Haarlem's Dagblad Nieuwe regeling voor de voedselvoorziening. Streng optreden tegen sluikhandel en clandestien verwerken van producten. Schadeloosstelling en zoengeld opgelegd Bon 15 de vleeschbon Winterhulp gaat met lijsten werken De verordening op den prestatieplicht Spoorvondsten. De „Buitenzorg" in nood Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17661 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 15 JANUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Zware straffen mogelijk. Handelaren en producenten moeten noodige zorg aan de producten besteden. Het A.N.P. meldt: Het Verordeningenblad van t 13 Januari bevat een nieuw voedselvoorzienings- b besluit. Op de persconferentie van Dinsdag hebben Regierungsrat Van der Wensen en ir. S. L. Lou- wes, de directeur-generaal van de voedselvoorzie ning, een toelichting gegeven op dit besluit. Zij beiden stelden op den voorgrond, dat de in het besluit gegeven voorschriften en strafbepalingen Pf uitgevaardigd zijn in het belang van het Neder- d< landsche volk, dat door overtreding van de voor- afschriften inzake de distributie enz. (clandestiene slachtingen, sluikhandel in distributiegoederen e. d. wordt benadeeld. Naar ir. Louwes uiteenzet te was de Landbouwcrisiswet hiervoor niet meer voldoende. Wel zijn de in de nieuwe verordening opgenomen bepalingen voor het Nederlandsche v recht geenszins onbekend en is de Landbouwcri- siswet ook nu nog bruikbaar als machtiginswet, ch' maar zij geeft toch niet voldoende bevoegdheid en het is vooral een bezwaar, dat men er slechts ^indirect mee kan werken. Als voorbeeld noemde heer Louwes de inlevering van graan. Men ,tkan uithoofde van de Landbouwcrsiswet niet rechtstreeks de inlevering van graan gelasten, CJ" wèl, dat de landbouwers geen graan in voorraad f. mogen houden. Dezelfde bezwaren en omslach- tigheden doen zich voor bij de uitvaardiging van verwerkingsgeboden. Zoo zou het op grond van de Landbouwcrisiswet zeer moeilijk zijn iemand tot dorschen te verplichten. En daarenboven ver- toont de Landbouwcrisiswet bepaalde leemten, Wjwaarin voorzien moet worden. Zij bevat b.v. geen maatregelen tegen onachtzaamheid en slordig heid in de behandeling van voor de voedselvoor- 'el ziening belangrijke goederen, waardoor bederf kan ontstaan. Hierin is in de nieuwe verordening voorzien. Een ander belangrijk element van de nieuwe verordening is, dat de strafbepalingen verder gaan en de straffen over het algemeen zwaarder zijn. In verschillende opzichten is mede de pro cedure verkort. Het geval is denkbaar, dat iemand Zich aan bepaalde handelingen schuldig maakt waardoor goederen voor de voedselvoorziening 'm verloren gaan. Onder de Landbouwcrisiswet kon hiertegen slechts langs een omweg of in het ge- heel niet opgetreden worden. Volgens de nieuwe ^'verordening kan er in zoo'n geval zonder vorm van proces (maar met schadevergoeding) tot in bezitneming worden overgegaan, zoodat verlies voor de voedselvoorziening voorkomen wordt. De verzwaring van de straffen brengt mede, dat ver grijpen tegen de voorschriften als misdrijven worden aangemerkt. Het algemeene doel van de nieuwe verordening ls een zoodanige verdeeling en besteding van de beschikbare voorraden in de hand te houden, dat ledereen het zijne krijgt en niet de beter gesi tueerden profiteeren op kosten van hen, die niet over middelen beschikken zich langs achterwe gen het een of ander distributiegoed extra te ver- icdzchaffen. Sluikhandel, het achterhouden van i voorraden e. d. zullen voortaan als anti-sociale hjvergrijpen gelden en worden dienovereenkom stig zwaar betraft. Niet alleen zijn de maximum straffen van de nieuwe verordening hooger dan jvidie van de Landbouwcrisiswet, maar de mogelijk- rd^beid van preventieve hechtenis is mede voorzien. Een gevangenisstraf van ten hoogste acht jaar of een boete van ten hoogste f 50.000 kan worden ta opgelegd. Ten betooge van de noodzakelijkheid der ge- jjr noemde voorzieningen deelde ir. Louwes mede dat, naar den stelligen indruk van degenen die het kunnen weten, het aantal clandestiene slach tingen de laatste weken zeer groot is geweest. Voortaan zal clandestien slachten als misdrijf behandeld worden. Men bedenke hierbij, dat hij gtvdie clandestien slacht niet alleen voedsel aan de bevolking onthoudt, maar bovendien waarschijn lijk ook een gedeelte van dit voedsel verloren n doet gaan, daar bij clandestien slachten gewoon- jr|Ujk de behandeling van het vleesch minder zorg vuldig geschiedt dan normaal. Daarom is feitelijk het initiatief tot verscher ping van de voorschriften van ir. Louwes en zijn medewerkers uitgegaan. In de toekomst zal er nog veel scherper toe zicht worden gehouden op den aanwezigen voor raad levende dieren. Ook in den handel in andere levensmiddelen ontwikkeld zich een sluikhandel die tot nadeel van de heele bevolking strekt. Bedrag van f 60:000. Aan verschillende inwoners van den Haag Het A.N.P. meldt: In verband met het feit, dat in de afgeloopcn drie weken drie in den Haag geparkeerde auto's van de Duitsche weer macht door Nederlandsche staatsburgers op zettelijk beschadigd zijn, is op grond van ar tikel 1 van de verordening nr. 7/1941 over de oplegging van prestaticplicht aan verschillen de inwoners van den Haag, van wie aan te nemen is, dat zij de bovenbedoelde handelin gen hebben goedgekeurd of begunstigd, de verplichting tot betaling van een schadeloos stelling en zoengeld tot een totaalbedrag van l 60.000 opgelegd. Alle voorschriften van de Landbouwcriswet zijn mede onder de nieuwe verordening gebracht. In den laatsten tijd zijn er reeds slagers uitgesloten en is aan landbouwers hun voorraad ontnomen omdat zij zich aan overtreding van voorschriften schuldig gemaakt hadden. Dit zal aan de hand van de nieuwe bepalingen nog met veel meer kracht kunnen woren voortgezet Onder de verordening vallen ook hulpstoffen, grondstoffen en machines. Hierdoor zal men bij voorbeeld een karnverbod veel effectiever kun nen maken. Men heeft gezien dat er, hoewel er een karnverbod bestond, allerlei kleine karnma- chines werden vervaardigd en verkocht, waarvan men om zoo te zeggen zeker kon weten, dat zij tot overtreding van het verbod gebruikt zouden worden. Dit zal voortaan niet zoo gemakkelijk meer gaan, want van bepaalde werktuigen, ma chines e. d., die kennelijk bestemd zijn om voor schriften op het gebied van de voedselvoorziening te overtreden, zal de aanmaak en de verkoop ver boden kunnen worden. De heer Louwes legde er nadruk op, dat „tus- scheri ons en den honger'" de organisatie van de voedselvoorziening staat. Loopt deze vast dan is tenminste een gedeelte van de bevolking, dat ge deelte hetwelk het minste geld heeft, aan den honger overgeleverd. Er is voedsel genoeg voor allen, mits ook allen aan een eerlijke verdeeling meewerken. Wie dit niet wil moet er op rekenen, dat hij met de bepalingen van de nieuwe veror dening te maken krijgt. „Het is zoo jammer", zoo besloot de heer Louwes, „dat er met straf moet worden gedreigd. Eigenlijk zou het moreel besef van ons volk vol doende moeten zijn". De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Dcrderdag 16 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elk der vier met „15 vleesch" gemerkte bons van de vlees ch - kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „15 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een i-antsoen vleeschwaren. De bons welke op 26 Januari a.s. nog niet ge bruikt zijn blijven nog geldig tot en met 29 Januari aanstaande. Het rantsoen vleeschwaren dat per bon kan wor den gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkers-, rund-, of kalfsvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Duitsch Vandaag vond voor het eerst in Haarlem de voedselverstrekking door de Centrale Keukens plaats. Hutspot stond op het menu! Op deze foto zien we de K.V.V.-sters in het bureau aan dc Tuindorplaan de hutspot in de pannetjes der gegadigden scheppen. (Foto De Haas). weermachtsbericht. Plymouth bestookt. Twee Engelsche kruisers door bommen getroffen. BERLIJN, 14 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningen hebben vlieg tuigen een vijandelijk koopvaardijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht en op een kruiser twee treffers geplaatst met bommen van middelzwaar kaliber. In den nacht van 13 op 14 Januari zijn belangrijke militaire doelen in Plymouth op succesvolle wijze met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. De vijand heeft gisteren vier vliegtuigen verloren, waarvan, zooals reeds gemeld, een door een con trole-vaartuig van de marine en een door de marine artillerie werd neergeschoten. Lijstencollecte langs de huizen op 31 Januari en 1 Februari 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Het A. N. P. meldt: Wij vernemen, dat het in het voornemer; van de stichting Winterhulp Nederland ligt om in het geheele land op 31 Januari en 1 Februari a.s. een lijstencollecte langs de huizen te houden. De eerstvolgende bus-, huis- en straatcollecte is in ver band hiermede tot een lateren datum uitgesteld. De te houden lijstencollecte dient niet alleen om de inkomsten van het Win terhulpwerk te vergroo- ten, maar zal tevens haar nut hebben als voor bereiding van de verdere organisatie van het mede werkerscorps in de verschillende gemeenten. Het is noodzakelijk in het vervolg niet langer te werken met de betrekkelijk losse organisatie der collectan ten, maar een corps van vrijwillige, vaste mede werkers te scheppen. Omtrent dezen uitbouw zullen irifcusschen nog nadere 'richtlijnen worden aange geven. Uit de kringen van de collectanten die bij de vorige Winterhulp blijk hebben gegeven van hun liefde en toewijzing voor dezen mooien socialen arbeid zullen zoodanige perscren worden uitgeko zen, die volgens het oordeel van den plaatselijken directeur geschikt en in staat zijn als collectant bij deze eerste lijsten-inzameling medewerking te ge ven. De gemeente wordt op grond van het aantal beschikbare krachten ingedeeld. Indien mogelijk verzamelt ieder dezer collectanten een aantal me dewerkers om zich heen teneinde hem behulpzaam te zijn. Uit deze medewerkers zullen dan later de krach ten voor den verderen uitbouw der organisatie worden verkregen. De wijze van organisatie, zoo als de leiding van het Winterhulpwerk zich deze heeft voorgesteld zal gelijken op die der gemeente lijke luchtbeschermingsdiensten, m. a. w. er wordt gestreefd naar een verdeeling in wijken en blok ken, welke op den duur in iedere gemeente zal worden doorgevoerd. Door het aanstellen van vaste wijk- en blokhoofden wordt het voordeel ver kregen, dat er een contact ontstaat tusschen deze wijk- en blokhoofden en de bewoners in de betref fende wijken en blokken. Tevens bestaat dan de ge legenheid gegevens te verzamelen omtrent den nood in bepaalde gezinnen. Van de ervaringen der wijk en blokhoofden en hun medewerkers kan dan mede- deeling worden gedaan aan het plaatselijk bureau, opdat bij de verdeeling der gelden daarmede reke ning kan worden gehouden. HET FRUITHUIS JEAN BERTHOLéE Jzn. VERSCHE CHAMPIGNONS GR. HOUTSTRAAT 128 Telef. 19248. (Adv. Ingez. Med.) Vele zaken vallen er onder (Zie eerst pagina 6) Het A.N.P. meldt: Om een verkeerde uitlegging van de nieuwe verordening op den prestatie plicht te voorkomen, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat door de oplegging van de verplichting een bepaalde prestatie op grond van deze verordening te verrichten de burgerlijk-rechtelijke en strafrechtelijke aan sprakelijkheid jegens de bezettingsautoriteiten voor den dader niet wordt aangeroerd, de bur- gelijkgerechtelijke en strafrechtelijke aan spraken worden als te voren langs gerechte lijken weg geldend gemaakt. Naar het A.N.P. uit een officieus commentaar blijkt, geldt hetzelfde voor degenen, die in strafrechtelijken zin uitlokking plegen. De be doelde verordening heeft mede betrekking op die gevallen van uitlokking die niet in straf rechtelijken zin vervolgbaar zijn, zooals het kweeken van een mentaliteit, het geven van gelegenheid, hét toonen van vreugde over net plegen van de daad enz. Zes divisies Amerikaansclie militie opgeroepen. Besluit heden onderteekend. WASHINGTON. 15 Januari. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft een besluit ondertee kend, waarbij weer zes divisies van de militie voor actieven dienst gedurende een jaar opge roepen worden. De bekende korenmolen op den berg bij Neede, eigendom van de vereeniging „De Hollandsche Molen", zal, indien geen voldoende steun gegarandeerd wordt, afgebroken worden. (Foto Pax Holland.) (Naar aanleiding van de halfjaar- lijksche verkooping van in treinen achtergelaten en niet meer opge vraagde voorwerpen.) Het is verbazingwekkend als je leest, wat wordt vergeten In slechts een half jaar tijd in onzen Nederland- schen trein, En dan nog slechts waar d'eigeraars die z' eens hebben bezeten Niet ijlings voor hun eigendommen opgekomen zijn. Natuurlijk boveraan de lijst een stroom van heerenhoeden. Die men nog in den zomertijd te luchtig achterliet, In 't kille wintersche getij, durf ik wel te vermoeden. Vergeet zelfs een verstrooide prof zijn hoed zoo spoedig niet. Dan wandelstokken, paraplu's en handschoenen en dassen Volledig, costuums en tal van zaken, groot en klein, Zooals een opklapledikant naast vulpennen en tassche Vergeten in den trein en blijkbaar ook nog na den trein. Je vraagt je af: is het speciaal een zwak van Nederlanders, En Nederlandschen evenzeer, die treinonachtzaam- heid? Is het in andre landen erger of althans niet anders, Zoover ik weet geeft nog geen statistiek daarop bescheid. Je vraagt je tevens af, wat er de oorzaak van mag wezen, Dat blijkbaar juist in spoorcoupés zooveel vergeten wordt, Misschien dat zoo geconcentreerd in hoekjes wordt gelezen, Misschiet! ook wel het dutje dat de lange reis bekort. Hoe het ook zij, het is een kwaal die velen schijnt te kwellen. En die daarom, als elke kwaal, om een remedie vraagt. Als niemand anders 't zeggen wil, heb ik iets voor te stellen, Dat. mits de goede wil er is, in de genezing slaagt, 't Idee is door den heelen trein een spreekbuis aan te leggen, Met kleine megafoons vertakt in iedere wagon. De stoker of de machinist kan dan daarin wat zeggen. Wanneer de trein weer binnenrijdt in 't volgende station. Zooiets als: passagiers voor hier en gunder, niets vergeten? Geen opklapbed, geen paraplu, geen jas, geen hoogen hoed Ach neen. het is ook al te dwaas, ze moeten 't zelf maar weten, Wie aoo cr.achtzaam is, verdient dat hij er ook voor boet. P. GASUS. DE TROUWE WACHTER. Een tafereel in den Waters nood van 1916. Hier volgt een incident in den watersnood van een kwart eeuw geleden, dat onze hoofdredacteur, toen jeugdig journalist aan de Tel. op 16 Januari 1916 in dat blad beschreef. Het is hier ontleend aan het Nederlandsch Leesboek ten dienste van het Voortgezet Lager-, Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs door Bolkestein, Poelhekke en Prinsen, waarin het later werd opgenomen. Een groote ophaalbrug ligt dwars voor ons. Wij moeten er door, want het water bezijden boomen en telegraafpalen staat niet hoog genoeg voor den vrij grooten diepgang van de motorboot. De brug ligt als een eiland midden in het ontzaglijke meer. 't Huisje van den brugwachter, dat op een hoog punt vlak er naast staat, is ook vrijgebleven, al spoelt het water tegen de muren van het wo ninkje aan. De oude brugbewaker, man van in de zeventig, is op zijn post gebleven. Als onze motor kapitein signaleert, komt de oude, grijsbaardige, gebogen man uit zijn huiske, waadt door het on diepe. borrelende water, dat hem van zijn brug scheidt en sjort de lier rond. De brug rijst Maar'op het korte brugge-eind. dat nog niet onder water is, hokken vier koeien, rillend en sa mendringend in den killen wind. Wellicht is 't het vee van den ouden man, die wacht op een vee-boot, om het te laten vervoeren. Als de brug omhoog gaat stormen de vier beesten wanhopig tegen het steile vlak op. als zien ze een nieuwe belemmering voor zich oprijzen, die ze instinct matig willen overwinnen. Het geheele tooneel is een vreemd, onwaar schijnlijk schouwspel; die brug met het kleine, steenen huisje, als een nietig eilandje in de grau we, kokende zee, die oude. plichtgetrouwe man, zijn taak vervullend als stond hij even veilig als anders op zijn post; en die vier radelooze dieren den wilden angst in de niet-begrijpende oogen, wild-opstormend tegen den hoogen brugge vloer... Als de brug steiler rijst vallen ze terug op hun knieën, buitelen in een massa omlaag, krabbelen weer op op het kleine stukje drooggebleven brug. dringen gejaagd samen, nog angstig blikkend naar al dit vreemde, ontzettende, dat de dieren instinctmatig weten, als gevaar, dreigend doods gevaar. Op den drempel van het golvcn-omspoelde wo- nikje staat de vrouw van den brugwachter, die hem niet verlaten heeft op zijn eenzamen, ge vaarlijken post. Klein, grijs, oud vrouwtje, dat ons vriendelijk toeknikt, zooals ze eergisteren een maand en een jaar en veel langer geleden, toen alles nog vredig en rustig rondom haar heen was, de voorbijgaande schepen gegroet zal hebben. Hartelijk wuiven we terug en wij allen aan boord voelen eerbied voor die twee eenvoudige, kleine oude menschjes, bekrompen zieltjes zeker, maar met een groot en heilig gevoel voor den plicht, die hen vasthoudt aan hun post in deze dagen van gevaar. Hebt u voorraad? roept een onzer. Voorraad?Eten? En de oude man antwoordt grinnikend: Alles in orde, meneer! De motor dreunt verder en de boot wiegt in de golven als maakten we een Zuiderzee-tochtje. Rechts, in de verte, ontdekken we den zeedijk en nu zien we ook het gat, dat er in geslagen is. Over een breede strook hoe breed is niet te schatten, maar het schijnt wel honderden me ters is de dijk weggeslagen, en daarachter bruist de zee, witgekuifde golven rollen daar in de verte het land binnen door de dijkbreuk, die dit rampzalige land aan den kouden, grijzen, meedoogenloozen vijand heeft prijsgegeven. Kleine, zwarte figuurtjes bewegen zich op den verren dijk: zeker zijn de geniesoldaten al aan den arbeid. Maar de wind giert feller en feller, de golven rollen wild voort Wie ls tegen deze woeste macht bestand? Het is de eeuwige strijd, die strijd van Holland tegen de zee. R. P. Aan den grond geloopen en snel zinkende NEW-YORK. 15 Januari. (D.N.B.) Radio Mackay heeft een S.O.S.-sein opgevangen van het Nederlandsche s.s. „Buitenzorg" dat door Engeland overgenomen is. Het schip seinde dat het aan den grond geloopen was en snel zonk. De positie werd niet opgegeven. De „Buitenzorg" meet 7098 b.r.t., is in 1916 bij de Schelde gebouwd en behoorde aan den Rotterdamschen Lloyd. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De trouwe wachter, een tafe reel in den watersnood van 1916. pag. 1 P. Gasus: Spoorvondsten. pag. 1 Haarlem en de Haarlemmers pag. 2 De seringencultuur te Aalsmeer pag. 2 Een hondenleven: Vreemde ver schijnselen. pag. 3 Flitsen: Pijnlijk geval. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 Uit de Pers pag. 4 Bij den eenigen houtskoolbrander in Nederland. pag. 7 H. D. Vertelling: De lezing pag. 7 J. B. Schuil: Thalia: „En Jacob diende." pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1