B O U V Y keukenzout, Ituo&ld&i door he t 7ri R;ocepe', ïict.fi.ü/opatlm] VICKS HOESTBONBONS KRUSCHEN f Hit de Omstteken J Scherpe Wind BURGERLIJKE STAD V R IJ D A G 10 JANUARI 194J H A A R E E M'S DAGBESD jiiP ^IllllllMlIlllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllU^lllllliIllllllllllüllliiililllllllllllllllllllllllillllllülllllllilllllllllilllllll^ HEEMSTEDE PROPAGANDA-AVOND BLOKBRANDWEER. Donderdgavond was de bovenzaal van Café- Restaurant „Boekenrode" voor een groot deel ge vuld met brandweermanschappen en bewoners van blok 4 met hun dames om te luisteren naar wat mannen van het vak zouden uiteenzetten over de hoognoodige zelfbescherming. De voorzitter van het comité, de heer R. H. Brouwer, heette de aanwezigen welkom. Hoofdinspecteur van politie, de heer C. Berent- sen, hoofd der Luchtbescherming, zei het op prijs te stellen, dat het Comité van blok 4 nu eens niet haar leden had bijeen geroepen om te oefenen, maar om den ouderlingen band in een gezellig samenzijn te verstevigen. Mi-, A. J. Backer, voorzitter der Vereeniging voor Luchtbescherming, schetste de taak der ver eeniging en deed een beroep op de aanwezigen, bij de overige blokbewoners propaganda te maken. De heer N. C. Repeüus, Vakhoofd van Vak A, kreeg hierna het woord. De luchtbescherming, zei hij, kan u niet voor honderd procent waarborgen tegen de vele geva ren, daarom moet men zelfbescherming leeren en toepassen, ook voor uw medebewoners. Hij schetste vervolgens hoe te handelen bij lucht alarm. wat te doen bij een noodzakelijke ontrui ming der woning bij gevaar als een tijdbom ge vallen is en hoe zich in huis te beschermen tegen brisantbommen. Ook wees spr. op den plicht, buren te helpen, vooral in verband met de zorg voor ouden van dagen en kleine kinderen in een ander gezin. Hij gaf Wenken ten aanzien van schuilkelders of dekking zoeken bij bomaanvallen op straat. Na afloop werden enkele vragen gesteld, diie door den inleider en den heer Berentsen beant woord werden. Hierna werd vertoond de blokbrandweerfilm, vervaardigd door de firma Heupers en Smits. Aan het slot deelde de voorzitter mede, dat de pen ningmeester in totaal circa, f 1000 had ontvangen, maar dit geld wa.s aan materiaal uitgegeven; hij deed een beroep op de blokbewonei's, nog eens te offeren voor dekking der loopende zaken. Ten slotte konden de jeugdige aanwezigen in een ping-pong-strijd nog eenige aardige prijzen win nen. HARDRIJDEN BIJ „DE VOLHARDING". Donderdagmiddag had de traditioneele wedstrijd plaats over 160 M. om het clubkampioenschap. Er namen slechts 8 leden aan dezen wedstrijd deel, zoodat de strijd reeds spoedig beslist was. De heer D. Kleen, die reeds 8 ach tereenvolgende jaren den kampioenstitel behaald had, moest deze titel nu overgedragen aan een jongere kracht, den heer L. Kooijman Jr. Daar de heer Kleen al direct tegen den nieuwen titel houder moest uitkomen, viel hij dit jaar ook buiten de andere prijzen. De prijzen werden als volgt gewonnen 1. Zilveren plaquette (wisselprijs) L. Kooijman Jr., tijd 18 sec.; 2. G. Rooijakkers Jr.; 3. D. Daarn; 4 A. v. d. Weijden. Na afloop reikte de voorzitter de heer G. Onsteln met eenige toepasselijke woorden, de prijzen uit. Zaterdagmiddag wordt de traditioneeele 500 M. gereden. Hiervoor is veel grootere animo, en, gezien de training der a.s. deelnemers, belooft dit een goede sportmiddag te worden. CURSUSSEN VOOR YVERKLOOZEN. Het Algemeer Comité tot het behartigen der be langen van werkloozen te Heemstede is weer in -staat gesteld, ook dit jaar weer cursussen te orga niseer en in hout- en koperbewerking. De eerste cursusdag zal worden gehouden Woens dag 15 Januari in het R.-K. Vereenigir.igsgebouw aan den Heerenweg. Voor de velen, die bevreesd waren dat.deze cur sussen dit jaar niet zouden kunnen doorgaan, is dit zeker een aangename mededeeling. (Adv. Ingez. Med.) UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. Het Distributiekantoor maakt bekend, dat op de hier onder genoemde dagen aan alle houders van distributie kaarten een aantal bonkaarten zal wórden uitgereikt. Voor de letters: A tot en met B op Maandag 13 Januari van 101 uur, C t/m E op Maandag 13 .Januari van 2—5 uur, F t/m. H op Dinsdag 14 Januari van 10—1 uur, I t/m. K op Dinsdag 14 Januari van 25 uur, L t/m. M. op Woensdag 15 Januari van 10— 1 uur, N t/m. P op woensdag 15 Januari van 2—5 uur, R t/m. T op Donderdag 16 Januari van 101 uur en U t/m. Z op Donderdag 16 Januari van De uitreiking geschiedt in het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht 41. Alle distributiestamkaarten moeten worden medegebracht. Men wordt verzocht de bescheiden bij de uitreiking direct te controleeren. Aan latere klach ten kan geen aandacht meer worden geschonken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelia Matlea Magdaiena, dochter van C. Turk -en van A. v, d. Melj, Smedestraat 15; Hendrikus, zoon van M. Barnhoorn en van A. J. Slenders, Zandvoort- schelaan 353. ONDERTROUWD: W. C. Hildering en M. J. C. Damus, Kerkstraat 25; H. C. Broekhof en E. Koper, Kruisweg 18. GEHUWD: A. Maatjes en J, R. Tulleken, Zeestraat 4; D. v. Duijn en C. C. Koning, Diaconiehuistraat 3; J. Mo lenaar en M. G. van Deelen, Parallelweg 17. OVERLEDEN: D. Kok, oud 71 jaar; J. Halderman. wed. van B. van Braam, oud 45 jaar, ten Katestraat 10; M. J. Sachse. wed. van H. B. Horst, oud'77 jaar, Haarlemmer straat 26. SPAARNDAM SPAARNDAM 8 Januari 1941. Woensdagmiddag hadden op de banen der IJsclub „Nova Zembla" wedstrijden plaats voor schoolkinderen wonen de te Spaamdam. Natuurlijk hebben de 91 deelnemers zich terdege geweerd. Na spannende ritten konden de volgende prijzen worden toegekend: Meisjes: 6 en 7 jaar, 1. Hennie Stolk; 2. Annie Hars kamp; 3 Tootje Oud. 8 en 9 jaar: 1. Truus Kooien; 2. Lenie Roza; 3. Sientje Friesekoop. 10 en 11 jaar: 1. Jennie v. d. Belt;,2. Jaantje Harten dorp; 3. Nelie Polderman. 12 en 13 jaar: 1.. Annie v. d. Belt; 2. .Mien Wagenaar; 3. Elsje Stapel. Jongens; 6 en 7 jaar: 1. Jaap v. d. Putte; 2. Plet Hars kamp; 3. George Piearet. 8 en 9 jaar: 1. Frank Onderweegs; 2. Henk Balm; 3. Dirk Harskamp. 10 en 11 jaar: 1. Tonnle Balm; 2. Warboud I-Cuyper; 3. Piet Henderdos. 12 en 13 jaar: 1. Cor Hartendorp; 2. Hennie v. d. Veen- brink; 3. Piet Balm. Een woord van dank aan het bestuur van „Nova Zembla", dat dezen mooien middag voor de jeugd organi seerde is hier wel op zijn plaats. HILLECOM R.K. SCHAAKCLUB. De uitslagen van de competitie-wedstrijden der R.K. Schaakclub „Hillegom" waren als volgt: G. Mooyekind— r. d. Poll 01; J. LangeveldTh. Warmerdam 10; J. Schrama—P. Schrama 10; J. v. d. Zwet—F. Nijssen afgebr.; F. Nijssen—P. v. d. Mey Jr. 1—0 A.s. Zondag wordt ,een wedstrijd gespeeld tegen „St. Bavo" te Haarlem. IJS WED STRIJDEN. Zaterdagmiddag te 2 uur zullen op de ijsbaan „Hille gom Vooruit" koppelwedstrijden worden gehouden om fraaie prijzen. BLOEMENDAAL SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van Onderwijs en Sociale Za ken, de heer A. Cassee, zal in plaats van op Woensdag 15 Januari op Vrijdag 17 Januari a.s. zijn gewone spreekuur houden. PERSONALIA. Voor het praktijkexamen boekhouden van de Vereeniging voor Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde de heer C. de Vries te Bloemen- daal. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: E. Chr. van Houten—Murk, d.; M. Lln- ÜemanPruis, z. en. d. ONDERTROUWD: W. Bijisma en M. C. Kleijn. OVERLEDEN: B. M. Fuchten, weduwe van M. J. Baels, 84 j., overl. te Haarlem; R. Hof, 73 j-, overleden te Haar lem; H. J. D. D. Enschedé, 80 j.; E. M. L. van der Meer, echtgenoote van A. A. E. Buurman van Vreeden, 52 j.; D. A. M. Casander, 57 j.; A. Warns, 69 j.; A. M. G. Schouten, 75 j. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Adrianus Seraphinus, z. v. A. Koolbergen a C. Stiekema; Cornelia Jacoba, d. v. W. G. de Ven te en N. Swaan; Jacobus, z. v. J. van Splunter en N. de Ko ning; Heinrich, z. v. C. H. Brandemann en J. de Groot; Hendrika Hermina, d. v. P. Pols en M. Helmigh; Annie Helena, d. v. J. J. van Rijssel en M. G. de Kooker; Dirk, A. D. de Regt en W. Verdel; Marie, d. v. D. Schljff en P. Kinkel; Joseph Wilhelmus, z. v. P. F. Leenknegt en R. Verstraeten; Siebrén Hendricus, z. v. S. H. Nuls en H. den Bos; Jannetje, d. v. P. van Beusekom en J. Poortvliet; Petronella Antonetta Maria, d. v. L. Dam en E. Brandt; Cornelia Elizabeth, d. v. H. Resoort en E. C. Fredriks; Antje Johanna, d. v. D. van der Maarl en M. Los; Dirk, z. v. H. Jansen en M. de Goede; Cornelis, z. P. Bouterse en E, B. Prins; Maria Petronella, d. v. P. Korthals en L. Eijk. ONDERTROUWD: Sander Kwint, 25 jaar en Willempje Korthals, 21 jaar; Gïjsbert van der Lip en Elisabeth Ja coba Snaterse, 23 jaar; Albert Adrianus van Zeideren, 27 Jaar en Leentje Voogt, 28 jaar. GETROUWD: Cornelis Adrianus Hulsbosch, 35 jaar en Geertje Krom. 32 jaar; Anthonius Theodorus de Kort, 27 aar en Cathalina Elisabeth Hofstede, 24 jaar. OVERLEDEN: Hendrik Kaan, 80 jaar, wedn. v. B. Camphorst; Simon Lagrouw, 78 jaar, echtg. v. F. Bax; Johannes Rijgersberg, 66 jaar, wedn. v. M. C. De Heij. ZANDVOORT r HARDRIJDERIJ. „Us en weder dienende" organiseert de IJsclub Zand- vo'ort op. Zaterdag U Januari, op de baan in Plan Noord hardrijderijen op de korte baan voor mannelijke inwoners van Zandvoort van 18 jaar en ouder. De wedstrijden worden gehouden om- geldprijzen van fio. f7.50, f 5, f2,50. Het inleggeld bedraagt 25 cent. De wedstrijden vangen aan om half drie. WARME MAALTIJDEN. Evenals vorige jaren zullen gedurende de koudste winter dagen aan behoeftigen goedkoope warme maaltijden be schikbaar worden gesteld door de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, tegen een vergoe ding naar gelang de draagkracht der betrokkenen en varieerend van 7 y2 cent tot 15 cent per porUe van een liter. Uitgereikt wordt voor eiken volwassen persoon I liter voedsel per dag en voor een minderjarig kind een halve liter per dag. De uitreiking vindt plaats voor het eerst op Maandag 13 Januari a.s. en vervolgens lederen werkdag van 11.30— 12.30 uur in het voormalig brandspuitenhuis Rozennobel- maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden.' Verzacht en maak Uw keel vochtig met (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 10 JANUARI. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De trouwelooze Eckehart", 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „De Dorpsrechter", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Tango Notturno", 2, 6.30 en 8.45 uur. Stadsschouwburg. Tooneëlmiddag Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 2 uur. ZATERDAG 11 JANUARI. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. De wereldberoemde dagelijksche dosis Kruschen Zout, zoo klein als ze is, doet wonderen. Lijders aan de hardnekkigste 1 van Rheumatische pijnen zullen U dat bevestigen, want die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuive- rende Kruschen-kuur werkt op het heele gestel. Bij alle apolti. «n drog, t.62, 1.47 0.76, 0.41 p. t. (Adv. Ingez. Med.) Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 10 OP 11 JANUARI 1941 van 17.50 tot 9.47 Maansondergang 7.55 Maansopkomst 16.28 ONGELUKKEN OP HET IJS. Op de ijsbaan „Burgerveen" is de Iheer L. J. bij een botsing met een anderen schaatsenrijder komen te vallen. De heer J. liep een hersenschud ding op. Mej. A. K. kneusde bij een val baar arm ernstig. IJS WEDSTRIJDEN. Koppelwedstrijden werden gewonnen door de hoeren W. v. d. Zon en J. Kortekaas voor J. H. v. d. Heuvel en L. Stoker. De heed v. d. Stelt legde beslag op de fraaie premie die beschikbaar werd gesteld voor de eerste uitlooppoging en het nemen van een ronde. De hardrijderij werd gewonnen door A. Imanse voor P. Schuilenburg. Bij hardrijderijen op de baan van de ijsclub „De Nieuwe Brug" won M. Buis alle ritten en daarmee den eersten prijs. Tweede werd de heer Oorthuis. De ijsclub „Haarlemmermeer'; te Hoofddorp zorgt weer voor een primeur op het- schaatsen- rijdersgebied. Op de baan te Hoofddorp wordt n.l. Zaterdagmiddag het kampioenschap schoon rijden voor dames verreden. SCHAATSWEDSTRIJDEN. Op de ijsbaan „De Blauwe Beugel" werden voor de jeugd enkele schaatswedstrijden gehouden. De kinderen voelden zich met hun ijzers wel thuis op het gladde vlak. De wedstrijden hadden een vlot verloop. IJMUIDEN De Deensclie schclvisclivangst. De Deensche visseherij is eenigen tijd ge leden begonnen met de schelvischvangst. Het seizoen werd geopend, toen 50 kotters, met samen 70.000 K.G. visch aan boord, de haven van Esbjerg binnenliepen. Sommige visschers voerden 6000 K.G. aan, weke c.a. 8000 kronen .opbrachten. Dit resultaat werd bereikt na slechts eenige dagen vissehen. Marktberichten en besommingen. Aangevoerd door consignatiezendingen. Versche haring f 45.5037 per 50 K.G. Schar f 2318 per 50 K.G. Bot f 105—95 per 50 K.G. Spiering, f 1.101 per K.G. Inrichting voor het comprimeeren van gas. De M.E.K.O.G. alhier zal. op haar fabriekster rein een inrichting voor het comprimeeren van gasvormige motorbrandstof, als-mede een gastank station voor auto's oprichten, met drie compres soren en eleetromotoren. BEVERWIJK Vergadering van Patrimonium. Ds. Creutzberg herdacht. De plaatselijke afdeeiing van „Patrimonium" ver ga-derde in de zaal bij de Geref. Kerk op het C. H. Moensplein. De voorzitter, de heer C. Slings, herdacht in zijn openingswoord den onlangs overleden Ds. Creutz berg, die met ds. Kramer ongeveer 35 jaar geleden den stoot gegeven had töt de oprichting van de afdeeiing Beverwijk van Patrimonium. De liefde, die ds. Creutzberg voor Patrimonium zoo daad werkelijk koesterde, was ontstaan door den omgang met ds. en minister Talma. Er was geen vergade ring van Patrimonium, aldus spr., of ds. Creutz berg verkeerde daar als broeder onder de broede ren. Na vaststelling der notulen hield de heer N. Passchier een inleiding over Thomas a Kempis. Spr. begon met te herinneren aan de woorden uit de Aya Sophia van Schaapman: „Er gaat door deze wereld een kille Doods- Jordaan. De scheppingen verrijzen, de scheppingen vergaan". Hieraan werd de inleider herinnerd bij het over denken van dit onderwerp. Thomas a Kempis, le vende omstreeks 1400, moet gezien worden als een kind van zijn tijd, waarom spr. een historisch over zicht gaf van de toestanden op kerkelijk, staatkun dig en maatschappelijk gebied in die dage». Ver- Het nieuwste compressor-station van den Amsterdamschen Gemeentelijken Reinigingsdienst aan de Bilderdijkkade in de hoofdstad zal ook de P. T. T.- wagens, die thans met gasgeneratoren worden uitgerust, voorloopig van brandstof voorzien. (Foto Pax Holland.) volgens behandelde d-e heer Passchier a Kempis tij dg ei ooten en het werk, waardoor hij het meest bekend is, nl. de Navolging van Christus. Waar de toestanden op bovengenoemd gebied veel te wenschen overlieten neigden de vromen uit die dagen als vanzelf tot de mystiek en trokken zij zich terug om zich te bezinnen op -den gods dienst. En van die rust uit werd hun werk, niet het minst dat van Thomas a Kempis, tot rijken zegen. Dat er belangstelling voor de Navolging van Chris tus is en steeds geweest is, bewijzen de vele ver talingen en 10.000 drukken. De mystiek van a Kempis is schriftuurlijke mystiek voor een groot deel, daar zij met ruim 300 bewijsplaatsen op Gods Woord gebaseerd is. Nochtans zijn er wel bedenkingen aan te voeren, waarom het werk ook met oordeel -des onderseheids moet worden gelezen. In het bijzonder achtte spr. de vlucht uit het leven beter vervangen door Na volging van Christus: midden in het publieke leven. De voorzitter bracht den heer Passchier hartelijk dank voor zijn interessante inleiding. De volgende vergadering werd vastgesteld op 12 Februari. VELSEN Honderden profiteerden van het sch o one winterweer. Het was gisteren echt Hollandsch schaatsenrij- dersweer en van de weinige gelegenheden in onze gemeente, om' een baantje te maken is druk ge profiteerd. Dagen als gisteren zijn zeldzaam: er was een lekker zonnetje en zoo goecf als geen wind en niemand, die tijd had en een paar schaatsen is thuisgebleven. De jeugd had beslag gelegd op eeri paar vijvers in Velserbeek en op den vijver van de nieuwe dependance bij Meervliet, waar het meer dan vol was. Maar een kinderhand is gauw gevuld en een kidnerschaats heeft niet veel ruimte noodig De jeugd vermaakt zich uitstekend. Onze foto toont de drukte van Dinsdagmiddag, maar Woensdagmiddag was het nog veel en veel drukker. Het was een vroolijlgj echt Hollandsch tafereel daar tegen den boschrand, met de hooge boomen van Meervliet en Driehuizerkërkweg op den achtergrond. De „groote" menschen reden natuurlijk weer als van ouds op het ondergeloopen land in den poldei Daar is een heele ijsvlakte, die weliswaar door eenige sloten en dijkjes onderbroken wordt, maar toch is er ruimte genoeg om de schaatsenbeenen uit te slaan. De achterste polder werd minder druk bereden En waar blijven de koek- en zoopjes? Die zijr vermoedelijk weggedistribueerd, zoodat de schaat senrijders het ditmaal zonder het kopje warme chocolademelk moesten doen. Jammer voor hen want zoo'n warme dronk gaf altijd een prettige verpoozing, zelfs als de chocolade melk wat bleek jes zag en de kommetjes wat groezelig waren. DE POLITIE SPORTVEREENIGING HIELD EEN WEDSTRIJD. Op de middenvlakte heeft de Politie Sportver- eenïging gistermiddag een wedstrijd voor politie mannen georganiseerd, waaraan door 23 politie mannen werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: Veteranen van 47 jaar en ouder: 1. H. J. Weenink 2 S. J. Boerema, 3. J. B. Bruin. Een mooi succes voor den oudsten deelnemer, den heer Boersma, dit op den tweeden prijs beslag legde en tal van jon geren zijn breeden rug liet zien. Groep van 36 tot en met 41- jaar: 1. C. ie Vries Groep van 30 tot en met 35 jaar: 1. J. Alberda, 2-, D. Dijkstra, 3. J. Keur, Alberda ontpopte zich als, een uitstekend rijder die weinig 'egenstand ondervond. Hij won met ge mak alle ritten. Groep van 29 jaar en jonger: A. Geerlings, 2. K. v. d. Heide, 3. C. Dekker, 4. -J. Kolk. Onderstaande is reeds in een deel van onze tiono* oplage opgenomen De vleeschrantsoenen in Engeland. Het D.N.B. deelt mede: Volgens den Britschen Berichtendienst heeft hei Engelsche ministerie van voedselvoorziening gister avond bekend gemaakt dat gedurende de eerstvol gende maanden de wekelijksche vleeschrantsoenen die zich bewegen tusschen een waarde van een shil ling per hoofd en die van -anderhalve shilling, zon der termijn bij besluit van het ministerie kunnei worden veranderd. De reden is, aldus deze mede deeling, dat men thans alle scheepsruimte die maai even beschikbaar is moet gebruiken voor het mu- nitievervoer naar het „midden-oosten". Voor de komende week bedraagt het vleeschrantsoen 1 shilling 2 pence. Voorts deelt de Britsche berichtendienst mede dat de minister voor de voedselvoorziening Wooi- ton gisteren een bespreking met vertegenwoordigec- van het restaurantbedrijf heeft gehad. Men heef' daarbij besloten ook voor de restaurants eenige levensmiddelen strenger te rantsoeneeren, in de eerste plaats eieren en kaas. Wie in het vervolg in een restaurant kaas wil gebruiken, moet kaas ah hoofdschotel bestellen. Als dessert wordt Kaas nie' meer opgediend. De maaltijden zullen ook niet meei dan één vleesch- of vischgerecht bevatten. Engelsche „vijfde colonne" in Amerika. Duitsch commentaar op Engelsch bericht. BERLIJN, 9 Jan. (DNB) „Engeland's vijfde cö- lonne in de Vereenigde Staten aan het werk", aldus luidt de kop boven een artikel in de „Völkischer Beobachter" over een bericht uit New York van de „Daily Telegraph", waarin het Engelsche blad mededeelt dat zich alleen in Washington op het oogenblik 500 officieel geaccrediteerde vertegen woordigers der Engelsche regeering bevinden. Ver der bevinden zich volgens de „Daily Telegraph" in de Vereenigde Staten 1000 technici, 500 inspecteurs en talrijke andere Engelschen. De „Völkischer Beobachter" schrijft dat dit Engelsche couranten bericht onvrijwillig het bewijs levert dat de Ver eenigde Staten op het oogenblik op een wijze door Engeland bewerkt worden, waardoor zelfs het voor beeld van tijdens den wereldoorlog nog verre wordt Overtroffen. Een Britsche vijfde colonne, die gere kend naar het aantal personen bijna geen colonne, doch een leger is, is in Amerika aan het werk, aldus verklaart het blad. Het spook der vijfde colonne, de angstaanjagende „onthullingen" over z.g. legers van Duitsche zendelingen, die niets anders in het schild zouden voeren, dan de Amerikaansche democratie uit te hollen en de Vereenigde Staten voor een aan val van het totalitaire systeem rijp te maken, heb ben steeds weer de voornaamste propagandamidde len gevormd voor de Amerikaansche politici en op hitsers, die niet zoozeer de belangen van hun land als wel de zaken van Groot-Brittannië en van het internationale Jodendom behartigden. Van welk punt in feite de „duistere invloeden" uitgaan, aldus schrijft de „Völkischer Beobachter" ten slotte, die het Amerikaansche volk in een oorlogsverwikkeling trachten te drijven, is al lang duidelijk. Thans is de „Daily Telegraph" zoo onverstandig dit feit nog van een bewijs te voorzien. haarlemsche rechtbank. Ten derden male gepo een vrouw te dooden. j OFFICIER EISCHT 10 JAAR GEVANGENIS-i STRAI TEGEN BOERENKNECHT. HAARLEM Donde Hedenmorgen stond voor de Arr. rec'ntbj te Haarlem een boerenknecht uit den polder terecht, die ten derden male gepot heeft een thans getrouwde vrouw, waarv hij liefde koestert, te dooden. Eén keer schoot hij met een revolver haar. Straffen van 2 jaar en 7 maanden gevan nis heeft hij reeds voor deze daden moe uitzitten. Ditmaal eischte de officier justitie tegen hem een gevangenisstraf 10 jaren. Op 13 September was het slachtoffer, ee trouwde vrouw te. Zaandam, bezig in haar ke toen ze plotseling den man, die reeds twee gepoogd had haar te dooden, voor zich zag 5 Hij riep „Nou ga je d'r an, nou is 't voor 't 1; en begon onmiddellijk met een mes uit de si te trekken en haar te steken. De vrouw wen de elleboog en één der duimen bloedend ge doch uit kleerscheuren, welke achteraf w onderzocht, bleek dat de boerenknecht ook richting van het hart had gestoken. Gel wist de vrouw van zich af te slaan, en haar die boven in het huis bezig was hoorde huigeroep en wist den woesteling den worden. Verd. was in den IJpolder werkzaam, doe op een gegeven dag zijn arbeid in den st® toog naar Zaandam. ,Jk wilde die vrouw zien" verklaarde hij t rechtzitting en hij zag haar in een café te dam met haar man. Toen heeft hij haar niet ontmoet. Verd. zei zich van het voorv: huize van de vrouw niets te herinneren. „Ik kan me niet voorstellen dat ik daar ge ben", aldus verd. Tevoren had verd. gezegd zich wel te herin naar het bewuste huis te zijn gegaan, doch buiten zich zelf te zijn geworden, zoodat hi de steekpartij zelf niet in zijn geheugen kon roepen. Dr. F. E. Posthumus Meyes, zenuwarts te lem, had een psychiatrisch onderzoek ingt Hij acht den verdachte voor deze daad nie minder toerekeningsvatbaar. De officier van justitie vond het niet aai dat verd. blijft rondloopen met een vrijbri het leven van de vrouw. Verd zegt zelf de weer te zullen begaan. Dit is trouwens de herhaling van eenzelfde feit. Het leven v: vrouw moet beschermd worden, en daarom e de officier de maximale straf terzake van p tot dóodslag: 10 jaren gevangenis. De verdediger, mr. J. Goudsmit, verzoc'; een herhaald psychiatrisch onderzoek, subs mentie. Verd. zegt dat hij niet tegen den op kan. die hem tot deze misdaad stuwt, e grijpt niet dat hij gestraft wordt voor iets, hij niets tegen kan doen. aldus de verdediger Uitspraak over 14 dagen. Partij thee gesti Drie jongelui te Zaandam ontmoetten elks 10 November in èen café te Zaandam. Zij di daar alcoholhoudende dranken en beraamde plan om te gaan stelen in een pakhuis wan een waar thee opgeslagen was. Zoo gezegd, zoo gt Twee der jongens gingen in het pakhuis en ten daartoe een gat in een deur. Zij laadden veer 240 pakjes thee in een zak en gaven dezi het gat in de deur aan den derden jongema b u li te* 1 op wa cht' stond. Hedenmorgen stond het drietal voor dejr rechtbank te Haarlem terecht. De Officier legen ieder van hen 4 maanden gevangeniss De verdedigers drongen, met het oog op den digen leeftijd der verdachten, aan op voorw; lijke veroordeelingen. Vijf vrouwen gedood, drie liclj gewond. Bij bomaanvallen op ons land. 's GRAVENHAGE, 9 Jan. Het ANP meldt Jan. uit den Haag: Engelsche vliegers vlogen afgeloopen nacht boven ons land. o.m. werden men geworpen op een dorp, waardoor vijf vri werden gedood en drie licht gewond. Drie hui dit dorp zijn vernield. Ook op enkele andere plaatsen in ons land v bommen geworpen. Noemenswaardige scha hierbij niet aangericht. Jubileum Ds. W. J. van Eldei Hoewel Ds. W. J. van Elden, predikant Ned. Herv. Kerk te Haarlem, die heden de herdenkt dat hij vijf-en-twintig jaar gelea Zoelmond het predikambt aanvaardde, den v te- kennen had gegeven, dit jubileum het alleen in den huiselijken kring te willen heeft hij reeds in de morgenuren op ondubl) nige wijze mogen ervaren, welk een groot vrienden hij zich te Haarlem verworven heel werd als het ware overrompeld door de bei van belanstelling; velen ook uit de vorig meenten kwamen hem en zijn vrouw vanm persoonlijk complimenteeren. waarbij vele kanten. Verder kwamen er wel vijftig bloemst: taarten, geschenken en talrijke schriftelijke taties.. Vanmiddag zouden kerkelijke colleges hu. wachting komen maken. VEREENIGING „VOOR DE KUNST" De Vereeniging „Voor de Kunst" geeft Ma: 13 Januari a.s. in den Stadsschouwburg vierde uitvoering in dit seizoen. Door de Tot groep „Het Masker" wordt opgevoerd „Fai feest", het charmante en boeiende spel vs bekende schrijfster Doddie Smith, dat alom succes heeft. In dit stuk, dat voor eiken le veschikt is, treden op Jacq. Rovaards—Sant Hetty Beck, Ko Arnoldi. John Gobau en veil deren. De voorstelling begint om 7 uur en 10 uur geëindigd. Ook ditmaal zal „Voor de Kunst" aan circ werkloozen de gelegenheid bieden de uitvo gratis bij te wonen. Gegadigden kunnen toegi bewijzen verkrijgen via den penningmeester ner organisaties. HAARLEM, 9 Januari Getrouwd: 9 Januari: H. "A. Poen en Terhorst. Bevallen 7 Januari: A. M. DolleDecke M. T. de Witvan Berkel z., G. van Wallii Holtermann z., 8 Januari: J. M. W. Krie van der Helm z., A. T. M. Hoogland-E z., M. C. KoenekoopVerver Taverne d., GebeDuin d., 9 Januari: M. F. W. Oosterl Koelma z., K. van ZutphenBeets d. Overleden: 7 Januari: R. 6 m., d. va Zwertbroek. Hospeslaan; 8 Januari: L. M. 91 j„ Kleverlaan; C. W. Vollgraff 42 j„ R< tesselaan; H. Bosscher 60 j., Hazepaters! C. C. Klijn—<Huvers 53 j., Jac. van Lennep

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2