Haarlem's Dagblad 'Het Winterland. Engelsche bommen eischen slachtoffers in ons land Nieuwe bonnen Het Nederlandsche schip „Soemba" gezonken. Dieren in de koude. De Kunstenaars en de wederopbouw. Bommen op een motoren- fabriek bij Coventry Duitsche luchtmacht boven Zuid- en Midden Engeland. Artikelen enz. >8e JAARGANG No. 17657 Ifltgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant. Jjtgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote ^Joutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- jienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Coon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, ^gj4825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 10 Januari 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, loss® nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 pe» regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. yDKêr dagen reed ik door het polderland en ge- vJoot van zijn wintersche schoonheid. Het was vol- t zitrekt geen uitstapje, maar een doodgewone trein- met een zakelijk doel. En bij den aanvang ik eenige afgunst jegens de vele schaatsen- n yjders en -rijdsters, die zoo maar midden op een teekdag over de smalle vaarten zwierden. Maar en ben drong tot mij door dat er voor mij meer te zien ^an voor 'ien' want 2Ü moesten voortdurend alp hun koers, op eventueele barsten in het ijs en zip hun „tegenrijders" letten. Maar ik had een :t t wintersoh panorama dat aan voorbijgleed. Een zakelijk spoorreisje kan in laad een uitstapje met genietingen worden als uitkijkt en op zich laat inwerken wat men ziet. ;t leek eigenlijk een ouderwetsehe gedachte. De ;on zat vol passagiers en ik stond op en keek over de tusschenschotten heen. Niemand keek vaar buiten. Velen zaten te lezen. Anderen waren in ernstig gesprek gewikkeld: ongetwij- 'id heel belangrijke gedachtenwisseling. Anderen larden zoo maar recht voor zich heen en dachten jjsschien aan iets. Bijna allen maakten een be indruk. De tijden bieden ons inderdaad een |Q Ijzondere sorteering van zorgen aan, maar ik moest lta»ch als zekerheid aanvaarden dat al deze men- dpien uiterlijk en ook innerlijk opgewekter en blij— zouden worden als zij hun aandacht maar eens in zichzelf of hun zaken afwendden en haar over riden op het prachtig wintertafereel waardoor •olljj heensnelden, dat zich uitnoodigend voor her uit en dat zij geen blik waardig keurden. Ba ik icht hoe vaak ik zelf evenals zij had gedaan, iar kon het aantal keeren niet meer tellen. In reeks jaren vóór 1940 heeft de noodzaak van ïcentratie op het autostuur mij er trouwens heel iinig gelegenheid voor gelaten. Maar nu ben ik oude geneugten en voordeelen van den trein gaan ontdekken en neem tot mijn verwonde- waar, dat de meeste treinreizigers die vergeten Want ik heb het al in verscheidene treinen PejDit was wel een bijzonder mooie dag. De lucht staalblauw en het immer wisselende Holland- le licht, het licht van Rembrandt, ijl en strak, daarin lag dat wonderlijke vlakke polderland- ;ap van ons, met de heuvelende duinenrij leu- tegen het staalblauw in de verte, als een be- jelijk tafereel vol beweging en kleur. Veel grauw grijs waren er ook in dat tafereel, en rijen van ;e roestbruine heggetjes tusschen de bollenvel- Maar ook overal frissche kleuren, in groote iartijen" en in kleine accenten: een reeks kleine •n, aaneengebouwd, met helroode daken, een roéhe bollenloods, op zichzélf leelijk en vormeloos naar die het prachtig deed in het geheel, een paar reldjês met geël-groene koolaanplant, een oud jerenhuis met rood-wit geschilderde luiken: rood- if in scherpe segmenten, die in dit licht naar voren irongen op den voornamen 17e eeuwschen gevel. ant er zijn voorname boerenhuizen, ook in den ;dO>lder. En het grauw en grijs op de velden werd ikieral doorstreept door bevroren sneeuw, door anzende, smalle witte strooken van slooten en door breede van vaarten, waarop velerlei af eice donkere figuren zich voortspoedden per tatihaats. Soms wemelde het er van. Er waren kin- ren die krabbelden, het bovenlijf hoekig voor- ergebogen, in labiel evenwicht, met een wappe- ennde kleurige bouffante als een vlag achteraan. 'e§ waren innige paartjes, kruiselings gearmd rij- jhd in een kalm gangetje en het kleurige mutsje in het meisje scheen er een blijde belofte aan te .wen. Er waren stoere boerenzoons op doorloo- di%s, gespannen voorovergebogen in hun jacht op jg elheid, de handen op den rug ineengeklemd, die ec'jBt forsche lange slagen die paartjes inhaalden e i behendig wijkend op het laatste oogenblik voor- stoven. En er waren plechtstatige blokzeilers, n zelfingenomen sierlijkheid in nadrukkelijken Deljl breeduit vertoonend, met negatie van alle "an- -n re rijders die steeds maar weer moeten bereke- q op welk punt ze hen passeeren kunnen en ak falen en er toch tegen op botsen. vNu dacht ik niet aan Rembrandt maar aan -m eughel: aan de wonderlijke vormlooze, gedrongen uurtjes die op zijn oud-Vlaamsche schilderijen beweging en jolijt voorkomen. Zij dragen jeemde mutsen en schijnen erg dik ingepakt in eeren en bouffantes, met ronde hooge schouders JJ ronde hoofden. Wonderlijke korte, gedrongen uurtjes; ik heb vroeger gedacht dat die tot het rieden behoorden, maar ik zag ze nu toch weer. moeten van alle tijden zijn. eiiiEn nu ging ik op de boomen letten want wij re is i een kleine boschpartij voorbij met een be- J' >ren vijver. In de kronen was het al fijn, donker precieus uitgelijnd in millioeren kleine rtakkingen tegen het staalblauw en soms het E wit waarop een toovenaar het geteekend scheen hebben. Na dat bosch zag ik ook de enkele ine boomen die hier en daar aan slooten stonder: ris een eenzaam klein ding, maar toch ook ge rond met zijn fijne kantwerk om ons te toonen t schoonheid is. i éi'choonheid! Die was hier voor mij breed uitge- 3 in een wonderlijke wisselende pracht, in le- i en kleur. En ik dacht: nu ondervind ik iets van geen Breughel en Rembrandt en andere groote n kleinere schilders verrukt en gegrepen en be- d moet hebben, door de eeuwen heen. Het is ge- ven. Ik ondervind het ook zooals alleen een lander het beleven kan, want wat is dat alles la 'ervreemdbaar van ons. Niemand kan het zoo 1 i en liefhebben en in zijn hart meedragen als G En daar om mij heen zaten al die menschen n dit geluk op dit oogenblik ontging: lezend in H ^romannetjes, zakelijk pratend of zoomaar sta- Jtó voor zich uit, met zorgelijke gezichten alle- tel. Eén kleine wenk had hun aandacht kunnen 7*1 ''gen op 1 hetgeen daar was. Maar die kon aj'och niet geven' la£tel u voor dat ik ineens opstond en al die onbe- bden toesprak; dat dulden de conventies niet. Ik I ben trouwens schrijver van beroep; met die ge dachte heb ik mijn zwijgen vergoelijkt. En nu heb ik erover geschreven om het anderen mee te deelen en er misschien velen toe te brengen ook te gaan genieten zooals ik het deed en hun zorgen te voelen wegvlieden in een geluksgevoel over de schoonheid die van ons is en die wij alleen zoo diep verstaan kunnen. Ik richt mij tot allen, zelfs tot de handels reizigers die er eiken dag langs rijden, sinds lang tot vervelens toe, en het dus allemaal zoo goed we ten. Is dat zoo? Weten zij het? Het is trouwens eiken dag anders. Niet alleen de zee is telkens an ders maar ook het Hollandsche land met zijn won deren van kleur en van licht. Dat wilde ik alleen maar weer eens zeggen. Het is heel belangrijk.- Want het doet zoo van het schoone leven genieten, R. P. Ziekenhuis in het Zuiden getroffen Het A.N.P. meldt d.d. 10 Jan. uit den Haag: Gebruik makend van liet gunstige weer heeft het Engelsche Mchtwapen in den nacht van Don derdag op Vrijdag op een groot aantal Nederland- sohe plaatsen aanvallen gedaan, waarbij vele bri sant- en brandbommen zijn uitgeworpen. Het grootste gedeelte van deze bommen kwam bui ten de bebouwde kommen neer. Bij de slordige wijze van bombardeeren, welke de Engelsche vlie gers toepasten, kon het niet uitblijven, dat vele huizen, boerderijen en schuren schade opliepen. Twee woonhuizen werden geheel vernield, ver schillende andere zwaar beschadigd. In één ge meente werd de lichtleiding eenige uren buiten bedrijf gesteld. Er was ook veel glasschade. Een klein aantal personen werd licht gewond. Het aantal slachtoffers zou gering zijn ge weest. indien in een plaats in het Zuiden des lands, welke bijzonder zwaar met brisantbom men werd bestookt, niet verschillende bom men waren gevallen op een Roomsoh-Katho- liek ziekenhuis. Zij vernielden een kapel, waar juist de zusters voor een godsdienstoefening verzameld waren. Drie zusters werden gedood, één zwaar gewond en een dienstmeisje licht gewond. Door luchtdruk wei-den nabijgelegen huizen beschadigd. Als een middel om de burgerbevolking te ter- roriseeren wordt het feit aangezien da*t militaire doelen nauwelijks zijn aangevallen en dat op ver schillende bewoonde plaatsen mitrailleurvuur is geopend. Zoo zijn bijvoorbeeld in Den Haag de woningen in de Tholensche straat nrs. 59 en 61, door mitrailleurvuur getroffen Een Engelsch vliegtuig is door een Duitschen jager neergehaald. De vier inzittenden zijn ge dood. Beperking van gebruik van betonijzer. Met het oog op de toenemende schaarschte aan betonijzer in het algemeen en de nog ongunstiger positie var betonijzer van geringen diameter, is het noodzakelijk op dit materiaal een zoo groot moge lijke besparing toe te passen. Het is daarom, dat de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw voortaan bij de goedkeuring van werken, behalve in uitzonderlijke gevallen, bet ge bruik van betonijzer niet meer kan toestaan voor trottoirbanden, opsluitbanden. kastplanken, berm plankjes, parkeerborden en dergelijke producten, welke voor den aanleg van wegen, fietspaden, enz. worden toegepast, aangezien het mogelijk is deze betonwarer zonder wapeningsijzer te vervaardigen zonder dat deze qualitatief behoeven onder te doen voor gewapende beton waren. Ook voor andere beton waren, welke niet alle ge noemd kunnen worden, is het noodzakelijk de toe passing van betonijzer tot een minimum te beper ken. Mocht het in bepaalde gevallen noodig zijn voor wapeningsberekringen meer inlichtmgen te verkrijgen, dan verdient overleg met de fabrikan ten van beton waren aanbeveling. (A.N.P.) De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. Boter en vetten Gedurende het tijdvak van Zaterdag 11 Januari tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met 25 genummerde bon van de boterkaart en van de vet- kaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond margarine, of twee ons vet naar keuze. De met 25 genummerde bons, die op Vrijdag 17 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. Brood en gebak. Gedurende het tijdvak van Maandag 13 Januari tot en met Zondag 19 Januari a.s. geeft elke der met 23 genummerde bons van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram rogge brood of ander brood. Voorts geeft elke der met 23 genummerde broodboos recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram. koek 160 gram, cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. aamndelbroodjes) 400 gram gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en ge bakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat eer; rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt De op 19 Januari nog niet gebruikte bons blij ven voorts nog geldig gedurende de week van 20 tot en met 26 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week ciet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 13 Januari tot en met Zondag 19 Januari a.s. geeft de met 111 genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van één ei. De bons welke op 19 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zondag 26 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 19 tot en met 26 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Peulvruchten. De bon van het algemeen distributiebonboekje, welke recht geeft op het koopen van peulvruchten, zal door middel van een afzonderlijk persbericht be kend worden gemaakt. Nog een Engelsche duikboot verloren. De vroegere Fransche onderzeeër „Narval". STOCKHOLM, 9 Januari. Volgens een Reu- terbericht uit Londen is daar bekend gemaakt dat de duikboot „Narval" ten gevolge van vijandelijk optreden verloren is gegaan. De „Narval" was vroe ger een Fransche duikboot die in Engelschen dienst was genomen. Het vaartuig had een waterverplaat- sing van 974 ton. Het was voorzien van tien tor- pedolanceerbuizen en had een actieradius van 7000 zeemijl. De bemanning bestond uit 5 officieren en 44 manschappen. (D.N.B.) Minstens 34 opvarenden omgekomen. NEW-YORK. 10 Januari (D.N.B.) Het In dienst van Engeland varende Nederlandsche schip „Soemba" (6718 ton) is. geladen met staal. In den Atlantischen Oceaan gezonken. Minstens 34 man van de bemanning zijn ver dronken. De rest is in een Oost-Canadeesche haven aan land gezet. Een sprookje in ijs. De watermolen van Opwette in de boeien van Koning Winter. (Foto Het Zuiden) We rillen zoo af en toe nog van de kou, Gedoken in kragen van jassen, En ooren en handen en neuzen zijn blauw, Ondanks de beschermende dassen; Blaast ook nog de wind naar echt winterschen aard, Dan vluchten we ijlings naar huis, naar den haard. Wij gunnen zijn heerlijken koestrenden gloed Ook graag allen andren menschen, Dat ieder van ons tegen kou is behoed Is een onzer vurigste wenschen; Het denkbeeld dat iemand niet warm is bedekt. Is iets dat bij elk onzer meelij verwekt. Natuurlijk dient dat ook voor alles te gaan, Voor hen om het haardvuur gezeten, Daarna mag men echter in 't wintersch bestaan Het dierenrijk ook niet vergeten. Het dierenrijk buiten de kat en den hond Gekruld bij den haard en gehuld in het bont. Maar denk aan de kleumende vogels vooral, Ook heel onzen winter door buiten, Voor 't oog wel niet zichtbaar in machtig getal. Voor 't oof wel niet hoorbaar door fluiten; Maar toch wel aanwezig, verborgen en stil. En dorstig en hongerend, zielig en kil. Er zijn toch wel kruimels nog, water en zoo. Om hen m het leven te houden, Een handjevol kruim is een kostbaar cadeau Voor vogels in lijden van koude En straks in het voorjaar, dat duurt niet meer lang. Bedanken zij u met hun heerlijksten zang. P. GASUS. Ir. Ringers spoort architecten aan kunstenaars te laten meewerken De algemeen gemachtigde voor den wederop bouw, dr. ïr. J. A. Ringers, heeft een brief gericht tot de bij den wederopbouw betrokken architecten naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Alg. Nederlandsche Kunstenaarsorganisatie (N.O.K.), of hij niet zou kunnen bevorderen, dat bij het wederopbouwwerk ook gedacht wordt aan de belangen van de kunstenaars. Bij het overwegen, wat er in deze voor de kun stenaars zou kunnen worden gedaan, heeft dr. Ringers zich gerealiseerd dat, ook wanneer geen ruime middelen voor den herbouw ter beschikking staan, menigmaal, zij het dan op bescheiden schaal, een taak voor kunstenaars zal zijn weggelegd. Om een voorbeeld te noemen zal in het geval een blok woningen moet worden gebouwd de bouwsom per woning geen verhooging van beteekenis ondergaan, indien de medewerking van kunstenaars wordt ingeroepen voor de verzorging van gelijke onder- deelen, zooals smeedwerk, voor het aangeven van kleuren bij het schilderwerk e.d. Het spreekt van zelf. dat bij de stichting van groote gebouwen, in het bijzonder voor de inwendige verzorging, een veel omvangrijker en belangrijker taak voor kun stenaars kan bestaan. Het is van groot belang, dat aan dezen kant van het herbouwwerk wordt ge acht Niet vergeten moet worden, dat in de komende jaren voor horderden millioenen bouwwerken zul len worden gesticht, welke verschillende generaties zullen moeten dienen. Daarom te meer zal ge streefd moeten worden naar een tot in ^etails door gevoerde goede verzorging van den bouw. Dnitsch weermachtsbericht. Koopvaardijschip getroffen In Noord-West Duitsch kustgebied brand- en brisantbommen geworpen BERLIJN, 9 Januari (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag on danks ongunstige weersomstandigheden een reeks stoutmoedige afzonderlijke aanvallen ten uitvoer gelegd. Een gevechtsvliegtuig plaatste ondanks zeer sterk luchtafweergeschut en mi trailleurvuur in een door versperringsballons beschermde motorenfabrtek nabij Coventry twee voltreffers van een hoogte van 100 M Een zwaar gevechtsvliegtuig, dat onder leiding stond van den eersten luitenant Mons, viel op 480 K.M. ten Noordwesten van de Donegalbaal een ge wapend koopvaardijschip van omstreeks 10.000 b.r.t. aan. Na twee zware inslaande bommen bleef het schip met opengescheurden wand bran dend liggen. Aan de Zuidoostkust van Engeland werd verder een troepenkamp doeltreffend met bommen bestookt. De vijand wierp in den nacht van 8 op 9 Ja nuari in het Noord-West Duitsclie kustgebied brand- en brisantbommen, die hoofdzakelijk woonwijken troffen Slechts op één plaats werd geringe schade aan een industriële installatie aangericht De verliezen onder u" be I dragen 11 aooden en 14 gewonden. Bij den aanval op de motorenfabrïek bij Co- j 1 ventry onderscheidde zich bijzonder de be- manning van het gevechtsvliegtuig It. Höflïn- Iger, de commandant. Oberfeldwebel Vogelhuber als bomschutter, piloot Odelga als boordtelegra- fist en Feldwebel Herfort als boordschutter. Bristol opnieuw ge bom bardeerd. Het D.N.B. meldt: Afdeelingen van de Duitsche luchtmacht zijn Vrijdag in de avonduren bij gun stig weer opgestegen voor het ondernemen van nieuwe aanvallen op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden en Midden van Engeland. Tusschen 19 en 20 uur staken de vlieg tuigen het Kanaal over bij goed zicht en helder maanlicht. Daardoor konden de opgegeven doeleo gemakkelijk worden gevonden. Een nader D.N.B.-bericht deelt mede: Tijdens den nacht van 9 op 10 Januari zette het Duitsche luchtwapen zijn aanvaller op Groot-Brittannië voort. Hoewel het weer slechter werd. voerden de Duitsche bommenwerpers hun opdrachten onver stoord uit. O.a. werden in Bristol verschillende voor den oorlog belangrijke doelen aangevallen. Hier en in eerige andere steden in Zuid-Engeland ontstonden na het bombardement groote branden die ondanks het slechte zicht waargenomen konden worden. Industriecentra moesten het ontgelden NEW YORK, 10 Jan. (DNB) De Londensche correspondent van International News Service meldt over de luchtaanvallen op het Britsche eiland tijdens den afgeloopen nacht dat geheele zwermen Duitsche vliegers boven Engeland hebben gevlogen. Him aanvallen concentreerden zich op Londen en verscheidene andere steden. De luchtafweer is zeer intensief geweest. In Londen zijn de trillingen van de ontploffende bommen in de geheele stad merk baar geweest. Minstens twee districten van de Britsche hoofdstad zijn zwaar getroffen. Het zwaar ste hebben het waarschijnlijk de industrieoentra in de Midlands moeten ontgelden Een stad in het westelijk deel van de Midlands heeft een ware bommenregen te verduren gehad.Verder zijn Liver pool, alsmede twee steden in East Anglia aange vallen. VERSCHEIDENE UREN DUURDEN DE AANVALLEN. BERLIJN, 10 Januari (D.N.B.) De Engelsche Berichtendienst heeft medegedeeld dat het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht op Engeland 'n aantal luchtaanvallen heeft ondernomen die ver scheidene uren duurden De aanvallen strekten zich uit over een uitgebreid gebied. Hoofdzakelijk zijn echter aanvallen ondernomen op de Zuidkust, boven West- en Zuidwest-Engeland, Wales, alsmede op de oevers van de Mersey en Londen. Op vele plaatsen hebben de Duitsclie vliegers brandbommen neergeworpen die een aantal branden hebben ver oorzaakt. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP WEST-DUITSCHLAND. Gemunt op West-Duitsche industrie-gebied GEEN BELANGRIJKE SCHADE AAN OORLOGSDOELEN. BERLIJN, 10 Jan. (D.NB.) Enkele groepen Britsche bommenwerpers vlogen Donderdagavond en in de eerste uren van den nacht het rijksgebied binnen. Zfj warer, klaarblijkelijk van plan in eenige steden in West-Duitschland industrieele installaties en ravitailleeringsbedrijven aan te vallen. Als ge volg van het heldere weer hadden de Britten waar schijnlijk gedacht gunstige voorwaarden aan te tref fen voor een succesvolle actie. De bijna wolkelooze hemel met heldere maan was echter, naar het D. N. B. verneemt, in het voordeel van den Duitschen afweer die alle middelen, waaronder ook versper ringsballons. had opgesteld om een aanval het hoofd te bieden. De aanval wed door den massalen afweer reeds by het begin verhinderd en ondoeltreffend gemaakt. Het grootste deel «van de vliegtuigen wist het gebied der fabrieken en mynbouwonderne- mingen niet te bereiken en moest reeds voortijdig omkeeren, waarbij de bommen op het platteland van het westelijke grensgebied werden neergewor pen. Door de enkele vliegtuigen die doorbraken wer den bommen geworpen op eenige plaatsjes in het industriegebied. Zy richtten geen voor de oorlog voering belangryke schade aan. Enkele woonhuizen en een school werden echter vernield. In een stad werd het katholieke patronaatsgebouw zwaar be schadigd De veiligheids- en eerste hulpdienst trad onmiddellijk in actie en zorgde er voor dat geen grootere schade ontstond. Enkele zolderbranden werden door de eigen luchtbeschermingsdiensten in de kiem gesmoord. BRITSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN Bij het vliegen over de Duitsche rijksgrens is naar het D. N. B. voorts meldt in den nacht van 9 op 10 Januari een Britsche bommenwerper door Duitsche nacht jagers neergeschoten. Wintermvasie in Frankrijk. Slachtoffers van de koude. United Press meldt uit Vichy dat Frankrijk door zware sneeuwstormen wordt geteisterd. Er zijn temperaturen van 20 graden onder nul geregistreerd. De koudegolf heeft te Parijs 13 dooden geëischt. Te Marseille zyn twee dak- loozen doodgevroren. Tussschen Marseille en Lyon is het verkeer practisch lamgelegd. HEDEN- 8 PAGINA'S R. P.: Het Winterland. pap. I P. Gasus: Dieren in de koude pag. 1 Een hondenleven: Myn zoon. pag. 3 Uit de Pers pag. 3 J. B. Schuil: Stadttheater Krefeld: Glückliche Roise. pag. 9 Systemen. pag. 6 Flitsen: De veldkijker. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1