Itt het Buitenland. |yR TJ DAG 17 JA'NUAKX 1941' "HAARCEM'S DAGBEXÖ De kunstenaar in dienst van het volk. Felix Timmermans aan het woord. „Het Vlaamsche land" publiceert een beschou wing van Felix Timmermans over het onderwerp: [be kunstenaar in dienst van zijn volk", aldus Teldt liet A.N.P. Timmermans z like kunst draagt de eige ndom mei ij kheid van ir land. De onze is Vlaamsch. Zooals een ischman Fransch en zijn kunst Fransch is, .ls een Duitsoher Duitsch en zijn kunst Jtsch is, zoo is de onze Vlaamsch, draagt zij al (je kentrekken, al ae eigenschappen, hoeoanig- ïeden,eigenaardigheden van haar volk en ras. De lunstenaar is alzoo een product van zijn volk en iij werkt voor zijn volk met dat wat hij uit de •iel van het volk meegekregen heeft. Er zijn tegenwoordig veel kunstenaars, maar er zijn er nog niet genoeg. Kunstenaars zijn altijd eschouwd geworden als wezens die buiten het _3ven stonden en zij zelf deden er de menschen in gelooven. Zij droegen lang haar. een flodder- iroek, een Lavalière en „smoorden" uit steenen >jjpen. Doch dat is niets, iedereen mag laten zien wat _j is. Het gevaar zit niet in de pluimen, doch in de houding van binnen. Er was een tijd dat de kunstenaar in een ivoren toren moest zitten, ver van de menschen en ndet door de menschen mocht verstaan worden. Doch een kunstenaar moet midden in het leven Pax. 6taan, een stuk van het leven van zijn volk zijn. Dan zal hij gezond werk maken dat den bloed- =3klop van zijn volk draagt. Vergeten wij het nooit: Een kunstenaar moet de *ij e uitdrukking van zijn volk zijn. sa Daarom moeten zij ook vereenigd zijn, samen veledeelen van een geheel zijn. Zooals de bouwers erld eaam de kathedralen optrokken, zoo moeten de st e: kunstenaars gezamenlijk de kunst van en voor 1 ge! hun volk optrekken. Zij moeten tot elkander komen, in de eerste plaats om hun volk te dienen. Een volk kan sterk EDIcUijn door zijn wapens, door zijn handel, door zijn nijverheid, tucht en orde en door zijn cultuur. a-<lftMaar een klein volk kan alleen groot zijn door et zijn cultuur. Het kleinste volk kan door zijn cul- >en: tuur het grootste worden. Want cultuur is een ee' kwestie van den geest. De geest waait waar hij >en 1 vil. Doch men kan zich bereiden om hem te ont- -r. 5 vangen. Het Vlaamsche volk ontving hem. Ziin an i schilderkunst is de glans van al de buitenlandsche g musea, zijn Middeleeuwsche belforten en stad- e:s< buizen de bloem van de bouwkunde in West- het* Europa, zijn oude muziek is nog steeds een in I frissche bron voor alle musici in de gansche we- oorc reld. Zijn Jteinaert de Vos", zijn „Elckerlvc" en gd iBeatrijs" zijn van alles wat er voor de Renais- riij sance geschreven is het beste aller landen. We varen klein, „de daden benne groot". Namen als Memlinc, Breughel. Van Evck. Rubens. Van Dijck ?.LCiVan der Goes. Van der WeydenEr is geen EED enkel land dat. ineens zoo'n hoop genies op tafel Ikan slaan." 't Kwam door den geest van het volk die in hen ^jjJgevangen was, dien zij indronken, dien zij wilden meedeeelen en uitdrukken. Men zegt dikwijls: ,.Goed. goed. dat waren groote mannen, maar al idip nndprpn nl dip irlpinp o-emaol oio Ho c+oof aal idelc die anderen, al die kleine gemaal, als de staat daar zijn latijn moet insteken." Vergeet niet: cultuur wordt niet gedragen door ienkelen, maar door de gansche schare vam cul tuurdragers van de grootste tot de kleinste. En hoe meer er zijn hoe beter. Die groot-en zijn de bloesem van de velen. De grooten zijn geladen kracht van de velen, de kristallisatie van den geest die in velen leeft, de ..veramandeling" van de kracht die in honderden naar 't hoogste streeft. Hoe meer melk, hoe meer boter. Zij zijn de Ja afroom in g. Uit die veelheid komt de held. Als die veelheid groot en daarbij krachtig is, zal de held des te 'SCI grooter zijn. De 'held maakt het volk, ja, maar het volk moot waardig zijn om den held te ontvangen. Een plat volk krijgt geen helden. •I.h Daarom moet ook de kleine kunstenaar, 't zij bijdichter, schilder, "architect, muzikant of plastie- ange Jcer, zijn levensruimte gegeven worden. Hij kan I mee de drager, de kweeker worden van de groo- f ten. Hij schept mee de atmosfeer en bereidt de geboorte voor van de grooten. En uit die klein is. kan ook de meester geboren worden. Er wordt dikwijls gezegd: ..Als er iets Lnzit. zal het er wel uitkomen". Dat geloof ik niet. j lAls de omstandigheden meehelpen, ja. Bij een eöe»groot talent is nog altijd geen groote wil gepaard. II geloof dat er al veel grooten-in-de-kiem niet tot grootheid zijn gekomen, doordat ze onder om- «tandigheden van ziekten, ellende of wat weet ik verstikt zijn. Wij moeten de atmosfeer mee- scheppeneen verzorging als van den tuinbou wer er voor over hebben. En alle boomkens moe iten met zorg omgeven worden. De kunstenaar is het sieraad van een volk en boe meer hoe schooner een volk. en hoe meer hoe grooter ze zullen zijn. We moeten gezamenlijk de atmosfeer scheppen. or.s bundelen, samen werken voor ons volk, voor rijn cultuur, zijn kunst. Voor ons eigen bestaan en ïuimte, waarin elk van ons volgens zijn persoon ledptoeW. ziin eigen inzicht voor de gemeenschap Werkt en daardoor mee de waker wordt over dit comein van de cultuur dat door de eeuwen de -cniroem en de glans van een volk was. else! Aansla» on BoT»iscli oud-burge meester. HERSTAL, 16 Januari (Belganress). Maan- Cajavond werri een aanslag gepleegd op dei' heer i"ichel Duchato. voormalig burgemeester van Her- tal en lid der socialistische partij. Dien avond werd er bij den heer Duchato aan |>uis gebeld. Toen hij de deur opende na eerst een binnendeur besloten te hebben, om de verduiste- hngsmaatregelei in acht te nemen en de ex-bur gemeester zich in het donker bevond, vroeg een ;eno Pe£s°°n: „Is u wel degelijk de burgemeester?" De heer Duchato antwoordde bevestigend. Voor bem ontwaarde hij drie onbekenden, die een kap over het hoofd getrokken hadden. Plots ontving de beer Duchato een slag op het hoofd, zoodat hij be- 3 nil Wiisteloos ter aarde viel. Zijn vrouw die op het gerucht kwam toeloopen el eveneens in zwijm toen zij haar echtgenoot lag liggen. Nadat het slachtoffer naar de kliniek ;ch !p"as overgebracht, stelde men vast dat de heer Du- oliato ernstige kwetsuren had aan het hoofd. De 'lag werd toegebracht met een kleine bijl of met *0" hamer. De toestand van het slachtoffer is en •tig. Duitsclie bommen op Malta. Ï1RGENS IN ITALIë. 16 Januari. (Stefani). ja De bijzondere correspondent van Stefani aan het ?ge!f wchtfront meldt, dat een formatie Duitsche bom- otc bienwerpers acties hebben uitgevoerd tegen mili- re objecten op het eilr» d Malta. Bommen van ^vaar en m rdelbaar kaliber zijn uitgeworpen bo ven La Valette en het vliegveld. BANKLOOPER IN HAVANNA OVERVALLEN. 16 Januari (D.N.B.) aan» gepi HAVANNA, jjj, boofdverkeersstraat alhier heeft een gewapende .ard bende een banklooper overvallen, die door een po- sta;' boeman werd vergezeld.De politieman werd bij het handgemeen neergeschoten Talrijke voetgangers Verden gewond. De roovers ontkwamen met 15.000 Har in een auto. waaruit zij op hun vlucht in het Wilde weg naar alle kanten vuurden. Morgenthau over de hulp aan Engeland. Vrijwel geen goud meer op het Britsche eiland. WASHINGTON, 16 Januari (D.N.B.) In een verklaring voor de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft de minister van Financiën Morgenthau betoogd, dat Engeland zulke omvangrijke leveranties van de Vereenigde Staten noodig heeft, omdat Amerika de eenige plek is, vanwaar Engeland leveranties kan betrekken. Engeland beschikt evenwel niet over de noodige dollarreserves om de in de Vereenigde Staten geplaatste opdrachten te betalen. Daarom is een wet noodig, die afwikkeling mogelijk maakt van de leveranties die Engeland zoo dringend noodig heeft. Op vragen van commissieleden beweerde de mi nister, dat het tegoed van Engeland in Zuid- Amerika en andere landen 3.868.000.000 pond be draagt. Dit bedrag is van het Britsche ministerie van Financiën afkomstig en is nauwkeurig gecon troleerd. Morgenthau wees er voorts op, dat Engeland vrijwel geen goud meer heeft op het Britsche eiland. De Engelsche goudvoorraden bevinden zich in de Vereenigde Staten en verschillende andere deelen van de wereld. Volgens de meening van het federale ministerie van Financiën, zoo verklaarde de bewindsman voorts, kan de president op grond van de wet tot hulpverleening aan Engeland, die bij het Congres ingediend is, aan Engeland of aan andere landen zijner keuze ieder deel en zelfs de totale uitrusting van leger en vloot der Vereenigde Staten af staan, zonder daarvoor aan het congres ook maar een enkelen dollar te hoeven vragen DE PERS OVER DE VERKLARINGEN VAN HULL EN MORGENTHAU. De „New York Times" verklaart, dat Huil een streep zet onder zijn tot dusver geldende opvattin gen ten aanzien van de buitenlandsche en de eco nomische politiek. De „New York Herald Tribune merkt op, dat thans de Vereenigde Staten, wanneer dat nog mogelijk is, nog verder dan tot dusver uit het stadium der neutraliteit gebracht worden naar het stadium der „non belligerentie". De aanslag op koning Faroek en zijn moeder. Britsche officieren verwijderd. MILAAN. 16 Januari D.N.B.) De radiozender van Damascus heeft gisteren naar de Turijn- sche Stampa uit Beiroet meldt sensatio- neele onthullingen bekend gemaakt over den aanslag op het leven van koning Faroek en de koningin-moeder van Egypte. De buitengewone ambassadeur van Koning Ibn Saoed, Chiodd, is twee dagen geleden door Fa roek ontvangen, aldus dit bericht. In den loop van dit onderhoud onthulde hij de plannen van de samenzwering. Onmiddel lijk daarop gaf Faroek den militairen com mandant van de stad Cairo bevel terstond en kele Britsche officieren, onder wie een brigade generaal, twee majoors en een kapitein, die al len behooren tot de Engelsch-Australische strijd krachten, die in het oorlogsgebied geconcentreerd zijn, te verwijderen. De namen van twee hunner zijn reeds bekend gemaakt: Henry Mitchell en Ernest Hutchinson. Men vernam ook dat de opperbevelhebber van de Britsche luchtstrijdkrachten in Griekenland, Daberiac, bij de samenzwering betrokken is. De golf van verontwaardiging die deze bijna van officieele zijde geïnspireerde samenzwe ring ontketend heeft, is nog versterkt door een corruptiezaak, die vrijwel tegelijkertijd ontdekt is. Men constateerde, dat drie sergeants zich on rechtmatig 400.000 pond sterling toege- eigend hadden. Zij hadden geprobeerd deze ver duistering te verbergen door de verklaring, dat dit bedrag door Arabieren gestolen was. De verduistering werd evenwel ontdekt. De drie sergeants zullen naar Londen gebracht en daar gevonnist worden. Kenmerkend is dat een der Arabieren, die valsch beschuldigd was het geld geroofd te hebben, in een spoedprocedure ver oordeeld en door de rechtbank terstond terecht gesteld is. Japau en de Vereenigde Staten. Propagandisten in actie. TOKIO. 16 Januari. (Domei). Het Japansche genootschap voor cienst aan de ratie maakt een be gin met een reeks lezingen en vergaderingen in het geheele land, met het doel het Japansche volk te doordringen van het toenemende gevaar van een conflict In de Stille Zuidzee als gevolg van de toe nemende openlijke Amerikaansche vijandigheid je gens de spilmogendheden. met inbegrip var Japan. De eerste lezing over buitenlandsche problemen zal op 18 Januari gehoucen worden i-n twee zalen te Tokio, waar sprekers uit leger, vloot en genoot schap het woord zullen voeren. Gelijke vergade ringen zullen in het geheele land worden gehou den. Het regeeringsbureau voor de inlichtingen staat de beweging bij om de openbare meening aaneen te sluiten voor steun aan de vastbeslotenheid der regeering. het doel te bereiken en een nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen, ongeacht de offers, die een dergelijke koers zou eischen. DE VERKLARINGEN VAN HULL. Domei meldt voorts: Er is geen officieel commentaar beschikbaar over de verklaringen die Huil Woensdag heeft af gelegd ter ondersteun irg van de wet op de hulp aan Engeland voor de commissie voor Buitenland sche Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Di plomatieke waarnemers echter verklaren dat er niets nieuws is in de verklaring van Huil, waarop commentaar zou kunnen worden gegeven, aange zien zij slechts een herhaling vormt van het „praatje aan het haardvuur" van president Roose velt en ook van Roosevelts boodschappen aan het congres, welke aantoonen dat de Vereenigde Sta ten opzettelijk een verwrongen uitleg geven aan den opbouw ver een nieuwe wereldorde door de spilmogendheden. Hull's mededeeling geeft echter kleur aan het in omloop zijnde bericht, dat de Ver eenigde Staten in samenwerking met Groot-Brit- tannië trachten een omsingelirigspolitiek te voeren tegen Japan, teneinde op te treden tegen het spook sel, dat in het leven is geroepen door hun eigen verbeelding in de Stille Zuidzee. Een zoodanige provoceerende houding van de Vereenigde Staten echter, zooals die door Huil aan den dag is ge legd, dient er slechts toe. een reeds ïngewikkelden en delicaten internationalen toestand nog te ver ergeren. Officieele kringen alhier staan verbaasd over ce voortdurende provoceerende houding van de Ver eenigde Staten jegens Japan met voorbijzie" van de vredelievende uitspraken van verantwoordelijke Japansche staatslieden, met inbegrip van den mi nister van Buitenlandsche Zake", Matsoeoka. Er wordt op gewezen dat ce fundamenteele politiek van Japan vastgesteld is door de afsluiting van het driemogendhedenpact en nooit zal worden aange tast door critiek van derden. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat Hull's beschuldiging van Japan van beweerde eerzucht om het geheele westen van de Stille Zuidzee te over- heerschen, gebaseerd is op een verkeerd begrip var, Japan's bedoelingen in den opbouw van een gebied van gemeenschappelijke welvaart in Oost- Azië, hetgeen zuiver economisch is en geen territo riale bedoeling insluit. Dezelfde kringen komen tot de slotsom dat de koortsachtige inspanning van de Vereenigde Staten niet alleen Groot-Brittan- nië bij te staan, dat niet vijandelijk staat tegenover Japan, maar ook het Tsjoengking-regime ernstig het gevaar met zich mede brengt het Europeesche conflict en het Chineesch-Japansche conflict te doen worden tot een tweeden wereldoorlog. Luchtaanval op Fransche stad. Engelseh vliegtuig wierp brandbommen uit. GENèVE, 16 Januari. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Vichy wordt officieel bekend gemaakt dat de stad Valence in het departement Drome in den nacht van 12 op 13 Januari door een Britsch vliegtuig met 12 brandbommen is bestookt. Er vielen geen slachtoffers onder de bevolking en ook de materieele schade is van weinig belang. Een op laaiende brand kon snel bestreden worden. Het on derzoek der bomsplinters heef ondubbelzinnig aan getoond, dat het aanvallende toestel Engelseh was. De gebeurtenis heeft in Frankrijk groote opwinding veroorzaakt. Italiaansch weermachtsbericht. Aanvallen op Grieksche front afgeslagen. Lichte kruiser door Italiaansche duikboot getorpedeerd. Catania door de Engelschen gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 16 Januari (D.N.B.) Hiei volgt het 223ste Italiaansche weermachtsbericht: Aan het Grieksche front zijn aanvallen van den tegenstander afgeslagen door de prompte reactie van onze troepen. In Cyrenaica de gebruikelijke bedrijvigheid van de artillerie aan het front van Tobroek en van onze snelle colonnes In de streek van Dzjaraboeb Onze vliegtuigen hebben wegen, ravitailleerings- posten en vijandelijke stellingen ten Zuidoosten van Tobroek gebombardeerd. Een vijandelijke bom menwerper werd boven Tobroek door luchtdoel artillerie van de marine neergeschoten. In Oost-Afrika geringe bedrijvigheid van de artillerie aan het Soedanl'ront. Het steunpunt van Pt. Soedan is door ons luchtwapen met succes aan gevallen. De vijand heelt een aanval op Assab on dernomen, waarbij schade van gering belang aan gericht is. Een van onze duikbooten onder bevel van kor- vettenkapitein Mario Spano heeft in den nacht van 10 op 11 dezer in de Middellandsche Zee een lichten vijandelijken kruiser getorpedeerd. Een andere on derzeeër onder bevel van korvettenkapitein Vittoro Raccanelli heeft in den Atlantischen Oceaan het Engelsche schip „Ardabham" '5000 ton) tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen Catania gebombardeerd, waarbij geringe materieele schade aangericht werd. Enkele personen werden gedood of gewond. Koning Michael van Roemenie inspecteert de troepen tijdens de jonaste parade, welke tc Boekarest gehouden werd. (Foto Weltbild^ De Fransch-Japansclie besprekingen over Indo-China. Japansche pers acht spoed gewenscht. TOKIO, 16 Januari. (Domei). In een hoofd artikel waarschuwt de „Yomioeri Sjïmboen" teger vertraging van de loopende Fransch-Japansche be sprekingen ten aanzien van Indo-China. welke aan anti-Japansche derde mogodheden de gelegen heid zou geven, te trachten de besprekingen te doen mislukken. Het blad dringt er bij de regeering op aan de besprekingen te bespoedigen. Tevens wijst het er op, dat de houding van Japan ten aanzien van de kwestie der toenemende verdrukking der inboor lingen in Indo-China beschouwd moet worden als de sleutel voor de geheele Japansche politiek je gens het zuiden. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" schrijft, dat de tijd voor spreken over de Japarsche politiek jegens Zuid-Oost Azië voorbij is en dat het stadium van het handelend optreden is gekomen. Het blad ver klaart: „De wijze, waarop onze politiek jegens Indo- China wordt verwezenlijkt, zal een ernstige betee- kenis hebben voor de 23 millioen Indo-Gh:reesche inboorlingen, die thans duchtig geëxploiteerd wor den door 30.000 Franschen De inboorlingen heb ben n>iet alleen hun vrijheid en geluk verloren, maar zijn door de Fransche verdrukking bezig aan een rassenverval". Het blad spreekt de hoop uit, dat de Fransch-Ja pansche onderhandelingen tenslotte toch bevredi gend voor Japan zullen verloopen en verklaart, dat de tijd niet verknoeid kan worden met bespre kingen alsof het vredestijd was. De „Yomioeri Sjimboen" constateert dat er toe nemende teekenen zijn. dat Nederlandsch-Indië economisch overheerscht wordt door Engelard en Amerika. Voorts worden de verdedigingswerken van Hongkong en Singapore versterkt, zoodat het niet overdreven is te zeggen, dat Japan vólkomen omsingeld is door Engelsch-Amerikaansche i«"vloe den. Het blad besluit met de opmerking, dat „Ja pan moedig voorwaarts moet gaan om den eenigen weg uit de moeilijkheden te zoeken". Scheepsbotsin» op de Garonne. Drie slachtoffers. GENèVE. 16 Jan. 'D.NB.) Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn op de Garonne in den mist twee schepen in botsing gekomen. Een sleepboot en de daardoor gesleepte veerboot zonken. De be manning van de sleepboot, uit drie koppen be staande. verdronk, terwijl dertig arbeiders van de veerboot uit het ijzige water gered konden worden. DE ONTWIKKELING VAN HET JAPANSCHE RAS. TOKIO. 16 Januari (D.N.B.) Op uitnoodiging van de regeering treft het bureau voor het ont werpen van plannen voorbereidingen voor maat regelen ter beveiliging van een gestage ontwik keling van het Japansche ras. Ter opvoering van het geboortecijfer wordt o.m. voorgesteld den leef^ tijd. waarop huwelijken gesloten mogen worden, te verlagen, een vrijgezellenbelasting in te voeren, er felijke ziekten te bestrijden en de boerenbevolking te beschermen. BESCHULDIGING VAN SCHENDING DER NEUTR A LTTEÏTSWET. TOKIO, 16 Januari. (A.N.P.) De „Nisji Nisji Sjimboen" schrijft dat de Vereenigde Staten de neutraliteitswet aan stukjes hebben gescheurd en het internationale recht bhans roet voeten treden. Het heeft er den schijn van, dat men in breede krin gen op een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog aanstuurt, hoewel ook in Amerika een zekere oppositie bestaat, daar men zich hiervan wel bewust is. Op de door Roosevelt geëischte volmachten on de daarmede in verbani staande wetsbepalingen ingaande, verklaart de „Tokio Asahi Sjimboen", dat hiermede de internationale neutraliteitswetgevirg volkomen wordt opgeheven. Door het feil dat dc oorlogsmaterialen op Amerikaansehe schepen zou den worden verscheept, zouden deze in de gevaren- zóne komen en dian zou eet" lucifer voldoende zijn om alles in vlam te zetten. Dat deze gevarenzone voor Amerika zeer groot zal zijn. blijkt we! daaruit, dat Roosevelt niet alleen aan de democratieën, doch ook Griekenland en China steun heeft toegezegd, hetgeen riet in ae laatste plaats uitdagend is voor Japan. Japan moet er nota van nemen, dat de Vereenig de Staten alle neutraliteitsgrenzen hebben over schreden en dat zi: alles n ce schaal zullen wer pen voor de zoogo aamde democratie. EXPORTCONTROLE IN AMERIKA. NEW-YORK. 16 Januari (D.N.B.) President Roosevelt heeft een verordening uitgevaardigd waarbij de leider van de exportcontrole gemach tigd wordt, algemeen geldige licenties op te stel len voor exportgoederen, die van belang zijn voor oorlogsdoeleinden en die tot dusver aan afzonder lijke controle waren onderworpen. Deze .olmach ten worden vooreerst beperkt tot den uitvoer naar Canada. In Japan worden de pogingen om tot een: krachtige inwendige concentratie te komen energiek voortgezet. Prins Konoje, de huidige minister-president, die de ontwerper is van het nieuwe binnen- en buitenlandsche program van Japan, is blijkbaar vastbesloten zijn ideaal zoo spoedig mogelijk te bereiken ten einde aan dreigende verwikkelingen op buitenlandsch politiek terrein energiek het hoofd te kunnen bieden. Geheel in het kader van dit streven woi'dt thans te Tokio een vierdaagsche conferentie gehouden tusschen de regeering en de verte genwoordigers van het parlement, het leger, de pers, financieele en industrieele kringen. De rede, die prins Konoje op den eersten dag der besprekingen hield, vormt het antwoord op de vraag waarom het streven naar concen tratie in Japan als een zoo dringende behoefte gevoeld wordt. De Japansche bewindvoerders staan in dit nieuwe jaar voor verscheidene groote taken en deze kunnen alleen met suc ces woi'den aangevat, als men de beschikking over alie hulpbronnen, alle lichamen en organen des lands heeft. Japan staat tegenover de zich zelf gestelde opgave een nieuw Oost-Azië op te bouwen, het heeft aan het vijandige Tsjoenking het hoofd te^bieden. het heeft rekening tc hou den met de Amerikaansch-Engelsche hulp aan Tsjang Kai Sjek, het moet nauwlettend op de gebeurtenissen in den Stillen Oceaan toe zien. Al die feiten vormen een duidelijke verkla ring voor het Japansche „réveil". Hoe groot en hoevele de problemen ook mo gen zijn, waarvoor Tokio zich geplaatst ziet, het blijkt dat men daar vastbesloten is en vol goeden moed ten aanzien van de gestelde doe len. „Japan zal aan alle te vei-wachten moeilijk heden vastberaden het hoofd bieden en die te zamen met de bondgenooten overwinnen", al dus zeide gisteren de Japansche minister van oorlog in een toespraak tot de legerleiding en tot oud-generaals, ons wie zich verscheidene vroe gere minister-presidenten, alsmede de tegen woordige minister van justitie bevonden. Deze uitspraak is slechts een van de vele, die een gelijke meening vei-kondigen. Tegelijkertijd blijft de belangstelling uit gaan naar de beteekenis van Japan als bondge noot van de asmogendheden. Dat men zich te Tokio er toe gezet heeft de banden nauw -van te halen valt op te maken uit het benoemen van Osjima tot ambassadeur te Berlijn. Deze heeft reeds vroeger dezelfde functie uitgeoefend en ook als zoodanig belangrijk werk verricht voor de Duitsch-Japansche toenadering. Bij Os- jima's afscheid heeft minister Matsoeoka dan ook gezegd dat hij veel verwachtte van den ar beid van den nieuwen ambassadeur en dat een versterking van de betrekkingen tusschen Tokio en Berlijn te verwachten was. BrancIwaclitiHcnst in Engeland. Voor alle Engelschen van 16 tot 60 jaar. NEW-YORK. 16 Januari. (D.N.B.) De Engelsche minister van Veiligheid, Morrison, heeft een veror dening uitgevaardigd, naar Associated Press meldt, dat alle Engelschen tusschen 16 en 60 jaar, zoowel manren als vrouwen, opgeroepen worden voor den brandwachtdienst. Het zou in dit geval aan gegoeden niet geoor loofd zijn menschen te huren om dezen dienst van hen over te nemen. De brardwachts moeten 48 uur per maand zon der vergoeding dienst doen. Pétain over Frankrijk. De taak van Frankrijk in den nieuwen tijd. PARIJS, 16 Jan. (D.N.B.) Maarschalk Pétain heeft den correspondent van de „New York Times" te Vichy een interview over den toestand in Frankrijk vei-leend. dat in de Parijsche pers verschijnt. Pétain vei'klaart o.a„ dat de nieuwe Fransche i-evolutie aanstuurt op een bi-euk met het verleden en herstel van de collectieve dis cipline: arbeidspi-estatie. gezond gezin en vader landsliefde. De revolutie meldt zich pas aan. Zij ontwikkelt zich met den tijd en zal haar volein ding vinden in de liarmoniseering van de sociale omstandigheden, in hei-stel van de zekerheid en in de waardigheid van den boeren- en arbeiders stand. De organisatie van het nieuwe continent is het noodzakelijk gevolg van den huldigen oorlog. Frankrijk poogt aan deze continentale organisatie mede te werken in de hoop op een duurzamen vrede in Europa en in de wereld. Ook wees Pétain nadrukkelijk op de moeilijk heden. die als gevolg van de Engelsche blokkade maatregelen in Frankrijk ontstaan zijn. Japansche rc»eorin» overlegt met militairen. TOKIO. 16 Januari (Domen. Met het oog op den internationalen toestand ls opnieuw een z.g. liaisconferentie gehouden tusschen de regeering en het opperbevel in de officieele residentie van den premier. De eerste minister Konoje, de mi nister van binnenlandsche zaken. Hiranoema. de minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, de minister van oorlog, Tojo en de minister van marine Oikawa. vertegenwoordigden de regeering, terwijl generaal Soegijama, de chef van den ge- neralen staf van het leger, en vice-admiraal Kon- do, de vïcechef van den generalen vlootstaf het opperbevel vertegenwoordigden. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 18 JANUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nctlcrlandsch Programma. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten A N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Muslquotte. 10.00 Schie- damsch mannenkoor Orpheus" en KRO-Kamcrorkest (opn.) 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nleuws- en economische berichten A. N P. 1.00 Reportage. 1.15 Musiquette. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor jong Ne derland. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.15 Nieuws- econo mische- en beursberichten A. N. P. 5.30 „Uit de wereld van de film", vraaggesprek 5.45 Reportage r,.00 Zang met begeleiding van het KRO-Symphonle-orkest (opn.). 6.15 „Wat in Nederland verscheen", causerie. 6.30 Overpein zing met muzikale omlijsting. 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7 00 Vragen van den dag A. N P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7 45 Berichten. Engelseh. 8 00 Nieuwsberichten A. N P R 15 Gramofoonmuziek. 8.30— 8.45 Belichten. Engelseh. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 10.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II. 301,S M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. Om 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. Pl.m. 12.30 VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 VARA-Harmonle-orkest. 1.45 Uitzending tn samenwerking den Nederlandschen VegctartCrsbond. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tulnbouw- halfuur. 3.30 Residentie-orkest. 4.30 ..Het bevorderen van de volkssport", causerie. 4.50 Gramofoonmuziek. t-0% VPRO: Bijbelvertelling. 5 15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 De Ramblers. 8.00 ..Van staat maatschappij' lezing. 6.15 Orgel en viool f,42 VARA- Almanak. 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Gronlngsch praatje A. N. P. en slultin*.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7