Op Ontdekkingsreis DE MOSSEL OP HET MENU. TERDAG 18 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD in de arbeidssfeer van... ie in den namiddag langs den Rijksstraatweg t, daar. waar even voor het „Haarlem"-terrein heg het achterliggend terrein van den weg idt, zal niet bevroeden, dat daar op dat oogen een honc'erdvijftjg kinderen in de open lucht irhalf uur lang siësta houden, rusten, kuren, als n-ilt. En als ge ev.en verder linksaf slaat, den lenweg in, zult ge niet verwachten, dat daar, er dien blinder muur de gebouwen liggen van ïaarlemsche Openluoht School, de school zelf, 'eukens, de eetzaal en de lighal. Haarlemsohe Openluchtschool bestaat, we be tten het dezer dagen reeds, Maandag tien jaar. eduizend Haarlemsohe kinderen hebben in den van die tien jar er gedurende een half of een jaar de school bezocht. Ze kwamen er met al lenmerken van bloedarmoede, lusteloosheid, on_ oende lichaamsgewicht. Ze verlieten de school rijls met een behoorlijk gewicht, met kleur op vangen, met den levenslust, dier het gezonde eigen is.... het is een prachtig stuk volks- ndheid, waartoe de Haarlemsohe Openlucht x)l in den loop der jaren heeft bijgedragen, at beoogen Openluchtscholen, die men behalve ter stede, ook in Amsterdam, Den Haag en hem vindt? Niet alleen het geven van onder- s in de openlucht alleen. Dat vormt niet dan [onderdeel van het systeem, dat, huiselijk ge- fl, beheerscht wordt door het beginsel, dat nie- nd verstandig kan zijn met eer zwak lichaam inet een onvoldoende gevulde maag. let streven van de Openlucht Sohool is derhalve, leerlingen in zes a twaalf maanden in behoorlijk famelijke conditie te brergen, zoodat ze, beter fend dan te voren tegen de moeilijkheden van I jeugdig bestaan, hun plaats onder de kame- djes weer waard worden. feker, een niet te kort verblijf in de vrije na- r, aan zee of ir de bosscnen kan daartoe in niet Snge mate bijdragen, maar vooreerst is het ver- f in een vacantiekolonie beperkt tot op zich- Ivrij korten tijdsduur en uit den aard der zaak bt er in een vacantiekolonie van onderwijs niet I terecht, ook al zijn de patientjes in weerwil je® verzwakte constitutie wel in staat, het ge- je onderwijs te volgen. Bt die overweging kwam hier te Haarlem des- t de Openluchtschool tot stand. Veel werd voor- iid onder het wethouderschap van Mr. Bruch en aak 'kreeg zijn beslag onder wijlen den heer C. t'ecburg, toen wethouder van Onderwijs. En tien jaar later mag worden getuigd, dat de ol haar waarde zoowel voor het zwakke kind voor het onderwijs zelf volkomen bewezen ft DE DAG-INDEELING. school voorziet dus voor 'n groot deel in de lioha- jijke verzorging van de kinderen. Ze zijn er „in kost", ze staan er vrijwel voortdurend onder èisch toezicht, de school brengt hun de gebrui- je begrippen van hygiëne bij, went hen aan een «lijken leefregel, regelmaat en goede manieren, jt kan, want van Maandagmorgen tot Zaterdag middag staan de kindex-en met uitzondering van p avond en den naöht onder toezicht der school, is morgo's acht uur komen ze, loopend of, als afstand te groot is, met de autobus. Gezamenlijk rordt ontbeten met pap en brood, daarna begint de fttendschooltijd, die natuurlijk door speeltijden werbroken wordt. Om twaalf uur staat het warme ën gereed, dat om één uur binnen moet zijn. Van' wart over een tot kwart voor drie wordt de lighal itrokken, dan volgen twee leertijden elk van drie yartier en om kwart voor vijf wordt de avond- terham naar binnengespeeld, waarna de kinderen fstoe gaan. Vóór en na den maaltijd: handen wasschen en jden box-stelen. Eenmaal per week een bod. Voor 't noodig heeft staat bovendia- een douehe- ehting ter beschikking Zoo verloopt de dag. -en gezin van honderd vijftig personen verzor- is geen kleinigheid. Behalve het onderwijzend soneel vinden er dus een taak: de schoolarts, concierge, een keukenbezetting bestaande uit kok en drie vrouwelijke assistenten en als laat- maar niet als minste, de verpleegster, die bij tduring een oogje op honderdvijftig minderja- fn houdt. fel behoeft dan ook werkelijk geen betoog, dat arbeidssfeer van den leider van dit alles, de G. van Hees. nogal verschil vertoont met die j andere hoofden van soholen, wier arbeid niet k een sterk socialen inslag heeft als hier het fel is. Brengt de aard van het orderwijs reeds p, dat van de leiding veel, zeer veel gevergd ïdt. er is zoo veel meer: ieder halfjaar een mu le van een zestig procent, om den haiverklap ge- Jetjes. die verband houden met de omgeving, feruit de leerlingen komen, de supervisie over I huishoudelijk gedeelte, in dezen tijd rog eens P verzwaai-d door de voedsel-moeilijkheden tig i? het bestaan van een hoofd van een Open- Bt School allesbehalve. BEZOEK AAN DE SCHOOL. Druk bestek, meneer Van Hees! Nogal ja. Kijk, daar gaan er weer zes riaar den cr. We zitten weer op 't eind van een half jaar fan moeten we zien, wie ons kunnen verlaten om lts te maken voor anderen. Gaat u maar eens Straks haal ik u dan wel om een vorkje mee fikken. We eten koolraap! een der vertrekken zit de vrouwelijke school- mevrouw Hazevoet. Tex-zijde een koppeltje (togen, die maar eens voor 't voetlicht moeten ien, Aan den anderen kant assisteert de ver- gster, die aan de hard van het kaartsysteem 'het jen wee der klantjes registreex-t. zijn nog wel bleekneuzen bij. Die hebben er "en half jaartje bij noodig. Anderen zijn toe fen in gewicht, vertooner meer kleur. -Zij tn plaats moeten maken. Hoe komen de kinderen hier nu, dokter? De schoolartsen controleeren voortdurend, len we een leex-lirgetje tegen, dat voor deze in aanmerking komt, dan wordt het geval mdeld door een commissie, bestaande uit Dr. nden directeur van den Gem. Gezondheidsdienst io Dan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag. No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. S'ort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland, voor het volk door het volk. Dr. Halbertsma, kmdex-arts, Dr. Van Slooten, direc teur van het Cc» sultatiebureau van de Ver. tot Be strijding der Tuberculose en ik zelf. Die Commissie beslist over de toelating. Neemt u hier kinderen met organische gebre ken? Neen. Dr. Van Slooten onderzoekt ze op t.b.c. Als ze positief rcageeren dan behooren ze naar het Brederodeduin te gaan. Wat wij hier nemen zijn kinderen, die door een geregeld leven, goede voe ding en behoorlijke rust op hun verhaal moeten komen. In dat opzicht bereiken we zeker' resultaten. Zoo'n resultaat heeft de medicus hier en passant onder handen. Een flinke jongen, die behoorlijk op kleur is gekomen. Daarentegen krijgt een jonge dame, een vermaningwant ze werkt niet mee om nu weer eens gauw een flinke, gezonde meid te worden! Eten moet je, flink en vlug, niet kies kauwen. beloof je me dat?" „Ja, dokter?" Dat 's goed. Dan nog maar eens een half jaartje px-obeeren. De alomtegenwoordige heer Van Hees staat in de deur. Zoo straks zal er gebeld worden. Maar eerst loopen we even een klas binnen. Openluchtschool. Jawel, 't Is, met weinig over- dyjving gesproken, nógal koud. Er valt wat fijne wel eens een van een sneeuw uit de blauwe lucht en de thermometer j door. weigert volstandig, 't hooger te zoeken dan acht I Vergt het bezoeken van deze sohool nog bij graden onder de streep. Hier staan een half dozijn I zondere offers? ruiten uit den glaswand oper en in dit vertrek, waar Ja. Een school als deze kost de gemeente na- u en ik voor geen wereldsch geld aan den arbeid tuurlijk betrekkelijk veel en het is dus billijk, dat zouden willen gaan wordt gewerkt. Een dertig de ouders, zoo mogelijk, daarin bijdragen. Ten slotte hebben we de kindeed' immers in den vollen kost! Wie betalen kan moet bijdrageh Ik heb er hier wel gehad uit een zeer gegoed milieu, waar voor vijf gulden per week werd betaald. Daar staan natuurlijk heel wat gevallen tegenover, waarin niets of zoo goed als niets kan worden betaald. In ce keuker draait de boel op volle toeren. De piepers zijn gaar. De koolrapen voor honderd vijftig personen, denk het u in zijn behoorlijk gestoofd en de jus glimt in de kommen. Een no bele baklucht hangt hier: dat zijn de gebakken eieren, die het vleesch vervangen. Vlugge vingers hanteeren het mes. dat er eierkoek-snippers van maakt. Een mand sinaasappelen voor een frisschen mond achteraan staat klaar. Daar worden de ke tels naar de eetzaal gebracht en wij gaan mee. Een heldere zaal: veel glas alweer, dat in een zondheid opzitten. Veel thuis geweest door allerlei j ommezien naar buiten gedraaid kan worden. Hei- kwaaltjes. Veel verzuim gehad en dus veel gemist. 1 dere, rustige tinten. Platen aan de wanden. Lange Dat is de grootste handicap. Maar we doen onze tafels, in groote hoefijzervormen geplaatst. Nette best en over 't algemeen sluiten we behoorlijk aan, witte tafelzeilen vervangen het linnen. Dat ieder als ze van hier weer naar de oude sohool verhui- zijn vaste plaats heeft spreekt vanzelf. Klasgewijs zen". houdt meneer of de juffrouw het toezicht. Natuur», je habt er vluggerde van nature bij. dTwScS gelegenheid treffen de jongens en meisjes witte leerlïngetjes zitten achter hun tafeltjes en aan 't geoper.ee raam zit de onderwijzer. Koud? Toch niet! Daar zitten er twee. die him jasje hebben aangehouden. De x-est doet het zonder. Hoort u iets van kuchen of niezen? Ze wennen er volkomen aan. Ik helf heb een pullover bij me voor de lighal, maar zoodra ik bin en ben gaat hij" uit. 't Meest slijt het ding van 't kampee ren in den zomer.En als 't maar weer even kan, dan verlaten we 't lokaal en zitten dan buiten tus- schen een paar hegjes en houden daar school. Volgt u hier 't gewore leerplan? Wat moet ik daarvan zeggen? Ja, zooveel mo gelijk doen we dat. Maar.om te beginnen krijg je ze hier van alle scholen, openbare en bijzondere. Zooiets brengt z'n moeilijkheden mee. Doch er is nog wat anders. De leerlingen die ik hier krijg heb ber er bijna allemaal al heel wat getob met de ge- Jaar of zes geleden kreeg ik een knaap in de zesde klas, die hier weer op z'n verhaal kwam en me vertelde, dat hij graag naar de H.B.S. wilde. Wel, hij kwam op z'n oude sohool terug, deed exa men en loopt nu al aardig naar zijn eindexamen. Op een ar deie sohool voor M.O. zit een meisje, dat u hier ook al destijds kon vinden. Kom, 't grut begint te draaien, misschien van wege 't bezoek, gllioht ook een beetje omdat het tegen etenstijd gaat en we verlaten dius de klas. Vanwaar krijgt u ze nu, meneer Van Hees? O, van overal. Van de Openbare School, van 't Protestantsch Christelijk en van 't R.-K. bijzonder onderwijs! Natuui'lijk over 't algemeen uit de een voudigste klassen. Maar af en toe wandelt er ook opleidingsschool tussdhe zeep en tandenschuier, de prepax-atieven, voordat ze binnen komen en, nu ja, een paar minuten in 't fatsoenlijke uit den band mogen springen na de inspanning, die de les vergde. „Afreageeren" noemen we dat. 't Menu vox-mt iederen dag het onderwerp van 't kakel-discours en dan moet voor een zwakke maag nog maar het drankje worden klaar ge maakt en een dieet-houdertje moet nog zijn apartje hebben en dan worden de beenen onder tafel gestoken en na het ernstige woordje mag worden begonnen. Tja, maar dat schept ook al weer problemen. En zijn er en 't zijn gelukkig de meesten die er wat men noemt geen speelman bij noodig hebben, maar de categorie der kieskauwers is er óók nog ende wet van het huis is onverbid delijk: 't bord moet leeg. Daar helpt geen lieve moederen aan. Zoodat, als de vluggerds hun tweede portie en hun halven sinaasappel reeds achter de knoopen hebben, het toezicht zich ontfermt over de langzamen en met zachten dwang brokje na door P. v. d. HEM. Mossel tot Oester: „Zet maar niet zoo'n hooge schelp op! Eindelijk is mijn tijd ook gekomen". Waar anders in den polder de postbode per schuit zijn klanten bedient, kan hij nu een stevige wan deling over het harde ijsvlak maken. Foto Pax-Holland. beetje naar stal bx-engt. En als er dan gedankt is, is ook dat alweer voorbij. „O, ze leeren hier wel eten", zegt de heer Van Hees. „Dat mag in 't begin wel eens een beetje piano-an gaan, ze kunnen er génoeg mee terecht. En dan wil het wel eens gebeuren, dat een ander me komt vertellen, dat hij zijn kind hier maar vandaan wil halen, omdat de afstand of wat anders een bezwaar isdan neem ik moeder of vader mee en laat ze op de kaart zien, hoe broer of zus in korten tijd vier. of zes of acht pond is aangekomen.en dan bljjft er nooit veel van de bezwaren over!". DE RUST. De zaal loopt leeg. 't Geroes, dat na het eten is toegenomen honderdvijftig monden moeten immers wat te doen hebben versterft, 't Is kwart over een. Rusttijd. Daar staat de lighal. Een overdekte ruimte, aan drie zijden beschoten en aan den vierden kant ge heel open. Twee glazen schoten verdeelen de lig hal in drieën en elk derde deel biedt plaats aan vijftig staaldraadmatrassen. Ieder weet het alweer: In 't eigtyi kastje ligt de onderdeken, de slaapzak en de warme, wollen overdeken. En nu duurt het niet lang, of al wat leerplichtig is heeft de horizontale positie aange nomen en 't consigne is: stilte. Misschien wordt er even gebibberd, maar al spoedig deelt de lichaamswarmte zich aan den slaapzak en dekens mede en geen tukje in uw Chesterfield aan den haard dat halen kan bij de anderhalf uur rust. die hier genoten wordt in de frissche, prikkelende buitenlucht. Rust, die immers voor deze ge stelletjes medicijn op zichzelf is. Maar elders in 't gebouw gaat het werk zijn gang. De vaat wordt omgewasschen en opgeborgen. De eetzaal wordt opgeruimd en gereed gemaakt voor het avondeten. Daar verdwijnen de bi'ooden alweer in de machine, die ze in zooveel honderd evenveeltjes snijdt, die geboteixl moeten worden. En de melk dient klaar gezet, want ander half uur rust in de openlucht, gevolgd door een middag schooltijd bezorgt alweer trek. Zoo verstrijkt de dag. Zoo rijen de dagen zich aaneen tot weken en maanden. Veel, heel veel onbaatzuchtig werk wordt hier verzet ten pro- fijte van het misdeelde kixid. Het onderwijzend personeel heeft een veel langeren diensttijd dan elders het geval is. Het werken in klassen, die halfjaarlijks een verloop van twee derde der be zetting vertoonen is bezwaarlijk en het onder richt aan kinderen die van tientallen verschillen de scholen komen eischt veel geduld en veel be grip. Het vordert vrijwel de geheele persoonlijk heid van wie zich tot dit onderwijs geroepen voelt en stelt natuurlijkerwijze de zwaarte eischen aan de leiding van het geheel. En dit alles bedenkend rijst bij u bewondering voor dit mooie, maar moeilijke werk en prijs gij de gemdBxte gelukkig, die in deze onderwijsinrichting zulk*een kostelijk correctief bezit ten aanzien van veel maatschappelijken nood en onverdiend leed. Maandag viert de Openlucht School haar tien den verjaardag. De herdenking van zulk een kroonjaar geeft aanleiding tot een verjaarbezoek, waartoe een aantal autoriteiten uitgenoodigd zijn, die de gemeente en het schooltoezicht zullen vertegenwoordigen. „En de kinderenbegint de zuster. „Stzegt de heer van Hees, die bang wordt, dat de man van de krant meer zal ver klappen dan noodig is. Nu ja D. RRPDRPP.-CROENTE -VLEESCH EEN REEKS VAN SCHOTELS. OVERTREFT 1 ALLES! GEEN FOOIEN. BEDIENING 10% (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden ZATERDAG 18 JANUARI. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel. „Als sterren \.llen", 7.30 uur. Luxor Theater: „Geheimen van het Oerwoud", 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Inspecteur Eyck in de val", 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Laatste wals", 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Vorsten tregadi^". 6.30 en 8.45 uxir. ZONDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg. Het Masker: Ja of nee....? 7.30 uur. Frans Hals Theater: Brïtsch-Indië en Oost-Indië, 11.30 uur. Rembrandt Theater: Het wonder der voortplan ting, 11.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 20 JANUARI. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6. TeL 10378, Firma Begemann en Sneltj es. Kruisweg 30. TeL 10043. Maraix Apotheek. Marnixstraat 65. Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. TeL 28197. h

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5