s Positie en houding der Tsjechen. KORT NIEUWS. Zwitserland in oorlogstijd. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 16 JANUARI 1941 H A A R L E M'S DAGBEAD Onderhoud met dr. Hacha. Het D N. B. deelt mede: President dr. Hacha Jieeit. naar de „Berliner Börsenzeitung" uit Praag meldt, aan een medewerker van het blad een on derhoud over de tegenwoordige positie van het Tsjechische volk en de houding van het Tsjechische volk ten aanzien van de nieuwe orde in Europa ver leend. Op de vraag van den correspondent of er tee ltenen aanwezig zijn dat het Tsjechische volk den toestand van heden begrijpt en zich bewust word: van zijn vroegere afhankelijkheid van de Westelijke denkbeelden antwoordde dr. Hacha: Daar het Tsjechische volk midden in Europa leeft, jeeft het invloeden van de overige Europeesche vol- cen ondergaan, waarbij evenwel de invloed van het naburige groote Duitsche volk het sterkste gegoi- Jen heeft. Het Tsjechische volk begrijpt den t stand van heden volkomen en is beslotèn mede te werken aan den wederopbouw van het Europeesche Op de tweede vraag hoe het Tsjechische volk staat egenover de agitatie van de emigrantenkringen in ionden. die beweren het ware democratische Tsjechendom te vertegenwoordigen, antwoordde de president: Het Tsjechische volk heeft zijn vertegenwoordi gers in zijn eigen midden. Ik geloof te kunnen zeg gen dat het grootste deel van dit volk in zijn leiders ilhier vertrouwen stelt en ervan overtuigd is dat zij het volk langs veilige wegen naar een gelukkiger toekomst leiden. De agitatie buiten ons land kan de Tsjechen, die zich laten leiden door koel overleg, in hun houding niet doen wankelen. Dr. Emil Hacha. (Foto archief H. D.). Inzake de inrichting van een groote Europeesche :onomische eenheid zeide de president dat de ge- ichte aan een eensgezind Europeesch economisch [ebied voor het Tsjechische volk, zijn intellectuee- en arbeiders zeer bevorderlijk zal zijn. Betref- mde de positie van het Tsjechische bedrijfsleven >n de kwestie wat de opneming daarvan in de Duit sche tolunie voor resultaten afwerpt, merkte dr. Hacha op dat de tolunie met de rest van het Duit sche rijk pas nauwelijks drie maanden geleden ld, zoodat het nog niet mogelijk is alle ge volgen voor het Tsjechische bedrijfsleven te over zien. Niettemin geloofde dr. Hacha, dat het met be hulp van de rijksorganen zal gelukken eventueele moeilijkheden te boven te komen. Zeer gunstig zag de president de toekomst wat betreft de sociale ver houdingen en de kwestie der werkloosheid. Werk loosheid bestaat er practisch niet meer, althans nie' in de kringen der vakarbeiders. Eerder valt ei in eenige bedrijfstakken een merkbaar tekort aan (arbeidskrachten waar te nemen, zoodat bij de werk- feaamheden in openbaar beheer het tempo langza mer is geworden dan men gaarne ziet. Bij alle re- fceeringsmaatregelen welke de breedste kringen der Kevolking betreffen wordt naar het voorbeeld het Duitsche rijk in den uitgebreidsten zin des fwoords met de sociale gezichtspunten rekening ge- louden. Wat cultureele uitwisseling tusschen Duitschland en Tsjechië betreft, zeide de president tenslotte dat de Tsjechen er steeds naar gestreefd hebben hun fcultureele schatten uit te breiden. Het spreekt van- fcelf dat er sinds langen tijd cultureele betrekkingen Bisschen Tsjechen en Duitschers bestaan. Wanneer de Tsjechen daarbij meer ontvangen hebben dan de Duitschers dan was dat een gevolg van het verschil in zielenaantal der beide volken. De tegenwoordige «taatsrechterlijke verhouding der landen Bohemen en Moravië ten aanzien van het Duitsche rijk zal echter stellig ertoe bijdragen, zoo besloot dr. Hacha. om de wedeizijdsche cultureele betrekkingen verder te verdiepen. Italiaansch weermachtsbericht. Engelsche pantserauto's en artillerie in Cyrenaica gebombardeerd- ERGENS IN ITALIc. 15 Januari (Stefani). Hier volgt het 222ste italiaansche weermachtsbe richt: „Aan het Grieksche front plaatselijke acties zon der beteekenis In Cyrenaïca bedrijvigheid met tusschenpoozen van artillerie en patrouilles m de streek van Tobroek in die van Dzjaraboeb. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke pantserauto's en artillerie doeltreffend gebombardeerd. De vijand heeft op enkele plaatsen in Libië aanvallen gedaan, waardoor eenige ge bouwen beschadigd zijn. In Oost-Afnka zijn vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen, die een onzer stellingen aan de grens van den Soedan genaderd waren, met ver liezen teruggeslagen. Onze luchtmacht heeft vijandelijke troepen en vrachtauto's met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben Gorei, Tertale, Mojale en ega gebombar deerd, waarbij geringe schade aangericht is. Erlsvondsten in Denemarken. Aanspraken van een Amerikaansche Maatschappij. In verband met ijzerertsvondsten in de nabij heid van Middelfart wordt er in de pers van Ko penhagen geschreven over de vraag, in hoeverre de exploitatie van het erts in strijd is met de boorrechten die de Deensche staat aan een Ame rikaansche maatschappij heeft verleend met het recht naar olie en. andere bodemschatten te boren. De rechtskundig adviseur der Amerikaansche maatschappij zou reeds stappen hebben gedaan om een ministerieele bevestiging te krijgen, dat de concessierechten ook voor genoemde ertslagen van kracht zijn. Voor zoover bekend, is in eerste instantie van ministerieele zijde geweigerd een dergelijke bevestiging te verstrekken, daar de ontginning van horizontale ertslagen niet wordt geacht te zijn begrepen in de rechten van de Amerikaansche maatschappij. (Europapress). EEN JAPANSCHE WAARZEGGER VOORSPELT. Dil jaar vrede tussehen China en Japan. BESLISSENDE OVERWINNING VAN DUITSCHLAND. Domei meldt: Een bekende Japansche waarzeg- fer, Doinsia Kodama, heeft dezer dagen voorspeld dat dezen herfst vrede gesloten zal worden tus- ichen China en Japan. Hij uitte deze voorspelling 'P de jaarlijksche nieuwjaarsbijeenkomst voor ster enwichelarij in de Peers-club, waar honderd lei- iende politici en officieren van leger en vloot aan wezig waren. De waarzegger voorspelde verder dat Duitschland lit jaar een beslissende overwinning zal behalen [oor een inval in Engeland, gepaard met geleide- jjke verslapping van. Engeland als gevolg van bin- lenlandsche wrijvingen. De Ver. Staten zullen troe len ..naar het Noorden", naar Canada zenden in fen loop van 'dit jaar, zoo sprak de helderziende, lie een somberen kijk had op de vooruitzichten p het (Japansche) Verbond voor dienst aan de •atie, die „door een ramp getroffen zal worden" als ptvloeisel van innerlijke oneenigheid. I Meeningsverscliilleii in Canada. 1 Financiëele voorstellen stuiten op verzet. I Het D.N.B. meldt uit New-York: L Bij een zitting van de premiers van de afzonder- 1'Canadeesche provinciale regeeringen hebben pek naar uit Ottawa gemeld wordt, aanmerkelijke peeningsverschillen voorgedaan nopens de voor- pte'len omtrent de financiën, belastingen en so- jP«le voorzieningen die door de centrale regeering Pj Ottawa opgesteld zijn. Slechts drie premiers ver klaarden zich voorstander van de voorstellen. Twee r®?®1 ze van de hand en drie verklaarden zich be- p-u ze nogmaals te onderzoeken. Canadeesche premier Mackenzie King ver- -vSce de aanneming, daar de spanning tusschen i - afzonderlijke regeeringen averechts moet werken £P ••-'.-vullmg van de eischen die den oorlog aan het pro stelt, ZOo verklaarde hij. De eenheid van Ca- a wordt bedreigd, ir.dien de belastingstriid poortwoedt. Uit New-York, verneemt het D.N.B. dat twee en dertig jachtvliegtuigen uit Langleyfield in Vir ginia vertrokken zijn naar de nieuwe luchtvloötbasis der Vereenigde Staten in Portorico. Bij het plaatsje Tirano in Spanje zijn twee goederentreinen en een personentrein in botsing geraakt. Tot dusver zijn 21 gewonden naar het provinciaal ziekenhuis overgebracht. Omtrent dooden is niets gemeld. Uit Sydney heeft de Engelsche berichtendienst gemeld dat de aardbeving de Nieuwe Hebriden (ten Nooi'doosten van Nieuw Guinea) geteisterd heeft. Vooral de stad Raboul en de haven zijn zwaar getroffen. Naar blijkens een D.N.B.-bericht uit Vichy gemeld wordt, is tot directeur-generaal van den Fi-anschen rijksradiodienst Calvy benoemd. Hij vervangt Robert Devillez die als directeur in den sociale verzekeringsdienst treedt. Woensdag is het eerste nummer verschenen van de „Pariser Zeitung", het blad voor alle Duit schers in Frankrijk. De voorlooper van dit blad was de „Deutsche Zeitung in Frankreich" die nu op houdt te verschijnen. (D.N.B.) Op 14 Januari hebben op het vliegveld Toes jina, bij een temperatuur van 25 graden onder nul 45 parachutisten groepsgewijze sprongen uit vlieg tuigen gemaakt van een hoogte van 500 M. Zij kwa men. aldus meldt Tass, precies op de aangegeven plaats neer. De nieuwe burgemeester van Gent dr. Elias is, naar het D.N.B. verneemt, in tegenwoordigheid van leidende Belgische kringen plechtig geïnstal leerd. De Hongaarsche minister van Justitie is voor nemens in den loop van ce volgende week een reis naar Duitschland te ondernemen. (D.N.B.) In Duitsche politieke kringen verluidt, naar het A.N.P. verneemt, dat de Fransche Magirotlinie die 500 millioen dollar gekost heeft, zal worden geslecht. Ter bevordering van den land- en tuin bouw zal het land in kleine perceelen verdeeld en ter beschikking van boerengezinren gesteld wor den. Uit Boedapest wordt aan het D.N.B. gemeld dat de ï-ijksbestuurder den luitenant-veldmaar schalk Waidemar Kenesse weder in actieven dienst geroepen heeft en hem tot commandant der Hon gaarsche luchtstrijdkrachten heeft benoemd. De Duitsche ministers van Binnenlandsche Zaken en van volksvoorlichting en propaganda dee- len mede, dat op den dag der stichting van het rijk (18 Januari) en op den dag der nationale ver heffing (30 Januari) dit jaar niet. zooals in andere jaren gebruikelijk, algemeen ce vlaggen zullen worden uitgestoken. (D.N.B.) Vier kinderen van een arbeidersgezin kwamen gistermorgen te Helsinki tijdens afwezigheid van hun ouders met vuur in aanraking, waarbij het huis in brand geraakte. Als gevolg van den iheer- ichenden wind was het huis binnen enkele minuten in de asch gelegd. De vier kinderen zijn, aldus het D.N.B. hierbij jammerlijk omgekomen. Gebrek aan grondstoffen. ZiiRICH, Januari. Ofschoon Zwitserland op het oog nog den indruk maakt van een welvarend land te midden van na- buurstaten, die zich tengevolge van den oorlog be perkingen moeten opleggen, heeft het een nijpend gebrek aan ruwe grondstoffen. In feite achten eco nomische deskundigen den toestand „alarmeerend" wat betreft de bevoorrading met verschillende be langrijke producten. Het land is bijna geheel afhankelijk van invoer van ruwe materialen. Wol, katoen, steenkolen-, me talen en olie worden door Zwitserland niet voort gebracht. Ook de voorziening van vet en huiden moet grootendeels van buiten geschieden. Deze grondstoffen rii zijn de basis van vele belangrijke Zwitsersche industrieën en de invoerbeperking er van ten gevolge van den oorlog heeft een ernstigen terugslag op de geheele economie van Zwitserland. Reeds is de automobielindustrie, waarin ongeveer 40.000 menschen werk vonden, tengevolge van het gebrek aan olie stil gelegd. In 1939 werd een po ging gedaan om olievoorraden op te slaan, maar het gebrek aan opslagruimte heeft het onmogelijk gemaakt thars het hoofd te kunnen bieden aan de nijpende tekorten. Benzine is drastisch gerant soeneerd, maar zelfs deze maatregel kan niet voor komen dat men binnenkort gebrek zal hebben. Het gebrek aan leer, van welk artikel Zwitserland in 1939 meer dan 6500 ton importeerde, heeft de re geering genoopt den verkoop van schoenen in het land stop te zetten en den uitvoer daarvan sterk in te krimpen. Het vorige jaar exporteerde Zwitser land ongeveer negen millioen paar sohoenen ter waarde van meer dan 17 millioen Zw. •francs. De uitvoer van metalen fabrikaten beliep in 1939 eer> bedrag van meer dan 490 millioen fraxxes en de export van textiel vertegenwoordigde een waarde van 175 millioen francs. Deze beide industrieën zijn errstig gehandicapt door het ontbreken van im- port an ruwe grondstoffen. Ofschoon Zwitserland een melk produceerend land is, is het tooh voor de helft van de consumptie aangewezen op den invoer. In 1939 kwam slechts 47.3 procent van de verbruikte melk uit het lard zelf. De huidige situatie van Zwitserland's toevoer van ruwe materialen is moeilijk na te gaan, daar eind Januari 1940 geen handelsstatistieken, binnen- landsch coch buïtenlandsch gepubliceerd zijn. De cijfers van 1939 en de schattingen voor de eerste vier maanden van 1940 toonen aan dat belangrijke voorraden gevormd zijn. Maar de invoer staat op het oogenblik vrijwel stil, zoodat de reserves na tuurlijk voortdurend vermirderen. De Zwitsersche regcering heeft met het oog op deze omstandig heden scherpe beperkingen ingevoerd wat betreft het gebruik van verschillende belangrijke produc ten. Sinds het begin van den oorlog waren kolen, petroleum en eem'ge levensmiddelen ruim gerant soeneerd. De nieuwe bepalingen echter voeren een scherpe distributie in van vetten zooals boter en zeep en verbieden tijdelijk den verkoop van vele kleedingstukken, gemaakt" van wol, katoen of lin- ren tot een distributiesysteem hiervoor kan wor den ingevoerd. Vender is het gebruik van steen kolen opnieuw verminderd. Vele Zwitsersche bladen zijn van oordeel dat deze distributiemaatregelen te laat genomen zijn cn dat zij moeilijkheden zullen brengen voor bevolking, omdat de regeering niet ver genoeg vooruit gezien heeft. Voorts meenen zij dat de ruwe grondstoffenpositie van Zwitserland er niet belangrijk door verbeterd zal worden. Volgens de nieuwe verordening betreffende de rantsoeneering is het tevens verboden huisafval weg to werpen. Afval van alle soorten, zooals me. talen, lompen, oude kleed ingstukken moeten aan de autoriteiten worden ingeleverd. De toenemende hoeveelheid regeeringsbepalingen in het afgeloopen jaar heeft bi; de Zwitsersche bevolking ongerust heid gewekt. Sinds het begin van den oorlog heeft de bevolking zich steeds toenemende restricties van zijn levensomstandigheden moeten getroosten. Het volk van Zwitserland leert voelen wat oorlog en blokkade beteekenen. (United Press). DE STRIJD IN IIET VERRE OOSTEN. Duizenden soldaten uit het leger van Tsjang Kai Sjek hebben zich in de afgeloopen xveken aan de Japansche troepen overgegeven. De manschappen in het krijgsgevangenkamp waarin zij zich gelaten in hun lot schikken. (Foto Weltbild) ELECTRISCHE STROOM UIT DE WARME BRONNEN VAN J.APAN. Een nieuwe maatschappij die met een kapitaal van 1 millioen yen is uitgerust is begonnen met den bouw van electrische centrales, waarbij de natuurlijke stoomkracht van de warme bronnen van Japan zal worden gebruikt voor het opwek ken van electriciteit. Voor dit doel werden boringen tot 400 m. ver richt. De eerste electrische centrale zal worden gebouwd op het schiereiland Izu, in de nabij-heid van Yokohama. Men verwacht, dat deze centrale al de stroom voor het schiereiland zal leveren, zoodat hierdoor de huid'ge centrales die van kolen gebruik maakten overbodig zullen worden. Daar Japan een groot aantal natuurlijke warme bronnen bezit en anderzijds ten gevolge van ge ringe binnenlandsche kolen productie s-erk op den invoer is aangewezen, is dit nieuwe p ïect voor geheel Japan van groote economische beteekenis. (Europapress) GOUDDEKKING OP DE ARGENTIJNSCHE BANKBILJETTEN VAN 108,5%. Bij het afsluiten van het jaar vertoonen de ac tiva van de Argentijnsche Centrale Bank, de ..Banco Central de la Republica" een hoogte van 1.962.300.000 peso. waaronder een goudvoorraad in het binnenland van 1.071.400.000 peso. De goud dekking van de bankbiljettencirculatie bedraagt 108,5%. Kapitaal en reserves staan met 47.600.000 geboekt. (Europapress). BOMMEN OI' LONDEN. De kracht van een explosie bij een voltreffer tijdens een Duitschcn luchtaanval op de Engelsche hoofdstad was zoo hevig, dal een zware vrachtauto op het dak van een andere geslingerd werd. (Foto Weltbild) Sensationeel tooneel op de Fifth Avenue. Gewonde roover wist nog een agent neer te schieten. United Press meldt nog eenige bijzonderheden over de achtervolging van de bandieten, die een roofoverval hadden gepieegd ir. een winkcimagazijn aan de Fifth Avenue te New York Nadat de roovers den kaslooper hadden gedood en hem het geld hadden afgenomen dat hij in verscheidene kantoren in de omgeving moest be- zorgen waren zij de straat op gerend. Zij sprongen op de Fifth Avenue in een daar staande taxi- Toen de chauffeur volgens hun meening niet hard genoeg reed, schoten zij hem eenvoudig neer, waarop zij de taxi verlieten en in verschillende richtingen uiteen renden. Een der misdadigers geraakte in een revolvergevecht met een verkeersagent. Door een kogel getroffen stortte hij neer, doch toen de agent bij hem neerknielde, richtte de gewonde zijn revolver op den agent die werd gedood Andere bendeleden vluchtten van de straat en renden, door politic achtervolgd en onder voort durend schieten, door hot gebouw van Woolworth en door een ander groot warenhuis op de Fifth Avenue. Terwijl zij zien met dreigend uitgestoken revolvers een weg baanden door het gedrang der koopers, stoven deze onder een wild angstgeroep uiteen en zochten beschutting achter de toonbanken Een der misdadigers werd in Woolworth House door politie-agenten omsingeld en met de greep van een pistool door een der agenten bewusteloos gesla gen. Het door de roovers buitgemaakte geld werd op de vlucht weggeworpen en ging blijkbaar ver loren. De geheele schietpartij speelde zich af in de onmiddellijke nabijheid van het groote Empire State Building aan de Fifth Avenue. De „Mendoza" opnieuw uitgevaren. Dinsdagmiddag dc haven van Montevideo verlaten. Het Fransche stoomschip ..Mendoza", dat door Engelsche oorlogsschepen binnen de neutrali- teitszone in de Zuid-Amerikaansche wateren ge dwongen is zijn reis naar Frankrijk af te bre ken en in de haven van Montevideo bescherming te zoeken, heeft Dinsdagmiddag, naar het ANP uit deze stad verneemt, een nieuwe poging on dernomen door de Britsche blokkade te breken. Het Fransche schip, dat in den loop van den ochtend de haven van Montevideo was binnen- geloopen, was kort na den middag weer ver dwenen. Tot dusver zijn omtrent de positie van de ..Mendoza" nog geen berichten ontvangen. Naar aanleiding van de aanhouding van de „Mendoza" schrijft de Braziliaansche ,,'Gazeta de Noticias" o.a.: Onmachtig tegenover de actie van Duitsche hulpkruisers in overzeesche wateren, zonder kracht om iets tegen het steeds drukker wor dende zeeverkeer van de Noordzee tot de Golf van Biscaye te ondernemen, richten deze helden kanonnen tegen de ..Mendoza". welker misdaad het is een weinig levensmiddelen te vervoeren voor de Franschen die alles bij de verdediging van Engeland hebben verloren. Het Urugueesche blad „La Tribuna" schrijft: het aanhouden van het Fransche s.s. ..Mendoza" binnen de territoriale wateren van Uruguay be- teekent een flagrante schending die niet kan worden geduld en verstrekkende verklaringen van den kant van de Engelsche regeering eischt. De houding van Engeland heeft niet alleen ons land geschonden, maar is ook in strijd met den wil van de Ibero-Amerikaansche volken, die in de vaststelling van de continentale neutraliteits- zone in Panama categorisch tot uitdrukking is ge bracht. „Bien Publico" noemt het optreden van Engeland een „internationale gewelddaad" en voegt hieraan toe: Het betreft hier een flagrante inmenging zonder verzachtende omstandigheden van het volkenrecht, zooals de driemijlszone. Het blad constateert verder dat voor de La Plata ri vier niet eens de voor de open zee opgestelde re gels geldig zijn. Alleen het pro-Engelsche blad „El Pais" tracht het Engelsche optreden te bagatel- liseeren. Beweringen van den ex-negus. Commentaar van het Italiaansche departement van Koloniën. Het D. N. B. verneemt uit Rome: Met betrekking tot door Reuter verspreide ver klaringen van den in Khartoem (Soedan) ver- toevenden vroegeren negus van Abessynië, Haile Selassie, wordt er van bevoegde zijde van het Italiaansche departement van koloniën de aan dacht op gevestigd, dat het overbodig is op de dwaze beschuldigingen van den ex-negus in te gaan. Wanneer deze als bloeddorstig despoot be kend staande intrigant beweert, dat Italic- zijn heerschappij op terechtstellingen en onderdruk king der inlandsche bevolking grondvest, dan staan hier de volgende twee feiten tegenover, ni. dat destijds in October 1935 de eerste daad van maarschalk de Bono de opheffing der slavernij was. zoodat thans in heel Ethiopië geen enkele slaaf meer te vinden is. En voorts dat de inlan ders thans al lang de voordeelen van het Ita liaansche bewind in vergelijking met de vroegere tyrannic van Haile Selassie hebben ingezien. Ook heeft, geen enkele van de Abessynische stam hoofden die Italië trouw zijn den ex-negus in Khartoem een bezoek gebracht, zooals Haile Se lassie beweert, wiens droom van den terugkeer naar Addis Abeba in elk geval op tegenstand van de Italiaansche troepen en van de inlanders zelf zou stuiten. De Engelsche vlootverliezcn. Italiaansch commentaar op officieele Engelsche mcdedeclingen. Uit Rome meldt het D.N B.: De officieele mede deel ingen van de Britsche Admiraliteit over de ver liezen der Engelsche vloot bij de botsingen in de Straat van Sicilië zijn. naar in bevoegde Italiaan sche kringen verklaard wordt, erg gebrekkig ge houden om de Engelsche openbare meening zooveel mogelijk te ontzien. In werkelijkheid zijn bij deze operaties een Engelsche kruiser tot zinken gebracht, drie Engelsche slagschepen, twee vliegtuigmoeder schepen. een kruiser en twee torpedojagers getrof fen en beschadigd. Aan Italiaansche zijde bleven de verliezen beperkt tot het tot zinken brengen van een torpedoboot DE SCHADE AAN DE „ILLUSTRIOUS". BERLIJN, 15 Januari (D.N.B.) Gisteren heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld dat het \liegtuigmoedersChip „Illustrious" ernstig is ge troffen bij een aanval door Stuka's. Van Duitsche militaire zijde verneemt het D.N.B. rog dat het schip aan bakboord in de nabijheid van den schoor steen door zware bommen getroffen en ernstig be schadigd is. Verder zijn de machinerieën bescha digd, zoodat het herstel geruimen tijd zal vergen, hetgeen van buitengewoon groote beteekenis is, om dat een vliegtuigmoederschip zoo belangrijk is. De ..Illustrious" meet 23.000 ton. Het schip is na het uitbreken van den oorlog voltooid. Volgens de En gelsche berichten bood het op twee dekken plaats voor 72 vliegtuigen. De bemanning bestond uit 1600 koppen. Fransche propaganda-aanval op Engeland. Buitcnlandsclie politiek na de kabinetswijziging onveranderd. Het Fransche ministerie van propaganda, dat onder leiding staat van den minister van buitcn landsche zaken Flanchn, heelt, naar het A.N.P. uit Vichy meldt, een heftigen aanval op Engeland ge daan. De verklaring wordt belangrijk geacht, daar het het eerste bulletin van het ministerie van propa ganda is dat zich met Engeland bezig houdt, sedert Flandin ongeveer een maand geleden Laval als minister van buitenlandsche zaken is opgevolgd. Het wordt beschouwd als ccn aanwijzing voor Bei-lijn dat de politiek van Vichy tegenover Enge land zich ondanks het vertrek van Laval niet ge wijzigd heeft. Vliegtuigproductie in tie Vereenigde Staten. Het A.N.P. verneemt uit Washington: De voor zitter der marinecommissie van het Huis van Af gevaardigden Vinson heeft verklaard dat dc door de commissie ontvangen rapporten er op duidden dat het door Roosevelt gestelde doel per jaar 50.000 vliegtuigen te bouwen slechts dan te bereiken is, wanneer men de technische verbeteringen aan de massaproductie opoffert. Het is volgens Vinson wel licht mogelijk dit doel toch nog te bereiken wan neer men van tijd tot tijd standaard-modellen zou kunnen toepassen. Niet alle vliegtuigen zouden echter met de modernste snufjes der techniek uit gerust kunnen zijn. Vinson legde zijn verklaring af op grond van mededeelingen van den president der Curtiss- Wright fabrieken. Vinson gaf als zijn oordeel te kennen dat het op de tegenwoordige grondslagen van den vliegtuigbouw niet slechts onmogelijk is 50.000 vliegtuigen per jaar te vervaardigen, doch ook de 36.000 che volgens programma door dc Ame rikaansche vliegtuigfabrieken in den zomer van 1942 als jaarlijksch totaal moeten worden bereikt. VRIJDAG 17 JANUAïtI 1941. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 8.00 Gramofoonmuzick. 8.30—8.45 Nieuwsberichten A. N. P. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 1030 Voor de vrouw. 10 35 Orgelconcert en zang. li 20 Cyclus ,,De schilders van het Hollandsche landschap". 11.35 Amabilé- sextet. 1200—1210 Gramofoonmuzick. 12.30 Gramofoon muzick. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N p 1.00 AVRO-Amusementsorkest cn gramofoonmuzick. 2.0Ó Disco-variété. 3.00 Cyclus „Vrouwenberoepen 111 Neder land". 3.25 Omroeporkest. 4.15—4,35 Reportage. 5.00 Gramo foonmuzick. 510 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht. r, 00 Cyclus ..Sport en lichamelijke opvoeding". 6.15 De Speellieden en gramofoonmuzick. 6.45 Actueele reportage of gramofoon- muziek. 7.00 Economische vragen van den dac A. N. p. 7 15 Gramofoonmuziek 7.30—7.45 Berichten. Engelsch 8 00 Nieuwsberichten A. N. P 8 15 Gramofoonmuzick. 8 20 Be richten. Engelsch. 8.45 Puszla-orkcst. 9.10 Declamatie. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.00—10.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmu ziek. 10.15 Gewijde muziek (opn.). 10.30 Morgendienst. 11 00 Gramofoonmuziek. 11.15 Celesta-ensemble en gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muziek? 12 45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Celesta ensemble en gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleiding cn gramofoonmuzick. 3.00 Hobo. piano en gramofoonmuziek. S 25 Vrouwenhalfuurtje. 3.45 Bijbellezing. 4 15 Gramofoonmuziek. 5 00 vpro Ge sprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- cn beursberichten A N P. 5 30 Berichten. 5.35 Clavecvmbel- voordrachi. 6.00 NCR V-orkest <.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Economische vragen van den dag A. N. P. cn sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9