Haarlem's Dagblad Hkuwj&atsfaf. 1941. Oudejaarsavond. Nieuwe ijkwet THE AMERICAN CLUB Houtverkooping op „Elswout" Zeepbon-aan wijzingen. Mr. H. J. D DEnschedé overleden Weer twee Haarlemmers verdronken Tlieuiaiaat i Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17649 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant» Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot# Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 31 December 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er zal vanavond, als wij afscheid nemen van 1940 en het intredende nieuwe jaar inwijden met elkaar geluk daarin toe te wenschen, een bijzon dere ontroering zijn. In ieder gezin, in eiken groo teren kring ook die bijeen zal wezen. Ik geloof dit te mogen voorzien omdat het Oude Jaar ons volk zulk een ongekende beproeving heeft gebracht, om dat wij het Nieuwe ingaan in onzekerheid over veel wat verder ons overkomen kan en omdat wij niet temin sterk staan. Dat leed en beproeving louteren heeft het Nederlandsche volk in dit jaar als geheel ondervonden. De slagen die gevallen zijn hebben sommigen extra zwaar getroffen door het verlies van hun dierbare naasten, maar niemand die bewust, leeft is ongedeerd gebleven. En toch zullen wij ons allen op dezen Oudejaarsavond moediger en ze kerder voelen dan op den vorigen, toen bij verreweg de meesten de hoop nog leefde dat de oorlog ons land voorbij zou gaan, dat het krijgsgeweld binnen eigen grenzen ons bespaard zou blijven. Ik geloof dat er vanavond meer blijmoedigheid, meer ver trouwen op de toekomst zal zijn dan op 31 Decem ber 1939. Ook omdat wij weten dat er veel van ons gevergd zal worden: in arbeidskracht en in durf en in zelfverloochening. Misschien is de zekerheid, dat ons een moeilijk jaar wacht, beter dan de onze kerheid of het misschien wel eens zou kunnen tegenvallen. De mensch is niet tot een gemakkelijk en zorgeloos bestaan geroepen op deze aarde. Als hij dat zoekt geschiedt het in de beperktheid van zijn inzicht. Als hij het vindt ontdekt hij altijd dat het hem niet het geluk brengt waarvan hij ge droomd had. In zijn diepste wezen vindt het besef, te moeten worstelen met een zware levenstaak, de ware bevrediging. Het zullen geen geslagen, ont moedigde menschen zijn die elkaar vanavond een gelukkig Nieuw Jaar zullen wenschen. Wel be scheidener, nederiger menschen dan in vorige jaren: Bich bewust dat meer van hen gevergd mag worden omdat zij meer te geven hebben, zich bewust van feilen maar ook van grooter mogelijkheid tot sla gen, kleiner tegenover God. Want het Godsvertrou wen moet in deze tijden bij vele kleingeloovigen machtig zijn gegroeid. Een jaar geleden herinnerde ik op deze plaats aan een woord van Maurice Maeterlinck: „Nimmer dooft het vuur, waaruit de drift naar een betere wereld zich voedt". En dit woord, waaruit ook een diep geloof spreekt, zal ditmaal beter verstaan wor den dan toen. Het zal als waarheid verstaan en er kend worden, het zal onze hoop stalen op den wrede, die komen moet en op de herschepping en opbouw van Europa, die niet uit kunnen blijven en waarvoor wij de krachten aanwezig weten. Geloo- ven er nu nog aan een ondergang van het Avond land? Neen.en toch verkeeren wij in zulk een «ritieke phase van een tijdperk vol beroering en «trijd! Ik wens oh u allen een gelukkig Nieuw Jaar. Beteekent dat een jaar waarin alles u meeloopt, waarin het geluk u voortdurend toelacht, waarin tij alle hindernissen kunt ontwijken of ze spelen derwijs overwinnen? Neen, want zooiets kunt gij toch niet verwachten. Maar bovendien: verlangt gij het zelf? Wat zou zulk een jaar u aan voldoening, aan gewonnen levenskracht, aan werkelijk door leefd leven brengen? Weinig of niets. Beter kan ik u sterkte wenschen en vertrouwen, en de rust die daarmee gepaard gaat en die uw inzicht helder, kalm en onbevangen zal doen zijn. Wij hebben het Kerstfeest gevierd en het heeft nog dieper indruk gewekt dan in andere jaren. Wij zullen Oudejaarsavond vieren en het zal een bij zondere Oudejaarsavond zijn, met veel dankbaar heid van allen die nog bijeen zijn en die nog zooveel goeds zullen kunnen verrichten omdat er zooveel te doen zal zijn. Het is een vol leven dat ons wacht en groot zijn de gaven die God den mensch geschon ken heeft om daarin zijn taak te vervullen zoolang hij geroepen is. Het is een zware tijd dien wij be leven. Maar toch ook zeer zeker een groote tijd. R. P. zal 1 Januari in werking treden. Men mag niet meer spreken van onsen en ponden. De nieuwe IJkwet, die reeds in April 1937 werd eangenomen treedt 1 Januari a.s. in werking. Hierin wordt niet langer gesproker van ponden, onsen, ellen, kannen en schepels maar van inder tijd te Parijs internationaal vastgestelde maten en en gewichten en men zal daarvoor in het vervolg ook de daar vastgestelde afkortingen aanhouden. Volgens de nieuwe IJkwet zal ook iedereen verplicht zijn in advertenties, op aankondi gingsborden en in publicaties in dagbladen en tijdschriften deze maten en gewichten te ge bruiken. Men zal dus niet meer mogen spre ken van 1 ons borstplaat doch van 100 g. borst plaat en ook niet van 1 pond thee, doch van 500 g thee. De belangrijkste wijziging van de IJkwet is wel deze, dat in het vervolg niet alleen maten en ge wichten, maar ook meet- en weegwerktuigen on der de controle van de wettelijk daartoe bevoegde ambtenaren zullen vallen. Zooals voor de hand ligt rekent men met een overgangstijdperk en men behoeft zioh dan ook niet ongerust te maken. Zoo is vastgesteld dat meet- of weegwerktuigen, die een behoorlijk meet- of weeg vermogen hebben en behouden, maar die naar het uiterlijk niet geheel aan de nieuwe eischen voldoen, nog tien jaar na het in werking treden der wet mogen worden gebruikt. Maten en gewichten, die telkens herijkt worden maar oude opschriften be vatten, mogen tot 1 Januari 1960 gebuikt worden. Ik wensch u allen met elkaar Het beste in het komend jaar. Als straks het twaalfuursklokje slaat En u in kring tezamen staat, Gaan uw gedachten meer dan ooit Over het jaar dat is voltooid. En al dat ermee samenhing In ernstige herinnering. Er flitsen beelden door u heen Die u verwerkt, geheel alleen In stil gepeins, doch even maar, Dan kijkt u ernstig weer elkaar Vol liefde in de oogen aan, Het nieuwe jaar is ingegaan. Hoe vaag en duister het verschiet, Eén ding ontveinzen wij ons niet, 't Wordt, hoe dan ook, een moeilijk jaar Met zorg en lasten, groot en zwaar, Dat, wat het nog voor ons verbergt, Het uiterste der krachten vergt, Van onze geestkracht, onzen moed, Van onze werkkracht even goed. Welnu, wat ik u heden wensch, Oprecht en ernstig, mensch tot mensch, Is, dat de kracht u wordt gegund, Waar gij uw strijd mee strijden kunt, Den waarlijk zwaren levensstrijd, Ons aller deel in dezen tijd. Versaag niet bij dit nieuw begin, Integendeel, gaat moedig in Het nieuwe straks begonnen jaar, Vereend en krachtig met elkaar, Den blik uit onverschrokken oog Niet neerwaarts richtend, maar omhoog. De taak is zwaar, maar neem u voor: Ik sla er mij ook ditmaal door. Nooit liet ons volk zich nederslaan Als het voor nooden kwam te staan En het thans levende geslacht Is zeker zoo vol moed en kracht, Zoowel naar lichaam als naar geest, Als ooit een vroeger is geweest. Ik wensch jj vrienden, met elkaar, Het beste in het komend jaar. i Januari 1941 van 71 uur in het CONCERTGEBOUW met THE BOBTON FLIPPERS Entree f 0,80 p. r. 14-mans dansorkest lederen Zondagmiddag- en avond DANSEN in DE LEEUWERIK. Ook Nieuwjaarsdag van 7-1 1 uur (Adv. Ingez. Med.) De Italiaansche minister Pavolini ontving te Milaan bij de opening van den hoofdzetel der Duitsch-Italiaansche Cultuurverceniging uit vanden van den gezant Von Mackensen (rechts) het Grootkruis der Orde van den Duitschen Adelaar. (Foto Weltbild.) Elk jaar heeft op het landgoed „Elswout" een houtverkooping plaats. In den regel betreft, dit zoo genaamd gedimd hout. Ten overstaan van 'notaris H. M. van Weel had die verkooping ook Maandag plaats. Op bovenstaande afbeelding kan men zien, dat de animo, niettegenstaande den voortdurenden (Foto K. de Haas) regen, vrij groot was. Hoewel de verkooping onge veer vier uur duurde men wandelde van bosch tot bosch verflauwde de belangstelling geen oogenblik. Er werden dan ook voor het zwaar eiken- en dennen hakhout, alsmede voor het brand- rijs- en takkenboshout behoorlijke prijzen gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 30 Devember. De secreta ris-generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart deelt het volgende mede: TOILET- EN HUISHOUDZEEP Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 .Januari tot en met Vrijdag 31 Januari geeft de met „113" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoud zeep of 150 gram zachte zeep, of 300 gram zachte zeeppasta of 25C gr. zeeppoeder of 600 gr. wasch- poeder. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de zachte zeep van de huidige samenstelling met ingang van -Januari niet meer zal worden aangemaakt. In de plaats hiervoor wordt thans een zachte zeep aan gemaakt met een hooger vetzuurgehalte uenevens een zachte zeeppasta waarvan het vetzuurgehalte uiteraard lager is. De voorraden zachte zeep van de huidige samenstelling kunnen alsnog worden uitverkocht en wei 200 gram op één bon. Voor zoover de verpakking dit toelaat, Ran de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoeveel heden zeep naar keuze tezamen op één bon koopen Voorts blijft de bepaling van kracht, dat ie oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmidde- len en vloeibare zeep, welke zeepsoorten .-hans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht. met dien verstande dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Met betrekking tot de wasscherijen olijl't het voorschrift geldig, dat deze instellingen verplicht zijn voor de behandeling van de gezinswasrb ge durende bovengenoemd tijdvak de met „113" ge nummerde bon van hun cliëntèle in ontvangst te nemen voor het koopen van zeepproducten en hier voor per bon twintig kilogram waschgoed in be handeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels enz., voor zoover het handdoeken, tafelgoed, poetsdoeken en stof doeken betreft, kan ter behandeling worden ge geven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te wor den afgegeven. SCHEERZEEP Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Woensdag 30 April a.s. geeft de met ,,117" genummerde bon welke tegelijk met de tex- tielkaart voor mannelijke personen boven den leeftijd van 15 jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of één tube, dan wel één pot scheercrême. Radioluisteraars kunnen rustig afwachten. 's-GRAVENHAGE, 31 December (A.N.P.) Reeds thans komen verzoeken in voor toezending van luisterdiploma's, verzoeken om ontheffing van de betaling der verplichte luisterbijdrage, mededeelingen dat men niet langer luisteraar wenscht te blijven en in verband daarmede ver zoeken om wegneming van toestellen. De aandacht wordt, er op gevestigd dat derge lijke verzoeken voorshands achterwege kunnen blijven. De luisteraar heeft voor het tegenwoordige niet anders te doen dan af te wachten tot hij in het bezit is van de noodige bescheiden, die 'zoo spoedig mogelijk huis aan huis zullen worden be zorgd. Men behoeft zich voor dien tijd niet ongerust te maken. Bij de beoordeeling of iemand de luis terbijdrage verschuldigd is, zal een behoorlijke overgangstermijn in acht worden genomen. Wat betreft het in bewaring geven van ontvang toestellen zullen zoo spoedig mogelijk nadere in lichtingen per'radio en in de pers worden gedaan. De Noorsche visschers nemen proeven op hun booten met gasgene ratoren, om zoodoende hun bedrijf gaande te kunnen houden. (Foto Weltbild.) Mr. H. J. D. D. Enschedé. (Foto archief H. D.). In den ouderdom van tachtig jaar is te Aerden- hout overleden Mr. H. J. D. D. Enschedé, oud-fir mant der N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem en president-commissaris der N.V. Oprechte Haarlemsche Courant. Mr. Enschedé bezocht de H.B.S. te Haarlem en het gymnasium te Amsterdam. Vervolgens stu deerde hij. aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam en promoveerde op 16 April 1886 op het proefschrift „De Hoofdbeginselen van het Zee-assurantierecht. Historisch toegelicht. Den 29en Januari 1887 kwam hij in dienst der firma Enschedé, waar hem aanvankelijk de be hartiging der belangen van de Opr. Haarl. Crt. toegewezen werd. In verband daarmede was hij eenigen tijd hoofdredacteur van dat blad. Later kreeg hij de afdeeling geldswaardig papier onder zijn leiding. In 1896 volgde hij zijn vader als firmant op: zijn mede-firmanten waren toen mr. Joh. En schedé en mr. Charles Enschedé. Mr. Enschedé heeft in den loop der jaren nog tal van andere functies bekleed. Hij was plaats vervangend kantonrechter en van 19011906 hoofdbestuurslid van den Ned. Journalistenkring (van 19021906 vice-voorzitter)Verder is hij vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrijf en voorzitter van den Bond van Handelaren in Grafische Artikelen en ouderling der Waalsche Kerk geweest. Gedurende een aan tal jaren was hij lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken en hoofdbestuurslid der Vereeniging tot Oprich ting en Exploitatie van volkssanatoria voor borst- lijders in Nederland. Na ruim een halve eeuw zijn krachten aan de firma gewijd te hebben, heeft mr. Enschedé zich op 29 September 1938 teruggetrokken. Mr. Enschedé is altijd een groot liefhebber van reizen geweest. Met uitzondering van Rusland heeft hij geheel Europa bereisd. En voorts -had de letterkunde altijd zijn liefde. De verdiensten van mr. Enschedé werden door de Nederlandsche regeering erkend door zijn be noeming tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Verder ontving hij de onderscheidingen van de Kroonorde van België en van het Ned. Roode Kruis en werd hij ook door de Perzische en de Fransche regeerhïg onderscheiden. Reeds bij zijn tachtigsten verjaardag op 8 Octo ber j.l. was hij lijdende aan een ernstige ziekte waarvan hij niet meer is hersteld. In de duisternis te water geraakt De duisternis heeft Maandag te Haarlem weer twee slachtoffers geëischt. 's Middags één uur werd uit het water van de Brouwersvaart door de politie opgehaald het lijk van den 35-jarigen J. W. V., die 's morgens kwart voor acht zijn woning aan het Brouwersplein had verlaten. Misleid door de duisternis is hij nabij de Assen- delverstraat in het water geloopen. Het lijk werd naar het St.-Elisabeths Gasthuis vervoerd. Maandagmiddag half vijf werd nabij de Friesche Varkensmarkt uit het water van het Spaarne door de politie het lijk van den 64-ja- rigen P. D. opgehaald. Ook hij was tijdens de duisternis te water geloopen. Menschen in de buurt hadden wel hulpgeroep gehoord, maar zij konden niets zien en wisten ook niet, uit welke richting de angstkreet kwam. Dit lijk werd naar het Joles Ziekenhuis overgebracht. Moeder en dochter verdronken. Gisteravond omstreeks negen uur zijn te Meerkerk de 50-jarige vrouw van den veehouder Scherpenzeel en haar 15-jarige dochter door de duisternis misleid in de Wetering naast den Broekscheweg geraakt -en verdronken. Eveneens tengevolge van de duisternis zijn gisteravond te Leiden vijf personen te water ge raakt, waarvan een viertal kon worden gered. Een hunner de 32-jarige kleermaker R. I-C. uit Rijnsburg geraakte omstreeks half elf in de Haarlemmervaart Eerst na een kwartier slaagde men er in zijn lichaam op te halen. De Eerste Hulp heeft nog ge- ruimen tijd gepoogd door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Hedenochtend omstreeks 7 uur is te Den Haag de wielrijder P B. zijn leeftijd is niet bekend woonachtig in de Vierheemskinderenstraat, door cle duisternis misleid in het water van de Troelstra- kade gereden. Hij kon niet meer gered worden. IR. VAN DER VEGTE BEHANDELT FILMZAKEN. 's GRAVENHAGE, 31 December. De raadsad viseur bij het departement van volksvoorlichting on kunsten, de heer ir. W. L. Z. van der Vegte, is door den secretaris-generaal van genoemd depar tement voorloopig belast met de behandeling van «11e film- en bioscoop-aangelegenheden. De Kerstinzanieling voor de Stille Armeii. Een mededeeling van het comité. Hierbij betuigen wij aan allen, dia meegewerkt hebben om onze Kerstinzameling voor de Stille Armen, in korten tijd op zoo schitterende wijze te doen gelukken, onzen harteljjken dank. In de eerste plaats brengen wij onzen dank aan allen, die door hunne milde gaven ons in staat hebben gesteld om in deze donkere dagen een lichtstraal te brengen in vele gezinnen. U hebt ons vertrouwen niet beschaamd. Een. woord van bijzonderen dank ook aan de Plaat selijke Pers, die ons in deze weder zoo krachtig heeft gesteund. De totale uitkeering bedroeg pl.m. f 14.250. Het Comité voor de Stille Armen, Mr. dr. W. P. VIS, Voorzitter. Mr. P. E. BARBAS, Secretary. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat dit jaar een kleine duizend uitkeeringen gedaan zijn, gemiddeld hebben deze f 15 bedragen. Ten behoeve van het Comité voor de .Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank ge stort: Mr. G. A. v. d. B. f 2. Bij het Comité is nog ingekomen: van mej. C. f 20, mevr. A. v. d. S.W. f 10, mej. B. f 2.50. Pag. 1. TREINVERBINDINGEN IN ROEMENIë TENGE VOLGE VAN DE SNEEUW OPGEHEVEN. Uit Boekarest meldt United Press: Het Roe- meensche ministerie van spoorwegen heeft be kend gemaakt dat met ingang van 1 Januari a.s. een groot aantal personentreinen komt te ver vallen, aangezien de sneeuw talrijkij spoorlijnen verspert. Deze maatregel zou het mogelijk maken om afgelegen gebieden door middel van spoor wegtransporten levensmiddelen en andere voor raden te verzorgen. In verband met NIEUWJAAR ver schijnt het volgend nummer van dit blad Donderdag a.s. HEDEN: 14 PAGINA'S. 1 R. P.: Oudejaarsavond. pap. 1 P. Gasus: 1941 pap. 2 Uit de Pers. pap. 6 Op onderzoekingsreis in de arbeids sfeer van den koster pap. 3 Hanna Schabo: Wat een meisje wor den kan. pap. 3 B. K.: De nieuwe tocht. pap. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten pap. 4 B. A.: Haar Oudejaarsavond, pap. 11 I. Veenhoven: Volksgebruiken bij de jaarwisseling. pap. 11 V. P. B. correspondentie: Italië ver trouwt op zijn leger. pap. 13 F. D.: Voorwinter heerscht in het duin. pag. 13 Flitsen: Wat te doen pap. 3 1 Laatste Berichten op pagina 12 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1