Libië na den val van Bardia. Voor lange avonden. MERDAG 11 JANUARI 1941 HAARDE M'S DAGBLAD' 5 Eiigelancl's economische en strategische positie. schouwing van den Britschcn majoor Fuller. get D.N.B. meldt: Het schijnt dat de le- psmiddelenpositie van Duitschland beter is p de onze. aldus wordt verklaard in een arti- van den Engelschen militairen schrijver leraal-majoor Fuller, dat onlangs in de inday Pictorial'' is verschenen en thans door Duitsche pers wordt gepubliceerd. Noordelijk schreef Fuller in dit opstel over de onomische positie van de asmogendheden >wel ik misschien geen gelijk heb. geloof ik elk geval niet dat de zwakke plek in de be lening van onzen vijand een van economi- en aard is. Het komt mij voor dat zijn le- ismiddelenpositie in elk geval beter is dan :e eigen. Hij heeft ongetwijfeld een tekort zekere grondstoffen, doch hij bezit thans zoo uitgestrekt gebied waaruit hij ze kan sengaren dat den eerstkomenden tijd in elk al geen gebrek zal ontstaan, ntusschen, zoo vervolgt Fuller, wordt de itsche economische aanval op het Britsche nd met onverminderde kracht voortgezet, nneer Duitschland de kosten van onze in- oerde levensmiddelen van 400 tot 500 mil- in pond per jaar kan verhoogen, wat het lebaar reeds gedaan heeft, heeft het een ig" gewonnen. Ofschoon geen man gedood ■d, zullen onze financieele offers 100 mil- n pond bedragen. Wanneer het dit cijfer dubbelen of zelfs verdrievoudigen kan, zal weliswaar niet onze menschenkracht uit- Iten, doch dan bloeden onze geldkrachten id. Ieder tot zinken gebracht schip en elk htalann dat den arbeid onderbreekt is fei- jk een vorm van inflatie, verhoogt de kosten is niet alleen maar een materieel verlies of verlies. Vervolgens bespreekt Fuller de strategische agstukken. Het heeft ons tot dusver en ook ins nog ontbroken aan een strategisch brein, i orgaan dat den oorlog als een geheel over- Wij zijn hoofdzakelijk een zeemogendheid, j geloofden dat de blokkade voor Duitschland onvermijdelijke ineenstorting zou beteeke- n en wij geloofden dat de tijd aan onze zijde s. En wat was het resutaat? De ineenstorting •niet van Duitschland, doch van Frankrijk, lans vervallen althans eenigen van ons in Klfde dwaling wanneer zij zich inbeelden t alles wat zij behoeven te doen niet meer dan vliegtuigen bouwen tot wij de meerdere n op het gebied der vliegtuigproductie om n Duitschland van de landkaart weg te va- i. Doch is, daar Duitschland thans min- ns drie vierden der fabrieken van Europa jer zijn controle heeft, het verwierven van de jerioriteit ondanks allen Amerikaanschen un mogelijk? ik hoop het, doch ik zie niet arom het zoo zijn zou. Daarenboven heeft itschland. hoe groot onze productie ook zijn ge, strategisch een betere positie voor den htoorlog tegen ons dan wij tegen Duitschland. feit alleen moet ons doen aarzelen al te veel trouwen in de luchtmacht te stellen. Het ligt ir de hand dat ons leger alleen den oorlog met kan winnen". fuller besluit zijn artikel met de aansporing [Engeland een vastberaden operatie moet fiernemen. f Engelsche steden gebombardeerd BERLIJN io Januari (D.N.B.) Naar Reuter lcieel meldt hebben Duitsche vliegtuigen een «zienlijke activiteit" ontwikkeld boven Engeland den nacht van Donderdag op Vrijdag. Bommen Men geworpen op ver uiteenliggende streken in geland en Wales. o.m. aan de oevers van de ivscy. in het noordwesten van Engeland, de Mid- jas en in het gebied van Londen. Na ar United Press meldt zijn in totaal elf Engel- ie sleden gebombardeerd. Naar het schijnt is prdwest Engeland het zwaarst aangevallen Liver- Dl en andere steden in het dal van de Mersey zijn Stookt met brand- en brisantbommen. In Liver- )1 is een reeks huizen vernield. In Londen zijn ee personen door Engelsche al'weergranaten om J le\ en gekomen. Voorts is in Londen een reeks izen vernield. PROGRAMMA ZONDAG 12 JANUARI 1941 UA ERSUM I, 415 NI. Nederlandsch Programma. 8.00 CRV. 2.00—10.15 VARA. Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek I.) 8.30 Praatje voor den boer A. N. P 3.45 Gramofoon- flek. 9.30 Gecsteiij-ke liederen (opn.) 9.40 Orgelconcert 10.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde Öek (opn.) 12.05 NCRV-Harmonie-orkest (opn.). 12.45 lus „Eens Christ en's reize r.aar de Eeuwigheid in dezen f. (gr.pl.), 12.45 Nieuws- en economische berichten A. P. 1 00 Leidsch studenten-zangkoor en Lcidsch studen- Kamerorkest Collegium Musicum" (opn.) en gtamo- fcnuziek. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekun- LWie cn wat waren onze voorouders?" lezing. 2.00 jnofoonmuziek. 2,30 Cabaretprogramma. 3.00 Bravour Charme. 3.30 Uit Berlijn: 56e verzoekconcert voor de Mchc Weermacht. 6.00 Voor de kindeien. 6 25 Schram- kwartet en soliste. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele Ittage of graniofoonmuziek. 7.00 Orgelspel. 7.30 Be lten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. Om 8.00 Nieuws- ptcn A. N. P. 8,30 Berichten, Engelsch.. 8.45 VARA- est 9.30 Esmeralda en soliste. 10.00—10.15 Nieuwsbe- (ten A. N. p. en sluiting. ILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA. 8.45 VPRO. 9.45 ARA. 2.00 AVRO. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 AVRO. Gramofoonmuziek. 8.30 Praatje voor den boer A. P. 8.45 Studio vroegdienst. 9.15 Voor de kinderen. 9.45 jelspel. 10.15 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 ptsch strijkkwartet. 11.30 VARA-Meis.ieskoor „De Kre- j". 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda en solisten. Pl.m. J VARA-Almanak, 12.45 Nieuws- en economische (chten A. n. P. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Concertgebouw- e" solist, in de pauze: Declamatie. 4.00 Wijdings- fd. 5,is Wekelijksche gedachtenwisseling A. n. P. 5.30 ÏO-Amuscmentsorkest cn solist. 6.10 Reportage. 6.30 elspel. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. j7.15 Gramofoonmuziek en sluiting. I MAANDAG 13 JANUARI 1941. ILVERSUM 1. 415 M. Nederlandsch Programma. NCRV. W Schriftlezing cn Meditatie. 8.15 Gewijde muziek 3 30 Nieuwsberichten A. n. p. 8.45 Gramofoonmu- 9.50 Viool, piano cn gramofoonmuziek. 10.30 Morgen- |st- 1100 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. I Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en economische pten a. n. p. 1.00 Molto Cantabile en gramofoonmu- 2 00 Voor scholen. 2 35 Apollo-ensemble. 3.00 Voor pefhebbers. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de kin- in. 4 30 Orgelspel. 5,15 Nieuws-, economische- en beurs- fchten a. n. p. 5.30 Berichten. 5.35 Gramofoonmuziek. [Ensemble „Romanlique" (opn.) en gramofoonmuziek. ;Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Econo- Che viagen van den dag A. N. p. 7.15 Giamofoonmu- ''20—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Berichten. En- Bh. 8.45 Beriijnsch Philharmonisch orkest (opn.) 9.35 fide muziek (opn Hierna: Schriftlezing. 10.00—10.15 Swsberichten A. N. P. en sluiting. n-VERSC.M II, 301.5 NI. VARA. U Gramofoonmuziek, Om 8.30 Nieuwsberichten A. N. 18.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Kla- jten piano. 11.10 Declamatie. 1.30 Esmeralda. 12.00 Be- pn. 12.15 Esmeralda en solist. Pl.m. 12.30 VARA- jviak. 12.45 Nieuws -en economische berichten A. N. 1.00 VARA-orkest en solisten. 2.00 Pianovoordracht, peukenpraatje. 3.00 Cello en orgel. 3.30 Cyclus „De in haar beroep". 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Gra- ponmuzlek met toelichting. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 10 Cyclus „Het gezin m onzen tijd 5.15 Nieuws-, lomisphe- cn beursberichten A. N. P. 5.30 Esmeralda fOksten. 6.00 „Ordening in het bedrijfswezen". lezing. [Vervolg van 5.30. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele Htagc of ciamofoonmuziek. 7.00—7.15 Friesch praatje pcn sluiting. "vSI w Het Canadeesche vi'achtschip „Novadoc" strandde hevige koude werd het vaartuig spoedig met een tijdens storm ter hoogte van Pentwater. Door de ijslaag overdekt. foto Weltbild De nieuwe taak van Lord Halifax. „Berliner Börsen Zeitung" bespreekt de figuur van den oud-minister. Het D.N.B. meldt: De „Berliner Börsenzeitung" wijdt een uitvoerig commentaar aan een door de Engelsch-Amerikaansche Pilgrims Association in het Londensehe Savoy Hotel gehouden noenmaal, dat bedoeld was als afscheid aan Lord Halifax den „ambassadeur der Britsche nooddruft in de Ver- eenigde Staten". Welk een 'oeteekenïs, zoo schrijft het blad, van Engelsche zijde aan deze bijeenkomst gehecht werd, bleek uit de aanwezigheid van bijna alle leden van het kabinet. Churchill persoonlijk had zich tot taak gesteld Lord Halifax als den besten man te schil deren dien men voor deze taak heeft kunnen vin den. Alleen daarom, verklaarde de premier, verwis selt Lord Halifax de functie van minister van Buitenlandsche Zaken voor die van ambassadeur, een bewering die coor de aan de geheele wereld bekende omstandigheden waaronder de wisseling in het Foreign Office heeft plaats gehad, wordt ge logenstraft. ïn werkelijkheid, zoo vervolgt het blad, is Ha lifax op wiens koers en methoden door liberalen en Labour-aanhangers de felste critiek geoefend is en die bovendiien den Britschen illusies met betrek king tot Rusland in den weg gestaan heeft, als on bruikbaar aan den kant gezet. Zijn geschiktheid voor den post van ambassadeur in de Vereenigde Staten valt alleen in zijn onovertroffen handigheid te zoeken om order aanhaling van Bijbelspreuken en aanroeping van Christelijke beginselen te liegen alsof het gedrukt staat. Voor de taak om 'in de Vereenigde Staten als bedelmonnik voor de Brit sche oorlogsophitsers en als kruistocht propagandist op te treden, had men in Londen werkelijk geen „beteren man" en geen doortrapteren huichelaar kunnen vinden. Kenmerkend voor de omstandig heid waaronder deze man naar de Ver. Staten ge zonden wordt, zoo onderstreept het blad is de vol gende zin van Churchill: Wij hopen vurig dat Ha lifax met zijn opdracht succes zal hebben, een op dracht die van zulk een kapitaal belang is, als de monarchie nog nooit aan een Engelsch man heeft toevertrouwd. Daarmede geeft Churchill toe dat En geland zich nog nooit in zulk een wanhopigen toe stand bevonden heeft als thans en dat Engeland met eigen kracht geen kans meer ziet 'de overwinning te behalen. De Yankees, voor wier president de heer Chur chill de eene kniebuiging na de andere maakt, weten dus welke rol zij in het rampzalige spel der Britsche plutocratische oorlogsophitsers spelen. Engeland verwacht zegt het blad verder, dat de Amerikanen hun plicht doen voor de „Christeljke zedeleer" zooals de heer Churchill die verkondigt en de heer Halifax die verstaat, voor de „toekomst van de geheele wereld" en voor de „verwachtingen eener beschaving", zooals deze tot uiting komen in den hongeroorlog tegen vrouwen en kinderen, in de brutale onderdrukking van weerlooze volkeren en in de astronomische dividenden van Britsche wapenfabrieken. Tenslotte mei-kt het blad op: Hoe de onkostennota aan hun kant zal worden is een zaak van de Ame rikanen. Aan de geestdrift waarmede deze missio naris der Britsche oorlogsophitsers hun capaciteit op het gebied der wapenproductie in de hoogte steekt, kunnen zij de offers afmeten die Engeland van hun vergt om zijn wereldheerschappij te be waren. ITALIAANSCH OORDEEL. Stefani meldt: Ook de „Giornale d'Italia" levert commentaar op de door Churchill uitgesproken rede aan het noenmaal ter eere van Lord Halifax. Het blad doet uitkomen dat de Britsche minister-presi dent bekend heeft dat in het onmogelijke geval eener Engelsche overwinning de toekomst van de wereld zal afhangen van de betrekkingen tusschen het Britsche rijk en de Vereenigde Staten. Dit wil m.a.w. zeggen dat Engeland niet vecht voor de ver dediging van de vrijheid maar om aan de wereld een nog uitgebreider Angelsaksisch stelsel op te leggen. Dit beteekent, aldus het blad, een verraad aan Europa dat de overheersching heeft moeten on dergaan van de banken en het imperialisme. Het blad merkt op dat Europa niet noodig heeft door de Vereenigde Staten verdrongen te worden. De as mogendheden eerbiedigen namens Europa de onaf hankelijkheid van de Vereenigde Staten en van het Westelijke Halfrond en hebben het recht te eischen dat de onafhankelijkheid van Europa geëerbiedigd wordt. QJiurchill echter roept Amerika naar Europa. Een Angelsaksische overheersching over Europa zou het einde beteekenen der beschaving van ons continent dat reeds iets dergelijks heeft meege maakt tusschen het einde van den wereldoorlog en het begin van het huidige conflict. Men weet wat daarvan de respltaten waren. Duitschland en Italië zijn bezig Europa op nieuwe grondslagen te plaatsen. Europa dat twintig jaar geleden heeft onder de overheersching van de Engelsche vloot en de Amerikaansche geldmagnaten. Indien de Ver eenigde Staten zich beter rekenschap gaven van den toestand, zouden zij bemerken dat er alles voor is om zich met de jonge volkeren te verstaan. Luchtverdediging in Japan wordt versterkt. Rapport van minister Tojo aangenomen. Het D.N.B. meldt uit Tokio 10 Januari: In de kabinetszitting van Vrijdag is op grond van een rap port van den minister van oorlog generaal Tojo met algemeene stemmen besloten de luchtverdediging van Japan te versterken. De weermacht heeft reeds het program tot uitbreiding en versterking van het luchtwapen opgesteld. De regeering besloot verder het voorstel der weermacht als onmiddellijk uit te voeren program in hel kader van het mobi lisatieplan voor 1941 op te nemen. Uitvoer van de Vereenigde Stalen neemt sterk toe. Over eerste 11 maanden van 1940 export overschot van 1.3 milliard. De zoojuist gepubliceerde cijfers van den bui- tenlandschen handel in November van de Ver eenigde Staten vertoonen in vergelijking met October een achteruitgang van 5 pet. voor wat betreft den export, terwijl in vergelijking met dezelfde maand van 1939 een toename van 12 pet, is waarte nemen. Ten aanzien van den in voer waren de verhoudingen omgekeerd. Deze was in November 1940 5 pet. kleiner dan in de zelfde maand van 1939, doch 8 pet. grooter dan in October 1940. Het exportoverschot bedraagt voor de eerste elf maanden van 1940 1,3 mil liard tegen 738 millioen in denzelfden tijd van 1939. Of ook voor 1941 het overschot even groot zal zijn, hangt af van factoren, die nog niet te overzien zijn, vooral van den prijs" voor den aankoop van goud. De netto-goudinvoer be droeg in de eerste 11 maanden van 1940 meer dan 4.5 milliard, waaruit blijkt. dat sterkere krachten dan alleen de handelsbalans het goud aantrekken. De grootste aantrekkingskracht wordt uitgeoefend voor de premie van ae Ver. Staten in den vorm van een hoogen prijs voor goudaankoop. De ontwikkeling van den buiten- landschen handel van de Ver. Staten in 1940 is aanleiding voor de New-York Herald Tribune tot een hoofdartikel over het totaal onmogelijk geworden programma van wederzijdschen goe- derenruil. De buitenlandschen handel van de U.S.A. was met 1,3 milliard in de eerste maan den van het vorige jaar actief. Twee vijfde van den November uitvoer was oorlogsproducten, ter wijl de uitvoer van landbouwproducten van 22 pet. in November 1939 tot 8 pet. in November 1940 gedaald is. Het maandverslag van de Guarantee Trust Company te New-York uit zich ongeveer in ge lijke termen en zegt, dal, de bewapeningsproduc tie voor het economisch leven slechts van tij- delijken aard is. Na de aardbeving in Roemenië. Verplaatsbaar hospitaal van Hitier. Het A.N.P. verneemt uit Boekarest, 10 Januari. In het dorp Patorlagele, ïn het district Buzau, waai de aardbeving van 10 November het oude hospitaal had vernield, is men begonnen met het opstellen van een verplaatsbaar hospitaal dat Adolf Hitler gezonden heeft aan de Roemeenschc slachtoffers der aardbeving. Italiaansch weermachtsbe rich t. Britsche vlootformatie in de Middellandsche Zee aangevallen. Resultaten van Italiaansche duikbootactie. ERGENS IN ITALIë. 10 Januari (Stefani) Het hoofdkwartier publiceert weermaehtbevicht no. 217. Het luidt als volgt: „Aan het Gricksche front acties van plaatselijk karakter in eenige sectoren van het 11de leger. Aan het overige deel van het front bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. Oprukkende troepen en vrachtwagens zijn door ons luchtwapen met bom men en mitrailleurvuur bestookt. Luchtafweerbat terijen die een belangrijke vijandelijke vlootbasis verdedigen zijn doeltrelïend gebombardeerd. Onze vlooteenheden hebben doeltreffend küst- stellingen van den vijand gebombardeerd. Bombardementsescadrilles hebben in het Westen der Middellandsche Zee een groote vlootformatie aangevallen. Ondanks het felle luchtafweervuur is een slagschip geraakt. Een vijandelijk jachttoestel is neergehaald. Twee onzer vliegmachines zijn niet teruggekeerd. Onze luchlformaties hebben de luchtvlootbasis van Malta doeltreffend bestookt met bommen en mitrailleurvuur. Vijf op den grond staande vlieg tuigen, twee mailschepen en een batterij luchtaf weergeschut zijn getroffen. Een van onze jacht vliegtuigen is neergeschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen die trachtten een aanval te doen op ons gebied zijn neergeschoten. In Cyrenaïca geschutvuur in de zóne van To- broek. waarbij vijandelijke gemechaniseerde strijd middelen vernield zijn. Onze jachtvliegtuigen hebben de haven van Solloem gebombardeerd. Een van onze aanvals- en jachtformatïes heeft een honderdtal gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand ontdekt en getroffen. Zij waren op weg naar Acroma ten zuidwesten van Tobroek. In Oost Azië zijn kampementen en pantserauto's door onze vliegtuigen met mitrailleurvuur bescho ten in de zóne van Kassala en nabij Sciusceib. Aan vallen van vijandelijke gemotoriseerde strijdmid delen zijn teruggeslagen ten noordoosten van Kas sala, waarbij den vijand verliezen werden toege bracht. Een vijandelijk vliegtuig heeft kleine brandbom men geworpen op Messina, waardoor slechts hier en daar een begin van brand is ontstaan, dat men terstond meester was. Niemand is getroffen. Een van onze duikbooten, onder bevel van den korvettenkapitein Manlio Oetroni, heeft op den Atlantischen Oceaan het Grieksche vrachtschip „Anastasia", groot 2.883 ton, getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede duikboot die eveneens op den Atlantischen Oceaan opereerde en onder bevel stond van korvettenkapitein Salvatore Todaro, heeft na een zwaren strijd het gewapende Britsche vrachtschip „Shakespeare", groot 7000 ton, tot zin- ken: gebracht. Een duikboot die op de Middelland sche Zee opereerde en onder bevel stond van den korvettenkapitein Paolo Vagliasindi, heeft twee vrachtschepen met een niet nauwkeurig bekend tonnage, die in convooi voeren, dat zwaar be schermd werd, getorpedeerd. Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zinken gebracht door onze torpedobooten. Een harer was de Fransthe duikboot „Narval", behoorende tot de strijdkrachten die in dienst staan van Engeland. De duikboot „Regulus", waarvan de Britsche Ad miraliteit kortgeleden het verlies heeft bekend ge maakt, was een der duikbooten die als vernield zijn opgegeven in een der vorige weermachtberichten" HONGARIJE EN R08MENIÖ. BOEKAREST, 9 Januari (D.N.B.) Hon- gaarsoh-Roemeensche geschilpunten zullen, naar hier bekend wordt, in ihet midden van-dit jaar behandeld worden in een conferentie, waarheen de beide landen uitgebreide commissies zullen af vaardigen. De Roemeensche commissie zal waar schijnlijk geleid worden door oud-minister Valer Pop. die als plaatsvervanger den chef van de le gionnaire pers, Alexander Randa. naast zich zal hebben. De commissie bestaat uit zeven werk groepen, waarvan één zich zal bezig houden met perskwesties. Deze groep staat onder leiding van den plaatsvervangenden persdirecteur Öskar Lisec. De kern van Libië bestaat uit Tripolïtanïë en Cyrenaïca, het overige heeft voor Italië als kolo- niiseerend rijk geen beteekenis, want in c'it gedeelte regeeren de groote zandstormen. Wij bepalen ons bij het „mzetkaartje" van de eerste kaart waar de vruchtbare gebieden, die onder een gunstigen re genval liggen, zijn aangegeven met een omlijning. Wat dus wel van beteekenis is. is op de tweede kaart samengevat namelijk Tripolitanië en Cyre- naica. gebieden die coor een 1822 K.M. langer, kust weg zijn verbonden en wel van Zouara tot aan Bar dia. Libië telt eenige steden en oasen met ongeveer 50.000 Europeanen, waarvan er 35000 won er :n Tripoli en Bengasi. Sinds 1923 heeft Italië de woestijn geleidelijk ak kerland afgedwongen en tenslotte was er zooveel bijgewonnen dat een klem gedeelte van Italië's be- volkirgsoverschot in Tripolitanië en Cyrenaica kon worden opgenomen. Op de kaarten overziet men de kolonisatie-ge bieden welke eigenlijk beginnen bij Cirene tot Bngasi (2de kaart) en van Zlitoi (1ste kaart) tot aan de Tunische grens. Bardia is in Britsche handen, Tripoli wordt door de Britsche luchtmacht gebombardeerd, Tobroek wordt bedreigd maar niet tegenstaande dat is het eigenlijke kolonisatiegebied van Italië nog onaan getast. Eerst zullen de Britten nog een honderd kilometer langs den kustweg in de richting van Bengasi moeten oprukken willen zij het Cirene-ge- bied bereiken. Voor de operaties in Libië kunnen deze kaartjes voor onze lezers van nut zijn. Het is derhalve de moeite waard ze uit te knippen. (Cart. Bur. Ned. Dagbladp.) No. 33. KRUISWOORD PUZZLE. Horizontaal: 1. Voedsel. 4. Tijdpei-k. 5. Deel van een ma chine. 6. Voorzetsel. 7. Getij. 9. Zonnegod. 11. Muzieknoot. 12. Knaagdier. 14. Badplaats. 15. Familielid. 17. Innerlijke rust. 19. Onderwijzend. 21. Huisdier. 22. Oogenblik. 24. Voorzetsel. 26. Voedsel. 27. Bid. 28. Erg. 30. Wolviokje 32. Familielid. 33. Afkeuring. 34. Voorzetsel. 35. Zonder titelvermel ding. 36. Lidwoord. 38 Deel van een fiets. 39. Tijdsbepaling. 40. Stof. 42. Voorzetsel. 44. Titel. 45. Zangnoot. 46. Bevel. 48. Door Jozua ingeno men stad in Ka- naan. 49. Voertuig. 50. Deelgenoot. 51. Ajuin. 53. Bijwoord. 54. Zangnoot. 55. Maanstand. 56. Maanstand. 58. Maat. 59. Rivier in Azic. 61. Wederkeerend voor naamwoord. Soort onderwijs. 63. Nederlandsche vak centrale. 65. Academische titel. 66. Siameesche munt. 67. Kleedingstuk. 68. Smal stuk stof. 69. Voegwoord. 71. Meetkundig getal, 72. Moeras. 74. Vrouwennaam uit het Nieuwe Testa ment. 75. Verlichten. Verticaal: 1. Koningin der goden. 2. Papegaai. 3. Larf. 6. Zot. 8. Vrucht. 10. Maat. 11Wandversiering. 13. Bewoner van een Nederlandsche stad. 15. Vreemde munt. 16. Vaarwel. 17. Dik. 18. Loot. 19. Scheepkameel. 20. Europeaan. 21. Heilig boek. 23. Bekend werk van Frederik van Eden. 25. Losplaats. 27. Volksvergif. 28. Voordeel. 29. Betoog. 31. Reinigingsmiddel. 35. Sneeuwschaats. 37. Ernstig. 39. Europeesch rijk. 41. Angst eener me nigte. 43. Eeuwig. 45. Rivier. 47. Talisman. 49. In het jaar des Heeren. 52. Persoonlijk voor naamwoord. 53. Uniek. 57. IJdel. 60. Wel. 61. Rivier in Duitsch land. 64. Bevel. 67. Badplaats. 68. Bergplaats. 70. Zangnoot. 71. Rivier in Italië. 73 Fransch lidwoord. OPLOSSINC VORICE OPCAVE. No. 32. DIEREN-PUZZLE. EEKHOORN LEEUW AAP NIJLPAARD DROMEDARIS Duitsche cn Engelsche productie cijfers. Radiorede van Sir Walter Laylon. Het D.N.B. deelt mede: De Engelsch econoom Sir Walter Layton heeft in een radiorede gezegd dat 1940 het jaar van Adolf Hitler is geweest en dat men aan de grootte van het succes van Hitier kan afmeten welke in spanningen Groot-Brittannië zich moet getroosten om de bedreiging door het nationaal-socialisme af te wenden. Het is niet overdreven, aldus Layton, vast te stellen dat de Europeesche overwinningen in 1940 de verhouding van vier of vijf tegen een ten aanzien van de Duitsche meerderheid over Groot- Brittannië hebben bewerkstelligd. Voorts voerde Layton aan dat voor het uitbreken van den oorlog de staalproduetie van Duitschland 22 millioen ton per jaar en die van Engeland en Frankrijk daar entegen 23 millioen ton per jaar had bedragen. Dit jaar bedraagt de jaarlijksche productie van Duitsch land en de door Duitschland gecontroleerde landen 42 millioen ton, tegen 15 millioen ton in Engeland. De verhouding is er derhalve een van drie tegen een ten nadeele van Engeland. In het verdere verloop van zijn rede zeide Layton dat de hulp der Ver. Staten een einde aan deze moeilijkheden zou kunnen maken, daar de wereld nog steeds voor de Engelschen open stond. Op hetzelfde tijdstip dat Sir Walter Layton tngen- over de openbare wereldmeening verkondigde dat nog steeds voor Engeland de hulpbronnen van overzee open staan, deelde de Engelsche minister van levensmiddelenvoorziening den Engelschen waarschuwend mede dat hij de wereld niet langer voor de Britsche deuren kon brengen. Het was noo dig den invoer tot een minimum te beperken. Meeting: van tegenstanders van dc Engelsche regeering. Prïtt c.s. verlangen een volksregcerïng. NEW-YORK, 10 Januari (D.N.B.) De links- radicale Engelsche politicus Pritt heeft in de giste ren gehouder persconferentie naar dc „New-York Post" uit Londen meldt, verklaard dat voor a.s. Zondag een meeting is belegd. Het doel van deze bijeenkomst der volksvertegenwoordigers is het tot stand komen van een volksregeering in Engeland te eischer. Pritt eischte het ontslag van de tegen woordige Engelsche regeer:ng. Hij zeide dat zijn organisatie niet in directe verbinding staat met de communistische partij en door haar financieel ook' niet gesteund wordt. Hij constateerde dat de organi satie reeds drie millioen oanhargers heeft, die ge noeg hebben vap de huidige Engelsche regeering en naar vrede verlangen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9