Oorzaken van faillissementen onderzocht MENTHO uhJM R d EX tkOUUHqf Bonnen die thans geldig zijn: 5M „Carnaval de Venise" LEDENCONCERT. MAANDAG 13 JANUARI 1941' HA A RU EM'S DAG BE A B Meestal gebrek aan beheers kwaliteiten Toestand der boekhouding zeer vaak uiterst ongunstig Onjuiste financiering leidde ook dikwijls tot mislukking Cijfers over middenstandsfaillissementen in 1939 FAILLISSEMENT, de aanduiding voor den afloop van een strijd, welke met een ne derlaag is geëindigd. Arbeid, moeite, zorg van weken, maanden en jaren zijn ver- geefsch geweest, ze hebben niet 'n onafhankelijk bestaan kunnen waarborgen. Faillissementen beteekenen verlies voor alle erbij betrokken par tijen en het is om die reden begrijpelijk dat een gefundeerd onderzoek is ingesteld naar de oorza ken, die tot zulk een mislukking leiden. Het wegnemen van de oorzaken kan daling van het aantal faillissementen tengevolge hebben, het geen winst voor de maatschappij moet zijn. Met het onderzoekingswerk heeft zich het Econo misch Instituut voor den middenstand belast, dat enkele jaren geleden een proefonderzoek 'heeft ingesteld. De toen verkregen resultaten waren van dien aard, dat de leiding van het Instituut het gewenscht achtte een tweede onderzoek in te stellen en dan op grooter schaal dan de eerste maal bij de proef het geval was. Het is begrijpelijk, dat het Instituut zich bij zijn arbeid op dit terrein tot den handeldrijven- den en industrieelen middenstand bepaald heeft, omdat het krachtens zijn doelstelling een insti tuut voor den middenstand is. Het heeft zich voor het verkrijgen van gegevens gewend tot de cura toren in de in 1939 uitgesproken faillissementen van middenstandsbedrijven. De medewerking dezer curatoren heeft het Instituut in zijn rapport zeer bevredigend genoemd en dank zij die mede werking ontving het de noodige mededeelingen inzake den omvang en het verloop der faillisse menten en, wat in feite haast nog belangrijker was, ook inzake de antecedenten van den gefail leerde en den toestand van diens bedrijf. Want juist de gegevens over deze beide laatstgenoemde kwesties onthulden veel van wat tot het misluk ken van deze zakenmenschen had geleid. Uit het proefonderzoek was immers reeds ge bleken, dat, indien bij een faillissement van schuld aan dit failliet gaan kan worden gespro ken, de schuld vaker bij den mensch dan bij de omstandigheden moest worden gezocht. En deze opvatting is nu door de gegevens van 720 gefail leerde middenstandsbedrijven uit het geheele land bevestigd. HOOFDOORZAKEN. Het is natuurlijk practisch niet te doen een oorzaak voor een déconfiture aan te wijzen, Vrij- wel steeds zullen een heele reeks factoren hebben medegewerkt aan zulk een mislukking. Het is echter wel mogelijk de oorzaken in enkele groote groepen samen te vatten en deze zijn volgens het rapport van het Instiuut, naar volgorde van be langrijkheid: 1. Onvoldoende beheerkwaliteiten; 2. Onjuiste financiering; 3. Conjunctuurinvloeden. ONVOLDOENDE BEHEER- KWALITEITEN. Uit de antwoorden van de curatoren op de door het Instituut verstrekte vragenlijsten is geble ken, dat reeds van den aanvang af ongeveer een derde deel der gefailleerde bedrijven m moei lijkheden verkeerde. Sommige ondernemers had den, alvorens in zaken te gaan, een beroep uit geoefend dat in geen enkel verband stond met de zaak, welke zij waren begonnen. Bij ruim 75 pet. der gevallen was de wijze waarop de boeken wer den bijgehouden totaal onvoldoende. En veelal misten de betrokken ondernemers nog naar het oordeel der curatoren alle vereischten om als zelfstandig ondernemer op te treden. Deze feiten moeten tot de conclusie leiden, dat het zulken zakenmenschen bijkans onmogelijk moet zijn het hoofd boven water te houden, zelfs als zij wind en stroom zouden meehebben. Elke ondernemer moet een leidraad hebben voor zijn, bedrijfsbeheer en hij moet die vinden in zijn boe ken. Wannneer die hem geen uitsluitsel verschaf fen, mist hij zijn belangrijksten leidsman. Hij zal dan moeten gaan gissen, en een groote kans loo- pen daarbij het doel te missen. Dat dit ook dezen gafailleerden al spoedig is overkomen, wier boeken niet in orde waren, is eveneens door het onderzoek duidelijk aan het licht getreden, want in ruim 56 pet. der gerappor teerde gevallen was de bestaansduur der onder nemingen korter dan 5 jaar. ONJUISTE FINANCIERING EN CONJUNCTUURINVLOEDEN. Vele malen is als oorzaak van het failliet gaan genoemd onjuiste financiering. In het jaar 1939 zijn tengevolge van de ongunstige conjunctuur de resultaten van vele bedrijven teruggeloopen en dit heeft natuurlijk zijn invloed niet gemist, op die ondernemingen, waar de financiering niet in orde was. Slechts sporadisch is melding gemaakt van concurrentie van het grootbedrijf of van ingrij pen van de overheid. Merkwaardig is, dat het aantal deconfituies afneemt naarmate de gemeenten kleiner worden. In het rapport heeft men de gemeenten in vijf groepen verdeeld. Het aantal faillissementen was in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 277, of 1.21 per 10.000 inwoners. In gemeenten Organisatie van de Japansche petroleumindustrie. Het ministerie van Economische Zaken te Tokio heeft een wet voorbereid die voorziet in de oprichting van een toporganisatie voor de ge heele Japansche petroleum-industrie, waardoor deze onder staatscontrole komt._ De nieuwe maatschappij, die de rol van contröle-orgaan zal spelen, is reeds in oprichting. De centralisatie van de Japansche petroleum industrie is van het grootste belang, daar de zwevende onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië de petroleumkwestie in het middelpunt van de belangstelling hebben gebracht. Ned.-Indië levert 7 millioen vaten petroleum aan Japan. Hoewel nog geen regeling tusschen de regee ringen van Japan en Nederlandsch-Indië met betrekking tot de petroleumleveranties kon worden getroffen wordt bekend, daar particulie re onderhandelingen tusschen het Misui-con- cein en verschillende oliemaatschappijen in Ned.-Indië hebben geleid tot het sluiten van een overeenkomst, volgens welke in het eerste half jaar van 1941 7 millioen vaten petroleum aan Japan zullen worden geleverd. (Europapress.) met minder dan 100.000 maar meer dan 50.000 inwoners was het aantal faillissementen 118, of 1.28 per 10.000 inwoners. In de groep „gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners" bedroeg het aan tal faillissementen 78 of 0.80 per 10.000 inwoners, in de groep „gemeenten met 5000 tot 20,000 in woners" waren deze cijfers 162 en 0.62 en in de groep „gemeenten met minder dan 5000 inwo ners" resp. 85 en 0.47. De meeste faillissementen kwamen voor in de groenten en fruitbranche, 2.98 per 1000 vestigin gen, de minste bij de winkels in kruidenierswa ren, lil. 0.71 per 1000 vestigingen. De frequentie der faillissementen bedroeg bij de groep Handel 2.13, bij Nijverheid 1.81 en bij Verkeer 1.24 per 1000 ondernemingen. Naast de drie hier voor genoemde hoofd groepen van oorzaken zijn er nog tientallen an dere factoren die een rol hebben gespeeld in het mislukkingsproces. In het rapport wordt gewezen op het groote belang van een evenwichtig huwe lijks- en gezinsleven en een regelmatige levens wijze voor den goeden gang van zaken in het kleinbedrijf. Karakterfouten hebben in sommige gevallen een rol gespeeld, ziekte, invaliditeit enz., maar bestudeering van al deze oorzaken kan tot geen andere conclusie leiden dan dat in vrijwel alle gevallen de grondoorzaak van het mislukken gezocht moest worden bij den ondernemer zelf: Onvoldoende algemeen beleid, te weinig handels kennis, gemis aan die hoedanigheden die een man tot zakenman maken. Haagsclie trams mochten Zaterdag reeds later rijden. De Haagsche trams en bussen mochten Za terdagavond reeds later rijden. PERSONALIA Bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. en T. is met ingang van 16 Februari 1941 als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Den Burg (Texel) aangewezen de commies bij den P. T. T.-dienst de heer Jacob de Jong. thans beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoon kantoor te Bloemendaal, COMMISSARIS WALRAVEN GAAT NIET NAAR DEN HAAG. De heer C. C. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar, heeft besloten, in verband met zijn ge zondheidstoestand, de functie van commissaris van politie, waarnemend hoofdcommissaris te 's-Gra- venhage, niet te aanvaarden, aldus meldt de Alk- maarsehe Crt. De heer Walraven heeft inmiddels ziekenverlof aangevraagd. Grafische arbeiders naar Duilschland. Vakbonden bij tewerkstelling ingeschakeld. In het „Grafisch Weekblad" deelt het hoofdbe stuur van den Alg. Ned. Typografenbond mede, dat het in samenwerking met de besturen der beide andere grafische arbeidersvakbonden en in over leg met het Centraal Bureau voor de grafische be drijven, heeft gemeend, zijn medewerking te moe ten toezeggen aan een regeling, die beoogt te voor zien in de behoefte aan vakarbeiders die momenteel blijkbaar ook in het grafische bedrijf in Duitschland bestaat. Dit om zooveel mogelijk te voorkomen dat de werklooze leden genoodzaakt worden voor hen ongeschikte arbeid in het buitenland te aanvaar den. De zich vrijwillig voor eventueele uitzending beschikbaar stellende arbeidskrachten worden door het Rijksbureau voor de Grafische ndustrie verdeeld over de ondernemingen, die via de officieele Duit- sche instanties een aanvraag om werkkrachten bij dit bureau hebben ingediend. Daarbij zal er, met het oog op familiebezoek, zooveel mogelijk naar ge streefd worden gehuwde arbeiders in de het dichtst bij Nederland gelegen plaatsen te werk te stel len. Voor de belooning gelden uiteraard de momenteel in Duitschland van kracht zijnde bepalingen, die gerekend naar de huidige muntpariteit, als regel nog iets gunstiger zijn dan de loonen hier te lande. De reiskosten naar de plaats, waar men te werk ge steld zal worden, zijn voor rekening van den werk gever. Voorts heeft het Centraal Bureau aan deze uit zendingsregeling nog de navolgende voorwaarden verbonden: a. als het werk, waarvoor de arbeiders werden aangenomen, is afgeloopen en er geen andere pas sende arbeid binnen het grafische bedrijf voor hen beschikbaar is, zijn de arbeiders vrij op kosten van den werkgever terug te keeren; b. de arbeider is eveneens vrij op kosten van den werkgever terug te keeren, indien bijzondere omstandigheden zulks naar het oordeel van het Centraal Bureau rechtvaardigen; c. de arbeiders blijven contribueerend lid van de organisatie in Nederland, waarvan zij deel uit maken. Zij behoeven dus niet lid te worden van het Duitsche Arbeidsfront. Diefstallen van graan opgehelderd. Zaandammer aangehouden. Regelmatig worden er partijen buiten- landsch graan gestolen uit lichters die in het Noordzeekanaal liggen. De politie van Purmer- end kreeg van een van deze diefstallen de lucht. Het ingestelde onderzoek gaf haar een spoor in handen, dat naar de Zaanstreek voerde. Thans heeft de aanhouding plaats gehad van den Zaandammer Z„ die vermoedelijk de dader is. In Assendelft werden achttien zakken graan in beslag genomen die bij een werklooze op zol der lagen opgeslagen, zonder dat de man er gens van af wist. Het onderzoek wordt voort gezet. W - het veilige middel tegen elke verkoudheid fl If 60 cent per potje bij Apothekers en Drogisten B (Adv. Ingez. Med.) BON 22 Geldig van 6 t.m. 19 Jan. BON 23 Geldig van 13 t.m. 26 Jan. 2000 gr. brood of 2000 gr. roggebrood. BON 86 Algem. Distributie- boekje v. 21 Dec. tm. 17 Jan. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 14 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 6 t.m. 19 Jan. 100 gr. rund-, kalfs- of v,arkensvleesch of ongesmolten vet of een rant- soen vleeschwaren. BON 14 worst of vleesch waren" Geldig van 6 t.m. 19 Jan. 75150 gr. vleesch waren. BOTER EN VETTEN BON 24 Boterkaart. Geldig van 4 t.m. 17 Jan. 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr vet. BON 25 Boterkaart. Geldig van 11 t.m. 24 Jan. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BON 24 Vetkaart. Geldig van 4 t.m. 17 Jan. 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr vet. BON 25 Vetkaart. Geldig van 11 t.m. 24 Jan. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. De aflevering der slaolie is toegestaan t.m. 31 Januari. Vet in verpakking van 250 gram dat op 22 Nov. 1.1. reeds voorradig was. mag op bon 23 en 24 verkocht wor den in deze verpakking. KAAS BONS 47, 48, 60 en 61 Algem. Distributieboekje elk 100 gram kaas. Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. MEEl EN GRUTTERSWAREN BON 108 Algem. Distributie boekje. T.m. 24 Jan. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel of rijst gries. BON 57 Algem. Distributie- boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 44 Algem. Distributie- boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. gort of gortemeel of grutten BON 51 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 87 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder of pudding- smispoeder. BON 3 van de Bloemkaart. Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. 35 gr. tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitemeel. EIEREN BON 33 Geldig van 6 t.m. 19 Jan. BON 111 Geldig van 13 t.m. 26 Jan. 1 el KOEK EN GEBAK BON 22 (Broodkaart) Geldig van 6 t.m. 19 Jan. BON 23 (Broodkaart) Geldig van 13 t.m. 26 Jan. BON 3 van de Bloemkaart Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. 1 rantsoen gebak. I rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korst- gebak 500 gr., klein korstge- gebak, 400 gram). KOFFIE EN THEE BON 18 Algem Distributie- boekje van 21 Dec. t.m. 31 Januari 250 gram koffie of 75 gram thee. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- erême of 1 pot scheerzeep ZEEP BON 113 T.m. 31 Jan. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr zeep poeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen o1 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 08, 09. 10- Bonkaart distributie haarden en kachels. 1 eenheid. BONS 15 t.m. 24. Bonkaart distibutie centrale verwar ming. 1 eenheid Geldig t.m. 31 Januari. Bons, gemerkt Brandstof fen, één eenheid 3e periode l eenheid. Bons gemerkt Cokes één eenheid derde periode: 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Jan. BONS 08, 09. 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen tuil dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). HONDENBROOD BON 10 T.m. 31 Jan. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 10 Tm. 31 Jan. 1>/ï kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 30 Dec tm. 23 Febr 2 L ZEGEL PERIODE C Geldig van 16 Dec t.m 19 Jan 2 L IN/T IN UITERE HET TOONEEL LUDAMUS. Feesfvoorstelling Onze Stadsschouwburg was Zondagavond stamp vol bij de feestvoorstelling, die dc R.K. Vereeniging „Ludamus" gaf ter viering van haar tweede lustrum. De heer Gé Hurkmans sprak in zijn openingwoord zijn vreugde er over uit, dat het publiek in zoo grooten getale was opgekomen, bracht hulde aan Kapelaan Figelet, die het initiatief voor de oprich ting van deze tooneelvereeniging had genomen en er al die jaren de geestelijke leider van is ge weest, aan den heer Bernard Schoonebeek, die 8 jaar lang zijn krachten aan Ludamus had gegeven, aan de dames Lies Schoonebeek en Dora van dei- Linden die van het begin af werkend lid waren van deze club en aan Kees Spïerings, den schrijver van 't dezen avond te spelen stuk „Carnaval de Vensie" en hij sprak tenslotte den wensch uit, dat Ludamus ook verder moch bloeien en groeien. Het duurde nog al lang, voordat het doek opging, maar dc ver rassing was daarna des te grooter, toen het decor, dat de heer Jan Kraakman voor dit „spel vol list en liefde" had geschilderd, zichtbaar werd. Zelden of misschien nooit zagen wij bij een dilet tantenvoorstelling een zoo stijlvol, artistiek en joyeus "decor als dit interenr van een Venetiaansch patriciërshuis, met z'n mïddeleeuwsche schilderingen zijn trap en galerijen en zijn glazen in lood. Het spontane applaus, dat uit de zaal opklonk, was dan ook volkomen verdiend Wij waren dus in Venetië en nog wel op een carnavalsavond, in den tijd, toen er nog romantiek in de wereld was. „Spel vol list en liefde", heeft de heer Spierings dit stuk genoemd, dat hij voor de studenten te Nijmegen heeft geschreven. Venetië, daar verwachten wij romantische geschiedenissen, zooals deze zich afspelen in dit Carnaval de Venise. Wij verwonderen ons niet, dat er edellieden naar binnen dringen, om er hun geliefden te ontmoeten, ook niet, dat Mariëtta de schoone dochter van Signor Antonio Bianchi den verkeerde in de armen valt wie ziet dat bij kaars licht en bij gemaskerden? Clementie, de edel moedige zuster Mariëtta het offer brengt dezen onbekenden heer haar minnaar te noemen, wanneer de werkelijke geliefde als nummer twee te voor schijn komt. Wij genieten van het duel tusschen de twee edellieden en verwonderden ons alleen, dat 'zij zulke slechte degenschermers zijn en aldoor in de lucht prikken, inplaats van elkander één keer te treffen Deze romantiek vonden wij voor Venetië heel gewoon. Maar niet gewoon was het, dat de twee heeren in groote kisten kropen, eerst om zich voor elkander en later om zich voor Signor Bianchi te ver bergen. Dit bracht in de vertooning een komisch, min of meer kluchtig element, dat herinnerde aan „Pierlala in de kist". Deze edelen in Venetie blijken gemoedelijke lie den, ook al trekken zij spoedig den degen. Signor Antonio Bianchi neemt het zijn dochters niet kwa lijk, dat zij vreemde heeren ontvangen, dank zij de voorspraak van de wereldwijze Signora Amelita Bonovolo. I-Iet wordt echter precair, wanneer een der edellieden bij het slaan van 12 uur weigert zich te demasceeren. Dat is een beleediging voor het huis van Bianchi. Maar alles schikt zich ten goede op dezen Carnavalsavond. Kwam de vreemde in dringer niet om zijn eer t,e redden, die was ge schonden door een onrechtvaardig vonnis over zijn vader 30 jaar geleden geveld? De liefde overwint alleen in Venetië alles. Enrico Castudi of zooals hij in waarheid heet Giuseppo Waganti, hoeveel mooier klinken deze namen als Kees Pronk of Klaas Veldstra wordt in zijn eer hersteld en Clemente, die als een ware Venetiaansche op het eerste gezicht den gemaskerde lief kreeg mag aan het slot haar Giuseppo in de armen val len. zooals de schoonc Marietta het Umberto doet en Signor Bianchi Signora Bonovolo-. En zoo ein digt dit spel met drie gelukkige paren, zooals het op een carnaval behoort. Men zou uit dit résumé misschien opmaken dat er heel veel in dit stuk gebeurt, maar dat is nu juist niet het geval: De handeling loopt zeer traag vooral in I en als die twee kisten er niet wa ren geweest, vrees ik zelfs dat wij ons op dit Car naval de Venise wat veiweeld zouden hebben. Maar in III werden wij schadeloos gesteld en kregen wij bij de oplossing van het geheim van den gemas kerde alle romantiek ineens. De actes waven kort. maar nog beter zou het zijn geweest, wanneer dit gegeven in één bedrijf was verwerkt geworden. Wij zijn romantiek op het tooneel min of meer ontwend en ook sommige spelers bleken er wat vreemd tegenover te staan. Niet allen. Zoo had de heer Guus Boersma wel het romantische gebaar en ook zijn welluidende, volle stem leende zich goed voor de rol van den gemaskerden Giuseppo Waganti Dora van der Linden wist eveneens den juisten toon te treffen ook zij heeft een mooie spreek stem en Lies Schoonebeek vermocht herhaalde lijk romantisch te spelen. De anderen hadden er meer moeite mee, al was Nell van Bruggen dan ook een lieve, charmante Marietta. Maar de heeren Hurkmans en Kraakman misten als Signor Bianchi en Umberto Perrossi de zwier van Venetiaansche patriciërs uit den romantischen tijd. Toch heeft de regisseur de heer Kraakman verdienstelijk werk geleverd. Zoo was het samenspel van de be dienden in hun uitgelaten vroolijkheid in I aanste kelijk en ook was het duel met den angst dei- twee meisjes een aardig tafereel. In III hokte het nu en dan in het begin, maar later werd het beter en aan het slot konden wij ook van de op voering zeggen: eind goed al goed. Ludamus had van de aankleeding zeer veel werk gemaakt. Niet alle costuums notworpen door me vrouw Tia Worm-Wiegman vonden wij even fraai zoo kon ik den Romeo niet bewonderen maar Marietta en Clemente waren charmante per soontjes ook in hun SVenetiaansche gewaden. De volle zaal heeft aan 't slot de spelenden har telijk gehuldigd met warm en langdurig applaus. J. B. SCHUIL. Haarlemsche Orkestvereeniging. Evenals 'het volksconcert van den vorigen Zon dag ibegon het ledenconcert van 12 Januari met een door een landgenoot gecomponeerde Sym phonic. Maar in tegenstelling met die van Jan van Gilse heeft Koeberg's 3de Symphonic een duidelijk uitgesproken en in de toelichting afge drukt programma, dat on-ze verbeelding naar Zwitserland voert. lik 'kan na een eerste auditie nog niet zeggen dat Koeberg's muziek zui'ks in ge lijke mate vermag. Eer schijnt die muziek een min of meer cosmopolitisch karakter te hebben. De invloed van Tsohaïkowsky zelf in zijn muziek minstens evenveel cosmopoliet als Rus is niet vreemd aan het een en ander, dat ons in het eerste hoofddeel treft. De „landelijke hruilofts- rit" het derde hoofddeel wekt sterke herinne ringen aan een Romeinsch carnaval, het alter natief aan een Tschechische polka. Koraalmuziek van plechtige bazuinklanken vinden we in Bruck ner's Symphonieën ook; onweeren doet het in de meeste streken van de wereld op ongeveer de zelfde wijze en van .de „bloemkens, bellekens en vlinders" der Alpenweide heb ik in de muziek Hel was een moeilijk karwei den grooten ver wagen, die dezer dagen van de Handelskai Den Bosch te water reed, weer op het dro; brengen. (Foto Het Zuide niets kunnen vernemen. Met deze enkele voor den meen ik te kunnen volstaan om aan te to dat Koeberg's symphonische verklanking var gestelde programma niet zeer overtuigend se' Wel echter sprak uit menige bladzijde der vangrijke partituur de warm voelende ami, die bovendien zijn thematisch materiaal we kneden en te verwerken. Toch is dit laatst? niet voldoende om een goede Symphonie te poneeren: er moet ook in groote lijnen gebc er moet gezeefd en geschift worden. In deze phonie scheen dit te weinig gedaan te zijl' duurde te lang. ondanks dat er, naar mij meegedeeld, bekortingen in waren aangebr en de structuur was even weinig duidelijk al die van Bruckner's Symphonieën. Het orkest echter een veelszins dankbare taak aan dit en hoezeer de componist Marinus Adam's voi reïding en vertolking' op prijs stelde bleek d lijk toen hij, door den bijval op het podiun roepen, den dirigent zijn dank betuigde. Na de pauze kwamen we in welbekende ren. De violist Wim Noske speelde met ht leest. Max Bruch's Eerste Vioolconcert, een daardwerk van het vioolrepertoire, dat we eenigen tijd geleden van een jongen Am damsehen violist hoorden. Noske speelde imponeerend of meeslepend, daartegen delicaat en gaaf. In het Adagio had ik grooter toonontwikkeling, in de Finale struisc.her, moediger tempo en meer stuwki gehoord, al zou dan de zorgvuldigheid eens een oogenblik te loor gegaan zijn. Doch waardeerde Noske's keurig en fijngevoelig en riep hem meer dan eens terug. In de Tannhauser-Ouverture vond Ma: Adam gelegenheid tot expansie van de s kracht en het temperament, die hij bij de geleiding van het Vioolconcert had moetei genhouden. Bij de stringendo's vóór het ba thema van het Allegro ging hij tot de gre der speelbaarheid, bij de laatste intrede vai thema van het Pelgrimskoor misschien zelf, er over, maar in elk geval: zij sleepte het 0 mee en de hoorders ook, zoodat men n? einde nog geruimen tijd staande bleef ap] disseeren. K. DE JONG DE MIDDENSTANDSCENTRALE. Dezer dagen vergaderde het Dagelijksch Be van de Middenstandscentrale voor Haarlem en liggende Gemeenten, teneinde, zooals gebruii is, die functies van de bestuursleden te verd en enkele aangelegenheden in het belang vai organisatie te behandelen. Het Dagelijksch Bestuur zal voor 1941 als zijn samengesteld: Th. S. J. Hooy, voorzitter Midd. Ver., voorzitter: L. Lam, voorzitter Midd. Ver., secretaris B. W. Lasschuit, voorz. I Hand.ver,, penningmeester. Het adres van de Middenstandscentrale za vestigd zijn ten kantore van den Nachtveiligr dienst en controle, Wilhelminastraat, alhier. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsformaties v. d. Graaf N.V., Amsterdam. UITGESPROKEN: 8. Jan, G. J. Smits, kapper, Almelo, Marktstr, Recht. Comm. Mr. I. Dufour, Cur. Mr. C. J. de Kops, Almelo. 8 Jan. L. j. van Drunen Pzn., Rosmalen, Graafsc E 137 b Recht. Comm. Mr. C. W. Vollgraff, Cur. Sassen. Den Bosch. 8 Jan. Franciscus van Herk, Zeelst, gemeente Veld Binnenweg 18. Recht. Comm. C. W. Vollgraff, Cu mej. Corry v. d. Dungen, Eindhoven. 8 Jan. Johanna Geertruda Hendrika Kepser, tv A. Dijks. Vierlingsbeek. Kerkstraat. Recht. Comm. W. Vollgraff, Cur. Mr A. J. J. de Glas, Boxmeer. 8 Jan K. Sprangers, koopman, Sprang-Capelle, 1 straat 331 a. Recht. Comm. C. W. Vollgraff, Cur. I J, van t,eeuwen, Den Bosch. 9 Jan. C. Leever, wonende te Amsterdam, de straat 82. Recht. Comm. Mr. A. C. N P Ruys, Cur. M. J Minderop. Keizersgracht 230, Amsterdam. 9 Jan. J. Koops Lzn.. bakker, Ede, Schaapsv Recht. Comm. Jhr. Mr. F. j. M. van Nispen tot set Cur. Mr. G. A. de Cocci, Arnhem, Stationsplein 13, 9 Jan M. E. W. WJjdemans Jr.. schoenmaker, Ai van La wick van Pabstraat 103. Recht. Comm. Jhr. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. Mr. J. G. de Robbé Jr.. Amhem, Jansbuitensingel 32. 9 Jan. H. J Vis, bouwkundige, Den Haag, Loosdui weg 1181. Recht. Comm. Mr. A Ikntan van Burci Mr. R. P. Besseling, Den I-Iaag. 9 Jan. A. J. Th. Hoek, weduwe J. Aïkema, Den Groot Hertoglnnelaan 176. Recht. Comm. Mr. L. VI hart. Cur. Jhr, Mr. P. J, W. de Brauw, Den Haag. VERNIETIGD NA GEDAAN VERZET: 24 Dec. O. Post, tuinder, wonende te Weslbroek. GEDEPONEERDE U1TDEELINGSLIJSTEN 27 Dec. J. J. Belt, binnenhuis-architect, eerder t de te Bilthoven. thans te Leeuwarden. Geëindigd do verbindend worden der eenige uitdeeiingslijst. UitK aan conc. crediteuren. 29 Dec. Zeister Bitumen- en Asphaltdakbedeklt fabr. G. F. A. Beyé en Co. te Zeist. Geëindigd do verbindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk 33, 2 Jan. De nal. van wijlen de Wed. Y. kapper—vai Klaas Seegers, arbeider, Koekange, gem. De Wijl elndigd door het verbindend worden der eenige uit

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8