Kersi redevoeringen. Hitier in het frontgebied. KORT NIEUWS. htoii Duitsche legerberichten. Italiaansche legerberichten. Tanger. KS"rJ" Z VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 H A A R L E M'S D 'A G B E S D 5 De voedselpositie van Duitschland. Gegevens over de aankoopen in de bezette gebieden. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Het karakteristieke van de Duitsche voedselpo sitie 16 maanden na het begin van den oorlog is dat de rantsoenen van de gedistribueerde levensmiddelen, afgezien van kleinigheden, in deze geheele periode ongewijzigd gebleven zijn. Bij de belangrijke levensmiddelen vieesch, suiker, vet en eieren is in het geheel niets ver anderd. De voorziening met aardappelen en groenten is beter dan een jaar geleden, daar de transportgelegenheden niet in aanzienlijke mate voor militaire doeleinden gebruikt behoefden te worden, doch algeheel beschikbaar waren voor de verdeeling van de zeer bevredigende groente-productie en den beslist grooten aard appeloogst Ook de in groote hoeveel heden geoogste suikerbieten konden in rij kelijke mate naar de suikerfabrieken vervoerd worden, zoodat gerekend kan worden op een volstrekte bevrediging van de suikerbehoefte. De Duitsche oogst van broodgraan is in 1940 middelmatig geweest. Dat is daarom bijzonder opmerkelijk, daar de aangrenzende landen in het Zuiden en Noorden, nl. de staten van mid den- en beneden-Donau en ook de Scandina vische landen bepaald een schralen oogst bin nengehaald hebben. Daar de oogst van brood graan in Zuid-Oost-Europa bevredigend en zelfs goed geweest is en de goederenruil tus- schen Duitschland en de raden republiek vlot blijft verloopen zal Duitschland voor dekking- van de behoefte aan broodgraan in 1941 zelfs geen beroep op de gevormde voorraden behoe ven te doen. Zoo weinig als de oogst van broodgraan in uit gestrekte deelen van het vasteland van Euro pa bevredigde, zoo goed is de oogst van voeder middelen, vooral van maïs, uitgevallen. Alle Do- naulanden kunnen het tekort aan tarwe door maïs dekken en behouden dan toch nog een groote mate van uitvoercapaciteit. Dit zal ten goede komen aan de Noord-Euro- peesehe landen met intensieve veeteelt, vooral Denemarken en Nederland. De onderbreking- van den aanvoer van krachtvoedermiddelen uit overzeesche landen heeft deze beide landen ge dwongen hun rundvee-, varkens- en pluimvee stapel in te krimpen en in de tweede helft van dit jaar tot omvangrijke afslachtingen over te gaan. Daardoor zijn de landen van het Euro- peesche continent rijkelijker van versch vieesch voorzien dan in het warme jaargetijde volgens de voedingsleer gewenscht was. Voor Duitschland bestaat het voordeel hierin dat de eigen veestapel gespaard kon worden. In welingelichte kringen verwacht men van de vee telling, die 3 December j.l. gehouden is, op zijn minst geen geringeren stapel dan een jaar ge leden. De aanvoeren van maïs, die uit de Donau- landen verwacht kunnen worden, zullen in com binatie met den uitstekenden Duitschen oogst van aardappelen en suikerbieten veroorloven den huidigen veestapel tot den aanstaanden oogst van voedermiddelen te handhaven. Bijzonder gunstig heeft de Duitsche binnen- landsche boterproductie zich ontwikkeld. De beperking van de distributie van volle melk heeft naar de Duitsche minister van voedsel voorziening 14 December uiteengezet heeft de binnenlandsche boterproductie met 30 pet. doen toenemen. De grondstofvoorraden voor kunstvetten, waarmee Duitschland den oorlog- ingegaan is, konden tot ver in 1940 gespaard worden, zoodat in 1941 op een grootere produc tie en distributie van kunstvetten gerekend kan worden. Het zwakste punt in de Duitsche voorziening- is ongetwijfeld het fruit.. Het jaar 1940 heeft een geringen, plaatselijk zelfs bepaald mislukten oogst gebracht. Toch staan als vervanging aan zienlijke hoeveelheden Italiaansche en Spaan- sche zuidvruchten ter beschikking. Daar Duitsch land in den handel met deze landen overschot ten heeft, brengt de aanschaffing van dit fruit ook geenerlei betalingsmoeilijkheden mede. Voor de Duitsche tabaksvoorziening, die in den oorlog een belangrijke plaats inneemt, staan de Balkanlanden (sigarettentabak), Nederland en Italië (sigarentabak) ter beschikking. Neder land beschikte bij de bezetting door de Duit sche weermacht over zeer aanzienlijke hoeveel heden overzeesche tabakken. De gunstige voedselpositie van Duitschland bij de jaarwisseling 1940-'41 is in tegenstelling tot de beweringen van de vijandelijke propaganda zonder „uitplundering" van de bezette gebieden bereikt. Bevoegde instanties in de betrokken landen, bijv. in Denemarken, Noorwegen en Nederland, hebben bevestigd dat de door Duitschland ver richte aankoopen uitsluitend in de plaats van de vervallen leveranties aan Groot-Brittannië getreden zijn en dat het land zelf de hoeveel heden belangrijke levensmiddelen, die voor toereikende voorziening noodig zijn, behouden heeft. Dat anderzijds in landen, die zelve on voldoende voorzorgen getroffen hebben of te lij den hebben gehad onder requisities en vernieti ging van levensmiddelen door de geallieerde troepen, gebrek kon ontstaan, ligt geheel buiten verantwoordelijkheid van Duitschland. Toespraken van Duitsche ministers Het D. N. B. meldt: De plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, heeft op het tweede oorlogs-Kerstfeest een radiorede ge houden tot de Duitschers in binnen- en buiten land en tot de soldaten van de drie deelen dei- weermacht. De opperbevelhebber van het luchtwapen, rijks maarschalk Goering, bracht in 'n Kerstgroet zijn dank aan het. luchtwapen voor zijn moedig op treden. „Gemeenschappelijk handelen schept een kameraadschap, die op geen enkele wijze ver nietigd kan worden", zeide hij. Goering gaf uit drukking aan de hoop dat de aanstaande Kerst mis weer een feest van den vrede en voor Duitsch land een vfeest van de groote overwinning zal 'JDe rijksminister van propaganda, dr. Goebbels, en zijn vrouw hebben in de zalen van het mini sterie ook dit jaar voor talrijke door de nat io naal-socialistische Volks wohlfahrt verzorgde moeders en kinderen een Kerstuitdeeling ge houden. De minister heeft daarbij een toespraak ge houden. J De opperbevelhebber van het leger, generaal- veldmaarschalk Von Brauchitsch, heeft Kerst avond aan het front doorgebracht en aan de Kanaalkust bij het Kerstfeest van een batterij verdragend geschut een radiorede tot de Duitsche soldaten gehouden. Von Brauchitsch zeide dat hij het vorige Kerst feest had doorgebracht bij de Duitsche sol daten voor de Maginotlinie, die Frankrijk moest beschermen, maar daartoe niet in staat bleek. Dit Kerstfeest bracht hij door aan £en zeemuur, die Engeland ook slechts zoo lang zal beschermen als het Duitschland schikt. Alle tegenstanders van Duitschland op het vasteland zijn verbrijzeld. Engeland heeft geen continentalen degen meer ter beschikking. Dus hebben wij nog slechts een taak te vol brengen, n.l. dezen laatsten en verbitterdsten tegenstander neer te slaan en daarmee den vrede te veroveren. Thans moeten wij het doel van dezen oorlog bereiken: de eenzijdige heerschappij van Engeland te breken, voorgoed een einde te maken aan den druk en de voortdurende onrust die Engeland steeds weer teweeggebracht heeft en zoodoende te geraken tot een natuurlijke reor ganisatie van Europa en tot den vrede. Tot slot gaf de opperbevelhebber uiting aan zijn overtui ging, dat de oorlog reeds zoo goed als gewonnen is en dat de Führer hem zoo zal beëindigen als het Duitsche volk voor de veiligheid van zijn toe komst noodig heeft. Aan alle leden der marine van het Groot Duit sche rijk heeft groot-admiraal Rader een Kerst boodschap gericht, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn dank voor de successen en de slagvaar digheid van de marine. KERSTBOODSCHAP VAN DEN KONING VAN ITAEIë. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de koning-keizer naar Stefani meldt de vol gende boodschap gericht tot de strijders te land, ter zee en in de lucht: „Strijders te land, ter zee en in de lucht. Op dezen heiligen dag gaan mijn gedachten en erken telijkheid meer dan ooit uit naar u, naar u allen, die, den oproep beantwoordend van het vader land, gestreden hebt en zult strijden te land, ter zee en in de lucht. Op dezen dag wensch ik dat u namens mij een hartelijk woord van genegen heid en hulde bereikt. Gij staat tegenover een vijand, die over alle modernste offensieve mid delen beschikt. Maar ge zult weten te bewijzen dat geen enkele hinderpaal en geen enkele moei lijkheid den roemvollen opmarsch van ons Italië kunnen remmen. Strijders te land, ter zee en in de lucht, het geheele volk, dat met mij in u de zeker heid ziet van zijn meest stralende toekomst, is vereenigd in de meest oprechte wenschefi voor uw familieleden". Amerikaansche wapenindustrie wordt continubedrijf. Productie moet verveelvoudigd worden. HOUSTON (Texas), 24 December. In een rede heeft de voorzitter van de lm- en Exporlbank, Jesse Jones, medegedeeld dat het te verwachten is dat de Amerikaansche bewapeningsindustrie bin nenkort veranderd zal moeten worden in een con tinubedrijf. De kosten, die zulks met zich mede brengt, zullen slechts gering zijn. Jesse Jones zeide verder: „Wij hebben moeten vaststellen dat de reusachtige eischen. die aan onze industrieele machinerie gesteld worden, deze bui tengewoon zwaar belasten. De industrie doet al het mogelijke om aan de vraag te voldoen, maar de productie moet verveelvuldigd worden willen wij ens geheel zeker kunnen voelen. Het wordt mis schien wel noodzakelijk dat wij in een dag zooveel presteeren als anders in 3 of 4 dagen. Misschien is dat thans nog geen dringende noodzakelijkheid, het kan het echter in de naaste toekomst zijn. Tot nu toe is de meerderheid van het volk zich nog geheel niet ervan bewust, wat de toekomst ons nog kan brengen. Ik hoop dat wij nooit in een oorlog betrokken zullen worden, doch of wij dit wénschen ja of neen, het zou dwaasheid zijn om niet in te zien dat dit mogelijk kan zijn. (United Press) De secretaris van het Witte Huis, Stephen Early, heeft blijkens een D.N.B.-bericht medege deeld dat president Roosevelt in zijn radiorede van Zondag a.s. zeer zeker over de Amerikaansche hulp aan Engeland zal spreken, doch geen cijfers zal noemen. Early liet doorschemeren dat Roose velt zich uitvoerig zal bezighouden met de be spoediging der productie van oorlogsmateriaal in de Vereenigde Staten. Kerstmis 1940, VICTOR EMMANUEL. Kerstviering bij de soldaten fronta rbeiders. IN HET WESTEN, 26 Dec. (D.N.B.). Even als het vorige jaar heeft de Führer de Kerst dagen te midden van de soldaten en de frontarbeiders in het Westen doorgebracht. Ditmaal heeft hij in hoofdzaak verbleven bij de eenheden der drie wapens, die deze maan den de ononderbroken actie tegen Engeland ondernemen. Op den Eersten Kerstdag heeft de Führer de Kerstviering van mannen der organisatie-Todt in de nabijheid van een zware verdragende batterij bijgewoond. In een toespraak zeide hij dat hij de overwinning onvoorwaardelijk zeker achtte. Hij gaf den frontarbeiders het parool voor het nieuwe jaar: „Voor ons ligt de vrijheid en daarin de toe komst van ons volk, achter ons liggen de bitter ste ervaringen en in ons leeft het onwrikbare besluit dat uit dezen oorlog een beter en schoo ner Duitsch Rijk zal ontstaan". Op zijn verderen tocht langs de kust bezocht Hitier de eene batterij na de andere. In den na middag reisde hij door Boulogne om daarna een bezoek te brengen aan eenige eskaders vlieg tuigen. Ook tot de vliegers sprak hij van de ze kerheid der overwinning. Den avond bracht hij met zijn medewerkers in intiemen kring door. De Eerste Kerstdag was voor een der bekend ste en succesrijkste gevechtseskaders gereser veerd, de tweede was aan de soldaten van het leger gewijd. Overal werd de Führer met een on beschrijfelijk gejuich begroet. De prachtige stemming waarin Hitier de troepen overal aan trof was voor alle deelnemers aan den tocht een verblijdende ervaring. De geest van den Duit schen soldaat aan het front kan met enkele woorden geteekend worden: strijdvaardigheid tot het uiterste en een krachtig en zelfbewust zeker zijn van de overwinning. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Uit Washington meldt het D.N.B.: President Roosevelt heeft een Kerstboodschap gericht tot het Amerikaansche volk, waarin hij o.a. verklaar- de dat de meerderheid der volken de hoop op de vorming van een betere wereld nog niet heeft opgeheven. Ook de Amerikanen zouden willen deelnemen aan de oprichting van deze betere wereld en wel langs vreedzamen weg. Tenslotte zegt president Roosevelt dat de bevol king der Vereenigde Staten het Kerstfeest van dit jaar tot een vreugdefeest voor de kinderen moet maken, aangezien het voor volwassenen geen vreugdefeest kan zijn. KERSTBOODSCHAP VAN PcTAIN. Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pctaim, richtte de volgende Kerstboodschap tot het Fran sche volk: „Vergeet niet dat het Kerstmis is, de nacht der hoop. Een nieuw Frankrijk is geboren. Dit Frankrijk is voortgekomen uit uw beproevin gen, de roerselen van uw consciëntie en uw offers. Gij zult het verstaan van dit Frankrijk een mooi land te maken. Hebt vertrouwen, hebt nieuwen moed. Doet een gelofte met alle krachten aan deze wederoprichting mede te werken, opdat uw kin deren weder een blij Kerstfeest kannen vieren. Schaart u om -mij voor dit Frankrijk. Een nieuw, gezond Frankrijk groeit op en wordt steeds stex-ker. Weldra zult gij de ster zien 'die uw lot zal leiden". (D.N.B.) Stefani meldt uit Istanboel: Woensdagmorgen zijn te Erzindjan, Gumuchine, Ordu en in ahdere plaatsen in Anatolxë aardschokken gevoeld. On danks de hevigheid der schokken zijn er geen slachtoffers te betreuren, noch is schade aange richt. De speciale Turksche Kamercomissie heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij voor de landsverdediging een buitengewoon crediet van 50 millioen Turksche ponden wordt uitgetrokken. (Stefani) Aan de kroonprinses van Italië, die naar het D.N.B. verneemt den wensch te kennen had gegeven tot de fascistische partij toe te treden, is het bewijs van lidmaatschap overhandigd. De Thailandsche minister-president heeft tegenover den correspondent van de „Hotsji Sjim- boen" te Bangkok verklaard dat Thailand geen derde mogendheid zal vei-zoeken om bemiddeling in het conflict met Franseh Indo China, daar het voornemens is de aangelegenheid zelf en zonder in menging van een derde mogendheid te regelen. (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag tegen twee uur is te Sevilla een lichte aardbeving gevoeld. In eenige wijken wei-den huizen en schoor- steenen licht beschadigd, aldus verneemt het DN.B. uit Sevilla. De Joego Slavische minister-president Tsetko- witsj en de minister zonder portefeuille Kostanti- nowitsj hebben Donderdag een bezoek aan den Kroatenleider en vice-premier Matsjek te Koepinaz in Kroatië gebx-acht. Men gelooft, volgens Stefani dat de mogelijkheid van een kabinetswijziging be sproken is en dat de nieuwe vooi-zitter der Slo- weensche partijKoelowez, tot de nieuwe regeering zal toetreden. Uit New-York verneemt het D.N.B.: In de nabijheid van Savannah (Geoi-gia) geraakten twee auto's in botsing, waarbij zeven inzittenden op de plaats om het leven kwamen en vier levensgevaar lijk gewond werden. Uit een ongenoemde Oost-Canadeesche haven wordt gemeld dat drie kazei-nes van de Canadee- sche marine in brand zijn gei-aakt. Hiex-bij is een matroos om het leven gekomen. Zeven matrozen wei-den gewond. (D.N.B.) m w II ook met Ouwejaar 'n glas wijn 'n warme punch 'n fijne cognac Wij hebben nog rui me voorraden oude kwaliteiten. Koop vroegtijdig bestel in de morgen uren. Elke kooper gratis een spel bridge- kaarten. Winkels door de geheele stad. Na 7 uur mag niet meer worden afge leverd. Bestellingen gaarne v. d. middag (Adv. Ingez. Med.) Met de sporen van den winter beladen arriveerden de schuiten in de haven van Meppcl. (foto Pax-Holland) Het D.N.B. publiceert de volgende legerberich ten van het opperbevel der Duitsche weermacht: DINSDAG. Bij een actie van motortorpedobooten aan de Engelsche Oostkust op 23 December, heeft zoo als reeds gemeld' de boot, waarop zich de com mandant bevond, een Britsch tankschip van 10.000 br.t. en een vrachtschip van 6.000 b.rt. tot zinken gebracht. Dit resultaat werd behaald or'danks de krachtige bescherming der vijandelijke schepen door zes Britsche torpedojagers. Tusschen onze motortorpedobooten en de torpedojagers ontstond een kort gevecht van dichtbij. Alle motortorpedo booten keerden onbeschadigd naar haar steunpun ten terug. Een duikboot heeft 25.000 b.r.t. vijande lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Op 23 December deden zware gevechtsvliegtui gen aanvallen op scheepsconcentraties in Loch- Liinnhe aan de Westkust van Schotland, en wel met goed resultaat. Een koopvaardijschip van 12.000 b.r.t. kreeg twee voltreffers van middelzwaar kali ber. Twee andere groote koopvaardijschepen wer den elk getroffen door een bom van middelzwaar kaliber en voorts werden nog vier andere koop vaardijschepen beschadigd. Tijdëns de gewapende verkenningsvluchten werden verscheidene spoor treinen met mitrailleurs beschoten. Bij een aanval op Great-Yarmouth kon een treffer in een belang rijke installatie worden waargenomen. In den nacht van 23 op 24 December deden sterke formaties van het luchtwapen weer met succes aanvallen op Man. Chester en Londen. In Londen en vooral in Man chester ontstonden verscheidene groote en vele kleine branden. Eenige Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 December weer brisant-' en brandbommen geworpen in de zuidwestelijke grensgebieden. Zij veroorzaakten echter slechts ge ringe schade aan gebouwen. In den nacht van 22 op 23 December werden twee Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Een eigen vlieg tuig keerde niet terug. WOENSDAG. „Duitsche motortorpedobooten hebben op 23 De cember behalve de reeds vermelde twee schepen nog een derde vijandelijk stoomschip van 2500 brt. in den grond geboord. Na de aanvallen van sterke formaties gevechts vliegers in den nacht op 24 December op Man chester. welke bij goed zicht en tot op grooten af stand lichtenden vuurgloed weer zeer effectief waren, heeft het Duitsche luchtwapen op 24 en 25 December geen aanvalshandelingen ondernomen. Ook de vijand heeft Duitsch rijksgebied niet aangevallen". DONDERDAG. „In den nacht van 24 op 25 December en den 25en December overdag heeft zich geen enkele ver meldenswaardige gebeurtenis voorgedaan". menten, die op 23 December werd aangevallen door gepantserde auto's, deze gedwongen met ver liezen terug te trekken. Gisteren tegen 12 uur 20 des middags heeft een vijandelijk vliegtuig boven Napels en omgeving gevlogen. Eenige brandbommen werden neerge worpen benevens de gebruikelijke vlugschriften." DONDERDAG. Weermachtbericht no. 202 heeft den volgenden inhoud: „In het grensgebied van Cvrenaïca om Bardia levendige vijandelijke artillerieacties, door 0113 beantwoord. Een aanval op een van onze woes- tijnposten is afgeslagen. In den nacht van 24 op 25 December is een vooruitgeschoven vijan delijke basis aan een hevig luchtbombardement onderworpen: een oorlogsschip Is getroffen. Bo vendien zijn kernen gemotoriseerde strijdmid delen in Zuid-Cyrenaïca doeltreffend gebom bardeerd. Aan het Grieksche front hebben wij op ver schillende punten aanvallen afgeslagen, den vijand gevoelige verliezen toegebracht en ge vangenen gemaakt. Enkele formaties bommen werpers hebben vlootbases en haveninstallaties van den vijand getroffen die bij de ontwikke ling van de huidige operaties betrokken zijn. Bij den vijandelijken aanval op Valona. ge meld in het 201ste weermachtbericht, heeft het luchtafweergeschut van de marine een vijande lijk vliegtuig neergeschoten. Aan het Soedanfront in Oost-Afrika activiteit van patrouilles en in de lucht. Vijandelijke troe pen in hun kamp en colonnes op marsch zijn met machinegeweervuur en bommen bestookt. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. De duikboot „Serpente" onder bevel van lui tenant ter zee tweede klasse Antonio Dotta heeft in den nacht van 20 op 21 dezer in het centrale deel van de Middellandsche Zee een vijandelijke vlootformatie aangevallen, twee tor pedo's op een lichten kruiser afgeschoten en hem tot zinken gebracht, naar door de luchtver- kenning vastgesteld is. De duikboot „Mocenigo" onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Alberto Agostini heeft op den Atlantischen Oceaan twee groote koopvaarders met kanon schoten tot zinken gebracht en een ander schip getorpedeerd." Een klimpartij «ver rotsblokken als oefening; voor de infanterie der Duitsche weermacht. (foto Weltbiid) Stefani maakt onderstaande weermachtsberich- ten van het Italiaansche hoofdkwartier bekend Dinsdag. Weermachtsbericht no. 200 meldt: ..In de grenszone van Cyrenaica heeft onze ar tillerie met haar vuur de pantserwagens en tanks van den vijand getroffen, die onze stellingen ge naderd waren. Onze luchtmacht ondernam een zeer geslaagde actie tegen de gemechaniseerde strijdmiddelen en tegen een vooruitgeschoven vijandelijke basis. Tijdens een luchtgevecht heb ben onze jagers twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. Een van onze toestellen is van een verkenningsvlucht niet teruggekeerd. Het torpedovliegtuig, dat een Engelschen hulp- kruiser tot zinken heeft gebracht, waarvan mel ding is gemaakt in het weermachtsbericht no. 199: had als waarnemer aan boord den luitenant ter zee Slever en als bestuurder den luitenant Galim berti. Aan het Grieksche front werden eenige aan vallen van den vijand wien zware verliezen wer den toegebracht, afgeslagen. Tijdens patrouilles werden krijgsgevangenen gemaakt en werden machinegeweren en talrijke geweren buitgemaakt. De afdeeling Alpeniagens „Julis" heeft zich weer bijzonder onderscheiden. In Oost-Afrika, aan de grens van den Soedan, is de aanval van een vijandelijke afdeeling, die onze vooruitgeschoven stollingen probeerde te naderen, afgeslagen." Weermachtsbericht 201 luidt: „In de grenszone van Cyrenaica is de toestand ongewijzigd. Formaties luchtstrijdkrachten zijn voortgegaan met het bombardeeren en het richten van mitrailleurvuur op de vijandelijke gemotori seerde strijdkrachten. Vooruitgeschoven vijande lijke troepen zijn wederom onderworpen aan een intensief bombardement. Op een luchtbasis zijn ontploffingen en branden waargenomen. In Tripolis heeft de vijand de stad en de haven van Tripoli gebombardeerd en er eenige schade aangericht. Het slechte weer heeft de operaties aan het Grieksche front belemmerd. Vijandelijke aanvals- pogingen werden afgeslagen. Een van onze jacht- formaties, die op een beschermingskruistocht was. heeft een vijandelijken aanval op de lucht op Valona levendig belemmerd en mitrailleurvuur gericht op de Blenheimtoestellen. die zich aan het gevecht onttrokken en achtervolgd werden. In Oost-Afrika. aan de Soedaneesche grens, heeft een van onze op verkenning zijnde dctache- KTrafalgar MAPBELLi E S TT P O N K SPANJE-/ 'NALGECiRASfVL ALINEA V GIBRALTAR (BMTSCti m tarifa^--- AAZILA-' l' TE TQ[AN yv:i - I SP VAROKKO C L AR ACHE E <sarelb 'estmgen Het kaartje geeft de Tanger-zöne weer, welke dezer dagen bij Spaansch-Marokko is ingelijfd. Hiertegen heeft Engeland te Madrid protest aan- geteekend omdat het gebied vroeger internatio naal en onversterkt was. Engeland vreest dat, wanneer Tanger zou ver sterkt worden, Gibraltar zijn beteekenis als sleutel van de Middellandsche Zee zal verliezen. Op het kaartje kan men de ligging van Tanger ten opzichte van Gibraltar overzien. (Cartografisch Bureau voor de Nedcrlandsche Dagbladpers). RACie.,1 PROGRAMMA ZATERDAG 28 DECEMBER 1310. HII.VERSUM I, 415 M. Ncdcrlandsch Programma. VARA. a.oo Nieuwsberichten a. n. p.. gramofoonmuziek (ca. 8.30 VARA-Almanak) 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 voor arbeiders In de Continubedrijven. 12.on Esmeralda en soliste dn de pauze: VARA-Almanak). 12.45 Nleuws- en economische berichten A. N. P. ï.oo Orgelspel. 1.45 Gramofoonnni/.iek, 2.00 Causerie „Ken zeldzaam hemel- versehijnsel". 3.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalf- uurtje. 3.30 Sylvia-Amusementsorkest. 4.15 Lezing ..Ka raktervorming bij lichamelijke opvoeding". 4 35 Orgel spel en zangdcclamatie. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. p. 5.30 VARA- orkest. fi 00 Causei;ie „Van Staat en Maatschappij". G.1S VARA-orkest 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en Nieuwsberichten A. N p., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO. 8 00 Nieuwsberichten A. N, P. 8.15 WIJ beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek. 12.15 Gcza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A, N. P. 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Ge/a Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 1.43 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de Jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO: Causerie „Onder de kansel". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. p s.30 Reportage, 6.00 Sportpraatje. 6.15 Propaagnria-toespraak. 6.30 Overpeinzing met muzikni« omlijsting, fi.45—7.00 Actueele reportage of gramofoontnu- ziek, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9