij geheel belangloos inwijdde in de geheimen van ons mooie spel en toen in zijn woning te Amsterdam geregeld trainde voor groote tournooien, waaraan ik toen deelnam. Hieruit is in den loop der jaren een hechte vriendschap gegroeid èn toen ik later (1920) de functie van administrateur van het bondsorgaan van den Nederlandschen Dambond op mij nam, stonden wij geregeld met elkander in relatie om de belangen van de Nederlandsche dambeweging te behartigen. Bij De Haas vond ik immer steun, wanneer in den Nederlandschen Dambond de zaken niet zóó gingen, als wij in het belang van de organisatie wenschelijk vonden. Zijn adviezen getuigden im mer van een helder inzicht en van een warme liefde voor het spel. Met hoeveel enthousiasme kon hij dan op de ledenvergaderingen van den Nederi. Dambond op de bres staan, wanneer het er om ging misstanden weg te nemen of de organisatie te leiden in banen, die hem voor een gezonde ontwikkeling wenschelijk leken! Onwillekeurig zou men denken, dat alléén het damspel hem interesseerde en hij' geen belangstel ling had voor belangrijker dingen in het leven. Niets is minder waar! In alle denksporten was hij door zijn scherp verstand een uitblinker en behalve meester in het dammen, óók een zeer sterk schaker en bridge spel er. Als man van zeer groote ontwikkeling en bij zondere geestesgaven, had hij de geheele wereld bereisd, wist als aangenaam causeur overal over mede te praten en een ieder te boeien. Hij had belangstelling voor alle takken van kunst en we tenschappen. Ook op philantropisch gebied bewoog hij zich en vele instellingen èn verecnigingen, die de belangen der lijdende menschhcid na aan het hart liggen, kunnen van zijn steun en medewerking getuigen. Zijn hart klopte immer warm voor menschen die hulp behoefden. Een nobel en eerlijk mensch en in het damspel een amateur van het zuiverste water is heengegaan, een der grootste figuren, die de internationale damwereld ooit gekend heeft, is niet meer. Met groote ontroering nemen wij afscheid van dezen grooten meester, wiens naam in de herinne ring van alle Nederlandsche en buitenlandsche dam spelers zal blijven voortleven als van iemand, aan wien de damsport véél, zeer veel verschuldigd is en die een plaats openlaat, die moeilijk door een ander zal zijn in te nemen Rust zacht, beste vriend De Haas! J. W. v. D. Zwemmen RECORDPOGING HAAGSCHK ZWEM- EN POLOCLUB. Zondag 29 December, des namiddags om half vijf, za de Haagsche Zwem- en Poloclub in de overdekte zwem en badinrichting aan de Mauritskade te Den Haag. een poging doen het reeds te haren name staande record de estafette 10 xlOO M. borstcrawl heeren met een tijd van 10.53.4, te verbeteren. Sell a a tsen rijden De veehouders laten geen plekje grond ongebruikt. Zelfs op de laag aarde, die het veevoeder in dc silo tegen bederf van de lucht afsluit, verbouwt men nog tuinbouw- of veevoedergewassen, in dit geval mergkool, welke thans geoogst wordt. (foto Pax-Holland) Roos in vorm te Warmenhuizen. Op de banen van de ijsclub te Warmenhuizen hebben wedstrijden voor amateurs plaats gevon den. De Amsterdammer J.'Roos bevestigde den goeden indruk, welke hij het vorig jaar reeds ge maakt had door op de 500 Meter den goeden tijd van 49.8 sec. te maken. Een verrassing was het goede rijden van Strijbis, die de 1500 en de 3000 Meter voor zijn rekening na.m. 500 Meter: 1 J. Roos Amsterdam 49.8 sec. 2 M. Jonker (Warmenhuizen) 51.5 sec., 3 J. van Zijl (Broek op Waterland) 53.1 sec. 1500 Meter: 1 Strijbis (Harenkarspel) 2 min. 50.1 sec., 2 J. Roos (Amsterdam) 2 min. 51.6 sec. 3 M. Jonker (Warmerhuizen) 2 min. 54.1 sec. 3000 Meter: 1 M. Strijbis (Harenkarspel 5 min. 57.1 sec., 2 M. Jonker (Warmenhuizen) 6 min. 0.5 sec., 3 J. van Zijl (Broek op Waterland) 6 min. 0.8 sec. Sietske Pasvoor Friosche kampioene. Na feilen strijd met Fokje v. d. Velde en likje Nienhuis. Te Huizum bij Leeuwarden zijn op Tweeden Kerstdag wedstrijden voor vrouwen gehouden waarbij het kam pioenschap van Friesland op de korte baan op het spel stond. Sietske Pasveer, de Nederlandsche kampioene op den korten afstand toonde z.ich ook ditmaal de sterkste. Zij moest echter een verbitterden strijd leveren met Fokje v. d. Velde en likje Menhuis, die beiden ook uitstekend op dreef waren. De 1ste prijs f 80 en een gouden medaille, konden zij Sietske die ditmaal op Noren reed, niet ont futselen. DE FINALE 400 M. HARD- L00PEN OP DE OLYMPIADE VAN 1928. Hoe Rood en Wit eenige wed strijden uit het vuur sleepte. Eenigen tijd geleden schreven we over den grooten In-' vloed, dien de verrassingsfactor op het verloop en het- resultaat van voetbalwedstrijden kan uitoefenen. Treedt die factor kort voor het einde van een match op. dan is hij niet zelden beslissend voor den uitslag en de overwin ning komt terecht bij de partij, die men reeds verloren had gewaand. De verrassingsfactor speelt natuurlijk ook bij andere takken van sport een belangrijke rol, waarvan we hier eenige sprekende voorbeelden laten volgen. Allereerst dan bij CRICKET. Het Is alweer vele jaren geleden het moet omstreeks 1912 zijn geweest dat Rood en Wit aan de Spanjaards laan in den eindstrijd voor den Telegraafbeker tegen Amstel's C. C. speelde. De Haarlemmers hadden eerst ge bat en een behoorlijk totaal op het scoringbord gebracht, zoodat de hoofdstedellngen, na al spoedig een paar wickets, waaronder dat van J. C. Schroder, die prachtig aan de boundary door Jhr. A. van de Poll met één hand werd gevangen, hadden verloren, er zich op gingen toe leggen den tijd uit te spelen. Dat viel lang niet mee, als men weet, dat C. J. Posthuma in die jaren als bowler op zijn hoogtepunt was en ofschoon de Amsterdamsche batsmen zich taai verdedigden, viel het eene wicket na het andere. Maar kwartier na kwartier verstreek en ten slotte was de situatie zoo. dat de umpire Jhr. Mr. C. Feith met het horloge in de hand moest constateeren, dat er nog juist tijd was voor een laatste „over". Er waren negen wickets neer en toen Posthuma den bal ter hand nam om op Strassheim te gaan bowlen, kon men een speld hooren vallen. Vijf ballen hield de batsman uit zijn wicket, maar de zesde en laatste ging met een prachtigen leg-break rond zijn beenen in de palen en Rood en Wit had op het nippertje gewonnen. In 1918 was het terrein aan de Spanjaardslaan wederom het tooneel van zulk een verrassenden eindstrijd. Toen speelde Rood en Wit tegen het sterke en nog ongeslagen A-team van de Prisoners of War, die op een totaal van 305 voor 6 hadden gesloten, overtuigd, dat deze score hoog genoeg zou zijn om wederom te kunnen zegevieren. Toen Rood en Wit echter de tanden op elkaar zette en Platt met een fraaie 84 het elftal een heel stuk in de goede rich ting bracht, kwam er allengs twijfel omtrent den uitslag, vooral toen Capt. Gaye zijn honderd haalde. Laatstge noemde ging onverstoorbaar voort met de bowlers flink onder handen te nemen en met elke „vier" steeg de spanning, zonder dat men nochtans meende te kunnen verwachten, dat Rood en Wit zou winnen. Op 300 viel het zesde wicket en Posthuma kwam als partner vap Gaye op de mat. In een laatste poging om het wicket van den succesvollen batsman te nemen ging Majoor Fawke onderhands bowlen, teneinde althans de tijd was bijna verstreken een draw te bewerkstelligen. Maar de eerste bal van den over werd door Qaye voor een formidabele zes in Den Hout geslagen en luttele mo menten voor het einde van den speeltijd was dus totaal op 306 voor 6 gebracht, waarvan Gaye 147 not noteerde Een derde verrassend resultaat behaalde Rood en Wit in 1932 in een wedstrijd van lage totalen tegen P. W. uit Enschede. Iedereen dacht, dat de Haarlemmers die match gemakkelijk zouden kunnen winnen, hoewel zij voor een 140 runs aan den kant zaten. De Oostelijken achtten zich echter lang niet verloren en inderdaad naderden zij punt voor punt het totaal der thuisclub, totdat er nog slechts twee runs aan de overwinning ontbraken. Ter Kuile en Homans stonden aan de wickets en eerstgenoemde stond vol vertrouwen gereed op het bowlen van Schmeink de winnende run te slaan. Maar de veteraan Schmeink had wel voor heetere vuren gestaan en listig als steeds wierp hij een slowball om den batsman te verleiden. Ter Kuile, met de zege in zicht, kon zich niet beheerschen; een wilde zwaai met het slaghout volgde, maar.... het oogenschijnlijk gemakkelijke balletje half offbreak en een ondeelbaar oogenblilc later verkondigde het geluid van vallend houtwerk, dat Schmeink Rood en Wit een één runs-overwinning had bezorgd. Waaruit de les te trekken valt, dat een wedstrijd nooit verloren is, voordat hij door de andere partij is gewonnen. Schmeink bowlde steeds zeer accuraat en van dezen speler wordt verteld, dat nimmer een „wide" voor hem behoefde te worden opgeteekend. De uitzondering be vestigt echter den regel en zoo is het ook in dit geval, want eenmaal trof een door dezen bowler losgelaten bal een zwaluw in de lucht. De gevolgen waren tweeërlei, want door de botsing met den vogel was de bal van rich ting veranderd en de umpire gaf „wide". Anderszijds was de vraag: „zwaluw, waarheen is uw vlucht?" overbodig geworden, want het beestje was morsdood. ATHLETIEK. De athletiek en speciaal het hardloopen heeft uiteraard vele verrassingen opgeleverd, ook ter gelegenheid van Olympische Spelen te Amsterdam in 1928. De finale over 400 Meter moest na een stortbui worden gehouden en loopers waadden op sommige plaatsen van de sïnlelbaan lot aan hun enkels door het water. De Amerikaan Bar- buttl lootte de binnenbaan, wat onder dergelijke om standigheden deze had in de lange afstandsraces im mers het meest te lijden gehad geen pretje was. De Canadees Ball startte op dc vijfde baan en ook deze athleet was daardoor gehandicapt, omdat hij zijn tempo nu niet naar dat van zijn tegenstanders, die achter hem startten, kon regelen. Desondanks had hij bij het uitko men van de laatste bocht een beduidenden voorsprong op zijn concurrenten, maar op het rechte eind schoof Barbutti centimeter na centimeter naar voren. Toch waande men Ball reeds winnaar, toen de Canadees enkele meters voor de streep de fout beging om naar links te kijken. De Yankee daarentegen liet zich met een uiterste krachtsinspanning voorover door 't finish-koord vallen en won daardoor met miniem verschil de gouden medaille. Zoowel de 200 Meter als de 110 Meter hindernis-finale bracht een verrassing. In den halven eindstrijd van eerst genoemd nummer had de Duitscher Körnig in prachtigen stijl het Olympisch record geëvenaard en hij was dus be grijpelijkerwijze favoriet voor de eind-overwinning. In dc beslissing liep het echter anders, want. de kleine Cana dees Williams, die ook de 100 Meter had gewonnen, droeg met verrassend gemak de zege weg, terwijl Körnig niet eens bij de eerste drie eindigde. Op de 110 Meter horden ging het ook geheel anders dan men verwachtte, In den halven eindstrijd deed de Zuid Afrikaan Weightman—Smith de geheele athletiek-wereld verbaasd staan door het wereldrecord te verbeteren dus zag men in hem den adspirant-Olympisch kampioen. Het lot is echter grillig en in de finale trok hij de bin nenbaan, zoodat zijn kansen er was toch tevoren een 3000 Meter-loop gehouden reeds minder gunstig leken. Volkomen gelijk gingen de zes finalisten op de eindstreep af; nog 25 Meter en twee Amerikanen hadden geringen voorsprong, maar toen schoot plotseling Weigthman— Smith's landgenoot, Anderson, pijlsnel naar voren en hij behaalde een volkomen onverwachte overwinning. Zijn tijd bleef echter boven het wereldrecord, wat een troost voor den houder daarvan was. Een onaangename verrassing beleefde de Nederland sche estafette-ploeg op de Olympische Spelen te Berlijn. Deze verrassing was dubbel onaangenaam, omdat zich binnen den tijd van 42 seconden twee onverwachte tegen slagen voordeden. De eerste was het slechte overnemer van Chris Berger, die bovendien plotseling uit vorm bleek te zijn en de tweede kwam kort voor het einde deze race over 4 x 100 Meter, toen Osendarp het stokje liet vallen, waardoor de ploeg moest worden gediskwalifi ceerd en Nederland een derde prijs ontging. BOKSEN. Bij bokswedstrijden zijn de verrassingen meestal pijn lijk, althans voor den deelnemer die door^ knock-out verliest. Soms is het zijn eigen schuld door overmoe digheid, soms de schuld van zijn helpers, die gedurende een ronde zijn aandacht afleiden. Een voorbeeld van het laatste leverde het gevecht om den Europeeschen titel tusschen den kampioen Van 't Hof en den Belg Delarge. De strijd ging over 15 ronden en toen de laatste ronde aan ving, stond de Rotterdammer zoover op punten voor, dat slechts een knoek-out hem van den titel kon berooven. Er was nog slechts één minuut te boksen, toen het veel te groote aantal secondanten aanwijzingen begon roepen. Van 't Hof verloor zijn tegenstander één seconde uit het oog en daar mede tegelijkertijd zijn kampioen schap, want de Belg veerde uit de touwen en plaatste een formidabelen linkschen hoek op de kaak, waardoor de Hollander tegen den planken ging. Wel was hij voor den tienden tel overeind, maar niet in staat om zich te verdedigen; de scheidsrechter stopte het gevecht Delarge veroverde op wel zeer onverwachte wijze den Europeeschen titel door een technïschen knock-out. We herinneren ons voorts een minder belangrijken wedstrijd, waarin één der deelnemers voortdurend in het nadeel was en zooveel kreeg te incasseeren. dat hij op zijn beenen wankelde. Reeds riep het publiek tot den referee, dat hij den ongelijken strijd zou doen staken, maar het gevecht ging door. De andere bokser, die de zege in zijn greep voelde, verwaarloosde zijn dekking des te beter den besllssenden stoot te kunnen plaatsen. Hij trok reeds den arm terug, toen plotseling de half ver slagen tegenstander een wanhoopspoging deed. Hij veerde uit de touwen terug, zijn rechterarm zwaaide op goed ge luk in de richting van den avanceerenden tegenstander en trof dezen pugilist toevallig precies op de punt van de kaak, met een knoc-out als gevolg. Een wel zeer merkwaardige ontknooping had een boks match tusschen twee volkomen aan elkaar gewaagde lichtgewichten, die ronde na ronde alles op alles zetten om een puntenvoorsprong te behalen. Op een gegeven moment troffen zij elkaar gelijktijdig op de kaak en bei den vielen neer als waren zij door ae bliksem getroffen. De scheidsrechter telde de seconden, doch de twee tegen standers sluimerden rustig voort en droomden van een prachtigen sterrenhemel. Dit geval Is echter niet uniek: het is zelfs eenige ma len voorgekomen met dit verschil, dat bij den zevenden tel een der gladiatoren langzaam overeind kwam, zich moeizaam aan de touwen optrok en zonder precies te weten, waar hij was of wat er met hem was gebeurd, als overwinnaar (I I werd toegejuicht. Inderdaad, de wedstrijdsport biedt vele verrassingen, .....Quod erat demonstrandum, Dezer dagen beu ik naar de Apollohal in Amsterdam geweest. Voor het eerst nadat daar de Amstelflora, de groote bloementen toonstelling werd gehouden. Dat was in den i>origen winter van dit jaar, een paar weken voor Paschen, toen iedere straat haar eigen voorraad bevroren sneeuwhoopen had. En dat is wel het opmerkelijke verschil tusschen de- Apollohal van den zooveelstcn Maart en den zooveelsten December. Toen bezocht men haar om van de lente te genieten, thans ging men er naar toe om een wintersch feest te beleven. En laat ik er direct aan toevoegen bij dit opmerkelijk verschil blijft het. De hal als kunstijsbaan verschilt voor 't overige niet zoo erg veel van de hal als bloemententoonstcl- lingsgebouw. Want ivat voorheen een kunst matig grastapijt was met rechthoekjes voor crocusjes en azalea's in turfmolm en vette aarde, is nu een verzameling ijzeren buizen met ammoniak erin en ijs erop. Inderdaad schijnt dit een zeer ingrijpende verandering. En toch is dit slechts schijn, want het. ijs van December had dezelfde functie als het turf molm van Maart. Er vegeteerden bloemen op. Toen bloemen uit den tuin des kweekers, thans bloemen uit den tuin des levens. Het ijs kraakte ervan. Meisjes in trainingspakjes die sonts wel kunnen flatteeren wat doet dat niet bij een bekoorlijk meisje, zelfs een leelijke man! en meisjes in Sonja Henie fluiveeltjes en Maxi Herberrokjes, die altijd goed staan. Hetgeen voor de minder „bekoor lijke bekoorlijken" een niet le .onderschatten voordeel is! Mannen waren er ook. Maar die heb ik op de Amstelflora ook gezien en dat beteekent dus geen depreciatie van de kunstijsbaan. De Sonja Henie fluweeltjes werkten even ambitieus als de groote „ster", wier rok zij droegen. Doch hoe bedroevend waren in de meeste gevallen de resultaten. Wat volmaak te „achten" hadden moeten worden, iverdcn hoekige „zessen" met een geknakte bloem aan het eind van den ophaal, met een lief en verdrietig gezichtje, dat bloosde van de op winding. Het is bij die gelegenheid dat ik me geëergerd heb. Niet om de adspirant Sonja Heme's maar om de overdreven snelheid waarmee sommige jongemannen naar de plaats reden waar de nog lang niet volmaak te sterren van het ijs volmaakte sterren in het ijs hadden gemaakt. Ik hou niet van dat gejacht op een kunstijsbaan. Ik hou heele- maal niet van jachten op de schaats, daar is het ijs te glad en daar zijn de ijzers te glad voor. Als men zich nieten kan met kam pioenen is er geen kunst aan met een gezicht van „hoe-doe-ik-het" meisjes op de been te helpen en 'n dankbaren blik plus vier baantjes hand-in-hand in ontvangst te nemen. Daar is geen aardigheid aan. Ik ben amateur en geen professional. Bovendien waren zij dal ook niet al deden ze alsof. De echte professionals waren de trainers, een dame en een heer, en die hadden wel wat anders te doen dan mij mijn eerlijke kansen le ontnemen. Al deden ze dat dan niet ze gaven me ook geen kans om hen zelf te spreken en dat is voor een krantenman haast net zoo erg als dat een meisje voor zijn neus wordt wegge kaapt. Nee, ze hadden het zeer druk met jeugdige meisjes in te wijden in de geheimen van het ijsdansen. Daar is geduld en volhar ding bij noodig. Voordoen hoe men gracieuze sprongetjes maakt en dan maar weer zien wat voor een plompen buffel de leerlinge van de eens zoo bekoorlijke figuur maakt Een prachtige pirouette draaien en dan maar uwer dc leerlinge opvangen, die 't. toch nooit leert. Dat zijn de echte professionals cn daar om benijd ik hen niets. Maar tochop hen stonden ze in rijtjes te ivachten, zij werden omringd door bloe men en bewonderd, zóó zelfs, dat ze geen oogenblik met rust werden gelaten. En ik. enfin, ik heb me tevreden gesteld met den aanblik van den tuin. Langendijk wint den Kennemer wisselbeker. J. Langendijk. (Foto archief II. D.) Bij de hardrijwedstrljdcn om den Kcnncmerwissclbcker welke Donderdagmiddag werden gehouden, toonde Lan gendijk zich de sterkste. Hij won zoowel op de 500, 1500 en 5000 meter, slechts op dc 500 meter ernstig bedreigd door den Amsterdammer Buijen. Langedijk kwam hier door definitief in het bezit van de Kennemerwisselbeker. De voornaamste uitslagen luiden: 500 Meter: 1. Langendijk (Oud Kerspel) 48,6 sec.; 2. Buijen (Amsterdam) 48.9 sec. en 3. Van Hoorn, Zaandijk in 50 sec. 1500 Meter: 1. Langendijk 2 min. 32.8 sec.; 2. Buijen 2 min. 35 sec.; Van Hoorn 2 min. 40 sec. 5000 Meter: l. Langendijk 9 min. 29.2 sec.; 2. Buijen 9 min. 32.2 sec.; 3. Strijbis, Alkmaar 9 min. 49 sec. Totaal klassement: l. Langendijk; 2. Buijen en 3. Van Hoorn. Successen voor Roos te Hoofddorp. Ook te Hoofddorp werden Donderdagmiddag nationale wedstrijden gehouden in het hardrijden. De voornaamste uitslagen luiden: 500 Meter: 1. J. A. Roos (Amsterdam) 48.6 sec.; 2. Th.- Eekelschot (Amsterdam) 50.6 sec.; 3, P. Zwanenburg (Rot terdam) 51.6 sec. 1500 Meter: 1. Zwaneburg 2 min. 49.2 sec.; 2. Roos 2 min. 51.4 sec.; 3. Eekelschot 2 min. 53.8 sec. 3000 Meter: 1. Zwanenburg 6 min. 11.2 sec.; 2. Bosson (Rotterdam) 6 min. 16.4 sec.; 3. Eekelschot 6 min. 18.4 sec. Totaal klassement: I. Zwanenburg; 2. Roos; 3. Eekel schot en 4. Bosson. De Snelle Zes verliest van Amster damsche combinatie. Op de banen van de ij'sclub Halfweg is op Twee den Kerstdag een ijshockeywedstrijd gespeeld tus schen een combinatie van Ijsvogels uit Amsterdam en de Snelle Zes uit Zwanenburg. De Snelle Zen verloog met 43. v

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7