DONDERDAG 16 JANUARI 1941' HSX5CÏ WS 15 A GBEXÖ jl!«B Spact m Spd J ^^innaiHBBBiBuaHrouinnBiamiiiii^ Weer een totalisator op de renbanen. Zuivering nog slechts kwestie van korten tijd. Sedert de totalisator en het wedden in het algemeen Werd verboden, is de paarden-rensport In ons land achter uit gegaan. Behalve de draverijen te Duindigt, Groningen en enkele andere plaatsen, werden er geen races ir gehouden en ten gevolge van de hooge kosten, aan het exploiteeren van een renstal verbonden, die niet gedekt konden worden, moesten de meeste daarvan door de be zitters van de hand worden gedaan. Vele paarden gingen naar België om daar door het deelnemen aan de geregel de courses „in hun onderhoud te voorzien". De Neder- landsche banen lagen verlaten en op het fraaie Woestduin herinnert nog slechts een eenzame tribune en enkele „boxes" aan de glorie van weleer. Voor de betrokken kringen worden sinds eenigen tijd pogingen ondernomen om de paarden-rensport en de to talisator in eere hersteld te krijgen en mogen we het vak blad „Het Paard" gelooven, dan is de kans groot, dat men daarin binnenkort zal slagen. Dit blad schrijft onder meer: „Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, is de invoering van den *>"alisator nog slechts een kwestie van korten tijd. Men kan in elk geval veilig aannemen, dat in het komende seizoen de totalisator-gebouwen op onze renbanen weder bezet zullen zijn en daarmede ook de opbloei van onze rennen en draverijen en wat daar ver der bij annex is, zal zijn ingeluid. Toch valt er nog wel een en ander te regelen. Wij meenen o.a. te weten - zijn wij hiervan niet voor honderd procent zeker het de bedoeling is den totalisator te doen werken zonder concurrentie. Dat zal dan beteekenen, dat op onze courses geen plaats zal worden ingeruimd aan de bookmakers. Eenerzijds is hiervoor veel te zeggen; zullen de staats inkomsten van een deel der totalisator-opbrengst zoo doende zeker grooter zijn, anderzijds is het te betreuren, dat men hen, die onze noodlijdende courses hebben ge- steuncL thans wellicht zal uitsluiten. Bovendien hoorden wij, dat er coursgevende vereenigingen zijn, die in dien de bookmakers op de banen niet worden toegelaten vrees koesteren, dat haar inkomsten niet voldoende zullen blijken. Zij toch verwachten niet zoo veel it inkomsten uit de opbrengst van den totalisatlr in kleinere plaatsen, waar de paardensport niet zóó populair is, dat ttj de massa bereikt. „Wij voor ons zijn hiervoor niet zoo bang. Wij meenen, Chat die inkomsten met die der meerdere entreegelden Mlt de publieke belangstelling zal toch wel sterk stijgen en met de 'gelden der toch ook talrijker inschrijvingen behoorlijk zullen meevalen. zoodat o i. wel niemand, uit gezonderd dan de bookmakers, de invoering van den reeds zoo lang gewenschten totalisator zal behoeven te be treuren. Tafellennin De Haarlemsche Kampioen schappen. H. D.-Beker staat op het spel. „De Haarlemsche kampioenuschappen, welke op Zondag 19 Januari a.s. gehouden zullen worden ln liet Sander- Instituut, Badhuisstraat Kleine Houtweg beloven een groot succes te worden. Vele sterke Haarlemsche spelers speelsters nemen hieraan deel o.a. ook de winnaar het vorig jaar en houder van den Haarlem's Dagblad- wisselbeker, E. van Abbevé. Of het Abbevé gelukken zal den beker weder te winnen is een open vraag, slaagt hij daarin dan is de beker definitief in zijn bezit. Er zal op minstens vijf tafels gespeeld worden, ten einde het groote aantal partijen kalaar te kunnen krijgen. Het bondsbestuur fungeert tevens als wedstrijdleiding." Voetbalvacantie en de mogelijke gevolgen. Verliezen elftallen hun goeden vorm Evenals een te lang seizoen schadelijken invloed zal uitoefenen op het uithoudingsvermogen en den vorm der voetballers, zal een min of meer langdurige onderbreking van de competitie er toe kunnen leiden, dat de vaardig heid en de juiste balans van een elftal als geheel ver minderen of verloren gaan, de leden van een ploeg staan door het oponthoud ietwat onwennig tegenover elkaar; de cobbinatle vlot niet zoo als gewoonlijk en de prestaties, zoowel individueel als gezamenlijk, zijn niet zoo goed als tevoren. Dit valt te meer op bij een elftal, dat vóór de onder breking tot de sterkste behoorde en zulk een ploeg zal door vermindering van zelfvertrouwen ernstiger gehan dicapt worden dan elftallen, die ook in de eerste helft van het seizoen meerdere nederlagen moesten boeken. Voor een kampioenscandidaat is het daarom van het grootste belang om den eersten wedstrijd na de hervatting der competitie tot een zegevierend einde te brengen, niet slechts vanwege de op het spel staande punten, maar eerder nog voor de stabilisatie van den vorm der ploeg. Lukt dit niet en de kansen daarop zijn, gezien het bovenstaande betrekkelijk groot dan mag men ver wachten, dat de sterke club ook in volgende matches veel moeite zal hebben om zich zelfs de zwakke zusjes van het lijf te houden. De resultaten van Blauw Wit in het vorige seizoen geven daarvan een duidelijk voorbeeld. De Amsterdammers be haalden uit hun tien wedstrijden vóór de vorstperiode op overtuigende wijze het maximum aantal punten, maar toen voetbal na de lange onderbreking weer mogelijk was, volgden verscheiden nederlagen, zoodat tenslotte, dank zij een gedeeltelijk herstel, slechts op het nippertje het afdeelingskampioenschap werd veroverd. V. S. V. bevindt zich thans in eenzelfde positie als Blauw Wit een jaar geleden. Weliswaar is, indien althans de dool doorzet, de onderbreking korter geweest dan in den vorigen winter, maar daar staat tegenover, dat de Velsenaren in de laatste paar wedstrijden iets minder overtuigend voor den dag kwamen dan gedurende de eerste maanden van het seizoen, met als gevolg eenige benauwde overwinningen (op R. F. C. en Blauw Wit) en een gelijk spel in het Stadion. Een gewaarschuwdelftal telt voor twee en we hopen dus maar, dat de roodhemden het er verder goed afbren gen, al zal vooral de thuiswedstrijd tegen Haarlem de noodige moeilijkheden opleveren. Moeilijkheden zijn er echter om overwonnen te worden en trainer Kaufman zal er wel voor zorgen, dat zijn mannen goed voorbereid in het veld komen. Boksen Baeriund verliest opnieuw. NEW YORK 15 Januari (A. N. P.) De Finsche zwaar gewichtbokser Baerlund, die reeds eenigen tijd in Amerika aan verschillende wedstrijden deelneemt, heeft opnieuw een nederlaag geleden. Tegen een geheel onbekenden bakser Harry Bobbo werd hij na een gevecht van 10 i den op punten geslagen. Voetbal Nog drie wedstrijden van het Duitsche elftal. Het programma van het Duitsche voetbalelftal Is nog met drie wedstrijden uitgebreid, meldt het A. N. P. 6 April Dultschland—Hongarije in een nader te bepalen plaats. 18 Mei: Duitscliland—Italië in het Olympisch Stadion te Berlijn. 1 Juni: Roemenië—Duitschland te Boekarest. Waterpolo D. W. R. speelt tegen 'l IJ. H. P. C. kan van R. Z. winnen. De komende Zondag is voor de waterpolocompetities van den bond en van den kring zeer belangrijk. D. W. R. 1, dat momenteel nog ongeslagen aan den kop in de honds competitie staat, zal dan den strijd moeten aanbinden tegen de ploeg van het Y, Reeds eenmaal is het D. W. R. gelukt den landskampioenen een nederlaag toe te bren gen, maar de Y-menschen zullen na de gevoelige neder laag, die zij tegen H. Z. en P. C. te slikken kregen, wel alles op alles zetten. H. P. C. zal het in haar ontmoeting tegen R. z. C. uit Rotterdam waarschijnlijk wel wat mak kelijker krijgen, al moeten de Rotterdammers, die slechts met 43 van D. W. R. verloren, niet onderschat worden Minder optimistisch denken wij over den wedstrijd, die de D. W. R.-dames te spelen krijgen tegen H. Z. en P. C De Haagsche ploeg, die over uitstekende schutters be schikt, zal wel met de twee winstpunten naar de Resi dentie terug keeren. Behalve deze bondswedstrijden staan ook enkele kring wedstrijden op het programma, die voor het verdere ver loop van de competitie beslissend kunnen zijn. Zoo zal H. P. C. 2 den returnwedstrijd spelen tegen H. V. G. B 1. Weten de H. V, G. B.'ers, evenals vier weken geleden, wederom de overwinning te behalen, dan is de kans van H. P. C. 2 voor het kampioenschap vrijwel verkeken en heeft V. Z. V. de beste papieren voor de bovenste plaats. Ook in de tweede klasse gaat het nog ongeslagen H. P. C. 3 een moeilijken wedstrijd tegemoet tegen het reserve team van H. V. G. B. De Heemsteedsche dames, die ook nog bovenaan staan, zullen tegen de Velsensche dames wel geen veer laten, zoodat er in den stand geen veran dering zal komen. H. P. C. 4 3 1 Haarlem 6 4 2 D. W. R. 2 5 3 1 V. Z. V. 4 2 0 Haarlem 2 6 10 H. V, G. B. 5 0 0 Het volledig programma voor Zondag is: D. W. R.—H. z. en P. C. (dames) H. P. C.—R. Z. C. D. W. R.—Het Y H. P. C'.—V. z. V. (dames) D. W R. 2—V. Z. V. 2 H. V. G. B. 2—H. P. C. 3 H. V. G. B. 1—H. P. C. 2 Watertr.Haarlem 3 Van de gespeelde wedstrijden bracht die tusscjien H. V. G. B. 3 en Haarlem 3 een groote verrassing, doordat de H. V. G. B.'ers met een volledig zevental een 5—0 over winning boekten op het zonder middenvoor Gieling spe lende Haarlem 3. Het veteranen-zevental van Haarlem leed hiermede de eerste nederlaag. In den dameswedstrijd Haarlem 1Haarlem 2 behaal den de dames van het eerste zevental een 8—0 overwin ning op haar clubgenooten. 14— 2 De winterspelen te Garmiscli- Partenkirchen. Aantal inschrijvingen zeer bevredigend. Ondanks den oorlog is het aantal inschrijvingen vooi de traditioneele winterspelen te Gai;misch-Parten- kirchen bevredigend, zoowel voor de ski-wedstrijden als voor het ijshockeytournool. Bij het skiën zullen de Finnen ongetwijfeld den toon aangeven, want al beschikken de Duitschers en de Zweden over enkele vooraanstaande krachten op dit gebied, hebben de mannen uit het hooge Noorden toch keer op keer bewezen, dat ze, vooral op den langen afstand en bij het schans-springen, bijna niet te verslaan zijn. De vertegenwoordigers der Balkanlanden zullen zich met bescheiden plaatsen moeten tevreden stellen en geldt ook voor het ijshockeytournool, dat in twee groe pen zal worden verspeeld. Hier zal de eindstrijd zoo goed als zeker tusschen Duitschland en Zwitserland worden uitgevochten, tegenstandex's, die weinig of niets t elkaar onder doen. Lawn tennis Alice Marble tennist voor 125.000 toeschouwers. Mary Hardwich na spannenden wedstrijd verslagen. NEW YORK 15 Januari (A. N. P.) In „Madison Square Garden" heeft het eerste optreden van Alice Marble als beroepsspeelster plaats gevonden. Niet minder dan 125.000 toeschouwers waren getuige van interessante partijen van het viertal Budge, Tilden, Alice Marble en Mary Hard- wick. De vroegere Wimbledonkampioene speelde in haar partij tegen Mary Hardwick zeer zenuwachtig en kon haar gewone spel daardoor niet ontplooien Eerst na twee lange sets slaagde zij erin haar tegenstandster te over winnen, die een zeer goede partij speelde. In het. gemengd dubbelspel speelde Alice Marble met Tilden tegen Mary Hardwick en Budge. In de eerste set speelde de oudwereldkampiocne beter dan in haar enkel spel, waardoor deze dan ook met 6—4 door haar en Tilden gewonnen werd. Na een spannenden strijd kwam de tweede set aan Budge en Mary Hardwick, zoodat de derde set de beslis sing moest brengen. Dadelijk namen Alice Marble en Tilden het spel in han den, en hoewel Budge zich heftig verweerde kon hij niet verhinderen, dat de eerstgenoemden met 6—3 de partij uitmaakten. Vooraf had Budge zonder veel moeite van Tilden met (1—3, 6—4 gewonnen. De uitslagen luidden: Budge sl. Tilden 6—3, 61. Alice Marble sl. Mary Hardwick 8—6, 8—6. Alice Marble en Tilden sl. Mary Hardwick en Budge 6—4, 5—7, 6—3. Dammen Eindstrijd om den meestertitel. P. J. van Dartelen wint van De Krijger. Dinsdagavond j.l. werd in het Amsterdamsche Schaak huis te Amsterdam voor de finale om den meestertitel de partij tusschen P. J. van -Dartelen (Zandvoort) en J. de Krijger (Amsterdam) voor de vierde ronde van dit tour- nooi gespeeld. Na een fraaien strijd won Van Dartelen deze partij en veroverde hierdoor de leiding in dit tournool. Hij gaat thans met twee punten voorsprong aan den kop, terwij] nog slechts twee ronden te spelen zijn. Zaterdag a.s. wordt de vijfde ronde te Haarlem gespeeld in het clublokaal der Haarlemsche' Damclub, bovenzalen Restaurant Munniks. In deze ronde ontmoeten elkander: J. G. Verlouw ('s Hertogenbosch) tegen P, J. van I telen (Zandvoort) en II. F. Kinnegin (Rotterdam) te J. de Krijger (Amsterdam. Wanneer Van Dartelen evenals in de tweede ronde van Verlouw wint en Kinnegin en de Krijger remise len. valt Zaterdag a s. reeds de beslissing en bezet Van Dartelen definitief de eerste plaats in dit tournool. Deze vijfde ronde vangt Zaterdagmiddag a.s. te 3 Woensdagavond j.l. werden de wedstrijden om den De Graaf's wisselbeker, georganiseerd door de Damclub ..Oosterkwartier", in het clublokaal der Damclub „Haar lem" voortgezet. De uitslagen luiden: Bord no. Damcl. „Haarlem"—Haarl. Damclub. 1. Chr. F. VisseP. H. Meure x—x 2. A. P. de Zwart—J. B. Sluiter Jr. o—2 3. Th. van Wamel—Th. Tolenaars o2 4. H. A. van Abs—A. Miedema x—x c gemerkte partij Voorl. uitslag: 04 n werden afgebroken en worden op een nader te bepalen datum uitgespeeld,! moedelijk eindresultaat 6—2 voor de Haarlemsche club. Bord no. Damcl. „Oosterkwartier"—Damver. „D. o.J,. X. W. de Jong—T. B. Dinkla 2. Y. de Jong—G. A, Ottolini 3. H. G. TeunisseH. J. Oudhof Jr. 4. Aebe de Jong—J. Boerkoel H. v. d. Linden—C. Harmsen H. Hendrikse—A. van Leuffen C. v. d. Boogaard—W. van Leuffen J. Ie NobleH. Dienske 1/007 den inhoud dezer rubriek sielt de RediJ zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj plaatst, uiordt de kopij den inzender niet tei| gegeven. Gebruikte schaatsen gevraagd. Aan alle inwoners van Haarlem^ omstreken. 't IJs is sterk en glad de baan Makkers bindt de schaatsen aan! Al eenige weken dekt een ijskorst de en genieten liefhebbers en liefhebsters meest Hollandsche sport, het schaatsenrijden,j" een zoekt de gezelligheid van het kleine en rijdt een ontelbaar aantal rondjes; de slaat de vleugels verder uit en maakt een t,_ Genieten doen zij echter allen, zelfs zij die te| den zijn met het kijken van den kant af. Helaas zijn er nog die niet aan dit Hollai# vermaak kunnen deelnemen. Zij bezitten schaatsen. Onder hen zijn veel schoolkinds wij hebben ons al eenige jaren tot taak gesT. hen van schaatsen te voorzien. Door middel va:?e jaarlijksch verzoek zijn wij in het bezit geko| van ruim 200 paar schaatsen, die op dit oogent alle in gebruik zijn. Als het ijs afgeloopen is, kol zij. weer bij ons terug en dan bergen wij ze c, het volgende seizoen. Zoo geniet ieder jaar een kind, dat anders aan den kant moet sl£ Wilt u ons helpen bij dit werk? Neemt dan evet moeite, na te zien of er niet nog ergens inF kist of op den zolder een ongebruikt paar I Brengt het ons of schrijft een briefkaart. Dan tv het met spoed gehaald. Dat er iets aan ontbil. of iets aan scheelt is niet erg. Wij hebben e vele gerepareerd en zullen dat ook met de I doen. En gij, meisjes en jongens, di'e dit jaar i gelukkige bezit van een paar kunstschaatsen j] komen zijt, stelt ons uw vorige paar te beschik)! Ieder jaar weer, tot zij van ouderdom sneuver kan er een kind gelukkig mee zijn. Hoewel we al onze paren uitleenden, kont we niet aan alle verzoeken voldoen. Er hunkeii dus nog kinderen. Helpt u mee ook hen geluf te maken? I En als u geen schaatsen te geven hebt en uil toch helpen, stort u dan een bijdrage in de kcL van reparate op onze postrekening: 61607. Gaarne dank voor uw medewerking. J. H. KULING, HoutmankadJ Haarlem. DOOR 'T OOG VAN EEN NAALD. Een angstig avontuur van drie rakkers. En toen-klonk een ontzettende knal boven mijn hoofd. Vlak na de oorlog was 't ons liefste werk. allerlei „her inneringen" te verzamelen. Patroonhulzen, kogels, splin ters van dit en stukjes van datwe bewaarden allemaal in kistjes en doosjes en de meesters konden nog zo hard waarschuwen van „gevaarlijk" en „inleveren" en „niet aanraken", we stoorden er ons heel weinig aan. Eens kwamen m'n'broer Jaap en Ik met z'n prachtverza meling „rommeltjes" bij grootvader om 't hem ook eens te laten bewonderen. De oude heer bekeek het alles voor- hoofdfronsend, schudde 't hoofd, glimlachte eens. klopte ons op de schouder en zei: ,,'n prachtig zoodje, maar i k heb toch een herinnering, waar jullie niet aan lippen kunnen. Wacht even." En hij zocht in een la en haalde een oude, groenachtige pet uit met een klep, waarin een rond gaatje zat. „Kun je zien wat dat is?" „Een kogelgat natuurlijk!" riepen we „maar hoe „Ik zal jullie 't verhaal vertellen, dat erbij behoort" zei grootvader. „Luister maar". En wij schoven gezellig bij de kachel, toen grootvader yerteldc: „Toen Ik een jongen was van een jaar of twaalf, der tien was ik een vreselijke rakker. Altijd liep ik met scheuren in mijn broek en met halen in m'n mouwen m'n handen zagen eruit.... nou. om maar meteen over zwijgen. Dat kwam, omdat m'n liefste liefhebberijtjes waren eekhoorntjes en jonge kraaien vangen fn het bos, dat vlak bij ons dorp lag. Aan de andere kant van, dat bos lag een groot oefenterrein voor de soldaten, ook dat was een sterke trekpleister voor me, want altijd was daar wel iets te vinden, dat van m'n gading was. Natuurlijk was de toegang tot het terrein verboden en zelfs mochten de bospaden niet worden betreden, tel kens als aan een paal bij de ingang van het bos een rode bal was gehesen. M'n kameraden en ik wisten dus. v we ons aan te houden hadden en meestal gehoorzaamden we ook-wel aan dit verbod. Maar eens op een prachtige zonnige Woensdagmiddag was de lust tot avontuur tè sterk in ons. Dadelijk uit school trokken we er met ons drieën, gewapend met zware rugzakken, op uit om jonge kraaien te gaan van gen in het bos en toen we opeens de rode bal zagen, was dit zo'n lelijke streep door onze rekening, dat we hem zonrcr eeun woord erover te wisselen, eenvoudig voorbij liepen. yfc waren n.l. dol op die jonge kraaien, die we bij den boswachter lieten kortwieken en dan als „huisdieren" in de tuin lieten rondlopen. Gelukkig kwamen we het bos in zonder door een schild wacht te worden aangehouden en direct begonnen we met de jacht. 'n vriend Herman klom het eerst in een boom en im met twee kraaien terug, toen volgde ik. Gesteund door mijn vrienden, beklom ik een zware, oude elk, wipte van tak tot tak tot ik bij het nest was. En toenik had juist twee jonge kraaien in m'n rug zak gestoptklonk een ontzettende knal boven m'n hoofd. Vuur en ijzer vlogen voorbij, splinters hout en takken, een regen van bladeren, een sissen en steunen 'S MORGENS VROEG. 's Morgens als ik wakker word Blinkt opeens het lichtje blij. 'k Lig dan stil te kijken Naar dat kamertje van mij. Naar mijn schilderijtjes. Naar mijn snuisterijtjes, Naar dat hele wereldje Van mijl 's Morgens als 'k ben aangekleed Rol 'k mijn zwart gordijntje op. 'k Kijk dan eens naar buiten Samen met mijn Liesjepop Op de schemerwegen Valt de zachte regen Flitsend vliegt een autolicht Voorbij Zonnetje, waar blijf je zeg? Laat je ons nu in de steek? Vader zegt, je komt nu toch 'n Beetje vroeger elke week? Winter moet verdwijnen Zonnetje, wil schijnen! Straks schijn je weer in mijn bed Zo blij! MARIE MICHON. daarna een gerommel als van donderslagen door de lucht! Ik drukte me stijf tegen de boomstam en liet de ene vogel, die ik nog in de hand hield, wegvliegen. Daarna klom ik met trillende knieën naar beneden cn rende het bos in. Ik begreep, dat de soldaten aan het schieten waren en dat een verdwaalde kogel vlak boven lijn hoofd was Ingeslagen. Mijn vrienden waren ook het bos ingerend en zaten nu een grote kuil met krijtwitte gezichten. Ik had bloedige schrammen in 't gezicht en ook mijn handen en knieën waren geschaafd. Ik wierp me naast hen in 't gras.... en een tweede schot knalde boven onze hoofden. Toen werd het stil, maar nog wel een kwartier bleven •e angstig ineengedoken zitten, vóór we durfden opstaan om naar huis te gaan. Op de terugweg nam ik mijn pet van 't hoofd. Ik zag, dat de klep door een kogel doorboord was. En toen ik daarna m'n rugzak greep, zag ik, dat deze aan beide kan ten was opengescheurd. De twee kraaien, mijn jachtbuit, waren onherkenbaar verminkt. Toen werd ik toch wèl even stil en bang. En nooit heb ik thuis durven vertellen, dat ik zó door 't oog van een naald was gegaan. Voor m'n opgespaard geld kocht ik stilletjes een nieuwe pet en de rugzak heeft m'n zusje ge naaid, zo goed en zo kwaad als 't ging, Maar wel zijn we later voorzichtiger geworden" zo besloot grootvader zijn verhaal „de rode bal werd een gevreesd symbool, we durfden er voortaan niet meer voorbij." HET ZILVEREN KROONTJE. Een oud sprookje, waarin je lezen kunt, hoe hebzucht en dieverU worden gestraft. Er was eens een boer en die reed op zijn oude ezel door het bos. De boer was straatarm en erg ontevreden met zijn lot. Iedere keer, als hij door het bos reed, dacht hij: „hè, als ik nu toch de adder met het zilveren kroon tje eens tegen kwam! Dan zou m'n leven met één slag veranderd zijn; ik zou rijk en gelukkig worden cn alle mensen zouden me benijden!" En dus zat hij voorovergebogen op zijn ezel en. speurde maar steeds om zich heen, of hij niets bizonders zag. „Een adder met een zilveren kroontje?" zul je vragen „bestaat zo'n dier heus?" Ja, die bestaat. En ',j mooiste is: als Je op Zondag ge boren bent, heb je een kansje, dat je hem zo" opeens tegenkomt. Lukt het je, het zilveren kroontje in je bezit te krijgen, dan zal alles, wat je onderneemt, je gelukken en je wordt in een ommezien rijk. Denk er dan echter aan, het kroontje niet al te lang houden, want dan krijg je vast en zeker nog eens een ongeluk! De boer wist dit alles enh ij was nu juist op Zondag geboren. Dat had zijn moeder hem al heel vaak verteld Hij sloop stil als een muis naderbij Je begrijpt dus, waarom hij altijd zo ijverig uitkeek naar de adder met het zilveren kroontje. Nu, eens op een dag reed hij weer op zijn ezel door het bos, toen hij opeens een beekje hoorde ruisen. Hij keek, eneen schitterend, verblindend licht straalde hem tegen. Dat kon de zon niet zijn, want die dringt niet door in zo'n groot, diep bos! De boer stapte van zijn ezel, liep erheen en wat zag hij? een grote adder was bezig, zich in de beek te baden en naast de beek, op een steen, lag een zilveren kroontje. De boer schrok. Hij werd bleek en rood van angst en van vreugde. Dan sloop hij stil als een muis naderbij, greep het kroontje en holde ermee weg. In een oogwenk was hij weer op de ezel gesprongen, greep zijn stok en begon erop los te slaan om het koppige dier tot spoed aan te manen. Maarnou, je weet, hoe een ezel soms is: hij stond stil, hoog zijn kop en wilde geen poot verzetten. En ondertussen klonk vlakbij het woedende gesis van de kroontjesadder, die de diefstal bemerkt had en zich op den boer wou wreken! Goede raad was duur! Wat moest hij doen? Wacht, hij sprong van zijn ezel en klom in de eerste de beste boom! Maar zoodra zat hij daar niet, of hij gaf een kreet van schrik: o, wat een vreselijk gezicht, daar kringelden en kronkelden wel honderd adders onder om de boom heen. Ze sisten en riepen hem toe: „geef hier het kroontje, het zilveren kroontje, dat je gestolen hebt!" De boer schreeuwde van angst, maar,... daar kwam een oud vrouwtje aan. „Waarom schreeuw je zo?" zei ze tegen den boer. „Zie je dat dan niet? Adders, adders, allemaal adders om me heen! Ze willen het zilveren kroontje terug hebben!" „Zilverenkroontje? Heb Jij dan....?" „Ja, ja" jammerde de boer, ,,ik heb het gevonden, maar nu is het waardeloos. Als één van de adders me bijt. o, o, wat moet ik beginnen?" „Nu, als het kroontje geheel waardeloos voor je is, geef het mij dan," zei de oude vrouw. „Geef het mij, en ik zal de adders voor je wegjagen." „Goed!" riep de boer „dat doe ik!" „Top" zei de vrouw en ze riep een toverspreuk en op 't zelfde ogenblik waren de adders verdwenen. Maar denk je dat de boer haar nu het kroontje gaf? O nee: Hij deed een ontzettend grote sprong van de boom plof! op zijn ezel en die vloog er van pure schrik yan door! „Dief, dief, lelijke dief!" riep het vrouwtje. Maar ze had het nakijken. De boer liep de hele dag met het kroontje in zijn zak. Nu eens legde hij het in 't roggeveld en dan werden de aren eens zo dik als bij alle andere boeren. Dan weer legde hij 't bij de varkens in het hok en die werden dan zo vet, zó vet, griezelig gewoon! En eens op een dag was het kroontje verdwenen. Gestolen natuurlijk door iemand anders, die ook wel graag zegen en voorspoed wilde hebben. De boer vond het niet zo heel erg, want de mensen zeiden toch immers, dat Je zo'n kroonjte niet te lang mocht houden, wilde je geen ongeluk krijgen, Het zilveren kroontje .kwam terecht bij een oude boerin, een weduwe, die alleen met een half blinden knecht op een hoeve woonde. De oude vrouw was heel erg bijge lovig: nu eens ging ze midden ln de nacht het bos in om bij volle maan wortels te graven, dan weer zocht ze ge heimzinnige kruiden om zichzelf en anderen van wratten af te helpen. Je begrijpt, hoe blij die boerin met het zilveren kroon tje was! Ze legde het in alle laden, kasten en kisten en tenslotte verborg ze het in een hoop koren. Maarniemand mag het zilveren adderkroontje al te lang houden. Eens op een dag, toen de boerin was uitgegaan, droeg de halfblinde knecht een paar zakken koren naar de molen. En toen de molenaar de zakken leegde, blonk hem iets zilverachtigs in de ogen. Hij herkende het zilveren kroontje direct. „Wat een geluk!" riep hij „wat een ge luk! En dat wordt me zomaar in huis gebracht!" Natuurlijk stond de volgende morgen al heel vroeg de oude boerin bij hem voor de deur en vroeg zo bij haar m T Adi hei neus langs: „Heb je misschien ook iets In een van ken gevonden?" „Hoe kom je erbij? Niets!" „Zo? Nou, 't is ook eigenlijk de moeite niet- 'n Onnozel klein dingetje van zilver, maar ik was aan gehecht!" „Niks gevonden!" hield de molenaar vol. En toen begon de boerin te huilen, te huilen, necij tranen met tulten! Maar ze had het nakijken. En nu was de luie molenaar de gelukkige bezittefpai het zilveren kroontje! Gelukkig? Dat dacht je maar! Hij had van dat oge af rust noch duur. Hij legde het kroontje eerst op dei van de molen, want hij dacht: dan wordt die schoon en dan hoef ik hem niet te schrobben. En! legde hij 't ln alle vuile potten en pannen, hopen; dit hem het afwaswerk zou bespraren. En tenslotte de hij het met het koren in de maalgleuf, want hij dan hoef ik niet telkens die zware zakken naar bc slepen. Dat was eerst een kolfje naar de hand van den lui Maar in zijn vreugde, had hij niet gezien, dat 't pikdonker geworden was. Hij staarde maar naar he meel en merkte niet eens, dat het schitterende k: meegleed en tusschen de molenstenen vermalen w< zilveren gruis. Maar op 't zelfde ogenblik sloeg de bliksem in de Alles vloog in brand en*de molenaar verbrandde i Dit is het oude sprookje van het zilveren adder) tje, waaruit je lezen kunt, hoe hebzucht eij-jdieverjl slotte worden gestraft. POSTZEGELRUBRIEK 1934 60 j. Sokol. 0 75 0.25 D. 1.50 0. 0D. 1.75 0.25 Vliegpost 50 P. 50 P. 1 Din. 2 Din. 3 Did H 1934 Rouw Alexander I JOEGO SLAVIë. Aanvulling II. In Juni 1934 verscheen een herdenkingserie vo«| 60-jarlg bestaan van de Sokolvereniging De afbeelding is van een athleet met achter adelaarsvleugels. Het zijn de waarden 0,75 (groen) 1.50 0.50 Din. (karmijnrood) 1.75 (d. bruin). Grootte van de zegels 32 x 42 m.m. Vllegpostzegels zagen ook deze maand nog hel Op alle zegels komen landschappen voor met een vliegtuig. De waarden zijn 50 P. (d lilabruin) (lichtltla-bruin) beide vliegtuigen boven Dubrovnlk 'I (groen, boven Veldesermeer) 2 Din. (karmijnrood, Pliva-waterval bij Jojce) 3 Din. (blauw, kerk van nac) en 10 D. (roodoranje, Stari Most, Romeinse over de Narenta fn Monastlr). Grootte der eerste 5 den is 35 x 42 m.m., overige 42 x 35 m.m. De 3 Din. (blauw) van de vllegpostzegels verscheeïj een zwarte rouwrand bij de dood door moordaant' Marseille (Frankrijk! op Koning Alexander I Grootte 35 x 42 m.m. Zie het schetsje. RustenburgerlaUl

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10