e Wasschw Kmdec zeep. Adviezen van den Rijksvezeldienst. POSTGIRO No's Uwüadio defect? UN/T IN IITTÏRE De belangrijkste plaats in het elftal. Venus. 'Li ZATERDAG 4 JANUARI 1941' HAAREEM'S DAGBL'XD HOE CEWASSCHEN MOET WORDEN. De Rijksvezeldienst heeft in een vorig artikel aangegeven op welke wijze men water kan ont harden, waardoor bij het wasschën een bespa ring aan zeep wordt verkregen, doordat zich practisch geen kalkzeep meer zal vormen. Maar een zeepbesparing alleen langs dezen weg zal in het algemeen niet voldoende tegemoet ko men aan ons tekort of gebrek aan zeep, zoodat het ook noodig zal zijn om de goederen, die daarvoor geschikt zijn, te wasschen zonder zeep. Waschmiddelen. Er zijn thans reeds een groot aantal midde len in den handel, die geschikt zijn als ver vangingsmiddel voor zeep. Bij onderzoek van een aantal van deze middelen, bleek, dat deze in hoofdzaak hetzelfde werkzame bestanddeel bevatten, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat alle middelen, die op het oogenblïk aange boden worden, precies gelijk zouden zijn. flier komt nog bij, dat niet alle producten, die in deze middelen zijn verwerkt, in onbeperkten voorraad in ons land aanwezig zijn, zoodat het te verwachten is,dat binnenkort weer andere middelen zullen verschijnen. De middelen, die thans in den handel zijn, zijn hoofdzakelijk op phosphaatbasis en op silicaatbasis samenge steld. Verwacht mag echter worden, dat in de naaste toekomst de waschmiddelen meer op silicaatbasis zullen worden samengesteld. Het in den handel brengen van deze middelen zal in het vervolg niet meer kunnen gebeuren zonder de controle en goedkeuring van het Rijksbureau voor onderzoek van handelswaren en den Rijks vezeldienst. Hierdoor wordt voorkomen, dat in ferieure of schadelijke middelen ten verkoop worden aangeboden. Een silicaat, dat reeds zijn weg in de huis houding heeft gevonden, is het waterglas. Het gewone waterglas, z.g. neutraal waterglas, dat men in den kleinhandel (drogist of anders zins) als een dik, vloeibaar siroop kan betrek ken en dat veelvuldig wordt gebruikt om eieren in te leggen, is gebleken een uitstekend vervan gingsmiddel te zijn voor zeep. We stellen hier voorop, dat men van al dergelijke vervangings middelen niet mag verwachten, dat ze beter zlllen zijn dan zeep of zeep zullen evenaren, maar zeker is het wel, dat de resultaten, die bij de proefnemingen werden verkregen, de ver wachtingen hebben overtroffen. Wij noemen hier als voorbeeld waterglas, echter zal men met de meeste waschmiddelen, die nu in den handel zijn, doch die we niet alle bij naam kunnen noemen, ongeveer gelijke resultaten krijgen. In tegenstelling met een zeepoplossing vertoond een oplossing van een vervangingsmiddel in de meeste gevallen geen schuim en dit zal de meeste huisvrouwen even heel vreemd aandoen. Voor het overige hebben deze stoffen en vooral de silicaten vele eigenschappen met de zeep ge meen en daarvan trekken we profijt, wanneer we deze producten als waschmiddel gebruiken. Wat kan gewasschen zonder zeep? worden Alle weefsels, waarin plantaardige vezelstoffen dat zijn dus katoen en linnen, maar ook kunst zijde doch geen acetaatzijde, zijn verwerkt, kun nen zonder zeep worden gewasscben, Weef sels, waarin zich dierlijke vezels bevinden mogen niet met deze middelen worden behan deld. Daarvoor reserveere men de zeep. Met zeep moeten dus alle stoffen, breisels en weef sels van wol, echte zijde en acetaatzijde worden gewasscben, het zijn echter niet alleen de witte weefsels van katoen, linnen, enz., die men zonder zeep kan wasschen, maar evenzoo de ge kleurde weefsels als zakdoeken, bonte doeken, pyama's en zelfs kunstzijden kousen. Het is zelfs gebleken, dat de kleurstof, mits deze water- echt is, in oplossingen van deze waschmiddelen, minder van het goed afloopt dan in gewone zeepoplossingen. Het wasschen. Bij het wasschen met vervangingsmiddelen voor zeep kan in het algemeen gezegd worden, dat men precies zoo te werk kan gaan, als men dit gewend was te doen, alleen natuurlijk met dit verschil, dat nu geen zeepoplossing wordt gebruikt, maar een oplossing van een vervan gingsmiddel. Het is echter van zeer groot belang, dat het vuile waschgoed vóór het eigenlijke wasschen, goed wordt geweekt. Dit geldt ook voor het was schen met zeep, maar wanneer zonder zeep wordt gewasschen, is het zeker noodzakelijk. Het vuil weekt hierbij los van de vezels en is daardoor veel gemakkelijker te verwijderen, zonder het weefsel sterk te wrijven of te boenen. Immers tegen sterk wrijven en borstelen is geen enkel weefsel op den duur bestand, en hierdoor wordt een snellere slijtage veroorzaakt. En het is nu niet alleen van belang, dat onze huishoud- en andere weefsels behoorlijk worden gereinigd, maar van haast nog grooter waarde is het, wan neer de onvermijdelijk optredende slijtage tot een minimum wordt beperkt. Dus goed en lang durig inweeken. Vooral lang inweeken, wanneer dit alleen met water wordt gedaan. Aan te be velen is het echter soda of een weinig waterglas aan het inweekwater toe te voegen. Ook zijn ver schillende inweekmiddelen in den handel, welke reeds sedert langen tijd bestaan en die we dus niet nader behoeven te noemen. Inweeken doen we koud of lauwwarm, doch vooral niet bij te hooge temperatuur, daar anders bloedvlekken en andere eiwitten onoplosbaar worden. Zelfs zijn er speciale praeparaten in den handel, wel ke enzymen uit de pancreasklier van slachtdie ren bevatten en die in staat zijn de eiwitten af te breken. De ontstane afbraakproducten los sen gemakkelijk op in water. De plantaardige vezel wordt door deze enzymen niet aangetast. Daar dergelijke preparaten nog al wat soda kunnen bevatten, is het gebruik er van voor wol en echte zijde niet aan te bevelen, omdat, zooals we wel als bekend mogen verondgerstellen, soda schadelijk is voor wol en zijde. Na het inweeken wordt het goed uitgewrongen of uitgeknepen, waarna het eigenlijke wasschen volgt. Bij het wasschen met vervangingsmid delen is het niet noodzakelijk, dat het goed, zooals bijv. bij gebruik van een zelfwerkend waschmiddel (radion, percil, etc.) wordt ge bracht in de koude waschvloeistof. Het is hier geen bezwaar, wanneer het water eenigszins warm is. bijv. badtemperatuur heeft. Onze waschvloeistof met waterglas wordt als volgt ge maakt: per 12 liter water, zoo mogelijk onthard water (zie boven) voegen de toe 100 c.M. 3, dat is 1 deciliter waterglas zooals we dit hebben gekocht. Met deze oplossing gaan we nu het witte goed wasschen. Het is wel gewenscht, dat de ver houding tusschen de hoeveelheid waschgoed en de vloeistof wat ruim is, zoodafc het waschgoed niet stijf opgepakt in den waschketel ligt en het zoo nu en dan eens kan worden omgeroerd. Het geheel wordt nu verwarmd tot de vloeistof bijna kookt, waarna in de vloeistof nog circa 10 mi nuten tegen de kook wordt aangehouden, hoe wel niet direct schadelijk, is het toch beter, dat de vloeistof niet werkelijk kookt. Nu gaat men verder precies eender te werk als men dit gewend is te doen. Men kan de vloeistof laten afktfelen en het goed met de hand nawasschen ter verwijdering van vlekken of men kan het goed een tweede sop geven en daarna met de hand wasschen. De ervaring van den Rijksvezel dienst is, dat waterglas in het algemeen niet schadelijk is voor de huid en dat in vele geval len de huid minder rimpelt dan bij wasschen met zeep. Na het wasschen wordt precies eender ge spoeld, als men dat gewend is, maar vooral goed spoelen, opdat geen resten van het waschmiddel in het goed achterblijven, dat zou op den duur schadelijk zijn. Wordt op deze wijze gewas schen, dan is normaal vuil huishoud- en lijfgoed schoon. Wat niet altijd direct schoon kan wor den gekregen, zijn zeer vuile en vette doeken of servetten met vruchten vlekken. Maar derge lijke doeken zijn op de gewone wijze wasschen- de ook niet zonder meer schoon te krijgen Men doet het verstandigste door dergelijke vuile doeken ter plaatse van de vlekken met een weinig zeep in te smeren, waarna de vlekken wel zullen verdwijnen. Voor dergelijke vlekken moet het goed gebleekt worden. Bij de behan deling. die het goed nu heeft ondergaan, is het nog niet gebleekt. Voor huisvrouwen, die altijd een zelfwerkend waschmiddel te gebruiken wordt dit iets omslachtiger. In het zelfwerkend wasch middel is namelijk het bleekmiddel reeds aan wezig en dit vervult zijn taak tijdens het ko ken van het waschgoed. Zij die echter met ge wone zeep wachten zullen wel gewend zijn het goed te bleeken met bleekwater. Onder de huidige omstandigheden is het 'echter aan te bevelen niet al het witte goed zonder meer aan een bleekpoeder proces te onderwer pen, want juist bij het bleeken wordt de vezel aangetast en niet bij het wasschen. ook niet wanneer we wasschen met de bekende vervan gingsmiddelen. Een aantasting van de vezel beteekent slijtage en dat moet zooveel mogelijk worden voorkomen, dus alleen dat goed blee ken, dat strikt noodig is, waar dus bijv. nog vlekken in zijn, die op een andere wijze niet kunnen worden verwijderd. Het witte goed, dat niet wordt gebleekt, zal op den duur iets minder helder van tint worden, doch een overwegend bezwaar kwan dat niet genoemd worden. Goed spoelen is zeer bevorderlijk voor een goede tint. Wordt het echter al te erg, dan kan zoo nu en dan alles wel een keertje worden gebleekt. Hier voor neme men bleekwater, dat tegenwoordig overal in den handel verkrijgbaar is. Het ge bruik van bleekwater heeft het groote voordeel, dat men niet bang behoeft te zijn, dat er gaatjes in het goed worden gebeten, zooals wel voor kwam bij het bleeken met bleekpoeder, doordat stukjes chloorkalk onopgelost bleven. Verder leggen we er den nadruk op, dat vooral niet te sterk wordt gebleekt. In het algemeen zijn de hoeveelheden, die voor het gebruik van de verschillende bleekmiddelen worden opgege ven, aan den ruimen kant. Volgens de warenwet moet het bleekwater per liter vloeistof 40 gram van het werkzame be standdeel chloor bevatten, d.w.z. dat de inhoud van een flesch ter grootte van een halve liter voldoende is om 80 liter bleekvloeistof te ma ken. Op een emmer van 12 liter zijn dus 75 cM. 3. dat is een driekwart deciliter voldoende. Dit lijkt heel weinig, doch is voldoende. Wan-' neer we het waschgoed een kwartier tot een half uur in de koude bleekvloeistof laten staan, waarbij we zoo nu en dan even omroeren, zullen in het algemeen de vlekken verdwenen zijn. En laat men er vooral aan denken, dat men het goed niet schoon moet bleken, maar schoon moet wasschen. Het bleeken is slechts een nabe werking, die alleen dient om een enkele hard nekkige vlek te verwijderen en het uiterlijk aanzien te verhoogen. Bleekt men zooals hierbo ven is aangegeven, dan zal hierdoor zeker geen overmatige aantasting van ons weefsel plaats hebben. Na het bleeken moet zeer goed gespoeld wor den, opdat geen sporen van het bleekmiddel in het goed achterblijven. Eventueel kan men hier nog antichloor gebruiken, doch noodza kelijk is dit niet, mits er goed wordt gespoeld. Hierboven is nu een voorbeeld gegeven van een waschproces met waterglas als reinigings middel. Gebruikt men vervangingsmiddelen voor zeep, die in hoofdzaak uit phosphaten of silicaten bestaan, dat zijn dus de meeste mid delen die thans aan de markt zijn, dan lost men hiervan 60 gram per 12 liter water op, dat is 6 afgestreken eetlepels, overeenkomende met 60 gram suiker in een maatbeker. De behandeling voor het witte goed is verder gelijk als reeds werd omschreven. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Bel op 14609 RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND (Adv. Ingez. Med.) Gekleurde goederen moeten al naar gelang van de waschechtheid der kleuren bij lagere temperaturen worden behandeld. Ook hier voor richt men zich naar de vroegere wasch- methoden met zeep. De hoeveelheden van de vervangingsmiddelen kan men gelijk nemen aan die, noodig voor het wasschen van wit goed, Recepten voor wasschen zonder zeep. WIT GOED. (geen wol, echter zijde of ace- taatzijde). 1. Een nacht inweeken al of niet met inweek- middel; 2. per 12 liter zoo mogelijk onthard water toevoegen 100 cM.3, d.i. 1 deciliter waterglas, of per 12 liter zoo mogelijk onthard water toe voegen 60 gram van een zeepvervangingsmiddei d.i. 6 afgestreken eetlepe is en komt overeen met 60 gram suiker in een maatbeker. Verwarmen tot de vloeistof bijna kookt; even tueel twee soppen geven. 3. Spoelen. 4. Indien noodig bleeken met bleekwater. waar van per 12 liter koud water 75 cM3. d.i. drie kwart deciliter, wordt toegevoegd. 5. Spoelen. GEKLEURD GOED (geen wol, echte zijde of acetaatzijde). 1. Bont goed een nacht inweeken. 2. Wasschen met dezelfde hoeveelheden als voor wit goed; temperatuur afhankelijk van het soort goed; 3. Spoelen. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat ook deze zeepvervangingsmid- delen schaarsch kuunnen worden en dat het voor kan komen, dat zij niet in onbeperkte mate in den handel verkrijgbaar zuilen zijn. „De Operetfezangers" Rose Marie. Van „Rose Marie" ging Vrijdagavond in het Ftembrai 'dt-Theater de première. Het is ondoenlijk den inhoud van dit stuk i:n een kort of zelfs In een lang bestek weer te ge ven: in eet" „revue-operette" houdt de draad der handeling de tooneelen en irvoegsels gewoonlijk slechts losjes bijeen zoodat d'e draad te vergelij ken is met dien des komngs dochter Ariadne, welke volgens de oud-Griekscne mythologie Theseus den weg uit het labyrinth moest helpen vinden. Maar in het labynVth van Rose Marie kon men den draad zonder bezwaar missen, want het bleek heel wat amusanter dan dat, waarin Theseus door Ariadne's vader Minos opgesloten was. Dat de lachsalvo's telkens weerklonken, daarvoor zorgden vooral de leiders Joh. Boskamp en Octave van Aersohot, die nog niets van hun gein verlo ren hebben en nu in de rollen van „Hein de Bruin" en „Bloedige Tommy" hun oude reputatie eer aan deden. Natuurlijk sloegen actueele toespelingen, zooals die op de verduister:r<g, bijzonder in. Maar behalve dit was er veel dat oor en oog bevredigen kon. Vooreerst de zang van Truce Speyk, van Sophie Kohier en van enkele der man nelijke hoofdpersonen o.a, den tenor Chris Reumer: vooral de vertolking van het „Indiaansoh Lied" door het duo Rose Marie-Jim was uitstekend. Dan de koorzang in het 2de bedrijf, zuiverder en beter dan men meestal zelfs in opera-uitvoeringen te hooren krijgt. En het oog kon te gast gaan niet al leen aan de keurig verzorgde costumeering var alle, hetzij solistisch hetzij in groepsverband op- trendenden, maar ook aan de aardige decors bij ver schillende tafereelen, en wel het allermeest aan de in keurige samenwerking uitgevoerde, door E. Frankly ingestudeerde balletten. De solodanseres „La belle Ninon" liet herhaaldelijk staaltjes van acrobatische lenigheid zien. Henk Neef had de muzikale leiding en bracht het noodïge strikte verband tusschen den zang op en het orkest onder het tooneel. Dat orkest speelde beschaafd en zuiver in stukken van zeer verschil lend karakter: er waren syncopations bij, maar ook dramtisehe gedeelten. Het is me niet bekend van wien der beide componisten Rudolf Friml en Her- bert Stothart elk der stukken afkomstig was. Wel kan ik zeggen dat enkele dramatische fragmenten bijzonder goed waren en boven het gewone muzi kale operettepeil uitkwamen. En dan moet ik nog iets noemen dat, hoewel niet in het proogramma afzonderlijk vermeld, ver boven het, niveau van een amusemens-intermezzo stond Dat was het pianospel van Adolf Velt tijdens de pauze der voorstelling. Deze pianist vertolkte de ,,Fledermaus"-paraphrase van Grünfeldt zóó bril- lant en met zulk een nimmer falende virtuoziteit, dat het luisteren daarnaar alleen reeds een gang naar het Rembrardt-Theater loont. Wie dat zeer moeilijke stuk kan spelen, zooals Velt dat deed, kan meer en verdient ook eens als solist op een podium gehoord te worden. Men overtuige zich er van op een der volgende dagen. K. DE JONG. Treinverkeer in den winter. Met sterke motief de wagens legen den strengen stoomontwikkeling trekt de zware loco- Oostenwind. (Foto Pax-Holland). ju»»11 M dF De middenvoor is aanvalsleider. Als kleine jongens voor het eerst gaan voetballen, wil len ze meestal middenvoor of doelman worden De/e Iwer posities schijnen op hun verbeeldingsklacht te werken en bij het opstellen van de elftallen voor een „partijtje" ls er niet zelden oneenigheid ten aanzien van d^ kwestie, wie op die begeerde plaatsen mag spelen Doch niet alleen de 1eugd, ook het groote publiek is geneigd in den aanvals leider en den keeper de eigenlijke „helden" van een team te zien; het stelt zich eerstgenoemde graag voor als de man, die met felle kanjers de overwinning bevecht en den doelman als de onverschrokken verdediger, die de storm- loopen der vijandelijke aanvallers moedig weerstaat. Ir de voetbalromans die overigens in ons land zeldzaam zijn is de hoofdpersoon in bijna alle gevallen ook mld denvoor of keeper en het duurt altijd tot de laatste mi nuten van den eindstrijd om kampioenschap of beker voordat lui het beslissende heldenfeit verricht. Is het dan wonder, dat men in het algemeen, een mid denvoor beoordeelt naar de kracht en het succes van zijn schoten? Hij kan zich ontactisch opstellen en onvoldoend- veldspel leveren, maar Indien hij een paar door zijn collega's voor zijn voet gelegde ballen in het net schiet krijgt hij al gauw de reputatie van een aankomend inter nationaal Inderdaad behoort het benutten van kansen tot de taak van een middenvoor, doch men verliest wel eens uit hel oog, dat het aantal jcansen dubbel zoo gioo! zou zijn, al: de spelet in kwestie zich door het kiezen van de luiste positie gunstig zou weten op tg stellen. In het moderne voetbal valt het hem soms moeilijk om de voortdurende attentie van den stopperspil te ontgaan, maar daarom juist moet een middenvoor tevens de capaciteiten aanvalsleider bezitten We nemen aan, dat elk elftal zijn tactiek in een onder linge bespreking voor den wedstrijd bepaalt, waarbij rekening wordl gehouden met de sterke en zwakke pun ten in het spel der aanstaande tegenpartij Beschikt die tegenpartij over een vermaarden stopperspil, dan zal di middenvoor de mogelijkheid van persoonlijk succes - het maken van doelpunten moeten opofferen ten bate van zijn mede voorwaartsen. Hij zal dan In het veld gaan met het vooropgestelde doel, zijn stopperspil-bewakei zooveel als doenlijk is van het brandpunt van den strijd verwijderd te houden door hem op de kritieke momen ten naai het middenveld of de zijlijnen althans uti d< nabijheid van de goal weg te „trekken". Deze tactiek immers biedt den anderen voorwaartsen ruimte om vrij te komen en scoring-kansen te scheppen als gevolg vat desorganisatie der vijandelijke defensie- Dat ls echier niet alles; een aanvalsleider in den waren /.in des woords moet tevens in staat zijn onder alle standigheden zijn vleugelvoorwaartsen in het spel te be llekken. Hij moet zich dus voortdurend van hun posltl- ten opzichte der tegenpartij vergewissen en de naar hen geplaalste ballen onmiddellijk naar den gunstigst staanden vleugelspeler kunnen doorzenden De snelheid van har delen bij het opzetten van een open aanval schept de kansen, waarvan een elftal het moet hebben en deze on- derdeelen van de taak van een middenvoor zijn minsten,- even belangrijk als het benutten van voor den voet ge legde ballen Zooals we echter reeds opmerkten. Is het publiek a gauw geneigd een middenvoor, die in enkele wedsinjden geen doelpunten maakt, als onvoldoende of uit vorm beschouwen. Neem bijvoorbeeld het geval Van der Lug1 van V. S V Deze speler was in vorige seizoenen meer malen topscorer van alle clubs in dil rayon en dienten gevolge bij de toeschouwers bijzonder populair Dit sei zoen maakte hij minder goals, was overigens mei zijn schoten en kopballen niet fortuinlijk, wat niet wegneemt dat de V. S v.-voorhoede productief genoeg Is en het elftal ongeslagen boven aan de ranglijst staat. Het is dus logisch, dal Van der Lugt zijn aandeel in d succes heeft, al schijnt dat velen voetballiefhebbers niel duidelijk te zijn. Doch hebben zij wel eens opgemerkt, dai deze middenvoor zich voortdurend zoo opstelt, dal hij den geheelen wedstrijd de grootste oplettendheid der belde vijandelijke achterspelers vergt, waarvan zijn collega» en" vooral de snelle vleugelvoórwaart.sen terdege profllee ren? Hebben zij voorts wel eens aandacht geschonken aai het feit, dat Van der Lugt niet In de eerste plaats op eigen succes uit Is. doch "n beter geplaatsten teamgenoot met een listige voet- of hoofdbeweging den bal voor d< voeten speelt? Laatstbedoelde manoeuvre bracht V. S V ln den moei lijken uitwedstrijd tegen Blauw Wit een gelijk spel. wan tweemaal was het de middenvoor, die de verdedig i der tegenpartij naar zich toetrok om daarna Sterk de kans om te doelpunten te bieden De derde goal der Velsenaren. op die wijze door den linksbuiten gescoord was uitsluitend te danken aan een meesterlijk staaltje van tactiek, door Van der Lugt ten beste gegeven. Uit het bovenstaande volgt dus, dat men een voetballei op verschillende wijzen kan beoordeelen en zulks is voor al op de veelzijdige taak van een aanvalsleider van toe passing Daarbij dient men te bedenken, dat de practijk altijd veel moeilijker Is dan de theorie en dat elke spe'ei fouten maakt Zoo zou dezelfde Van der Lugt meer nuttig effect Dereiken, als hij niet steeds met zijn rug naar vijandelijk doel de komst van den bal uit het middenveld stond af te wachten. De lezer zal met verwondering den naam van deze planeet in de sportrubriek, waarin hoogstens over „sterren" wordt geschreven, vermeld vinder, maar toch is hij daar op zijn plaats. Voorafgaande aan den, vooral in tactisch op zicht, zoo teleurstellenden wedstrijd tusschen Storm vogels en D.F.C. speelde een juniopes-elftal der ontvangende vereenigirg tegen de jonge Kenne- mers uit Beverwijk, De felle wind maakte het den jongelui niet gemakkelijk, maar zij hielden tot het einde dapper vol en de thuisclub stelde loffelijke pogingen in het werk om' den 31 achterstand in te loopen. Het werd 23 en inderdaad slaagden de Vogeltjes er eenige minuten voor het einde in om den gelijkmaker te scoren. Deze ontstond uit een der vele met veel begrip voor het spel door den rechtsbinnen opgezette aanvallen, waaraar deze speler zelf de laatste hand legde. Twee keer wist deze 15-jarige jongeling, die zijn medevoor- waartsen als een ervaren „schemer" leiding gaf, het net te vinden en het wil ors voorkomen, dat de IJmuiderclub eerlang van dit voetballertje veel plezier zal beleven. Zijn naam zal althans geen be letsel vormen om een ster te worden, want hij heet Freek Venus. Dames-Hockey Geen damesliockeywedstrijden. In verband met de gesteldheid der terreinen zijn de competitie- en bekerwedstrijden, alsmede de proefwed- strijd Noord-Holland te Amsterdam, van den Nederland- schen Dameshockeybond voor Zondag 5 Januari afgelast.. Boksen Het Europeesclie vedergewiclil- kampioenschap. Nog een uitdager naar den titel. BERLIJN S Januari (A. N. P.) Ook de Dultsche titel houder ln het Vedergewicht Ernst Weiss heeft een uit daging gericht tot den Europeesehen kampioen Popescu De ontmoeting tusschen den Italiaan Bondavelli, even eens een candidaat naai den titel, en Weiss zal nu moeten beslissen, wie van deze twee tenslotte tegen den Roemeen zal mogen uitkomen om den Europeeschen titel. De ontwikkeling van hel kunsfrijden. Uitvinding van de stalen schaats was de stimulans. Het stek heni Ive phi uit bet ET kunstrljden. een wintersport, die behalve i sleke kracht tevens hooge eischen stelt aan indigheid en gratie, verheugt zich i ln de algemeene belangstelling. Vroeger men zich op het ijs voort dooi middel vervaardigd stel schaatsen. Hel kunstrijden, zooals wij 4 ihans kennen, begon eerst tot de mogelijkheden te b hooren. toen de stalen schaats was uitgevonden, Aan li °lnde van de 18de eeuw begon men reeds met een pi mitief soort kunstrijden, dat voornamelijk bestond i het trekken van een „drie", „acht" en een spiraal, v voren naar achteren Na taoo kwamen ei zelfs eeril nieuwe figuren bij, doch alles bij elkaar genomen was .kunst" van de toenmalige rijders nog zeer beschetde In 1850 werd de stalen schaats In Amerika uitgevondc en In 1802 deed zij haar Intrede ln Europa, waar ze bekei werd als de ,,'Halifaxschaats". De geboortedag van h moderne kunstrijden zal wel de dag geweest zijn, waar de Amerikaan Jackson Haines na Jarenlange traint voor den eersten keer als kunst.iijder optiad In 1868 too de hij te Weenen. in tegenwoordigheid van keizer Fra Joseph, den verbaasden Europeanen zijn rijkunst oogstte een bijval, als wel nimmer tevoren een sportm /.'al zijn 'en deel gevallen. De muziek begon te spelen en Haines gleed elegant o\j het ijs; zijn spiralen, bogen, sprengen en pirouettes brad ten de toeschouwers in verrukking. De Weeners geraal len vooi'al in vervoering, toe hij de walspas op de ma van de muziek over het ijs danste en oe naar hem g' noemde „Halnes-pirouette", het resultaat van negen jal oefening, demonstreerde. Het voorbeeld van dezen grooten meester werkte zj aanstekelijk dat drie jaar later, toen Halnes weer in Wei rien kwam. tot verbazing van den grooten kunstrijdC leeds tal van jongelieden deze elegante sport beoefeni Zij trachten niet alleen Haines na te bootsen, doch hé den zijn prestaties met bijna wetenschappelijke keurigheid in een zeer bijzonder systeem kunstrijd verwerkt. In het leerboek „Spuren auf dem Eise". i intusschen te Weenen was verschenen, weiden de nieu opvattingen van het kunstrijden duidelijk weergegevi De voet, die op het ijs het spoor teekent. r tepunt van het lichaam volgen! Spoedig daarna werden wedstrijden ln kunstrijden organiseerd, die echter mank gingen aan het euvel, er geen eenheid bestond in waardeering der afzonderlij prestaties. Maar hieraan kwam weldra een,eind. 1 het jaar 1891 een internationale vereeniglng werd opi richt In aansluiting op de ervaringen, opgedaan bij tol op dat tijdstip gehouden wedstrijden, werd ment uitgeweekt, dat in den loop der jaren meer en m£jel olv Ü1 vervolmaakt en aangepast, en dat ook heden l dage in alle landen wordt nageleefd. Hoe beter de prestatie, boe lager het puntental. Th4 is men echter er in geslaagd de iurywerkzaamheden d 6 danig In te deelen. dat aan alle onderdeelen. zooals zek heid, houding, beweging enz. recht wordt gedaan. Hi door Is het mogelijk om door ervaren Juryleden een z nauwkeurige uitspraak te verkrijgen. He1 kost echter oneindig veel moeite en studie om t een gewonen schaatsenrijder een kunstrijder te wordoj: Niet alleen moet men hiervoor het schaatsenrijden geh J onder de knie hebben, doch bovendien moet men gevoel hebben voor rhythme. Bijna nog grooter dan I)ne kunstrijden voor één dame of één heer is het paarrijd ïn In deze sport (of moeten wij zeggèn „kunst") blinkt I kunstrij-paar Maxie Herber—Ernst Baier (dat zooals I Icend sedert kort in het huwelijk ts getreden) Duitse! )t Europeesehe, wereld- en Olympische kampioenen in 1^" paarrijden uit. Meerdere malen hebben Maxie en Ernst Eaier demonst ties gegeven ln het sierlijke paarrijden op de kunst-ijsba van Den Haag en Amsterdam Nog niet zoo lang geledPOr waren zij weer in ons land. Maxie was op haar twaalftmi laar al Duitsch kampioene in het kunstrijden voor dam Het Is werkelijk een zeldzaam gezicht, hoe onwaarschl lijk harmonieus deze twee mensclien over het-ijs schijr ie zweven en hoe volmaakt hun samenspel Is. Kunstijsbanen zijn uitstekende oefenvelden voor I glnnelineen en voor kunstrijdeis, hardriiders hebben echter niets aan. Wij zijn in onze streken nu eenm „gezegend" met een naar vochtig weer en slechts h zelden komt er- een winter of komen er winterdagen, i de verhalen van onze voorouders over schaatsenrijder babies niet te erg overdreven zijn. Daarom verte Nederlandsche hardrijders, die uitkomen In internat nale wedstrijden, des winters doorgaans altijd enk(- weken in Scandinavië of in Zwitserland, opdat zij gci^ en regelmatig kunnen trainen. .Wanneer men nagaat, welke landen de beste scha§ senrijders opleveren, dan weet men ook meteen, gedurende langen tijd van het jaar behoorlijk Noorwegen en Canada behoeven hun toevlucht bijvi beeld nooit bij kunstijsbanen te zoeken Daarom hijvoorbeeld Canada ook zulke uitstekende ijshock^ spelers. Maar zoo de hardrijders in het algemeen dan al i .beenslag" np den langen afstand noodig hebben, kunstrijders doen het met minder ruimte ook oppert En wie nog dezer dagen het vermagrde duo, de r aan het werk zag, die zal graag de verzuchting slal als Ik hel zóó ooit nog eens leeren kon.. Tafeltenni De Schoolwedstrijden. Keiinemer Lyceum wint tien eersten prijs. In het voormalig Sander-instituut werden de jaarlij sche schoolwedstrijden onder auspiciën van den N. T B. afd. Haarlem gehouden. Dit jaar hadden slechts 14 teams Ingeschrevxen. waai de winnaar van het vorig jaar het R K. Lyceum ontbrgj Zoo misten we ook de finalist van dat Jaar de le fl. B." A. Dit was jammer, want hierdoor had het tournooi langrijk aan kracht Ingeboet. Thans toonde het Kennemer Lyceum zich verreweg sterkste. Slechts één partij In een wedstrijd werd v loren n.l. tegen hel tweede team van de H. B. S A. Hel Gymnasium, dat ln de eerste ronde U. L O. A met 5—0 had verslagen verloor met de zelfde cijfers t het Kennemer Lyceum, terwijl R H. B. S (Velsen) in halve finale hetzelfde lot onderging. In de tweede ronde viel een spannende partij te noti ren en wel Rijkskweekschool tegen 2e H. B. S. b 2. J 54 slaagde laatstgenoemde er ln. de overwinning in wacht te sleepen. M. T. S had niet veel moeite zich In de halve finale pllaatsen R H B S. 2 (Velsen) en H B S. A 1 werd beide met een 5—0 nederlaag uitgeschakeld Ook 2e H B. S. b 2 kon het niet bolwerken tegen M. T. S„ zoodat laatstgenoemde tegen het Kennen Lyceum ln de finale kwam. De finale ls' wel zeer teleurstellend verloopen. De M. S.'ers bleken te veel vermoeid ie zijn om behoorlijk pal te geven Het Kennemer Lyceum bestond daarentegen drie spelers die geregeld competitie spelen, zoodat de 8 nederlaag van de M. T. S. nog eenigszins te verklai valt 54 scholieren dongen mede naar de titel persoonl i schoolkampioen van Haarlem. Nadat de eerste ro voorbij waren, kwamen langzamerhand de sterkere Iers naar voren. In de halve finale plaatsten zich Pas Smidt van Gelder, de Haan en Vlëtor. Ook h kwam de vermoeidheid bij de spelers v. d. Pas en Haan naar voren, zoodat zij niet meer in staat waren hoorlijk tegenstand te bieden. In de finale zag Smidt van Gelder kans een overt nlng op Viëtor te halen en daarmede den titel te v< 1 too Schakelt Elfstedentocht niet het schaakbord. LEEUWARDEN Donderd Na het succes, dat de spannende tweekamp tusschj, den Frieschen kampioen H. Kramer en den ex-were kampioen dr. Euwe heeft gehad, heeft het Kramercom het plan opgevat, einde Februari of begin Maart e groote schaakmatch te organlseeren. waaraan behalve landskampioen en de Friesche kampioen ook de Oost* rijker Kmoch en S. Landau, oud-kampioen van Nederlar^i deel zullen nemen, zoo meldt Het Volle. De match, die georganiseerd wordt door de Commisi( van Beheer van het Friesche Schaakfonds in samenw king met het Euwe-comité en de Nederlandsche Schai bond. zal het karakter dragen van een Elfstedentocht, vierkamp zal twee weken duren en bestaan uit vier ro den. In elk der elf steden zal een wedstrijd gespee worden, de eerste en laatste te Leeuwarden. De ver volgorde is nog niet bekend.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10