Bonnen die thans geldig zijn: Veredeling van groenten Drie vermiste jongemannen terecht. Santa Lucia, r> T N' S D A G 14 J ANUAEI 1941 HA'AREEM'S DAGBEAD Een onderhoud met dr. de Mol over zijn plannen. Dr. W. E. de Mol, die een grooten naam heeft verworven op het gebied der veredeling van sier planten, heeft een plan dat vooral in deze tijden van onschatbare waarde ikian zijn. Wij hadden het voorrecht een persoonlij ik' on derhoud met 'hem te mogen hebben in zijn labo ratorium aan het Jon. Dan. Meyerplein te Am sterdam, waar hij ons zijn plannen nader uiteen zette en toelichtte. Tevens werden daar de mogelijkheden bespro ken deze plannen ook in Haarlem en omgeving tot uitvoering te brengen. Het zal den lezer zeker interesseeren, daar de plannen van dr. De Mol in verband staan met de huidige voedselvoorzie ning. Dr. de Mol, die zich tot voor kort hoofdzakelijk bezighield met de veredeling van sierplanten, wil n.l. nu overgaan tot veredeling van voedingsge wassen. Ik stel me een dubbel doel, aldus deelde dr. de Mol ons mede, n.l. het winnen van waardevolle nieuwe variëteiten van groenten en voedingsge wassen, die de productiviteit van Nederlands bodem dermate vergrooten, dat de levensmidde len-portie van iederen Nederlander grooter -kan worden èn om daarbij zoo mogelijk de geschikte practische en theoretische werkkrachten in te schakelen. Ons volk heeft van oudsher op land- er tuinbouwgebied een zeer belangrijke plaats inge nomen zoo ging hij verder wij willen op dit gebied in de eerste gelederen blijven staan, op de eere-plaats, welke wij door moeizamen arbeid hebben veroverd. Maar om daartoe in staat te zijn. moeten wij ook in de toekomst kunnen voort gaan met het kweeken van waardevolle nieuwe rassen. Heeft u vertrouwen in het slagen van uw plannen?, was onze vraag. Wij mogen vertrouwen, dat wat ons naar wensch is gelukt bij de siergewassen ook zal sla gen bij de tuinbouwgewassen. En het wil ons voor komen. dat thans de tijd gekomen is het diepe in- zicht in de mogelijkheden van veredeling door kunstmatig ingrijpen in physiologische processen, (Rönbgenbestraling, oolchicinebehand-eling, tem- peratuurschökken e.d.), dat wij in den loop der jaren hebben verkregen, thans in dienst te stel len van de veredeling van voedingsgewassen. Hoe denkt u uw plannen uit te voeren? Op basis van werkverschaffing, onder des kundige leiding, zullen op gronden en terreinen van den Bond van Volkstuinders scholingsbedrij- ven gevormd worden. De grond is hiervoor dus beschikbaar, met een oppervlakte van eenige duizenden vierkante meiers. Natuurlijk kunnen nog meer scholingsbedrijven gevormd worden indien meer terrein beschikbaar wordt gesteld. Bovendien kan het aantal te werk te stellen per sonen met honderden worden uitgebreid. De deelnemers aan dat scholi-ngsbedrijf werken voor zichzelf. De voedselvoorziening voor 'hun ge zinnen zal dus worden bevorderd. Zij werken bo vendien mede aan de ontwikkeling van den tuin bouw en krijgen zoodoende ook een .practische scholing in dit vak. Geleidelijk zullen uit schoMngsbed-rijven de -beste menschen naar voren worden gehaald om deel uit te maken van een zen. kop-groep, een kern dus die tezamen met mij het vëredelingswerk in de prac-tij.k zal uit voeren. Deze groep zal ongeveer 300 menseben dienen te omvatten. a''oor de uitvoering der plannen is echter ook een samengaan tusschen wetenschap en overheid van dringend belang en daarom is een aanvraag tot de autoriteiten gericht driehonderd geschikte krachten beschikbaar te stellen. Wij hebben hier op echter niet behoeven te wachten, want wij wer den overstroomd met brieven van personen die graag aan dit sc'holingsbedrijf wilden medewer ken. Wij zullen deze krachten een passende opleiding geven een soort herscholing die het mogelijk maakt hen weer in het maatschappelijke leven in te schakelen. Verdienstelijk werk. In verband met deze plannen herinnerde dr. de Mol aan den vorigen wereldoorlog, waarin dooi de volkstuinders in Amsterdam verdienstelijk werk werd verricht. Zij nestelden zich overal waar maar een stukje grond beschikbaar was, of waar geschikt -grasland daartoe kon worden gescheurd. In totaal zijn er toen 130 H.A. grond in cultuur gebracht. Ruim 5000 personen ontvingen op dien grond hun eerste scholing, ruim 5000 gezinnen verbouwden er levensmiddelen als aanvulling op hun distributie-rantsoen. Er waren honderd ambtenaren noodig voor de bewaking, de uitgifte van zaad- en plant-engoed. den aanleg van, wegen, bruggen enz. Van de 5000 volkstuinders van toen is er nog een kern van 3500 overgebleven, die onder leiding van den heer Vroegop werk verrich ten. dat gezien mag worden. Dat dit werk toen zooveel opgang kon maken kwam omdat er actie in zat. Het was een levend object, net als ons plan van schoolings- en verede- lingsbedrijven. Het is geen machinaal werk, maar werk, zoo vertelde dr. De Mol verder dat de volle be langstelling vraagt, werk, dat den mensoh volle dig opeischt, hem ruimschoots voldoening geeft en hem inschakelt in een hoogere organisatie ten dienste van het geheel. Want niet alleen krijgt de te werk te stellen kracht via de door mij beoogde bedrijven, weer toegang tot het normale bedrijfsleven, beter ge schoold, beter toegerust voor hetgeen het leven eisch-t, maar tevens werkt hij mede aan -de ver betering van cultuur gewassen, waarbij tenslotte de geheele maatschappij gebaat is en hijzelf in de allereerste plaats, omdat verbeterde gewassen en verbeterde cultures een Intensiever -bedrijf moge lijk maken en daarbij grooter vraag naar arbeids krach-ten doen ontstaan. Ook voor Haarlem en omgeving? Wat denkt u er van dezelfde plannen voor Haarlem en omgeving tot uitvoering te brengen?, was de laatste vraag. Naar mijn meening is er zeker iets op het gebied van scholingstuinen te doen, mede in ver band mot de voedselvoorziening voor de bevolking vaai Haarlem en omgeving. In verband met het stadium waarin deze plan nen voor Haarlem en omgeving verkeeren, lijkt het echter niet wenschelijk Hieromtrent reeds nadere mededeelingen te doen. H. L. Locomotief reed de straat op. Vreemde capriolen in de Van Diemenstraat te Amsterdam. Omstreeks acht uur Maandagavond heeft een locomotief die enkele vrachtwagons op den Wes- tordoksdijk tc Amsterdam moest rangeeren een ernst tgen misstap begaan. De rails houden bij de Van Diemenstraat op en er bevindt zich geen stoot- blok'aan het eind. De machinist die, naar hij ver klaarde, ter plaatse niet bekend is werd door de duisternis misleid en heeft de locomotief te ver doorgereden, zoodat deze de Van Diemenstraat in reed. Daar moest, alvorens de locomotief tot stil stand kwam. een lantaarnpaal het ontgelden. Ge lukkig gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. Het bleek in het donker niet meer mogelijk de locomotief weer op de rails te brengen en de vracht wagons zijn derhalve afgehaakt en naar de plaats van bestemming- gebracht, terwijl de locomotief in de Van Diemenstraat is blijven staan tot heden morgen. Het bier wordt 15 lichter. Het Centraal Brouwerij Kantoor, gevestigd te Amsterdam, heeft een circulaire gezonden aan de exploitanten viyi restaurants, café's, slijterijen en winkels, waarin een op 15 dezer ingaande vermin dering van het gehalte van het bier met 15 pet. wordt aangekondigd. De N.R.Ct. ontleent aan deze circulaire het vol gende: De bieromzet stijgt tegenwoordig zoodanig, dat hierdoor de grondstoffenpositie der brouwerijen beïnvloed wordt. De overheid heeft daarin aanlei ding gevonden het brouwersbedrijf eenige beperkin gen op te leggen. Deze maatregelen worden uitge voerd door het Centraal Brouwerij Kantoor, waarin de geheele Nederlandsche brouwindustrie georganiseerd is. Teneinde in de tegenwoordige omstandigheden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening wordt het gehalte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 procent verlaagd. Een dergelijke verlaging heeft op den smaak geen merkbaren invloed, zoodat de bierverkoop daar onder niet behoeft te lijden. De maatregel betreft het bier van alle Neder landsche brouwerijen. Ook het buitenlandsche bier zal hieronder vallen, zooals ons door de desbetref fende autoriteiten is toegezegd. Het is niet mogelijk om in verband met de ge halteverlaging de verkoopprijzen der brouwerijen te verminderen. Tegenover de grondstoffenbespa- ring staat namelijk een pnjsverhooging van die grondstoffen. Bovendien is er een wijziging van den bieraccijns te verwachten. Het is nuttig er hierbij op te wijzen, dat het bier met verlaagd gehalte niet als een soort oorlogsbier is te beschouwen. Er .worden immers geen andere dan de gebruikelijke grondstoffen in verwerkt. BRAND IN „DE POSTHOORN" TE EDE. Maandagavond om acht uur ontstond een schoor steenbrand in het bekende café „De Posthoorn" te Ede, dat uit de 18e eeuw dateert. Het vuur greep op de eerste verdieping zoo snel om zich heen, dat men slechts met groote inspanning twee op deze verdieping slapende kinderen kon redden. Het ge bouw is voor het grootste deel verwoest. Een zeldzaam uurwerk heeft een klokkemaker in het Bohecmsche stadje Jitschin geconstrueerd. Het geeft slechts de uren aan en zoodra de klok zes wijst, springt de wijzer naar links terug, om opnieuw te beginnen. (Foto Weltbild.) Een al te gulzige snoek. Een merkwaardige ontdekking deden, eenige schaatsenrijders op het ijs van een der kreken in de omgeving van Axel. Ze vonden daar n.l. een dooden reiger, die gedeeltelijk door een grooten snoek was opgeslokt in een bijt. In den snavel van den reiger vond men ook nog een klein vischje. Waarschijnlijk hebben èn het kleine vischje èn de' reiger èn de snoek door een zonderlingen samen loop van omstandigheden den dood. gevonden. De zonderlinge vondst wijst er n.l. op dat jongens een gat in het ijs gemaakt hebben om vischjes te vangen. De reiger zal zich later ook bij het gat hebben opgehouden om te trachten een vischje te bemachtigen. Op hetzelfde oogênblik, dat de vogel 't vischje te pakken kreeg, zal ook de snoek zijn toegeschoten en gulzig kop en hals van den reiger naar binnen hebben gewerkt. Dit is den roofviscb echter te machtig gebleken naar alle waarschijn lijkheid; zijn gulzigheid heeft hij met den dood moe ten bekoopen. Ook de reiger heeft zich niet meer uit den kop van den snoek kunnen bevrijden en zoo vonden vogel en visch samen den dood. (Telegraaf). De taxi-meters zullen binnenkort slechts met geel licht beschenen mogen worden, waartoe in de lichtinstallaties thans de noodige veranderin gen worden aangebracht. (Foto Schimmelpenning!!.) Oproeping ingevolge art. 7 der Paclitwet. De secretarissen-generaal van de departemen ten van Justitie en van Landbouw en Visscherij hebben bepaald, dat een oproeping, als bedoeld in artikel 7 tweede lid der pachtwet, ook kan ge schieden tegen een tijdstip later dan een maand na de ontvangst van het in die wetsbepaling bedoelde afschrift, mits de oproeping geschiedt tegen een tijdstip uiterlijk 3 maanden na de ontvangst van het afschrift. Dit -besluit treedt onmiddellijk in werking en heeft terugwerkende kracht tot 1 October 1940 (Art. 7 tweede lid luidt thans: indien de rechter sumrnerliik van oordeel is, dat of de verplichting gen, voor den pachter uit de overeenkomst voort vloeiende, als buitensporig moeten worden be schouwd, of althans de pachtprijs zoodanig is vastgesteld, dat hij den pachter, ook bij bijzondere bekwaamheid en ijver, niet de mogelijkheid van een redelijk bestaan uit de opbrengst van het gepachte goed zoude laten, terwijl nochtans de pachter zulk een bestaan uit de opbrengst van het goed redelij kerwijze mag verwachten, doet hij verpachter en pachter oproepen om, op een door hem te bepalen tijdstip, uiterlijk een maand na de ontvangst van het afschrift, voor hem te verschijnen). (A.N.P.). BON 2? Geldig van 6 t.m. 19 Jan. BON 23 Geldig van 13 t.m 26 Jan. 2000 gr brood 01 2000 gr. roggebrood BON 86 Algem Distributie- boekje v 21 Dec. tm. 17 Jan. 1 K.G suiker VIEESCH EN VIEESCHWAREN BON 14 „vleesch" van de Vleeschkaart Geldig van 6 t.m. 19 Jan. 100 gr rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet of een rant soen vleeschwaren. BON 14 „worst of vleesch waren" Geldig van 6 t.m 19 Jan. 75150 gr. vleesch waren. BOTER EN VETTEN BON 24 Baterkaart. Geldig van 4 t.m. 17 Jan. 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr vet. BON 25 Boterkaart. Geldig van 11 t.m. 24 Jan. 250 gram. boter of margarine of 200 gram vet. BON 24. Vetkaart. Geldig van 4 t.m 17 Jan. 250 gr. bo ter of margarine of 200 gr vet. BON 25 Vetkaart. Geldig van 11 t.m. 24 Jan. 250 gram. boter of margarine of 200 gram vet. De aflevering der slaolie Is toegestaan t.m 31 Januari. Vet in verpakking van 250 gram dat op 22 Nov f.l. reeds voorradig was. mag op bon 23 en 24 verkocht wor den in deze verpakking. BONS 47 48 60 en 61 Algem. Distributieboekje elk 100 gram kaas Geldig van 30 Dec t.m 26 Jan MEEl EN GRUTTERSWAREN BON 108 Algem Distributie- boekje T.m 24 lan 250 gr rijst of rijstemeeI of rijste bloem of gruttenmeel of rijst, gries BON 57 Algem Distributie boekje T.m 21 Febr 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout ot grutten BON 44 Algem Distributie boekje T.m 21 Febr 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 31 Algem Distributie boekje T.m 21 Febr 100 gr macaroni of vermicelli ot spaghetti BON 87 Algem Distributie- boekje T.m. 21 Fe br 100 gr maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder of pudding- sauspoeder BON 3 van de Bloemkaan Geldig van 30 Dec t.m 26 Jan 35 gr tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitemeel. EIEREN BON 33 Geldig van 6 t.m. 19 Jan. BON 111 Geldig van 13 t.m, 26 Jan. 1 ei KOEK EN GEBAK BON 22 (Broodkaart) Geldig van 6 t.m 19 Jan. BON 23 (Broodkaart) Geldig van 13 t.m. 26 Jan. BON 3 van de Bloemkaart Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korst- gebak 500 gr., klein korstge- aebak 400 gram). 'OFFIF EN THEE BON 18 Algem Distributie- boekje van 21 Dec. t.m. 31 Januari 250 gram koffie of 75 gram thee SCHEERZEEP BON 117 T.m 30 April 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- créme of 1 pot scheerzeep l EEP BON 113 150 T.m 31 Jan toiletzeep of 120 gr Huishoudzeep of 150 gram zachte zeep ot 300 gr zachte zeeppasta ot 250 gr zeep poeder of 125 gr zeep vlokken of 250 gr zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 08. 09 10 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid BONS 15 t.m 24. Bonkaart distibutie centrale verwar ming 1 eenheid Geldig t.m 31 Januari. Bonsgemerkt Brandstof fen, één eenheid 3e periode 1 eenheid Bons gemerkt Cokes één eenheid derde periode: 1 eenheid. Geldig t.m 31 Jan. BON 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bon later andere brandstof fen betrekken). HONDENBROOD BON 10 T.m. 31 Jan. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G Honden- brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 10 Tm. 31 Jan. l«/s kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen die uitsluitend op petroleum kunnen koken van 30 Dec tm 23 Febr 2 L ZEGEL PERIODE C Geldig van 16 Dec t.m 19 Jan 2 1. Na langdurige dwaaltocht over het ijs. Groote vreugde in de ouderlijke woning. Drie jongemannen, die Zondag uit Huizen per sohaats waren vertrokken en van wie men niets meer vernam, zijn Maandagavond doodmoe in de ouderlijke woning teruggekeerd. Het drietal heeft een avontuur beleefd, dat hun altijd bij zal blijven. De 19-jarige A. Bos en de 21-jarige G. Hage- doorn hadden Zondag zooals gemeld, in de haven van Huizen de Schaatsen onderbonden om een tochtje te maken en nauwelijks waren zij een eind gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarigen G. Klein, die zich bij het tweetal aansloot. Het ijs was in goede conditie en de drie jongemannen reden dat liet een aard had. Tegen den middag werd de nevel, welke reeds in den morgen hing, steeds dichter en toen de jonge lieden aanstalten maakten, om naar huis terug te keeren, bemerkten zij tot hun grooten schrik, dat zij vanwege den mist niet verder dan enkele tien tallen meters konden zien. Op goed geluk af werd richting bepaald, maar zooals 't allen vergaat, die zich zonder kompas in den mist in 'n groote ruimte bevinden, het werd dwalen en dwalen. Uren ach tereen. De jongens reden wat zij konden en telkens hoopten zij, dat achter den grijzen nevel de wal zou opdoemen. Ten einde raad besloten zij tegen het vallen'der duisternis de schaatsen af te binden om te trachten loopend den wal te bereiken. Inmiddels was het volkomen donker geworden en nog bevon den zij zich op de kille ijsvlakte omgeven door een mistbank, die voor elk sein van den wal ondoor dringbaar was. Behalve de duisternis en de mist kwam nog een derde vijand opdagen, de honger. Want geen van het drietal, dat immers in den middag weer thuis had willen zijn, had brood meegenomen, zoodat zij ten slotte doodelijk ver moeid en verkleumd besloten maar tegen een paar ijsschollen te gaan liggen om beschutting te zoeken tegen den wind. De maan, die 's avonds achter den mist opkwam, zorgde, dat het drietal elkaar ten minste kon zien. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, kropen de avonturiers tegen elkaar om wat warmte te vinden. Tot overmaat van ramp begon het zelfs te dooien en gutste de regen op het ijs. Den geheelen nacht brachten zij zoo op het ijs door, half wakend, half dommelend, totdat de mof gen eindelijk aanbrak en ze besloten op te breken. De schaatsen bonden ze niet meer onder, daarvoor waren ze te vermoeid. Hoewel het zicht ook nu nog niet best was, konden ze toch verder zien dan den dag te voren, daar de mist was verdwenen. Ten langen leste, in den middag, na uren en uren te hebben geloopen, over ijsschollen en door plas sen dooiwater, zagen de jongelieden eenige man nen, die over het ijs op hen toekwamen. Het bleken Spakenburgers te zijn, die, nadat het drie tal hun avontuur hadden verteld, spontaan hun brood gaven en een eind den weg wezen naar de Huizerhaven. Door het dwalen was het drietal heelemaal nabij Spakenburg terecht gekomen. Ver volgens, om half drie ongeveer, zijn de jongeman nen op Huizen afgegaan, dat zij Maandagavond doodmoe en doorweekt, bereikten. In de gezinnen Hagedoorn, Bos en Klein heerschte natuurlijk groote vreugde over den behouden terug keer, maar veel praten deden de jongemannen niet, want oververmoeid kropen zij schielijk onder de wol. Op gepast voor gevaarlijk ijs! Stoomgemaal Rijnland in werking gesteld. De dooi is ingetreden en daannede tegelijkertijd een gevaarlijke periode voor. hen die het moeilijk na kunnen laten zich nu nog even op het. ijs te be geven. Zij worden nu ernstig gewaarschuwd, zich niet meer op het ijs te wagen, daar het stoomge maal „Rijnland" te Halfweg Maandagmiddag in werking gesteld is. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven- door afd Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN 8 Jan. Corn. Anker Jzn., veehouder, Stolwijk G 37. Recht. Comm. Mr. G. R. W. Kymmell, Cur. Mr. Dr. J. Smit, Gouda. 8 Jan. J. P. Gaanderse, Rotterdam, Oostkomdijk 21 Recht. Comm. Mr. G. R. W. Kymmell. Cur. Mr. M. J. Pool, Rotterdam. 9 Jan. J. Broekert, aannemer, Haulerwijk. Recht. Comm. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, Cur. Mr. J. Walvius, Drachten. 9 Jan. Th. de Bruin, koopman. Buitenpost. Recht. Comm. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. J. Vis, te Leeuwarden. 9 Jan. Evert Walinga, boerenknecht, Sijbrandaburen (gemeente Rauwerderhem). Recht. Comm. Mr. B. Ph. Ba ron van Harinxma thoe Slooten, Cur. Mr. H. H. J. van Bottenburg. Sneek. 9 Jan. G. Roorda, Apeldoorn, aldaar handelende o. d. naam Handelsonderneming „Gero". Recht. Comm. Mr. H. Sluyterman, Cur. Mr. J. P. Honing, Apeldoorn, Pasch- laan 10. DEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 22 Dec. J. Zwarteveen, Enschedé. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk 1,95 29 Dec. J. Scholten, winkelier en venter, Wegdam, G. 46 A, gemeente Ambt-Delden. Idem Uitk, 2,2 °/o. 2 Jan. A. F. H. Vugts, den Bosch, Idem. Uitk. 100 7. Jan. Joh. Fr ij sen, Haaren, Idem. Uitk. nihil aan conc, crediteuren. 8 Jan. L. Lammers Gzn., loodgieter en koperslager, Heerde. Idem, Uitk. 0,17 W. J. Tlï. van Niekerk, bloembollenkweeker, Wassenaar. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst. Gijsbert Gerrit de Hoog, Utrecht. Idem. Abraham Vleeschdrager, electr. artikelen. Hoorn. Ge ëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst J. B. Harkink, meubelmaker, Enschedé. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. G. J. H. Wishaupt, Maastricht. Idem. de nieuwe Amerikaansche basi Afwisselend bevond het eiland zich Engelsch en Fransch bezi\ WASHINGTON, Januari. Een der acl vloot- of luchtbases welke Engeland aan de Staten heeft verpacht is het eiland Santa Lucia de Caraïbische Zee. Santa Lucia is de euidelij! buur van de Fransche bezitting Martinique, waa van het gescheiden is door een zeestraat wel! slechts 25 zeemijlen breed is. Sedert de ontdok® in 1502 door Columbus heeft het bij eiken Eun peeschen strijd om de macht een belangrijke tieke of maritieme beteekenis gehad. Het was ve malen afwisselend in het bezit van Engeland Frankrijk. Alleen al gedurende de Fransche revoj tie verwisselde het reeds zes maal van eigenaar, Engeland zich in 1803 definitief op het eiland ne telde. Het belangrijke verleden van Santa Lut l berust niet slechts op de geografische ligging v; het eiland aan den rand van de Caraïbische Zï doch ook op het feit dat het in Port Castries en Soufriere-baaï goede havens bezit. Doorslaggevei was echter altijd weer het feit dat het zoo nal Martinique lag, hetgeen vaak van belang was de langdurige rivaliteit tusschen Engeland Frankrijk. In den huidigen oorlog was dit, zodai Engeland en Frankrijk bondgenooten waren, het geval. Toen Duitschland Frankrijk had ove wonnen en de Fransche koloniën op het Westeli halfrond geïsoleerd waren erkenden niet alleen E geland, doch ook de Vereenigde Staten de st.rat.ej sche waarde van Santa Lucia. De geschiedenis van het eiland was veelbewogi Toen Santa Lucia in 1502 ontdekt werd, was door de Caraïbiërs bewoond. Het bleef in hun b zit tot 1635. In dat jaar werd het overgedragi door den Franschen koning aan de heeren De 1 Oli en Duplessis. In 1639 vestigden de Engelschen h eerste nederzetting op het eiland, in de volgeni jaren werden echter alle Engelschen door de C raïbiërs vermoord. In 1642 deed de koning vt Frankrijk, die nog altijd aanspraak maakte op souvereiniteit over Santa Lucia, afstand van de rechten ten bate van de Fransche West-Indisd Compagnie, die het in 1650 voor 1.600 pond sterlii aan de heeren Honel en Du Parquet verkocht Caraïbiërs probeerden verscheidene malen de Fra schen te verdrijven; in 1660 kwam echter een vr desverdrag tot stand. Daarna volgden tusschen E geland en Frankrijk 143 jaar strijd om 't bezit het eiland. In 1663 Werd het door Thomas Warm een buitenechtelijken zoon van den Engelschi gouverneur van St. Christopher, veroverd. In 16 werd het bij den vrede van Breda aan Frankri^ teruggegeven en in 1674 onder de kroon v.i j Frankrijk gesteld, welke Santa Lucia thans tot e onder-territorium vn Martinique maakte. In 17 kwam het na den vrede van Utrecht tusschi openlijke vijandelijkheden om Santa Lucia, dat 1715 door de Fransche regenten aan MaarschaJ D'Estrées overgedragen werd. De Engelsche koni:^ droeg het eüand in 1722 aan den hertog van Mo tague over. In 1723 dwongen Fransche troepen uit Martiniq de Engelschen het eiland te ontruimen, hetwe thans neutraal verklaard werd. Van 1744—48 b j vond Santa Lucia zich weer in Fransch bézit, do: j werd het bij den vrede van Aken in 1748 opnieu s aan Engeland afgestaan, waarna het echter in IJ j weer door de Franschen bezet werd. Deze moest zich in 1762, dus gedurende den zevenjarigen oc log in Europa, aan Engelsche strijdkrachten ove geven. Nog eenmaal kwam. Santa Lucia in 1763 't verdrag van Parijs en Frankrijk terug, welke he. schappij bij 't verdrag van Versailles in 1783 ondan j een éénjarige Engelsche bezetting opnieuw bevesti werd. in 1794 moest het eiland zich aan de E gelschen overgeven, die in 1796 na een hardnek! j gen en bloedigen strijd een slavenopstand, die t gunste van de Franschen ondernomen werd, ra een landingsleger van 12.000 en een eskader oo' lcgsschepen wisten te onderdrukken. Nadat li- volgens' het verdrag van Amiens in het jaar 18 aan de Franschen terug gegeven werd, kwam eiland reeds in 1803 na de capitulatie voor de aa; allende Engelsche troepen definitief onder Bri sche heerschappij. (United Press), =4i Regeling voor de tabaksbedrijvcn. Volgens „De Tabakskoerier" heeft de directeff van het Rijksbureau voor tabak en tab aks pro ducal aan alle sigarenfabrikanten meegedeeld, dat. met if) gang van 1 Januari 1.1. met betrekking tot hi) maandelijks te verwerken kwantum ruwe tabijs een scheiding gemaakt is tusschen de bedrijven js dien zin, dat thans geheel handmatige bedrijvig 3/16 meer ruwe tabak te verwerking zal words-J toegekend dan den bedrijven, welke geheel of y deele mechanisch produceeren. u Als geheel handmatig bedrijf wordt uitsluitefr beschouwd een bedrijf, waarin de productie vï sigaren uitsluitend met de hand geschiedt, zondj dat daarvoor wordt gebruik gemaakt van machïiy dan wel van machinale hulpmiddelen. Wanneer efj fabrikant zou besluiten op een later tijdstip na II Januari zijn machines buiten bedrijf te stellen, 1 opreming in de categorie der handwerkmatige te drijven niet meer toegestaan. Het maandelijks te verwerken kwantum tab: j zal tot nader order voor geheel handmatige bedrjj ven worden vastgesteld op 95 pet. van het bas»: quotum, terwijl voor de overige bedrijven raj'j uitzondering van eigen werkers en de kleine bedril, ver, die daaronder zijn te rangschikken, waarvnj een bijzondere tegemoetkoming zou worden toe», kend het verwerkingspercentage zal wordb vastgesteld op 80 pet. van het basisquotum. Ten einde te voorkomen, dat. de nadeelige gevcj gen hiervan zouden worden afgewet teld op de j beiders. zal verder worden bepaald, dat het gem!-: del-de percentage zoowel van de half-maohvn; productie van sigaren (met inbegrip van eigarillL senoritas enz.), berekend over de periode Octob| tot en met December 1940, niet mag worden ovej, sch red-er. Jo's van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Dr. F. E. Posthuma: „Niemand, die steun behoeft, wordt overgeslagen."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8