AKKERTJES"Kg.?* BOU VYtocA PIKANT; itrunx&i 20c/ ,D." Vertel! 5 mg El en ons en nog een paar De samenstelling van het brood. Dagorders aan Duitsche weermacht DINSDAG 31 DECEMBER 1940 H A A R i: E M'S DAGBEÏD 2 Verduistering is onze pliclit, Weer daarom uitstraling van 't lieht. VAN 31 DEC. 1940 OP 1 JANUARI 1941 van 17.37 lol 9.50 Maansopkomst 11.35 Maansondergang 22.13 Hooftlreckerelieur Spoor gehuldigd. Bij zijn vertrek uit den Politiedienst. Maandag heeft de hoofdrechercheur Th. Spoor wegens het bereiken van den pensioen-gererhtigden leeftijd afscheid van het Haarlemsche politiekorps genomen. Hij heeft daarbij ondervonden hoezeer hij en zijn werk door superieuren en collega's ge waardeerd werden. In de kamer van zijn onmid dellijke» chef, den hoofdinspecteur M. Woud, werd hij ontvangen in tegenwoordigheid van de inspec teurs der recherche J. A. J. Keesom, L. de Fouw en A. S. de Jong. De heer Woud sprak hem ou zeer hartelijke wijze toe en herinnerde aan de lang durige en zeer verdienstelijke loopbaan van den schei denden politieman. De heer Spoor kwam namelijk in 1903 als gewoon agent te Haarlem in dienst. Twee jaar later verliet hij 't korps en keerde in 1909 terug. In 1913 werd hij aangesteld als agent-recher cheur* eerst verrichtte hij gewone recherchediensten maar hij werd later belast met bijzondere diensten, alsmede met den z.g. politieken dienst. In 1933 werd zijn kranig werk beloond met de benoeming tot hoofdagent-rechercheur. De heer Woud bracht den heer Spoor warme hulde voor het vele verdienste lijk werk. dat hij m den Haarlemschen politie dienst heeft verricht. ..Dag en nacht stond hij klaar voor den strijd tegen de misdaad", zei Je heer Woud, die hem vervolgens* eenige geschenken aan bood, mede namens de inspectrice mi*. S. Kr"m, den inspecteur G. J. P. Verschoor en den heer G. J Endlieh. De heer Spoor dankte voor de vriendelijke woor den van den lieer Woud en voor de geschenken. Maandagmiddag drie uur heeft de Commissari; van Politie, de heer E. H. Tenckinck, eveneens op hartelijke wijze afscheid van den heer Spoor ge nomen. GRAAN ALLEEN VOOR DE BROODPRODUCTIE. Het bestuur van de Federatie Haarlem van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhouden de Dranken schrijft ons o.a. dat het einde van het jaar 1940 nadert. Het komende jaar zal moeilijk zijn. Maar wat het zwaartste is moet ook in dat jaar het zwaarste wegen. En dan vestigt de Federatie er de aandacht op, dat. hoewel de alcoholproductie tegenwoordig minder graan vergt dan vroeger, ook in de naaste toekomst de voeding van ons volk eisoht, dat geen graankorrel verloren gaat. Daarom moet in het volk de algemeene overtui ging gevestigd worden, dat het kostelijk graan niet meer voor alcohol, maar alleen voor brood zal moeten worden- gebruikt. Zoolang de overheid het gebruik van graan voor het stoken van alcohol niet verboden heeft, neme ieder persoonlijk zich dus voor, van dén eersten dag van het nieuwe jaar af geen alcohol meer te gebruiken. Het nieuwe jaar zal van ons vragen nuchtere hoofden en warme harten. Het graan moet alleen dienen, voor brood, het belangrijke volksvoedscl. Twee hoofdambtenaren verlaten de N. Z. H. T. M. Mr. D. A. E. Immink en de heer H. J. Mulder. In het Maandblad voor het personeel der Noord- Zuid Holl. Tramweg Mij. wijdt de directeur der N.Z.H.T.M., ir. W. J. Burgersdijk, een waardeerend artikel aan twee hoofdambtenaren, die op 1 Janu ari 1941 de Maatschappij na een mooien staat van dienst gaan verlaten: mr. D. A. E. Immink en den heer H. J. Mulder. De heer Immink was jaren lang secretaris, die de algemeene en personeelzaken direct leidde; vroeger was hij chef van den vervoersdienst. Zijn groote belangstelling, zoo schrijft ir. Burgersdijk en goed geheugen voor alles, wat ..den mensch" betrof, gepaard .aan groote onpartijdigheid en streng rechtvaardigheidsgevoel, waardoor niet ge- vre^d behoefde te worden dat zijn voorstellen do weekheid des harten aan juistheid hadden in- ~t, maakten hem beter dan wie ook geschikt voor de leiding van den bij een trambedrijf zoo belangrijken personeeldienst. Ook prijst de heer Burgersdijk de jarenlange werkzaamheid van den heer Immink als leider van den dienstvan ver voer. De heer Immink blijft zijn werk voor de Ar- beïdscommmissie der Ned. Vereen, voor Tramweg en autotransportdienstcn voortzetten. De heer Mulder, chef van den dienst van werk plaats en materieel heeft bij den algemeenen op bouw en de leiding der Maatschappij een belang rijke plaats ingenomen, sedert de N.Z.H.T.M. in 1909 haar nieuwen koers insloeg. Hij is, dank zij zijn wetenschappelijken aanleg en nauw contact met de techniek, dank zij'ook zijn goed intuïtief aanvoelen, een raadsman bij uitnemendheid ge weest. Naar zijn ontwerp werd een bovenleiding tot uitvoering gebracht, waarin slechts porcelein als isolatiemateriaal werd toegelaten, een ontwerp, dat later ook in het buitenland navolging vond. Met den heer Mulder, aldus de heer Burgersdijk, gaat een belangrijk en fundamenteel element, dat den goeden naam der N.Z.H.T.M. op technisch ge bied hielp opbouwen, heen. (Ad». Ingez. Mcd.) mijn Dat drie IK SPREEK ARABISCH, door GERON. TOEN ik in Egypte kwam, sprak vriend Babock vloeiend Arabisch, was geen wonder, hij woonde er al jaar. Kort na mijn komst besloot ik hem te evenaren. Ik kocht een heele bibliotheek Ara bische leerboeken en sloot mij van de buitenwe reld af. Twee maanden lang blokte ik op vreemd klinkende woordjes en bestudeerde vlijtig, de merkwaardige zinswendingen. „Ik vrees, dat deze hoed te klein is", zei ik tegen mezelf in het Arabisch. „Vrede zij de asch uwer voorvaderen. hebt ge geen grootere?" Op zekeren dag vond ik, dat ik genoeg wist en zocht Babock op. Wij maakten een lange wan deling en liepen juist door een buiten de stad gelegen korenveld, toen een Arabier voor ons op doemde, die heftig gesticuleerde en onbegrij pelijke dingen in zijn taaltje schreeuwde. Ik zag onmiddellijk, dat de aangelegenheid veel tact vereischte. „Laat mij met hem praten", zei ik tot Babock. „Ga je gang", was zijn bescheid. De Arabier en ik spraken lang met elkaar. Het was mijn eerste poging en zeker, het ging niet makkelijk maar over het geheel genomen was ik toch niet ontevreden. Toen we 's avonds in Babocks villa zaten vroeg ik hem, heimelijk op een compliment ho pend, hoe hij nu eigenlijk mijn Arabisch vond. „Wil je werkelijk, dat ik het zeg?" „Natuurlijk!" „Mooi. Ik zal het oordeel aan jezelf overlaten. Ik heb namelijk je gesprek met den Arabier woordelijk vertaald, aangezien ik van plan ben het naar een humoristisch tijdschrift te stu ren. Hier heb je het". Ik las het volgende: Dialoog tusschen een Ara- bischen koetsier en een vreemdeling, die de I taal niet machtig is. Koetsier: Heer, waarheen gaat gij? Vreemdeling: Wat wenscht gij, vurige zoon der woestijn. K.: Wilt gij misschien terug naar de stad? Vr.: Vrede zij met u. Met u niet minder. Wilt gij terug naar de K.: stad? Vr.; akker K.: Waarom staat gij niet toe, dat wij uw betreden? Weineen! Ik bedoel: hebt gij een rijtuig noodig voor den terugtocht? Ik doe het goed koop voor u. Vr.: Wees niet bevreesd. Uw graan zal geen schade lijden. K.: Gij begrijpt me niet. Ik wil u mijn koets tot uw beschikking stellen. Vr.: Allah zegene u. Gij gelooft dus, dat het zal gaan regenen? K.: Wanneer de hemel het begeert, zal het regenen. Het betreft hier mijn koets. Vr.: Maar begrijp me toch goed. U zult er geen schade van hebben, wanneer wij door uw akker wandelen. K.: Kom mee. Ik zal u naar mijn rijtuig lei den. Vr.: Dank u. Wij gaan in een andere richting Schenke Ailah u leven en gezondheid. K.: Ook u heer. Kom met mij mee. Vr.: Wij zullen uw koren niet beschadigen. Wij zullen goed opletten. K.: Bij het zand der Sahara! Ik heb geen koren, ik heb slechts een rijtuig. Vr.: Ik ben uw dank schuldig, eerwaardige Bedouien. K.: De duivel hale u, heer, want gij zijt van zinnen. Vr.: Moge de hemel u een goede oogst schen ken. K.: Ook u, heer. Moge niemand u kwaad doen, want gij zijt gek. Vr.: Gij zijt zeer vriendelijk. Ik dank u. Wij Een vriendelijke geest steekt zijn krullebol om de deur van het Redactievertrek. „Of de heeren er om denken, dat van 1 Januari af niet meer gespro ken niag worden van pond en ons, maar van 200 en zooweel grammen en hectogrammen. Ja, de heeren zullen er om denken. Drie kwart ons thee op den bon wordt dus voortaan 75 gram en van een half pond koffie maken we voortaan twee en een half hectogram. Dat lijkt ook nog wat meer. Dat verdwijnt dus ook alweer! 't Is waar, we waren voorbereid. Al drie jaar geleden hebben de heeren in Den Haag een wet gemaakt, waarbij de woorden „pond" en „ons" uit ons metriek stelsel werden gewipt en dat met ingang van 1 Januari 1941. Dat is dus in orde. Maar met dat al worden we alweer een paar woordekens, die toch waar achtig hun dienst vervulden en hun plaats waard waren, armer. Eerbied voor de wetten! Goed en wel. maar wie mist nu graag het vertrouwde „pond" voor het onwezenlijke „vijf hectogram en het gezellige „ons" voor het statige „honderd gram" en den oud-Hollandschen ellemaat voor het schoolmeesterachtige: negen en zestig centimeter? Wat leven we toch gauw! Wat raken we toch, zonder het te bemerken, een woorden kwijt, die een vijf en twintig jaar geleden nog burgerrecht konden doen gelden! Of hebt gij nimmer ..vijf kop" aardappelen aangepakt, te weten vijf liter solanum tuberosum,' waarbij uw goede moeder allicht de opmerking maakte, dat deze groenboer een beteren „kop" gaf dan zijn voorganger? Viscli gaat al jaren lang bij 't gewicht, maar wie her innert zich niet het „snees" scholletjes, dat oor spronkelijk twintig van die gediertens telde met één toe en eén voor de pan? En wat doen ze. boertje? „Drie stootertjes" moeder!" Dat een stooter twaalf en een halve cent was weet de jonge garde al lang niet meer en ik ben er niet ams zeker van, dat ze met den omrekeningskoers wan een schelling op de hoogte is. .Hoeveel?", vraagt de Botermarkt-fee aan do juffrouw, die om boerenbont aan haar kraampje i komt. „Drie verrel" antwoordt de boerenbont liefhebster. Dat beteekent, dat ze drie maal een vierde el noodig heeft, oftewel 52 cM. Centimeters., ik houd me maar aan den duim, zegt Jan Klop vast, die met een plank van drie voet twee palen opweg is naar een karweitje, maar een oogenblik reserveert voor een kort onderhoud met een vriend en collega. Aangezien het dorstig weer is wenkt de laatste met een kameraadschappelijken stomp in Jan Klop- vast's lenden in de richting van een gastvrije on derneming. Maar Jan biedt de bekoring het hoofd. ,,'t Is nog te vroeg, Goris! Maar kom vanavond bij me thuis. Dan halen we eén half kannetje". Hetgeen we heden ten dage een halven liter zou den moeten noemen.... prozaïsten die we zijn ge worden! Leverantie van oorlogsmateriaal tusschen Roosevelt en Morgenthau besproken. WASHINGTON, 31 Dec. (DNB) President Roo sevelt heeft gisteren met den minister van finan ciën Morgenthau geluncht. De leider van de Brit- sche inkoopcommissie, Purvis, verklaarde later dat tijdens deze lunch over het algemeen gesproken over kwesties van levering van oorlogsmateriaal. Purvis heeft een beeld gegeven van den toestand Londen, vanwaar hij de afgeloopen week is terug gekeerd. Hij heeft geen nieuwe Engelsche voorstel Ten ingediend. Naar aanleiding van een bericht in de bladen al hier dat de Canarische eilanden versterkt zouden worden, zeide minister Hul] op de persconferentie dat hij hierover geenerlei berichten had. Tevens weigerde Hull in te gaan op Vragen naar bijzonder heden over de verdere onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en de Argentijnsche finan- cieele delegatie. Zooals bekend is het officieele program der delegatie afgewerkt, nu zij zoowel door de bank voor den buitenlandschen handel als ook door het Amerikaansche ministerie van finan ciën in totaal een bedrag van 113 mïllioen dollar aan credieten resp. leeningen heeft ontvangen. De president van de centrale bank van Argenti nië bevindt zich echter nog steeds in Washington voor het voeren van verdere onderhandelingen met de Amerikaansche regeering. Thailandsckc grenspalrouilles aangevallen. BANGKOK, 30 December (Domei) De hevige gevechten tusschen Thailandsche en Fransch-Ind' Chineesche grenstroepen duren nog voort, zoi wordt door het opperbevel van Thailand medege deeld. Op den avond van den 26sten vielen indo- Chineesche strijdkrachten eensklaps grenspatroïlle: an Thailand aan, doch trokken terug toen de u-tillerie het vuur bpende. zullen uw koren sparen. Vrede zij met u. K.: Ook met U heer, die steeds van het koren spreekt. Allah zond u op aa,rde als boete voor onze zonden". Van dien dag af liet ik Babock maar met de Arabieren onderhandelen. Eenheid in de cricketwereld. Dames Cricketbond heeft zich bij den N, C. B. aangesloten. Ook in de cricketsport is de door den heer Lotsy gewenschte eenheid tot stand gekomen. De' Nederlandsche Damescricketbond jheeft zich aangesloten bij den Nederlandschen Cricket Bond. Verder zullen alle plaatselijke bonden in het vervolg als onderafdeelingen bij den N.C.B. aan gesloten zijn. BLOEMENDAAL GEREF. KERK. Tot ouderlingen van de Geref. kerk alhier zijn gekozen de heeren J. Boes. W. v. Dijk, A. v. d. Ham. L. Th. Schalkwijk en W. v. d. Werf en als dia ken de heer U. Strikwerda. De gekozenen zullen ih de godsdiei steefening van Zondag 12 Januari a.s. in hun ambt wórden bevestigd, terwijl de heer v. Dijk in den middagdienst te Overveen zal be vestigd worden. Tot collectanten zijn benoemd de heer T. Koster en O. Wiersema, die hun benoeming hebben aarge nomen. GIFTEN EN LEGATEN. Bjj ds. J. C. Brussaard, Geref. predikant alhier kwamen verschillende giften in van luisteraars die Zondags naar zijn uitgezonden preeken luisteren. Daarvan noemen we een gift van f 10.van een luisteraar uit de Bilt, voor de kerk; 'een van f 30. van een luisteraar uit Haarlem, te verdeelen tus- scho»! het fonds voor de radio-uitzendingen, de kerk en de Ned. Chr. Radio-Vereeniging, een van f 10. van een luisteraar uit Amstelveen eveneens voor het radio-fonds en een van f 25.van een luiste raar. uit Haarlem,, waarvan f 10.voor het radio- ïöhds en f 13:—voor de diaconie. ■Vo'orts kwam bfi een- der kerkeraadsleden een ;lft in Van 'ëéh luisteraar groot f 250. SANTPOORT GEREF. KERK. Tot ouderlingen van de Geref. kerk alhier zijn gekozen de heeren D. D. Klut, A. Markerink en F. O. Touber. De Nederlandsche Pijnstil Ier 0 1'lGp tAd» Ingez. Med.) SCHOOLYEREEMGING D. T. V. H. De Schoolvereeniging D. T. V. H. van de 2e H.B.S. B met 5-j. cursus te Haarlem zal haar Jaarlij ksche f eestuitvoering geven op Donder dagmiddag 2 Januari a.s. in Theater Cinema Palace te Haarlem. (Begin te 2 uur.) Opgevoerd zullen worden een klucht en een revue, getiteld „Van de hak op de tak", beide geschreven door Wim Cassée en Hans Voge- lesang, leerlingen der school. Vrijdag 3 Januari a.s. is er bal in de Tuin- aaal van het Concertgebouw te Haarlem (aan vang 2 uur). Vitamine B 1 veroorzaakt het hongergevoel. AGENDA Heden: DINSDAG 31 DECEMBER. Trans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secretaris", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een leven lang", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Was ik maar nooit getrouwd", 2, 6.30 en 8.45 uur. "WOENSDAG 1 JANUARI. Gemeentelijke Concertzaal: Nieuwjaarsbal The American Club met The Bobton Flippers, 7 uur. Luxor Theater: voorstellingen van „Lajla" te 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur.. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. DONDERDAG 2 JANUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. (A.N.P.) Van be voegde zijde schrijft men ons: Onder de vele dwaze geruchten, die ten aanzien van de samenstelling van ons brood de ronde doen, spant het sprookje van verwerking van gemalen bloembollen in ons brood wel de kroon. Ons witte brood b.v. bestaat voor 65 pCt. uit tarwe en voor 35 pCt. uit rogge. Door deze cijfers wordt de moge lijkheid voor „bloembollenmeel" uitgeschakeld. Wel heeft men eenigen tijd proeven genomen met aard appelmeel, dat tot een hoeveelheid van 5 pCt. in het bakmeel verwerkt werd, maar sinds 4 Novem ber bestaat ons brood uitsluitend uit tarwe en rogge die* in de genoemde verhouding in het brood voor komen. De veranderde kleur van het brood heeft ook tot vele onjuiste gissingen aanleiding gegeven. Daar men vroeger gewend was aan het blanke melkbrood, heeft het feit op zichzelf al, dat tegen woordig alleen waterbrood gebakken mag worden, dat de blanke witheid van het melkbrood mist. de publieke belangstelling op zich gevestigd. De oorzaak van de grauwe kleur moet echter niet alleen gezocht worden in de omstandigheid, dat er voor de bereiding van het z.g. oorlogsbrood geen melk meer gebruikt wordt. De grauwe kleur van het brood is n.l. een gevolg van de uitmaling. In den tegenwoordigen tijd is het zeker niet verantwoord meel verloren te laten gaan. De uitmalingsgraad is dan ook opgevoerd tot 80 pCt. Zouden wij verder gaan, dan zou de zemel in het meel komen. De uitmalingsgraad van 80 pCt. garandeert ons dus een maximum hoeveelheid meel. Hierdoor verkrijgt men het meel, dat vlak onder het zemellaagje zit, waaraan de grauwe kleur dan ook te wijten is. Het groote voordeel van deze werkwijze is, dat men bovendien meer vitamine bl verkrijgt, daar vitamine bl zich in de graankorrel bevindt in de laag, die vlak onder de zemel zit. De 35 pCt. roggemeel zijn er verantwoordelijk voor dat het brood iets minder smakelijk Is dan roeger Deeg met 35 pCt. roggemeel plakt, en rijst daardoor moeilijk. De bakker zal er echter voor een zeer belangrijk deel het zijne toe kunnen bijdragen het brood zoo smakelijk mogelijk te maken. De z.g. klefheid van het brood kan hij vermijden door de j bloem voor het gebruik te zeven, waardoor, dank zij de hoeveelheid frissche lucht die op deze wijze in de bloem wordt gebracht, het rijzen wordt be vorderd. Het is een bekend feit dat een gedistribueerd arti kel plotseling zeer gewild is. Distributie verhoogt de vraag: men is geneigd, juist omdat een artikel gerantsoeneerd is, daarvan meer te willen hebben. Oppervlakkig bezien zou men de klacht van het spoediger optredend hongergevoel na het eten van oorlogsbrood in vergelijking met het nuttigen van het voor-oorlogsche brood op rekening van dit ver schijnsel kunnen schuiven. Hoewel nu, afgezien van het feit dat er geen melk in het brood zit, de voedingswaarde zeker niet min der is dan die van het vroegere brood, is de klacht „honger" toch nog aan andere oorzaken toe te schrijven. In de eerste plaats is de belegging niet meer zoo overvloedig als voorheen, maar veel be langrijker is het feit, dat de vitamine Bl, die men door de intensievere uitmaling juist in grootere hoeveelheid verkrijgt, het hongergevoel opwekt. De voedingswaarde is dus geenszins verminderd. In tegendeel. Het uitmalen tot 80 pCt. heeft, behalve een hooger gehalte aan vitamine Bl, ook een hoo- ger ijzer- en kalkgehalte ten gevolge. De klachten, dat het oorlogsbrood oorzaak zou zijn van op schurft gelijkende huidaandoeningen, worden van medische zijde geheel ontzenuwd. De samenstelling van het brood is, naar van de zijde van vooraanstaande huidartsen is medegedeeld, een voldoende waarborg dat geen huidziekten ontstaan door het gebruik van oorlogsbrood. VAN DEN FüHRER BERLIJN, 31 Dec. (D.N.B.) De Führer en op perste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft bij de jaarwisseling de volgende dagorder uitgevaardigd. „Soldaten. In het oorlogsjaar 1940 heeft de na- tionaal-socialistische weermacht van het Groot- Duitsche rijk glorierijke overwinningen van on dubbelzinnige grootte behaald Met een dapperheid zonder voorbeeld heeft zij den vijand te land, ter zee en in de lucht verslagen. Alle opgaven die ik ge dwongen u moest stellen werden door uw helden moed en uw krijgsman schap opgelost. Gij hebt de strijdende krachten van onze vijanden door de kracht der wapens overwonnen, de door u in bezit genomen gebieden echter moreel veroverd door uw trotsche houding en voorbeeldige discipline. Zoo is het dank zij uw groot soldatendom gelukt in enkele maanden strijd van wereldhistorische bcteekenis aan den vergeefschen héldenstrijd van de Duitsche weermacht in den wereldoorlog thans het succes te verleenen en de schande der onderwerping van toen in het Bosch van Compiègne definitief uit te wis- schen. Ik dank u, mijne soldaten van het leger, van de oorlogsmarine en van het luchtwapen als opperste bevelhebber voor üwe onvergelijkelijke prestaties. Ik bedank u echter ook namens het geheele Duit sche volk. Wij herdenken de kameraden die voor de toekomst van ons volk in dezen strijd hun leven moesten geven. Evenzoo herdenken wij de dappere soldaten van het met ons verbonden fascistische Italië. Volgens den wil van de democratische oor logsophitsers en hun Joodsch-kapitalistische last gevers moet deze oorlog' worden voortgezel. De ver tegenwoordigers van een ten ondergaande wereld gelooven in 1941 misschien toch nog te kunnen bereiken wat hun in het verleden mislukte. Wij zijn bereid. Bewapend zooals nog nooit tevoren staan wij op den drempel van het nieuwe jaar. Ik weet: ieder van u zal zijn plicht doen. God zal echter diengene niet verlaten, die, be dreigd door een wereld, met een dapper hart be sloten is zichzelf te helpen. Soldaten van de nationaal-soclalistische weer macht van het Groot Duitsche rijk, het jaar 1941 zal de voltooiing van de grootste overwinning in onze geschiedenis brengen". VAN RIJKSMAARSCHALK GOERING. De opperbevelhebber van het luchtwapen, rijks maarschalk Goering, richtte de volgende dagorder tot het luchtwapen: „Kameraden. Nog nooit tevoren in de jonge, doch •eeds zoo rijke gesohiedenïs van ons luchtwapen, kcr ik u bij een jaarswisseling met zulke trotsche gevoelens en zoo groot vertrouwen mijn dank en erkentelijkheid betuigen. Toen onze Führer en veldheer bevel gaf tot een veldtocht in het noor den, hebt gij met de dapperste actie in de wereld geschiedenis unieke prestaties volbracht. Het vijan delijke expeditiecorps alsmede de Britsche vloot moesten onder uwe krachtige slagen het veld rui men. Gij hebt in korten tijd de heerschappij in de Iuoht boven de eindelooze vlakten van Noorwegen veroverd, transporten van den grootsten om var g in de lucht in onvermoeibaar optreden ten uitvoer gelegd en door uwe hulp aan de helden van Narvik de kracht tot volhouden gegeven. In het Westen duurde het slechts enkele dagen alvorens onze eskaders gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers tezamen met de jagers, torpedo vliegtuigen en de luchtdoelartillerie de superiori teit in de lucht hadden veroverd en de luchtstrijd krachten van den vijand versloegen. De hagel van bommen van de vliegers, het vechten der valscherm jagers van man tegen man en de vuurkracht van de luchtdoelartillerie ondersteurden de zegenrijke doorbraak van ons pantserkorps en gemotoriseerde divisies, alsmede de aanvallen van onze infanterie. De luchtberichtentroep heeft steeds de voor de leiding en de afdeelingen noodzakelijke verbindin gen tot stand gebraoht. Het grondpersoneel en de bouwformaties hebben in een voortdurende actie het optreden van onze eskaders gewaarborgd. Zeer sterk was de luchtverdediging in het vaderland en in het bezette gebied. Zij heeft bereikt dat de vijand bij zijn vluchten geen militaire en nauwelijks noe menswaardige andere schade kon aanrichten. Gij hebt het woord van de honderdvoudige vergelding waar gemaakt. Gij zijt thans met ctize zeestrijd- krachten de voornaamste strijders van den onmid- dellijken strijd tegen Engeland. Soldaten. Kameraden. Wij zijn er .trotsch op dat onze Führer ons deze taak heeft opgedragen. Wij weten dat achter o-s een onuitputtelijke wapen industrie staat, waarvan de arbeiders dag en nacht voor ons werken. De nooit opdrogende bron van deze kracht echter is het in het nationaal-socialis- me een geworden Duitsche volk. Het volk brengt de offers die deze strijd eischt, stil en op een wijze alsof het varzelf spreekt. Ik ben u dankbaar en er kentelijk voor uw dappere optreden in het afge loopen jaar. Mijn beste wensohen vergezellen u bij de zegenrijke vluchten in het nieuwe jaar. Kame raden. Wij strijden en overwinnen, opdat het Duit sche volk leve en het werk van zijn Führer vol tooid worde". VAN VON BRAUCHITSCH. De opperbevelhebber van het leger, generaal- eldmaarschalk Von Brauchitsch vaardigde de vol gende dagorder uit: „Aan het leger. Soldaten. Een jaar van trotsche verrichtingen ligt achter Gij hebt vervuld hetgeen Führer en volk van u erwacht hebben. In voorbeeldige kameraadschap met de andere onderdeelen van de weermacht hebt gij de grootste overwinning der geschiedenis be haald. Deze overwinning heeft aan de offers van de gevallen en gewonde kameraden de grootste beteckenis gegeven. Sterker dan ooit staan wij aan het begin van het nieuwe jaar tot actie gereed. On der bevel van onzen Führer en in onwrikbaar ver trouwen op hem zullen wij ook den laatsten vijand erslaan. Met de beste wenschen voor het jaar 1.941 •oor u en uwe gezinnen. Voorwaarts, met Gód, voor Duitschland". VAN GROOT-ADMIRAAL RüDER. De opperbevelhebber van de marine groot-ad- iraal Rader, richtte de volgende dagorder tot de marine: „Koen. hard en vastberaden heeft de marine het ifgeloopen jaar den strijd tegen een numeriek verre superieuren vijand voortgezet. Groote opgaven zijn met behulp van alle beschikbare krachten opge lost, uitnemende successen zijn veroverd. Strijdlust bereidheid om te vechten hebben op de wereld zeeën aan de kust den vijand den eenen na den nderen slag toegebracht en de positie van Engeland als wereldmogendheid ernstig doen wankelen. De prestaties van de marine vervullen mij met trots en diepe dankbaarheid. In vast ver trouwen op God, in overbrekelijke trouw aan on zen Führer en in onwankelbaar geloof aan de toe komst van Groot-Duitschland zal de marine den strijd met alle kracht en den grootsten moed tot de eindoverwinning voeren". JONG NEDERLAND TEEKENT. In „Arti el Amicitiae" te Amsterdam wordt de tentoonstelling gehouden van teekeningen, ingezonden voor den door de Nederlandsche Verecniging voor Teekenonderwijs uitgeschreven nationalen tcekenwedstrijd voor de jeugd. Meer dan 2000 inzendingen zijn binnengekomen. (Foto Pax Holland.) KIENAVOND „NIEUW LEVEN". De Contact- en Propaganda Commissie van de Geh. Onth. Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft voor Zaterdag 4 Januari a.s. in gebouw „St.-Bavo" haar jaarlijkschen kienavond ge organiseerd. De zaal zal feestelijk verlicht worden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2