kItöorbeoëndï FRANS HALS dezeVen UGfidoJ*en üai\ TU&t, Misleidende aandrang tot organisatie. NET MEISJE DAGMEISJE Nette meisjes gevraagd Nette Jongeman Administrateur(trlce) ZATERDAG 4 JANUARI '194T HAARUEM'S DAGBE AD Raad van Rechtsbijstand in strafzaken. Verschenen is het verslag van den Raad van Rechtsbijstand in Strafzaken bij de Arrondisse- menis-Rechtbank te Haarlem over 1940. Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 46 (90) be zoekers en bezoeksters; buiten de zittingen wend den zich nog 10 (14) verdachten tot den Raad. In 20 gevallen (46), waarvan 14 (36) in zitting, 6 (10) buiten zitting, werd voldaan aan het ver zoek tot toevoeging van een raadsman. Deze 20 gevallen betroffen de volgende cate gorieën van zaken: wederspannigheid 0 (2), ont trekking goederen aan beslag 0 (2), valsehheid in geschrifte 0 (2), zedendelicten 5 (2), beleediging 0 (1), mishandeling 1 (2), dood of lichamelijk letsel door schuld 1 (4)(, diefstal 2 (9), verduistering 9 (6), oplichting 0 (1), bankbreuk 0 (1), zaakbescha diging 1 (1), heling 0 (5), verkeersovertreding 1 (1), belastingwetten 0 (2), en crisis wetten 0 (4).. (De tusschen haakjes geplaatste cijfers betreffen die van het vorig jaar). De Raad was in 1940 samengesteld uit: mrs. P. Tideman, J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bak huizen van den Brink, J. Deenik, C. Blankevoort, F. van der Goot en F. J. D. They se. Bureau van Consultatie. We ontvingen het verslag van het Bureau van Consultatie bij de Arrondissements-rechtbank te Haarlem over 1940. Gehouden werden 52 zittingen. In deze zittingen vervoegden zich 875 (880) be zoekers; buiten de zittingen wendden zich nog 112 (121) rechtzoekenden tot het Bureau. In 721 gevallen (704) waarvan 658 (640) in zit ting, 63 (64) buiten zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een advocaat voor ge heel kosteloozen bijstand Deze 721 gevallen betroffen de volgende cate gorieën van zaken: Scheidingszaken: echtscheiding 143 (124), schei ding van tafel en bed 61 (107), echtscheiding, subs, scheiding van tafel en bed 55 (41), ontb. huw. na 5-jarige scheiding van tafel en bed 0 (1), verweer tegen echtscheiding 33 (37), verweer tegen scheiding van tafel en bed 12 (22) en verweer tegen echtscheiding subs, scheiding van tafel en bed 14 (9). Alimentatie-zaken: eisch tot alimentatie of ver weer tegen vermindering 113, verweer tegen of vermindering van alimentatie 111 tezamen 224 (171) naams- en vóórnaams-verandering 0 (2), verbete ring of aanvulling acten Burg. Stand 0 (0), ont kenning wettigheid kind 6 (3), paterniteitsactie 4 (2). veinveer tegen paterniteitsactie 4 (8), ouder lijke macht en voogdij 11 (9), curateele 4 (2), be noeming bewindvoerder 1 (3), vermoedelijk over lijden 0 (1), erfdienstbaarheid en andere zakelijke actie betr. onroerend goed. 1 (1), revindicatie van roerend goed 16 (16). boederscheiding en andere erfenisquaesties 13 (17), aanrijding door automobie len en motorrijwielen 11 (14), andere onrechtmatige daden 11 (91, huuur en verhuur, pacht en huurkoop 22 (20), aanneming van werk 2 (4), arbeidszaken 9 6), maatschap, vennootschap en hand. v. gem. rek. 1 (5), geldvord. kracht, koop, geldleen, e.d. (eischen- de) 29 (27), idem idem (verwerende) 10 (16), rekening en verantwoording 2 (1), verhaal krach tens Armenwet 4 (6) en diversen 18 (20). Totaal 721 (704). Toevoeging voor rechtsbijstand tegen half tarief wegens minvermogen geschiedde in 14 gevallen (8). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers betreffen die van het vorig jaar). Het Bureau was in 1940 samengesteld uit: Mrs. P. Tideman J. H. J. Simons, L. V. Hoog, R. C. Bakhuizen van den Brink, J. Deenik, C. Blankevoort F. van der Goot en F. J. D. Theyse. GEEN DIENST IN DE GROOTE KERK. Wegens de felle koude zal voorloopig geen dienst in de^ Groote Kerk te Haarlem worden gehouden. TWEE FILMS GEPROLONGEERD. In Frans Hals wordt de film „Een leven lang" met Paula Wessely geprolongeerd, en in Luxor gaat „Lajla" haar vierde week in. GEEF IIAAR, OOK HEM een artistiek portret van „R I C II E FOTO ART" 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13472 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 4 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Levende Pop penkast", 2.30 uur. Stadsschouwburg: „Familiefeest" door de Too- neelgroep „Het Masker", 7.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Rembrandt Theater: Operette „Rose Marie", 2.3U en 7.30 uur. Frans Hals Theater :„Een leven lang", geprolon geerd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Gentleman-Vagebond", 2, 6.30 en 8.45 uur. ZONDAG 5 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 2.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Wordt vervolgd" en „De appel van Eres"; na de pauze „Kloris en Roosje", 2 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zi; Ons Doel", 115 uur. Laatste dag. Frans Hals Theater: „De zeven wonderen van Zuid-Afrika", half twaalf. Rembrandt Theater: „De wonderen van het heelal", 11.30 uur. Rembrandt Theater: Operette „Rose Marie", 1.30. 4.30 en 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Een leven lang", geprolon geerd, 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 11.30. 1.30, 3.45, 6.30, 8.45 uur. Palace: De Gentleman-Vagebond", 11.30, 1.30. 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Hotel „De Leeuwerik": The American Club, 2 en 7 uur. MAANDAG 6 JANUARI. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 5 Januari tot en met 11 Januari zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's mor gens) geopend: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, TeL £8197. Cinema Heinz Rühmann als vagebond. In Geza von Bolvary's film „Wein, Weib und Gesang" krijgt Lumpaci Vagabundus, beschermer der vagebonden, de opdracht drie menschen uit hun dagelijksche werk te halen en tot lichtzinnig heid te brengen. Wanneer hem dat in één geval lukt mag hij voort blijven bestaan. Zóó komen een schoenmaker, een tim merman en een kleeren- maker tezamen als vage bonden. Zij trekken den noofdprijs uit de loterij, deelen die, trekken ieder met een som gelds de wereld in en spreken af over een jaar weer in een herberg samen te komen. Een jaar verstrijkt, en wij volgen de kostelijke wederwaardigheden van den lcleerenmaker, die tot graaf de Rochefort wordt gebombardeerd, den schoenmaker, die een onver beterlijke wijnliefhebber blijft, en den timmerman, die de ware liefde vindt. Na een jaar komen de schoenmaker en kleeren- maker zonder een cent op zak in de herberg. Alleen de timmerman is geslaagd in het leven.... Vaga bundus mag blijven voortleven. In deze kostelijke film spelen Heinz Rühmann en Paul Hörbiger de hoofdrollen, en zij doen dat op onnavolgbare wijze. In het voorprogram zien wij Tobis Hollandsch nieuws, verzorgd door Polygoon, UF.A.-nieuws, en een interessante „Short" van het Amerikaansche circusbedrijf „Bamuift and Baily". HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 8 Janu ari 1941, des namiddags om 2 uur. De agenda vermeldt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoek om eervol ontslag van F. Henneman als onderwijzer aan de Jan Ligthartschool. Alsvoren van mej. F. Kingma om ontslag als onderwijzeres aan de Floraschool. 2. Jaarstukken over 1939 van de Woningbouwver- eeniging ,Bloemendaal". 3. Jaarstukken over 1939 van den Keuringsdienst van Waren. 4. Ontwerp-begrooting voor 1941 van den Keuringsdienst van Waren. 5. Beschikbaarstelling van gelden voor den aan koop van groenten. 6. Uitbreiding van het leerplan der Middelbare Technische School met onderwijs in lichamelijke oefening. 7. Verleenen van medewerking enz. tot de aan schaffing van leerboeken ten behoeve van de bij zondere school aan de Ged. Oude Gracht no. 120. 8. Wijziging van de verordening, regelende de samenstelling en werkking der vaste raadscommis- siën. 9. Verkoop van grond aan de: a. Lorentzkade (W. Thunnissen), b. Marconistraat (N.V. Hogerveka). 10. Wijziging van het raadsbesluit tot over neming van voor straat bestemden grond aan den Vondelweg en omgeving. 11. Verleenen van medewerking aan de totstand koming van een gemeenschappelijke regeling be treffende het ontwerpen en vaststellen van een streekplan. Benoeming van: a twee leden van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. b. een tijdelijken leeraar aan de H.B.S. B met 5-jarigen cursus. c. een tijdelijken leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs. d. eer, onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool (Botermarkt no. 8.) e. twee hoofden aan de scholen voor voorbe reidend lager onderwijs nrs. 5 en 7. EVANGELISCHE ALLIANTIE. Opwekking tot gemeenschappelijk gebed. Men schrijft ons: Ook dit jaar roept de Evangelische Alliantie de Christenen uit de verschillende kerken in alle landen der wereld op, om zich in het begin van Januari te vereenigen tot bezinning en gebed. Kerkelijke en nationale grenzen kunnen de een heid, die er is tusschen allen die Jezus Christus kennen als hun Heer en Heiland niet te niet doen Te Haarlem wordt ditmaal een tweetal avonden gehouden uitgaande van het plaatselijk comité. Het onderwerp luidt: Jezus komt! en zal belicht wor den in zijn beteekenis voor kerk, gezin, volkeren en heidenen. Zes predikanten uit verschillende kerken zullen hierin voorgaan. Op den eersten avond Dinsdag 7 Januari: Ds. G. W. van Deth, Gei-ef. Kerk (in H.V.), Ds. J. W Siertsema, Geref. Kerk en Ds. D. F. du Fossé. Vrij Evang. Gem. Op den tweeden avond Donderdag 9 Januari: Ds. H. M. Bielke, Broedergem., Ds. D. Henstra, Chr. Geref. Kerk en Ds. G. J. Waarden burg, Ned. Herv. Kerk. De samenkomsten worden gehouden in de Be gijnehofkapel, Begijnehof 6, alhier, en wel des avonds van half acht tot half negen. Deze data vallen tusschen eerste kwartier en volle maan, zoo dat het op straat niet zoo donker is. Jongemannen verduisterden tandems Klachten uit alle deelen van het land binnengekomen. De 26-jarige C. P. H., die reeds vijfmaal veroordeeld is en de 25-jarige W. F. J. B. ston den Vrijdag terecht voor de rechtbank te Am sterdam voor een lange serie misdrijven. Zij hadden een koopman met listige praatjes vijftig gulden weten afhandig te maken onder het voorwendsel, dat zij een groote partij manu facturen te koop wisten. Zij gingen met hun slachtoffer naar een fabriek, lieten hem buiten wachten en ontsnapten aan de achterzijde, na tuurlijk zonder de beloofde goederen te ver schaffen. De daders liepen spoedig tegen de lamp en toen bleek bij nader onderzoek, dat het tweetal het geheele land door was gegaan, tandems had ge huurd en deze weer op andere plaatsen had ver kocht, dit bleek een winstgevend zaakje te zijn, want de rijwielen brachten 25 en 30 gulden op. „Deze gevaarlijke lieden hebben het geheele land afgeschuimd en zich gespecialiseerd in het verduisteren van tandems", zeide de offi cier van Justitie. „Nog dagelijks regent het klachten van bedrogen rijwielhandelaren uit het geheele land, Maastricht. Valkenburg, Weert, Helmond, Roermond, Eindhoven, Den Bosch, Nij megen, Utrecht, Haarlem, van overal melden zich de gedupeerden." De officier eïschte voor beide verdachten een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Uitspraak 17 Januari a.s. Benzinecliefstal bracht velen in aan raking met de politie. Een beurtschipper deed dezer dagen aangifte van de vermissing van elf vaten stookolie inhou dende 200 liter elk. De politie stelde daarop een onderzoek in en ontdekte een spoor, dat leidde naar Laren, Blaricum en Huizen. Zekere M., die naast het pakhuis woont van der gedupeerden beurtschipper, had met een anderen beurtschipper P. uit Laren een afspraak gemaakt waarbij de olie van zijn buurman aan een ander zou worden verkocht. Met zekeren B. uit Blaricum kwamen zij voorts overeen, dat deze een kooper zou zoeken en dan een deel van de winst zou krijgen. B. vond een kooper nl. zekeren D. in Laren, die wel zin had in de vaten met inhoud, temeer daar men hem ver telde, dat er benzine in zat. Een deel van deze „ben zine' verkocht D. weer aan zijn buren v. D. en T en zoodra dit zaakie beklonken was zou de „ben zine" geleverd worden. De buurman van den beurtschipoer wilde echter eerst geld hebben en de Laarder D. gaf als voor schot f 1000. Des avonds in het donker werden de vaten afgeleverd. Toen D. Maandag de vaten per auto wilde gaan vervoeren: ontdekte hij dat er geen benzine in zat Hij had inmiddels nog f 500 betaald en voelde zich derhalve „opgelicht" voor f 1500. Een korporaal van den Opbouwdienst was be reid tezamen met D. den lêverancier hierover onder handen te nemen. Uit angst voor de politie gaf M. f 500 terug. De korporaal en de tusschenpersoon B. kregen elk f 1000 terwijl P. f 200 kreeg voor zijn bemoeiingen. De politie was inmiddels op het spoor van dieven en helers gekomen en Donderdag ging zij over tot arrestatie van het viertal, terwijl ook de vrouw van M. en haar zoon werden aangehouden, die er van werden verdacht, het geld te hebben verstopt. Bij een onderzoek in de woning van M. werd het ont brekende geld onder een vloerzeil aangetroffen, waarop de vrouw en haar zoon in vrijheid werden gestéld. Na de arrestatie van -het viertal lekte nog meer uit.' De korporaal bleek nl. van het gekregen geld een half varken te hebben gekocht, welk varken clandestien geleverd was door. een veehouder uit den omtrek van Amsterdam. De Huizer-politie had. echter nog meer geluk, want toen zij na het onderzoek naar huis ging trof zij op den weg een Hilversummer aan met een var ken dat, uit Loosdrecht afkomstig was en in Hui zen moest worden afgeleverd. De man werd aan gehouden en tegen hem werd pro ces-verb a al opge maakt wegens clandestien vervoer van vee. BELANGHEBBENDEN HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANTBEDRIJF Ons werd Vrijdag de samenstelling van den Bond van belanghebbenden in het hotel-, café- en restau rantbedrijf „Bond 1940" verstrekt. Abusievelijk werd daarbij gemeld, dat de heer P. H. Edelaar tot secretaris benoemd wei'd. Dit moet zijn L. Perukel, Doelstraat 7 te Haarlem. Leverancier alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) Verduister goed, Zooals het moet. /AN 4 OP 5 JANUARI van 17.41 tot 9 50 Maansondergang 1.28 Maansopkomst 13.09 (E.K.) VAN 5 OP 6 JANUARI van 17.42 tot 9.50 Mansondergang 2.31 Maansopkomst 13.32 Een Engelschman over Engeland „Ondergang van een Imperium Bij W. J. Ort te 's-Gravenhage is onder den titel „De ondergang van een Imperium" de ver taling verschenen van een boek van Robert Brif- fault, een Engelschman die vele jaren in de Ver. Staten heeft gewoond. Dit boek, dat reeds ge- ruimen tijd geleden in Amerika gepubliceerd werd, is een scherpe critiek op de politiek van Groot Brittannië in heden en verleden. Voornamelijk gaat zijn critiek uit naar de heerschende klasse in Engeland, aan wie het, zooals Alan Sinclair Sidgwick in zijn commentaar opmerkt „totnutoe gelukt is over Groot Brittannië te regeeren en het uiteenvallende Imperium bijeen te houden." Briffault spreekt in zijn boek over een „me- teoorachtig" ontstaan van het Britsohe wereld rijk in de negentiende eeuw en hij acht den fan- tastischen groei van dit rijk geenszins het resul taat van knappe, vooruitziende politiek, maar een gevolg van de industrieele revolutie in dien tijd, welke door de in Indië verkregen rijkdommen mogelijk werd gemaakt. In het algemeen noemt hij de maöht een resultaat van onbarmhartig op treden jegens andere volken. De schrijver is van meening dat de val van Engeland nabij is omdat het rijk op zuiveren ma- terieelen grondslag is gebouwd en de fundamen ten der economische monopolie thans op instorten staan. „Engeland, de vroegere bankier der wereld, is een volk van schuldenaren geworden", consta teert hij o.a. Dr. T. Goedewaagen z-egt in zijn inleiding tot dit boek. dat wegens den ooi-log tusschen Enge land en Duitschland van actiieel belang is, o.a. het volgende: „Zijn (Briffault's) beeld van ondergang is niet groot, niet grootsch, niet verheven hoven eenzij digheid en haat. Het spruit juist voort uit senti menten, die menschelijk, al te menschelijk zijn. Deze schrijver wil niet beschouwen, maar bevrij den, niet begrijpen, doch wakker schudden. Hij is geen wijsgeer maar een opvoeder, die allen, die nog gelooven in de mythe der Britsohe almacht in de wereld wil verlossen van hun waan. Hij strijdt tegen het zelfbedrog en predikt, terwille van het volk van Engeland, een kruistocht tegen de regeering, die dit volk naar den afgrond voert. Hij zoekt de waarheid en bestrijdt den leugen. Hij is niet breed in zijn blik, hij ziet den neer gang niet als neergang van iets groots. Hij schrijft geen epos. geen drama, dat zich in noodwendig heid voltrekt van stap tot stap. Hij critiseert en is dus eenzijdig. Eenzijdig is zijn beeld van de Engel- sche land-aristocratie, van de City, van het ka pitalisme en de koloniale expansie van Albion, van den „gentleman" en van de Anglicaansche kerk. Hij haat al deze uitingen van Engelschen levensstijl en ziet slechts schaduwzijden en zelf kanten. Zoo blijft hij aan den buitenkant der verschijnselen en ontbreekt hem de visie op de innerlijke noodzakelijkheid, die er aan ten grond slag ligt en die in de verschijnselen werkt. Hii stoot een godheid van den troon, doch vergeet, m tusschen "dat het een godheid is Hij verkleint en verlaagt, maar vergeet dat wat hij verkleint en verlaagt toch de kenteekenen van iets groots en verhevens draagt". De inleider meent dat juist door deze eenzijdig heid de fei'en in een fel licht gezet worden en velen de oogen zullen doen opengaan voor de werkelijkheid. Hii constateert tenslotte: „Dit boek bevrijdt en verruimt den gezichts kring. Het is een harde heelmeester, een niets ontziend paedagoog. bezield door een wonderlijk mengsel van idealisme en roeoingsbewustzijn en persoonlijken afkeer, een profeet, wien mensche lijk rancune niet vreemd is. Een mislukte profeet dus? Misschien, ja zeker, maar zelfs is die mis lukking steeds boeiend en in zijn tekort altijd levend. Een zuiveraar, uit niet altijd zuivere over wegingen misschien, een propagandist voor een, rechtvaardiger sociale wereld die het laatste res- ?entimentsgevoel nog niet kwijt is, maar juist in en'door die vermenging een levende persoonlijk heid bliikt. Zijn hoek is een aanklacht tegen en een aanval op de Britsche zelfgenoegzaamheid. En zoolang er ook in Nederland nog zelfgenoegzamen te vinden zijn, heeft het ook in Nederland nog eèn taak". Groote dijk val op Noord-Beveland. De N.R.Crt. meldt: In den Leendert-Abraham- polder, gelegen aan de Noord-Oostelijke zijde van Noord-Beveland, heeft een belangrijke dijkval plaats gehad. De zeewering werd over een afstand van ongeveer 100 M. verwijderd. Terstond zijn maatregelen getroffen om verdere vernielingen te voorkomen, o.a. werd de binnen- berm met zandzakken versterkt. Geschat wordt, dat ongeveer één millioen M3. grond is verschoven De schade wordt op meer dan f 100.000 geraamd Daar de wind pal op de zeewering staat, vreest men dat de aangerichtè schade nog uitbreiding zal on dergaan. Zilveren jubileum Ds. W. J. van Elden. Donderdag 9 Januari is het 25 jaar geleden, da' ds. W. J. van Elden, predikant bij de Ned. Herv Kerk te Haarlem, het predikambt aanvaardde. D.= Van Elden is 14 April 1883 te Rijssen (Ov.) geboren Hij genoot zijn gymnasiale en academische oplet ding te Utrecht. In 1914 werd hij hulpprediker te Hengelo. Op 9 Januari 1916 werd hij predikant te Zoelmond (Betuwe), doch bleef hier slechts een paar jaar, want in 1918 werd hij beroepen naai Terkaple, waar hij tot 1922 het predikambt ver vulde. Toen aanvaardde hij een beroep naar Heem- se, waar hij tot 1926 bleef. Daarna was hij vijf jaai werkzaam te Aalsmeer; in 1931 werd hij beroepen naar Haarlem, waar hij 12 September van dat jaar in zijn ambt bevestigd werd door ds. G. J. Waar denburg. Drie dagen later hield ds. Van Elden zijn intreepreek. Ook op ander gebied verricht hij hier veel zegen rijk werk, vooral in zijn wijk. Veel deed hij voor het Militair Tehuis en voor de gemobiliseerden. Hij is voorzitter van de Hervormde Chr. Scholen en heeft zitting in vele commissies. Het zal velen spijten, dat Ds. Van Elden, wiens vrouw ook op veel terrein werkzaam is, den wensch te kennen heeft gegeven, den dag van 9 Januari slechts in den huiselijken kring te willen herdenken Ook zal hij geen? herdenkingsdienst houden. IJS IN EN OM HAARLEM GEVAARLIJK. De IJsvereeniging Haarlem en Omstreken, af deeling Ijsbond Noorder kwartier, meldt dat hel ijs in Haarlem en omstreken gevaarlijk is. De waarnemend Rector van het Kennemer Lyceum, Dr. W. H. C. van Esveld, opent de jaarlijksche schoolschaakwedslrijden in Restaurant Brinkmann te Haarlem, door den eersten zet op één der borden te doen. (Foto De Haas.), PERSONALIA. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool, Botermarkt te Haar lem, hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mej. J. P. Leeners, 2. Mej. C. F. E. Vriesen, 3. Mej. W. A. de Vries, allen te Haarlem. Ter voorziening in de vacatures wegens pe riodieke aftreding in de Commissie van toezicht op de scholen voor M. O. te Haarlem hebben B. en W. de volgende dubbeltallen opgemaakt: Vacature-Dr. J. Weener (herkiesbaar)1. Dr. J. Weener, 2. Ds. A. M. Boeijinga; vacature Dr. H. J. M. Janzen (niet terstond herkiesbaar): 1. J. A. M. Bekkers, 2. Ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, allen te Haarlem. B. en W. stellen voor, mej, H. Teljeur te be noemen tot hoofd van de School voor voorbe reidend L. O. No. 5. (Leidscheplein 33) en mej. M. A. Struijf tot hoofd van de school voor voor bereidend L. O. No. 7 (Berkenstraafc 601. 21 DEEL VAN 5 JANUARI ZONDAGMORGEN HALF TWAALF FILM emTOELICHTING MB A. HUSTINX. TOEGANG ALLELEEFTFJPEN. (Adv. Ingez. Med.) Departement van Handel oefent nog geen organisatiedwang uit. 's-GRAVENHAGE, 3 Januari. In de afge- loopen weken zijn enkele gevallen o.m. in den visch- en den rijwielhandel voorgeko men, waarin een vereeniging of bond zich in een circulaire tot niet-aangesloten bedrijfs- genooten richtte met de mededeelirg, dat die vereeniging of bond door den secretaris-gene- j raai van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart was goedgekeurd als eenige organisatie voor den desbetref f enden bedrijfstak. Dientergevolge zou iedere bedrijfsgenoot, i die nog niet als lid was toegetreden, verplicht zijn zich aan te sluiten. Het betreft hier een ergerlijke misleiding, die op geen enkelen grond steunt. Wel machtigt het besluit betreffende opbouw en organisatie van het bedrijfsleven den secretaris- I generaal tot een dergelijken organisatiedwang, maar tot op heden is op grond van deze bevoegd heid nog geen enkele organisatie als uitsluitende vertegenwoordiging van den betrokken bedrijfstak erkend. Aan een ieder wordt derhalve dringend 1 aangeraden zich bij ontvangst, van dergelijke cir- culaires voor nadere inlichtingen te wenden tot den Economischen Voorlichtingsdienst. Rijnstraat 24 te 's-Gravenhage, welke de voorlichtingsinstantie is van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De omstreeks 20 November gepubliceerde mede- deeling van de organisatie-commissie voor het Ne- derlandsche bedrijfsleven, waarin deze met nadruk het verzoek tot het bedrijfsleven richtte plannen tot concentratie van bestaande, tot oprichting van nieuwe vereenigingen, enz. tot nader order geen vasten vorm te laten aannemen, is nog steeds on verminderd van Ia-acht. (A.N.P.) NET MEISJE GEVR. v, d. en n. in kl. gez. Zelfs. k. w. en k. v. g. g. v. Beginloon f 35 p. m. W. de Zijgerlaan 41, Sant- poórt-st. Tel. 8484. FLINK MEISJE gevraagd v. d. en n. Aanm. ook overdag en Zondag. Mevr. v. d. Esch, Brederodelaan 29, Sant poort-Station gevr. van 8-7 uur, eenv. k. koken en zwart dragend. Aanm. Uit den Boschstraat 2 of tel. 13785. gevraagd, Liefst 4 dgn. per week Spoedige indiensttr. Mevr. BER- MAN, Fr. Hendriklaan 35, Hrl. (Houtkwartier). voor de Cartonnage VERNHOUT VAN SLUIJTERS Bakenessergracht 3 zoekt zich een passende betrek king op de hoogte met kantoor kan toorwerkzaamh. hoog salaris geen vereischte. Brieven no. 4773 bur. van dit blad. 30 j. met veelz. kennis wenst van betr. te veranderen. Br. No. 4768 bur. van dit blad. Het Bestuur van het Mij. Zie kenfonds-Beverwijk en Omstre ken roept sollicitanten op voor de vacature van leeftijd niet boven 40 jaar. Diploma boekhouden en erva ring op administratief gebied gewenscht. Alleen schriftelijke sollicitaties, vóór 19 Januari a.s., in te zenden kantoor Von dellaan 59, Beverwijk. TE HUUR pracht bovenhuis, centrum, bev. 5 kamers, badkamer, keuken etc. Bevr. Ged. Oude Gracht 95, tel. 16507. Te koop gevraagd tafelbiljard. Br. onder no. 4775 bureau van dit blad. TE HUUR Goed onderh. middenst.huis m. tuin, omtr. Kleine Houtweg. Huurpr. f 40 p. mnd. Bevr. J. G. BOEREE, makelaar, Gierstr. 61,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2