ir Necrologie Binnen land Necrologie Buitenland Haar Oudejaarsavond Volksgebruiken bij de Jaarwisseling DINSDAG 31 DECEMBER 1940 TTAAREEM'S D AG B E A D JANUARI: Mr. J. A. Lucardie, industrieel te Rotterdam. Mr. H. W. B. Tichelman, afdeelingschef departe ment' van Financiën, Batavia. Dr. J. Th. Terburgh, oud-hoofdinspectieur van de Volcsgézohiöfeeid. Trof. Dr. I. H. Gosses, geschiedkundige. Prof. Dr. P. V. Sormani, hoogleeraar in de oude talen. Lau Ezerman, tooneelspeler. Wilhelmina Sclnvab, tooneelspeelster. Mathilde Kiehl, tooneelspeelster. J. J. Schott, K.L.M. piloot. F. K. J. Heringa, oud-raadadviseur van Econ. Zaken. Henri Verstijnen, kunstschilder. Eniile van Bosch, bekend operettezanger. Eveline van Been-Kapper, bekend oud-actrice. FEBRUARI: Mevr. M. E. A. Cijfer van Wijngaarden, opricht ster Ned. Padvirdstersgilde. Johan Braakensick, politiek teekenaar. Prof. Dr. A. Slijpen S.J., kenner derLatijnsche letterkunde. Prof. Dr. Ch. E. Benjamins, neus-, keel- en oor- heelkundige. Dr. J. H. GUNNING J.Hzn. emeritus Ned. Herv. predikant en redacteur van „Pniël". (Foto archief H. D.) Ir. J. B. van Loghem, architect en publicist. .Tlir. II. G. van Ilolthe tot Echten, Kamerhheer i.b.d. van H.M. de Koningin. H. J. A. Feber, gep. luit. generaal. L. J. Selieltema, gep. generaal majoor. M. J. A. Masthoff, gep. luit. generaal. H. J. v. d. Broek, gep. generaal-majoor. H. F. C. Baron van Omphal Mulert, gep. luit- generaal. MAART: H. C. Zentgraaff, dir. hoofdred1.' van de „Java- Bode". Louis de Vries, tooneelspeler. M. A. Carré, bekend figuur in circuskringen. Jhr. J. Tj. Alfing von Geusau, generaal-majoor. J. H. O. graaf v. d. Bosch, gep. vice-admiraal. W. C. J. Smit, gep. vice-admiraal. R. C. T. Roosmale Nepveu, oud-gezant te Boeda pest. Dr. ir. J. A. A. M. van Loon, oud-lid der Eerste Kamer. J. W. H. Berden, oud-directeur van de Kunst nijverheidsschool te Amsterdam. APRIL: Mevr. E. Sannes-Sannes, bekende figuur in soc.- Hem. vrouwenbeweging. J. E. A. van Kasteel, pionier der Ned. Padvin- dersbeweging. I. Zwaaf, beleerd komiek. J. F. Staal, bekend architect. Nelly D. Bouwman, Australisch prov. overste der Yrouwen van Nazareth. Ir. J. G. Numans, oud-hoofddir, van den Water staat in Ned.-Indië. F. L. van den Hoff, gep; generaal-majoor. MEI: Dr. W. J. Leyds, oud-staatssecr. en oud-gezant (der Z.-Afr. republiek. C. W. F. P. Baron de Sweerts de Landas Wyborgh, Kamerheer i. b. d. Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State. Mgr. F. J. H. Evers, oud-hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Prof. Dr. J. P. M. de Vries, wiskundige. Dr. Menno ter Braak, letterkundige en essayist. Prof. J. van Gelderen, Staatshuishoudkundige en Kamerlid. *L du Perron, letterkundige. JUNI: W. Kromhout Czn., bekend architect. Mr. J. D, van Ketwich Verschuur, Staatsman en diplomaat. Dr. N. M. Joseplius Jitta, oud-voorzitter van den Gezondheidsraad. Dr. Ir. Th. v. d. Waerden. lid der Tweede Kamer. Mr. L. J. Plemp v. Duiveland, oud-referendaris van Buitenl. Zaken, eere-voorzitter van den N.J.K. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., emeritus Ned. Herv. predikant, redacteur van „Pniël". Prof. C. Broekema, hoogleeraar te Wageringen. JULI: Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, gezant te Boedapest. T, L. Kruys. gep. vice-admiraal. Ds. W. L. Weiter, voormalig hofprediker. Ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, bekend architect. Mr. H. Marsman, dichter en letterkundige. Mevr. L. Meyer-Chrispijn, tooneelspeelster. Bart Verhallen, oud-dir. van de Rotterdamsche Stafmuziek. Y. G. van der Veen, alg. dir. van de „Arbeiders pers". AUGUSTUS: B. Dij .noff, kleeding-irdustrieel. A. J. P. ten Hoopen, textiel-industrieel. II. A. Stheeman, leider van pharmaceutisohe fa briek. Dreves Uitterdijk, pionier van het Esperanto in Nederland. Corn. Pameyer, organist van de Oude Kerk te Amsterdam. SEPTEMBER: Dick Ket, kunstschilder. Edwin vom Rath, bekend kunstbeschermer. Dr. J. Schocmaker, bekend chirurg. D. Kooiman, oud-Gedeputeerde van Noord-Hol land. J. A. A. M. dc Gruyter, industrieel. L. C. A. graaf van Limburg Styrum, oprichter van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer. OCTOBER: Paul Teeuwen, grondlegger der Tegelsche klei- warenindustrie. Mr. K. W. Brevet, oud-president van het Haag- sehe Gerechtshof. Suze Groeneweg, oud-Kamerlid. .T. A. F. Fortuyn, een der oprichters van de S.D.A.P. Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal der Ned. Mij. tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Inldië. J. II. Kok, bekend uitgever. Gerard van Hulzen, schrijver. Louis Contran. bekend komiek. F. Brenninkmeyer, lid der firma G, en A. Bren- nlnkmeyer. Dr. W. J. LEYDS, oud-Staatssecr. en oud-gezant der Z.-Afrikaansche Republiek. (Foto archief H. D.) NOVEMBER: Dr. Chr. E. H. Boissevain, bekende figuur op po litiek, economisch en kunstgebied. Henri van Abbe, stichter der Karei I-fabrieken. Prof. Dr. K. F. Wenchebach, hartspecialist, oud- hoogleeraar te Groningen en Weer.en. W. Hulsebos, uitvinder van een krukasloozen motor. Ir. R. de Kat, oud-dir. der Staatsmijnen in Lim burg- D. G. Boissevain, bekende figuur in financieefe kringen te Amsterdam. Cath. van Rennes, bekend muzïek-paedagoge. A. II. J. Engels, oud-lid der Tweede-Kamer. D. Merens, gep. gen. majoor van het K.N.I.L. Prof. Mr. A. S. de Blccourt, oud-hoogleeraar te Leiden. A. A. Bierlce, voorzitter van den Ned. Bondjtot het redden van drenkelingen. DECEMBER: Dr. W. II. E. Moller, lid der Tweede Kamer. J. W. M. Wins, schilder en illustrator. Prof. Dr. S. R. Steinmetz, oud-hoogleeaar in de sociale geografie. Prof. Dr. M. E. F. T. Dubois, cr.tdekker van de Pithecanthropus erectus. Prof. Dr. A. G. Honig, oud-hoogleeraar te Kam pen. Ds. D. van Krevelen, bekende figuur op drank- bestrij dersgeb ied. Ir. F. M. Beumke, hoofdingenieur bij de Spoor wegen. P. H. A. dc Ridder, gep. luit. gen. oud-inspecteur der luchtbescherming. PERSONALIA. Aan School II der Doopsgezinden te Haarlem is de heer J. de Jong aangesteld als vast onder wijzer en mej. G. Sorgdrager als vaste kweekeling met acte. CURSUS OVER REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. Dr. Noordhof, predikant der Remonstrantsch'' Gereformeerdè gemeente te Haarlem, zal in Januari en Februari een korten cursus geven over de Remonstrantsche Broederschap, haar historie en haar beginsel. JANUARI Senator William Borah, Amerikaanseh staatsman. Giuseppe Motta, oud bondspresident van Zwitserland Edwin Carewe, Amerikaanseh filmregisseur. Julian Besteiro, oud president van de Spaansche Cortes. Albert Richter, Duitsch wielrenner. Salminen, Finsch athleet. Baron von Wiesner, leider der monarchisten in het voormalige Oostenrijk. Jonas Lie, Noorsch schilder. Prof. dr. W. Neumann, Duitsch hartspecialist. FEBRUARI. William Dodd, gewezen Amerikaanseh ambassadeur te Berlijn. Lord Tweedsmuir, gouverneur-generaal van Canada en romanschrijver. J. H. Rosny, schrijver. Von Grona'u. Duitsch generaal, bekend uit den we reldoorlog. Zaunius, oud minister van buitenlandsche zaken van Litauen. Eugène Laermans, Belgisch schilder. Dr. Michael Hainisch, oud-bondspresident Van het voormalige Oostenrijk. Prins Aage van Denemarken, officier in het Fran- sche Vreemdelingenlegioen. MAART. Sir Ian Hamilton, Engelsch generaal. Dr. Karl Muck, Duitsch dirigent. Ralph Arthur Roberts, Duitsch filmacteur. Sir Michael O'Dwyer, oud-gouverneur van de Pundjaab. Selma Lagerlöf, Zweedsch schrijfster. Prof. Gustaaf Sap, Belgisch minister van economi sche zaken. Edouard Branly, Fransch pionier op radiogebied. Michael Savage, minister-president van Nieuw- Zeeland. Sir John Gilmour, Engelsch minister voor de scheep vaart. La Jana, Duitsch danseres en filmactrice. APRIL. Kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs. Charles Sumner Tainter, Amerikaanseh uitvinder. Dr. Karl Muck. (Foto archief H. D.) door B. A. De golven beuken het strand. Het was Eerste Kerstdag. Bij iederen windvlaag zwiept de regen tegen de ruiten van het kleine huisje bovenop het duin, waai de oude Mien Verheyen woonde. Maar daarbinnen is het warm en gezellig en het ruwe weer buiten deert het oude vrouwtje niet, want ze houdt van de zee. ondanks het feit dat die haar het dier baarste heeft ontnomen, dat zij op aarde bezat. Ook nu weer, op dezen laatsten dag van het jaar, verdiept Mien zich in oude herinneringen uit lang' vervlogen dagen. Haar vader bezat een herberg in het dorp aan de zee. waar oude Mien nu nog woont. Mientje was een vroolijk kind; daarna, opgegroeid tot de „mooie Mien", was ze een meisje waar de zeelui graag naar keken. Maar zij had nooit meer oog voor hen, toen ze Hei eenmaal had leeren kennen, een stoeren, ruwen zeeman, maar met een goed hart. Het was ook juist op Oude Jaar, nu veer tig jaar geleden, dat hij als haar verloofde af scheid van haar nam. Hij zou nog één reis maken, daarna zouden zij trouwen. Ze ziet hem weer op zijn schip staan, terwijl hij haar een laatste vaar wel toeriep. Het was de iaatste keer dat ze hem zag, het schip verging tijdens een storm en er werden slechts twee man gered, waartoe Hein niet behoorde. Zelfs geen enkel souvenir heeft ze v-an hem in haar bezit. Hoe ze. het ooit te boven kwam, begteep ze zelf later niet, maar er kwam berusting, n».dat nog veel leed haar deel was geweest. Ook finan cieel kreeg ze het niet gemakkelijk, toen haar ouders jong stierven; maar hard werken was voor haar een goede afleiding. En nu op dezen Oudejaarsavond, nu alle herinne ringen weer boven komen, kan ze zelfs niet droe vig meer gestemd zijn. Ze heeft zoo'n heerlijk licht gevoel van binnen, alsof er vandaag iets erg prettigs zal gebeuren. Maar wat zou dat kunnen zijn? Ze' woOnt daar immers heel eenzaam, al leen met haar verleden in het kleine huisje bo venop het duin en er is nooit meer een sterve ling die naar haar omkijkt. Terwijl ze daar zoo zit te droomen, wordt er plotseling gebeld. Wie zou daar nu op Oude Jaar bij haar kunnen komen? Het is jaren geleden dat Mien haar laatste bezoek ontving. Bovendien, iedereen pleegt zulke dagen indien eenigszins mogelijk in den familiekring door te brengen. Langzaam sloft ze naar de deur en als ze die open doet, ziet ze een verweerden zeeman staan, die haar vraagt even binnen te mogen komen. Ze laat hem binnen en verlegen aan zijn pet draaiend, weet hij niet goed de juiste woorden te vinden om haar het doel van zijn komst te zeg gen. Tenslotte vertelt hij haar dat hij één van de gelukkigen is geweest die tijdens de scheeps ramp werd gered. Hein had hem od het laatste oogenblik nog een voorwerp in de hand gedrukt "met het verzoek dit aan zijn meisje te willen overhandigen. Maar de zeeman was er nooit achter kunnen komen waar ze woonde, totdat hij gisteren bij een ontmoeting met een familielid van Hein het toe vallig hoorde. Hii besloot direct haar het horloge nog op Oudejaarsdag te brengen. Oude Mien weet geen woorden te vinden om hem te bedanken, maar haar ontroering zegt hem genoeg. En als de ruwe zeeman haar huisje heeft ver laten, gaat ze in den leunstoel zitten met een blijden glimlach op haar gezicht en het horloge tegen haar hart gedrukt;-Buiten loeit de storm en de golven beuken het strand. Dezelfde zee die haar Hein ontnomen heeft heeft haar ook iets van hem teruggegeven. Vol moed kan ook oude Mien het nieuwe jaar be groeten. nu de laatste dag des jaars weer wat zon in haar eenzaam leven heeft gebracht. NIETTWE UITGAVEN. „Het groote vraagstuk liefde" door Dorothy Dix. vrij bewerkt door Henriëtte van Eyk. Dorothy Dix is redactrice van een vrouwen tijdschrift in Ame rika en Henriëtte van Eyk heeft dit boek op de van haar bekende geestige wijze bewerkt. Selma Lagerlöf. (Foto archief H. D.) G. N. Barnes, Engelsch oud-minister. Prof. Carl Bosch, Duitsch scheikundige. Wilhelm Dörpfeld, Duitsch archaeoloog. Luisa Tetrazzini, Italiaansch operazangeres. Imre Magyar, Hongaarsch dirigent en componist. MEI. George Lansbury, oud-leider der Britsche Labour- party. Prins Wilhelm van Pruisen, oudste zoon van den ex-kroonprins van Duitschland. Joris van Severen, Vlaming, leider van de Dinaso- beweging. JUNI. Maarschalk Italo Balbo, Italiaansch luchtvaart pionier, gouverneur van Libië. Dr. Machado, oud-president van Portugal. JULI. Bao Dal, keizer van Annam. Von Winterfeldt, Duitsch generaal. Paul Klee, Zwitsersch kunstkenner. Gérardin, Fransch wielrenner. Speicher, Fransch wielrenner. Léon Breton, eere voorzit ter Int. Wielrennersbond (Frankrijk) AUGUSTUS. Prof. Hugo Lederer, Duitsch beeldhouwer. Dr. Frederick Cook', Amerikaanseh Poolreiziger en geneeskundige. Henri Desgranges, organisator van de Tour de France. Walter Chrysler, Amerikaanseh automobielfabri kant. Leo Trotzky, organisator der Russische revolutie. Lord Strickland, oud-gouverneur van Malta. Senator Lundeen, Amerikaanseh politicus. Hertog de Guise, pretendent naar den Franschen troon. Edouard Mïchelin, Fransch rubberindustrieel. SEPTEMBER. Graaf de Broqueville, oud-minister-president van i België, TALRIJK zijn de gebruiken, die vooral op het platteland nog in zwang zijn, wan neer het laatste kalenderblaadje af ge- gescheurd wordt. Oudejaarsdag, gewijd aan Sylvester, die als bisschop van Rome op den 31sten December van het jaar 335 stierf, is een dag van terugzien over alles wat het afgeloo- pen jaar ons gebracht heeft. Een dag van be zinning en van herinneringen. Hoe geheel an ders is zijn opvolger, die zich met veel lawaai aanmeldt. In den Nieuwjaarsnacht wordt er flink geschoten, om .het oude „wég" en het nieuwe jaar „in" te schieten. Bij het geknal voegen zich het gebim-bam der klokken en het gefluit van de sirenes van fabrieken en stoombooten. Waarom al dat lawaai, vragen wij ons af. Het gebeurt om onheil af te weren en de booze gees ten te verdrijven, zoo luidt de eenvoudige verkla ring. Wij, moderne menschen van de 20ste eeuw, zijn ons dat niet meer zoo bewust. Onze hei- densche voorouders dachten daar anders over, zij vierden immers in den midwintertijd het Joelfeest, het feest der vruchtbaarheid ter eere van de terugkeerende, zon. In den Nieuwjaarsmorgen trekken de dorps kinderen al zingende langs de huizen, in de hoop wat lekkers te krijgen. Menige huisvrouw reeds dagen van te voren aan het bakken ge wekt en van haar vele nieuwjaarskoeken of knijpertjes zal zij zeker wel wat aan de jeugd willen aïxtaan. Waar het jongens en meisjes om te doen is laten zij in Drente in hun liedje goed uitko men: „Geluk in 't 'NWuwejaar Hebt gij jaarkoeken klaar, Met een zoop je er bij. Dat is goed voor mij". Het „zoopje" is gelukkig zeer onschuldig en bestaat uit suikerwater of water met stroop. Een Groningsche specialiteit zijn de spekken dikken, een soort spekpannekoek met stukjes metworst er in. Niet minder bekend zijn de Groninger ollewieven, een stuk koek gebakken van roggemeel met stroop en anijszaad. Het symbolische nieuwjaarsgebak, dat overal in ons .land gebakken wordt, zijn de opgerolde wafels of oblieën. (Deze benaming is afgeleid van. het Latijnsche oblatum, dat offergift be- teekent. Evenals het nieuwe jaar nog in zijn windsels is, zoo is dit koekje opgerold. Het bakken gebeurt in speciale koekijzers, die dikwijls versierd zijn met spreuken, wapens en jaartallen. Vooral op het platteland had vroeger elk gezin zijn eigen koekijzer, dat meest bij geboorte of huwelijk ten geschenke gegeven was. Uit een oogpunt van volkskunst zou het de moeite waard zijn meer aandacht te schenken aan deze gebruiksvoorwerpen, die door een een- voudigen dorpssmid kunstig gemaakt zijn. Het lezen van de inschriften is zeer leerrijk; zoo zegt ons een oud Twentsch koekijzer: „Seg niemand u geheim nog u geheime gedachte. Die heden is u vriend sal morgen u verachten." Vooral in Twente maakt men veel werk van het bakken van de nieuwjaarskoeken; geen wonder want men gaat in de eerste dagen van het pas begonnen jaar druk bij elkaar op visite of op zijn Twentsch gezegd uit „hen kooken", wat wil zeggen uit koek eten gaan. Wat het voornaamste is, het nieuwjaar-afwinnen of de tractatie, laten wij hierbij in het midden. In vroegere eeuwen werd het nieuwjaarwen- schen zeer belangrijk gevonden. Aan nieuw-: jaarszangers geen gebrek, maai' daar het hen alleen om een fooi te doen was, werd het nieuw jaar-zingen herhaaldelijk door de overheid ver boden; meestal met weinig succes. Een enkele wensch op rijm, zooals vroeger de nachtwacht, de lantaarnopsteker, de porder en William Bankhead, Speaker van het Amerikaansche Lagerhuis. Arthur de Grccf, Belgisch componist en pianist. Hermann Stöhr, Duilsch schrijver. Estigarribia, president van Paraguay. Walter Conolly, Amerikaanseh filmacteur. Georgia Coleman, Amerikaanseh schoonspringster (zwemmen) OCTOBER Charles Trenet. Fransch chansonnier! Walter Kollo. Duitsch operette-componist. Baron de Vitrolles, de laatste Fransche gezant in Nederland. Vice-admiraal Von Trolha, Duitsch vlootcomman- dant tijdens den wereldoorlog. Tom Mix. Amerikaanseh filmacteur. Luis Companys, (gefusilleerd),oud-president der Catalaansche republiek. Manuel Azana, oud-president der Spaansche re publiek. NOVEMBER. Paul Fratellini, oudste der drie beroemde Fransche clowns. Neville Chamberlain, oud minister-president van Engeland. Lord Robert Baden Powell, stichter der padvinders beweging. Senator Pittman, voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken. Burggraaf Craigavon, premier van Noord-Ierland. Prins Sayonji, adviseur van den Japanschen keizer. Michael Staksrud, Noorsch schaatsenrijder. Hendrik de Smeth, Belgisch schilder. Lord Rothermere, Engelsch krantenmagnaat. Jean Chiappe, hooge commissaris voor Syrië, oud- politieprefect van Parijs. Henri Guillaumet, Fransch verkeersvlieger. DECEMBER. Luitenant-kolonel Wiek, Duitsch gevechtsvlieger. Jan Kubelik, Hongaarsch violist, Tsjech van ge boorte. Pietro Pintor, Italiaansch legergeneraal. Aldo Pellegrini, generaal bij de Italiaansche lucht macht. Baron Schroder, Britsch bankier. Lord Lothian, Engelsch ambassadeur te Washing ton. Mgr. Korosetsj, Joego Slavisch minister. Kyösti Kallio, president van Finland. Pruis Sayonji. (Foto archief H. D.) vele anderen hun klanten kwamen aanbieden, hebben wij nog over. Het is een nieuwjaarsvers uit 1624 van den Haagschen trompetter: Ik, trompetter welbedacht Hou snell en goede wacht. Principael in de nacht, Als yder slapen placht Ik heet Heinderijck Wie is mijns gelijck Die op den Haagse toren, So mijn trompet doet hooren? U.E. dienaar Heinderijck wel grage. Trompetten op den toren van 's-Gravenhage Mijn gebiedende Heeren, Die mijn geven kost en kleêren. De brave man, die volgens den laatsten regel stadskleeren droeg, stak zijn eigen verdien sten niet onder stoelen en banken, wat hem bij het ophalen van het fooitje zeker geen kwaad kon. In het zelf schrijven van een nieuwjaars- wensch op een versierd blad papier, is de jeugd in de Groninger Veenkoloniën een bolleboos. Geschreven in het mooiste schoonschrift worden deze nieuwjaarsrijmen gegeven aan ouders of grootouders. Meestal volgt er een belooning op in klinkende munt. Een merkwaardig gebruik heeft zich tot heden in jiet plaatsje Ootmarsum gehandhaafd. Hoe wel ook daar de nachtwacht reeds lang tot het verleden behoort, doet hij één keer per jaar nog dienst. Voor den oudejaarsnacht is hij spe ciaal aangesteld, maar in zijn taak als nieuw- jaarwenscher wordt hij ter zijde gestaan door jong- en oud Ootmarsum. Nauwelijks heeft de klepperman zijn „twaalf uur heeft de klok, dc klok heeft twaalf" laten hooren of de heilwensch wordt gezongen, waarvan het eerste couplet als volgt luidt: Komt, burgers, komt nu allen terstond, Het nieuwe jaar ingetreden. En wensch 'k u op deez' vasten grond Veel heil, geluk en zegen. Het oude jaar, dat is verdwenen Het nieuwe zijn wij weer ingetreden. Na den rondgang al zingende door het stadje volbracht te hebben, wordt de nachtwacht ten slotte op de schouders genomen en onder luid hoera-geroep rondgedragen. Helaas moet voor het eerst sinds ëeuwen de rondgang wegens da bijzondere tijdsomstandigheden achterwega blijven. Van het nieuwjaarszingen is in de meesta plaatsen niet veel meer overgebleven. Ook de nieuwjaarsprenten met een gedrukt vers er on der zijn vervangen door de prozaïsche kaartjes, waarop vermeld staat dat de bediende van een bepaalde firma u een gelukkig nieuwjaar toe- wenscht. Alleen de post heeft nog handen vol werk om de speciale nieuwjaars-prentbriefkaar ten te bezorgen. Aan weinigen, die zoo'n kaart ontvangen, zal het bekend zijn, dat het feitenlijk een oude Chi- neesche gewoonte is om bij het begin van heb jaar dergelijke kaarten rond te zenden. Zinne beelden van geluk en een lang leven staan op de Chineesche kaart afgebeeld, zooals bij ons vaak het hoefijzer. Waarom juist dit ijzer als gelukbrenger gedacht? Men heeft het hoef ijzer vergeleken met de wassende maan en zooals deze bezig is om vol te worden, zoo hoopt men ook dat het geluk in het komende jaar steeds zal toenemen. Werkelijk geluk heeft het hoefijzer gebracht aan een kruisridder, die bij achter volging de ijzers van zijn paard omgekeerd liet? aanbrengen, zoodat zijn vijandende ver keerde richting opgingen. Bij het verlangen naar een goed jaar, waagde men. zich vroeger aan allerlei voorspellingen. Wanneer moeder, de vrouw aan het koeken- bakken was, werd er op gelet of ze goed uitvie len. Goed gerezen koeken voorspelden immers een goed jaar. Ook op het weer werd den lsten Januari bijzonder gelet, was de wind uit het Noorden dan beteekende dat een voorspoedig jaar. Met dergelijke voorspellingen houden wij ons niet meer bezig, maar geheel zonder vraag of verwachting kunnen wij ons den Nieuwjaars dag toch bezwaarlijk voorstellen. I. VEENHOVEN. Vrouwen Electriciteits- Vereeiiigiiig. Kinder-Kcrstmiddag, De afdeeling Haarlem van dc Vrouwen Electri- citeitsvereeniging bood den kinderen der leden Maandag een Kerstmiddag aan in de Muziekzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem. De zaal was mooi versierd; in een hoek stond een verlichte tent en op een tafel in die tent wa ren allerlei Kerstheerlijkheden (natuurlijk electrisch gebakken!) uitgestald die in de pauze onder de jeugdige feestgangers werden rondge deeld. Maar vóór de pauze waren er eerst verschillen de andere dingen. De voorzitster, mevr. R. van der Noord-Magré hield een korte inleiding tob dezen intiemen Kerstmiddag en droeg een ge dicht voor van Annie de Hoog—Nooy: „Twee Kerstboomen", waaruit de kinderen konden lee ren, niet te veel waarde te hechten aan rijkdom en bezit. Vervolgens vertelde mevr. W. BlombergZee man op de haar eigen boeiende wijze een aardig Kerstverhaal: „Het brandende kerstboompje", waarin sprake was van een kleinen held, die toonde dat ook wie armoedige kleeren draagt, een goed, edel hart kan hebben. Maakte het aan- hooren van dit verhaal voor de kinderen dezen middag al tot een buitengewoon prettigen en vormde de traktatie een welkome afwisseling, na de pauze kwam nog een alleraardigste aanvulling in den vorm van eenige films: één film van zeer gevarieerden inhoud die een beeld gaf van het leven aan boord van een groota Oceaanboot, welke een reis maakte van Am sterdam naar Costaria. Telkens werden ook kijkjes gegeven van de plaatsen die de boot op haar reis aandoet. Daarna volgde nog een hoogst komische trucfilm, die menigen schater lach deed opstijgen. De Vrouwen Electriciteits-vereeniging kan weer op een zeer geslaagden middag terugzien VOORDRACHTEN IN DE TEYLER'S STICHTING TE HAARLEM. De Zaterdagmiddagvoordrachten in Teyler's Stichting te Haarlem zullen dezen winter gehou den worden op 11, 18 en 25 Januari a.s. Er zullen voordrachten worden gehouden over drie Neder- landsche figuren uit de zestiende en zeventiende eeuw: Dirck Volckertsz. Coomhert (1522—1590), te be handelen door prof. dr. B. Becker te Amsterdam op 11 Januari. Simon Stevin (1548—1620) te behandelen door dr. E. J. Dijksterhuis te Oisterwijk op 18 Januari. Isaac Beeckman (1588—1637) te behandelen door den (heer c. de Waard te Vlissingen. ofl 25 Januari.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 13