Moord op kasteel Entzberg KORT NIEUWS. mam 9- VRIJDAG 17 JANUARI 194Ï ïT A A R' 13 E M'S DAGBL'AD' Duitscli Landgerucht liield in Zutphen zitting. Beleediging en inbraak berecht. Het A.N.P. meldt: Het Duitsche Landgerecht heeft Woensdag te Zutphen een zitting gehouden. De 24-jarige slager W. uit Aalten had zich te verantwoorden wegens beleediging van den Führer. Hij was in de plaats zijner inwoning in een café geweest, had daar veel spiritualiën gedronken en ging al zingende naar huis. Op straat liet hij zich beleedigend uit over den leider van het Duitsche volk. Een voorbijganger, die den man waarschuwde dat hij gevaarlijk spel speelde, kreeg als dank daar voor een klap welke hem tegen den grond deed slaan. Dientengevolge kon deze man twee dagen zijn werk niet verrichten. De Staatsanwalt dr. Ko- blitz achtte de beleediging een ernstig delict, dat hij wenschte gestraft te zien met een gevangenisstraf van acht maanden, terwijl hij voor de mishande ling vier maanden gevangenisstraf eischte. Rechter dr. Jopich veroordeelde den man tot een gezamen lijke straf van zeven maanden gevangenis, met aftrek der preventieve hechtenis. Vervolgens stonden terecht twee kooplieden uit Zwolle, de 21-jarige T. en de 20-jarige De V., die gezamenlijk in den nacht van 7 op 8 October j.l. een etalage hebben opengebroken van den schoe nenwinkel van Bat'a te Deventer. In totaal hebben zij 40 paar kousen en 4 paar schoenen gestolen welke zij in Zwolle aan den man trachtten te brengen voor respectievelijk 0.75, 1 en 2. T. lukte het uit de voorloopige hechtenis te vluch ten, waarna hij zijn medewerker aan den inbraak ook in vrijheid hielp. Beide verdachten bekenden het ten laste gelegd. Staatsanwalt dr. Koblitz zeide dat volgens het Duitsch recht deze vergrijpen zeer zwaar gestraft worden, omdat zij zijn gepleegd onder de bescherming van de verduistering. Wie van de verduistering, welke wordt bevolen tot be veiliging van het land tegen vijandelijke vlieger aanvallen, misbruik maakt, vergrijpt zich volgens Duitsche opvatting ten ergste aan de algemeene veiligheid. Daarom dientdit geval streng te worden gestraft. In het Duitsche recht wordt rekening ge houden met deze gezichtspunten, in de Neder land- sche rechtspraak niet. Vandaar dat het Duitsche recht hier behulpzaam is. Hoewel uit het verleden van beide jongelieden is gebleken, dat zij niet steeds hun plicht hebben begrepen wenschte spr. toch een milde straf te vragen. De minste straf in het Duitsche recht voor dit soort delicten is een jaar gevangenistraf. Tegen T. eischte hij een jaar en drie maanden, tegen De V. een jaar en twee maanden gevangenisstraf. De rechter dr. Jopich bepaalde de straf op een jaar en drie maanden voor T. en een jaar voor De V. Hij motiveerde dit vonnis met te zeggen, dat ook hij de misdaad zeer zwaar vond. Het volk moet worden beschermd tegen misdaden als de onderhavige. Spr. liet zich leiden door de omstandigheid, dat verdachten volmondig bekend hadden, hun jeugd en de zekere mate van nood, waarin zij waren komen te verkeeren. Even als in de vorige zaak deden ook deze veroordeelden afstand van hun recht op hooger beroep. DIAMANTEN DOCTORAAT Woensdag 22 Januari a.s. zal dr. P. van Rom- burgh, oud-hoogleeraar in de scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Baarn, het zeldzame feit herdenken dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche academie bevorderd werd tot doc tor in de wis- en natuurkunde. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den 53-jarigen J. B. te Rotterdam wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot een hechtenisstraf van zes maal een maand. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde den 29-jarigen C. v. d. B. te Rotterdam wegens diefstal van vier rijwielen tot een gevangenis straf van acht maanden en den 36-jarigen P. v. d. M. te Rotterdam wegens heling van de ge stolen fietsen tot een gevangenisstraf van een jaar. Donderdagmiddag werd te Kampen het la boratorium voor bodemkundig onderzoek ten behoeve van het in cultuur brengen van den Noord-Oostpolder officieel in gebruik geno men. Woensdagmiddag is de 28-jarige C. v. d. B. bij werkzaamheden in een garage in de Binck- horststraat te 's-Gravenhage van een ladder ge- vallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat Ihij een schedelbasisfraotuur bekwam. Donderdag bereikte de heer P. H. J. Steen- bof f te Baarn. "oudhoofdredacteur van „Het Cen trum", zijn 75sten verjaardag. Op den Antwerpschestraatweg te Hooger- beide is de achttienjarige Gijzen met zijn fiets geslipt en tegen een vrachtauto gereden. De jon gen was onmiddellijk dood. De auto reed na de botsing tegen een paal en sloeg om. De drie in zittenden bleven ongedeerd. De dienstbode B. Sohieren is bij het water scheppen in de Geul te Wittem gevallen en ver dronken. Het lijk is later opgehaald. Op den Boschdijik bij Eindhoven is een drie wieler'door een aiuto aangereden. Een 14-jarige jongen werd daarbij zoo ernstig gewond dat hij aan de gevolgen as overleden. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde de 34- jarige huisvrouw J. G. M. te Rotterdam, die op 14 Mei j.l. haar vier kinderen onverzorgd had achtergelaten, tot een gevangenisstraf van zes maanden. Goede vangst van Crisis Controle Dienst. Vier auto's goederen in beslag genomen. VENLO, 16 Januari De crisiscontröledienst in Limburg heeft gisteren een goeden slag geslagen bij een inval bij den caféhouder C. te Venlo. De ambtenaren hadden er de lucht van gekregen, dat deze caféhouder ook anders „zaken" deed. Hij had een zoogenaamd bodehuis, waar vrachtrijders uit de buurt aanlegden. Wanneer er dan in de met plaatsnamen geteekende vakken in het café pakjes werden aangetroffen, wisten de vrachtrijders dat zij die konden meenemen naar de geadresseerden. Daarin stak niets bijzonders. Maar de clandizie werd steeds drukker en de controledienst kreeg arg waan. Woensdag werd in samenwerking met de rijks- veldwacht een inval gedaan en het resultaat was verrassend. Op den zolder in den kelder en in de schuur, overal werden goederen gevonden: koffie, thee, zeep, chocolade, vet, kaas, kaneel, cacao, bloem, sigaretten, vleesch en textielproducten. Niet minder dan vier auto's kwamen er aan te pas om alles op te laden en te vervoeren. Alles is in beslag genomen Bovendien is gebleken dat de manmzijn waren voor buitengewoon hoogen prijs verkocht. Er is proces verbaal tegen hem opge maakt. Kind in de vlammen omgekomen. Noodlottige brand te Oss. Donderdagmiddag omstreeks half twee brak door nog niet bekende oorzaak brand uit in een woning aan de Walstraat te Oss, bewoond door de familie Smits. Toen de vrouw des huizes den brand bemerkte, stond het achter huis reeds in lichter laaie. Met moeite slaagde zij erin de buren te waarschuwen. Deze snel den te hulp om de nog in huis aanwezige kin deren te redden. Twee jonge kinderen kon men in veilig heid brengen doch het oudste kind, een jongen van vijf jaar, kon niet worden gered. De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse en had het vuur binnen korten tijd onder de knie. Eerst toen vond men het kind in de bij keuken. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De woning brandde geheel uit. VROUWEN-ELECTRICITEITSVEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereeniging zal op Dinsdag 21 Januari a.s. in restaurant Lido te Haarlem haar jaarvergadering houden. Moordzaak te Oss voor de rechtbank. Zes jaar gevangenisstraf tegen verdachte geëischt. In den nacht van 12 op 13 October heeft te Oss een vechtpartij plaats gehad, welke aan Marinus Johannes den Brok het leven heeft gekost. Dier. nacht had Marinus den Brok. in gezel schap van twee militairen, een bezoek ge bracht aan de woning van den 22-jarigen ar beider A. W. M. van E., woonachtig te Oss. Van E. maakte zich daarop kwaad over de houding van B. en* wilde hem aan de deur zetten. Dat ging niet zoo gemakkelijk. Er ontstond een vechtpartij, waarbij den Brok een vuistslag te incasseeren kreeg. Van E. slaagde er in den Brok naai' buiten te werken, nadat hij geroepen had: „Er uit, ik sla je eruit of ik steek je er uit!" Een broer van Van E., die dien bewusten avond in de woning van Van E. vertoefde, haalde dezen naar binnen, waarbij hij tegen hem zei: „Wees maax voorzichtig r. et den Brok, want die is in staat een mes tusschen je ribben te steken". Nadat van E. eenige minuten in de woonka mer had gezeten, was hij opgesprongen en naar de keuken gegaan, en terwijl hij uitriep: „Ik laat me niet op mijn kop zitten" is hij naar bui ten gerend, in de richting van den Berghem- schenweg. Op den Berghemschenweg ontmoette Van E. den 40-jarigen Marinus den Brok. Tusschen beiden ontstond toen een vecht partij. Hierbij heeft Van E. zijn tegenstander met een mes in de borst gestoken, waarbij een slagader werd getroffen. Tengevolge van een inwendige verbloeding is Den Brok toen overle den. Aan de hand van de resultaten van het on derzoek, werd de 22-jarige arbeider van E. als verdacht van moord gearresteerd. Donderdag stond hij voor de Bossche recht bank terecht. Hem was primair doodslag ten laste gelegd en subsidiair mishandeling den dood tengevolge hebbend. Bij het verhoor verklaarde Van E. dat bij de ontmoeting op den Berghemschenweg Den Brok had uitgeroepen: „Oh, ben jij daar". Den Brok heeft hem toen met een groot dolkmes aan gevallen en heeft verschillende malen naar hem gestoken. Eenmaal is Van E. daarbij in de heup getroffen. Van E. heeft toen een mes getrok ken en heeft zooals.hij beweerde uit zelf- verdediging, daarmede naar Den Brok gesto ken. De officier eischte tegen den verdachte we gens doodslag een gevangenisstraf van zes jaar. De verdachte betoogde hierna met klem, dat Tengevolge van de evacuatie lijden sommige koeien thans aan een huidziekte. In een speciaal te Hoogland ingerichte gascel worden de dieren met zwaveldamp behandeld. (Foto Pa* hij nooit de bedoeling heeft gehad Den Brok van het leven te berooven. De verdediger drong er met klem op aan den verdachte van de tenlasteleggingen van dood slag en zware mishandeling vrij te spreken. Subsidiair concludeerde pleiter tot het opleg gen van een mildere straf. HAARLEMSCHE RECHTBANK. DIEFSTAL EN MISHANDELING. De Haarlemsche rechtbank behandelde Donder dag een zaak tegen een 40-jarigen accountant te Overveen, hopman van de W. A„ wien diefstal van een speldje der Nederlandsohe Unie en mishande ling van een voetganger was ten laste gelegd. De Officier van Justitie was van oordeel, dat de feiten wel vaststonden, doch dat er verschil van meening bestond over de omstandigheden, waar VOOR DE KINDEREN onder zij zich haddien voorgedaan. Hij gen den hopman dertig' gulden boete, st dagen hechtenis. De verdediger, rnr. Nieuwenhuis, verk] van diefstal geen sprake was geweest hopman ten aanzien van de ten laste handeling uit noodweer heeft gehandeld vrijspraak zal moeten volgen. beleed! Op 16 November marcheerde een afd( de W. A. over den Wagenweg en het Haarlem. Uit het publiek werd geroepen: raders". Hieraan maakte zich ook een schuldig. Twee leden der N.S.B. grepen en leverden hem- aan de politie over. stond hij terecht wegens overtreding van Wetboek van Strafrecht (beleediiging volksgroep); de Officier van Justitie eist tig gulden boete subs, veertig dagen heci De verdediger, mr. T. A. M. A. van merkte op, dat verdachte wel het woord raders heeft gebezigd, doch niet gezegd leden der N.S.B. landverraders zijn. Hij halve vrijspraak, subs, clementie. MISHANDELD BELEED F Wegens mishandeling en beleediging Kr der N.S.B. had zich te verantwoorden een uit Scheveningen, vroeger wonende te Ha 5 Juni van het vorig jaar wilden twee "j. de N.S.B., die in de Romolenstraat colpt den rijweg oversteken, toen verdachte vaart kwam aanfietsen. Een der colporie 25-jarige banketbakker, werd aangeredea een stomp. Er ontstond even een handgemeen, colporteurs zich verwijderden. Verdachte colporteurs en maakte later eenige be opmerkingen. Ook deelde hij eenige k De Officier van Justitie eischte derli boete subs, dertig dagen hechtenis. Uitspraak in deze zaken volgt op 30 Ja M m h\ Ei Lfr re DE PAUS ONTVANGT DUITSCEV AMBASSADEUR. VATICAANSTAD, 16 Jan. (Stefani).-; heeft dien Duitscihen ambassadeur bij 8 eaan in particuliere audiëntie ontvang»,, Tot het holste van den nacht Heeft de arme Prik gewacht En geruischloos op z'n teenen Sluipt hij uit zijn huls nu henen. Alleen Poes weet van het plan Die verklikt geen woord ervan. Maar om den hoek o, schrik. Staat een agent, heel dik! Dreigend zwaait hij met zijn stok, Kom 'k daar langs, dan is 't een gokl Ik zal maar heel rustig hand'len Net doen of ik wat ga wand'len van de Winterhulp Nedti g] Winterhulp Nederland, den No. 5553. Als bank derWinlj111 '6C Nederland is aangewezen deüjw eeniging N.V. Amsterdam No.f k, Stort op 5553 of 877 Majoor J. N. Breunese: „In de Winterhulp reiken wij, Ncdi vl ders, elkaar de helpende hand zondei zien des persoons slechts onsentc daarmee vervullende: plicht van landsche verbondenheid in tijden I voor- en tegenspoed." DOOR PETER PAUL BERTRAM. 13) „Ja, met dien mijnheer Duschky of zoo iets. Die miinheer, van wien die mooie vrouw zeide, dat hij den moord gepleegd had". „Duschinsky", hielp Buschroitner hem. „Hoe lang heeft de partij geduurd?" ..Hij moet kort na tien uur afgeloopen geweest Zijn". ..Hoe weet u dat?" „Ik had juist een serie van vijftien gemaakt en stond op 98. Ik heb me geërgerd dat ik zoo vlak voor de 100 pech had. En toen sloeg het juist tien uur. En vlak daarna was de partij uit". „Vijftien, dat is een mooie serie!" „Niet op een kleine tafel", meende Maxwell be scheiden. „En mijnheer Maxwell, kunt u mij misschien zeg gen wat mijnheer Duschinsky toen gedaan heeft?" „Hij verontschuldigde zich dat hij zoo slecht ge speeld had en is toen naar boven gegaan, naar de eerste verdieping". „En u?" „Ik heb gekeken, of er nog niemand van mijn vrienden op was. Toen ik zag. dat iedereen weg was. ben ik ook naar mijn kamer gegaan". „Hebt u wellicht iets gezien, dat met het geval in verband zou kunnen staan?" Wel, dat kunt u beter beoordeelen dan ik, maar ik geloof het niet. Maar ik zal het u toch vertellen. Die mijnheer Duschinsky is de kamer van mijnheer Von Ghetaldi binnengegaan".'. „Oho! Dat is interessant. Wanneer was dat? ,',Dat zal om ongeveer tien uur tien of vijftien geweest zijn". „Heeft hij u daarbij gezien?' Maxwell haalde de schouders op. „Ik geloof het niet Hij stond met den rug naar me toe". „Het kan niet iets later geweest zijn? Bij voor beeld kwart voor elf?" „Kwart voor elf? Neen, beslist niet. „Haberler", wendde Buschroitner zich tot den griffier, „heb je het verhoor van Duschinsky al uit gewerkt?" „Jawel, commissaris". Hij reikte Buschroitner een betikt vel papier toe. De commissaris las het door en schudde ontevreden het hoofd. Maxwell schraapte zijn keel. „Mag ik iets zeg gen, commissaris?" „Maar natuurlijk". „Ik geloof vast dat Duschinsky den moord niet begaan heeft". „En waarom gelooft u dat?" „Om een zeer belangrijke reden", glimlachte Maxwell „Omdat die mijnheer toen dat weet ik zeker, geen wapen, geen kris dus, bij zich had". „Misschien had hij die ergens verborgen". Maxwell schudde het 'hoofd. „Neen, dat kan niet. Graaf Vestic-Valkehberg heeft nie vandaag verteld, welk wapen het was. Een bolo uit Mindanao, Philippijnen. Ik ken die dingen, ik ben er zelf ge weest. Die kun je niet verstoppen. Te groot. Ik zou het absoluut gezien hebben' „Dat kan zijn", dacht Buschroitner. „Het is in ieder geval aardig van u, dat u probeert den heer Duschinsky te ontlasten". „Och, ik heb er geen belang bij. Ik wil alleen niet, dat hij op grond van mijn ontdekking in een valsch daglicht komt te staan. Als ii mocht ontdek ken dat hij mijnheer Von Ghetaldi toch gedood heeft, dan zult xi waarschijnlijk zien, dat hij nog eens teruggekomen is en toen de bolo gehaald heeft". „We zullen zien. En nu, mijnheer Maxwell, nog een vraag: heeft u gedurende den nacht iets ge hoord? U en mijnheer Von Ghetaldi waren im mers buren".. Maxwell schudde het hoofd. „Neen, commissaris, ik ben vlug in slaap gevallen. Het klimaat hier maakt me spoedig moe". „Ik dank u, mijnheer Maxwell. Uw verklaring heeft me een stukje verder gebracht Ik wilde u alleen vragen, voorloopig het striktste stilzwijgen over dit verhoor in acht te nemen". „Natuur 1 ij k, comni issa ris" Buschroitner begeleidde Maxwell naar de deur. Naast Zeilmoser stond een bediende te wachten. „Is u Sebastian Kriegler?" „Ja, commissaris". „Kom dan maar eens hier". De bediende volgde Buschroitner in de biblio theek. „Kriegler, vertel me eens hoe dat was met die kruik voor mijnheer Feldmann. Hoe laat was dat?" „De eerste maal om half elf, misschien een paar minuten eerder". „Nou en hoe ging dat?" Hoe dat ging? Vrouw Fini had de kruik met heet water gevuld, Kriegler had er een handdoek omheen gewikkeld, omdat zij te heet was en hem toen naar boven gebracht, naar mijnheer Feld mann. „En toen?" Toen was hij weer terug gegaan naarhet be- •diendenvertrek. „Ja. Kriegler, maar heb je onderweg niemand ontmoet? Je moet nauwkeuriger vertellen. Ja, nu viel hem in dat hij iemand van het reisgezelschap ontmoet had. „.Verder! Laat me toch niet ieder woord uit je mond trekken". De mijnheer had naar de donkere kamer ge vraagd. Hij had eerst de kruik afgeleverd. In dien tijd had die mijnheer gewacht. Toen had hij hem naar de donkere kamer gebracht en een schilling gekregen. Buschroitner stond op en liep heen en weer. „Zeg eens, Kriegler, ben je nog eens bij mijnheer Feldmann geweest?" „Ja, ik heb vannacht twee keer moeten op staan er voor. Ik moest warm water maken en hem een kruik brengen. De tweede maal om half een, de derde maal om vier uur". „En heb je daarbij iets gemerkt?" „Ja, commissaris. Die chauffeur uit Weenen, die eerst den heelen avond bij onze Emerenzia gezeten heeft, kwam de tweede maal dat ik op de tweede verdieping kwam uit de gang van de eerste en ging de trap af naar de hall. Hij zag er hevig ontsteld uit en hij liep, alsop de duivel hem op zijn hielen zat". Sebastian Kriegler keek den commissaris vol verwachting aan. Maar Buschroitner's gezicht ver ried niets. En toen hij van den moord gehoord had toen hij terug kwam ging de bediende voort, h.ad k.ij het zijne er van gedacht. Hij wilde natuur lijk niets kwaads van den chauffeur zeggen, o neen, maar het zou hem niets verwonderen, als bleek dat de moordenaar deze chauffeur uit Weenen was. „Heb je er al met iemand over gesproken, Krieg ler?", wilde Buschroitner weten. De bediende trok een sluw gezicht. Neen, dat had hij niet gedaan, maar hij had wel Emerenzia een wenk gegeven, dat ze nog wonderen zou be leven met dien chauffeur uit Weenen en dat ze er nog spijt van zou hebben dat ze hem als oud vuil behandelde. „Ik zal je wat zeggen Kriegler. Misschien is wat je me verteld hebt belangrijk, misschien ook niet. Maar als je er tegen een sterveling ook maar over kikt, dan zul jij eens wat beleven". Kriegler beloofde zijn moond te zullen houden. De telefoon rinkelde. Buschroitner nam de hoorn op. „Ja juffrouw, verbindt u maar". En tot Kriegler: „Je kunt gaan. Maar denk er om: mond houden!" Kriegler ging. Buschroitner wachtte. Na een poosje hoorde hij „hoofdcommissariaat". „Hier commissaris Buschroitner uit Lienz. Mag ik den dienstdoenden commissaris van de afdeeling moordzaken. Ja. ik wacht Hallo, ja, hier commissaris Engelbert Buschroitner, Lienz. Neen, neen, niet Linz aan de Donau, Lienz in Oost-Tyrol, ja. Ik heb hier een geval van moord te onderzoeken. Op kasteel Entzberg. En Buschroitner verhaalde in kort bestek de feiten. „Nu wilde ik om het volgende verzoeken. Wilt u eens laten nazien of er over de menschen die ik u zal opgeven bij de politie iets bekend is? Als dat zoo is, dan graag bericht per telefoon. Ja, uitstekend, mar graag vlug. Hier zijn de namen en adressen". Buschroitner begon op te lezen. „Ja, nog iets, col lega. Informeert u over Duschinsky ook eens bij de economische politie en stuurt u iemand naar het reisbureau Ueberland en naar de woning van den vermoorde. Ja, dat is voor het oogenblik alles Dank u". Hij belde af. „Haberler, wie heb ik nog niet ge had?" De inspecteur gaf hem de ijst. De commissaris zuchtte. „Zeilmoser! Roep de Hollandsche fanii Het verhoor van de familie De Jong kost want niet alleen hadden zij moeilijkhede taal, maar zij wilden ook telkens alle ze i antwoorden. Het leverde niets op. Ook de drie Chineezen, wier verklari: Muir vertaald moesten worden, haddes melden. Toen zij zich verwijderden, verzot roitner dr. Wong, die een klein beetje sprak, te blijven. „Kunt u mij misschien ook inlichtingent1 heer Maxwell geven?" „Niet veel. Mr. Maxwell is agent van geering. Vroeger is hij geweest in China.' raai Li in Schensi". „Mijnheer Maxwell is Engelschman nie Dr. Wong schudde het hool'd. „Mr. Mas nees. Chineesche staatsburger. U begrijpt turaliseerd". ..U bedoelt genatin-aliseerd Chineesch S ger". „Ja". „Is dat niet vreemd, dat een Engelse! staatsburgerschap opgeeft?" „Ik kan verklaren: mr. Maxwell heel afsluiten contracten voor Chineesche Regeering zeggen: als niet hij Chinees, macht. Daarom mr. Maxwell Chinees, pen?' Buschroitner knikte. „Ja, natuurlijk me trouwens ook niet aan". Hij begelt attaché tot de deur en gaf Zeilmoser opi echtpaar Pribram binnen te roepen. De professor wachtte niet, tot hem vraagd werd. Hij ging voor de tafel staal zijn handen er op en begon te spreken- precies of hij zijn klas een voordracht werkwoorden op „mi". Er was geen twijfel mogelijk, verklaard deze afschuwelijke en laffe misdaad gepk De daad sprak voor zichzelf. Een man in; vermoorden was de daad van een lafaard man zonder ruggegraat, die niet in sta:' jj eerlijke wijze te strijden. Als de commissS hij gelegenheid had gehad de ontwikkeling: gade te slaan, zouden hem de séhelle! oogen gevallen zijn. (Wordt vc

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6