ovjet Rusland eert Peter den Groote. TER DAG IS JANUARI 1941 HA" A RE EM'S DA'GEE AD 7 Verwantschap tusschen de politieke doeleinden van nu en thans. OEN in 1917 de revoluties tormen over Pe tersburg en Moskou laaiden, richtte de woede der volksmenigten zich in opvallend sterke mate tegen de standbeelden van gar Peter een Groote. Zij werden beschouwd als en symbool van kapitalistische onderdrukking, is Peter riet de schepper geweest van de autocra- der Tsaren, de schepper van het moderne Rus- ld, dat door de bolsjewiki vernietigd werd en op Iks puinen men een nieuwen heilstaat bouwen Wie heden ten dage door Ruslard's groote steden raait, zal tot zijn verwondering opmerken dat de ndbeelden voor Peter den Groote 'hun oude plaats er hebben teruggekregen. Zij zijn in den loop der tste twaalf maand en zoder veel ophef gerestau- rd en weer op hun voetstuk geplaatst. Dit is echter niet het eenige opmerkelijke feit opzidh'te van Peter den Groote. Enkele ja- geleden schreef een der begaafdste Russ'isohe Irijvers, Alexej Tolstoi, reeds een biografischen nan over Peter, welke ook iin het Nederland sóh rd vertaald en waarvan, helaas, het tweede deel niet verschenen is. Maar daarnaast is thans tweedeel ige film verschenen over het leven van gen grooten heerscher en tenslotte is door een der ssiscbe staatsuitgeverijen een vierdeelige biogra- gepubliceendi var de hand van dr. M. N. Bo- ilowdki, een man die niet alleen geen communist maar zelfs geen marxist. Zoo belangwekkend srddeze biografie geacht dat men over de „bour- oisistische instelling" van den auteur, zooals de awda het noemt, is heengestapt, de feilen die er tetengevolge aan kleefden op den koop toe heeft nomen en zijn levenswerk openbaar heeft ge- aak'. Men zal moeten toegeven dat hier gesproken eg worden van een in het oog loopende verschui- feg der appreciatie. En inderdaad, men is Peter ai Groote gaan waardeeren, hem gaan zien in de ps*e verhoudingen. En het is geen toeval dat dit |st thans geschiedt. Want wie even stil staat bij fee legendarische tsarerf iguur en zioh verdiept in Ei politieke oogmerken, die zal zonder inspanning it de conclusie komen, dat veel van de politiek en M van de bedoelingen van Peter den Groote i merkwaardig het ook moge schijnen ver lat zijn aan die van de huidige Russische heer- Peter, die in 1689 aan 't bewind kwam, opende t toen nog half-Aziatische rijk voor de Wester- Ee beschaving. Tweemaal maakte hij een reis jar het Westen, de eerste in 169798, naar Ne- ïland en Engeland, een tocht in het kader waar- in ook zijn befaamde verblijf in Zaandam valt, [tweede in 1717. tien jaren later. Veel van het- L hij in het Westen zag, voerde hij in Rusland l Jonge Russen zond hij er heen, knappe Wester- he scheepsbouwers, ingenieurs, krijgskundigen en fedici wist hij er toe te bewegen, naar Rusland [komen. LWij voerde de Westersche tijdrekening in., ver arde de handelswetgeving, moedigde de industrie en den mijnbouw, hij liet kanalen graven en jen aanleggen, breidde den veestapel uit, kort- ontsloot Rusland voor het Westen zooveel zijn vermogen lag. Bovendien was hij inderdaad de grondlegger van .autocratie der Tsaren en tenslotte was hij een irstdie niet tegen een oorlog opzag. Een en twi"">- jaar lang voerde hij strijd tegen de Zweden om tl bezit van wat wij tegenwoordig de Randstaten Imen. Daarnaast had hij met zijn kozakken her haaldelijk conflicten, evenals met den hoogen adel, en tenslotte dient natuurlijk de aandacht te worden .."gevestigd op den tegenhanger van zijn strijd tegen 'j% Zweden: zijn strijd tegen de Turken om een uit- dapjreg voor Rusland naar de Middellandsche Zee. Zul TEGEN ZWEDEN IN DE 18e, TEGEN FINLAND IN DE 20ste =t EEUW. oesift E een en twintigjarige strijd tegen Zweden en de strijd van Rusland tegen Finland in 1939 en 10, zij toonen een groote verwantschap. In wezen immers was de inzet dezelfde. Zweden grfereikte onder Karei XII een hoogtepunt van zijn icht en indien het er in geslaagd zou zijn Peter «stand te bieden, te overwinnen, zou het zioh ilicfat zeer larg gehandhaafd hebben in de rij der ore ttte mogendheden en in ieder geval de ontwikke lt q g van Rusland gertiimen tijd tegen hebben kun- houden. Peter ce Eerste zag dit in. Hij wilde een vrijen g naar West-Europa, een zeeweg. En hij stelde u t pogingen in het werk om dien zeeweg te ope- lel p. Hij slaagde. Reeds enkele jaren na het begin D den strijd kon hij op veroverd gebied zijn ;C;s luwe hoofdstad Petersburg stiohten. later vielen randstaten en een groot deel van Finland, waar- fer Viborg, in zijn handen. De Zweien moesten «lotte berusten in den afstand van deze gebie- le na Rusland is er heer en meester over gebleven tot t einde var den wereldoorlog. Toen ging Viborg, ging ook het gebied der Randstaten verloren, men ma? wel zeggen dat een der voornaamste wegredenen voor de vorming der Baltische sta- nietp geweest is de afsluiting van Ruslard van de iek «'zee. 3eze afsluiting hebben de Russen met moeite Pdregen. En de eerste de beste gelegenheid die b voordeed om de in 1918 verloren posities te doe: wtellen hebben zij met beide handen aangegre- K wc fcn lange baarddracht was een doorn in het oog den Czaar, die ook op dit gebied zijn Wester- me opvattingen wilde laten gelden. Op last van jw den Groote moesten de vooraanstaande 'nonen hun baard lieten knippen. Een kapper het moderne costuum ontdoet een edelman van zijn baard. (Foto uit Alg. en Vad. Gesch. door dr. E. Rijpma.) Peter de Groote* (Naar een schilderij van C. de Moor.) pen. Weer ligger* langs de Finsche kusten de Rus sische strategische steunpunten en weer worden de Baltische kusten door de Russen beheerscht! Het is dus geen toeval, dat de Russen thans aan Peter den Groote terugdenken. Afsluiting vam het Westen werd als eer. belemmering van Ruslands opbloei beschouwd, niet alleen door den eersten Pe ter, maar evenzeer door de tegenwoordige macht hebbers. Maar ook bewonderen de tegenwoordige Russi sche leiders in den grootsten vorst uit het Huis Romanof zijn mdustrialiseeringsprojecto Peter den Groote zag met zijn genialen blik reeds toen dat Ruslard, wilde het groot worden, groot zijn en groot blijven, handel zou moeten drijven, fabrieken zou moeten hebber, in geen geval uitsluitend laad- bouwstaat zou mogen blijven. En streven de Sovjets er niet van den eersten dag van hun bewind naar het lan<? te industriali- seeren en in ieder geval een goederenruil met het Westen te bewerkstelligen, die Rusland ten zegen moet strekken? Duitschers en Russen hebben de overtuiging door hun economische aocoorden van 1939 en 1940 deze ruilmogelijkheden te hebben geschapen. Beiden verwachten er groote voordeelen van. En beiden blikken terug op Peter den Groote die reeds eeuwen geleden de gedachten koesterde, die thans tot wer kelijkheid geworden zijn. Vandaar de toenemer de bewondering in Moskou voor deze indrukwekkende figuur die zijn tijd ver vooruit was en herhaaldelijk gerem'd werd door zijn tijdsomstandigheden. Maar die politeike en econo mische richtlijnen trok, welke ook thans nog niets van hun actualiteit verloren hebben. Sovjet Rusland eert Peter den Groote. En dat is geen toeval. DE LE1PZIGER VOORJAARS- MESSE. Vele Nederlanders worden verwacht. NEDERLANDSCHE INSCHRIJVING OP TWEE NA DE GROOTSTE. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: In de Vrijdag gehouden persconferentie op het rijkscommissariaat heeft de vertegenwoordiger van de Reichsmesse Leipzig te Amsterdam, de heer Frauendorff, enkele mededeelingen gedaan over de Voorjaarsmesse, welke van 2 tot 7 Maart a.s. in Leipzig wordt gehouden. Spreker begon zijn uiteenzettingen met een his torisch overzicht van deze wereldberoemde Messe, welke nu reeds sinds ruim 700 jaar wordt gehou den en zich ook zelfs tijdens de oorlogen door al de eeuwen heen heeft weten te handhaven. Ver scheidene belangrijke uitvindingen, Zooals de radio, werden op de Leipziger Messe voor het eerst in bet openbaar gedemonstreerd. De Leipziger Messe heeft in 1933. na de nationaal-socialistische omwen teling, in verhoogde mate de sympathie en onder steuning der Duitsche rijksregeering ontvangen. Zij werd toentertijd tot Reichsmesse verklaard. Na de aandacht gevestigd te hebben op het doel dezer tentoonstellingen, herinnerde de heer Frauendorff er aan dat de laatste Herfstmesse werd bezocht door ongeveer 1000 Nederlandsche zakenlieden. Ook op de aanstaande Voorjaarsmesse worden vele Nederlanders verwacht en vooral zij die zich tot nu toe nog niet naar het Oosten oriënteerden, zullen er nieuwe relaties kunnen krijgen en zullen zich er tevens kunnen overtuigen van het vele goede en nieuwe, dat Duitschland in oorlogstijd weet te produceeren. Voor zoover tot nu toe bekend zullen aan de Voorjaarsmesse in totaal 22 landen deel nemen. Met een collectieve inschrijving zijn ver tegenwoordigd: België, Bulgarije, Denemarken, Fin land, Italië, Joego Slavië, Iran, Nederland, Noor wegen, Roemenië, Zweden, Zwitserland, Slowakije, Spanje, Hongarije, Rusland, het protectoraat Bohe- men en Moravië en het generaal-gouvernement Polen. Bovendien worden nog afzonderlijke ten toonstellingen gehouden door Griekenland, Turkije en Lichtenstein. De collectieve inschijving van Nederland beslaat een oppervlakte van 400 vierkante meter, hetgeen beteekent dat deze inschrijving op twee na de groot ste is. Rusland en Italië nemen resp. de eerste en tweede plaats in. Behalve deze collectieve inschrij ving is Nederland nog met enkele afzonderlijke stands vertegenwoordigd. De totale expositieruimte beslaat een oppervlakte van 6.500 vierkant meter. Voor huishoudelijke ar- van 6500 vierkante meter. Voor huishoudelijke ar- meubélen 150 M2. voor lederwaren, sieraden en galanterieën 1.750 M2„ voor speelgoed, muziek instrumenten enz. 650 M2., voor papierwaren en reclameartikelen 800 M2.. voor textiehvaren 800 M2., voor levensmiddelen 200 M.. voor kleine bouw- materaien en werktuigen 550 M2. en voor buiten- landsche grondstoffen 200 M2. De Duitsche Spoorwegen zullen voor bezoekers dezer Voorjaarsmesse wederom 60 pCt. reductie op de gebruikelijk tarieven verleenen. De Neder landsche Spoorwegen verleenen aan Nederland sche bezoekers een reductie van 25 pCt. op het tarief van het traject dat in Nederland wordt af gelegd. Voorts wordt kosteloos een visum verstrekt. Zij die van plan zijn de Voorjaarsmesse te bezoeken dienen er evenwel voor te zorgen het visum tijdig, zoo mogelijk nu reeds aan te vragen. Melkscliaarschtu door de weersomstandigheden. Den melkboer treft geen schuld. Van bevoegde zijde verzoekt men ons er de aandacht van het publiek op te vestigen dat, ter wijl de aanvoer van de benoodigde hoeveelheden melk voor de groote bevolkingscentra reeds een moeilijke vraagstuk was, tengevolge van de huidige weersomstandigheden een tijdelijke melkschaarschte niet te voorkomen is.. Als dus de melkboer eens niet kan afleveren wat de huisvrouw vraagt, is dit niet zijn schuld. Door de bevoegde instanties zijn alle maatregelen genomen voor een billijke verdeeling van de be schikbare melk (A.N.P.) Behandeling van N. S. B.'ers in Engeland. 's GRAVENHAGE, 17 Januari (A.N.P.) Naar aanleiding van het bericht volgens hetwelk in de buurt van Liverpool eenige Nederlandsche N. S. B'ers die tijdens de Meidagen in Engeland vertoef den, daar geïnterneerd zijn, wordt van offïcieele Duitsche zijde heden opgemerkt dat Engeand zich blijkbaar met de binnenlandsche aangelegenheden van Nederland bemoeit en dat een deel van de Ne derlandsche bevolking door de Britsche regeering als verdacht wordt beschouwd Het zal niet verwonde ren dat de Duitsche autoriteiten zich om datzelfde deel der bevolking bekommeren en zioh het lot dezer menschen aantrekken. Burgemeester De Vlugt Hersteld. Maandag weer in functie. De burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vugt, die wegens ernstige ongesteldheid geruimen tijd zijn werkzaamheden heeft moeten onderbreken, zal naar men ons mededeelde Maandag a.s. de leiding van het gemeentebestuur wederom geheel op zich nemen. Voor het Mercurius-diploma Engelsche han delscorrespondentie slaagde de heer P. K. Th. Schuhmacher te Haarlen Dr. Fischböek in Oost-Nederland. Bezoek aan vier groote bedrijven. 's GRAVENHAGE, 17 Januari (A.NP.) De commissaris-generaal voor financiën en economie, dr. H. Fischböek, zette gisteren de bezoeken voort welke hij aan Nederlandsche bedrijven vrengt. Aan de beurt waren de N.V. Gebr. Stork en Co., de N.V. Heemaf, de N.V. Dikkers en Co. en de N.V. Hazemeyers fabriek van seintoestellen in Hengelo. In het gezelschap van den commissaris-generaal bevonden zich dipl. ing. Fiebig, dr. Mojert, dr. Witt- mann. benevens eenige andere leden van zijn school. De commissaris-generaal stelde in het bijzonder belang in de capaciteit waarop gewerkt wordt de vier groote bedrijven en kon tot zijn vreugde vaststellen dat deze bij alle bedrijven niets te wen- schen laat. Er zijn zoowel van overheidswege als van particuliere zijde voldoende opdrachten voor langen tijd voorhanden en verscheidene dezer on dernemingen zagen zich reeds genoodzaakt verdere bestellingen te weigeren. De directies vestigden er algemeen de aandacht op dat reeds gebrek aan arbeidskrachten voelbaar wordt. In de eerste plaats zijn vakarbeiders noodig, in eenige gevallen ge- specialseerde. Genoemde bedrijven hebben de laat ste maanden de sterkte van hun personeel zoodanig verhoogd dat er thans meer werknemers zijn dan onder de gunstigste verhoudingen van voor den oorlog. De commissaris-generaal informeerde diep gaand naar de mogelijkheden tot herscholing en de vakopleiding. Hij kon met genoegen vaststellen dat de bedrijven op beide gebieden met succes werk zaam ziin èn gaf in het bijzonder zijn tevreden heid te kennen over het leerllngenstelsel bij de firma Stork. Voorts won de commissaris-generaal inlichtin gen in met betrekking tot de grondstoffenvoorzie- ning, welke bij genoemde bedrijven plaats heeft in het kader der contingenten <?n andere maatrege len. Hij kon vaststellen dat de verantwoordelijke organen de belangen der bedrijven behartigen en dat ten gevolge daarvan nergens zich moeilijkheden voordoen, ofschoon deze bedrijven in hoofdzaak op grondstoffen aangewezen zijn, welke naar verhou ding schaarsch zijn. Voorts stelde de commissaris-generaal zich op de hoogte van de loon- en sociale verhoudingen der arbeiders, waarbij bleek dat het loonniveau in dezen tak van bedrijf gelijk staat met het Duitsche. Met bijzondere bevrediging werd er kennis van ge nomen dat de bestaande ouderdomszorg, den woon toestand, het deelhebben aan de winst en dergelijke aan de te stellen eischen in hooge mate voldoen. MINDERWAARDIG VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. In verband met het prijs-behee rsóhing- besluit heeft de Rotterdamsohe politie een vleeschwarenfabrikant te Streefkerk terzake van prijsverhooging van vleesoh en vleeschwaren ge arresteerd. Bovendien zijn bij dezen fabrikant groote hoeveelheden minderwaardig vleesch in beslag genomen, evenals eenige duizenden K.G. worst. Voorts is in bewaring gesteld de 27-jarige win kelier C. de G., te Rotterdam, die buiten de dis tributie om levensmiddelen en textielgoederen kocht en verkocht tegen zeer hooge prijzen. Wanneer de wijdbroeken wedstrijden op de schaats houden, moet de ijsschaaf ruim baan maken, waarbij mannenkracht goed van pas komt. Foto Pax-Holland. De Engelsche luchtaanvallen. Donderdagnacht weer twee personen gedood. 's-GRAVENHAGE. 17 Januari (A.N.P.) Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat Engelsche vliegers ook Donderdagavond en -nacht op ver schillende plaatesn van ons land brisant- en brand bommen hebben geworpen. Het meerendeel dezer bommen werd van zeer groote hoogte afgeworpen zonder doel te treffen; zij ontploften in het open veld zonder schade aan te richten: op een plaats werd het telefoonnet beschadigd en ergens anders de waterleiding gestoord. Een aantal boerenhof steden werd door bomscherven of door luchtdruk- werking beschadigd. In een dorp werd een woning door een treffer grootendeels vernietigd. Helaas vielen hierbij slachtoffers: een vrouw en een acht-jarig kind werden gedood en een man gewond. Elders kreeg een boerderij, welke door een brandbom werd getroffen, ernstig brandschade. Stortte Woensdagnacht een Engelsch vliegtuig brandend neer, ook Donderdagnacht slaagde het afweergeschut er in een der aanvallende Britsche toestelllen onschadelijk te maken. Twee der in zittenden van dit toestel sprongen met parachutes naar beneden; zij zijn krijgsgevangen gemaakt, een van hen is gewond. Van het lot der overige leden van de bemanning is nog niets bekend. Zij, die hiervover inlichtingen kunnen geven, dienen zich te wenden tot het dichtstbij gelegen bureau van een Nederlandsche politie-instantie, of tot het dichtstbijzijnde bureau der Duitsche weermacht. (Dit bericht werd reeds kort in een deel van onze oplaag van Vrijdag opgenomen. Red.) Radio in ongebruikte auto's. Naar aanleiding van vragen, welke van leder werden ontvangen, meldt de A.N.W.B. van den Directeur-Generaal der P.T.T. bericht te hebben ontvangen, dat houders van opgelegde auto's, waarin zich een radiotoestel bevindt, bij de aan gifte van dit toestel voor de nieuwe radio-belasting een met redenen omkleed verzoek kunnen voegen Naar de Dir.-Gen. meedeelde zal t.z.t. worden beslist om vrijstelling van betaling van de luisterbijdrage, of en zoo ja, onder welke voorwaarde vrijstelling van de luisterbijdrage wordt verleend. Ook zullen nog nadere bepalingen volgen over de mogelijkheid tot verzegeling van radio-toestel len. Intusschen wijst de A.N.W.B. erop, dat volgens art. 11 van het betrokken besluit, zij. die 2 radio toestellen bezitten, kunnen volstaan met 1 luister vergunning, indien de toestelllen nooit gelijktijdig worden gebruikt; dit laatste ter beoordeeling van den Directeur-Generaal der P.T.T. Aangezien natuurlijk niet is aan te nemen, dat iemand, die thuis de beschikking heeft over een radio-toestel, gelijktijdig gebruik zou maken van het radio-toestel in zijn ongebruikte en elegde auto, geeft de A. N. W. B. hun, die in deze omstandigheden verkeeren in overweging, om bij hun aangifte voor het thuis gebruikte toestel schriftelijk mede te deelen, dat zij in hun opgelegde auto nog een toestel hebben, dat niet wordt gebruikt. RÓGGE IN BESLAG GENOMEN. HILLEGOM Zaterdag. Door ambtenaren van den Crisis Controle Dienst zijn 7 zakken rogge in beslag genomen, welke zon der geleidebiljet op twee bakfietsen werden ver voerd. Tegen de vervoerders werd proces-verbaal opgemaakt. Naar de herkomst der rogge wordt een onderzoek ingesteld. Deurwaarder, aaiyeade zaak In Friesland maken de rietsnijders van de vorst gebruik, om de kleine meertjes cn poelen van hun rietkragen te ontdoen, die per slede gemakkelijk vervoerd kunnen worden. Foto Pax-Holland. Het gebeurde in een huisje aan een dijk. Een Hollandsche dijk. Beslist zoo'n huisje, dat met een proper rood dakje op, en zonnespiegelende vierkante raampjes te droomen staat onder de bescher mende takken van een reuzen beuk. Zoo'n huisje uit de rij, met een tuintje achter en een bankje ervoor; des zomers staan er zon nebloemen in het tuintje, en des winters roert de boerenkool zich onder de glinstergrage sneeuw, en op het bankje zitten des zomers hij en zij en des winters liggen de herinneringen er onder het witte vlokkendek verborgen. Van zoo'n huisje aan een Hollandschen dijk droomt de stedeling, vermoeid van intriges in zaken, pannes met de auto. en driehoeksver houdingen in de boeken. Zoo'n rein fijn huisje, waar het geluk woont. Maar wat er gebeurde, in dat huisje, is een ontgoocheling voor u, droomende stedeling. Want niet alleen in die groote verdorven stad van u, ook hierzijn hij, zij en de derde. Ook in dit huisje met dat roode dakje en dien be schermenden boom ervoor is het leven de fanta sie der romanciers met wiskundeknobbels, die nooit vermoeid raken om de driehoeksverhouding uit te pluizen, voor geweest. Hij is de heer des huizes, en aangezien hij met een bietenspa op zijn hoofd werd geslagen maar nou ben 'k te ver met m'n verhaal en verraad zoowat het einde. Ge kunt wel zien dat ik géén romancier ben! mag aangenomen worden dat hij in bieten boert. Zij is de vrouw des huizes, en ze vertoonde zich gisteren voor den politierechter toen 'k van die bietenspade schreef, wist u natuurlijk al dat het zoover moest komen) in een mantel zon der coupe maar met een bontje en met den hoed over haar donkere oogen getrokken. De derde, de eeuwige derde, die u in Barcelona, Parijs en Beloedsjistan vindt, ln de salon van madame X zoowel als in nummer 25 rood, in de wolkenkrabber èn in de nederige woning, die derde was in dit huisje aan den dijk, de kost ganger. Zij wilde haar man in den steek laten en met den kostganger de wijde wereld ln trekken, zoo als dat heet wanneer 't voorvalt in de wolken krabber, of ook wel: ervan door gaan, gelijk men 't noemt als 't in 25 rood gebeurt. En ze pakte haar koffer. De romancier zou zeggen: haar haastige handen grepen hetgeen zij noodig dacht voor de lange onbekende reis. die voor haar verborgen lag in den schoot van de toe komst. Waren dat stappen op de trap? Zou haar man toch thuis gekomen zijn. Mijn he mel! Zij wierp zich op het bed en stopte de ooreh toe. Maar er gebeurde niets, er kwam niemand. Zij had slechts het geluid vernomen van haar kwade geweten. Ze rees op en sloot haar koffer met sidderende handen." Maar aangezien 'k geen romancier ben zeg ik maar: Ze pakte haar koffertje en ging naar be neden. De kostganger was tot vluchten gereed, toen de wettige echtgenoot een duit in het zakje kwam doen en het spel op Amor's dwaalwegen bedierf. De bietenboer verrees als de wrekende gerech tigheid. .Jullie gaan niet". „Wij gaan wel". „Jullie gaan niet". „Wij gaan wel". Enfin, dat kon zoo niet eeuwig duren. En toen kwam de bietenspa. Dat wil zeggen, eerst pakte de man de mantel van zijn vrouw weg, waar schijnlijk in de veronderstelling dat wanneer ze er ondanks alles toch ln zou slagen weg te ko men ze zonder mantel in deze temperatuur wel vlug 2ou bekoelen van haar avontuurlijke nei gingen! En toen kwam er een handgemeen tus schen den kostganger en den echtgenoot, welke besloten werd met een roffel van de bietenspa op het. hoofd des echtgenoots. „Kijkt u maar, meneer", zei hij, achter het getuigenhekje vandaan loopend, schrijdend tot de groene tafel en het hoofd overbuigend tot den politierechter, die het aandachtig schouwde. Onder de intusschen welig opgeschoten haren van het Hoofd des bietenboers kon de rechter blijkbaar weinig meer aantreffen van de spo ren van het minnedrama, want hij zei althans dat Jiij er niet veel meer van zien kon. En toen kon tyet hoofd, mitsgaders het bietenboerenlijf daaronder, zich weer achter het getuigen hekje terug trekken. De officier, de man, die op den hoek van de tafel zit en de verdachten boas aankijkt, vond dat de kostganger gedurende veertien dagen den kost in 't gevang zal moeten krijgen. En de rechter was het daar mee eens. Zoo kreeg de echtgenoot een bietenspa op 't hoofd, zijn vrouw de kous op den kop, en de eeuwige derde veertien dagen. Een ware groote-stads-tragedie voltrok zich m klem formaat in dit huisje aan een dijk, met een proper-rood dakje, zonnespiegelende ramen, een deur-in-tweeën en een beschermenden boom-als-een-reus. Maar reeds zijn de hoofdpersonen verdwe nen. Het laatste bedrijf ls uit. „Deurwaarder, volgende zaak!" Dr. A. LEBRET 0\"ERLEDEN. In den ouderdom van 73 Jaar ls Vrijdag te Utrecht overleden dr. A. Lebret, oud-firmant van het Ingenieursbureau Nicolai en Lebret aan het Bolwerk aldaar. De overledene heeft vele jaren een vooraanstaande positie bekleed in de zakenwereld in Utrecht en omgeving. De begrafenis geschiedt Maandag as. te 1.15 uur op de Eerste Algemeen» Begraafplaats.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 11