Voor vrachtautovervoer een nieuwe regeling. q Geen Amerikaansche der troepen op Groenland. Autobevrachtingsdienst per 13 Jan. ingesteld. VRIJDAG 10 JANUARI 194J HS'ARCEM'S DAGBL'AD' Te Godthaab een tijdelijk Amerikaansch consulaat gevestigd. n /int» le K> lo.8 A G, 462. H laag, j •gerhi Uit Washington verneemt het D. N. B.: Naar aanleiding van de geruchten over Groenland heeft het departement van buitenlandsche zaken een officieele verklaring gepubliceerd, waarin ge zegd wordt: „De Vereenigde Staten hebben geen troepen naar Groenland gezonden en geen lucht- of marinebases in deze Deensche kolonie gevestigd. In volledige overeenstemming met de Groenlandsche autoriteiten heeft de Amerikaansche regeering de volgende stappen gedaan, waarvan geen enkele wettige be langen benadeelt Te Godthaab wordt tijdelijk een Amerikaansch consulaat ingesteld, opdat de vele vraagstukken die verband houden met den aankoop door Groenland van levensmiddelen en andere behoeften in de Ver eenigde Staten en met den verkoop van Groenland sche producten aan Amerika beter behandeld kun nen worden. Er is een vertegenwoordiger van het Amerikaan sche Roode Kruis naar Groenland gezonden die ter plaatse en in overleg met de Groenlandsche autori teiten zal vaststellen welke hulpactie voor de be woners van Groenland noodig is. Met het oog op de vraag naar Amerikaansche wa penen en munitie die in vele deelen der wereld zeer groot is heeft de Amerikaansche regeering de Groen landsche autoriteiten in staat gesteld in de Vereenig de Staten eenige wapenen te koopen voor een klein aantal politie-agenten die de kryolietmijn te Ivigt bewaken". eele pret Het is zaak de rijksdaalderbonnen met witten ondergrond nauwkeurig te controleeren, daar ge constateerd is, dat valsche exemplaren in omloop zijn. (Foto Pax Holland.) nge ■JH Italiaansch !3J weermachtsbericht. en de :chap Sc! Engelsche luchtaanvallen op Tripolis en Bengasi. - Griek- sche troepenconcentraties en stellingen bestookt. Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Slachtoffers te Palermo en Napels van bomaanvallen. ROME, 9 Jan. (D.N.B.) Het hoofdkwartier t, hi»van de Italiaansche weermahet maakt bekend: „In Cyrenaïca aan het landfront niets bijzon- f' g£]ders. Een van onze jacht- en gevechtsformaties m' heeft een groep vijandelijke gemotoriseerde een- IdJ heden aangevallen en verscheidene pantser- u) wagens vernield. Vijandelijke vluchten boven Ben- d. 1 gasi en Tripolis hebben geringe materieele schade veroorzaakt. In Tripolis vielen drie dooden. Iren' Aan het Grieksche front bedrijvigheid van ver- itincS kenningstroepen en acties met een plaatselijk h H karakter. Talrijke formaties van onze luohteska- jders hebben troepenconcentraties en vijandelijke (stellingen doeltreffend aangevallen, batterijop- en bruggen werden door ..Picohiatelli's" (troepenconcentraties door onze jachtafdeelingen met machinegeweervuur bestookt. Saloniki is met Zichtbaar succes gebombardeerd. Tijdens verschei- a dene gevechten hebben onze vliegtuigen vijf ls Mvijandelijke jachttoestellen brandend neergesoho- sf.Jten. In Oost-Afrika geen gebeurtenis van eenige beteekenis. De vijand heeft vluchten ondernomen ,zö boven eenige van onze steunpunten in Eritrea en Somaliland, zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. baD In den nacht van 8 op 9 Januari hebben vijan- delijike vliegtuigen in opeenvolgende golven Napels en Palermo aangevallen. In Napels werden tal rijke bommen, die voor het grootste deel iri zee terechtkwamen, geworpen. In de haven werd een hospitaalschip en in de stad werden ongeveer vijftien gebouwen, waaronder een kerk, getroffen. Er zijn vijf dooden en ongeveer dertig gewonden ,te betreuren. In Palermo is geen schade van be- weueekenis aangericht. Slachtoffers zijn niet geval len. Een van onze. duikbooten onder bevel van den luitenant-ter-zce tweede klasse. Nicolo Ni- colini. heeft een vijandelijke duikboot geramd en be* tot zinken gebracht. 1 Een van onze torpedobooten onder bevel van keuI*den korvettenkapitein Franco Tosoni Pittoni heeft in den Atlantischen Oceaan een vijandelijk koop- at vvaardijschip van 3600 ton en een hulpkruiser tot Binken gebracht orde nen. rdei j[( ver) AANSLAG OP EMIR ABDOELLAH. MILAAN. 9 Januari 'D.N.B.) De bladen mel den uit Beiroet, dat onbekenden j.l. Zondag een aanslag gepleegd hebben op emir Abdoellah van Trans jordanië. Deze aanslag mislukte. Toen de emir van een jachtpartij terugkeerde, slingerde in de buurt van Petra een onbekende een hand granaat naar hem. Iemand uit het gevolg werd zóó zwaar gewond, dat hij overleed. Het paard Jvan den emir werd door een groote scherf ge- 0 troffen. Abdoellah zelf kwam er met eenige ont vellingen af. De daders slaagden er in. onopgemerkt te ont- comen. Volgens de bladen is men van meening. dat deze ter; aanslag door Arabische opstandelingen 'ge- v1pleegd is. Critiek op de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. Voorzitter der Amerikaansche Kamer van Koophandel constateert tegenstrijdigheden. Het A. N. P. verneemt uit Chicago: Er is hier in de zakenwereld tamelijk veel opzien gebaard door een rede van den president van de Amerikaansche Kamer van Koophandel, James S. Kemper, gehouden voor de Kamer van Koophandel van Chicago. Kemper leverde in deze rede scherpe critiek op de buitenlandsche politiek der V. S., die, naar hij zeide, vol tegenspraken is, welke onder de bevolking der V. S. verwarring stichten. Het fascistisch georiënteerde Spanje biedt men le vensmiddelen aan, aan andere niet fascistisch ge oriënteerde landen zooals bijvoorbeeld Frankrijk weigert men medicamenten. Men veroordeelt de zoogenaamde onderdrukking van de individueele vrijheid in Duitschland, bestrijdt het daarom te gelijkertijd echter zoekt men de vriendschap van Rusland, koopt Russisch goud en verkoopt machi nes voor het vervaardigen van werktuigen, welke machines men zelf noodig heeft. Het is de vraag, zoo vervolgde de spreker, of de V. S. met deze politiek succes kunnen hebben. Men moet zich afvragen wat de V.S. verdedigen ^willen, zelfs wanneer het met Japan tot een oorlog komt. Voorts moet men zich afvragen of het Amerikaan sche bewapeningsprogramma het juiste is en of de V. S. de vriendschap van andere volken met slechte leeningen kunnen koopen. Willen de V. S. Europa veroveren? Zijn de V. S. van plan elk land dat nieu we gebieden heeft verworven te dwingen deze we der af te staan? Ik herinner hierbij aan Duitschland, Italië, Bulgarije. Hongarije, Rusland en Japan. Moet Duitschland door de V. S. van de kaart worden ge schrapt? Het is niet onmogelijk, zoo verklaarde Kemper, de oplossingen voor dergelijke taken te vinden. Zij liggen echter binnen de grenzen van het mogelijke. Voor men dergelijke taken ter hand neemt, moet men zich precies bewust worden van de verplichtingen en te zelfder tijd bedenken dat men winnen doch ook verliezen kan en dat de mogelijk heid van verliezen zeer groot is. Vrijheid der zeeën. Beschouwing van Karl Megerle. Karl Megerle, de bekende diplomatieke mede werker van de „Börsen Zeitung", houdt zich. naar het D.N.B. meldt steunende op de onderzoekingen van den Berlijnschen volkenrechtskundige Viktor Bruns, waarvan deze het resultaat heeft neer gelegd in „De Britsche handelsoorlog en het gel dende oorlogsrecht ter zee", met de „vrijheid der zeeën" bezig. Megerle begint met speciaal president Roosevelt te verwijten dat hij over dit thema, hoewel het woord vrijheid bij hem een even groote rol speelt als bij de Britsche propaganda, volkomen heeft ge zwegen en toont aan hoe het stelselmatige onder zoek Engeland als den totalen internationalen rechtsschender aan de kaak heeft gesteld. Aan het adres van de neutralen richt de schrijver dan nog eens de ernstige waarschuwing zooals van het begin af aan herhaaldelijk van Duitsche zijde geschied is' zich wel te bedenken wanneer zij zich actief of passief in het blokkadefront van de Westelijke mogendheden laten opnemen. Elke neutrale diende te weten dat elke niet nadrukkelijk bij oorlogs- of neutraliteitsrecht toegestane inbreuk op zijn handelsvrijheid een rechtschending is, waarvoor hij tegenover de andere .oorlogspartij tot afweer verplicht is. Hij kan bijv. zich niet tegen een oorlogvoerende verplichten en de andei-e partij de aanvoeren afsluiten. Hij mag niet met de eene partij een overeenkomst aangaan, waardoor hij de facto aan den handelsoorlpg tegen de andere partij deelneemt. Zoo v)as het. ook, aldus Megerle, in het geheel nipt met de plichten der neutraliteit ver- eenigbaar, wanneer een neutrale staat eenzijdig zonder overleg met de Dutsche regeering een over eenkomst met de Britsche regeering sloot. Het Brit sche blokkadstelsel zou zonder medewerking van de neutrale landen in het geheel niet functioneeren. Zij schikten zich er echter niet alleen in. zij werk ten zelfs mee door de Britsche oorlogsorganisatie in hun landen te dulden en deze hun eigen autori teiten ter beschikking te stellen. Dat is het resultaat eener zakelijke opheldering van de werkelijke rechtspositie, waarin de neutralen door Engeland gebracht zijn. Daaruit blijkt dat Duitschland ook tegenover hen bij eiken maatregel welke het ter bescherming van zijn belangen en tot afweer van den Engelschen aanval noodig acht te te nemen zich in een volkomen volkenrechtelijke positie bevindt. Duitschland heeft, zoo betoogt Megerle. van dit recht gebruik gemaakt met een gereserveerdheid, welke niet overal naar waarde geschat is. Megerle besluit zijn artikel met eraan te herin neren dat juist bekeken van het standpunt van degenen die de autoritaire staten van politieke en economische aggressie beschuldigen de vrijheid der zeeën het 'kernprobleem blijkt te zijn bij elke op lossing der tegenstellingen in de wereldoolitïek zonder vrijheid der zeeën geen vrijehandel. geen vrije toegang tot de grondstoffen, geen lossere eco nomische controle, geen bevrijding van den dwang der zelfvoldaanheid. Het herstel van de vrijheid der zeeën wordt tot den toetssteen voor elk program tot verbetering der wereld van Angelsaksiche zijde Politieke wijziging in Argentinië. Nasleep der verkiezingen. BUENOS AIRES. 9 Januari (D.N.B.) Ten gevolge van het zeer stormachtige en het. naar de bladen melden, niet altijd met de wettelijke bepalingen in overeenstemming zijnde verloop van de verkiezingen in de provincie Santa Fé en Mendoza is de spanning op het gebied van de binnenlandsche politiek in Argentijnsche regeerings- en parlementskringen na het einde der Nieuwjaarsfeesten nog toegenomen. De radicalen verlangen dringend dat de minister van binnenlandsche zaken zijn houding te ken nén zal geven ten aanzien van de gebeurtenis sen tijdens de verkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken. Culaciati. heeft toe stemming verleend voor de debatten over deze kwestie in de Kamerzitting, echter onder de voorwaarde dat de bespreking niet het karak ter krijgt van een lawaaierig dispuut of open baar schandaal. Op grond van deze politieke spanning doen in Buenos Aires de meest ver schillende geruchten de ronde die voor het grootste deel ook door de pers worden gepubli ceerd. Men spreekt er hier zelfs van dat de president van de republiek opnieuw zijn ver zoek om ontslag zal indienen. Ook het feit dat de wachtposten voor het gebouw der Argentijn sche regeering en de lijfwacht van den president der republiek versterkt zijn. wordt met de tegen woordige politieke crisis in verband gebracht. Sunnier Welles spreekt met den Russischen ambassadeur. WASHINGTON, 9 Januari (D.N.B.) De plaatsvervangende staatssecretaris van het mini sterie van buitenlandsche zaken, Summer Welles, heeft gisteren een onderhoud gehad met den Sovjet- Russischen ambassadeur te Washington Oemansky over de Amerikaansch-Sovjet Russische betrekkin gen. Nadere bijzonderheden over dit onderhoud wer den van officieele zijde niet medegedeeld. Al is er veel gedistribueerd, de houder van het oud-IIollandseh ..kockenzoopie" weet zijn klanten nog wel een tractatie voor te zetten. (Foto Pax Holland.) Alles wordt centraal geregeld. Riffen over de grens. Gebruik van gasgeneratoren wordt sterk bevorderd. In de Dondei-dag te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor het verkeer, Regierungsrat dr. Pini, mededeeüng gedaan van een aantal belang rijke nieuwe verkeersmaatregelen welke genomen moeten worden ter besparing van motorbrandstof fen Na overleg met het departement van Waterstaat zoo zeide hij worden met ingang van Maan dag 13 Januari a.s. de volgende maatregelen ge nomen. Het goederen- en vrachtverkeer over de grenzen tusschen Duitschland en Nederland, alsmede tus- schen Nederland en België mag in de toekomt alleen dan nog geschieden, wanneer een bijzondere schrif telijke goedkeuring van de bevoegde Nederlandsche verkeersinspecleurs of van de bevoegde Duitsche of Belgische verkeersleiders is gegeven. Bij het verkeer dat de grens overschrijdt, moet onderscheid gemaakt worden tusschen het verkeer dat de grens slechts over korten afstand overschrijdt en het verkeer dat de grens passeert, voor het afleg gen van grootere afstanden. Door dezen maatregel en de daarmede samenhangende controle van het verkeer aan de grenzen, wordt ook het verhuren of verkoopen van vrachtwagens over de grens ver hinderd. AUTOBODEDIENSTEN Bij den rijksinspecteur voor het verkeer wordt een afdeeling van den autobevrachtingsdienst in gesteld. Deze afdeeïing heeft tot taak bij de auto bevrachtingen bemiddeling en toestemming te ver- leenen. Hierbij bedient zij zich in de afzonderlijke districten van agenten en subagenten. Voorloopig zijn van de regeling van den A.B.D, uitgezonderd autobodediensten op vaste trajecten en transporten die zich uitstrekken over een afstand van minder dan 15 KM. Ook transporten van vee, versche visch. melk, groenten, fruit, aardappelen, eieren, bloemen en planten, naar en van veilingen hebben voor loopig geen bijzondere vergunning noodig. Alle ondernemers, ongeacht of zij voor het trans port een vergunning moeten hebben of niet, zijn verplicht hun laadruimte tot minstens 80% te benutten. Zij zullen ter verantwoording worden geroepen, wanneer zij meer dan 20% ledige ruimte hebben. Een onvoldoende gebruik van de laadruimte ledige ritten mogen slechts met schriftelijke toe stemming van den rijksinspecteur van het verkeer plaats hebben. Op de ondernemers rust voorts de verplichting tot aanmelding en tot vervoer. Zij moeten de ladingen vervoeren, welke hun van de zijde van den autobevrachtingsdienst worden toe gewezen. De verladers moeten zich dus, voorzoover het niet gaat om de bovengenoemde uitgezonderde goederen (vee, visch. melk, enz.), voortaan wenden tot de organen van den autobevrachtingsdienst om transportruimte te verkrijgen. De bepalingen van de autobevrachtingsdienst hebben voorloopig slechts betrekking op beroeps-transportondernemers en niet op eigen vervoer. De rijksinspecteur van het verkeer kan echter thans reeds vrachtauto's van vervoerders voor eigen bedrijf dwingen zich na het lossen der lading onmiddellijk bij een agent van den autobevrachtingsdienst te melden en transporten aan te nemen GASGENERATOREN Naast een straffere leiding van het grens- en binnenlandsch goederenverkeer over den weg zal een besparing van brandstof verder bereikt worden door het gebruik van gasgeneratoren, hetgeen mei alle middelen bevorderd zal worden. Terwijl bijna 50 jaar alleen vloeibare brandstoffen (benzme en benzol) en sinds 10 jaar Dieselmotoren met gas- olie in gebruik zijn, worden in Duitschland sinds zeven jaar ook niet-vloeibare. dat beteekent gas vormige brandstoffen gebruikt. In Nederland is men hiertoe eerst sinds het uitbreken van den oorlog overgegaan. Er zijn in de laatste zes maan den reeds 3200 vrachtauto's met gasgeneratoren in bedrijf gesteld; ongeveer voor de eene helft hout generatoren en voor de andere helft anthraciet- generatoren. Verder is ongeveer voor 700 vracht auto's toestemming tot het monteeren van genera toren gegeven. Het betreft hier ongeveer 100 turf- gasgeneratoren en 600 anthracietgeneratoren Acht honderd aanvragen moeten nu nog behandeld wor den. Terwijl de capaciteit van de houtgasgenera- toren thans bereikt is en deze dus niet meer ter beschikking gesteld kunnen worden, zijn voor turf- gas- en anthracietgasgeneratoren voldoende brand stofvoorraden beschikbaar, zoodat dit aantal noe Trooter worden kan. Om den bouw van auto's met gasgeneratoren zooveel mogelijk te bevorderen, zijn de volgende bepalingen vastgesteld: a) auto's met generatoren worden zonder mee: door de rijksinspecteurs van het verkeer van een teeken voorzien. Zij blijven in het verkeer en wor den voor weermachtsdoeleinden niet aangekocht. b) auto's met gasgeneratoren worden bij de toe wijzing van banden zooveel mogelijk begunstigd c) de vroegere belastingverhooging is bij het gebruik van een andere brandstof als benzine reeds opgeheven. Door al deze maatregelen zal het mogelijk zijn in de toekomst brandstof op het terrein van het goederenverkeer te sparen. De gespaarde orandstof zal de openbare verkeersmiddelen ten goede komen De brandstoftoewijzing aan de taxi's zal worder verhoogd en er wordt verder naar gestreefd de autobusdiensten, welke thans bijzonder sterk be perkt moeten worden, zoodanige brands tof toewij- zingen te geven, dat het verkeer zonder haperen voortgang vinden kan. WAARDEERING VOOR HET WERK DER RIJKSINSPECTEURS VAN HET VERKEER. In aansluiting hierop zoo besloot dr. Pini zijn referaat nog een woord van waardeering en dank. Het builen bedrijf stellen van vrachtwagens en de toewijzing van motorbrandstof is het werk van de Nederlandsche rijksinspecteurs van het ver keer. Zij hebben door hun nauwgezetten arbeid be reikt, dat vooral in het begin van October j.l., toen het motorbrandstofverbruik voor meer dan de helft beperkt werd, geen enkele verkeersstremming plaats had en dus bedrijfsschaden vermeden wer den. De werkzaamheid van de rijksinspecteurs van het verkeer moet derhalve gewaardeerd worden. Dr. Joh. J. Hanrath, administrateur departement van Waterstaat, chef van de afdeeïing vervoerwe zen, heeft een referaat gehouden over „techniek van den autobevrachtingsdienst". Wanneer op 13 Januari a.s. de autobevrachtings dienst in werking treedt, zullen de vervoerders, die op grond van de hun verstrekte vergunningen aai, den autobevrachtingsdienst zijn onderworpen, zich moeten melden bij de agenten of sub-agenten van dezen dienst. Hun wordt daarbij een gele rittenkaart A ver strekt, welke kan worden vergeleken met een iden titeitsbewijs voor auto, tegelijkertijd wordt hun verstrekt een witte rittenkaart B, welke dient om de voor den A. B. D. (Autobevrachtingsdienst) uit te voeren ritten te noteeren. Van dit oogenblik af worden door den vervoer der alleen die ladingen vervoerd, welke hem daar toe door den A. B. D. worden aangewezen. Dit brengt mede, dat de te vervoeren vrachten in den vervolge door de verladers bij de agenten en sub agenten van den A. B. D. zullen moeten worden aangemeld. Doet zich in den aanvang de omstandig heid voor. dat een vervoerder een lading aanbrengt bij den agent of sub-agent van den A. B. D., dan volgt daaruit nog niet, dat deze vervoerder ook in aanmerking komt de door hem aangebrachte lading te vervoeren. Bij de vorenbedoelde melding ontvangt de ver voerder van den agent of sub-agent een meldings- bevestigjng, waarop worden aangegeven: plaats en tijdstip en eventueel van telefoonnummer, waar de chauffeur van het voertuig bereikbaar is. Moet nu een lading worden vervoerd van A. naar B. dan beschikt de agent van den A. B. D. in A. of in de nabijheid daarvan over de noodige gegevens, welke vervoerder voor het uit te voeren transport kan worden aangewezen. Hij is tevens bekend met de plaats waar het betrokken voertuig zich bevindt en kan derhalve den chauffeur de noodige aanwij zingen voor het vervoer geven. CONTROLEBEWIJS Vervoer heeft alleen plaats, wanneer dit is ge dekt door een controlebewijs, afgegeven door den agent of, op zijn aanwijzingen, door den sub-agent. De aangewezen chauffeur moet zich derhalve bij den agent of bij een door hem aan te wijzen sub agent vervoegen tot het in ontvangst nemen van dit controlebewijs. Op dit controlebewijs worden de noodige aanwijzingen voor het vervoeren van de lading vermeld, o.m. de vrachtprijs en de provisie, welke door den vervoerder is verschuldigd. Deze provisie moet door den vervoerder aan den agent of sub-agent worden betaald. Indien en voorzoover het bezwaren oplevert om langs het kantoor van den agent of sub-agent te rijden naar de laadplaats, is het natuurlijk niet uit gesloten dat door den agent of subagent een rege ling wordt getroffen, waardoor eventueel hieruit voortvloeiende bezwaren kunnen worden opgeheven of althans verminderd. Het vervoer voor den A. B. D. geschiedt dus on der dekking van rittenkaart A, rittenkaart B en een controlebewijs, welke drie bewijzen te allen tijde op het voertuig aanwezig moeten zijn. MELDING NA LOSSING VAN DE LADING Na lossing van de lading in B moet de vervoerder zich wederom melden bij het dichtstbijzijnde kan toor van den agent of sub-agent van den A. B. D. Deze melding kan ook telefonisch geschieden. Hii ontvangt daar wederom een meldingsbevestiging en wordt door den agent ingeschreven in een register van ter beschikking staande voertuigen. De moge lijkheden zyn nu tweeërlei: of de vervoerder krijgt door den A. B. D. een nieuwe vracht toegewezen, waarvoor dus op dezelfde wijze wordt gehandeld als hiervoor is uiteengezet, dan wel er is geen vracht aanwezig en de vervoerder moet. om onnoodige on kosten te voorkomen, met zijn ledig voertuig wor den teruggezonden. Het zal geen betoog behoeven, dat dit laatste zooveel mogelijk moet worden voor komen en dat z.g. ritten zonder lading tot het aller- noodigste moeten worden beperkt. Doet zich deze omstandigheid voor, dan krijgt de vervoerder de desbetreffende opdracht van den agent of namens dezen van den sub-agent van den A. B. D. GEEN LEDIGE RITTEN OP EIGEN INITIATIEF. Het is in elk geval verboden dat de vervoerder deze ledige ritten op eigen initiatief onderneemt. Voor her uitvoeren van deze ledige ritten ontvangt hij van den agent of namens dezen van den sub agent een daartoe bestemde machtiging. De ledige rit is dus gedekt door de aanwezigheid in het voer tuig van een rittenkaart A. een rittenkaart B en een machtiging, afgegeven door een'agent of sub-agent van den A. B D. Is de ledige rit uitgevoerd en dus in het algemeen de vervoerder weder op zijn stand plaats teruggekeerd, dan meldt hij zich ter plaatse weder bij den dichtstbijzijnden agent of subagent van den A. B. D., waarna hij weder in aanmerking komt voor een nieuwe vracht. DE VERREKENING VAN DEN VRACHTPRIJS. In het bovenstaande is uiteengezet, dat voorloopig de provisie door den vervoerder aan den agent of sub-agent wordt voldaan. De verrekening van den eigenlijken vrachtprijs blijft overgelaten aan ver voerder en verlader, waarbij voorshands de A. B. D. zijn bemiddeling niet verleent. Het ligt intusschen in de bedoeling dat binnenkort de verrekening van den vrachtprijs zal worden geleid over de centrale administratie van den A. B. D„ in dier voege dat, onder handhaving van het in het derde uitvoerings besluit aangenomen beginsel, dat bij voorkeur fran co zal worden vervoerd, de verschuldigde vracht prijs door den verlader moet worden gestort op postrekening 398493 van den A. B. D. Het aan den vervoerder toekomende, d.w.z. vracht prijs minus provisie, wordt dan door de centrale administratie van den A. B. D. aan den vervoerder betaald, nadat de vervoerder aan den A. B. D. met de noodige bewijzen heeft aangetoond dat het ver voer naar behooren heeft plaats gehad. Ten behoeve van dit laatste ligt het in het voor nemen een beurtvaart-adres, bestaande uit drie dee len. in te voeren, waarvan één gedeelte (afleve- ringsbewijs) door den vervoerder, na afteekening voor goede ontvangst door den ontvanger aan den A. B. D. moet worden ingezonden als bewijs dat de lading naar behooren is afgeleverd en betaling aan den vervoerder kan volgen. VERVOERSPLICHT VOOR VERVOERDERS Met nadruk wordt er op gewezen dat uit het autobevrachtingsbesluit voortvloeit dat den vervoer ders een vervoersplicht is opgelegd, m. a. w. dat zij den plicht hebben de vervoeren uit te voeren welke hun door den A. B. D. worden opgedragen. Geeft de uitvoering van een dergelijke vervoersopdracht re den tot ernstige of herhaalde klachten, dan stellen de vervoerders zich aan strafmaatregelen bloot. Dit is,eveneens het geval, wanneer een aan den A.B.D. onderworpen voertuig op den weg wordt aange troffen zonder dat de hiervoor benoodigde beschei den op het voertuig aanwezig zijn. TRANSPORTVOORWAARDEN EN TARIEFSYSTEEM. Het ligt dus in de bedoeling dat niet alleen wordt vastgesteld met welke wagens een bepaalde zen ding goederen zal worden vervoerd, doch ook, dat in het algemeen de transportvoorwaarden worden vastgelegd. Daartoe is een tariefsysteem voor den Autobevrachtingsdienst uitgewerkt. Dit tarief- systeem is gebaseerd op de volgende grondslagen. Een onderzoek heeft plaats gehad naar de on kosten welke verbonden zijn aan het in bedrijf heb ben van een auto en wel gesplitst in z.g. vaste on kosten en variabele onkosten. Deze onderzoekingen leidden uiteraard tot een be paald bedrag per K.M., afhankelijk van het aantal K.M. dat met de auto wordt gereden en afhankelijk van het gebruikte type auto. Uit deze gegevens kon dus betrekkelijk eenvoudig worden berekend hoe groot een redelijke vrachtprijs moet zijn wanneer: a. wordt aangenomen een gemiddeld aantal K.M, dat per auto zou worden gereden; b. werd uitgegaan van een zekere verhouding tus schen volledig beladen ritten en ritten zonder la ding; c. een zekere goederenclassificatie werd aangeno men. waarbij een parallel is gezocht met de goede renclassificatie van de N.S. De kern wordt gevormd door een tarief voor B-goederen, met 10 pCt. toe slag voor A-goederen (in het algemeen hoogwaar dige goederen) en 10 pCt. vermindering voor C- en D-goederen (laagwaardige goederen). Voor z.g. vo lumineuze goederen wordt een afzonderlijke rege ling getroffen. In het tarief zal verder rekening worden gehou den met: 1. verplicht nachtverblijf van den chauffeur, wan neer een rit wordt gemaakt van zoodanige grootte, dat hii tijdens den rit of onmiddellijk na afloop hiervan moet overnachten; 2. een vasten laad- en lostijd, welke in het alge meen voldoende wordt geacht voor de hiermede ver band houdende werkzaamheden. Wordt deze laad- en lostijd overschreden, dan is een vast wachtgeld per 15 minuten verschuldigd; 3. de provisie, welke door den vervoerder aan den A. B. D. moet worden betaald, is in het tarief opgenomen. Geen gedwongen evacuatie van kinderen in Duitschland. BERLIJN, 9 Januari (D.N.B.) In strijd met in omloop zijnde geruchten is Donderdag van be voegde zijde in Berlijn uitdrukkelijk medegedeeld, dat een gedwongen evacuatie van kinderen uit ge bieden die aan luchtgevaar bloot staan, niet in het voornemen ligt. (D.N.B.) PROGRAMMA ZATERDAG 11 JANUARI 1341. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.28 VARA-Almnak. 8.30 Nieuws berichten A. N. P.. Rramofoonmuzlek. 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10 20 Voor de kinderen. 12.00 Gramofoonmu- ziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Esmeralda en solisten. 2.00 Lezing „Ons volksleven: De beteekenis van het platte land" 2.15 Gramofoonmtiziek. 3.00 Tulnbouwhalfuurtjc. 3.30 Revue-programma. 4.20 Lezing „Een en ander over zoogenaamde voedselvergiftigingen". 4,oo Orgelspel. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N P. 5.30 Zang en plano. 6.00 Esmeralda 6.1S Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.30 Esmeralda. 6.45 Aetueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag A. N. P„ 7.15 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 7.55 VARA-Almanak. 8.00 Nieuws berichten A. N. P 8.15 Puzzle-ultzendlng. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Bont programma. 10.00—10.15 Nieuwsberich ten A. N P.. sluiting. HILVERSUM II. 301 M. KRO 8.00 Wij beginnen den dag. 8 30 Nieuwsberichten A. Ni P. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Muslquette. 10 00 Gramo foonmuziek. 11 30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octet 12 45 Nieuws- en economische berich ten A N. P. oo Gramofoonmuziek. 115 Muslquette ea gramofoonmuziek. 2.00 Voor de Jeugd. 3.00 Onze Zaterdag middag. 3.45—4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Causerie ..Onder de kansel". 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N P. 5.30 Reportage. 6.00 Sportpraatje. 5.13 Gramofoonmuziek 6.30 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 6 45 Aetueele reportage of gramofoonmuzlelk 7.00 ■7.15 Groningscli praatje A, N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7