Haarlem's Dagblad TtleCkpaedeï drie dooden door den luchtaanval Kou en kouder. Duitsche luchtaanvallen. Triumviraat in Frankrijk. ALLEEN BIJ DIRK BAKKER Artikelen enz. !8e JAARGANG No. 17653 lave Lourens Cosier. Maatschappij vooi Courant- laven en Aigem Drukkerij N.V Bureaux: Groole tstraai 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ist 38810 Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Joon. Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie :omp. Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 5 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirtctie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 6 Januari 1911 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3-25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. jatf oek» rrroOg Efroj sderl ffrol kwetsten aan Cerwondingen aurw|leden r, Js-GRAVENHAGE, 4 Januari Doordat nog gewonden bezweken zijn, is het aantal dooden, nacht van Donderdag op Vrijdag in een s in het noorden des lands bij een Engelsche aanval gevallen, tot zeven gestegen. Daarnaast een aantal zwaar en licht gewonden. Er ont- ier groote branden. Verscheidene brand- nen konden tijdig onschadelijk worden ge it. Tot nu toe is de vrees, dat zich nog ver in onder het puin zouden bevinden, niet be id den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aan gedaan op een andere plaats. De schade aan huizen was niet aanzienlijk. Een man werd [ewond, een paard werd gedood. (A.N.P.) t V( c risch s hi fouten hulpkerk te Arnhem verbrand. kiel mol Zondagmorgen is de houten hulpkerk der i ha Herv. Gemeente in Arnhem—Zuid door wisid verwoest. In verband met de uitbreidin; de gemeente Arnhem in dit stadsdeel en in ichting van den bouw van een definitief woigebouw, had de Ned. Herv. gemeente van hem in dit gedeelte van de stad een hou- Ihulpkerk laten plaatsen, welke pl.m. 200 onen kon bevatten. Zondagmorgen tij- fl den dienst welke door ds. A. Drost emeri- raa predikant te Arnhem, werd geleid, bemerkte der aanwezigen, dat een houten koker, wel- swaüi een met asbest beveiligde kachelpijp was 'an |ebracht, vlam had gevat. Hij waarschuwde .koster, die met behulp van een snelblus- rho^ het vuur tevergeefs trachtte te dooven. 'an ïrwijl werd de dienst onderbroken en verlie- houdde aanwezigen zonder eenige paniek het ur. gebouw. en alarmeerde de brandweer, die na eenigen aan yerscheen en met een paar stralen den strijd Eifc het vuur aanbond. De vlammen hadden er inmiddels gretig voedsel gevonden in het jel uit hout opgetrokken gebouw, dat dan tot den grond toe afbrandde. Het dak stond idig in lichterlaaie en hoog sloegen de vlam- Pf Q boven het gebouw uit. In ongeveer een half ^tijds was het kerkje in een hoop smeulende I veranderd. Slechts een gedeelte van een in 3!de achterzijde gelegen zaaltje is, hoewel j7 ir beschadigd, blijven staan. De stoelen l men nog kunnen redden, alsmede een Jen ouden Statenbijbel, welke op het spreek- e(£ jbelte lag', doch het orgel (een groot har- jinmt alsmede een bronzen luidklokje, ging Dren. i schade wordt op ruim 10.000 gulden ge- irt end. die it gebouw was tegen brand verzekerd. Het Jta'feerst eenige maanden geleden in gebruik ge- 11 Gouden doctoraat van an"j l»rof. dr. H. H. Kuyper. cs hdaag ut H. 1 F ks hdaag is het een halve eeuw geleden,, dut prof. uit I. H. Kuyper, thans te 's-Gravenhage, tol voor "viijtte Bloemendaal wonende, oud-hoogleeraar aan •ije Ünversiteit, aan deze Hoogeschool promo tot doctor in de theologie magna eum laude. dissertatie getiteld: „De opleiding tot den _Jt der Woords bij de Gereformeerden". Prof. Ier was de eerste promovendus der Vrije Uni ted. Vacantie verlengd. jChr. School voor L.O. en U.L.O. aan de Dreef parlem heeft, evenals de gemeente-scholen, jcantae verlengd tot Donderdag 9 Januari. Zuster Casander overleden. ""—f 9 *1 I Wjt lil H 1 - (Foto archief H D.) Bloemendaal is plotseling in den ouderdom 7 jaar overleden Zuster D. A. M. Casander. tgeveer twintig jaar werkzaam is geweest ala voor maatschappelijk werk aan de Maria- -ing te Haarlem. Met veel tact en toewijding zij haar taak vervuld: regen en wind kon aar niet weerhouden, per fiets de menschen ©eken. die aan haar zorgen waren toever- d. Een jaar geleden werd zij gepensioneerd, aatsten tijd woonde zij aan de Kleverlaan emendaal. waar zij is overleden, teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag uari op hot S;. Adelbertuskerkhof te Bloe aal na do kerke! 'ke plechtigheden in de hiekerk van de H. Drieeenheid te Bloemen- die te 7.15. 8 uur en half tien zullen plaats (In de eerste dagen van Januari heeft het in de noordelijke omge ving van Moskou 44 graden ge vroren.) 't Heeft, hier ook al knap gevroren Sinds den aanvang var het jaar, Onze neuzen,, handen, ooren Werden dat terdeeg gewaar, Dus wij weten ook van „wanten" Als het zoo zeggen mag, Toch, het nieuws van andre kanten Maakt van erger kou gewag. Eu zoo lees ik in de bladen. Moskou spot daar maar wat mee, Daar is 't vierenveertig graden En dat is nog andre thee. Dus naar Moskoukou gemeten Loopt het bij ons nog wel los, In den winter, zult u weten, Is in Moskou zoo'n kou mos. Troost u, daarbij vergeleken, Zitten wij er warmpjes in, Niet, op z'n ijskoudst bekeken, 't Kwik op luttel graden min. Als wij Mos-kou moesten dragen, Liep het vrees ik, bij ons mis, En u hoeft riet meer te vragen. Wat een Russisch „grootvorst" is. Nachtelijke operaties boven Londen. Het D.N.B. meldt: De Engelsche berichtendienst heeft medegedeeld dat Zondagavond na het in vallen der duisternis Duitsche vliegtuigen „boven verscheidene deelen van Engeland" verschenen zijn. In het stedelijk gebied van Londen was be trekkelijk vroeg luchtalarm. Blijkens een latere mededeeling was de bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht voornamelijk op de hoofdstad geconcentreerd. De aanvallen duurden verscheidene uren. De neergeworpen brand- en brisantbommen hebben een aantal huizen en gebouwen beschadigd en een aantal branden veroorzaakt. Bovendien werden op andere, ver uit elkaar liggende gebieden van Engeland luchtaanvallen ondernomen. Ook in den loop van den Zondag hebben Duit sche machines boven Engeland bommen uitge worpen. In de eerste plaats zijn bommen gevallen in twee steden in Oost-Anglia In beide steden hebben de Duitsche bommen, volgens mededee ling van den Engelschen Berichtendienst, „eenige schade aan gebouwen" veroorzaakt. In den loop van den middag is er te Londen korten tijd luchtalarm geweest Over de luchtaanvallen van den afgeloopen nacht meldt het D.N.B. dat eenige vliegtuigen, die door de wolken heendoken, ontploffingen en vrij groote branden in het midden van de stad konden waarnemen. Minder hevige aanvallen werden gedaan op fabrieksinstallaties en vlieg velden in verscheidene andere steden. Zoo werden o.a. Hull. Darlington en Lincoln met brisant- en brandbommen bestookt. ONDERGANG VAN TWEE PATROUILLE VAARTUIGEN. Blijkens een Reuterbericht uit Londen heeft de Britsche Admiraliteit bekend gemaakt dat de patrouillevaartuigen ..Kennymore" en ..Harvest Gleaner" tot zinken gebracht zijn en dat de fa milieleden der slachtoffers verwittigd zijn. Aan het Griekscli-AIbaansche front. Italiaansch verdragend geschut in actie. Een A.N.P. bericht uit Belgrado meldt: De Italianen hebben, naar de „Politika" uit Ochrida verneemt, aan het front van Lin verdra gend geschut in stelling gebracht dat een vernie tigende uitwerking op de Grieksche troepen ont wikkeld heeft. Ook het Italiaansche luchtwapen is onafgebroken in actie. In het Mokragebergte zijn de gevechten bij verbeterend weer opnieuw inten ser geworden. De correspondent van de .Vreme" meldt even eens uit Ochrida dat de sneeuw, die hier en daar twee meter hoog ligt, iedere actie belet of ten minste bemoeilijkt en dat de Grieksche aanvallen op de Italiaansche versterkingen afgeslagen zijn. Ten zuidwesten van Pogradetsj hebben de Italiaan sche troepen verscheiden stellingen heroverd. Groo te formaties Italiaansche bommenwerpers hebben Zaterdag het gebied van Pogradetsj, Starova en Serawa met bommen bestookt. De daar geconcen treerde Grieksche troepen hebben groote verliezen geleden. Naar hetzelfde blad uit Leskovitsje bericht is de door het jongste Italiaansche bombardement op Salcriki aangerichte schade zeer aanzienlijk ge weest. De door dit bombardement veroorzaakte schade wordt geraamd op in totaal meer dan een milliard drachmen. Hel blad legt er den nadruk op 'at bij alle bombardementen het gebied van de Toego-Slaviscbe vrijhavens niet geschonden is. Het rioleerings vraagstuk te Haarlem. Als onderdeel van het groote rioleeringsplan te Haarlem is hedenmorgen ter Stedhuize aanbesteed het maken van rioleerlngen in de Kleverlaan, den Kleverparkweg en omgeving, welke werken in werkverschaffing worden uitgevoerd. Ingekomen waren 4 biljette«\ Inschrijvers waren: G. Hulse bosch. te Bloemendaal f 147.000: Haarlemsen Grond-, He - en Aannemersbedrijf t 137.534: Fa. Joh. Dienaar en Zn., te IJmuiden f 101.900; Fa. A. Schoorl, te Haarlem f 991977. DarlanHuntzigerFlandin. Uit Vichy wordt, naar Stefani meldt, verno men dat maarschalk Pétain, na het ontslag van Baudoin te hebben aanvaard, heeft beslo ten over te gaan tot een radicale reorganisatie van het regeeringssysteem, waarbij een triumviraat in het leven zal worden geroepen, dat zal zijn voorzien van uitgebreide volmach ten en onder de bevelen zal staan van den chef van den staat. Het triumviraat zal bestaan uit den minister van marine, admiraal Darlan, die voorzitter zal zijn, en zich zal belasten met de leiding van binnenlandsche zaken, generaal Hunt ziger en minister Flandin. Uif Vichy wordt voorts officieel gemeld dat tot secretaris-generaal voor de inlichtingen senator prof. Portmann is benoemd. Het secretariaat- generaal voor de inlichtingen, dat eenige weken geleden geplaatst was onder den dezer dagen af getreden minister Baudoin, zal bestuurstechnisch onder het ministerie van buitenlandsche zaken ressorteeren. Het secretariaat-generaal voor de jeugd, dat eveneens onder Baudoin stond, wordt toegevoegd aan het ministerie van onderwijs. Over den Zaterdagavond gehouden Franschen ministerraad onder voorzitterschap van admi raal Darlan is een communiqué uitgegeven, waar in wordt medegedeeld dat verscheidene alzemeene bestuursaangelegenheden besproken zijn. Naar voorts vernomen wordt zijn vooral de kwesties van organisatie in den boezem der regeering be sproken, welke verband houden met het aftreden van minister Baudoin. \ier minderjarigen vermist. De commissaris van politic, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders opsporing van de navolgende minderjarigen: Antoon Evert van der Haas. oud 17 jaar. Signa lement: lang ongeveer 1.70 meter, rood haar, bruine oogen, draagt veelal bril met hoornen montuur, puistjes in het gelaat, blauw colbert costuum, groene deukhoed zonder lint, bruine winterjas, licht grijs gestreept overhemd, donkerblauwe das. zwarte sokken, lage zwarte schoenen. Deze jongeman wordt sedert 26 December vermijt. Willy de Leeuw, oud 16 jaar, signalement: flink postuur, donkerbruin golvend haar, bruine oogen. Israelietisch type. vol gezicht, bleeke gelaatskleur, lange grijze „teddybeer" mantel, donkerbruine schoenen, beige kousen, bruine actentasch, waarin lichtbruin damestaschje. Zij is in Hilversum gezien en wordt sedert 31 December vermist. Annie ten have, oud 14 jaar; signalement: lang ongeveer 1.65 meter, donkerblond haar. bruine oogen, donkerblauwe jurk. groene mantel, lage bruine schoenen, blootshoofds. Antoinette Wilhelmina Huivenaar, oud 13 jaar, signalement: lang ongeveer 1.55 meter, gezet postuur, bol gezicht, donkerblond haar. frisch uiterlijk, grijs groene oogen, blauwe mantel met bont, zwart satijnen rok, roode geblokte blouse, bruine kousen, donkerblauwe hoed met lichtblauw punt aan voorzijde, zwarte gummilaarzen. Deze beide laatste meisjes zijn vermoedelijk in eikaars gezelschap. Schoolmclk voorziening. Te Haarlem ondervindt men reeds sinds eenigen tijd moeilijkheden met de schoolmelkvoorzienirg en voor zoover men thans kan bekijken zal er voors hands nog geen kans bestaan, dat wederom met de verstrekking van melk aan schoolkinderen kan worder begonnen. Trambotsing. Duisternis veroorzaakt aanrijding. Hedenmorgen heeft in de Tempeliersstraat een botsing plaats gehad tussehen twee motorwagens van de N. Z. H. T. M. Hoe de balcons gehavend werden toont de foto van een der wagens. De andere was er niet veel beter aan toe. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. (Foto De Haas.) Hedenmorgen omstreeks 8 uur werd in de Tempeliersstraat te Haarlem een tram. die naar Amsterdam moest, gerangeerd. waarbij het noodig was. de witte koplicliten en het roode achterlicht om te wisselen. Terwijl deze verwisseling plaats had en de tram op het spoor ZandvoortAmsterdam stond, na derde een tramtrein uit de richting Zandvoort. Daar de gerangeerde tram op dat oogenblik geen lichten voerde, bemerkte de wagenvoerder van de uit-Zandvoort komende tram niet. dat de weg geblokkeerd was en reed met vrijwel volle vaart op den anderen tramtrein in. De gevolgen der botsing waren niet gering. Het voorbalcon van de gerangeerde tram werd geheel ingedrukt; de Zandvoortsche tram liep eveneens aan de voorzijde schade op. al was deze minder ernstig. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aangezien het ongeval plaats had op de druk ke forensenuren eischte 't reizigersverkeer on- middelijk voorziening. De reizigers werden daar om in de gelegenheid gesteld, de reis naar Am sterdam per trein te maken, doch na een half uur was het reeds weer mogelijk, den dienst voor een gedeelte op enkel spoor t.e leiden, zoo dat de stagnatie beperkt bleef en nadat de beide beschadigde rijtuigen naar de remise waren vervoer kon het verkeer weer ononderbroken worden hervat. Het gebeurde is, zooals uit het bovenstaande blijkt, een gevolg van de verduistering en van de omstandigheid, dat juist bij de nadering van ae Zandvoortsche tram de lichten tijdelijk ge doofd waren. PERSONALIA. De Bisschop van Haarlem heefl den heer P. Hes- kes te Haarlem benoemd tot geestelijk adviseur van ae afdeeling Haarlem van den R.K. Bond van Zie ken verplegenden. (in groote blikverpakking) voor 69 cent VOLLE CHOCOLADEMELK, merk „Friesche Vlag", per groot blik25 cent Zoolang de voorraad strekt KEIZERSTRAAT 7 - GEN. CRONléSTRAAT 121 - RIJKSSTRAATWEG 242 (Adv Ingez. Med.) De Krefelder Stedelijke Opera zal Donderdag a.s. te Haarlem een gastvoorstelling geven van de operette „Gliickliche Reise" van Max Bertuch en Kurt Schwabach. Hierboven een seène uit deze operette. (Foto Ernst Krauss.). Geen schoolinzaineling van W interhnlp Nederland. Tegenspraak van een bericht. 's-GRAVENHAGE, 6 Januari. Winterhulp Nederland deelt mede: Zaterdagmorgen j.l. is in eenige dabladen het bericht verschenen, dat de stichting Winterhulp Nederland aan de gemeentebesturen het ver zoek zal richten medewerking te verleenen aan een geregelde inzameling op de scholen, zoodat de kinderen een bedrag per week zouden offe ren. Tevens wordt in dit bericht melding gemaakt dat op de as. collecte uit houtgezaagde speci fiek Nederlandsche miniatuurtjes als speldjes zullen worden verkocht. De directeur-generaal van de Winterhulp Ne derland deelt mede. dat hem van bovenstaande mededeelingen niets bekend is. Contact met gemeentebesturen omtrent in zamelingen bij scholieren is door hem niet ge zocht. noch ligt het in zijnbedoeling zulks te ondernemen. IJsongevallen te Haarlem. De Ongevallendienst te Haarlem heeft Zondag hier en daar zijn goede zorgen besteed aa*a schaat- senliefhebbers. die hun ijspret hadden moeten bekoopen met een valpartij. Zoo kwam de 49-jarige S. die zich op de Jan Gijzenvaart met schaatsenrijden vermaakte, te vallen en verwondde daarbij zun neus zoo ernstig, dat hij, nadat de Ongevallen<fc?nst een noodver band had gelegd, zich onder behandeling van een medicus moest stellen, die den neus hechtte. De 16-jarige W. K. S. botste op den Kloppersin gel tegen een ander schaatsenrijder, viel en liep een snijwond boven het rechteroog op. Ook hij werd door den Ongevallendienst verbonden en kon loopend zich huiswaarts begeven. Op het ijs van den Gasthuissingel kwam de 17- jarige mei. v. d. W. te vallen waarbij haar hoofd door de schaats van een ander werd geraakt. Zij kreeg een wonde nabij het rechteroog en werd naar het St. Elisabethsgasthuis gebracht, waar de wonde verbonden werd. Een vierde ongeval, waarvan het politierapport vanmorgen gewaagde had Zondag op den Scho- tersingêl plaats, waar een 26-jarige Zaandamsche. die tijdelijk bij haar ouders te Haarlem vertoefde, in een scheur van het ijs reed en zoo ernstig kwam te vallen, dat zij een hersenschudding opliep en per ziekenauto naar de ouderlijke woning moest worden vervoerd. Harry Hopkins' reis naar Londen. Geen volmachten van ambassadeur. WASHINGTON, De bekendmaking dat een spe ciale gezant naar Londen wordt gezonden in den persoon van den vroegeren minister van Handel, Harry Hopkins als persoonlijken vertegenwoordi ger van Roosevelt, beeft in politieke kringen alhier aanleiding gegeven tot het trekken van pavalellen met een soortgelijke situatie gedurende den vori- gen wereldoorlog, toen Wilson den overste House met een dergelijke missie naar Europa-zond. Zooals de president zelf mededeelde is het nog met bekend wanneer Hopkins naar Londen zal 'vertrekken. Ook zal hij daar niet lang verblijven. Hopkins zal zich naar de Britsche hoofdstad be geven om met eenige oude vrienden van Roosevelt besprekingen te houden. De president legde er verder den nadruk op dat de reis van Hopkins geen enkel verband houdt met het recente aftreden van Kennedy. Bovendien zal Hopkins niet de volmach ten van een ambassadeur bezitten (United Press). Uitbreiding der Amerikaansche vloot Dezen zomer worden twee slagschepen van 35.000 ton in dienst gesteld. De voorzitter der vlootcommissie van het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden. Vinson, heeft verklaard dat de Amerikaansche vloot dit jaar met een geheele reeks nieuwe schepen, waaronder twee slagschepen, versterkt zal worden. Van den zomer zullen de slagschepen „North Carolira" en „Wash ington". ter grootte van 35.000 ton elk. in dienst gesteld worden. Het aantal Amerikaansche slag schepen stijgt daarmede tot 17. Nog 15 andere slag schepen zijn of wel in aanbouw of ir opdracht ge geven. Van de oorlog-bodems waartoe het vorige Congres zijn toestemming verleend heeft, is er ech ter nog geen enkele op stapel gezet (D.N.B.) Engelsche kanonneerboot voor Bardia getroffen. SAN SEBASTIAAN 5 Januari. (Stefani). De Britsche Admiraliteit deelt mede dat de kanonneer boot Aphis" voor Bardia is getroffen en dat de bloedverwanten der slachtoffers op de hoogte zijn gebracht. HEDEN: 8 PAGINA'S poiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiii^ P. Gasus: Kou en Kouder pag. I Bijtbad pag. 6 Een hondenleven: het vreemde dier. pag. 3 Flitsen: Een dilemma. pag. 3 Uit de Pers. pag. 3 Zandvoort en Valkenburg pag. 6 Sintelbaan of gymnastiek lokalen? pag. 6 J. B. Schuil: De Nieuwjaarsvoorstel ling van de H. T. C. pag. 7 K. de Jong: H. O. V. „Volksconcert" pag. 7 aatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1