Een officieel en 'n officieus woord over „Winterhulp' Uit de Pers. Net meisje N-PERDAG 16 JANUARI 1941 HSARtEM'S DAGBEAB 9 Over onze batterijen. Zullen wij ze houden? isgen tijd geleden heeft het departement van fel, Nijverheid en Scheepvaart in een aantal jaties een oproep gericht tot het Nederland- publiek om vrijwillig een oude droge batterij leveren bij aankoop van een nieuwe. Aanlei- joi dezen oproep was het feit, dat enkele be- Jjeeien van z.g. droge batterijen (w.o. het zeer fedjenjke bruinsteen) niet meer worden inge- I en er dus zonder rrfö at regelen vroeg of leen batterijen meer verkrijgbaar zouden zijn. imen er in Nederland op schitterende wijze Aflsagd is om hetzij oude, uitgeputte batterijen Mbereeren 't zij de bestanddeelen van een uit te batterij zoo te bewerken dat zij weer dienst bi doen in nieuwe, is het dus van groot be- Hal iedereen die een nieuwe batterij koopt zijn Inlevert. Dit werd dan ook op zeer suggestieve mjnaar voren gebracht in de bedoelde publica- de advertentiekolommen van talrijke dag- en meifcladen. I GAAN DEN GOEDEN KANT UIT, MAAR |SOk' WIJ ZIJN ER NOG NIET. vac bt er natuurlijk van alle zijden groote belang- ava* bestaat voor het resultaat van dezen oproep, ra?JDordat hij slechts aanspoort tot vrijwillige "Verking dus vrijwel nieuw is in zijn soort, heeft jdijizich zoowel uit kringen van particulieren als helmnkeliers en industrie tot de betreffende Ne- pdsche instanties gewend. Uit de verstrekte ttir.gen kan worden opgemaakt, dat de eerste nt fyken uiterst gunstig zijn. Het lijkt er nu lst,cop, dat het Nederlandsche publiek over het .."peen zeer goed heeft begrepen, dat gebrek aan ®!Sjen rampspoedige gevolgen zou hebber in tij- f®* deze en reeds zijn groote partijen bruin- 'w .uit oude batterijen op weg naar de fabrieken ïrsks weer dienst te doen in splinternieuwe, fl (krachtige batterijen. Wel wordt er nadruk- 3n jopgewezen, dat dit voorloopige oordeel J gebaseerd is op de allereerste resultaten lls Jeze oproepen omdat pas var, een succes ge en kan worden wanneer wij gezamenlijk en )eceJureRd onze oude batterijen blijven inleveren. libJan zullen wij het groote gevaar van de diepe i^jKringbare duisternis gekeerd hebben. reJ belangrijk: Voorkom bij de verzending van sjde platte batterijen, dat de contactstrips aar^ raken. Buig de korte strip naar buiten om cuncl wordt de batterij geheel onbruikbaar voor "werking. (Zie teekening). 'er DWANGMAATREGELEN KUNNEN lorrai VOORKOMEN WORDEN. fcreer wij op dezen weg voortgaan, dan wil |is bovendien zeggen, dat het Rijksbureau [Chemische Producten geen dwingende maat- |3ftn hoeft te nemen. Het is iedereen duidelijk fa dit laatste geval het koopen en verkoopen Batterijen veel stroever zou gaan om nog niet jreken van het omvangrijke administratieve cdat daaraan voor vele categorieën en voor_ Oor den winkelier zou vastzitten. Men heeft laifdk nu reeds algemeen het gevoel, dat het Ne- andsche publiek dit inziet en d'at de resultaten' Waste toekomst, die van het oogenblik hoe itig ook. nog in de schaduw zullen stellen. mus SAmerikaansche steunverleening aan Engeland. Huil verdedigt het ontwerp. D. N. B, verneemt uit Washington: De minis- buitenlandsche zaken Huil heeft voor de ;sie van buitenlandsche zaken van het Huis jevaardigden verklaard dat het wetsontwerp Mde de hulpverleening aan Engeland een ;el is ter aanwending van de Amerikaansche innen op een wijze die de veiligheid van de igde Staten en van het Westelijk Halfrond het ient. In de eerste plaats zal de wet mogelijk r dat de hulp zoo snel mogelijk wordt ver- l Spoed, aldus Hull, is dringend noodig. PJhden geest van Roosevelt's politiek deed Hul] ie a» aanvallen op Duitsehland, Italië en Japan, diejr zoogenaamde aanvalshandelingen hij op- !aln beginnende met den oorlog in Mandsjoerije nels^i. Wanneer deze drie mogendheden de zeeën P'jnbeheerschen, zoo beweerde hij, zou het thans 1 trlf^00*e" Sevaar voor Amerika nog vele ma- 30t%stiger worden. Derhalve is het van belang dat 3p groot mogelijke steun wordt verleend aan ■I land en de andere landen die tegen de spilmo- Beden strijden. en de democraat Johnson vroeg of in het wets- erp de bepaling over de reparatie van schepen Oorlogvoerende landen in Amerikaansche ha- geen inbreuk op het internationale recht be at, antwoordde Huil dat slechts „een realisti- peoordeeling een gezond inzicht" is. De „wet- 1 K zelfverdediging" moeten worden toegepast het te laat is. Alleen de practische factoren al beslissend zijn. 'oren had Huil verklaard dat naar het oordeel lerikaansche regeering de Haagsche conven- 1907 niet meer op den tegenwoordigen oor- worden toegepast, daar die conventie niet door alle oorlogvoerenden erkend wordt. De r beweerde opnieuw dat het wetsontwerp is voor de verdediging der Vereenigde Sta- ïdat verdediging niet alleen eigen bewape- leteekent an c'Jde vraag van den democraat Burgin of het ont- justil een grooter oorlogsgevaar inhoudt dan de rec#re neutraliteitspolitiek, antwoordde Huil: „Wij bijzijBn niet met de armen over elkander blijven ei 1* tot de aanvaller over onze grenzen komt". ,r djnieuwe heftige uitvallen tegen de spilmogend- die hij „aanvallers" noemde besloot Hull met «val op Japan dat, naar hij beweerde, meer eis:# het volkenrecht heeft geschonden door China en te vallen. Japan heeft zich van den aan- it laten leiden door het doel zelf een beheer- gotw* Positie in het westelijk deel van den Stil- ianfeeaan te krijgen. Door wapengeweld heeft het urwt heerscher te worden over een gebied dat liewijna de helft van de bevolking der geheele m:® bewoond wordt. De voorgestelde nieuwe orde side® Stillen Oceaan, aldus de minister, beteekent n. politieke overheersching door een land, econo- zv« exploitatie van alle hulpbronnen ten voor- •■•orjVan dat land en daardoor verarming van alle et '-** landen. g <®nader D. N. B. bericht meldt: In de commis- rkefor buitenlandsche zaken heeft de republikein :rnm nog 5evraaSd of het ontwerp den «ent tot een daad van oorlog machtigt. Huil voJBordde dat in dit opzicht het ontwerp geen T!ji*e volmachten verleent naast die welke de pre- '4t reeds bezit. De president of iedere comman- ioteen oorlogsschip, aldus Huil. zou ook zon t ppe' altijd een daad van oorlog kunnen ver- :k am noemde dit antwoord ontwijkend, doch verdere vragen geen duidelijk bescheid. Haarlem's burgemeester spreekt en artisten zingen Gisteravond werd im de zeer goed bezette groote zaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem een officieel en een officieus woord over „Winterhulp" gesproken. Het officieele woord sprak Haarlem's burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, die de verzamelde Winterhulpcollectanten, commissieleden en andere medewerkenden aan het Winterhulpwerk welkom heette. Spr. wilde aan het begin van dezen avond ce beteekenis van den Win- terhulparbeid mem oreeren. Men heeft de burge meesters der steden als directeuren van „Winter hulp" aangesteld omdat deze het best op de hoogte zijn van de nooden der burgers. Doch de burge meesters kunnen in hun taak slechts slagen wan neer de geheele burgerij haar medewerking ver leent. De gecollecteerde gelden worden aan de burge meesters ter hand gesteld, die volgens aangegeven sociaal zuivere richtsnoeren deze onder de burgerij mogen verdeelen. Een uitdeeling heeft reeds plaats gehad, een tweede zal binnenkort volgen. Spr. dankte allen, die bij de Winterhulpcollecten het voorbereidende werk verrichten en de collec tanten, in het bijzonder ook het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, dat in zoo menig opzicht goed werk verricht Deze arbeid wordt geheel vrijwillig ver richt. Daarom is het zoo onjuist dat er menschen zijn, die zich tegenover de collectanten onvrien delijk gedragen. Onbehoorlijke uitlatingen jegens collectanten zijn dom en laf. Zij, die vrijwillig voor dit goede doel werken, moeten gerespecteerd worden. Wanneer men klachten wil uiten doe men dat niet tegen den buurman of tegen den trampassa gier op het achterbalcon. Men wende zich tot mij. Ik ben bereid elke gefundeerde klacht te onderzoe ken. Mei heeft de zekerheid dat het gelui goed be steed wordt. Daar sta ik persoonlijk borg voor. Al dus de burgemeester. Het zeer officieuze woord ten aanzien van „Win terhulp" werd hierna gesproken, of eigenlijk meer gezongen door „De vier van Tholen en Van Lier" en professor Anton iri. Tholen en Van Lier brachten op de hun eigen wijze vele aardige liedjes, waarvan „De schouders er onder" in het ernstige genre en ..De zijde van Lin-Ho" in het lichte soort wel ce kroon spande:. De één acter, waarin de huisknecht heer des huizes wordt, viel bovendien zeer in den smaak der aan wezigen, en ook de korte maar krachtige historie van den heer, die zijn vrouw zenuwziek maakt, was zeer komisch. Op alleraardigste wijze wist het vlotte viertal het liedje van het Klaverblad symbool van geluk en „Winterhulp" te brengen: de dames trokken al zingenden de zaal in en speldden de collectanten op hun beurt klaverblaadjes op japonnen en jassen. Jearne Laforce gaf haar gedachten over £e mo derne vrouw ten beste, en het viertal besloot het succesvolle optreden met een Parijsche scène, of eigenlijk met een herhaling van het gezellige „Oehoe" liedje, dat tevoren tot enthousiaste samen zang had geleid. Professor Antonini braoht op zijn eigen manier goocheltoeren tot uitvoering, waarbij hij een dosis humor aan verbluffende handigheid paarde. Ook met August, de sprekende pop, oogstte Anto- nin zeer veel en verdiend succes. Zijn optreden was wat men noemt „af". Herman Teuwissen liet „Diohter und Bauer" op aecordeon hooren en Jan Monnikendam en zijn Harlem Kings" verzorgden verder het muzikale deel op vlotte wijze. De „Winterhulp"-medewerkers zullen zich dezen avond ongetwijfeld gaarne herinneren als een pret tig samenzijn, dat de onderlinge band, welke hun taak reeds legde, versterkt heeft. Vijf en twintig jaar behangselpapier geleverd. Heden bestaat de zaak in behangselpapier van de firma Gebrs. Hart aan de Kleine Houtstraat 49 te Haarlem 25 jaar. In verband echter met de hui dige tijdsomstandigheden wordt dit jubileum op eervoudige wijze herdacht. Toch heeft de heer M. J. Hart. die sinds 1924 de zaak alleen drijft, van morgen de vlag uitgestoken, want hij heeft redenen te over om dankbaar op deze kwart eeuw terug te zien. Reeds als jongen van dertien jaar kwam hij in het vak; toen werd hij werkzaam gesteld in een klein behangerszaakje aan de Lange Molenstraat, waar hij gedurende vijf jaar terdege onderricht werd. Toen begon hij met zijn broer, den heer J. Hart, die ook pas twintig jaar was, in het kleine wirkel- tje aan de Koningstraat 44 onder den naam van Gebr. Hart. De heeren genoten zóózeer het ver trouwen der cliëntèle, dat zij na drie jaar genood zaakt waren, naar een ruimere behuizing uit te zien. Die vonden zij in het perceel Kleine Hout straat 49. Daar is de zaak nu sinds het einde van 1919 gevestigd. Het ging steeds crescendo, zoodat een nieuew uitbreiding noodig bleek. Inmiddels stichtte de heer J. Hart een zaak te Utrecht, zoodat zijn broer verder alleen te Haarlem bleef werken. Steeds nam zijn zaak in omvang toe (o.a. heeft hij er vijftien jaar een eigen binderij gesticht, waar hij zelf de talrijke staalboeken maakt), zoodat hij er tenslotte toe over ging, een achter zijn winkel ge legen pand bij de zaak te trekken, zoodat hij nu over een ruim kantoor en voldoende magazijn ruimte beschikt. De heer Hart verwerkt uitsluitend Nederlandseh fabricaat. Hoewel zijn zaak ook zeer onder de tijdsomstandigheden te lijden heeft er wordt op het oogenblik bijna niet gebouwd gaat hij toch niet bij de pakken neerzitten; hij houdt er den moed in. omdat hij overtuigd is dat er weer een betere tijd komt. Gaarne stelt jhïj zijn geachte cliëntèle in de gelegenheid -hem hedenmiddag tot vijf uur te com plimenteeren. Het jubileum van Zuster M. M. van Soeren. Zuster M. M. van Soeren. verpleegster aan bet Bureau der Haarlemsohe Vereeniging voor Zieken verpleging, die vandaag haar zilveren jubileum viert, beeft zeer veel blijken van belangstelling mogen ontvangen in den vorm van bloemen, ge schenken en schriftelijke felicitaties. Ook kwamen velen haar mondeling feliciteeren. FIETSONGELUK TE HAARLEM. Woensdagavond tien uur is de 23-jarige P. T.. doordat hij op den Schotenveg met zijn fiets den trottoirband raakte, gevallen. Hij kreeg een her senschudding. Door voorbijgangers werd hij in een perceel aan den Schotenveg gedragen, waar hij door een dokter en leden van den Ongevallen- dienst behandeld werd Vervolgens is nij per zie kenauto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „VOORUITGANG". Naar wjj vernemen zal de Arbeiders Tooneel- vereeniging „Vooruitgang" te Haarlem in den loop van dit seizoen nog opvoeren ..De opgeknoopte die werd afgeknoopt" door Henri Ghéon. Ook wordt nog een cabaretavond gegeven. Jubileum A. van Weerden. Vandaag was het 25 jaar geleden dat de heer A. van Weerden zijn werkkring bij de Erven Loosjes te Haarlem aanvaardde, eerst als chef. de laatste 21 jaar als directeur der N.V. Boekhandel De Erven Loosjes. In den morgen werd de jubilaris met zijn echtge- noote van huis gehaald en in het met vele bloem stukken versierde kantoor ontvangen door het voltallige personeel, uit wiens naam het woord werd gevoerd door den boekhouder, den heer J. van Eg- mond. die den groei memoreerde, die de zaak heeft ondergaan gedurende de jaren dat de heer van Weerden er zijn kracht aan wijdde. Hij wees op den uitbouw, dien de heer van Weerden tot stand heeft gebracht en roemde den aangenamen geest, die de verhouding van directie en personeel ken merkt. De heer J. Alta, secretaris der Haarlemsche Boek- verkoopvereenigïng voerde hierna het woord om de verdiensten van den jubilaris als voooaanstaande figuur in het boekbedrijf in het licht te stellen, waarna een onafgebroken stroom van belangstel lenden den heer van Weerden de hand drukken. Tot hen behoorden de heeren Ch. E. Visser en P C. André de la Porte, resp. voorzitter en secretaris der Ned. Mij. van Handel en Nijverheid, alsook, onder andere vertegenwoordigers uit vakkringen de heer J. C. Winterink, onderdirecteur van de Wereld- Bibliotheek, die den heer Van Weerden een fraai boekwerk „Marnix van St. Aldegonde overhan- dDatG de zaak vandaag meer van een bloemwinkel dan van een boekenmagazijn had is te begrijpen en dat den geheelen dag vrienden en bekenden ver schenen om den heer Van Weerden met zijn jubi leum geluk te wenschen, evenzeer HEEMSTEDE De Burgemeester weer in functie. Met bloemen verwelkomd. De Burgemeester van Heemstede Jhr. J. P- W. van Doorn, die geruimen tijd wegens ziekte afwezig is geweest, heeft hedenmorgen zijn werkzaamheden ten raadhuize hervat. De drie wethouders Jhr. A. van de Poll. H. M. van Unen en C. A. M. Jor.ckbloedt. waren ter verwel koming aanwezig, evenals de heer A. Beient- sen. hoofdinspecteur van politie. Namens het Secretarie-personeel heette de ge meente-secretaris. de heer N. Vos. den Burge meester welkom, Er waren bloemstukken ge zonden door het politiekorps en door de Roei en Zeilvereeniging „Het Spaarne waarvan Jnr. Van Doorn beschermheer is. Wielrijden Belgische renners starten in Parijs. De activiteit van de Belgische renners zal zich voortaan niet meer behoeven te beperken tot de wedstrijden In hun eigen land. Verschillende renners hebben contrac ten gemaakt met de directie van de winterbaan te pacus. Zoo zal Scherens in de maand Februari drie wedstrijden rijden. Bruneel en Aerts zijn eveneens gecontracteerd, terwijl Kaers op 1 Maart tegen Almar zal uitkomen. BENNEBROEK BRAND TIJDIG GEBLUSCIIT. Hedennacht tegen twee.uur bleek brand te woeden in de woning Zwavteweg 31. Dank zij actief optreden van de luchtbeschermmgshulp- politie kon het vuur zoo tijdig worden ge- bluscht, dat de nieuwe motorspuit, welke bin nen zeer korten tijd aanwezig was, niet in wer king behoefde te worden gesteld. De achter kamer van de woning is gedeeltelijk uitge brand. De brand is waarschijnlijk ontstaan ten gevolge van kortsluiting. BLOEMENDAAL GESLAAGD. Voor het praktijkdiploma Fransche Handels correspondentie van de Vereeniging van Leeraren is geslaagd de heer P. de Vries te Bloemendaal. Geslaagd voor het Mercuriusdiploma boek houden mej. J. Timmer te Bloemendaal. BESPARING OP BOUWMATERIALEN. Naar aanleiding van een brief van Ged. Sta ten van Noord-Holland geven B. en W. van Bloemendaal den raad in overweging, het raads besluit van 21 November 1940, houdende vast stelling van een Verordening tot aanvulling van de Bouwverordenin" van Bloemendaal met een nieuw artikel (artikel 87 a) inzake „besparing op bouwmaterialen in verband met ongunstige voorraad-positie" in te trekken. FRAUDEVERZEKERING. Om het risico van fraude te dekken, geven B. en W. van Bloemendaal den raad in overwe ging, te besluiten B. en W. te machtigen, de door tusschenkomst van de Incasso-bank N.V. te Amsterdam met Lloyd's Underwriters te Lon den gesloten uitgebreide fraudeverzekering tot een bedrag van f 50.000 en de door tusschen komst van de firma J. C. J. Knegt Zonen te Amsterdam bij The Excess Insurance Company Ltd. gesloten fraude-verzekering tot een be drag van f 25.000 per 31 December 1940 te doen eindigen aangezien de buitenlandsche maatschappijen door den huldigen toestand belemmerd zijn in het doen van schadebeta- lingen. Voorgesteld wordt B. en W. te machtigen tot een bedrag van f 50.000 deel te nemen aan de Onderlinge" Verzekering der F. O. G. (Frau derisico-Onderlinge van gemeenten) met ingang van 1 Januari 1941. AERDENHOUT LEER1WIDDELEN R.K. SCHOLEN TE AERDENHOUT. B. en W." van Bloemendaal stellen den raad voor in te willigen een verzoek van het bestuur der R. K. Parochiale School te Aerdenhout. de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen. Muzikale uitwas. De Prov. Noordbr. Crt. schrijft: „Er woekert in Den Haag een merkwaardige muzikale uitwas. Wie het nog niet weten mocht weet bet nu: er zijn daar momenteel vijf sym phonic-orkesten: Residentie-orkest onder lei ding van Frits Schuurman, orkest van werk- looze musici onder mr. Harm Smedes, het Nederlandseh Orkest onder leiding van Nico Verhoeff. het in oprichting bijna voltooide or kest van den Arbeidsdienst onder leiding van een der dirigenten van het Centraal Muziek in stituut van den Arbeidsdienst, leider Piet Tig- gers, en het Nederlandseh Kamerorkest van Otto Glastra van Loon. Deze ensembles zijn uit den drang der om standigheden gegroeid. Werklooze musici wil den aan den slag en vonden den oudzanger Smedes bereid het ensemble te leiden: in het orkest van Verhoeff vonden vele gepasporteerde leden aer militaire kapel van dr. Walther Boer een plaats, terwijl het Arbeidsdienstorkest eveneens een kind is van dezen tijd. Hoe gaarne wij ook den Nederlandschen be- roepsinstrumentalisten een boterham en den Re sidentiebewoners veel goede muziek gunnen men vergete niet dat ook nog elke week het Con certgebouw er komt concerteeren! iedereen zal moeten inzien dat Apollo onze Residentie beter bedacht heeft dan Parijs. Weenen of Ber lijn. Waaruit moet volgen dat zulk een toestand weldra zal moeten eindigen, om te voorkomen, dat de heeren musici er elkaar nog dood gaan concurreeren." Het blad wijst er tenslotte op, dat het westen met goede beroepsorkesten als 't ware is over stroomd en het zuiden (en niet alleen het zui den) er van gespeend is. De secretaris-generaal zal naax de meening van het blad in dezen war winkel orde moeten scheppen. Bezinning en daad. Naar het oordeel van Het Huisgezin kan er weinig twijfel over bestaan, dat wij in een tijd leven waarin het maatschappelijk le ven op het zoo verscheiden terrein dat het om vat radicale wijzigingen ondergaat, niet langs den weg der geleidelijke, stap voor stap, vor derende aanpassing aan nieuwe ideeën, maar door een in snel tempo zich voltrekkenden, tot in de fundamenten reikenden ommekeer. Het is een ommekeer van de maatschappelijke en geestelijke krachten, welke niet alleen en uit sluitend afhankelijk is van den oorlog. „Daarom is het ijdel. uit gehechtheid aan ver ouderde maatschappelijke vormen, waarin de geest, die ze droeg, niet langer bezielend werkt, zich tegen de komende maatschappelijke ver nieuwing te verzetten die onweerstaanbaar zich voltrekt. En even ijdel is een houding van enkel af wachten, van het willen kiezen van een meer geschikt moment: de stroom, die door de dijken brak, laat zich misschien leiden, maar in geen geval keeren, hier baat geen terughoudend heid. Het is echter geen vreemd verschijnsel, dat als maatschappelijke leuzen uit de sfeer der ver wachting treden in die der reëele verwerkelijking, aarzeling optreedt: dat weerstand moet wor den overwonnen, als een met geestdrift aanvaar de leer in de daad tot leven moet worden ge wekt. Ook dit schoorvoetend naderen tot het ideaal is menschelijk en verstaanbaar, al is het welbe schouwd voor den idealist beschamend!" Na op de veranderingen in de verschillende richtingen te hebben gewezen, vervolgt het blad: „Om de hervorming te bewerkstelligen, die ons volk nieuw élan zal geven in dien opgang, is voortgaande bezinning en daarop steunende daad beide even noodzakelijk: laten wij ons dan daartoe opmaken!" Lage loonen. In „De Unie", het orgaan van De Neder landsche Unie, wordt geschreven over de gelei delijk ontstane wanverhouding tusschen de lage re loonen en de prijzen der eerste levensbenoo- digdheden, alsmede over de noodzakelijkheid om spoedige verbetering in dien toestand te bren gen. „In beginsel gaan wij met het stelsel van de prijstop (geen hoogere prijzen dan die, welke op 9 November 1940 golden) en de daarmee ver bonden loonstop (geen wijziging in het loon) accoord. Het is in alle opzichten een beter „systeem" dan de verderfelijke cirkel van „vrije" loon- en prijsverhoogingen, waarmede men in den vorigen oorlog opereerde en waarbij de loo nen toch steeds ver bij de prijzen ten achter ble ven. Doch dan moeten beide, zoowel de prijstop als de loonstop, ook doeltreffend werken. Want het feit blijft bestaan dat de prijzen der eerste levensbenoodigdheden belangrijk zijn verhoogd, terwijl de inmiddels doorgevoerde loonstop in het algemeen juist in de lagere loonklassen. wordt nageleefd. Zoo sterk heeft de loonsveror- dening gewerkt, dat in vele kringen, naar ons is gebleken, de meening bestaat, dat in geen enkel geval loonsverhoogingen zijn toege staan. Het kan echter onmogelijk in de bedoe- ling der autoriteiten hebben gelegen om de reeds vastgestelde wanverhoudingen in loonen en prijzen te laten voortbestaan. Wij wijzen daarom met nadruk op de toelichting, welke bij de loon- verordening gegeven werd en waarbij in ver band met de gewijzigde economische omstandig heden de mogelijkheid van loonsverhooging na drukkelijk werd opengehouden. Men moet zich in die gevallen wenden tot het college van Rijksbemiddelaars. ,Jn overheidskringen ziet men reeds de nood zakelijkheid in van verhooging der lagere en laagste inkomens in verband met de gestegen prijzen. Wat voor de overheid geldt, geldt even eens voor de particuliere werkgevers." Het jaar 1941. De National Zeitung (Essen) schrijft: Aan het Nederlandsche Volk in zijn gemeen schap wordt in 1941 tot taak gesteld, den wil tot bevestiging der Europeesche revolutie daar door te bewijzen, dat het zich eerlijk voor een duidelijke betrekking tot Duitsehland, den dra ger dezer revolutie, zal uitspreken. Met den bij zonderen toestand, waarin zich vele Neder landers bevonden, toen het er op aankwam, van jarenlang gehuldigde illusies afscheid te nemen, heeft men van Duitsche zijde rekening gehouden. Zeer verstandig wachtte men een po sitieven Nederlandschen weerklank af en men begroette elke aansporing, die een hervorming van de DuitschNederlandsche betrekkingen scheen voor te staan. In verband met den om vang der beslissing, die het loopende jaar voor Europa zal brengen, moet van Duitsche zijde echter verwacht worden, dat het Nederlandsche volk het daaraan bewezen begrip rechtvaardigt. Het ligt in het belang van Nederland zelf. dit geduld niet langer te misbruiken. Halfheden zullen in dit jaar niet meer kunnen voorkomen. De absolute uitspraak voor een Europeesche lotsgemeenschap ook in de toekomst nog te wil len ontwijken kan na dezen overgangstijd nog slechts als een afwijzing van deze lotsgemeen schap worden opgevat. Door dezen gedachtengang heeft Rijkscom missaris Seyss Inquart zich laten leiden, toen hij in zijn Nieuwjaarsrede o.a. vaststelde: „De militaire beslissingen, die het Jaar 1940 hebben gebracht, staan thans toe de vervulling van die taak op te vatten, die het lot den Füh- rer en die de Führer ons allen opgedragen heeft, nl. den opbouw van het nieuwe Europa. De din gen waarom het gaat, zijn duidelijk aange toond, de vraagstukken, die op te lossen zijn, zijn duidelijk gesteld. Ieder heeft thans zijn lot te trekken: „Met of tegen ons"." Dialogen. Aanknoopend aan de mededeeling dat het Rotterdamsche telefoonbedrijf is overgegaan tot het invoeren van een gesprekkentarief, waar bij drie cent per gesprek moet worden betaald, schrijft het Alg. Handelsblad: „Hebt ge ooit ontdekt, dat het veel gemakke lijker is een telefoonhoorn op te nemen voor een aan uw eigen dan aan anderer initiatief ont sproten coRversatie? In het gespreksduel dat volgt, moge de keuze der wapenen al gelijk zijn, de aanvrager beschikt over die eenen voorgift: de voor hem zelf juiste keuze van het oogenblik. Van dien handicap wordt in onze huidige maatschappij een dankbaar en kwistig gebruik gemaakt. Dat echter de inhoud der ge sprekken vlietender en vluchtiger is dan bijv. de „dialogen" waarin een Plato vorm gaf aan een kristalheldere, wijd schouwende wijsgeerig- heid, daarover zal niemand zich verwonderen. En toch hoevele telefoon- en andere gesprekken zouden beter overgeslagen kunnen zijn. Drie cent per gesprek. Het is een milde boete op on overdachte wel-en-slecht-sprekendheid. Als prijs voor het enorme recht om iedereen die aan het andere einde van een telefoondraad woont, te pas en te onpas te storen in zijn huis dat zijn kasteel heet. maar niet ondoordringbaar is voor electrische toespraken, is drie cent per keer vrijwel te geef. Een aanslag op de huiselijke intimiteit zou in ouder en vormeiijker tijden heel wat duurder betaald of betaald gezet zijn. Mis schien zal een geniale uitvinder nog eens een telefoonzeef bedenken om gewenschte en onge- wenschte gesprekken automatisch te scheiden en alleen de welkome soort door te laten. Men kan natuurlijk, zonder nieuwe uitvindingen, den hoorn eenvoudig op den haak hangen om een gesprek te ontzielen, maar men zou het odium der onwelwillendheid gaarne op het een of an der wonder der techniek afschuiven om booze gezichten te voorkomen. Technici vóór!" Herstel materieele oorlogsschade. De Prov. Zee uwscheCou rant sctirijffi over het herstel der materieele oorlogsschade: „Het gaat in wezen om de vraag, wat onder herstel moet worden verstaan. Dan valt op te merken, dat herstel niet in de eerste plaats een kwestie van geld is. Herstel het ligt reeds in het woord opgesloten wil vooral zeggen, dat de gedupeerden door de vergoedingen welke zij ontvangen, onder de verhoudingen, zooals deze heerschen, op het oogenblik, waarop het herstel mogelijk is en door de overheid wordt goedge keurd, in staat worden gesteld, hun vernietigde panden te herstellen of te herbouwen ongeveer in den staat, die overeenkomt met vroegere standing, grootte en inrichting, binnen de be grenzen der officieele bouwvoorschriften en met inachtneming van noodzakelijke soberheid en mogelijke beperkingen. De getroffenen moeten in de gelegenheid zijn hun bedrijf te her-installeeren, met zoo danige bedrijfs- en beroepsuitrusting, als over eenkomt met de oorspronkelijke capaciteit, uit rusting en bezetting met arbeiders. Ook de woninginrichting en de bekleeding dient dan hersteld te worden ongeveer op het vroegere peil, terwijl herstel tenslotte ook in sluit, dat de geldswaarden worden terugontvan gen, die verloren gingen met de vernietigde of beschadigde bedrijfs- of handelsvoorwaarden. Ziet, dat is herstel en alleen een zoodanig herstel, dat dus gebaseerd is niet op de ver koopwaarde want dat is een zuiver specula tieve waardemeter maar op de vervangings waarde zal het rechtsgevoel van het Nederland sche volk als gemeenschap bevredigen." STAAT EN BEDRIJFSGEMEENSCHAP. Volgens Het Huisgezin ligt in de lijn vaa voortgaande bezinning op de door den tijd ge vorderde maatschappelijke hervormingen de con crete uitwerking van de corporatieve gedachte. „Al hebben wij in ons land bij de evenwichtige groepeering van inkomen en vermogen, die hier over het algemeen wordt aangetroffen, geen scherpe tegenstellingen gekend, toch heeft bij den econo- mischen achteruitgang, die een groot deel van ons volk in de laatste Ji0n jaren in druk bracht, aan de voorziening in de redelijke behoeften een ea ander gehaperd. Dat heeft het oog geopend voor de noodzakelijk heid aan de organisatie van de productie, van den arbeid en de verdeeling zijner voort brengselen eischen te stellen, waarmee dan de mogelijkheid tot de verwezenlijking van het doel der corporatieve orde gegeven is. Daartoe moet de concurrentie, zoowel als de winzucht aan bepaalde beperkingen worden on derworpen, moet in het bedrijfsleven de tegen stelling van de klassen werkgevers tegenovei werknemers in de organisatie der bedrijfsge- meenschappen worden overwonnen, de gelegenheid tot werken in bzeginsel aan allen worden verzekerd tot werken in beginsel aan allen worden verzekerd geschapen". t 4e TREKKING HAIGHTON Co. Wettige Piomieleenlng 1912 4e Klasse, 3e Lijst TREKKING VAN DONDERDAG IS JANUARI 1941 HOOGE PREMIËN: PREMIËN VAN ƒ65.— 442 543 544 914 1746 1753 1806 1915 3241 2273 2326 2406 2460 2829 3675 5076 5128 5270 5465 5752 5755 5926 5941 5945 6231 6450 6462 6693 7083 7377 7575 7897 8274 8277 8328 8502 8728 9082 9128 9176 9254 9355 9529 9581 9602 9750 9918 9984 10086 10363 10402 10409 10730 10782 10927 11417 11888 11910 11915 12090 12253 12640 12811 12862 13113 13132 13214 13370 13487 13580 14033 14426 14886 15083 15276 15402 15627 16749 15838 16914 17075 17324 17445 17544 17581 17821 17857 17882 18362 18408 18661 18861 19242 19445 19659 19711 20569 20840 ONGECORRIGEERD Verbetering 4e klas. 2e lyst: 17480 moet zijn 17489. TEN BERGE'S CONFECTIE INDUSTRIE N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding GEROUTINEERDE MACHINESTIKSTERS. Aanmelden tusschen 9—5 uur, Kleine Houtweg 16, Haarlem. ZANDYOORTSCHE METAALWARENFABRIEK kan eenlge JONGENS plaatsen voor opleiding. Aanvangsloon 3.— p. w. plus reiskostenvergoeding. Aanmelden aan de fabriek Zuiderstraat 13 a15 a. Gevraagd v. direct weg. ziekt^ der tegenwoordige FLINK MEISJE v. heele of halve d. (geen nood hulp) Aanm. Kleverl. 77, Bloe mendaal. Gevraagd voor actueel artikel Dames en Heeren Eenige vaste vergoeding. Aan melding Donderdag van 5—6, Café Brinkmann, Gr. Markt, HUWELIJK RK. jongedame 22 j.. mlddenst, zkt. kennism. m. dito Heer tot 30 j. Br liefst met foto. welke ab soluut retour no.4826 bur. v. d.bL NET MEISJE gevr. v. heele dagen. Zich aanm. Schotersingel 151 b. d. Ver- spronckweg. gevr. in kl. gcz. van 9—2 uur, Aanm. Laan v. Boreel 12, Blo$* mendaal.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3