Brandhout Jonker's Nieuwe Uitgaven Hoe het Nederlandsch voetbalkampioenschap met een half doelpunt werd beslist „FEMINA" H.H. Schilders! Vert. Firma v. Herwerden AA ND'AG 13 JANUARI 194T HAARLEM'S DAGBLAD 9 Mei leir neet 16 (ti eten In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied werd Zondag in het Koloniaal Instituut te Amsterdam aan 1000 Amsterdamsche kinderen een warme maaltijd verstrekt. De kleinen lieten het zich best smaken. (Foto Pax Holland.) :che' he c uner over de positie van Spanje. Coi!t let D.N.B. verneemt uit Barcelona iwK P vijfde nationale congres van de vrouwe- hgj ;e Falanx heeft dé minister van buitenland se zaken, Serrano Suner als voorzitter van politieke commissie der Falanx een rede ge in I aden, waarin hij eerst de sociale taak van "ge organisatie schilderde. nde:Paarna ging de minister op de internationale le ni iagstukken in. waarvoor Spanje op het oogen- staat. Suner betoogde, dat Spanje het idige conflict, waarin de nieuwe orde tegen p ouderwetsche en afgedane strijdt, niet pas- tf gadeslaat. Hij wees op de inlijving van Tan- dat thans krachtens den wil van den Cau- definitief in het protectoraat van Spaansch ist^jpokko is opgenomen. Als voornaamste taak Qjn den onlangs opgerichten Raad der Hispani- tè' pE noemde de minister het streven de Spaan- i pe volken weer een hooger aanzien in de we- aarc|d te verschaffen. Daarbij dienen de sociale 5zerlhten €n de onafhankelijkheid van elk land nmJ,D(ierlijk binnen de gemeenschap der Spaan se volken onaangetast te blijven, iét tfervolgens richtte de minister zich tegen het engjreden van de Spaansche emigranten in 0|id-Amerika. Hun machinaties geschieden on- r hetzelfde voorwendsel als alle lasterpraat en aanvallen tegen Spanje in vroegere tijden, .ïslotte besprak de minister de kwestie van de K" landen in eigen land. De Falanx, zoo zeide hij, k'rg.feft nog steeds vele vijanden. Maar de Falanx "tie jet wie haar vijanden zijn. Zij zal voor geen end|panning terugdeinzen om den strijd voor anje tot het einde toe te voeren en zij zal ook haar eigen gelederen alleen de besten daar- perufor uitkiezen. wei jhtjf Angelsaksische nieuwe ortle. t tel Artikel in de „Berliner Börsenzeitung' iet B.N.B. deelt mede: De diplomatieke me3ie- jitker van de „Berliner Börsenzéitung". constateert S. Ht de aantrekkingskracht der groote denkbeelden an de Duitsche revolutie de tegenstanders van pitschland dwingt tot tactische aanpassing bij Jtionaal socialistische begrippen en nationaal so- plistisch doel. De nieuwe onde, die verantwoorde- |ke Engelsche staatslieden, kerkelijke leiders, ar- Jidersleiders en kranten plotseling ter kennis van ft Engelsche volk en de wereld hebben gebracht, tot in laatste instantie neer op de afkondiging van in Angelsaksische wereldheerschappij. Hierin is {politiek van Churchill gelijk aan die van Roose- llt. Als bewijs voert de diplomatieke medewerker afscheidsrede van Churchill ter eere van Halifax {den commentaar van de „Times" daarop aan. ïieuw aan deze orde is alleen dat niet meer En- ana uitsluitend aandeelhouder is, doch dat de de Angelsaksische mogendheden tezamen de erderheid der aandeelen met inbegrip van de iferente aandeelen in de nieuwe wereldonderne- ag moeten bezitten. Een matelooze en schaamte- ze aanspraak op de wereldheerschappij, een thtsuniversallsme zonder grenzen en een uitda- g aan alle arnrere- groofe mogendheden. volken, sen en beschavingen. Wat het Latijnsche, bet rmaanscbe, het Slavisch genie en dat der Azia- volken aan beschaving en levensvorm heb- l voortgebracht, moet zich aar de Angelsaksi- ie levenswijze onderwemen. Angelsaksische le- lswijze be teekent natuurlijk Angelsaksisch kapi- 1 en Angelsaksisch imperialisme. )at is de nieuwe orde die Churchill voor de we- d in petto houdt. Een afgrond scheidt haar van t Duitschland onder nieuwe orde verstaat. Aan ie zijde een onbeperkt macht.suniversalïsme dat e anderen zijn vorm wil opdringen en alle ande- i aan zijn belangen dierstbaar wil maken, dat pht dat het zich overal in kan mengen, doch zijn en levensgebied tot heiliger grond kan verklaren, gisteren rog Duitschland er van beschuldigde wereld te willen veroveren en vandaag te mid- i van de puinhoopen van Londen als een Belsa- 1 van het feestmaal, opstaat en den nieuwen tijd ikondigt met een brutale aanspraak op de wereld- Srschappij, terwijl een onzichtbare hand reeds t vurige letters het „mene tekel" aan den muur ^jgjn het Britsche Huis schrijft. PBAan deze ziide het beeld van eer organisch in- meelde wereld, gebouwd op den natuurlijken sa- jnihang der verschillend*e gebieden, een orde waar fotahet beginsel van zelfbeperking tot het eigen ge- «3 en eerbiediging van het levensgebied der an- nUitten het beginsel van samenwerking met gelijke varfchten en van lotsverbondenheid den volken vrede, rakttbeid cn veiligheid waarborgt, den De Engelsche ordening is een samenzwering te- •achip de èischen. die menschen en volken de twintig- ij OM eeuw stellen. Toen Duitschland ziin nieuwe Btsgemeenschan schiep, gehoorzaamde het aan b.v.Isociale, politieke en economische gebod van den re zooals het in den vrijheidsoorlog die het thans enfert in dienst staat van de machten, die over af- ;tje Irvende levensvormen heen voor de menschheid 01-rP nieuw huis bouwen. De binnerlandsche ontwik- ag wing in Engeland en de Vereenigde Staten toont staJh dat de problemen van een tijdsgewricht, wan- kr zij riip geworden zijn. zich doen gelden zon- aanzien van volk. regime en werelddeel en ltijdgingen tot de oplossing die volks- en staatsorga- ne aanpassing bij de veranderde wereld mogelijk l^WNCEXTFATIE IX DE JAPANSCHE INDUSTRIE j^aar de Jaoansche Industriebank „Nichon Kogio -fko" vaststelt, gingen in November 19 onderne men een fusie aan. waarvan het kapitaal een J3!wrag uitmaakt van 367,4 millioen yen. Hieronder kinden zich suikerfabrieken, electrische centrales. ^nsjk°hnlende miinbouwmaatschappijen erz. „Osaka IweiAinichi" bericht, dat alle Japansche weverijen an, ér binnenkort vereenigd zullen worden. Tn het pd zullen in totaal 13 maatschapoiien voor de -J-Jielifdustrie bestaan, die tezamen over 11 mil- Ji ^Oen spoelen zullen beschikken. (Europapress). UITBREIDING VAN DE HAVEN VAN IIELSINGÖR. Het plaatsgebrek in de haven van Helsingör heeft ten-gevolge van de sterke toeneming van het goederen- en reizigersverkeer van en naar Zweden eer belangrijke uitbreiding van de haven noodza kelijk gemaakt. Ter uitvoering hiervan werden aan den Deenschen Rijksdag voorstellen gedaan om 'hier voor 3 millioen kronen ter beschikking te stellen. De handelspolitieke beteekenis van deze plarnen maken een spoedige goedkeuring waarschijnlijk, zoodat dan met den grootsten spoed aan de uitvoe ring kan worden begonnen. Men rekent er op, dat het werk drie jaar in beslag zal nemen. (Europapress). ZAKBIJBELBOND. Woensdagmiddag 15 Januari, wordt, na de Alle- dagkerk van 3 tot 3.30 uur in de Kapel der Groote Kerk te Haarlem, een samenkomst gehouden voor de de leden van den Zakbijbelbond, afdeeling Haar lem, waar ook belangstellenden vrij toegang heb ben. Er zal aldaar worden gesproken over den ar beid met en van den Bijbel fn dezen tijd, waartoe korte inleidingen worden gegeven door den voor zitter der afd. Haarlem, ds. D. J. D. du Fossé en ds. D. E. Boeke, secretaris van het Nederl. Bijbel genootschap. A. H. G. BlankensteinZetkunst. Uitg. Drukkerij Nieuw Leven N.V. Den Haag. De Iheer A. H. G. Blankenstein -heeft een boekje geschreven, waarvan typografen veel practisch nut. kunnen hebben omdat het hun smaak zal ontwikkelen en omdat het goede richtlijnen geeft voor het afleveren van goed verzorgd typogra fisch werk. Het werkje vertelt met voorbeelden en korte teksten op onderhoudende wijze hoe de zetkunst moet worden beoefend en de schrijver streeft er daarbij naar duidelijk te maken, dat van typografie zetkunst kan worden gemaakt. Hij maakt het den vakman niet gemakkelijk, hij dringt aan op grondige studie, op streven naar oorspronkelijkheid. De groote vijand van oor spronkelijkheid noemt hij de gemakzucht, want naar zijn oordeel bet eekent oorspronkelijk zijn: steeds een manier vinden om de moeilijkheden te overwinnen. Maar daarbij wijst hij er tevens met nadruk op. dat oorspronkelijkheid niet is het in de practijk brengen van de spreuk: „Niets is ons te gek". Van elke tekst is volgens den schrijver een goed werkstuk te maken, en zoolang een zet ter van één opgaaf geen tien geheel verschillende goede ontwerpen kan vervaardigen, is dit naar zijn meening een bewijs, dat de vakkennis van den zetter op dit punt nog aanvulling behoeft. Na het doorlezen van het werkje meenden wij. dat de lezing en bestudeering ervan niet alleen tot de typografen beperkt moet blijven, want dat ieder die wel eens met drukwerk of dergelijke te maken heeft er zijn voordeel mee kan doen. KALENDERS. Van de firma Gebr. Hartmann's Graficolor N.V. te Amsterdam ontvingen wij een fraaien maand- kalender, versierd met een mooi landschap var. Willem Weissenbruch, De A.V.R.O. zorgde weer voor een kalender, die een sieraad voor de huiskamer genoemd kan worden. Elke maand vraagt een mooie gekleurde plaat de aandacht. Het zijn reproducties naar schil derijen van Willem van Nieuwenhoven. van Hobo ken, Singer, Roodenburg. Vooral het Volendamsch meisje van Wilm Wouters is fraai. Zeer interessant is de kalender van de Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat, voorzien van zeer toepasselijke afbeeldingen van Nederlandsche fabrieken, vervaardigd door den Larenschen kunst schilder H. Heyenbrock. Deze industriekalender is in een oplage van 100.000 stuks kosteloos verspreid onder de leerlingen van de scholen in ons land, vooral op de middelbare- en vakscholen. Het nut tige doel van dezen kalender is, ons volk meer be kend te maken met de eigen industrie. Van vele in dustrieën wordt een aanschouwelijke voorstelling gegeven. Zoo vinden we er o.a. een van de cacao- walsafdeeling van de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem; van de glasfabriek „Leerdam": van de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Velsen, enz. De bekende Senefelder-kalender uit Amster dam is ook weer verschenen. Het is een twee- maandskalender, die een waar pronkstuk geworden is. Typografisch is hij zooals gewoonlijk uitstekend verzorgd. Elk blad bevat een fraai gekleurde repro ductie, o.a. een Balisehe tempel bij Denpasar, een Chineesche poort' in Batavia, een groantenverkoo- per op de Pasar te Buitenzorg en een Baliër in de oude Adat-dracht. Bijzonder duidelijk is de Cantecleerkalender, in twee kleuren uitgevoerd, van den heer Liepman Snoek te Haarlem, indertijd de winnaar van de prijsvraag voor het affiche van de Hamit. Van de Nederlandsche Spoorwegen ontvingen we een maandkalender, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat: de lust tot reizen wordt op gewekt, ook al is dezer dagen het verzoek afge komen, het reizen zooveel mogelijk te beperken. We zien afbeeldingen van bollenvelden, van de bloei ende vruchtboomen, van het gezellige strandleven, enz. De Handelskamer te Rotterdam liet Nettie van Wijland te Amsterdam de afbeeldingen voor een jeugd kalender ontwerpen. Deze zal menige kin derkamer opvroolijken. De uitvoering is van de Drukkerij Dico te Amsterdam. Verder verschenen mooie maandkalenders van de Levensverzekering Maatschappij „Arnhem" en van de N.V. Verzekering Maatschappij ..Sint Pe trus" te Utrecht. Tenslotte ontvingen we nog een duideiyken ka lender van de Algemeene Friesche Levensverzeke ring Mij. en de Groot-Noordhollandsche van 1845. IJshockey Hef Kennemer Lyceum behoudt den Beynesbeker. Het derde ijshockey tournooi voor Middelbare scholen, dat Zaterdagmiddag door de IJsclub van Haarlem en omstreken op de ijshockeybanen aan de Kleverlaan voor de Haarlemsche Middelbare schooljeugd werd georganiseerd, is voor de derde maal in successie een overwinning geworden voor de ploeg van het Kennemer Lyceum. Dit jaar echter heeft het Kennemer Lyceum den Beynes beker, de trophee voor het schoolijshockeytournooi. niet cadeau gekregen want eerst in der derde ver lenging kon Kees Reinalda het winnende doelpunt van de finale langs doelman Gutzwiller van de H.B.S. A scoren. In de eerste ronde kwam het Kennemer Lyceum in het veld tegen het R.K. Lyceum onder leiding van scheidsrechter R. Verwers. Direct ontwikkelde zich een uiterst snelle wedstrijd, waarin het Ken nemer Lyceum het meest in den aanval was door het stickvaste spel van Reinalda en het snel van achter oprijden van Van der Tooien, maar het R.K. Lyceum wist door stug verdedigen den stand in de eerste speelhelft blank te houden. In de tweede speelhelft was het weer de achterspeler Van der Tooien, die er met groote snelheid tusschen uit trok om langs de geheele vijandelijke ver dediging te gaan en zoo het eerste doelpunt te sco ren. De vreugde was echter van korten duur, want met een verrassend schot van Strack van 'Sehiin- del was de stand weer gelijk. Het Kennemer Ly ceum spande zich tot het uiterste in en inderdaad gelukte het Kees Reinalda om met een hard schot zijn ploeg met een magere 21 zege in de volgende ronde te brengen. Het R.K. Lyceum, dat zoo prach tig partij had gegeven,was nu uitgeschakeld, daar er volgens afvalsysteem werd gespeeld. In een af deeling van 4 en één van twee. Waarom dan niet een halve* competitie in twee poules van drie? Het tweede veld werd onder leiding van scheids rechter P. de Jongh bespeeld door de ploegen van de eerste en tweede H.B.S. B. Reeds in de eerste helft nam de eerste H.B.S. B het heft in handen en scoorden Stucker en Goeting vier doelpunten, tegen van Lohuizen van de tweede H.B.S. B slechts één Toen de tweede voorhoede van de eerste H.B.S. echter in het veld kwam, werd het spoedig 43. Stücker en zijn mannen van de eerste voorhoede kwamen echter weer op het ijs en maakten aan de onzekerheid een einde door den stand op 53 te. brengen. De beslissingswedstrijd in de eerste afdeeling tusschen het Kennemer Lyceum en de eerste H.B.S liet den H.B.S.-ers niet lang in onzekerheid. Spoe dig na het begin kon Reinalda drie fraaie doelpun ten scoren. Goeting in de H.B.S.-ploeg onder scheidde zich bijzonder, maar had te weinig steun van zijn medespelers. Met 30 zegevierden de Lyceïsten in den tweeden wedstrijd. In de tweede afdeeling begon de ploeg van het Gymnasium tegen het sterke team van de Handels school verrassend door de eerste minuut reeds een doelpunt te scoren. Het was Kamminga. die na goed werk den bal in de kooi van doelman Gutzwiller wist te werken. Hierna gaf de Handels school echter den toon aan. Vooral de geroutineerde achterspeler Wortel onderscheidde zich. De Graaff scoorde op fraaie wijze den gelijkmaker en toen Wortel in zijn eentje zijn ploeg de leiding had bezorgd, liep de score snel op. Schnitger, die met Wortel de achterplaatsen bezette, kwam prachtig los en legde den grondslag voor de volgende doel- ounten, die kwamen van den stick van Bakker, Wortel en hemzelf. Na de rust, die met 51 was ingegaan, bleef de druk od het Gymnasium doel aanhouden, maar doelman Hamburger liet zich niet meer verschalken. Het succes kwam aan den anderen kant, waar Roorda den stand op 52 wist te brengen. De ijshockeystemming kwam er pas goed in, toen de finalisten, het Kennemer en de Handelsschool tegen elkaar in het veld kwamen. Met wisselende kansen werden de ploegen door de talrijke sup porters aangemoedigd. De H.B.S.-ers bouwden hun hoop op de capaciteiten van Wortel en Schnitger, de Lyceïsten hadden hun verwachting gevestigd op den gevaarlijken schutter Reinalda. De H.B.S.-ers konden het eerst juichen voor een mooi doelpunt van den linksvoor Bakker. De vreugde was echter van korten duur, want weer maakte Reinalda, een doelpunt, waardoor de ploe gen gelijk stonden. Twee maal moest de finale verlengd worden om een beslissing te krijgen. De spanning werkte op de zenuwen van "e spelers en de supporters en de strijd werd harder en soms zelfs unfair, terwijl ook de vermoeidheid, vooral bij het Kermemer Lyceum, dat reeds drie wedstrijden had gespeeld, een woordje ging meespreken. Eerst in het begin van de derde verlenging viel eindelijk de beslissing door een verraderlijken hoogen „push" van Reinal da, waardoor de puck over den zittenden Handels school-doelman in de kooi verdween en het Ken nemer Lyceum voor de derde maal den Beynes beker won. Gymnastiek „TURNLUST". Zondagmiddag a.s. geeft de Gymnastiek Vereeniging „Turnlust" een groote propaganda-uitvoering onder lei ding van haar directeur den heer w. H. Verkes tn de Gem. Concertzaal. Het uitgebreide programma bevat 15 nummers. Handbal Nieuwe indeeling bij de Handbal sport. Besluit van de bondsliandbalcommissie. Het bestuur van de bonds handbal commissie kwam Zondag in vergadering bijeen om enkele belangrijke be sluiten te nemen, o m in overleg met districts- en afdee- lingsleiders uit. hel westen. In de eerste plaats werd besloten de competitie in het westen radicaal te wijzigen. Tot op heden was de situatie aldus, dat in Zuid- en Noord-Holland alsmede in Utrecht twee districten waren, waarvan er een een riistrictskiasse telde, alsmede diverse afdeelingen die als afzonderlijke organisaties competi ties organiseeren, somtijds dwars tegen elkander in. Een pyramide-vorm was er in de westelijke handbalcompetities niet te ontdekken. Gezien echter de groei van de handbalsport was het noodzakelijk de vereenigingen uit hun plaatselijk isole ment te halen en er Is thans besloten over te gaan tot vorming van twee westelijke districten- leder district krijgt een districtsleider, die wordt bijgestaan door een dlstricts-commissie. Deze commissie wordt gevormd uit de competitie-leiders van de diverse afdeelingen. Het westen zal gesplitst worden in district a en b. In West a zijn ondergebracht Amsterdam. Zaandam. Aalsmeer. Lynden en Utrecht, en in west b Rotterdam. Den Haag. Haarlem en eventueel Gouda. Ieder district zal drie eerste klassen tellen namelijk in west a te Amsterdam. Zaandam en Utrecht en in west b te Rotterdam. Den Haag en Haarlem. Dit geldt zoowel voor dames als heeren en ook voor lagere klassen. De kampioenen van de eerste klassen spelen via promotie wedstrijden tegen nummers laatst van de districtsklassen om een plaats in deze klasse. Deze ingrijpende centralisatie 2al reeds het volgend sei zoen worden Ingevoerd, hetgeen voor de handbalsport een belangrijke verbetering beteekent, daar nu de weste lijke competities aan beteekenis toenemen, H.V.V.en Vitesse eindigden gelijk doch het doelge- middelde was beslissend De strijd om den nationalen voetbaltitel wordt tegenwoordig aan het einde eer competitie door de kampioensclubs der vijf districten uitgevochten en hoewel in vele seizoenen de vertegenwoordigers van het Westen zich de sterksten hebben getoond, is de hoogste eer toch ook meermalen aar de „provin ciale" vereenigingen ten deel gevallen. P.S.V. en Willem II in Zuid, Be Quick in Noord', Go-Ahead, Enschedé en Heracles in Oost hebben in den loop der jaren de gouden medaille veroverd en men kan dus gee» szins beweren, dat de superioriteit van het Westelijk voetbal een vaststaand feit is. Vroeger was dit anders, want tot en met 1912 werd !de titel alleen maar tusschen de kampioenen van Oost en West verspeeld. Sparta of H.V.V. en een enkele keer H.B.S. had dan niet de minste moeite om haar meerderheid te bewijzen; het ver schil in speels terk-te tusschen deze twee districten was meestal zoo groot, dat menige Westelijke twee de klasser tegen de clubs uit de hoogste Oostelijke afdeeling was opgewassen. Slechts twee uitzonde, ringen bevestigden dezen regel: in 1908 speelden U. D. (Deventer) en Quick (Haag) beide beslis singswedstrijden gelijk, alvorens de Hagenaars er op onzijd'ig terrein in slaagden om den titel in de wacht te sleepen en in 1913 kon Sparta niet dan na de grootste moeite twee keer met 21 van Vi tesse winEen. In die dagen werd „het Oosten" fei telijk niet voor „vol" aangezien en wanneer het Bonds-bestuurslid Chr. Engelberts niet stceos voor de belangen der provincie op de bres had gestaan, zou de ontwikkeling van het voetbalspel in dat deel vair ons land nimmer zulk een snelle vlucht heb ben genomen. Langen tijd beschouwde men in Westelijke kringen de kampioensmatches tegen den Oostelijken vertegenwoordiger als een noodzakelijk kwaad en nog ir 1913 werd de strijd tusschen Vi tesse en Sparta te Arnhem door een stadgenoot van de Rotterdammers, scheidsrechter Meerum Terwogt, geleid. Intusschen werd de indeeling der districten ge reorganiseerd. Wilhelmina (Den Bosdh). 't Zesde (Breda) en de cadettenclub Velocitas werden met andere vereenigirgen m een Zuidelijke sectie te zamen gebracht en het resultaat was, dat in 1914 voor het eerst ook het Zuidelijk district in een crïe- hoekstournooi aan den strijd om het kampioen schap van Nederland mocht deelnemen. Het Til- burgsche Willem II zou trachten om zich de gelijk-* waardige van Vitesse en H.V.V. te tooner. Zelden is de competitie om den titel spannender verloopen dan in dat jaar en het merkwaardige is. dat ofschoon de Tilburgenaars alle vier de wedstrij den verloren, zij toch den doorslag gaven in de be stemming van het kampioenschap. Het, is daarom de moetie waard, de bijzonderheden van dezen strijd nog eens naar voren te brengen. Zoowel H.V.V. met de Kesslers, Feith, de Serrière, Van Leyden en La Ghapelle als Vitesse met Göbel, de gebroeders Van Laar, Costermans en Te Groen, be schikte over een sterk elftal, terwijl Willem II er varing te kort kwam, doch dit door enthousiasme trachtte te vergoeden. De Hagenaars begonnen met een 51 overwin ning in Tilburg, maar uit Arnhem kwamen zij van een koude kermis thuis, want tot verbazing var de geheele voetbalwereld bleef Vitesse na een uitste kenden wedstrijd met niet minder dan 41 in de meerderheid, een resultaat, dat voor H.V.V. nog geflatteerd was. Een week later herstelden Feith en zijn marren zich door op eigen terrein Willem II met 80 te vermorzelen en toen was het de beurt aan de Arnhemmers om een bezoek.aan Til burg te brengen. Tot een minuut voor het einde leidden de bezoekers'met 30, doch met vrijwel den laatsten tran van der wedstrijd wist de thuis club de eer te redden. Dat doelpunt besliste het kampioenschap, zooals eerst eenge weken later uit het hier volgende zou blijken. Willem II kwam naar Arnhem, doch in Dlaats van aldaar de verwachte zware nederlaag te incasseeren, hieldai de rood-wit-blauwen den stand tot kort voor het einde puntloos gelijk. Naarmate de tijd verstreek werden de Vitessè-snelers steeds zenuwachtiger, doch niets wilde gelukken, totdat eindelijk een strafschop het eenige doelpunt en daar mede een benauwde overwinning bracht. De Oostelijken hadden dus dr:e matches ge speeld en gewonnen met de totaalcijfers 82: H V. V. had uit evenveel wedstrijden vier punten met 14 goals vóór en 5 tegen. Daar. zooals wij reeds schreven, in dien tijd „het Westen" in den Bond de lakens uitdeelde, werd toen plotse! rg besloten, dat. •ndien Vitesse en H.V.V. met geliik aantal punten eindigden, de doelcüfers den landskampioen zouden aanwijzen. Men soeculeerde er immers oo. dat. gezien de resultater, die beide clubs tegen Willem II hadden behaald, de Hagenaars in den beslissenden wed strijd op eigen veld den Arnhemmers de baas zou den blijven, in welk geval hun doelgemiddelde den doorslag in hun voordeel zou geven. Met een 10 overwinning zou óit resultaat reeds zijn bereikt, want dan zou H.V.V. 15 tegen 5 en Vitesse 8 tegen 3 goals noteeren en dit zou. zooals men ziet, voor de „Groote Haagsche" voldoende zijn. De strijd trok, naar kon worden verwacht zeer veel publiek, doch het verloop was eenigszins an ders dan men zich had voorgesteld. Want er was ongeveer een half uur gespeeld, toen doelman La Chapelle een voorzet van rechts liet glippen en de veteraan Keppel Hesselink, cie voor "deze bijzon dere gelegenheid nog eens de voetbalschoenen had aangetrokken en de middenvoorplaats bezette, den bal in het net schoot. Vitesse had met 10 de lei— di g en behield dien voorsprong tot aan de rust. Na de hervatting begingen de bezoekers de fout, zich van stonde af aan op verdedigen toe te leggen, zoodat de thuisclub steeds sterker in het offensief kon komen. Göbel verdedigde zijn doel echter weer op fenomenale wijze en hij stopte de onmogelijkste ballen, totdat Kurtze hem na 25 minuten op for tuinlijke wijze wist te passecren. Daarop werden de aanvallen van H.V.V. nog feller, maar Göbel en zijn backs hielden stand. Nog vijf minuten, nog vier, nog drieen juist, toen de naast ons zittende Manmus Fr an eken had gezegd: „Vitesse redt het nu wel, ze zijn kampioen", gaf Kuntze van den vleugel af een hoogen, misluk ten voorzet. De bal „hing" in de lucht; Göbel meen, de, dat het leder achter zou gaan, maar het sprong van den bovenkant der lat in het veld terug en de toestormende Serrière scoorde de winnende goal. Pandemonium brak los; de H.V.V.-supporters ren den het veld in en tilden hur spelers op de schou ders, zoodat scheidsrechter Meerum Terwogt den strijd even moest staken en rustig op den bal ging zitten, tot het enthousiasme eenigermate was be daard. In de resteerende minuten trapte Tonny Kessler de»- bal herhaaldelijk vèr uit het veld, aldus tijd winnend, zoodat Vitesse geen kans meer kreeg tot een doeltreffenden aanval te komen. En zoo had H.V.V. het kampioenschap van Nederland veroverd, dank zij twee los van elkaar staande factoren; ten eerste als gevolg van een der zeldzame fouten, die keeper Göbel in zijn voetballoopbaan zou maken, maar bovenal door het eenige doelpunt van Willem II tegen Vitesse, waardoor het doelgemiddelde der Arnhemmers juist een fractie rrvrder gunstig was dan dat der Hagenaars, want in pui ten-aantal eindigden beide clubs gelijk. R.K. ARBEIDERSONTWIKKELING. Het R.K. Comité voor Arbeidersontwikkeling te Haarlem organiseert op 26 Januari een socialen ondag voor de leden der afdeeling Haarlem van den R.K. Volksbond in de parochieën St. Liduina aan den Rijksstraatweg, de Kathedrale kerk St. Bavo en in de R.K. kerk aan de Amsterdamstraat. Des morgens wordt de tweede H. Mis opgedragen tot ntentie van „een rechtvaardigen en blijvenden vrede", 's Middags is er een vergadering in het gebouw St. Bavo met medewerking van den R.K. Zangvereeniging „St; Caecilia". De zeereei-w. heer Dr. A. A. Olierook uit Amsterdam, adviseur van den R.K. Volksbond in het Bisdom Haarlem zal spreken over het onderwerp: „Ook de in rampen gedompelde werld wordt door Gods Voorzienigheid bewaard en bestuurd". In een bestuursraadvergadering op Woensdag 12 Februari wordt door den heer Steinmetz het onder werp „Nationale aaneensluiting en nationale samen werking" ingeleid. Donderdag 6 Maart wordt in een ledenvergadering het ontwerp „Het gemeenschapsoffer" behandeld. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De vergadering van het departement Haarlem der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarin een filmvoorstelling gegeven zal worden van „Kleur en( glorie der Tropen", zal niet a.s Donder dagmiddag, maar 's avonds worden gehouden. GESLAAGD. De heer C. Gagel te Haarlem slaagde voor het Mercurius-diploma Nederlandsche Handelscorres pondentie. GEVONDEN DIEREN EN VOORWEflPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smcdcstraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie Smedestraat, bus m L: broche; 2 portemopnaies m. L; Wcljers. Sta ringstraat 1, bril; v. d. Akker. PUntorenstraai 7; school- étul; de Cru, Uranusstraat 45. horloge; Asyl. Ridderstraat 11. 2 honden; Durger, Vooruitgangstraat 56. kinderhand- schoenen; v. d. Veldt. Wald. Pyrmontstraat 66. dames- handschoenen; Scheellngs. Reitzstraat 9. hondje; v. Drie!, Dr. Schaepmanstraat Hl. dameshandschoenen; Veldkamp, v. Dortstraat 90. katje: Planting. Corn v. Noordestraat tl, autolantaarn; de Cru. Uranusstraat 45; zakmes: Sllvls, Olmenstraat 68, muts; JacobiJnestraat 22. portemonnaie m. L; Boerma. Garenkokerskade 2: portemonnaie m. L; Heidenretch, Sophiastraat 29 zw portemonnaie m. I.; Meijer. Ted. v. Berkhoutstraat 114 rd pantoffels: Jansma, Gasthuislaan 170, portemonnaie m. I Lnvendag. Klopper- singel 93, portemonanie m. 1. Roode, Pijlslaan 122, regen pijpen; v. Dijk p.a. Scheffer. Joh. v Vlietstrnat 75, rijwiel plaatje; Koning, Nauwe Geldeloozepad 40, rijwielplaatle; v. Altena. Soutmanstraat 4, schaatsen; Ros. Pres. Steljn- straat 92. steunzolen: Hop. Spaanschevnartstraat 36. rij— wieltaschje m I v. Nleuwmeijer. 2e Zuldpolderstraat 35, pijp: v. d. Wateren, Spaarnhovenstraat 54. aetetasch m. 1.; Schipper. Atjehstraat 67, vulpen; de Mooy, Arohipelxtraat Booms, Spaarnoogstraat 23. wantjes. Oproep tot een Alg. Vergad. van Aandeelhouders in de N.V Drukkerij v.h. de Erven Loosjes. :e Hm od Miandag 20 Ja nuari 1941 om 2.30 uur ten kan tore der vennootschap te Haar lem, Ged. Oude Gracht 88. waar vanaf heden de punten van be handeling ter inzage liggen en de aandeelen uiterlijk 17 Jan a.s. moeten worden gedeponeerd w-oor Centrale Verwarming, Ilaaro cn Kachel, vanaf 314 cent per kg Ook aanmaakhout verkrijgbaar. Houtzagerij enHouthandel Transvaalstraat 5. Telef. 20549. -> Na 7 uur 26998 KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. vragen EENIGE NETTE LEERLINGEN (Meisjes) leeft. 1416 jaar. Aanmelden: Zijlweg 142, van 46 uur. NETTE MEISJES GEVRAAGD voor Mangel en Strijkzaal. Wasscherij BOSCH EN VAART, Brouwersvaart 24. NET MEISJE voor direct gevraagd, bij „Chemisch bedrijf Holland" minastraat, 35, Haarlem. Aanmelden tot 4.30 uur. AANKOMENDE MEISJES GEVRAAGD. STOOMWASSCHERIJ „EDELWEISS", Zuider Buiten Spaarne 30. Voor Pers-, Mangel- of Natwasch Voor Chem. Reiniging van Heeren- of Dameskleeding Stoomwasscherij Regentesselaan 40, Haarlem. Tel. 13466. TE KOOP GEVRAAGD alle soorten Meubelen, Koper werk, Kristal, Goud, Zilver enz O VERBEEK, Jansweg 59, Haarl. Telcf. 13256, Nu het LIJNOLIE rantsoen ge halveerd is brengt „FTALOMIX" uitkomst. Geen Ersatz, doch een hoogwaardig product van: QRONINQEM Ged. Oudegracht 95. TeL 16507, JLLYKLEM

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3