nrnwrmta Opbrengst directe belastingen »n Hondenleven LANGS DE STRAAT. Wat wil het Ned. Agrarisch Front? FLITSEN beantwoordde aan de verwachtingen Vele indirecte belastingen bleven beneden de raming IJ PAG 17 JANUARI 1941' H 'A AK CE AC'S DA'GBC'A D J zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft how-chow. onze buurt woont eqp Chow-Chow. Hij is vit en ik kan hem niet uitstaan. Zijn dubbele hindert mij al. Wat is dat voor raars? Hebt u ehoord van een kees-kees of een smous-smous, heelemaal niet te denken aan de moge- id van een taks-taks? Het opzichtige dier is idien gespeend van ieder gevoel voor humor, zich met een waardigheid alsof er iets zeer kwekkends gebeurt als hij ergens verschijnt iet net alsof hij erg braaf is. Dat kan natuur- liet. Er zijn groote verschillen tusschen ons in uiterlijk, afmetingen, karakter en be- Iheid. En allemaal zijn wij wel eens braaf, ons groote punt van overeenstemming is: al zijn we het niet. heb zooveel ruzie met den Chow gehad laai Chow vind ik genoeg dat de Baas mij zijn deugden is gaan meedeelen uit een e over de 25 meest voorkomende rassen, ge ven door den grooten hondenkenner P. M. C. iel. Hjj begon met mij te vertellen dat het dier lijk Wonk heet en in China keeshond is. Dat cent dat hij rijstveld, huis en schip verdedigt n vrachtrijder begeleidt. Hij wordt er ook wel en. Voor den rijke is het jonge hondje een lek- Dit bezorgde hem in Europa den naam •chow, bastaard-Chineesch voor eten. kon mijn lachen niet houden. Maar de Baas mij berispend aan en ging ernstig voort: „Een hond, die zich niet opdringt en wiens aanwe- d men toch voelt. Iemand vol liefde, harts- en karakter, maar die zich altijd bedwingt, als hij te leven zooals Confucius het heeft voor even". maakte geen indruk op mij. Wij pogen allen zooals onze Baas het heeft voorgeschreven. 1 is het zoo vaak te moeilijk, volgde een beschrijving van het uiterlijk van tegenstander, dat ik heel goed ken. Daar stond liets nieuws voor mij in. Behalve het slot. dat zei: „Dit alles maakt dezen geruisehloos schrijdenden Aziaat tot een onwerkelijk wezen, ve voor zijn vriend. Voor hem bloeit deze is", ordt dus zijn vriend, Tom", zei de Baas. Maar is weer eens niet braaf en dacht: „Ik ben zijn i. Voor mij zal deze cactus op een andere ;r bloeien". ai volgenden middag al kreeg ik mijn kans. Ik nog als ik eraan denk hoe ik die gebruikt heb laas en ik wandelden samen op het pad langs de en ineens zag ik daar mijn eerwaarden en itigen tegenstander. Hij zat in het gras aan den met zijn rug naar het modderwater toe en peinzend en droevig. Zeker tobde hij over de m van andere honden, die hij zoozeer mist. ik ging rechtstreeks op hem af, duwde mijn bijna tegen den zijnen en blafte nijdig: „Zoo, Zoo, leelijke Chineesche keeshond! Jammer e rijke man je niet opgegeten heeft toen je een hondje was!" keek mij verschrikt aan en ging onwillekeurig chteruit. Er was nog een heel klein beetje gras hem. it valt je niet mee, hè, ouwe nachtcactus?" ik kwaad. hij maakte weer een achterwaartsche bewe- Toen had hij nog maar een klein zetje noodig t gaf ik hem bereidwillig. Achterover plonste blanke en smettelooze Eerwaardigheid in onze was er snel uit. Maar hoe!! Zwart en grauw, end en vormeloos. Ik genoot er even van. Toen ik met eenigen haast door, want zijn Baas en v, blijkbaar dus meneer en mevrouw Confu- teken over de heg. Mijn Baas volgde, ook nog- fiink eind verder bleef ik staan, draaide mij ilafte kort en krachtig: „Waf!" en liep weer De Baas had zijn best gedaan om mij de goede ichappen van den Wonk duidelijk te maken, hij lachte nu toch wel hard. na onze thuiskomst deed hij mij de eer en het gen, mij voor te lezen wat meneer Toepoel den Dashond zoo duidt hij ons aan ge ven heeft. Wij hebben verscheidene namen: I. taks, dashondhet bewijst onze populari- !n die erkent meneer Toepoel ook, want hij .Hij is een wonderlijk mengsel van afhanke- id en eigenzinnigheid, sportiviteit en verwen- onderworpenheid en brutaliteit en met geen ras wordt door zooveel menschen zoo ge- pt als met deze psycho-kynologische hutspot, sedert twintig jaar geniet", i geniet van jullie, Tom", zei de Baas. „Dat zei et van den Chow". oef! Waf-wof!" blafte ik verheugd. hij zegt dat jullie je goede eigenschappen Se jacht toont door je zware stem, goeden neus, ig tot groepwerk en door bij het jagen met de te seinen". tfwafwoefwofwafü" baste ik. ear je hoeft het met die zware stem niet te rijven, Tom", zei de Baas. „Ik weet het nu Hnerhand wel". 6n ging de telefoon" en aangezien ik voorzag iet meneer Confucius zou zijn of een andere die klachten over mij heeft, schoot ik naar t geleid door mijn goeden neus, sloot mij bij rieta! andere honden aan om mijn neiging tot •werk opnieuw te toonen, joeg met hen op een ode-per-fiets, verhief mijn zware stem en ver- iet met mijn staart te seinen. Kn dat woord hutspot deed mij niet erg ple- aan. Conversatie op straat. Met wat men noemt een opgestreken zeil kwam hij den winkel uit, nog mopperend tegen iemand, die de deur achter hem sloot en zonder zich te be denken stapte hij regelrecht op mij, die daar op dat oogenblik als eenig voorbijganger aanwezig was, af. Ik loop al een geruïmen tijd op dit onder - maansche mee, maar ik had den goeden man bij mijn weten nog nooit gezien, nog minder had ik ooit een woord met hem gewisseld. Korter gezegd: hij was mij volslagen onbekend. Maar deze onbe kendheid belette hem niet, mij dadelijk o der den arm te nemen en mij op deze joviale wijze bijna te dwingen, mijn wandeling in zijn gezelschap voort te zetten. ,,'t Is wat moois", zoo begon hij zijn gemoed te luchten, „als je zeker al meer dan tier keer in een winkel bent geweest en ze zeggen je dan ijskoud, dat ze je nog nooit gezien hebben! Nou ja: d'r is pas 'n vreemde snoeshaan van 'n bediende, maar die kan toch eerst even informeeren en hoeft me niet plompverloren in mijn gezicht te zeggen, dat hij me niet kent! Maar ze zullen nog wel van me hooren. Wat verbeelden ze zich wel? Ik laat me zoo maar niet afschepen!" Ik voelde mij niet geroepen, bij dit mij zoo or> verwachts opgedrongen gezelschap te informeeren naar den aard van het conflict, dat hem in zoo ver bolgen stemming had gebracht en hij scheen dit ook niet te verwachten. Hij had in tusschen mijn arm los gelaten, maar blijkbaar niet met de be doeling, mij verder alleen mijn weg te laten ver volgen, want hij bleef gelijken tred met mij hou den en ging onverdroten voort: „Ja, ik weet wel, dat zaken doer niet zoo ge makkelijk is, vooral tegenwoordig niet. Mijn va der is 30 jaar in zaken geweest hij is er niet rijk bij geworden, hoor, ik weet er dus alles van, maar een goed zakenman zal toch nooit zijn klanten afsche pen. Dat is geer manier. „Wat denkt u van het weer?" vervolgde hij met een verrassenden overgang, om dan zonder een antwoord af te wachten voort te gaan: „koud hè? En dat zoo ineens. Nou dachten we rog al, dat we d'r af waren, maar jawel: weer nèt zoo'n gemeene wind. De schaatsenrijders hebben goed geprofiteerd, daar niet van. Maar nou heeft iedereen toch weer genoeg van de kou. Voor mijn part gaat het zoo meteen warm water regenen! Trouwens: we hebben geen kolen. Bonnen ja, maar kolen ho maar! Ook al door de vorst, zeggen ze: transportmoeilijkheden. Nou, hoe het komt. komt het, maar je zit er maar mee. En nou moeten we nog zuinig zijn met gas ook. Gisteren hadden we groene erwten: mijn vrouw zei cat ze zoo hard waren, dat ze haast den heelen dag hadden moeten koken. Hoe kan je dan zuinig zijn met je gas? Ik weet niet, hoe het hier arders met de distributie gaat. Ik kom uit Amster dam en woon nog pas kort in Haarlem. „Dat dacht ik wel!" kon ik niet nalaten hem in de rede te vallen, wat overigens lang niet zoo ge makkelijk was. „Waarom?" vroeg hij, blijkbaar stom-verbaasd dat ik genoeg had van het al maar passief luisterer. „Omdat", zei ik, „een Haarlemmer het nooit in zijn hoofd zal halen, een wildvreemde op straat aan te klampen, om hem allerlei onbelangrijke dingen te vertellen. Ik moet hier rechtsaf. Dag meneer!" Onthutst liep hij door. J. C. E. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift „Over de calactosurie bij thyreotoxicose", de heer A. G. M. Jansen, geb. te Enschedé. De Philips „PhiliShave" 6 is het eenige electrische droogscheerapparaat, uit gerust met ZES stalen schecrbeitels. dat den stug- sten haard in record-tempo wegneemt. Uitgerust met nieuwen, speciaal ont wikkelden motor. Het eenige apparaat met huid spanner en ronden kop. PHILIPS O NIEUWE ORGANISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW EN VISSCHERIJ Naar een Nederlandschen Voedingsstand (Adv Ingez. Med.i Het A.N.P. meldt: Het Nederlandsch Agrarisch Front, dat onlangs is gesticht met het doel het agrarische bedrijfsleven hier te lande samen te bun delen tot een groote organisatie die bodemproductie en volksvoeding zal verzorgen en daarnaast de cul- tureele beteekenis van het boerenvolk voor het volk recht wil doen wedervaren, heeft in een pers conferentie in het agrarisch huis aan de Zeestraat te 's Gravenhage nadere bijzonderheden omtrent zijn opbouw verstrekt. Het hoofd van den persdienst van het N.A.F., de heer D. van de Bospoort, heeft in deze samenkomst een algemeene inleiding gegeven over de methoden, die zullen worden gevolgd om het genoemde doel te benaderen. Nederland zal het boerenvolk materieel en gees telijk in staat moeten stellen zijn krachten ten volle te ontplooien. Daartoe zal het N.A.F. werk zaam zijn, aldus de heer v. d. Bospoort. En wat hier wordt gezegd over den boer, dat geldt evenzeer voor den tuinder, evenzeer voor den vïsscher en voor al die groepen van bij onze voed selvoorziening betrokkenen, die in zoo ontstellend toenemende mate hun bewegingsvrijheid moesten inboeten onder druk van geld en ambtenarij. Een der eerste eischen welke het Agrarisch Front stelt is: vervanging van het gansche ingewikkelde en onoverzichtelijke apparaat der crisis-centrales door een zoo eenvoudig mogelijk gehouden onder leiding van deskundigen staande instelling, die de volksvoeding verzorgt en de productie en afzet regelt, alles naar de eene richtlijn: het belang van het eigen volk in het kader van het nieuwe Europa. Onderwijs op volkschen grondslag, waarbij de zin van het boer-zijn den geest bepaalt en niet uit sluitend de gemakkelijkste wijze om zoo voor- deelig mogelijk te werken, zal ten deze een groote ommekeer moeten teweegbrengen. Lichamelijke oefening, sport naar den aard van het plattelandsche leven, kunst, reizen om de schoonheid van de wereld te genieten. Al die waarden, waaraan de oude bon den alleen toekwamen voor, zoover het politieke belang vereischte, dat zij zich met den geest bezig hielden, zullen tot ontplooiing kunnen komen, wan neer de krachten zich aaneensluiten. In aansluiting hierop heeft mf. Reydon als plaats vervangend leider'van den organisatorischen raad (de heer W. Slob, leider van dezen raad, was wegens ongesteldheid verhonderd aanwezig te zijn) een uit eenzetting van het Agrarisch Front gegeven. Het N.A.F. beziet het agrarische leven van twee zijden: eenerziids het bedrijf en het bedrijfsleven en anderzijds de menschen, die daarin werkzaam zijn. Het geheele land wordt in gouwen verdeeld. De gouwen worden verdeeld in streken en deze weer in buurten. Dit wat den onderbouw betreft. Daarboven staan een raad van advies en een raad van bijstand, van welke beide raden dr. F. E. Posthuma de leider is. Het Agrarisch Front heeft tot taak den rijks- voedingsstand voor te bereiden, die organisatorisch allen zal moeten omvatten, wier werkzaamheid op eenigerlei wijze op het gebied van de voedselvoor ziening ligt. De totnutoe bestaande regeeringsbureaux op het terrein van den landbouw en de voedselvoorziening stonden evenals de crisiscentrales, hoe goed ook be doeld, buiten het agrarisch leven. In dit verband werd herinnerd aan de scherpe en zeer snijdende critiek die indertijd op de varkenscentrale is uitge oefend en aan de averechtsche werking van de kalverteeltbeperking. Het politieke stelsel deed een kloof tusschen regeering en volk ontstaan en het ondermijnde den land- en tuinbouw waarin de eerst betrokkenen op den achtergrond werden gedrongen. De nieuwe organisatie zal de verantwoording voor de voeding van het geheele volk hebben te dragen en zij zal daartoe een groote zelfstandge taak te vervullen hebben. De te scheppen rijksvoedings- stand moet door de wereldbeschouwing van den Nederlandschen boer worden gedragen en hij zal daardoor principieel verschillen van de bestaande landbouworganisaties. De voorzitter van den agrarischen raad van het N.A.F., de heer G. J. Ruiter, werkte dit onderwerp nader uit en onderscheidde drie hoofdvakgro'epen: le de bewerking van den bodem, 2e de veehouderij, 3e, den agrarischen handel met de daarmee verband houdende industrie. Elk dezer hoofdgroepen is onderverdeeld in spe ciale vakgroepen, waardoor de zekerheid wordt ver kregen, dat op ieder terrein de deskundigen hun stem kunnen doen gelden en dat op snelle wijze van onderen op de mSatregelen die noodig zijn in het belang der gemeenschap kunnen worden ge nomen, zonder dat het werkelijke karakter daarvan ontaardt door inmenging van bijbelangen. De rijksvoedingsstand zal zoowel organiseerend als uitvoerend moeten optreden en niet het motief van de hoogste winst doch dat van de redelijke belooning van den arbeid als grondslag hebben te aanvaarden Tenslotte zij medegedeeld dat als algemeen leider van het N.A.F. optreedt de heer Roskam, met als plaatsvervangers de heeren G. J. Ruiter en ir. Rispens en dat leiders van den organisatorischen raad, den cultureelen raad en den agrarischen raad resp. zijn: W. Slob, L. Weyef en G. J. Ruiter. NIEUWE SERIE No. 205 Op en neer 1. Gaat al kau wende op een appel naar huis, na een middag ingespan nen spel. 2. Een broekspijp tracht hardnekkig naar beneden te glijden. 3. Probeert de gesp vast te krijgen. 4. Wordt er zich van bewust dat nu de andere begint. 5. Trekt deze bij elke stap op. 6. De eerste gesp heeft het weer op gegeven. 7. Vergeet broeks pijpen in een po ging om een boom te raken met het klokhuis van den appel. 8. Heeft nu de handen vrij om de eenige afdoende remedie voor moe- dclooze broekspij pen toe te passen. I De Rijksmiddelen in 1940. Andere kwamen er ver boven uit. Vitaminen-C verhoogen den weerstand, vooral in den winter en gedachtig aan deze wetenschap zijn vele bedrijven er toe overgegaan, dagelijks vitamine-C. tabletten voor hun personeel beschikbaar te stel len. Tüdens de dagcüjksche uitreiking. (Foto Pax-Holland) Aan de gegevens over den stand der rijksmidde len per ultimo 1940 wordt door het A.N.P. het vol gende ontleend: DE DIRECTE BELASTINGEN. Bij een beoordeeling van het totaal bedrag der kohieren voor deze belastingen kan in de eerste plaats met voldoening worden geconstateerd dat deze middelen over het gepasseerde jaar volkomen aan de verwachtingen hebben beantwoord. Bedroeg op ultimo December 1940 het zuiver bedrag der kohieren f 133.150.782.98 thans is dit bedrag gestegen tot f 183.526.268.95 of ruim 50 millioen gulden meer. Hierbij moet echter niet worden ver geten dat eerstgenoemd bedrag slechts betrekking had op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de verdèdigingsbelasting. terwijl nu daarbij gekomen zijn de opcenten op de gemeentefondsbelasting en de winstbelasting. De grondbelasting, waarvoor geraamd was f 10.780.000 bracht f 10.865.072 op of ruim 85.000 gulden meer en kwam daarmede f 161.205 boven de opbrengst over het voorafgaande jaar. Ook de ïnkomstenbelastng kwam met een op brengst van f 92.840.430 boven de raming en wel met f 3.840.430. Deze belasting bleef daarmede nog f 178.000 boven de opbrengst over 1939. De vermogensbelasting (raming 20 millioen) bracht het in 1940 tot een bedrag van f 18.806.120 of bijna een half millioen minder dan over het jaar daarvoor. Hoewel de verdedigingsbelasting met f 9.437.335 bijna het bedrag der raming (9.5 millioen) naderde, vertoonde dit middel in vergelïiking met 1939 echter een teruggang van ruim 1 millioen. Wat de opcenten op de gemeentefondsbelasting betreft, welke in 1940 voor het eerst op de middelen- staat voorkwamen en waarvoor 'n bedrag van 29.5 milioen was geraamd, vermeldt het overzicht dat deze tot dusver f 28.803.288 hebben opgebracht. Tenslotte geeft de onlangs ingevoerde winstbe lasting, warvoor nog geen ramingsbedrag was uit getrokken, tot ultimo 1940 een opbrengst te zien van f 22.774.020. DE OVERIGE MIDDELEN. Ook de totale opbrengst der overige middelen over het jaar 1940 stemt, alles in aanmerking ge nomen, tot tevredenheid. Natuurlijk valt het te betreuren dat verschillende dezer middelen als gevolg van de omstandigheden ver bij de raming ten achter moesten blijven, doch daarnaast stemt het tot verheugenis, dat vele andere middelen door een aanmerkelijk hoogere opbrengst dezen achteruitgang weer hebben te niet gedaan, zoodat uiteindelijk de totale opbrengst ad f 462.244.281, de ramirjg van 450.5 millioen met f 11.744.281 heef overschreden. Bij een beschouwing van de cijfers der midde len afzonderlijk zien we in de eerste plaas, dat de dividend- en tantièmebelasting met een opbrengst van f 11.095.483 ruim f 15.9 millioen beneden de raming bleef en f 15.28 millioen ten achter bij de opbrengst over 1939. Het tweede middel dat een grooten terugslag gaf te zien zijn de rechten op den invoer. Bedroegen deze over 1939 f 122.755.170. thans kon de opbrengs van deze rechten het niet verder brengen dan f 80.070.711 of ruim f 27.9 millioen minder dan de raming. Ook de rechten en boeten van zegel toonden een dalende tendenz. Bij een raming van 20 millioen be droeg de opbrengst slechts f 12 647.630 of ruim f 7.35 millioen minder. Vergeleken bij 1939 was de opbrengst f 5.370.000 lager. De overige middelen, welke de raming niet kon den halen, zijn: het statistiekrecht met een op brengst van f 1.650.817 (lager f 849.182); de accijns op wijn met f 2.234.113 (lager f 65.8871: de coupon belasting met f 3.960.069 (lager f 839.930); de rechten en boeten van successie met f 41.753.861 (lager f 2.246.138) en, om begrijpelijke redenen de loodsgelden met slechts f 94.012 (lager f 705.987). Komen we thans aan de middelen welke de ra ming hebben overschreden, dan dient daarvan in de eerste plaats te worden genoemd de omzetbe lasting, welke bij een opbrengst van f 108.945.014 met een bedrag van f 25.945 boven de raming kwam en ruim f 20 millioen boven de opbrengst van 1939. Daarop volgt de accijns op tabak, voor welk middel de raming was gesteld op f 36 millioen. De opbrengst steeg echter, mede dank zij de ingevoerde opcenten, tot f 55.954.250, met welk bedrag deze accijns ongeveer f 16.5 millioen meer opbracht dan in het voorafgaande jaar. Ook de accijns op het gedistilleerd kwam aan merkelijk boven de raming uit en wel met ruim f 12.5 millioen. De opbrengst van dit middel be droeg f 41.527.665, hetgeen ruim 10 millioen hooger is dan over 1939. De andere middelen met een hoogere opbrengst dan de raming zijn: de accijns op zout met een opbrengst van f 2.481.597 (hooger f 681.597): de accijns op geslacht met f 10.987.604 (hooger f 3.787.604); de accijns op bier met f 10.282.669 (hooger f 1.782.669); de accijns op suiker met f 59.304.356 (hooger f 304.356), doch f 1.822.485 lager dan de opbrengst over 1939): de belasting op gouden en zilveren werken met f 830.727 (hooger f 230.727) en de rechten en boeten van registratie met f 18.422.696 (hooger f 2.422.696). Wat tenslotte de opbrengst over de maand Decem ber 1940 betreft, kan worden geconstateerd, dat deze f 42.600.447 heeft bedragen, of ruim 5 miilioen gulden meer dan de maandelijksche raming. De „Hertog van Brabant" in de sneeuw op de Wil- hclminabrug voor het station te Den Bosch. (Foto Het Zuiden) OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOÜW- CURSUSSEN. De af deeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van vereenigingen van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen hield Donderdagavond in café ,-Spoorzicht" haar 21e Jaarvergaderir.e. De heeren W. v. d. Hoek en G. Post werden bij accla matie als* bestuursleden herkozen. In de pauze had een verloting plaats van bloeiende potplan ten. Daarna hield de heer M. v. Norden een in leiding over „het stekken van heesters". Toegelicht door eenig materiaal werd genoemd onderwerp leerzaam behandeld De inleider kreeg eer. dank baar aplaus. Nadat de rondvraag behandeld waa sloot de voorzitter deze goed bezochte vergade-* ring.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5