Bonnen die thans geldig zijn: IAAT/TE BERICHTEN KORT NIEUWS. Strijd tegen bederf De gemeentebegrooting. BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 4 JANUARI 1941' HAART: EM'S DAGBCAD ne Duitsche vliegers in het Middellandsche zeegebied. De „Diplo" over de verbondenheid der asgenooten. Het D.N.B. deelt mede: In Engeland heeft het bericht dat het thans ook in het Middellandsche Zeegebied met Duitsche luchtstrijdkrachten rekening te houden heeft, be grijpelijk onrust gewekt, aldus schrijft de Deutsche Diplomatiseh-Politische Korrespondenz. Blijkbaar meende men er te Londen op te kunnen vertrouwen dat de strijd, die de beide as-mogendheden in haar gebied voor de beteugeling van de ondraaglijke Britsche heerscherslusten uit te vechten hebben, zoo gevoerd wordt, als met den Britschen smaak over eenkomst. Namelijk gescheiden en zonder innerlij- ken samenhang. Men verheugde zich derhalve reeds te Londen erop te kunnen rekenen dat de Duitsche luchtmacht uitsluitend in het noorden haar ar beidsveld zou zien. Evenmin als de Atlantische Oceaan veilig is door Italiaansche duikbooten, evenmin als het Britsche eiland veilig is voor Ita liaansche luchtstrijdkrachten, evenmin mag Enge land gelooven dat de Duitsche luchtmacht loonende Britsche aanvalspunten in het Middellansche Zee gebied buiten beschouwing kan laten. Engeland is voor de as-mogendheden voor elk en voor hen tezamen overal de tegenstander, waar hij ook den strijd aanbindt. Engeland is van zijn kant, naar men weet, geens zins beschroomd, wanneer het er op aankomt, hulp te aanvaarden, vanwaar deze ook komt. Integen deel, zijn opdringerigheid op dit gebied is reeds overal als lastig en verdacht ondervonden en wordt in deze uitwerking hoogstens nog overtroffen door ziiti nu en dan getoonde bereidheid tot hulpver leening, die, naar de ervaring heeft geleerd, doo- deliik werkt. Evenals de Italiaansche weermacht met de aankomst van de Duitsche verbonden strijd krachten de offervaardigheid van in den strijd ge harde, kameraden begroet, aldus besluit het arti kel, zoo wachten ook dezen slechts op het oogen- blik dat hun de mogelijkheid biedt schouder aan schouder met de Italiaansche vliegers den vijand ook op deze plaats de kracht hunner aanvallen te doen gevoelen. Want de as is niet slechts een in strument van gemeenschappelijke politiek, doch ook van gemeenschappelijken strijd. Dit leit zal Engeland hoe langer hoe zwaarder te voelen krij gen. Sterk gestegen Japansche kunstzijde-export. TOKIO, 1 Januari. De vraag naar Japansche kunstzijden garens op de wereldmarkt is sterk gestegen. Vooral zijn groote verschepingen naar Nederlandsch-Indië, Fransch-Indo-China en Zuid-Amerika waar te nemen. De gunstige export positie had een prijsstijging van 5 yen per 100 lbs. ten gevolge. Bovendien werd het door de Ver- eeniging van Exporteurs van Kunstzijde vastge stelde exportquotum met 10.000 kisten verhoogd. Men verwacht, dat de export nog verder zal stij gen. daar de landen van Z.O.-Azië en Zuid-Ameri ka hun voorraden, die na het uitbreken van den oorlog gevormd werden, zoo goed als verbruikt hebben. Men streeft er naar de opheffing te 'be werkstelligen van de huidige exportbeperking yoor kunstzijden garens. (Europapress) Von Papen over den oorlog. j "Het D.N.B. meldt uit ïstanboel: j Bij de jaarwisseling heeft de Duitsche ambassa deur te Ankara, Von Papen, een toespraak tot de Duitsche kolonie en het ambassadepersoneel ge- houden, waarin hij sprak over de reusachtige suc- l cessen der Duitsche oorlogsvoering in het afgeloo- pen jaar en de baanbrekende Duitsche verriehtm- i gen .op politiek, geestelijk en economisch gebied. De rede van Roosevelt noemde hij een slag in het ge- 1 zicht van de historische waarheid. De Duitsche strijd voor de reorganisatie heeft ten doel dat nooit meer Fransche of Engelsche machthebbers uit egoïstische overwegingen de volken van Midden- Europa tegen de belangen van het Duitsche Rijk in het geweer kunnen roepen en dat in Midden- Europa eindelijk een blijvende vrede zal heer- sell en. Duitschland strijdt voor de reorganisatie van Europa en voor een rechtvaardigen vrede zonder 5 haat tegen andere volken, aldus Von Papen. 5 Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de Turksche staatslieden mogen inzien waar in het conflict van thans hun ware vrienden en hun werkelijke belan- J gen te vinden zijn. Nieuwe Amerikaansche parlement bijeen. Het nieuwe Amerikaansehe Huis van Afgevaar digden heeft Vrijdagmiddag zijn eerste bij eenkomst gehouden. De democratische senator Wheeler heeft intus- sehen bekend gemaakt dat hij met de hulp van an dere senatoren een groote propaganda-aetie tegen de buitenlandsche politiek van Roosevelt wil be ginnen. Minstens 15 senatoren, aldus Wheeler, zul len zich in redevoeringen tegen de politiek der regeering keeren. Het aantal tegenstanders der regeering zal blijven groeien. De Senaat telt in totaal 96 en het Huis van Afge vaardigden 435 leden. Hiervan zijn in den senaat 66 leden en ir het Huis van Afgevaardigden 268 leden democraten, en resp. 28 en 162 leden republikeinen. De rest der leden behoort tot de z.g. onafhankeliiken en wel twee in den Senaat en vijf in het Huis van Afge vaardigden s<ty Voor de vrijgekomen zetels van zes afgevaar digden zijn op 2 Januari verkiezingen in Turkije gehouden. Alle zes candidaten var de Volkspartij werden zooals was voorgesteld, eenstemmig geko zen, waaronder Benidsje, de uitgever van het dag blad „Sontelgraf". (D.N.B.) In bevoegde kringen te Rome weerlegt men categorisch een Reuterberichi dat de Italiaansche kazernes en garnizoenen van Postumia geheel ver woest. zouden zijn door een brand die een gevolg zou zijn van een sabotagedaad, aldus deelt Stefani mede. Ter gelegepheid van het fascistisch Drieko ningenfeest zullen, naar Stefari meldt, alle gewon de of zieke soldaten, die van het front teruggekeerd zijn en zich in ziekenhuizen te Rome bevinden, een gave van den Duce ontvangen. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Strijdkrachten van Tsjang Ka: Sjek hebben tiidens de iaarswisse. ling getracht in de zuidwestelijke provincie Sjansi een ofensief te ontketenen. De aanvallen werder door Japansche eenheden afgeslagen. Naar het Engelsche blad Daily Sketch meldt zal in verband met de kolenschaarschte het aantal persor.entreiren in Engeland beperkt worden. In een correspondentie uit Londen, gepubli ceerd door het Argentijnsche blad „Nacion". wordt voor de eerste maal van Engelsche zijde toegege ven dat Engeland in de eerste zestien maanden van den oorlog 4 j miliioen. ton aan koopvaardijschepen heeft verloren. (D.N.B.) De toestand in Engeland. Voedselschaarschte. Het D.N.B. verneemt uit New York: Tegelijk met de aankondiging van de vermindering van het vleeschrantsoen heeft de Engelsche minister van voeding gewaarschuwd voor de vleeschschaarschte tijdens het weekeinde «als gevolg van tijdelijke leveringsmoeilijkheden". Deze waarschuwing zoo schrijft de Londensche correspondent van de New York Herald Tribune", is overbodig daar vele vleeschwlnkels te Londen wegens gebrek aan vleesch reeds gesloten zijn. Officieel is als reden voor de schaarschte „vervoersmoeilijloheden" opgegeven. Het is echter yolgens den correspondent mogelijk dat de voorraden niet toereikend waren. Voor met verlof zijnde leden van de weermacht zijn de vleesch- en suikerrantsoenen verminderd. Het Engelsche ministerie van voeding heeft verder mede- deeling gedaan van controle op de prijzen van eieren en van de verplichting tot aanmelding van paarden, daar met ingang van 1 Februari het voer gerantsoeneerd wordt. Volgens een bericht in het Engelsche blad „News Chronicle" beklagen de Britsche huisvrouwen zich er over dat zij in de kleine steden, waarheen zij ge- evacueerd zijn, in de winkels geen artikelen kun nen krijgen, terwijl de winkels in de groote steden vrij ruime voorraden hebben. De bevolking der kleine provincie steden, zoo schrijft het blad, is met 50 pet. toegenomen, doch de levensmiddelen voorziening is niet eens zoo voorbereid als noodig is om in de behoeften te kunnen voorzien.. De huisvrouwen beklagen er zich over dat de schaarschte van vrijwel alle artikelen zich doet ge voelen. De moeders zijn ontstemd over het gebrek aan kindervoedsel. Het is de taak van het minis terie van levensmiddelenvoorziening, een recht vaardige verdeelingsmethode te vinden. In de eer ste plaats-zijn er distributiesystemen, die men zeer goed zou kunnen probeeren. De Duitschers hebben een distributiesysteem voor stoffen, het punten- stelsel, uitgevonden, dat goed werkt en wij zouden ons kunnen voorstellen, dat hetzelfde principe voor biscuits, kaas, conserven en gedroogde vruchten werd toegepast. Prijsvraag „Woningen 1940". Vrijdagmiddag is in het G.E.B.-gebouw te Rot terdam onder groote belangstelling de tentoonstel ling vpr ontwerpen die ingekomen zijn als ant woord op de prijsvraag „Woningen 1940" geopend. De tentoonstelling werd geopend door den heer D. Buitendijk, voorzitter van de patroonsvereen i- ging „Rotterdamsche Bouwkring Algemeen Be- larg". Spr. memoreerde dat, dank zij de mede werking van den regeeringscommïssaris voor den wederopbouw, thans te Rotterdam ruim 1.000 per manente arbeiderswoningen gebouwd worden. Véle moeilijkheden, vooral in verband met de materiaal voorziening, moester worden overwonnen. Indien echter geen stagratie optreedt, zullen diewoningen in April a.s. voor-bewoning gereed zijn. Hierna was het woord aan den \oorzitter van de jury. ir. E. H. Kraayvanger. die allereerst wees op het groote belarg van de prijsvraag aangezien deze in verband staat met de volkshuisvesting. De 34 inzendingen leveren tezamen belangrijk studie materiaal. Als gevolg van deze prijsvraag zullen binnenkort bouwplannen worden gemaakt en spr. hoopte, dat de opdracht hiertoe zal worden gegeven aan de bekwaamste architecten, die dat werk ge- zamen.ijk zouden kunnen uitvoeren. Aangezien geen van de inzendingen zoodanig was, dat het project zonder veranderingen zou kunnen worden uitgevoerd heeft men geen eersten prijs toegewezen, maar de premies als volgt verdeeld: ir. W. Vermeer, vierhonderd gulden, ir. J. Brink man en ir. J. van der Broek, driehonderd gulden. Jos. de Jonge, ir. H. Cammer en H. Sutterland, ieder een premie van vijftig gulden, Bij de vaststelling van deze premies is in de eerste plaats gelet op de aanpassing van de plan nen aan de bestaande materialenkeuze. Tenslotte wees de heer Buitendijk er op dat e<- plannen zijn voor circa 2400 woningen. Hij hoopte dat de patroonsvereenigingen spoedig opdracht" voor dezen massabouw zouden kunnen geven. van levensmiddelen. Doelmatig bewaren van veel belang. De Voedingsraad schrijft: Door het onoordeelkundig opbergen van le vensmiddelen gaat veel waardevols verloren. Daarom willen wij het nu eens hebben over zuinigheid in verband met een doelmatige wijze van bewaren. Als de huisvrouw aan het begin van een nieuwe distributieperiode de aangeschafte hoeveelheid op de keukentafel legt. vertegenwoordigt deze niet alleen een bepaalde geldswaarde, maar te vens een belangrijke hoeveelheid voedingsstof fen. Uit beide oogpunten is een goede verzor ging noodig. Men begint met alles in de daarvoor be stemde bussen of potten weg te bergen. Al is de voorraad kleiner dan men vroeger gewend was, toch komt alles op zijn vaste plaats. Dit geeft niet alleen een.goed overzicht, maar is bovendien zuiniger dan het uit den zak gebrui ken. Een zak valt gemakkelijk om of scheurt open. Sommige stoffen, als suiker en zout, trek ken veel vocht aan, kleven zoo aan het papier vast en gaan voor een deel daarmee verloren. Dit alles beteekent verlies. Men zorge er echter voor geen nieuwen voor raad bij een oude rest te storten omdat een be gin van bederf zich dan aan het geheel zou me- dedeelen. In een schoone jampot of bus bewaart men het versche product totdat de oude hoe veelheid op is. Grutterswaren kan men beter in katoenen zak jes bewaren dan in bussen of flesschen. omdat zij in die zakjes nog wat nadrogen als men de zakjes op een luchtige, droge plaats ophangt, bijv. op een goed geventileerden zolder. De kans op bederf is dan uiterst gering. Bovendien kan men die zakjes, als er nog eens een vorstperiode komt. een poosje buiten hangen. Het blijkt nl. dat mijten en andere insecten, die wel eens van een voorraadje mee-eten een vorst-kuur van een goede week niet overleven. Men kan het meel, de grutten, gort of andere waar daarna gerust weer gebruiken. De aangeschafte peulvruchten komen soort bij soort in katoenen zakjes op een droge plaats te hangen. Is de kelder goed droog dan is die geschikt, anders is de zolder beter. Gedroogde appeltjes enz. worden eveneens, het liefst in katoenen zakjes, op een luchtige plaats gehangen. Bloem blijft in de origineele verpakking. Losse bloem komt in niet geheel afgesloten bussen. Havermout mag ook niet geheel van de lucht afgesloten worden. Men bewaart ze op een koele, luchtige plaats. Is de havenmout sterk verpul verd, dan is de kans op mijt erg groot. Vleesch. Verschillende slagers leveren al het vleesch voor een distributieperiode tegelijk af aan hun klanten. Deze nemen dat voor alle zekerheid maar aan. Daarom is het goed ook over het bewaren van vleesch even te spreken. In onge- braden toestand kan men het vleesch zelfs in een goeden kelder maar 1 dag bewaren. Door het te zouten of te marineeren kan men deze periode rekken. Bij het zouten trekt echter veel vocht uit .het vleesch, welk vocht men alleen bij het afmaken van de jus kan gebruiken. 1-Iet ma rineeren (met water, azijn en kruiden overgoten wegzetten) is alleen voor taai rundvleesch en voor lamsvleesch aan te raden, beter is het. het vleesch kort na de ontvangst te braden, in een kleine pan of kom over te zetten, vlug af te koelen en met de jus terovèrgjeten. Wanneer het geheel onder jus of vet'staat, blijft het op .-een koele plaats wel een paar weken goed. Heeft men misschien, nu er weinig vleesch te krijgen is, op de bonnen rookworst gekocht voor 'e stamppot? Denk er dan aan, dat deze zachte 'worst beslist niet langer bewaard kan worden dan twee weken. Alleen de harde, droge worsten BROOD BON 20 Geldig van 23 Dec. t.m. 5 Januari. 2000 gr brood of 2000 gr. roggebrood. BON 21 Geldig van 30 Dec. t.m. 12 Jan. BON 22 Geldig van 6 t.m. 19 Jan. SUIKER BON 86 Algem. Distributie boekje v 21 Dec tm. 17 Jan. 1 K.G suiker VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 15 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 26 Dec. t.m. 8 Jan. 100 gr rutld*, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vel of een rant soen vleeschwaren BON 14 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 6 t.m 19 Jan. BON 15 „worst of vleesch waren" van 26 Dec. t.m. 8 Jan. 75250 gr. vleesch waren. BON 14 „worst of vleesch waren". Geldig van 6 t.m. 19 Jan. BOTER EN VETTEN BON 25 Boterkaart. Geldig van 28 Dec. t.m. 10 Jan. 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. BON 22 Boterkaart. Geldig v. 21 Dec. t.m. 3 Jan. 250 gram boter of margarine. BON 24 Boterkaart. Geldig van 4 t.m. 17 Jan. 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr. vet BON 25 Vetkaart. Geldig van 28 Dec. t.m. 10 Jan. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BON 22 Vetkaart. Geldig v. 21 Dec. t.m. 3 Jan. 250 gram boter of margarine. BON 24- Vetkaart. Geldig van 4 t.m. 17 Jan. 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr vet. De aflevering der slaolie is toegestaan t.m. 31 Januari. Vet in verpakking van 250 gram dat op 22 Kov. j.l. reeds voorradig was, mag op bon 23 en 24 verkocht war den in deze verpakking. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 108 Algem Distributie boekje. T.m 24 Jan. 250 gr rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeél of rijstgries. BON 57 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten BON 44 Algem Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 51 Algem Distributie boekje. T.m. 21 Febr 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti BON 87 Algem Distributie- boekje T.m. 21 Febr 100 gr maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder of pudding- sauspoeder. BON 5 van de Bloemkaart. Geldig van 30 Dec t.m 26 Jan. 35 gr tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitemeel EIEREN BON 21 Geldig van 23 Dec. t.m. 5 Jan. BON 54 Geldig van 30 Dec. t.m. 12 Jan. BON 55 Geldig van 6 t.m. 19 Jan. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 20 (Broodkaart) v. 23 Dec. t.m. 5 Jan. BON 21 BroodkaartGel dig van 30 Dec. t.m. 12 Jan. BON 22 (Broodkaart Geldig ran 6 t.m. 19 Jan BON 5 van de Bloemkaart Geldig van 30 Dec. t.m 26 Jan. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr beschuit 75 gr„ cake 300 gr., taan 600 gr. gebakjes 600 gr., korst- gebak 500 gr., klein korstge- gebak, 400 gram). PEULVRUCHTEN BON 105 Algem Distributie boekje Van 17 Dec t.m 12 Jan l/g K.G. peulvruchten. KOFFIE EN THEE BON 18 Algem Distributie- boekje van 21 Dec t.m. 31 Januari 250 gram koffie of 75 gram thee. KAAS BONS 47. 48, 60 en 61 Algem Distributieboekje elk 100 gram kaas Geldig van 30 Dec t.m. 26 Jan BON 20 Algem Distributie boekje. Geldig van 30 Dec t.m. 12 Jan. 125 gr kaas. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep ZEEP BON 115 T.m. 31 Jan 150 gr toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gr zachte zeeppasta of 250 gr zeep poeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 08, 09, 10. Bonkaart distributie haarden en kachels, 1 eenheid. BONS 15 t.m- 24. Bonkaart distibutie centrale verwar ming, 1 eenheid Geldig t.m. 31 Januari. Bons. gemerkt Brandstof fen, één eenheid 3e periode 1 eenheid. Bons gemerkt Cokes één eenheid derde periode: 1 eenheid Geldig t.m 31 Jan. BONS 08. 09. 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenschl men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken) PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 30 Dec. tm. 23 Febr. 2 L ZEGEL PERIODE C Geldig van 16 Dec. t.m 19 Jan 2 L. zijn duurzamer. Deze moeten dan op een koele, tochtige plaats opgehangen worden. De witte uitslag die soms ontstaat is afkomstig van het zout of van een onschadelijke schimmel. Zij wordt met een droge doek eraf geveegd en de worst met wat vet ingewreven. Bij een aange sneden worst bestrijkt men de snij vlakte met een weinig boter of vet. Eieren. Gebruikt men de voor het gezin bestemde eie ren niet direct, dan komen zij op een eierrekje te staan. Eieren hebben een poreuze schaal en nemen gemakkelijk geuren uit hun omgeving over. Plaatst ze daarom nooit in de buurt van sterk riekende stoffen. Wie wat eieren in kalk of waterglas heeft, zorge ervoor dat deze een „vochtvrije" maar koeie standplaats hebben. Met de feestdagen, of als er geen vleesch is. moet men ei' direct maar aan beginnen, daar zij niet langer dan gedu rende den winter bewaard moeten worden. Al leen zeer ve'rsch in waterglas ingemaakte eieren kunnen in een koelen kelder in een volgenden winter nog gebruikt worden. Een overgebleven eidooier bewaart men in een kopje met water, anders droogt het te veel uit. Hierbij nog een waarschuwing voor het gebruik van eendeneieren bij de spijsbereiding. Eenden eieren kunnen ziekte overbrengen. Zij moeten daarom uitsluitend in hard gekookten toestand gebruikt worden, In de bakkerij mag men ze alleen voor de beschuitbereiding gebruiken, om dat geen ander gebak voldoende verhit wordt om de ziektekiemen in het eendenei te dooden. Koop alleen eendeneieren voorzien van een stempel. OLIE EN BOTER. Op de flesch slaolie, die men voor de opgespaar de bons aangeschaft heeft, is men bepaald zeer zuinig. Deze komt op een koele, donkere plaats te staan. Als de flesch gesloten blijft, is de olie onbeperkt houdbaar. Vóór het gebruik moet men haar zoo lang in een warmer vertrek of in wat warm water zetten, totdat de olie geheel vloei baar is. Boter kan zonder speciale voorzorgen niet lang worden bewaard, vooral niet, wanneer zij wordt blootgesteld aan licht, lucht of warmte, omdat deze de kwaliteit van het botervet kunnen doen verminderen. Men bewaart de boter daarom liefst niet in de keuken, doch op een donkere, koele plaats. Dit geldt voor boter die men koopt, als roomboter, natuurboter of melkboter. Al dan niet van een of meer officieele merken voorzien. Heeft men wat boter overgespaard of in het voorjaar in een potje ingemaakt, verversch dan geregeld het laagje pekel water. Indien het inleggen oor deelkundig is geschied, kan men de ..inleg"-boter zoowel op de boterham als in dè keuken langen tijd gebruiken. Is dit echter niet op de juiste wijze geschiedt, dan kan deze boter thans min of meer in kwaliteit achteruitgegaan zijn 'o.a. ranzig zijn geworden). Ook kan dit het geval zijn met boter, welke geruimen tijd geleden ,,in blik" is ingekocht, omdat zulke boter na afloop van dezen winter in vele gevallen niet goed meer zal zijn. In kwaliteit achteruitgegane boter behoeft echter volstrekt niet als „bedorven" te worden beschouwd en te worden weggedaan, want deze is als regel in de keuken uitstekend bruikbaar. Bij verhitten van en braden met deze boter verdwijnen n.l. de vluchtige stoffen en aldus verdwijnt, ook een .ranzige" smaak. Men kan dergelijke boter ook op een zacht vuur gedurende ongeveer een uur verhitten terwijl men ze af en toe zacht omroert tot het dan verkregen botervet helder is en dit dan in een zeer goed gereinigde, droge keulsohe Dot gieten. Na stolling sluit men het botervat met droog perkament-papier goed af en bewaart het op een koele, droge plaats. Meestal zal men min der goed geworden boter het eenvoudigst bij het bakken of braden kunnen opgebruiken. Na de flinke verhitting zal zii uitstekend bruikbaar en weer goed van smaak kunnen zijn KAAS. Kaas., in plakjes gesneden gekocht, bewaart men het beste in vetvrij panier op een schaaltje. Stuk ken kaas kan men onder een stolp, mits niet ge heel luchtdicht afgesloten, of in een dekschaal bewaren (een lepeltje of eén propje papier tus- schen stolp en schaal kan schimmelen van de kaas tegengaan). Grootere stukken kaas worden op een niet te droge koele plaats bewaard, nadat de aangesneden kanten met wat boter en vet ziin bestreken. Zij, die nog in het bezit ziin van een heele kaas, kunnen deze lan?en tijd bewaren, mits zij de kaas af en toe omkeeren en de korst inwrijven met een in olie gerironkt doekje. Zij wordt het best ou een ongeschilderde plank be waard. welke eens per week mee heet water wordt schoongemaakt en gedroogd. Men kan ook een snii- of broodplank gebruiken. Volle melkpoeder kan niet in grootere hoeveel heden jian b.v. 1 kg en als regel niet langer dan 3—6 maanden worden bewaard in liefst lucht dicht afgesloten blikverpakking Is de bus of een oak fook de z.g. perkamenten bekers) aangebro ken dan doet men er goed aan. het poeder regel matig op te gebruiken, daar het poeder na eenigen tijd ranzig wordt door het daarin aanwezige melkvet. Tapfcemelkpoeder kan vrij langen tijd worden bewaard en is minder gevoelig voor aanraking me* lucht. Men beware dit poeder eveneens liefst luchtdicht op een droge koele, vochtvrije plaats om klontvorming te voorkomen. Gecondenseerde melk (gesuikerde volle of tapte melk i moet eveneens op een koele, droge plaats worden bewaard De busies moeien regelmatig worden omgekeerd Deze blikjes kunnen ongeveer 6 maanden worden bewaard: men doet goed eventueele voorraden, welke ln het voorjaar of den zomer werden ingekocht, langzamerhand in elk geval dezen winter op te gebruiken Cantines in alle werkkampen. AMSTERDAM. 4 Januari Teneinde tegemoet te komen aan de behoeften van vele arbeiders in de werkverschaffingskampen heeft, het Ned. Verbond van Vakverenigingen zich gericht tot de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming met het verzoek in alle kampen waar dit nog ontbreekt binnen den kortst mogelijken tijd cantines te doen plaatsen, waar de arbeiders zich, na afloop van hun zware dagtaak, geestelijk kunnen ontspannen en verpoozen. De inrichting van deze ontspanningslokalen werd tot dusverre opgehouden door de moeilijkheden, die zich voordoen bij het verkrijgen van het daarvoor benoodigde hout. De directie van den rijksdienst heeft'naar aan leiding van dit verzoek van het N V.V. thans toe gezegd. dat de cantines zullen worden gebouwd en wel uit zandsteen. Deze beslissing zal bij de betrokken werkver schaffingsarbeiders zeer zeker van harte worden toegejuicht. Provinciaal Hulpcomité voor Oorlogsslachtoffers 1910. Wijlen mr. dr. A. baron Röell heeft nog kort voor zijn overlijden een gewestelijk orgaan geconsti tueerd in den vorm van een Provinciaal Hulpcomité ten behoeve van personen, die in de provincie Noord-Holland als rechtstreeksche slachtoffers van den oorlog kunnen worden beschouwd. Dit comité, waarvan de volledige naam luid*.: „Provinciaal Hulpcomité voor Oorlogsslachtoffers 1940" is samengesteld als volgt: H. de Bordes, oud-burgemeester van Bussum, Commissaris Afvoer Burgerbevolking (C.A.B.), te Bussum, voorzitter: Mr. A. J. Honig, directeur van de oliefabriek „Het Hart cn de Zwaan" te Zaandam, wonende te Haa: lem, plvv. voorzitter: ir. W. J. M. Dekker, voedselcommissaris voor Noord-Holland, te Alkmaar, mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad ta Amsterdam; H. Franken jr., directeur van de N.V. Luxe broodfabrieken te Haarlem: G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder,'te Den Helder; mr. M. van Manen, referendaris ter Provinciale Griffie van Noord-Holland, te Haarlem, secretaris Het bureau van het comité is gevestigd in het provinciehuis te Haarlem. Het comité-heeft ten doel het coordineeren en cen- traliseeren van den steun aan oorlogsslachtoffers en verleent dezen steun in bepaalde gevallen zelf in den vorm van kleeding, c.a. Zijn taak zal bestaan in het verzamelen van de noodige gegevens omtrent dezen steun, zoowel in verband met eventueele verdere hulpverleening als ter voorkoming van onbedoelde dubbele ondersteu ning en ter voorlichting van de hierbij belang hebbende rijksinstanties Nieuwe oorlogsslachtoffers en slachtoffers die bij gebrek aan een daartoe aangewezen instan tie, tot dusver nog niet werden geholpen, kun nen zich hetzij rechtstreeks, hetzij door tus- schenkomst van den burgemeester hunner woonplaats, tot het comité wenden. Door het verzoek om steun via den burgemeester te doen loopen, zal het comité die verzoeken verge zeld van ambtelijke adviezen kunnen ontvangen, hetgeen het nemen van een vlotte en snelle beslis sing bevordert. Naast verzoeken om directen steun zullen voorts, gelet op de dikwijls zoo uitcenloopende belangen en wenschen van de betrokken personen, belangheb benden er wel meermalen prijs op stellen nadere inlichtingen te ontvangen omtrent de verschillen de mogelijkheden van hulpverleening en/of om trent de organen, die hiervoor in aanmerking ko men. Deze inlichtingen zullen bij schriftelijke aan vrage aan het bureau van het comité op korten ter mijn worden verstrekt. Naast het comité blijft werken de bekende stich ting Noord-Holland, welke zich in het bijzonder bezig houdt met het verstrekken van bedrijfscre- dieten. WINTERHUlPSpNEDERLAND AFD. HAARLEM. GIFTEN. De penningmeester deelt mede dat sedert de vo rige opgave alsnog de volgende giften voor Winter hulp Nederland afd. Haarlem, zijn ingekomen: N.N. f 800.Gerzon's Modemagazijnen f 250. Pyamafabr. Nobelt f 100.—, P. E. G. G. f 100.—, Modemagazijn A. Funke en Zn. f 100.J. W. L. f 100.A. D. H. f 100.Vermaat's Bakkerijen f 75.Not. R. C. A. v. C. f 50.Cacao cn Chocol. fabr. Union f 50.H. E. v. S. K. f 50.J. H. G. f 50.—. Dr. J. E. Bar. d. V. v. S. f 46.—. A. A H. f 35.D. W. Koopen en Zr. f 25.E. J. B. f 25.—, Elect. Broodfabr. Franken f 25.Jkvr. C. H. L. H. f 25.B. X. f 25.Crommelin cn Bouwmeester f 25.Th. Th. K. f 25.—. Modemag. Vogelenzang f 25.—. J. L. B. Sr. f 25.—, F. G. v. A. f 20.—, J. A A. O. f 15.—. P. V. de W. f 15—, P. B. B f 15—, B. v. d. B. f 10—, N. C. f 10—, M. J. G. de B. f 10— W. J. B. v..L f 10—, W. IT H. f 10—, H. J. L. K. S. f 10—, A. L. H. f 10—, Wed. W. F. H. v. O. f 10—, J. H. f 10—, T. K. f 10—, M. C. B. f 10.—. N. H. f 10—, S K f 10—, Dr. H. E. f 10—, P. J. F. Beccari en Zn. f 10.C. F. Jzn. f 10. Ir. J. C. v. H. f 10—, J. F. K. f 10.—, Dr. C. C. K. f 10—, Mevr. J, v. M. v. H. f 10—, L. C. W. N. f 10—, C. G. E. f 25—, Kleine bijdragen f 81.90. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Distributiebon, zweep, Bureau van Politie, Smedestraat; Shawl, Nijboer, Vosmaerstraat 59; Geld, Konings, de Ruyterplein 14; Hond, Kennel Haerlem, Amsterdamschevaart 320; Hond Breker, Slachthuisstraat 5 rd.; Portemonnaie m. i., Ruyg- rok, Hertzogstraat 10 rd.; Ring, Bosch, Archipel- straat 64; ZANDVOORT IJSVERMAAK. Het ijs %'an den vijver op Plan Noord bleek Vrij dagmiddag reeds zoo betrouwbaar, dat de baan voor de leden van de IJsclub Zand voort kon worden opengesteld. Het ijs. dat bijna over ce geheele baan spiegelglad is, blijkt van uitstekende kwaliteit te zijn. Den geheelen middag werd er dan ook druk gereden. Ook op de Rinksbaan en de ijsbaan Sport- lust aan de Haarlemmerstraat werd druk gereden. HEEMSTEDE Naar wij vernemen is de gemeentebegrooting nog niet in haar geheel door B. en W. vastgesteld. Wan neer deze vaststelling heeft plaats gehad, moet zij nog naar den drukker toe, zoodat het wel de tweede helft van Januari wordt voor zij zal ver schijnen. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER. Op Maandag 30 December kwam bij een café houder alhier een 49-jarig man die een glas bier bestelde en onder een praatje verklaarde Braban der te zijn en opgaf opzichter bij de rioleerings- werken te Haarlem. Hij vertelde, dat hij nu een kosthuis zocht in deze omgeving en het wel prettig zou vinden bij een Brabander thuis te zijn. De caféhouder, een Brabander voelde er wel iets voor den man in den kost te nemen, maar hij had geen kamertje over. Dat was geen bezwaar voor den „opzichter", want hij was natuurlijk met het tim mervak op de hoogte en hij zou wel een kamertje timmeren. Er werd uitgerekend hoeveel hout daar voor noodig was en de toekomstige kostganger kreeg opdracht dat hout te koopen waarvoor eeo adres in Leiden het meest geschikt was. Zooals altijd in dergelijke gevallen had ce man geen voldoende geld bij zich om het hout te be talen dus kreeg hij van den kastelein vast een voorschot van f 100. Natuurlijk is de man nog niet teruggekeerd en zal uit zichzelf ook" wol riet meer terugkeeren, daar later is gebleken,, dat hij al meerdere malen gesig naleerd staat in het politieblad voor dergelijke zaken. HAARLEM, 4 Januari. Bevallen 31 December: G. M. Pauletta—Freiwald, d.; 1 Januari: E. Jooresten Bosch, z.; G. A. Tak— Mesenhöller, d.; 2 Januari: J. H. PrinsNieuw- poort, d.; H. J. BloemendaalDiesbergen, d.; K. G. StoopGarstin, 2 d.; 3 Januari: A. van Eijken— van Doornik, z.; E. M. van Eek—Brinkmans. z.; H. A. PiersRaijmakers, d.: 4 Januari: E. van Mer- kenstem—Hamelink, d.: M. van der Stoop—de Bie, z. Overleden 2 Januari: J. Zekveld. 34 j- Dj arabi straat. A

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7