Haarlem's Dagblad Haarlem's Groei. Octrooiraad. Twee dooden, vijf zwaar gewonden Nieuwe textiel- en boter en vetkaarten Zondag weer geen voetbal of korfbal Uit Haarlem's centrale keuken. Er wordt minder melk fgeleverd Nachtelijke Duitsche luchtaanvallen. Actikeien enz. i mei Ltie. 58e JAARGANG No. 17662 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider 8uiten Spaarne 12. ti,ie 1 Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie Tcidil 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 8 v"l 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 16 JANUARI 1911 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pei 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel9 ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. o Apr en trljder et scfc nvanl c. g. b De gestadige aanwas van de bevolking van R Haarlem blijft zioh ook in dezen tijd voortzetten. pn:. Dat blijkt uit de statistische gegevers die in ons er f vorige nummer zijn gepubliceerd. Het jaar 1940 heeft het bevolkingstotaal weer met 2209 menschen doen stijgen en sluit zich ten deze gelijkwaandiig aan bij zijn vier voorgangers, die achtereenvolgens i stijgingen van 2052, 2047, 2148 en 2893 brachten, Over de laats ten tien jaar gerekend is de gemid delde toeneming der bevolking 2280 per jaar. Zoo groeiende was de bevolking der gemeente Haarlem op 1 Januari 1941 al tot een totaal van 142.678 gestegen (waarvan ruim zesduizend meer mannen dan vrouwen). Nu zelfs het bewogen jaar 1940 geen verandering in den gelijkmatigen bevol kingsgroei heeft kunnen brengen moet mm rede- n n. 2 lijkerwijze wel aannemen dat die zich in de komen de jaren zal blijven voortzetten. Er is geen enkel argument om tot een andere veronderstelling te leiden. Dat beteekent dus dat Haarlem in ruim drie jaar 150-000 zielen zal tellen. Het is een mooi rond getal, maar het zegt op zichzelf niets. Van werke lijk belang is alleen dat die voortgezette groei te verwachten is. Ook na die drie jaar. En dat wekt Ifflk telkens weer gedachten aan het feit, dat zoo'n stad zich in overeenstemming met den 'groei van zijn bevolking moet blijven ontwikkelen. Verschillende punten daaromtrent zijn hier al meermalen aange roerd. De zaak is wel zoo belangrijk dat er alle re den is dat te blijven doen, ook al nopen de tijden tot afwachten ten aanzien van sommige groote op lossingen die men gaarne spoedig verwezenlijkt zou Êen. Is dat ook zoo ten aanzien van „de longen der gtad", van het zoo vurig gewenschte natuur-reser- raat in de duinstreek en het vrijgeven van een be- (jfengrijk deel van die streek voor openbare wande- en ontspanning? Men is geneigd tot de gedach te, dat die zaak toch» ook in dezen tijd bespoedigd (-en doorgezet zou kunnen worden. Eenige maanden geleden kon nog medegedeeld t word'en dat de zaak de voortdurende aandacht van :"de betrokken instellingen had, maar sindsdien zijn geen berichten meer over versohenen. Haar groot belang is duidelijk. Het beperkt er zich geenszins toe, den menschen meer genot van natuurschoon en daarmee wat afwisseling en ont spanning te verschaffen. Een dicht bevolkt district van groote afmetingen, dat steeds maar blijft uit dijen, brengt toenemende eischen, mee diie de geeste- w1' lijke en lichamelijke volksgezondheid beide in het geding brengen. Wie den toestand van dertig jaar geleden gekend heeft is zich wel bewust dat de toenmalige bevolking van Haarlem in een veel ge lukkiger positie verkeerde dan de tegenwoordige wat betreft ruimte, vrije natuur, buitenleven. Het veel beperkter verkeer ik reken nu ruiet met den verkeerstoestand van het oogenblik, die een tijde lijk karakter draagt was natuurlijk ook gunstiger. Het is duidelijk dat de aantrekkelijkheid van len, D. vordt 19 ji gelijk en dat die voor de naaste toekomst al sterk be- trokken zal zijn bij de verwerving van nieuwe vrij heid in de natuur. Er zijn ongetwijfeld menschen Gn die de belangrijkheid van deze zaak niet zoo goed begrepen hebben omdat zij haar niet zelf ondervon den, doordat zij beschikten over de middelen om E'ch snel op groote afstanden te verplaatsen en dus ar sv P^jd de vrije natuur wel binnen hun bereik had- we den. Al hadiden velen hunner de beste bedoelingen aar J( cm begrijpen, wat men zelf ondervindt spreekt nu eenmaal het sterkst. Nu zij in dezen tijd ook in iaar r ^Un bewegingen geremd zijn zullen zij 'het belang van de bevolking als geheel beter begrijpen. >r JoS is een ander onderwerp, dat in het bijzonder lie aantrekkelijkheid van- de stad raakt en dat weer is mijn aandacht trok door een vermelding in het ïnteverslag over 1939. Daar is namelijk in ieeld dat de Schoonheidscommissie in dat iar „de opvallende eentonigheid der woonhuizen" iandelde. Wat de architetcuur der huizen zelf igaat hoop ik daar eerstdaags op terug te komen, laar ik zou nu weer eens de vraag naar voren 'illen brengen: is het wel noodzakelijk bij den 'odernen stadsaanleg zoo hardnekkig vast te hou- aan de rechte lijn? De charme van oude steden egen*rn van oude stadsgedeelten, zooals wij die ook in pet centrum van Haarlem bezitten, woaidit naar lijn overtuiging in hooge mate bevorderd door de 'eel voorkomende gebogen lijn in het stratenplan. Die brengt heusdh niet alleen afwisselirg mee in richting die men volgt maar ook en zeer sterk in het beeld dat men voor oogen krijgt. Dit beeld I Wordt verrijkt doordat men niet steeds een leege .verte, min of meer gestoffeerd met verkeer voor «ich heeft maar telkens de boomen en de huizen het gezicht krijgt, ze wel móet zien, hetgeen het (•speet veel levendiger en boeiender maakt, j Onze rechtstratige buitenwijken, hoe keurig- IOnderhouden ze er in den regel ook uitzien, kunnen «Is men er doorwandelt een indruk van saaie een tonigheid niet ontgaan. Op dagen van groote hitte, of, zooals nu, van strenge koude, op regendagen, «is er dus weinig menschen op straat zijn, geven zij oen wandelaar of fietser vaak een triesten indruk van leeg- en verlatenheid, dien hij in een gebogen «traat in de binnenstad, ook al is het daar stil en 81 zijn er weinig winkels, nooit zal opdoen. Want 6aar wisselt het beeld voor zijn oogen, daar ziet "ij meer en dichtbij, daar hoeft hij niet links en vochts te gaan kijken om iets van de beplanting e" de bebouwing te ontwaren. Al te veel zakelijkheid, al te veel berekening bij het verkavelen van bouwgronden, al te veel toe wijding aan het verkeersbelang, dat overigens in Veie wijken zeer beperkt is, heeft blijkbaar dezen 'eestand doen voortbestaan. Ik -zou ervoor willen Pleiten dat men dit bij het uitgeven van bouwgron den in de toekomst eens wat minder nuchter, meer 'zonnen op het groote belang van aantrekkelijken lebouw beschouwt en daarnaar handelt. Het zal op langen termijn zijn zakelijk voordeel ook mee bogen. Het stadsbeeld moet niet alleen architec- tonisch-verantwoorden huizenbouw en goede be- Bij vorst ligt het schuitje, waarmede de veehouder zijn melkbussen naar de overzijde van de ringvaart moet brengen, ingevroren. Verzwakt de dooi het ijsoppervlak, dan worden planken gelegd, waardoor het draagvlak vergroot wordt. (Foto Pax Holland.) (De Octrooiraad, die op 1 Juni 1912 zijn taak is begonnen, heeft dezer dagen zijn honderdduizendste aan vrage behandeld.) De Octrooiraad jubileert En daar is wel reden voor, Want hij heeft zich flink geweerd, Achtentwintig jaren door. Nu al honderdduizend maal Is hem een octrooi verzocht, Dat is een enorm totaal, Waar veel werk voor is gewrocht. Wat is daar niet voor gewikt En gewogen door den raad, En tenslotte dan beschikt, Steeds rechtvaardig, goed of kwaad. Wat is er al niet gebracht Aan het Haagsdhe raadsgebouw, Waarvan heel veel is verwacht, Hoopvol en te goeder -trouw. Honderdduizend, kolossaal, Complimenten, welgemeend, Op die honderdduizend maal Wordt ook hem octrooi verleend. En hoe gaat he: met dien raad? Vraagt u, die hem niet zoo kent, Nou, het heeft hem niet geschaad, 't Gaat hem, wat je noemt „patent". P. GASUS. planting maar ook levendigheid en afwisseling bie den, wil het aantrekkelijk zijn. En juist en ook daarmee „opvallende eentonigheid" ontgaan. R. P. Tengevolge van luchtaanvallen 's GRAVENHAGE, 16 Januari. Het ANP meldt: Gisteravond en vannacht hebben Engelsche vlie gers op verschillende plaatsen van ons land bom men geworpen. Het meerendeel van deze bom men viel in het open veld zonder noemenswaardige schade aan te richten. Op twee plaatsen waren de gevolgen ernstiger. Tezamen werden zes huizen door brisantbommen vernield, terwijl een aantal andere woningen door bomscherven of door brand bommen werden beschadigd. De branden, die uit braken, konden overigens snel worden gebluscht. Een voorraadschuur, welke door een brandbom werd getroffen, brandde af. Voorts werd o.m. nog een reservoir met waterstofgas getroffen en bescha digd. Helaas vielen ook nu weer menschenlevens te betreuren. Twee personen werden gedood, een man, een vrouw, en drie kinderen zwaar gewond en een man licht gewond. GRENSPOSTEN IN HET HOOGE NOORDEN. Duitsche controle op de verkeerswegen aan de Noordsch-Finsche kust. (Foto Weltbild). Bij textielkaarten worden geen punten meer ingehouden De secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat zeer bin nenkort zal worden overgegaan tot de uitreiking van 'n néuwe serie textielkaarten en boter- en vetkaarten. Deze uitreiking zal op de gebruikelijke wijze door de plaatselijke distributiediensten ge schieden op nader door deze diensten bekend te maken plaats en tijd. TEXTIELKAARTEN. Er zullen wederom verschillende textielkaarten elk van 100 punten, worden uitgereikt voor de na volgende groepen van personen: a. mannen en jongens, die geboren zijn vóór 2 Februari 1926; b. vrouwen en meisjes, die geboren zijn vóór 2 Februari 1926; c. jongens, die geboren zijn op of na 2 Februari 1926 maar vóór 1 Februari 1938; d. meisjes, die geboren zijn op of na 2 Februari 1926 maar vóór 1 Februari 1938. Bovendien zal één toeslagkaart voor textielpro ducten (50 punten) worden uitgereikt aan elk hoofd van een gezin met ten minste twee minder jarige kinderen, dat voor het hieronder vermelde aantal gezinsleden een gezamenlijk jaar-inkomen heeft, hetwelk minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde bedrag: 3 gezinsleden minder dan f 1050; 4 gezinsleden minder dan f 1400; 5 gezinsleden minder dan f 1750 enz. Dus per verder gezinslid telkens f 350 meer ge zamenlijk jaarinkomen (bijv. voor een gezin van 9 personen is de grens dus 9 x f 350 is f 3150). Bij de uitreiking van de textielkaarten zullen geen punten worden ingehouden. Ten behoeve van de inwonenden van instellingen met vaste bevol king, bijv. kloosters, zullen textielkaarten voor ieder dezer inwonenden worden verstrekt. BOTER- EN VETKAARTEN. Evenals dit bij de eerste uitreiking van boter- en vetkaarten het geval was, zullen in het algemeen boterkaarten worden verstrekt doch personen of gezinnen, waarvan het jaarinkomen 1940 minder bedroeg dan het hieronder vermelde bedrag, kun nen desgewenscht voor vetkaarten in aanmerking komen. Vetkaarten kunnen derhalve uitsluitend aange vraagd worden door personen, die behooren tot gezinnen, welke voor het hieronder vermelde aan tal gezinsleden een gezamenlijk jaarinkomen over 1940 hadden, dat minder bedraagt dan het achter dat aantal vermelde bedrag: 1 persoon minder dan 1000. 2 gezinsleden minder dan 1100. 3 gezinsleden minder dan 1200. 4 gezinsleden minder dan 1300. enz. enz. dus per verder gezinslid telkens f 100 meer geza menlijk jaarinkomen. Ieder der leden van b.v. een gezin, bestaande uit acht personen, met een geza menlijk jaarinkomen over 1940 van minder dan f 1700 kan dus desgewenscht in aanmerking komen voor een vetkaart. Ten behoeve van kinderen, die geboren zijn op of na 2 Februari 1936. zal slechts een halve boter- of vetkaart worden uitgereikt. Personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid ver richten. komen in aanmerking voor extra vetkaar ten, dus ook indien zij bij de gewone uitreiking bo terkaarten ontvangen. Zij die zwaren arbeid ver richten ontvangen een halve vetkaart extra en zij die zeer zwaren arbeid verrichten twee heele vet kaarten extra. De beoordeeling, of iemand zwaren dan wel zeer zwaren arbeid verricht berust bij den plaatselijken distvibntiedlenst. AANVRAAGFORMULIEREN. Degenen, die overeenkomstig het bovenstaande in aanmerking kunnen komen voor toeslagkaarten voor textiel of voor vetkaarten, dienen op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen dagen een daartoe bestemd formulier bij deze dien sten af te halen en ingevuld wederom in te leveren. Personen die behooren tot gezinnen waarvan het gezamenlijk inkomen boven de aangegeven grens ligt, behooren dus geen formulier af te halen, even min als zij, die niet voor vetkaarten en toeslag- kaarten voor textielproducten in aanmerking wen- schen te komen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het ruilen van boterkaarten tegen vetkaarten na de uitreiking niet meer zal worden toegestaan. Naar wij vernemen zijn alle competitiewedstrijden van den Nederlandschcn Voetbalbond en den Nederlandschen Korfbalbond, welke voor Zondag a.s. waren vastgesteld, in verband met de vorst af gelast. Men hale het eten niet op een anderen dag dan waarvoor het besteld is. Vandaag is het de tweede dag dat de Centrale Keuken te Haarlem aan het werk is. Het aantal heden uitgereikte porties bedroeg ruim 2900. Morgen zullen er ongeveer 2000 porties worden afgehaald. Bij de uitreiking van Woensdag blijkt zich aan de Koningin Emmastraat aan het Roer- dompplein-ihoek Raafstraat in Haarlem-Noord een fout te hebben voorgedaan. Er waren zoo veel gegadigden, dat er niet voldoende eten bleek te zijn. Daardoor hebben sommigen langen tijd moeten wachten, mede doordat ge zegd werd dat er nog eten zou komen, tot ein delijk in den loop van den middag bleek dat er dien dag geen eten meer zou worden uitgereikt. Voor de betrokkenen, zoowel zij die de orga nisatie van de voedselverstrekking door de Cen trale Keuken verzorgen als degenen die zon der eten naar huis moesten terugkeeren, een onaangename gebeurtenis. Bij onderzoek is ons gebleken dat er een fout is gemaakt, welke den eersten dag door niet voldoende acht slaan op de voorschriften is voorgekomen, doch die niet meer zal gebeuren. Vooropgesteld zij, dat er voldoende eten was klaar gemaakt, zelfs 300 por ties meer dan besteld waren. Er was dus vol doende gekookt. Bij de uitreiking echter blijkt men aan een lokaal de porties groot-er te hebben gemaakt dan was toegezegd en daarbij kwam bo vendien nog. dat personen, die bonnen hadden voor uitreiking op heden, gisteren reeds eten hebben gehaald. Bij ae mededeeling over de organisatie van dezen dienst heeft men duidelijk laten uitkomen dat men het eten twee dagen vóór de uitreiking moet bestellen. Daaraan moet men zich houden, want anders veroorzaakt men voor zichzelf moei lijkheden. Op de achterzijde van de bonnen staat de dag gestempeld op welken men het eten kan halen. En nu mag het één keer zijn gebeurd dat men, om de vele gegadigden spoedig af te helpen, niet nauwkeurig heeft gelet op de achterzijde van de bonnen, ook vertrouwend op de mede werking der burgerij, maar dit zal niet weer voorkomen. Voortaan zal ook hierop scherp wor den gelet. De Centrale Keuken kan haar werk alleen be hoorlijk verrichten indien zij tijdig van tevoren weet voor hoeveel menschen zij het eten moet klaar maken. Derhalve zal zij er nauwkeurig voor waken, dat geen eten wordt uitgereikt op een dag waarop de gegadigde niet aan de beurt is. Aan hen. die gister in het betreffende lokaal geen eten hebben kunnen krijgen is een bewijs uitgereikt, dat zij Vrijdag a.s. eten kunnen halen. Zooals uit bovenstaande uiteenzetting blijkt, ligt de fout maar voor een deel bij de organisatie, die zich gister overigens reeds, ondanks het feit dat het hier een geheel nieuw werk betreft waar bij velen zijn ingeschakeld, opgewassen voor haar taak toonde. Maar ieder behoort zich te houden aan de maatregelen welke voor de functionnee- ring van dezen dienst zijn getroffen, want alleen dan zal alles goed marcheeren. En het werk ver dient dat alles goed verloopt. Melkhandel streeft naar gelijke verdeeling van de beschikbare hoeveelheid Blijkens een aankondiging van den Haarlem- schen Melkhandel, heeft deze zich genoodzaakt gezien met ingang van heden den melkverkoop te rantsoeneeren. Men heeft reeds sinds eeni- gen tijd moeite met den aanvoer van melk naar Haarlem en daardoor is het reeds voorgekomen, dat men sommige dagen van zijn melkhan- relaar te hooren kreeg, dath men niet zooveel melk kon krijgen als men feitelijk wenschte. Dit lot trof vandaag dezen, morgen genen. Deze toestand wordt door den melkhandel niet be vredigend geacht. Daarom heeft men naar het middel gegrepen var, rantsoeneering De handel kan zelf niet meer zooveel melk krijgen als hij zelf graag zou hebben en daarom heeft hij, om distributie te vermijden, besloten de rantsoeneering toe te passen. De Haarlemsche melkvoorziening geschiedt voor ongeveer 55 pet. door melk van veehou ders uit de omgeving van Haarlem, de overige hoeveelheid moet van elders worden aange voerd. Dat veroorzaakt moeilijkheden, vooral in deze winterdagen. Daarom, omdat men zelf- niet zooveel meer krijgt aangevoerd als men wenschi, gaat met ingang van heden de rant soeneering in. Voorloopig is deze vastgesteld op ongeveer 20 pet. De huismoeders zullen der halve van vandaag af nog slechts ongeveer 30 pet. van haar gewone aantal liters melk van den handelaar kunnen betrekken. Dit percen tage van 80 staat evenwel niet zoo vast als een wet van Meden en Perzen. Het kan zijn. dat de rantsoeneering strenger zal moeten worden. In dien daartoe ooit mocht worden overgegaan kan men er van verzekerd zijn dat zulks strikt noodig is, want geen enkele handelaar, en dus ook de melkhandelaar niet, gaat er graag toe over zijn debiet te verminderen. De thans ge nomen maatregel ziet de melkhandel als nood zakelijk en hij rekent er op, dat de huismoe ders deze zienswijze zullen deelen. Het besluit tot rantsoeneering is niet ingegeven door het eigenbelang van de handelaars maar door het algemeen belang. Duitsch weermachtsbericht. Verkenningen boven Zuid-Engeland. BERLIJN, 15 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Als gevolg van den ongunstigen weerstoestand heeft het Duitsche luchtwapen gisteren slechts boven Zuid-Engeland verkenningen gedaan. Hierbij kon de goede uitwerking waargenomen worden van de aanvallen die de laatste nachten op voor den oorlog belangrijke doelen te Plymouth en Ports mouth ondernomen zijn". Midden-Engeland het doel. BERLIJN. 16 Jan. (D.N-B.1 In den loop van Woensdagavond zijn. naar het D.N.B. ver neemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen gestart voor aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Midden-Engeland. Naar uit Londen gemeld wordt hebben Duitsche vliegtuigen gisterochtend bommen geworpen op West-Schotland en in een district vair het graafschap Kent. HEDENMORGEN NIEUWE AANVALLEN. BERLIJN, 16 Januari. (D.N.B.) De Ei gelsche be richtendienst meldt, dat gisteren kort na het inval len van de duisternis in het gebied van Londen luchtalarm gegeven is. Spoedig daarop zijn dooi Duitsche vliegers brandbommen uitgeworpcr. In de ochtenduren van heden werd er een nieuwe luchtaanval gedaan, waarbij een aantal brisantbom men uitgeworpen zijn. Ook boven de Ergelschë Zuidoost- en Oostkust zijn Duitsche vliegers ver schenen. De Haarlemsche Waterleiding. Geen buitengewone aanvulling der waterreserve in de duinen. Een half jaar geleden hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan uit het rapport van de Staatscommissie voor de drinkwatervoorziening in het Westen des lands. Daaruit bleek, dat door de commissie aanbevolen werd de hoeveelheid water in de duinen aan te vullen met water uit de grootere rivieren of uit het IJselmeer. Alle duinwaterleidingen in het Westen des lands zou den, naar de overtuiging van de commissie, aan gezet moeten worden dergelijke ingrijpende maat regelen te nemen. Daartoe behoort dus ook de Haarlemsche duinwaterleiding. •Aansluitende op dit rapport der commissie ver meldden wij, dat het Haarlemsche gemeentebe stuur zich op het standpunt stelde, dat het voor de Haarlemsche waterleiding niet noodig is tot aanvulling van het water in haar prise d'eau over te gaan, omdat hier van uitputting van de water- reserve geen sprake kan zijn. Door het invoeren van watermeters is het waterverbruik te Haarlem namelijk veel lager dan in gemeenten waar geen meters ter controle gebruikt worden. De Provincie Noord-Holland is inmiddels begon nen met het treffen van voorbereiding van plan nen om water uit het IJselmeer over te brengen naar de prise d'eau van het Provinciaal Water leidingbedrijf in de duinen onder Bergen. Het college van B. en W. van Amsterdam heeft aam den gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot uitvoering van het plan van den directeur der Amsberdamsche waterleiding om water uit de Lek te gebrudlken voor aanvulling. In de hoofdstad is in den kring van den raad evenwel verschil van meening over de vraag of Lek- of IJselmeerwater daarvoor aangewend moet worden. Een beslissing is nog niet gevallen. Met de uitvoering van deze plannen zijn Iwtus- schen enorme uitgaven gemoeid, zoodat het de vraag is of het in de naaste toekomst mogelijk zal zijn de voorgenomen werken te gaan uitvoeren. Wij vernemen mtusschen dat aangenomen kam. worden dat men in den Haag geen prijs stelt- op aanvoeren van water van die rivieren of uit het IJselmeer naar de prise d'eau van de Haarlemsche watérleiding. Voorloopig zal het Haarlemsche be drijf dus op den bes taanden voet kunnen blijven voortwerken. KOOPT GEEN VLEESCH VAN FRAUDULEUS GESLACHTE VARKENS! Te Haarlem aan varkenspest lijdende dieren geslaeht. Hoe goed het is dat de politie streng optreedt tegen menschen, die frauduleus dieren slachten, met alle voor den consument daaraan verbonden gevaren, is Woensdag weer te Haarlem gebleken In samenwerking met ambtenaren van den Crisis dienst heeft de politie bij een koopman in Haar lem-Noord aangetroffen en in beslag genomen drie geslachte varkens, die uit Beverwijk afkomstig bleken te zijn Naar aanleiding daarvan werd ook te Beverwijk een onderzoek ingesteld: ook daar wer den drie geslachte varkens gevonden. Deze zes dieren waren frauduleus geslacht. Het vleesch werd naar de openbare slachthuizen te Haarlem en Bever wijk overgebracht; het bleek dat de dieren ver moedelijk aan varkenspest hadden geleden. Eén varken was waarschijnlijk al dood voordat het ge slacht werd. Twee ingezetenen van Beverwijk, die bij het transport betrokken waren, zijn in verzekerde be waring gesteld. Een ernstige waarschuwing aan het publiek, geen vleesch van frauduleus geslachte varkens te koopen. is hier dus wel op haar plaats. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Haarlem's groei. pap. 1 P. Gasus: Octrooiraad. pag. 1 Uit Haarlem's Centrale keuken. pag. 1 J. B. Schuil: Dansavond Maud Kool pag. 2 Het Residentie Tooneel: In Koning Karel's gouden dagen. pag. 2 v. H.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van de mevrouw in de bibliotheek. pag. 3 Flitsen: Pech. pag. 3 B. K.: Langs de Straat. pag. 3 Zwitserland in oorlogstijd. pag. 5 Voor de kinderen pag. 6 Voetbalvacantie en de mogelijke ge volgen. pag. 6 Uit de Pers pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1