Teleurstelling onder het Zwitsersche volk s In het Buitenland. KALK) PECERAUMA ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 HAARDE M'S D'AGBtSD De verwerping der wet over de verplichte militaire voor opleiding van de Zwitsersche jeugd. Velerlei oorzaken voor de verwerping. Ontstemmong over de houding der volksvertegenwoordigers. GENèVE, December 1940. Het was zeker niet voor den eersten keer. dat het Zwitsersche volk bij referendum ëëa wet verwierp, die tevoren de vrijwel eenstemmige goedkeuring van kamer en senaat verkregen had en die tijdens den referendumstrijd door alle politieke partijen en door vrijwel de geheele pers aan de stemgerechtig den ter aannemirg werd aanbevolen. Afgezien van oudere voorbeelden in een niet gering aantal was ook het vorige jaar, toevallig ook juist in Decem ber, hetzelfde gebeurd met de wet, houdende de pensioensregeling der staatsambtenaren. Regeering en parlement weten dus reeds uit droeve ervaring heel goed, dat de vrijwel eenstemmige aanneming van een wet door de beide deelen der volksver tegenwoordiging nog volstrekt niet waarborgt, dat die. wet inderdaad in werking zal treden! De nu verworpen wet over de verplichte militaire vooropleiding der Zwitsersche jeugd wilde de ge zondheid der jongens bevorderen en tevens bewerk stelligen, dat zij bij het betreden der recruten- school op 19-jarigen leeftijd reeds eenige opleiding tot het goed vervullen van hun militairen dienst zouden ontvangen hebben. Heel veel werd van de Zwitsersche jongeos niet verlangd. Op 15, 16 en 17-jarigen leeftijd zouden zij per jaar minstens 60 uur aan gymnastiek moeten doen. Op hun 16e en 17e jaar zouden zij zich bovendien gedurende 24 uur per jaar in het schieten moeten bekwamen. Eindelijk zouden zij op 18-jarigen leeftijd geduren de 60 uren van het jaar een militairen cursus moe ten volgen, voor zooverre zij bij het geneeskundig onderzoek geschikt voor den militairen dienst wa ren verklaard. Al deze oefeningen zouden onder staatstoezicht moeten plaats vinden. Ofschoon deze wet, zooals gezegd, door alle his torische partijen (vrijzinnigen, katholieken, boeren, sociaal-democraten, liberaal-conservatieven) en ook door de nieuwere partij der „onafhankelijken" warm ter aanneming werd aanbevolen en eveneens Generaal Guisan en de overige legerleiding er voor ijverden, evenals alle Zwitsersche sportbonden, werd de wet met een meerderheid van ruim 87.000 stemmen (430.000 neen's tegenover ruim 342.000 ja's) verworpen. Deze verwerping was nog des te verrassender, omdat tegenover de levendige propa ganda der voorstanders een volkomen lijdelijkheid der tegenstanders bestaan had. Het comité, dat de 30.000 handteekeningen voor de referendum-aan vrage tegen de wet had bijeengebracht, .onthield zich van iedere openbare propaganda, om tot ver werping aan te sporen! Het stelde zich op het standpunt, dat het in het begin van het jaar bij het verzamelen der handteekeningen onder de referen dum-aanvrage reeds duidelijk genoeg op de be zwaren gewezen had! De 430.000 neen-zeggers zullen ongetwijfeld uit heel verschillende overwegingen him „neen" heb ben uitgebracht. Er waren veel boeren, die er te gen opkwamen, dat de staat, die door de mobilisatie toch reeds zooveel arbeidskrachten van het land verwijderd houdt, nu ook nog de zonen der land bouwers en van him knechten aan den arbeid op het land zou «aan onttrekken. Er waren ook dui zenden katholieken en anderen, die de godsdien stige opvoeding der jeugd van groote beteekenis achten, die de wet verwierpen uit vrees, dat de lichaamsoefeningen op Zondag zouden gehouden worden en dat daardoor de belangstelling der jeugd voor de sport nog meer zou ontwikkeld worden ten nadeele van de belangstelling der jongeren voor geestelijke vraagstukken. Er waren- ook tal van fa natieke federalisten, die er tegen protesteerden, dat de staat zich thars ook met de lichamelijke oefening der jeugd vóór den dienstplichtigen leef tijd zou gaan bezig houden, terwijl de staat tot dus verre zijn handen althans van het opvoedings- vraagstuk had afgehouden en op dit gebied aan de kantons volkomen vrijheid van regeling had ge laten. Weer anderen wilden .van iedercn dwang aan de jeugd niets weten, verzetten zich tegen de zen eersten stap in de richting van een „staats- jeugd" en hieven de leuze van verdediging der vrijheid aan. Ongetwijfeld zullen duizenden stemgerechtigden uit een dezer oorzaken hun „neen" in de stembus hebben geworpen. En dit aantal „neen"-stemmers werd zeker nög verhoogd door de ongeveer 80.000 personen, die uit anarchistische Opvattingen of uit algemeene ontevredenheid tegen iederen nieuwen staatsmaatregel, van welken aard ook, piegen te stemmen. En toch is men hier. overtuigd, dat al deze ver schillende oorzaken tot het uitbrengen van een „neen" niet voldoende zouden zijn geweest, om een verwerpende meerderheid in het land tot stand te brengen. Nog een andere talrijke groep tegenstem mers was noodig, om deze meerderheid te verze keren: de talrijke groep van bijzondere misnoeg den (wél van de 80.000 tegenstemmers door dik en dun te onderscheiden!), die juist onder de tegen woordige omstandigheden een genoegen er in schepten aan de regeering en vooral aan hun eigen volksvertegenwoordiging een nederlaag te bereiden! Het aldus gebleken misnoegen bij een groot deel der bevolking is naar de vrijwel algemeen hier heerschende meeninig nog belangrijker dan de ver werping der wet op zichzelf en verdient de ernstige aandacht van de politieke leiders van het land. Dat er menschen zijn die, van zuiver indivi dueel egoïstisch standpunt de zaken bekijkend, ontstemd zijn, omdat de regeering de vroege slui ting der koffiehuizen heeft bevolen of de alge meene verduistering heeft voorgeschreven, om dat de boterrantsoeneering te scherp is of om dat de kleederkaart al te veel punten juist voor een winterjas verlangt enz enz., h.et spreekt van zelf en over deze soort vart' misnoegen behoeft men zich het hoofd niet te breken. Ernstiger is echter dat er velen in den lande zijn, die sinds eenigen tijd het algemeene vertrouwen in de leiding van het land verloren hebben. Men beschuldigt de re geering ervan, dat zij zelf geen vasten koers meer heeft op economisch gebied en zich bij de onver mijdelijke oplegging van nieuwe vrijheidsbeper kingen van economischen aard door de toevallige oogenbliksomstandigheden laat leiden in plaats van een zorgvuldig voorbereid plan te hebben. En zoo vreest men eveneens, dat de regeering op meer politiek gebied niet precies weet wat zij wil. Ieder een is het erover eens, dat Zwitserland zich aan het „nieuwe Europa" zal hebben aan te passen. Iedereen is het ook erover eens, dat deze aan passing de onafhankelijkheid van Zwitserland niet naar buitenlandsche voorbeelden, doch onder in achtneming van de Zwitsersche eigenaardigheid zal moeten geschieden. Doch wat doet de regeering, om deze aanpassing voor te bereiden? Wat zal zij doen, wanneer het oogenblik ervoor aangebroken zal zijn? Er bestaat onder het volk geen vol strekt vertrouwen meer, dat de tegenwoordige leden der regeering tegen deze uiterst moeilijke taak inderdaad opgewassen zijn. Dit drukt op de geheele stemming onder het.volk. Nu werd juist in dezelfde dagen, waarop de kiezers tot een „je" ten gunste van de wet over de verplichte militaire vooropleiding wei-den aan gespoord, in parlementaire kringen de verkie zing van twee nieuwe ministers voorbereid in plaats van de ministers voor militaire aangelegen heden en voor justitie Minger en Baumann. die ambtsmoede, tegen het einde van dit jaar uit de regeering zullen treden. Het zijn twee ministers met groote toewijding aan de belangen van het volk, met trouw aan de staatsinrichting, met on kreukbaar karakter, die in de achter ons liggende vredesjaren hun land uitstekend gediend hebben. Doch zij gevoelen zelf, dat zij geen wijden staatsmansblik hebben onV de komende groote vraagstukken goed te kunnen oplossen. Het volk hoopte nu dat de politieke partijen deze gelegen heid zouden aangrijpen om ervoor te zorgen, dat de vereenigde vergadering van kamer en senaat thans twee onafhankelijke mannen van buiten gewone begaafdheid in de regeering zou kiezen. De ontstemming was daarom groot, toen bij de voorbereiding der ministersverkiezing het gewone kleingeestige politieke spelletje weder ging be ginnen er. de leiders der kamerfracties zich meer afvroegen, uit welk kanton iemand afkomstig was en tot welke politieke-partij hij behoorde, dan of hij een goede Zwitser was, in staat de groote vraagstukken van den tegenwoordigen tijd met open en wijden blik te beoordeelen. Het dezer dagen te Bern plaats gevonden hebbende politieke „gekonkel" over de ministersverkiezing is er stel lig voor een groot deel verantwoordelijk voor, dat de wet over de militaire vooropleiding door het hierover misnoegde volk verworpen is. Gelukkig bestaan er thans eenige aanwijzingen, dat men ook in parlementaire kringen te Bern over het 't aan het licht getreden misnoegen van het Zwit sersche volk geschrokken is en dat men wellicht nog te elfder ure 'n ministersverkiezing zal weten voort te brengen, die aan de gerechtvaardigde wenschen van het volk, dat slechts de allerbeste staatsmanskrachten thans tot de regeering moeten geroepen worden, bevrediging zal schenken. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Britsche aanvallen op West- Frankrijk. Bordeaux gebombardeerd. BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.) Ofschoon de Duitsche luchtstrijdkrachten, naar het Duitsche weermachtsbericht reeds heeft medegedeeld, lij- dens de Kerstdagen iedere gevechtsactie heeft nagelaten, heeft de R. A. F. aanvallen onderno men op West-Frankrijk. In den loop van den Donderdagavond bombardeerden de Engelschen Bordeaux. De aanval werd ten uitvoer gelegd in een vorm, die geenerlei militaire of tactische beteekenis te zien gaf. Onder de Fransche bur gerbevolking vielen eenige dooden en gewonden. Het Duitsche luchtafweergeschut antwoordde onmiddellijk energiek op den aanval en verdreef de aanvallers met buitengewoon goed gericht systematisch vuur. Eenige bommenwerpers zijn waarschijnlijk zoo zwaar getroffen, dat zij wel nauwelijks naar hun basis kunnen zijn terug gevlogen. Een toestel van het type Handley Page werd brandend neergeschoten, waarbij een lid der bemanning werd gedood. De drie andere kon den met een valscherm landen. Ook St. Malo aangevallen. BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van welingelichte militaire zijde verneemt, heb ben Engelsche vliegtuigen in den loop van gis teravond niet alleen Bordeaux, maar ook St.- Malo, Dinard en Lessay, aangevallen. Onder de Fransche bevolking hebben deze aanvallen ver bittering gewekt. Als bijzonder provoceerend wordt de aanval van "een golf Engelsche vliegtui gen gevoeld, die in een scheervlucht zonder systeem hun bommen neerwierpen. De door de R.A.F. uitgevoerde acties hadden geen resultaat. Er ontstond geen militaire schade. Duitsch legerbericht De luchtaanvallen op Frankrijk. BERLIJN, 27 Decmber (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Terwijl het Duitsche luchtwapen ook op den Tweeden Kerstdag geen aanvalshandelingen tegen het Britsche eiland heeft ondernomen, hebben Britsche vliegtuigen op dien dag en in den daar op volgenden nacht vliegvelden, haveninstallaties en steden in het bezette Frankrijk met bommmen aangevallen. Onder de Fransche bevolking ont stonden verliezen en vielen dooden en gewonden. Militaire installaties werden niet getroffen. Lucht afweergeschut school een Britsch vliegtuig neer. Batterijen verdragend geschut van het leger en de marine hebben op 2-7 December in den ochtend vijandelijke schepen in het Kanaal aangevallen. tu liaan sell legerberich t Optreden van artillerie en luchtmacht in Cyrenaica. ERGENS IN ITALIë, 27 December, (Slefani). Het opperbevel der weermacht publiceert weermachtsbericht no. 203. Het luidt als volgt: „In het grensgebied van Cyrenaïca wordt de actie der wederzijdsche artillerie voortgezet, even als de bedrijvigheid der patrouilles. Intensief op treden onzer luchtmacht: bombardementen zijn uitgevoerd op schepen op de reede van een vooruit geschoven basis, op batterijen en gemechaniseerde strijdkrachten. Jachttoestellen leverden een ge vecht met een talrijke formatie Gloster-vliegtuigen, waarvan er drie werden neergeschoten. In de wateren van Cyrenaïca heeft in den ochtend van 26 December een watervliegtuig, dat op zeever kenning was, een vijandelijke duikboot gevonden en doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grïeksche front bedrijvigheid der ar tillerie en acties van plaatselijk karakter. Haven installaties, gemeerde mailschepen en doelen, die rechtstreeks van belang zijn voor de operaties te land, zijn door onze bommenwerpers getroffen. Een poging van den vijand om een van onze bases te treffen is verijdeld door de snelle tusschen- komst van onze jachtvliegtuigen: drie Blenheim- machines zijn neergeschoten. Uit Oost-Afrika niets belangrijks te melden". Waarschuwingen der Duitsche pers. Bevaren van blokkadegebied is gevaarlijk. Het D.N.B. meldt: De Berlijnsche avondbladen bespreken de pogin gen van Engeland en Amerika om de neutraliteits- wet te ontduiken, alsmede het door Ierland uitge sproken verlangen om de neutraliteit onvoorwaar delijk te handhaven. De „Börsenzeitung" herinnert er aan dat De Valera zich nog eens nadrukkelijk genoodzaakt heeft gezien voor de geheele wereld nadruk te leg gen op de vastberadenheid van Eire zijn neutrali teit tegen elke schending met de wapens in de hand te verdedigen. Deze verklaring laat geen achterdeur open en duldt geen ontduiking. Pogingen tot ontduiking wor den echter den laatsten tijd in het Engelsche kamp op steeds dreigender wijze ondernomen. Het blad verwijst er naar hoe den Vereenigden Staten het het denkbeeld aan de hand is gedaan om de neu- traliteitswet zoodanig te wijzigen dat Ierland uit de voor de Amerikaansche scheepvaart gesperde zóne wordt weggenomen, opdat het voor Engeland be stemde Amerikaansche oorlogsmateriaal met Ame rikaansche, schepen naar Ierland en vandaar naai Engeland gebracht kan worden. In de neutrali- teitskwestie, zoo betoogt het blad, heeft alleen Ier land te beslissen en Duitschland zal uiteraard alle pogingen om den Engelschen nieuwe schee psiuimte te verschaffen met de noodige aandacht gadeslaan De „Nachtausgabe" laat de volgende waarschu wing hooren: Duitschland heeft het gebied nor blok kade nauwkeurig vastgesteld. In officieele, aan de geheele wereld ter beschikking staande modedee- lingen, is de grens van het gebied, waarin Duitsch land de blokkade tegen Engeland uitoefent, be paald. In dit gebied kan elk koopvaardijschip aan elke oorlogshandeling worden blootgesteld. De al gemeene waarschuwing, die Duitschland tct de koopvaardijschepen van alle landen heeft gericht, zich niet in dit blokkade gebied te begeven, is nog steeds van kracht en een wijziging "an deze bepalingen ligt niet in het voornemen. AMERIKAANSCHE CONGRESLEDEN OVER DE KWESTIE DER HULPVERLEENING. Uit New York verneemt het D.N.B.: Het tele gram van 150 Amerikanen aan president Roose velt waarin dezen verzocht wordt op de volledigste wijze tot hulpverleening aan Engeland over te gaan, heeft verscheidene senatoren en afge vaardigden aanleiding gegeven hun standpunt te kennen te geven. De democratische senator King eischt de grootst mogelijke hulp aan Engeland, terwijl senator Holt van meening is dat de oproeping afkomstig is. van oorlogophitsers e.d., die financieel belang heb ben bij een voortzetting Van den oorlog. De repu- blikeinsche afgevaardigde Fish stelde voor den onderteekenaars te vragen of zij Amerika bij den oorlog willen betrekken. De republikeinsche sena tor Gurnay was van oordeel dat alle voorstellen voor een hulpverleening aan Engeland door het parlement uiterst nauwgezet dienden te worden overwogen. Terwijl de democratische afgevaardigde Sparkman opkomt voor een zoo uitgebreid mogelijke hulpver leening aan Engeland, waarschuwt de republikein Hoffman dat men eerst aan de V. S. en het Ame rikaansche bewapeningsprogram moet denken. Hij stelt de vraag of Amerika voor Engeland oorlog voert of uitsluitend Amerika verdedigen wil. De democratische afgevaardigde Ramspock sprak zich voor hulp aan Engeland uit, doch verlangde tevenes dat men rekening houdt met de behoeften der Amerikaansche bewapening. De democratische senator Wheeler verklaarde dat met deze oproeping den wensch tot uitdruk king is gebracht Amerika in den oorlog te be trekken. Het is kenmerkend, aldus zeïde Wheeler verder, dat de tekst van het telegram door het Witte Huis is gepubliceerd. Het Witte huis ver keert klaarblijkelijk op vriendschappelijke» voet met diegenen, die voor den oorlog zijn, doch be moeit zich echter nooit met die groepen, die den vrede propageeren. President Roosevelt heeft zich na de Kerst dagen geconcentreerd op de radiorede die hij a.s. Zondag zal houden en waarvoor in de Vereen. Staten groote belangstelling is. De secretaris van den president, Stephen Early, heeft onthuld dat het staatshoofd zal spreken over de kwestie, die op het 'oogenblik het drukst in de Ver. Staten be sproken wordt, n.l. de hulpverJcening aan Enge land. Hij voegde er aan toe dat de rede geen cijfers zal bevatten, doch dat wel uitvoerige mede- deelingen zullen worden gedaan over de versnel ling der Amerikaansche wapenproductie. Niet onmogelijk is dat de rede van den presi dent geen opzienbarende dingen zal bevatten, nu het nieuwe Amerikaansche Congres nog niet bijeen is geweest en zich nog niet over de aangelegen heid der steunverleening aan Groot-Brittannië heeft uitgesproken. Gaat men uit van de mcdedeelingen van den zoojuist te Londen teruggekeerden Britschen mi nister voor de ravitailleering Laylon, dan is er vooreerst geen ingrijpende wijziging in de houding der Ver. Staten te wachten. Naar zijn meening moeten alle Amerkaansche plannen voor hulp aan Engeland rekening houden met de voorwaarde dat de positie van niet-oorlogvoerende mogendheid in het eerstkomende halfjaar niet door de Ver. Staten zal worden gewijzigd. Deze minister ried den Britten aan geen wonder van de Amerikanen te verwachten en uit deze opmerking zou men kunnen afleiden dat er geen reden is groote ver anderingen in de bestaande situatie tegemoet te zien. Welken invloed het voorstel tot uitbreiding dei- hulp van de honderd vijftig „toonaangevende" Amerikanen zal hebben, dient te worden afge wacht. Elders in dit nummmer kan men lezen dat het idee -in de Congreskringen zoowel fanatieke voor standers als felle bestrijders heeft. Engelschen schieten Fransch toestel neer. De Engelsche batterijen luchtafweergeschut heb ben, naar uit La Linea wordt gemeld, een Fransch vliegtuig neergeschoten, dat van Marokko kwam en in noord-oostelijke richting vloog. Het toestel stortte in zee. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Volgens tot' dusver nog niet bevestigde geruch ten zouden zich aan boord van het vliegtuig twee invloedrijke persoonlijkheden van de huidige Fran sche staatsleiding hebben bevonden, die op weg waren naar Vichy. Het toestel zou van Fransch- Marokko naar Toulon of Marseille onderweg zijn geweest. OVERMAKING VAN COUPONS EN DIVIDEN DEN VAN DUITSCHE EFFECTEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën heeft het volgende be paald betreffende het overmaken van coupons en dividenden van Duitsche effecten: Ten einde uitbetaling van coupons en divi denden van Duitsche effecten uit de Neder- landsch-Duitsche clearing te verkrijgen, dient behalve het voor de indiening van clearing- vorderingen voorgeschreven b-formulier, bij het Nederlandse!) Clearinginstituut een door de Vereenigïng voor den Effectenhandel afgegeven op de overmaking betrekking hebbend vereffe ningscertificaat te worden ingediend. De regelen, overeenkomstig welke het vereffe ningscertificaat kan worden verkregen, zoomede de overige vereischten, waaraan voor de uitbe taling moet zijn voldaan, worden door dc Ver eenigïng voor den Effectenhandel na goedkeuring door den secretaris-generaal van het departe ment van financiën vastgesteld. Oe strijd in de Middel- andsche Zee. Een Ita- iaansche oorlogsbodem lost een salvo. (Foto Holland- Atlantic.) No. 29. BLOKFIGUUR-PUZZLE. Horizont aal: Verticaal: 1. Paard. 1. Bedorven. 3. Rivier in Spanje. 2. Kleedingstuk. 5. Stuk leer. 3. Meer in Amerika. 7. Zoogdier. 4. Regelmaat. 9. Lichaamsdeel. 5. Onheil. 10. Woonschip. 6. Tijding. 11. Deel van een boom. 7. Strijdbijl. 13. Onwetend. 8. Doorgang. 14. Sluis. 12. Papegaai. 16. Reeks. 15. Bloeiwijze, 18. Sieraad. 16. Hoofddeksel. 21. Orgaan. 17. Natuurverschijnsel. 22. Karakter. 19. Stad in Frankrijk. 24. Lieveling. 20. Dorp in het Gooi. 26. Geestelijk ambt. 21. Bevel. 27. Opdracht. 23. Moed. 29. Godin der wraak. 25. Lichtdrager. 10 Familielid. 26. Doorgang. 32. Toekomstige, vlin 28. Berg. der. 31. Rivier in Nederland. 34. Lijn van wendingen. 32. Kleur. 36. Vlek- 33. Booze. 38. Deel van een effect. 34. Sprong. 39 Lichaamsdeel. 35. Stof. 40. Gevierde zangeres. 36. Vertrek. 42. Zwemvogel. 37 Lichaamsdeel. 44. Windrichting. 41. Europeaan. 47. Appel. 43. Vochtig. 49 Ernstig. 45. Rivier in Duitsch 51 Vreemde munt. land. 52. Wandversiering. 46. Bergplaats. 54. Maat. 47. Overschot. 55. Boom. 48. Paradijs. 56. Tooi. 49. Belofte. 57. Bedwelming. 50 Brandstof. 58. Getal. 52. Boom. 59. Voedsel. 53 Vloeistof. OPLOSSING VORIGE OPGAVE. No. 28. PAARDENSPRONG-PUZZLE. Spijkers op laag water zoeken. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIG ING. Maandag 30 December a.s. zal op den kinder middag van de Vrouwen Elcctriciteitsvereeni- ging in café-restaurant Brinkmann, Grctote Markt te Haarlem, mevr. BlombergZeeman een Kerstverhaal vertellen. Voorts zullen er films vertoond worden en er is een verrassing in de pauze ZONDAG 2D DECEMBKIt 1910. HILVERSUM J, 415 M. Neilerl.mdsch Profiramiua. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 VARA. 2.00—7.15 KRO. 8.00 Nieuwsberichten A N. P., gramofoonmuziek. Pl.m, 8.30 VARA-Almanak. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Rc- monstrantsche Kerkdienst. 12.00 Esmeralda en solisten. In de pauze: VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten A. N P. 1.00 VARA-oi'kest. 1.45 Ncdcr- landscb Verbond voor Slbbekunde: ..Wie en wat waren onze voorouders?" lezing. 2.00 De Meesterzangers. KRO- Kamerorkest en solisl. 2.30 „Wij leven In een grooten tijd", toespraak. 2.45 KRO-symphonie-orkest. 3.00 Interview. 3.30 KRO-Symphonicorkcst, 4.10 Collegium „Muslca Di- vana" 4.40 KRO-Sympbonie-orkcst. 5.00 Ziekenpraat.ie. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling A. N. P. 5.30 Gra- mofoonmuziek. 8,00 Land en volk van West-Afrika", lezing. G.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueelc reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Nieuwsberichten A. N. P. 7.13 Gramofoonmuziek 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 8.45 Berichten, Engelsch. 9.55 Wij sluiten dan dag. 10.00— 10.15 Nieuwsberichten A. N. P. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 AVRO. 8.30 KRO. 9.30 AVRO. 2.00 VARA 0.(10 NCRV. 5.15—7.15 VARA. s.oo Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.25 Nieuw Nedcrlandseh strijkkwaï tel. 11.00 Decla matie. 11.05 Concertgebouw-orkest en soliste. 12.00 Cyclus „Nederlandsche prozaschrijvers en dichters uit vroeger eeuwen en wij". 12.20 Gramofoonmuziek. 12,40 „Wij slui tentoespraak. 12.45 Nieuws- en economische berich ten A. N, P 1.00 AVRO-Amusementsorkesl, solisten en de AVRO-Girls. 1,45 „Rapporten", causerie. 2.00 Orgelspel. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.20 Goolsch ka mermuziekgezelschap. 4.00 Gereformeerde Kerkdienst. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling A. N. P. 5,30 Voor de kinderen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.40 VARA-Almanak. 6.45 Actuecle reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Nieuws berichten A. N. P. I^AANDAG 30 DECEMBER 1940. HILVERSUM 1, 415 M. Nederlandse!) programma. NCnV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P 8.10 Schriftlezing en Me ditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 pramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 1.30 Viool, piano en gramoofonmuziek. 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Bol Canto en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor luinliefhcbbers. 3.00 Klarinet, alsviool, piano en gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Orgelspel, fi.10 Gramofoon muziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. p. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30—8.45 Be ging „Kerkgezang", NCRV-orkest en solisten (opn.) 9.55 Schriftlezing. 10.00—10.15 Nieuwsberichten A. N. P. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A, N. P., gramofoonmuziek. Pl.m 8,30 VARA-Almanak 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.24 Declamatie. 10.40 Planovoordracht. 11.10 Orgelspel, u.43 VARA-orkest 12.00 Berichten. 12.15 VARA-orkest. In de pauze: VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Esmeralda en soliste. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Vocaal en instru mentaal programma 4.00 Gramofoonmuziek met toelich ting. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO; „Kinderen In de vacantie", causerie. 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten A. N. P. 5.30 „Hel landbouwvraagstuk". lezing. 5.45 Vlaamsche uitzending. 6.25 Orgelspel en zang. fi 4> VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoon* muziek. 7.00 Friesch praatje A. N. F. j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9