Haarlem's Dagblad Roosevelt dient de begrooting in. en let laatste van "j de dertien "Veer medicinale jiletzeep en ^Wedstrijden afgelast. 62 procent wordt ingenomen door het bewapeningsprogram. Lenteboden. De actie boven Engeland. Artikelen enz. i<: ens d€. JAARGANG No. 17656 Igave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote >utstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- enst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12, le'oon. Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 9 Januari 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. titreikin": distributiebescheiden te :maaj c J Haarlem. et in j Waarschuwing aan het publiek. oeidi re rjDe directeur van het Distributiebureau te u-e lariem deelt ons mede: ter J >m iDe massale uitreiking van de verschillende ardefetributie-bescheiden verloopt aan de verschil- iie pde uitreikingslokalen uitstekend, an dVan wachten is hoegenaamd geen sprake en ij is 1 bezoekers worden dan ook op vlotte wijze ge lag, jlpen. is nittn zijn eigen belang wordt het publiek er Finliiter op gewezen, dat het noodzakelijk is. zijn in vjarten op den vastgestelden dag af te halen, gedalen zouden kunnen denken: „Ik heb de nieu- winfc kaarten niet direct noodig ik wacht dus tot na hebÜ uitreiking, dan is het misschien beter weer en hoolhoef ik niet te wachten". Wachten behoeft u :embj ook niet, maar als u de kaarfcen niet op tijd igephaalt, dan kan zulks een groot ongemak voor ers, jneebrengen. De komende weken zal de Distri- laaftiedienst nl. met ander werk dusdanig bezet ■esidm, dat van een na-uitreiking geen sprake kan t lejn.. Degene, die hun kaarten niet op tijd afha- lhoh, zullen geruimen tijd moeten wachten eer t Pi'4 voor een na-uitreiking aan de beurt komen, tste Het is dus zaak. dat men zijn kaarten thans >t jsoluut op den vastgestelden dag komt halen, zwefocht u thans door onvoorziene omstandighe- :iJn bi uw beurt reeds voorbij hebben laten gaan, zeI|agt dan nog een kansje tijdens de stille uren in lervj dagen die voor de algemeene uitreiking be- Pr|md zijn. Als de drukte het toelaat wordt u "anliolpen maar bij onverwachten toeloop hebben J letters, welke aan de beurt zijn, uiteraard iprrang- ^rsJacht dus niet tot na de uitreiking, daarmedo e PJpeert u slechts zichzelf! 'aa*s^e van dertien, meer dan honderd Enr ou<^e watermolentjes, die vroeger het water in ankjpolders om Haarlem, op peil hielden, zal thans I verdwijnen. :ij fcfet werd ongeveer 35 jaar geleden, toen het non-actief kwam, gedemonteerd en op de plaats en ir het thans staat, bij de uitmonding van de Jan n ti senvaart in het Spaarne weer opgebouwd. Door- :ou. Haarlem zich uitbreidt, wordt het land waarop e ti staat, bouwterrein. (Foto Unifoto). Onderzoek in verband met overtredingen geëindigd )rdj. - De secretaris-generaal van het departement „st j handel, nijverheid en scheepvaart maakt het jende bekend. is angezien eenigen tijd geleden gebleken is, dat rt» aantal zeepfabrikanten en handelaren de be- inde distributievoorschriften ten aanzien van verkoop en aflevering van medicinaleen etzeep van de oude samenstelling hadden over- len, werd in afwachting van een nader onder- met ingang van 28 September j.l. de verkoop aflevering van genoemde zeepsoorten door fa- .anten importeurs en grossiers aan den klein- t8eI .dei verboden. ouw j verband met het feit, dat dit onderzoek thans te indigd is en maatregelen tegen de schuldigen en worden genomen, is met ingang van l Ja- 1 n,® ri j.l. het bovengenoemde verbod weer opge- rat'en, zoodat de detaillisten, die hun voorraad poel (n jn ontvangstneming van de geldige bonnen wa antsoen toiletzeep) hebben uitverkocht, dezen rraad thans weer kunnen aanvullen bij gros- wai s enz. rsoi?olledigheidshalve wordt er nog op gewezen, lS toiletzeep van de oude samenstelling en me- bratnale zeep uitsluitend mag worden verkocht [afgeleverd op de bonnen ,1 rantsoen toilet- en dat bij overtreding van deze bepaling redifage maatregelen zullen worden genomen, zijfl h sen I tOil en i In verband met de vorst zijn afgelast i pite voor a.s. Zondag 12 Januari vastgestelde ynpetitiewedstrijden van den Nederland- "tefhen Voetbal Bond. Xederlandschen Korf- jalbond, Xederlandschen Hockeybond en van k Bonds Handbal Commissie. Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft voor het volgende begroo- tingsjaar zijn jaarlijksche begrooting inge diend bij het Congres. In zijn toelichting spreekt hij over een „mandaat" dat het volk hem heeft gegeven voor het program van een totale bewapening. Dit program eischt een aanzienlijke verhoo ging der uitgaven. Op de nieuwe begrooting zijn in totaal 17.5 milliard dollar noodig, waarvan 10.8 milliard, of 62 pet. voor bewa peningsdoeleinden zijn bestemd. Verder kondigt Roosevelt aan dat hij nog meer milliarden, behalve de op de geregelde begroo ting opgenomene dus nog boven de reeds ge noemde 17.5 milliard, moet vragen. Deze speciaal aangevraagde milliarden zijn vooral voor Enge land bestemd. Een nauwkeurig bedrag zal eerst genoemd worden, wanneer het Congres besloten heeft tot goedkeuring van een machtigingswet voor het plan tot het uitleenen van oorlogsmate riaal aan Engeland en wanneer men kan overzien wanneer en hoeveel materiaal Engeland noodig heeft. In de toelichting op de begrooting wordt er de aandacht op gevestigd, dat het program voor de totale verdediging van de Vereenigde Staten oor logsschepen. vrachtschepen, pantserwagens, vlieg tuigen en kanonnen zal. omvatten. De dreigende internationale toestand dwingt de Vereenigde Staten te land, ter zee en in de lucht strijdkrach ten op te bouwen, die „tegen iedere situatie opge wassen" zijn. De geraamde bewapeningsuitgaven moeten beschouwd worden als een deel van een program, dat zich over verscheidene jaren uit strekt. Waneer men de door het Federale Congres bij de begrooting voor 1940 41 ingewilligde credieten optelt bij de thans voor de begroo ting 1942 gevraagde middelen, staat een be wapeningsbedrag van 28 milliard dollar ter beschikking. Van dit bedrag zijn 13.704 mil- lioen voor het leger, 11.587 millloen voor de marine, 1.902 millioen voor de uitbreiding der wapenfabrieken en 1.287 millioen voor andere bewapeningsopdrachten bestemd. Alle niet voor bewapeningsdoeleinden vereischte uitgaven, zoo wordt in de toelichting verder ge zegd, moeten worden uitgesteld. Men moet echter alle daarvoor noodige plannen voorbereiden, zoo- (In de omgeving van Opmeer zijn de eerste lammetjes geboren.) Januari is gekomen, We zijn rond de Nieuwjaarskaap, Dat brengt nieuwe voorjaarsdroomen, (Wakend droomen, niet in slaap) Ondanks sneeuw in plaats van regen, Ondanks 't zwarte kale woud, Ondanks hardbevroren wegen, Ondanks: brrr, wat is het koud; Gaan alweer onze gedachten Meer en meer naar 't voorjaar uit, Ook al moeten wij nog wachten, Voor 't ons'kriebelt in de kuit. Lengen niet alweer de dagen, Zij het dan ook langzaam aan, Om gevoelens bij te drager. Dat we naar de lente gaan? Om ze verder steun te geven Komt een tijding uit Opmeer, Over jeugdig lenteleven. D' eerste lammren zijn er weer. Ach, wat moeten ze beginnen D' arme schaapjes, hoor ik aL Stil maar. want men houdt ze binnen, Warm bij moeder in den stal. Neen het dartlen en het springen In een milden zonneschijn. Zal dien kleinen wollen dir,gen Lang nog niet geschonken zijn. Maar wij voelen ons weer even Nader tot een lentesfeer, Om ons nieuwe vreugd te geven Hopend, met Opmeer, op meer. dat de Vereenigde Staten met een groot program voor openbare werken kunnen inspringen, wan neer de bewapeningsuitgaven minder worden en arbeiders der wapenfabrieken vrij worden. De bestaande belastingwetgeving is niet bevre digend, aangezien zij niet verhindert dat „zekere personen uit ons nationale bewapeningsprogram enorme winsten trekken." In het tegelijkertijd uitgegeven jaarverslag van den minister van financiën wordt de staatsschuld per eind Juni 1940 berekend op 43 milliard dol lar. Eind Juni 1941 zal het bij de wet veroorloofde maximum van 49 milliard dollar overschreden zijn. Een nader D.N.B.-bericht uit Washington meldt: De geweldige begrooting van Roosevelt, welke den Vereenigde Staten 33.267 dollar per minuut kost, beteekent naar International News Service mededeelt, voor het volgende jaar een tekort van 9.2 milliard dollar. Door deze begrooting wordt de openbare schuld voor het op 30 Juni 1942 afloo- pende begrootingsjaar opgevoerd tot een bedrag van 58 milliard dollar. VOOR- EX TEGEXSTAXDERS. NEW-YORK, 9 Januari (D.N.B.) Reeds hebben zich een groot aantal afgevaardigden en senatoren van beide partijen in goedkeurenden zin uitgelaten over het begrootingsplan van president Roosevelt. Er worden echter ook stemmen gehoord, die critiek leveren en die het plan van de hand wijzen. Sena tor Wheeler zeide dat deze begrooting het aan de belastingbetalers duidelijk zal maken, wat het kost „ee»"i nieuwen Europeeschen oorlog te voeren". De republikeinsche afgevaardigde Engel verklaarde dat de maximum schuldengrens th3ns verdwenen is. Alleen de hemel vormt een grens" en dat is erg. De republikein Kuntson zeide dat Roosevelt niet eerder zal rusten, totdat hij het grootste tekort en de groot ste schuld bereikt heeft. Het ziet er naar uit alsof hij zijn doel zal bereiken. HAARLEM'S CENTRALE KEUKEN Begint waarsch ijnlijk 15 Januari te werken. OP ACHT PLAATSEN WORDT HET VOEDSEL UITGEREIKT. Haarlem's Centrale Keuken begint Woensdag a.s. zeer waarschijnlijk met de voedselverstrekking. Dat was de mededeeling die wethouder van Liemt Woensdagmiddag in de vergadering van den Haar- lemschen Gemeenteraad deed bij de behandeling van het voorstel om een credet. van f 20.000 be schikbaar te stellen voor de Centrale Keuken. In totaal zal er op acht plaatsen in de gemeente gelegenheid zijn het voedsel van de keuken te be trekken n.l. bij het Slachthuis, de kokerij aan de Nieuwe Groenmarkt, in de van Oosten de Bruyn- straat, de Kamperstraat, de Delistraat, de School te Spaarndam, de Tuindorplaan te Overveen en het Roerdompplein. Zooals men weet, bedraagt de prijs van het voed sel 13 of 25 cent per portie, welke porties onge veer 1.2 liter groot zijn, dertien cent n.l. voor hen die in het bezit zijn- van een margarine- of vetkaart en 25 cent voor hhen die een boterkaart hebben. Bij de bereiding van het eten wordt ervoor gezorgd, dat zooveel mogelijk calorieën en vita minen behouden blijven en bij de verstrekking ervan zal gewaakt worden voor een goede tempe ratuur van het voedsel. Voor uitgebreider bijzonderheden verwijzen wij naar het raadsverslag op pag. 4. Het Japansche keizerlijk echtpaar heeft de officieele herdenking van het 26ste nationale eeuwfeest bijgewoond. De keizer en zijn gemalin in de eereloge. (Foto Weltbild.) Honden- en Kattenbrood. Bonaanwijzing. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend dat van 1 tot en met 31 Januari 1941 op bon no. 10 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt ge steld voor: Groep I 10 K.G. hondenbrood: Groep II 10 K.G. hondenbrood: Groep in 8 K.G. hondenbrood. Groep IV 5 K.G. hondenbrood. Groep V 4 K.G. hondenbrood. Groep VI 3 K.G. hondenbrood. Op bon 10 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode ll/s K.G. katten brood beschikbaar gesteld. Na 31 Januari 1941 is bon no. 10 van be doelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Nog dit jaar zal de Xoordooslpolder droog vallen. Het electrisch gemaal bij Lemmer is deze week met het droogmalen begonnen. (Foto Pax Holland.). Hef recht van abolifie en gratie. Aan den Rijkscommissaris overgedragen. Het A.N.P. meldt: In een decreet heeft de "Fiihrer bepaald, dat hij in het bezette Nederland- sche gebied de uitoefening van het recht van abolitie (abolitie is het opgeven van het recht tot strafvervolging of tot het voortzetten van een aangevangen vervolging. red.) alsmede het recht gratie te verleenen en verzoeken om gratie af te wijzen overdraagt aan den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied, een en ander met het recht deze rechten op zijn beurt aan anderen over te dragen. De Fiihrer behoudt zich voor, in afzonderlijke gevallen zelf te be slissen. De Rijkscommissaris heeft bij verordening be paald: Artikel 1. (1) De beslissing over de uitoefening van het recht van gratie behoud ik mij voor: 1) in alle zaken, vallende binnen de bevoegd heid van het Duitsche landgerecht of het Duit- sche hooggerechtshof in het bezette Nederland sche gebied: 2) in al die zaken, waarin voor de inwerking treding der verordening no. 52 1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken een Nederlandsche rechter een veroordeeling ter zake van een strafbaar feit heeft uitgesproken, tot de behandeling waarvan op grond van par. 2 der ge noemde verordening thans de Duitsche gerechten bevoegd zouden zijn; 3) in alle overige zaken waarin een Nederland sche rechter een vrijheidstraf daaronder begre pen vervangende hechtenis van meer dan drie maanden dan wel een geldboete van meer dan duizend gulden, heeft opgelegd (2) Hetzelfde geldt ter zake van het reoht van abolitie. Artikel 2. Voor het overige draag ik de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie bij straf zaken. waarvan de Nederlandsche rechter kennis neemt, over op den secretaris-generaal van net departement van justitie, voor zoover ik mij niet in bepaalde gevallen de beslissing voorbehoud. Ter toelichting op deze verordening van den Rijkscommissaris wordt er van bevoegde zijde op gewezen dat het Nederlandsche straf recht het begrip van abolitie. zooals dat in Duitschland wordt toegepast, niet kent. In te genstelling tot het Nederlandsche strafrecht kent het Duitsche strafrecht de vervolgings- dwang; in Nederland bestaat het opportuni teitsbeginsel. De bevoegdheid tot het uitoefe nen van het recht van gratie, dat in Neder land vroeger alleen door de Koningin werd uit geoefend is thans op den Rijkscommissaris overgedragen. De Fi rer heeft zich echter voorbehouden om in bijzondere gevallen zelf dit recht uit te oefenen. Onaangetast blijft ook de toepassing van het gratierecht met betrek king tot de vonnissen van Duitsche krijgsra den en van S. S. en politierechtspleging. Hier voor bestaat een aparte regeling. Het abolitie- en gratierecht zal in den vervol ge worden uitgeoefend door den Rijkscommis saris die het echter niet alleen zelf wil uitoefe nen. In verband hiermede heeft hij bepaald, dat in alle zaken, waarin een Nederlandsche rechter een hechtenis tot drie maanden dan wel een geldboete tot f 1000 heeft opgelegd, het recht van abolitie en van gratie wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie, voorzoover de Rijkscom missaris niet in bepaalde gevallen de beslis sing zich voorbehoudt. De uitoefening van het recht van abolitie en van gratie in alle andere zaken geschiedt door den rijkscommissaris zelf. Tenslotte werd er nog de aandacht op geves tigd dat dit besluit niet beteekent een wantrou wen tegen de Nederlandsche rechters, maar dat het de bedoeling heeft een zekere uniformiteit te brengen iri de toepassing van het recht van abolitie en van gratie. Aanval op motorenfabriek. Het D.N.B. meldt: Woensdagmiddag heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig in duikvlucht een uiterst stoutmoedigen en kranigen aanval op een belangrijke motorenfabriek in de nabijheid van Coventry gedaan. De fabriek werd beschermd door ballon versperringen en krachtig afweergeschut. Niettemin ging het vliegtuig over tot een aanval van zeer geringe hoogte, vloog door de ballon versperring en wierp verscheidene bommen op de fabriek. Een der fabrieksgebouwen kreeg twee rechtstreeksche treffers: er werden groote ver woestingen aangericht. Alle beschikbare afweer- kanonnen en machinegeweren beschoten het Duitsche vliegtuig. Een lid der bemanning werd gewond. Het toestel werd meermalen getroffen, doch kon naar zijn basis terugkeeren. Duitsch weermachtsbericht. Luchtmacht bestookt Londen en doelen in Zuid- en Midden Engeland. BERLIJN. 8 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Tijdens een kruistocht naar de Engelsche Oost kust heeft een motortorpedoboot voor de monding van de Theems een door torpedojagers krachtig beschermd vijandelijk convooi aangevallen en een koopvaardijschip van 2.500 brt. tot zinken ge bracht. De luchtmacht heeft ook gisteren bij ongunstig weer haar aanvallen op Londen voortgezet. Kleine formaties gevechtsvliegtuigen hebben den geheelen dag door de Britsche hoofdstad doeltreffend met brand- en brisantbommen bestookt. Afzonderlijke vliegtuigen hebben voorts met goed gevolg vlieg velden, spoorwegwerken, alsmede voor den oorlog belangrijke industrieele bedrijven in Zuid- en Mid- den-Engeland aangevallen. Zij beschoten daarbij op verscheidene vliegvelden talrijke daar opgestel de vliegtuigen in scheervlucht met de boordwa- pens. Voorts werd een chemische fabriek zwaar getroffen. Een gevechtsvliegtuig var de gewapende verken ning heeft in het centrale deel der Noordzee ten noorden van Great Yarmouth een flottielje Brit sche mijnenvegers aangevallen en op een der mij nenvegers verscheidene voltreffers geplaatst. Het schip bleef brardend en in zinkenden toestand lig gen. Een vijandelijk vliegtuig werd bij een lucht gevecht nabij Dover neergeschoten". Dagelijks tien uur in den schuilkelder. BERLIJN, 8 Januari (D.N.B.) Den Lon- denaars is dezer dagen nauwkeurig voorgere kend, zoo verneemt het D.N.B. in aanvulling op het weermachtsbericht van Woensdag, hoeveel uur zij het vorige jaar in de schuilkelders heb ben doorgebracht. Het waren bijna 1200 uur. Daar de veelvuldigheid van het luchtalarm pas dateert van het begin der vergeldingsaanvallen in September 1940, kan als dagelijksch ge middelde van den alarmtijd ruim tien uur genoemd worden. Dat de Londenaars ook in de eerste maand van het nieuwe jaar op een hoog uurgemiddelde van de in de schuilkelders doorgebrachte alarmperioden zullen geraken, daarvoor spreekt het weermachtsbericht van Woensdag een duidelijke taal. Hoewel nl. de weersgesteldheid op den betreffenden dag volko men ongunstig was. deden Duitsche vliegtuigen overdag en niet des nachts voortdurend aanval len op militaire doelen in de hoofdstad van hefc Imperium. Daarbij dient erop gewezen te worden dat deze aanvallen van geringe hoogte geschied den. Machinegeweervuur en bommen veroorzaak ten een zwaren brand, waarvan de vlammen en de dikke rookwolken tot ver in den omtrek te zien waren. De aanvallen van het luchtwapen waren in het geheel niet uitsluitend op Londen gericht, doch ook op troepenkampen en lucht- bases. Ook hier lieten de Duitsche machines van geringe hoogte bommen vallen, zoodat de uitwerking dienovereenkomstig hevig was. Ge bouwen van vliegvelden, hangars, schuilplaat sen en barakken kregen krachtige voltreffers. Machinegeweervuur op vliegtuigen, die aan de randen van de vliegvelden stonden, steunde krachtig het vernielingswerk. Baden-Powell overleden. BERLIJN, 8 Jan. (D.N.B.) De Britsche Be richtendienst heeft bekendgemaakt xdat Lord Robert Baden-Powell, de leider van de padvinders- beweging, vandaag in den ouderdom van 84 jaar op zijn landgoed in de Britsche kolonie Kenya overleden is. (Het vroeger gepubliceerde bericht omtrent zijn overlijden is dus blijkbaar onjuist geweest. Red.). HEDEN: 10 PAGINA'S. Japansch—Nederlandsch-Indische onderhandelingen. Hervatting vermoedelijk de volgende week. TOKIO. 9 Jan. (Domei). Uit Batavia wordt gemeld dat men verwacht dat de vol gende week de handelsbesprekingen fcusschen de Japansche en de Nederlandsch Indische gedelegeerden zullen beginnen, aangezien de Japansche gedelegeerden thans het ontwerp hunner agenda voor de voorgestelde confe rentie hebben voltooid en voorbereidingen hebben getroffen om binnen enkele dagen de agenda aan de Nederlandsche gedelegeerden voor te leggen. P. Gasus: Lenteboden pag. 1 v. H.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den porcelein- maker. pag. 3 Haussetijd van rubber. pag. 3 Haarlem's Raad. pag. 4 Het Vlaamsche cultuurleven pag. 5 J. H. M.: Nieuwe St. Gothard tunnel zal worden gebouwd. pag. 5 Schaakrubriek pag. 7 Damrubriek. pag. 7 Van onzen Scandinavischen corres- pondent: Zweedsche wouden le- - veren hout voor duizenden auto's. 1 pag. 9 f; Flitsen: Een moment. pag. 3 ^5

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1