Haarlem's Dagblad jDLs iükitiedien Electr. Brandhoutzagerij Fa. De Clercq van Lennep houdt deze maand uitdeeling. Begrooting. Lichamelijke Opvoeding Duitsche luchtmacht weer in actie. ActikeCen enz. 58e JAARGANG No. 17652 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux- Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 4 Januari 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. EéN CANC NAAR HET 1 DISTRIBUTIE. LOKAAL. Bloem-, vleesch-, broodkaarten enz. worden alle tegelijk uitgereikt. '■y_ Men lette nauwkeurig op of mer. alles ontvangt waarop men recht heeft. Als moeder de vrouw zich 's avonds even een (kwartiertje neerzet voor het uitzoeken van de verschillende bonnen voor den komenden dag, dan zal zij thans tot de ontdekking gekomen zijn, dat vele kaarten teekenen van ouderdom beginnen te vertoonen en dat aan de meeste kaarten al dusdanig gepeuterd is. dat zij bijkans op raken, aldus schrijft ons de leider van den Haariem- schen distributiedienst. Daarin te voorzien is de taak. waarvoor de dis tributiedienst zich thans gesteld ziet. Van oudsher was Januari de „Louw -maand. Voor ons is Januari dit keer de uitreikingsmaand. Een uitreiking van vele distributiebescheiden, waarmede a.s. Maandag een aanvang wordt ge- mHerwordt als het ware een massale uitreiking en wel van de volgende distributiekaarten. a. Algemeen levensmiddelenboekje 2de serie; b. Bloemkaart 2de serie; c. Broodkaart 4de serie; d. Halve broodkaart 4de serie voor kinderen ge boren na 1 Febr. 1937; e. Een-vijfde broodkaart 4de serie (toeslagkaart voor personen, geboren na 1 Febr. 1920, doch voor 2 Februari 1927; f. Toeslagkaart voor kinderen (papkaart; die een halve broodkaart ontvangen; g. Vleeschkaart 2de serie; h. Halve vleeschkaart 2de serie, voor kinderen, geboren na 1 Febniari 1937; i. Rantsoenbonnen „een rantsoen toiletzeep voor kinderen, geboren na 1 Februari 1939 en j. Rantsoenbonnen „één rantsoen zeep voor kinderen, geboren na 1 Februari 1933. Een respectabel lijstje zal men zeggen. Maar men heeft er een groot voordeel van n 1. dat men meerdere vliegen in één klap slaat en het maken van meer tochten naar de uitreikingslokalen voorkomt. Een dergelijke massale uitreiking neemt meer tijd in beslag dan normaal. Daarom is de uitreiking dan ook over veertien dagen ver deeld Nu is voor een vlotte uitreiking aller eerste eisch, dat het publiek zooveel als in zijn vermogen ligt medewerkt. Dat kan men in de allereerste plaats doen door de aanwijzingen van den distributie- dienst stipt op te volgen, wat vooral hierop neerkomt, dat men zich op den aangewezen dag en op de aangewezen plaats tot zijn eigen uitreikingslokaal wendt. Door ervaring wijzer geworden, weet men al, dat het verkeerd is om 's morgens bij net aan- vangsuur in de rij te gaan staan. Dat geeft on- noodig oponthoud. Duizend menschen kunnen nu eenmaal niet tegelijk geholpen worden. Een punt van veel belang is, dat men zich na de ontvangst van de verschillende kaar ten overtuigt, dat men inderdaad ontvangen heeft. wat*nen toekomt. Het is noodzakelijk, dat men zulks doet, want reclames achteraf, zullen NIET in be handeling worden genomen. i Men weet natuurlijk ook, dat men zonder stam kaart geen bonnen kan krijgen. Welke geldige reden men ook meent te hebben om een of an dere stamkaart niet mee te nemen, men wordt zonder stamkaart niet geholpen. Het is voorts bevorderlijk voor een vlotten gang I van zaken, als men de stamkaarten niet in elkaar gevouwen aan den ambtenaar overhandigt, i De stamkaarten op elkaar houden is het een- voudigst. daar de ambtenaar op de allereerste plaats den geboortedatum op de voorzijde van de stamkaart moet controleeren. En als men voor de I stamkaarten van die mooie huisjes heeft, haalt men de kaart er zelf even uit. Ook dit voorkomt i onnoodig oponthoud. Verder verdient het aanbeveling, dat men een I actetasch of een schooltasch bij zich heeft, om de kaarten in te bergen. Vooral groote gezinnen krij gen heel wat papieren mee en de verschillende distributiebescheiden zijn kostbare documenten, die niet verloren mogen gaan. Velen hebben belaas reeds moeten ondervinden in welke moeilijkheden zij komen als de besehei- I den verloren gaan. I Als men zich in het uitreikingslokaal tegenover l den ambtenaar wil overtuigen dat men inderdaad ontvangen heeft waarop men recht heeft, dan dient men precies te weten wat men eigenlijk ont- 1 vangen moet. De navolgende regelen zullen dat duidelijk maken. Voor iedere stamkaart ontvangt men een alge meen levenmiddelenbonboekje en een bloemkaart. i Het eenvoudigste is, de uitreiking in zes groepen - te verdeelen en wel als volgt: I Groep A. Degenen, die geboren zijn vóór 2 Fe- I bruari 1920 ontvangen- 1 Levensmiddelenbon- i boekje: 1 Bloemkaart: 1 Broodkaart: en een vleeschkaart, totaal 4 kaarten. Voor de ontvangst van al deze kaarten wordt voor deze groep het vakje T 2 afgekruist op de betreffende stamkaart. Groep B. Degenen, die geboren zijn na 1 Fe bruari 1920. doch vóór 2 Febr. 1927 ontvangen: 1 levensmiddelenboekje; 1 bloemkaart: een heele i en een-vijfde broodkaart: 1 vleeschkaart. totaal 5 kaarten. Voor de ontvangt van al deze kaarten wordt voor deze ca tegorie on de betreffende stam kaart. het vakje T 3 afgekruist. Groep C. Degenen, die na 1 Februari 1927 gebo- ren zijn. doch vóór 2 Februari 1933 ontvangen: 1 Levensmiddelen boekie- 1 Bloemkaart: 1 Brood- I kaart: 1 Vleeschkaart. totaal 4 kaarten. Voor de i ontvangst van al deze kaarten voor deze groep wordt on de betreffende stamkaart het vakje T 4 afsekruist. Groep D. Degenen, die na 1 Februari 1933 ge boren zijn. doch vóór 2 Februari 1937 ontvangen: 1 Levensmiddelenboekie: 1 Bloemkaart; 1. Brood kaart.; l Vleeschkaart en zes rantsoenen zeep. totaal 5 kaarten. Voor de ontvangst van al deze kaarten wordt on de betreffende stamkaart het vak ie T 5 afgekruist Groep E. Degenen, die na 1 Februari 1937 gebo ren zijn. doch vóór 2 Februari 1939 ontvangen: J Levensmiddelenboekje; I Bloemkaart; een halve Broodkaart; 1 toeslagkaart (zgn. papkaart); een halve Vleeschkaart en zes rantsoenen zeep, totaal 6 kaarten. Voor de ontvangst van al deze kaarten wordt voor de groep op de betreffende stamkaart het vakje T 6 afgekruist. Groep F. Degenen, die na 1 Februari 1939 gebo ren zijn ontvangen: 1 Levensmiddelenboekje; 1 Bloemkaart; een halve Broodkaart; 1 toeslagkaart (zgn. papkaart)een halve Vleeschkaart. zes rant soenen Toiletzeep en zes rantsoenen gewone zeep. totaal 7 kaarten. Voor de ontvangst van al deze kaarten wordt voor deze groep op de betreffende stamkaart het vakje T 7 afgekruist. Zoo kan men aan de hand van den geboorte datum op de stamkaart zelf precies nagaan, wat men op iedere stamkaart moet ontvangen. Tenslotte vestigen wij er nog even de aandacht op, dat het publiek volgens letter wordt opgeroe pen. Men neme er echter nota van, dat zulks dit keer n i e t in zuiver alphabetische volgorde ge schiedt. Men zie dus nauwkeurig toe, dat men zich op den juisten dag, tot het aangewezen uit reikingslokaal wendt. (De gemeenteraad van Dongen heeft in één zitting van zes minuten de begrooting voor 1941 afgehandeld.) Tjonge jonge, raad van Dongen, Dit mag toch weieens bezongen, Als een zeer bijzonder feit; Ja, dit mag wel m de bladen, Welke raad ging ooit te rade Op dit punt in zulk een tijd? Nauwlijks was men in de kamer, Pats, daar klonk voor 't eerst de hamer. De begrooting voor dit jaar; En slechts zes minuten later Zweeg alweer de laatste- prater, Pats, die arbeid is al klaar. Daar mag Dongen wel op roemen, Zooiets mag je tempo noemen, D'oude leus: ook tijd is geld; Wordt door Dongen's vroede vaadren Blijkbaar als ze gaan vergaadren Wel op hoogen prijs gesteld. Dezer dagen heb 'k besloten, Voor mezelf ook te begrooten Voor het pas begonnen jaar; 'k Was, moet ik oprecht verklaren, (Hand op 't hart en in de haren) Niet in zes minuten klaar. Ik kan, voel ik, wel besluiten Te begrooten met mijn duiten, Maar 'k bereik er weinig bij; Met mijn duiten voor de oogen Wordt het, ondanks al mijn pogen, Veeleer: z ij begrooten m ij. De nieuwe regeling bij het L. O. te Haarlem. Uit Den Haag zijn aan de gemeentebesturen richtlijnen gezonden voor de verbetering van het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding. Wat Haarlem betreft zulen de wijzigingen zich beperken tot het Lager Onderwijs, omdat het Middelbaar Onderwijs reeds aan de voorschrif ten voldoet. De voornaamste wijziging zal zijn, dat in het vervolg bij het Lager Onderwijs ook les in de Lichamelijke Opvoeding zal worden gegeven in de le en de 2e klassen. Tot he den werd dit onderwijs alleen in de hooge- re klassen gegeven. Het gemeentebestuur staat voor de vraag of het noodig is het onderwijs on de Lichamelijke Opvoeding in het vervolg toe te vertrouwen aan vakpersoneel. Dit zou evenwel belangrijke uitga ven met zich medebrengen. En men weet dat de toestand der Haarlemsche gemeentefinanciën niet rooskleurig is. Daar evenwel aan te nemen is, dat vele andere gemeentebesturen er evenzoo voorstaan, ligt het voor de hand dat van ver schillende zijden zal worden aangedrongen op tegemoetkoming in deze van de zijde van het lijk. Als het onderwijs van de Lichamelijke Opvoe ding wordt toevertrouwd aan het gewone onder wijzend personeel, zou dit geen extra uitgaven tengevolge hebben, maar algemeen wordt aan genomen dat dit onderwijs veel beter tot zijn recht komt als dit aan vak-onderwijzers (essen) wordt toevertrouwd. Dan is er nog een andere quaestie. Nu in het vervolg ook de le en 2e klassen van de lagere scholen gebruik zullen gaan maken van de gymnastieklokalen, is het te verwachten dat er niet voldoende gymnastieklokalen ter beschik king zijn. In dat geval zou tot vermeerdering moeten worden overgegaan. De Kerstvacantie te Haarlem verlengd. Wegens de felle koude. De Kerstvacantie is dezen winter verlengd in verband met de brandstofferschaarschte. De H.B.S.-en en het Gymnasium, alsook de u.l.o.- scholen hebben tot Donderdag 9 Januari vacantie. De bijzondere middelbare scholen te Haarlem heb ben zieh bij die regeling aangesloten. De lagere scholen te Haarlem zouden everwei weer Maandag 6 Januari beginnen. Nu het even wel zoo koud is en de kans bestaat, dat de kinde ren als zij Maandagmorgen op school komen weer 's middags vrij gaan vragen om schaatsen te rijden., wat niet economisch is met het oog op de brand stoffen, is besloten de Kerstvacantie op dc lagere seholcn tc Haar lem ook te laten voortduren tot Donderdag 9 Januari. Dan kunnen de kinderen, als de vorst ten min ste aanhoudt, in de eerste drie dagen van de vol gende week zich vermaken met schaatsenrijden. B. en W. hebben heden aan de hoofden van scho len een kennisgeving gestuurd met het verzoek het personeel en de leerlingen hiervan in kennis te stellen bij den aanvang van den eersten schooltijd op a.s. Maandag. IN HEEMSTEDE. In Heemstede heeft men voorloopig nog geen planner tot verlenging van de Kerstvacantie. welke tot 6 Januari duurt, over te gaan. IN BLOEMENDA AL. In Bloemendaal. waar de Kerstvacantie reeds eer der dan andere jaren is begonnen en ook tot een lateren datum in Januari, der zevenden, duurt, heeft men de kwestie van een verlenging der vacan tia nog niet bekeken. Het Kennemer Lyceum begint a.s. Donderdag Zit ge soms van kou te beven, Dan wil ik een tip U geven Neem Uw phone en bel dan even, EéN - NUL ZES - en - DUBBEL ZEVEN. HOUT door Uw kolen j en ook in de centr. verwarming SOENDAPLEIN 5 - HAARLEM-NOORD - Telef. 10677 en 25424 S»J i Ad" luaez Med De Haarlemsche IJsclub aan de Kleverlaan is Vrijdag geopend. De felle wind maakte een verblijf op de baan niet zeer aangenaam, doch dit vroolijke troepje trok zich daar niet veel van aan. .(Foto Do Haas.X Overstrooming bij zeven graden vorst. De schutsluis in de Hoogeveensche Vaart te Echten werd geheel in het ijs gezet, toen het water de omgeving met een win- tersch kleed overdekte tengevolge van het versloppen van den stroomduiker door het grondijs. (Foto Pax-Holland) BRANDHOUT. De Wettelijke Maximumprijs is 4 cent per K.G., ƒ40.per 1000 K.G.. franco huis. JONKER'S Houtzagerij en Houthandel levert le soort HAARD- en KACHELBLOKKEN. Ook hout voor 'centrale verwarming en Industrie vanaf 3.50 per 100 K.G., franco huis. Zagerij Transvaalstraat 5 Telef. 20549 Na 7 uur 26998. (Adv. Ingez. Med.) Nieuw handelsverdrag tusschen Zweden en Italië. STOCKHOLM, 3 Januari (Europapress). Te Rome is een nieuw handels- en betalingsverdrag tusschen Zweden en Italië onderteekend. Dit ver drag is geldig tot het einde van 1941 en kan auto matisch worden verlengd voor het geval geen der beide partijen den wensch te kennen geeft het verdrag op te zeggen, of geen ingrijpende veran deringen in de waarde van den goederenruil plaats hebben. De Zweedschc leveranties van cellulose en producten der Zweedsche machine-industrie zijn verhoogd. De uitvoer van staal en ijzer naar Italië wordt verder bevorderd, voor zoover de voorziening van Zweden dit althans toelaat. Be halve de traditioneele zuidvruchten en textiel- goederen, zal Italië ook hoeveelheden rijst, be paalde grondstoffen voor de textielindustrie, als mede goedeien en halffabrikaten der textiel branche, waarin wol en katoen is verwerkt, in Zweden invoeren. Bovendien heeft men besloten, een permanente commissie te benoemen die tot taak heeft de noodzakelijke maatregelen te tref fen voor een regeling van het goederenverkeer tusschen beide landen. Weer incidenten aan de Thailandscli- Ïndo-Chineesclie grens. Volgens uit Hanoi ontvanger berichten hebben zich de laatste dagen nieuwe botsingen tusschen Thailandsche en In-do-Chineesche patrouilles voor gedaan en wel aan de oevers van de Mekong en langs de grers van Cambodsja. Op 31 December is bij een schietpartij een Fransch officier licht ge wond. Een Thailandsch vaartuig werd bij Nong- Thai door Fransche machinegeweren beschoten. Op 1 Januari werd een inheemsche schildwacht aan de grens var Cambodsja gewond. De Fransche grensposrt te Honei-Say werd levendig beschoten. Een Thailandsch vliegtuig, dat over de grens rivier de Vientrane vloog, wierp anti-Fransche pamfletten uit. Thailandsche artillerie heeft Ban- naptsoem, 80 kilometer van Savan-Nakhek be schoten. (D.N.B.) Benoeming van nieuwen Aineri- kaansehen ambassadeur. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Presi dent Roosevelt heeft aangekondigd dat hij den nieuwen Amerikaanschen ambassadeur in Engeland de volgende week zal benoemen. In- tusschen zal hij zijn persoonlijken vriend Hop kins voor een tweeweeksche persoonlijke missie naar Londen zenden. De ondergang van de „Turakina". BERLIJN, 3 Januari (D.N.B.) Omtrent het tot zinken brengen van het Britsohe turbineschip „Turakina" (8.706 brt.) van de New Zeeland Ship ping Comp. op de Stille Zuidzee wordt nader ver nomen dat het gewapende schip geruimen tijd tegenstand bood toen het door den Duitscheri hulp kruiser werd gesommeerd te stoppen. Dientenge volge konden slechts 23 overlevenden van de „Tura kina" worden gered. Actie van Icrscli-Amcrikaanen. NEW YORK. 4 Januari (D.N.B Het voor naamste orgaan van de Iersch-Amerikanen heeft in het nummer van Vrijdag een hartstochtelijken oproep tot het Amerikaansche volk gepubliceerd om Engeland niet te steunen bij een opnieuw be zetten van Ierland. In een hoofdartikel herinnert het blad aan de Engelsche terreurheerschappij in Ierland na den wereldoorlog. Op een massabetooging van de Iersch-Amerikanen in het New Yorksche hotel Astor werd een resolutie aangenomen om de Vereenigde Staten van Amerika buiten den oorlog te houden en te voorkomen dat Ierland opnieuw een werktuig van de imperialistische politiek van Engeland wordt. Ook de in New York vertoevende Iersche journalist O. Flaherty deed in een artikel aan de Amerikaansche openbare meening hetzelfde verzoek. Te Londen Vrijdagavond tweemaal luchtalarm. BERLIJN, 4 Januari (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst deelde gisterenavond mede dat na het invallen der duisternis vijandelijke vlieg tuigen boven ver uit elkaar liggende deelen van Engeland zijn verschenen. Vooral in West- Engeland zijn sterke formaties vliegtuigen ge zien. In Londen was er Vrijdagavond reeds tweemaal luchtalarm. En D.N.B.-bericht uit Stockholm meldt: Volgens de Britsche radio was een stad in het westen van Engeland in den afgeloopen nacht het voornaamste doel van de Duitsche luchtaanvallen Bij deze aan vallen die eenigen tijd duurden hebben de Duitsche vliegers talrijke brand- en dynamietbommen neer geworpen die schade hebben veroorzaakt. Volgens hier ontvangen berichten van Londensche agent schappen zou deze stad Birmingham zijn. Ook in andere gebieden van het Britsche eiland zijn, volgens deze berichten, aanvallen ondernomen zooals bijv. op Liverpool en een stad in het Noord- Westen. DE VERWOESTINGEN TE LONDEN. De Engelsche censuur heeft na den jongsten Duitschen luchtaanval op Londen bij uitzondering het noemen der getroffen straten toegestaan, zoo schrijft de Londensche correspondent van het Hon- gaarsche blad „Uj Magyarsag". Door de bombarde menten zijn, naar de correspondent verder meldt, het gebouw van Reuter de Persclub en het gebouw van de Daily Telegraph verwoest. Een verschrikke lijk beeld van vernieling biedt de Newgate Street, waar alle gebouwen zijn ingestort. Er is niets meer dan een geweldige puinhoop te zien. De correspondent merkt op dat hij een derge lijke verwoesting alleen nog maar te Southampton heeft gezien. PATROUILLEVLOOT IN DEN GROND GEBOORD. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B. verneemt. Donderdag voor de monding van de Theems in duikvlucht een vijandelijke patrouille boot met bommen aangevallen en in den grond ge boord. De bommen hadden zoon effect dat de hoog opslaande watermassa's boven de boot weer samen vielen. Het vliegtuig ondernam nog een aanval in scheervlucht maar de oorlogsbodem was reeds zoo zwaar getroffen dat hij tijdens dezen aanval onder ging. Baudoin treedt af als Fransch minister van staat. Het D.N.B. deelt mede: De minister van staat in het Fransche minister presidium. Paul Baudoin. heeft naar officieel uit Vichy gemeldt wordt, zijn ontslag ingediend. Maarschalk Pétain heeft ontslag aanvaard. HEDEN; 12 PAGINA'S. niiüiiiuq P. Gasus: Begrooting pag. 1 Lichamelijke opvoeding, de nieuwe regeling bij het L. O. te Haarlem. pap. I J. C. E.: Langs de Straat. pag. 3 G. I.: Overbegeerigheid. pag. 3 P. v. d. Hem: Alle begin is moeilijk. pag. 3 Op ontdekkingsreis in de arbeids sfeer van den horlogemaker, pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 3 Voor de Vrouw pag. 4 Uit de Pers pag. 5 Voor lange avonden pag. 5 Wasschen zonder zeep. pag. 6 K. de Jong: De operette zangers: Rose Marie. pag. 6 Een wintersche wandeling aan den haard. pag. 7 De ontwikkeling van het kunstrijden pag. 6 Voor de Kinderen pag. 8 Flitsen: Een probleem. pag. 3 M Laatste Berichten op pagina V

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1