RADIO Engelsch blokkadestation op Trinidad De Stuka's boven Malta. Michel Angelo's veelzijdig genie op de film vastgelegd. Voor lange avonden. eat f. R r> a G is JANUARI 1941 BSAREEirS DAGBCAD 5 Het leven in de Ifaliaansche koloniën. Intensieve autarkie-campagne. ROME, Januari. De jaarwisseling heeft de aliaansche publieke opinie aanleiding gegeven ch af te vragen hoe Italie's koloniën in Oost- {riica het klaargespeeld hebben gedurende de >rloopen zeven oorlogsmaanden ondanks de Brit- Dhe blokkade -het burgerleven te doen voortgaan vrijwel normale wijze en tegelijkertijd aan •ie verschillende grenzen militaire operaties van Kieeltelijk offensieven aard aan den gang te Welingelichte kringen schrijven dit vrijwel ge- eel toe aan de intensieve autarkie-campagne e de Italianen onmiddellijk na den Abessyni- ihen oorlog in 1936 begonnen zijn. Tot dat doel ende de inrichting van enorme brandstof-op- «Tpiaatsen op verschillende belangrijke punten Erythrea. Ethiopië en Somaliland, voor het uit een van den oorlog. Naar schatting zijn de daar leeslagen voorraden voldoende voor een actieve rlogsvoering van verscheidene jaren, vooral daar dert Italië's deelneming aan den oorlog het irbruik van benzine door burgers vrijwel geheel jeft opgehouden. Op de belangrijkste straatwegen der kolomen lat het burgerverkeer weliswaar met behulp van itobussen, doch die worden in hoofdzaak met heemsche brandstof gedreven. Op de kleinere egen regeert de paardenkoets, gelijk trouwens iier het geheel het paard als rij- en trekdier •oote beteëkenis heeft gekregen. Gelijk in Italië lf zijn alle particuliere auto's hetzij ter beschik- ng van het leger gesteld, of op stal gezet. Sedert 5 verovering van Britsch Somaliland is boven- ien het gebruik van den kameel sterk tpègeno- «n daar men in de Britsche kolonie duizenden iméelen buitgemaakt heeft. In lange karavanen et men thans de kameelen door het land trek- »n, Het postverkeer tusschen de verschillende ko- oién, doch ook dat over den Egyptisohen Soe- an van Italië en Libië naar Italiaanseh Oost frika. wordt verzorgddoor vliegtuigen. Onder jrmaie omstandigheden vervoeren zij geen pas- giers, dooh dikwijls transporteeren zij wel itaar gewonde soldaten, die in het moederland >n speciale behandeling moeten ondergaan. Ook (or het vervoer van technici en van technische iderdeelenu worden deze machines gebruikt, ter orziening van de fabrieken in de koloniën. Dit atste is zeer belangrijk, omdat de fabrieken de ggegraat van de autarkie der koloniën zijn. Zij veren thans fabrikaten aan alle drie de kolo- én. die vroeger in hoofdzaak geïmporteerd oesten worden. Voortdurend worden de fabrie- n nog vergroot. Zoo is kort geleden de opening van een aantal irbewerkingsf abrieken bekendgemaakt, waar ioenen. zadels en paardentuigen worden ge aaid. Textielbedrijven voorzien in de behoefte r inlandsche bevolking aan katoenen en andere offen die vroeger eveneens hoofdzakelijk wer- n ingevoerd. Binnen het kader dezer zelfde campagne werd >k liet fokken van runderen, schapen, geiten, larden. ezels en muilezels met grooter intensi- it ter hand genomen, hetwelk o.a. de huiden- öductie van Italiaanseh Oost Afrika ten goede ikomen is. Op dit gebied heerscht noch voor lllitaire. noch voor civiele doeleinden gebrek, aar de huiden, die vroeger geëxporteerd werden, lans in het land verbruikt moeten worden. An- ere materialen die uit eigen productie in aan- «nlijke hoeveelheden voor militaire verdediging er koloniën ter beschikking staan, zijn caout chouc. ijzer en zwavel. Sedert het begin van den oorlog is de campagne oor de autarkie, vooral op landbouwgebied, met Ifiliulp van oproepingen tot de bevolking- met ?nergie uitgevoerd. Zoo wordt op het oogenblik het .eek bebouwbare land aan de spoorlijn Dzjiboeti- Addis Abeba intensief in cultuur gebracht. Deze streken zijn bijzonder voordeelig te exploiteer en. daar o'e producten snel met den trein vervoerd ien -worden. Sedert Juni dient de spoorlijn, die jer Abessiniës voornaamste invoerweg was, jwel nergens anders meer voor. Als transportwegen van en naar de andere ko- "iiën dienen de groote straatwegen van Addis eba naar Assab in Erythrea en naar Mogadiscio Somaliland. (United Press). jj—j_ PROGRAMMA ZONDAG 19 JANUARI 1941. (HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. 8.00 SRO. 1.00—10.15 AVRO. a» Wij beginnen den dag. R.30 Nieuwsberichten en aa!)?s voor den boer (A. N. P.) 8.45 Gramofoonmuziek. Hoogmis. U.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Declamatie. 15 Rotterdamsch PhHharmonisch orkest en solist (opn.). 10 Lezing ,.De jeugd en de vrije tijd-1. 12.45 Nieuws- en ttioiïilsche berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.15 Bram riste's tokkelorkest en orgelspel. 1 45 Nederlandsch Ver- Sibbekunde: Lezing „Wie en wat waren onze irouders?" 2.00 Causerie „Nederlandsche dichters en Mschrijvers uit vroeger eeuwen en wij". 2.15 Concert bouworkest en declamatie. 3.30 Uit Berlijn: 57e Ver- ekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 AVRO- psementsorkest cn ..Klaver Drie". 6.45 Een plaatje en praatje van Guus Weitzel. 7.00 Nieuw-Holiandsch Wkwartet. 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramofoon- Bziek. 3 00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmu- 8 30 Berichten. Engelsch. 8.45 „La dame blanche", 'korte opera. 9.50 Gi amofoonmuzïek. 10.00—10.15 Nieuws- nchten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM TI, 301 M. 8.00 NCRV. 2.00 VARA. 4.00 PPRO. 5.15—7.15 VARA. 1.00 Orgelconcert. 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor pboer (A. N. P.). 8.45 Morgenwijding. 9.45 Gewijde mu- 'k (opn.). 10,00 Gramofoonmuziek. 11.25 Gewijde muziek i")12,00 Zang met orgelbegeleiding. 12.25 Cyclus „Kent i Uw Bijbel?" (opn.) 12.45 Nieuws- en economische be ften A. N. p. ï.oo Gramofoonmuziek. 1.40 Cyclus „Eens psten's reize naar de Euwigheid in dezen lijd" (opn.). Esmeralda. 2.30 Gemengde Zangvereeniging „Kunst Strijd", Amsterdam. Haarlemsche Orkestvereeniging solisten. 3.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Boekenpraatje. Studiodlenst. 5.15 Wekelijksehe gedachtenwisseling N. p. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 De Ramblers. 6.30 iRA-Almanak. 6.32 Orgelspel. 6.45 Een plaatje en een latje van Guus Weitzel. 7.00—7.15 Orgelspel, sluiting. MAANDAG 20 JANUARI 1941. "'■VERBUM f. 415 m. Ncderlandsch Programma. VARA. M Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P., piofoonmuzlek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 De- jrdracht. ll.lO Declamatie. Tl.30 imofoonmuziek. 12.oo Orgelspel. Ca. 12.30 VARA-Alma- 12.43 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 «A-orkest. 2 00 Voor de vrouwen. 3.00 Oost-Neder- jkch Strijkkwartet. 3.45 Declamatie. 4.00 Gramöfoon- tiek (met toelichting). 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor Wonderen, 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich- A P. 5.30 Hawailan-opnamen. 5.45 VAR A-orkest en »le. 6.42 VAR A-Almanak. 6.45 Actueele reportage of "Rofoonmuzlek. 7.00 Economische vragen van den dag N- P. 7.15 Reportage. 7.30 Betichten, Engelscli. 7.45 |?lspel. 8,00 Nleuwsjaarsberlchten A. N. P. 8.15 Orgel- 30 Berichten, Engelsch. 8.45 De Ramblers. 9.15 Es- ^Ida en solisten. 10.00—10.15 Nieuwsberichten A. N. P.. llling. j®" VERSUM II. 301 M. NCRV. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek 830 Nieuwsberichten A. N. P. 8 45 Gramofoonmu- 10.30 Morgendienst. 11.00 Hollandsch Kamermuziek- «•■nble en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Re- rage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berich- A. N. p. 1,00 jac. stoffers sextet. 2 00 Voor de scholen. Gratfiofoonmuziek. 2.50 Viool met pianobegeleiding en pofoonmuzlek. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel- P-S, 4.15 Voor de kinderen. 4 45 Gramofoonmuziek. 5.00 "O: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws-, 'Komische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Betichten. Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.05 Washington in moeilijke positie. Het A.N.P. verneemt uit Washington: Uit de Amerikaansche bladen blijikt dat groot opzien gebaard is door een iberioht uit Londen, volgens hetwelk in Britscfhe regeeringskringem overwogen wordt aan de regeering der Ver. Staten toestem ming te vragen voor het vestigen van een blok kade contrölestation in Trinidad. Ofschoon de verantwoordelijke autoriteiten in de Vereenigde Staten zich niet over een dergelijk verlangen uit laten, is het duidelijk dat Washington hierdoor in een moeilijke positie zou worden gebracht. In de eerste plaats zou het opbrengen van neutrale vrachtschepen in de wateren van het Westelijk Halfrond naar Trinidad een schending beteeke- nen van de door de Pan-Amerikaansche confe rentie ingestelde neutrale zóne rond het Weste lijk Halfrond, binnen welke krachtens besluit der Amerikaansche republieken geen oorlogshande lingen geduld dienen te worden. In de tweede plaats ontstaan voor de Ver. Staten bezwaren daardoor dat de Enjgelsöhen de noodzakelijkheid van blokkadecontröle op Trinidad daarmede zou den motiveeren dat de toenemende verschepingen door de Ver. Staten en Latijnsch Amerika van grondstoffen en machines naar Rusland tenslotte voor Duitschland bestemd zijn en dat aldus de Britsche .blokkade voor een deel ondoeltreffend zou worden gemaakt. De instelling van een blok kade contrölestation op Trinidad en de daarmede verbonden belemmering van het handelsverkeer naar Rusland, zoo wordt in politieke kringen ver klaard. kan nauwelijks in overeenstemming wor den gebracht met het lonken der Ver. Staten naar Rusland, waarvan het onverholen doel as Moskou los te maken van de as-mogendheden. Italiaanseh weermachtsbericht. der Krachtig optreden Italianen aan het Grieksche front. Duitsche en Italiaansche vliegers bombardeerden Malta. ROME, 17 Januari (D.N.B.) Het 224ste Ita liaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „Aan het Grieksche front hebben wij bij acties /an lokaal karakter den vijand gevoelige verliezen toegebracht. In Cyrenaïca bedrijvigheid van artillerie en pa trouilles. In Oost-Afrika normale bedrijvigheid van de artillerie in het gebied van Gallabat. De vijand heeft enkele plaatsjes in Somaliland gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een formatie bommenwerpers van het Duitsche vliegercorps heeft onder escorte van Duitsche en Italiaansche jagers in opeenvolgende golven het vlootsteunpunt van La Valetta (Malta) hevig ge bombardeerd. Deze aanval werd met stoutmoedige vastberadenheid uitgevoerd. Het vliegtuigmoeder schip „Illustrious", dat als gevolg van de zware beschadigingen tijdens de gevechten van de laatste dagen op Malta toevlucht gezocht had, is met bommen van zwaar en middelbaar kaliber getrof fen. Een kruiser en een stoomschip zijn eveneens getroffen. Het arsenaal en de haveninstallaties zijn aan een doeltreffend, langdurig bombardement on derworpen en zij hebben vérscheiden voltreffers ge kregen. Een Duitsch vliegtuig is niet teruggekeerd. De op 29 December geramde en in het weer machtsbericht van 9 Januari vermelde duikboot was de Grieksche onderzeeër Protheus. Dit vaartuig, dat in Frankrijk vervaardigd was, heeft drijvend één waterverplaatsing van 700 en onder water 930 ton. Het was gewapend met acht torpedolanceer- buizen en een stuk geschut van 10.2 c.M. Tijdens den vijandelijken luchtaanval op Catania in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de luchtafweer, behalve het in het weermachtsbe richt van gisteren genoemde vliegtuig, er nog een neergeschoten". Cross over den oorlog ter zee. Waarschuwing tegen optimistische beoordcelingcn. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: De Engel- sche minister voor de scheepvaart Cross heeft Vrijdag in een rede zijn lanclgenooten gewaar schuwd voor een al te optimistische beoordeeling van den oorlog ter zee. vooral wat de aanvallen op de Engelsche koopvaardijvloot betreft, uitslui tend omdat volgens het jongste communiqué van de Britsche admiraliteit de weekcijfers der ver liezen in de eerste week van Januari geringer ge weest zijn. Men moet er zich, zoo meende Cross, veeleer op voorbereiden dat dergelijke lage cijfers een uitzondering vormen en dat de Engelsche koopvaardijvloot zeer harde en bittere tijden te gemoet gaat. want de vijand zal zijn voornaam ste trefkracht ook tegen de Engelsche scheep vaart en daarmede tegen de overzeesche verbin dingen tusschen Engeland en de rest van de we reld gebruiken. Daarbij kwam Cross te spreken over het duikbootgevaa'r dat hij zwart afschilder de. Overigens, zoo betoogde Cross verder, heeft de Britsche vloot dringend torpedojagers noodig. Hoe de aanval der Duitsche duikbommenwerpers verliep. Het D.N.B. meldt uit Rome: Dë Romeinséhe avondbladen publiceeren uitvoe rige beriohten van hun speciale verslaggevers over den grootsoheepschen luchtaanval die de Duitsche luchtmacht op Malta heeft ondernomen. Naar de correspondent van het „Giornale'd'Italia" schrijft was een der hoofddoelen van de Duitsche vliegtuigen het vliegtuigmoederschip „Illustrious", waarvan het woedende afweervuur na verscheidene treffers van bommen van 500 en 1000 K.G. tot zwij gen gebracht werd. Zonder acht te slaan op de hel- sche afweer waren de Duitsche duikbommenwer pers tot vlak bij hun -doelen gedoken. Malta en vooral La Valetta hadden nog zelden zulk een bom menregen beleefd. De Duitsche vliegers hadden, totdat de laatste bom was uitgeworpen, om de af zonderlijke objecten gecirkeld. De speciale berichtgever van de „TribunaV schrijft d'at deze eerste aanval van Duitsche Stuka's op Malta eer nieuw bewijs geleverd heeft van de samenwerking van idie luchtmacht der beide ver bonden naties. Men kan aannemen dat meer dan honderd vliegtuigen in opeenvolgende golven bo ven Malta zijn verschenen. Hun bommenregen richtte onder de daar liggende oorlogs- en koop vaardijschepen, alsmede aan de havenwerken en •het arsenaal, zeer zware schade aan. Het vliegtuigmoederschip „Illustrious" was met een waren bommenhagcl bestookt. Bovendien, al dus de berichtgever, blijkt uit de fotografische op namen overduidelijk dat een groote kruiser alsmede een stoomschip van middelgroote tonnage, zwaar getroffen zijn. Men kan zich daarom terecht met inspanning afvragen hoe de Britsche Admiraliteit zich zal kwijten van haar even pijnlijke als moei lijke taak, voor de zoo even weer ontvangen, alles zins zware slagen, een geloofwaardige en niet com- promitteerende versie te vinden. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Na de succesvolle eerste aanvallen van Duitsche Stuka's op Engelsche vlootecrheden in de Middel- landsche Zee, hebben op 16 Januari voor het eerst groote formaties der op het Italiaansche oorlogs- tooneel dienst doende Duitsche gevechtsvliegtuigen Malta met bommen van zwaar en het zwaarste ka liber bestookt. De aanval gold vooral de daar lig gende vlooteenheden, in de eerste plaats het vlieg tuigmoederschip, dat na dei aanval door Stuka's op 10 Januari naar Malta was gebracht ten einde her steld te worden van de schade, welke het door de Duitsche bommen geleden had. Nadat eerst een heden van Duitsche gevechtsvliegers met bommen van het zwaarste kaliber de verdedigingswerken van het eilard bestookt hadden, volgde in de twee de golf de aanval op de haveninstallaties, waarin Engelsche oorlogsschepen waren waargenomen. Tenslotte werd een nieuwe aanval ondernomen op het reeds in dc Middellandsche Zee aangevallen cn beschadigde vliegtuigmoederschip, dat minstens drie bomtreffers kreeg van zwaar en het zwaarste kaliber. Talrijke kleine schepen werden tot zinken gebracht. Er werden treffers geplaatst op een krui ser. de havenwerken werden door verscheidene treffers zwaar beschadigd. Er ontstonden branden op de kade en er werden groote vernielingen aan gericht HERSTEL VAN DE „ILLUSTRIOUS" NIET MEER MOGELIJK? Inzake dezen aanval van de Duitsche gevech tsfor maties verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat het te La Valetta liggende reeds vroeger zwaar be schadigde vliegkamp schip „Illustrious" op 16 Jan. opnieuw zoo emistig door bommen van zwaar en middelzwaar kaliber is getroffen, dat het dc vraag geworden is of het nog hersteld' kan worden. In elk geval zal de reparatie zeer langen tijd ver- cischen. Een zware -bom is tusschen den kademuur en het vaartuig gevallen, zoodat waarschijnlijk de buitenwand erder water beschadigd is. De in het weermachtsbericht van Vrijdag vermelde talrijke treffers in het arsenaalgebied van La Valetta zijn daarom van zoo groot belang, omdat talrijke een- heien van de Britsche Middellandsche Zeevloot deze haven gebruiken om voorraden op te doen. CV getwijfeld wordt door dergelijke aanvallen de aanvulling voor de Britsche zeestrijdkrachten in dit gebied erg bemoeilijkt. Zijn rijk en vrucht baar leven uit zich in zijn werken. Ook do „Malava" beschadigd. Een der zwaarste schepen der Engelsche vloot. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt heeft men vastgesteld dat het Britsche oorlogsschip, dat Woensdag ernstig beschadigd te Gibraltar is binnengeloopen. het slagschip Malaya" is. Ofschoon de Engelschen getracht hadden de schade te verbergen door middel van houten betimmeringen en verf camouflage, kon men zien dat groote verwoestingen waren aange richt op het dek en in de geschut- en commando- torens. Het schip is onmiddellijk in het dok ge gaan. Het maakte deel uit van het Britsche es kader dat op 10 Januari in de Middellandsche Zee door Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen werd aangevallen en verstrooid. De ..Ma laya", die ruim 31.000 ton meet. behoort tot de zwaarste schepen der Britsche vloot. Het schip is gewapend met 3 stukken geschut van 38 cm.. 12 stukken van 15,2 cm. en 8 stukken luchtdoelge schut van-10,2 cm. Het heeft vier vliegtuigen aan boord. fRwfoonm nek. 6.15 Lyrisch Mandoline-ensemble. 6 45 'Keel® reportage of gramofoonmuziek. «sch praatje A. N. P., sluiting. De Duitsche Rijksminister dr. Goebbels ontving dezer dagen een deputatie van oorlogsfotografen der S.S., die hem een collectie foto's van den veldtocht in het Westen kwam aanbieden. Dr. Goebbels bezichtigt een der albums. Foto Weltbild. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: De poging om het leven van groote mannen of vrouwen voor het tooneel o£ de film te bewerken is niet nieuw. Frederik de Groote en Keizer Franz Joseph. Goethe en pas dezer dagen Schiller, Bis marck, Beethoven en Mozart bebben reeds allen een stevige beurt gekregen. Hiérbij deed het ons telkens opnieuw eenïgszins zonderling aan, al die groote mannen uit vroegere tijden plotseling weei in levenden lijve voor ons te zien in de gedaante, die we in de géschiedenis op school en later in ver schillende boeken tegen kwamen. Waarschijnlijk was toen onze verbeelding nog heel wat sterker dan thans in ieder geval: zoodra we ze ten tooneele of in de bioscoop zagen, gingen we aan het verge lijken tusschen herinnering en werkelijkheid en eerlijk gezegd viel die dan niet altijd ten gunste van de nieuwe schepping uit. Of Curt Oertel dezelfde of soortgelijke ervarin gen te dien opzichte heeft opgedaan is mij niet be kend maar hoogst merkwaardig deed het mij aan, van hem een film te mogen aanschouwen over een kunstenaar van universeele kwaliteiten, dien men in levende gedaante in de film geen enkele maal te aanschouwen krijgt. Ik doel op de film „Michel Angelo, het leven van een titaan", een film, die ik eenige malen achtereen ben gaan zien om vast te- stellen, of ik aan mijn aanvankelijk oordcel bleef vasthouden, iets nieuws, iets origineels! Hier krijgen we nu eens een film te zien, die van begin tot einde niet naar het atelier riekt, waarvan de onvervalschbare echtheid ruim anderhalf uur in stijgende mate belangstelling en bewondering wekt Wie van huis uit tot critiek geneigd is, zal na tuurlijk beginnen met eenige herhalingen te laken, maar wie in de practijk des levens de waarheid van „De critiek is gemakkelijk, maar de kunst moeilijk" heeft ervaren, legt liever het accent op het heuglijk feit. dat hier een kunstenaar met groote liefde en toewijding op een zeer origineele wijze heeft verfilmd. EEN UNIVERSEEL GENIE. Want Michel Angelo was wat de Duitschers met een pakkend woord „Universalgenie" noemen: beeldhouwer, kunstschilder, architect, dichter en men weet niet, wat men het meest moet bewon deren, want alles staat op een niveau, dat slechts door eenige uitverkorenen werd bereikt. In Caprese, een dorpje in de buurt van Florence, werd Michel Angelo op 6 Maart 1475 als de zoon van een rechter geboren. Lorenzo Medici, die te Florence het bewind in handen had, ontdekte al vroeg het talent van den knaap en in de academie, die hij als maecenas voor kunst en wetenschap had gesticht, werd Michel Angelo als leerling opgeno men. Hier schiep hij als knaap den kop van een faun cn het relief, dat den Centaurenslag weer geeft. Op 21-jarigen leeftijd wórdt hij door bloedige gevechten te Florence genoopt naar Rome te vluch ten en hier komt zijn universeel talent pas tot volle ontplooiing. Uit dien tijd dateeren zijn dronken De Amerikaansche hulpverleening aan Engeland. Stimson acht spoedige aanneming van het wetsontwerp noodzakelijk. WASHINGTON, 18 Januari (D.N.B.) De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft voor de commissie voor de buïtenland- sche politiek van het Huis van Afgevaardig den medegedeeld dat het noodzakelijk is dat het Congres het wetsontwerp tot steun aan Engeland zeer snel aanneemt. Deze bespoe digende goedkeuring van het wetsontwerp is daarom noodzakelijk, omdat naar zijn mee ning de crisis binnen zeestig of hoogstens negentig dagen zal intreden. Op een vraag van den republikeinschen afge vaardigde Yongham of het wetsontwerp Amerika niet in den ooi-log zal brengen, antwoordde Stim son ontkennend. Op een andere vraag van den afgevaardigde, of de in het wetsontwerp bepaalde hulp noodig is om Engeland voor de nederlaag tc bewaren, antwoordde Stimson bevestigend. Volgens een United Press bericht uit Washington heeft Stimson gisteren voorts te ken nen gegeven dat hij er tegen was dat bij het wetsontwerp tot steun aan Engeland een verbod zou worden gevoegd, waardoor het aan Amerikaan sche oorlogsschepen verboden zou worden de oor logszone te bevaren. Niemand kan voorspellen, zoo zeide Stimson, welke gebeurtenissen zich zullen voordoen die het voor de verdediging van de Vereenigde Staten noodzakelijk zouden maken Amerikaansche oorlogsschepen naar de oorlogzóne te sturen. Thailandsche trorprn in Hen aanval. Pakse aan de Mekong gebombardeerd. Domei meldt uit Hanoi: Een Thailandsche strijdmacht van omstreeks dui zend man met artillerie en cavalerie heeft Pakse aan de overzijde van de rivier de Mekong gebom bardeerd, aldus een bericht In Indo China ont vangen. Binnen enkele dagen zal blijken of de Thailand sche troepen oprukken tegen Pakse, nu zij de Me kong overgetrokken zijn. De Fransch Indo-Chinee- sche troepen hebben Woensdag hardnekkigen te genstand tegen dezen aanval geboden door tegen over Pakse aan den oever van dc Mekong defini tieve stellingen te betrekken, maar hun verzet werd door de Thailanders gebroken, die de grens in Be neden Laos overschreden bij hun poging tot een aanval op Pakse. Naar blijkens een D. N. B. bericht uit Vichy ge meld wordt, heeft de Fransche consul-generaal te Singapore de Thailandsche berichten gedementeerd als zouden Thailandsche troepen zich van een groot deel van Cambodzja meester gemaakt hebben. Bacchus, de aangrijpende „Moeder met haar ge storven zoon", dc ..Piëta", die een eereplaats in den Sint Pieter gekregen heeft. Omstreeks 1500 keert hij naar Florence terug om uit een machtig stuk marmer den kolossalen Gigant te beitelen, die een symbool geworden is voor de vrijheid en onaf hankelijkheid der stad. Door Paus Julius II wordt hij dan weer naar Rome teruggeroepen om er diens eigen gedaante voor zijn graf in marmer vast te leggen voor later tijden, maar dit plan komt niet tot uitvoering, want we zien hem bezig met de uiterst moeilijke beschildering van het plafond in de Sixtijnsche Kapel, een taak, die mar- liefst vier jaar van zijn langdurig leven in beslag genomen heeft! Paus Leo X draagt aan Michel Angelo op. de grafkapel der Medici in .San Lorenzo te bewerken en later vonden hier de sarcophagen voor Giuliano en Lorenzo Medici een eervolle plaats. Hier krijgen we ten slotte het beeld der Madonna Medici te aan schouwen, waarvan verteld wordt, dat het het lie velingswerk van den kunstenaar is geweest. Als architect leeren we hem kennen tijdens den strijd tusschen Keizer Karei V en Paus Clemens VII cn deze scène is het vooral, die ons doet beseffen, dat de geschiedenis zich herhaalt, ook al geschiedt zulks uiteraard steeds in een eenigszins anderen vorm. Michel Angelo moest, op bevel van den Paus naar Rome terugkeeren. Hier kreeg hij de op dracht, in de Sixtina het Laatste Oordeel tc schil deren. Clemens' opvolger. Paus Paulus III, be noemde den kunstenaar tot Eersten Architect cn droeg de hoognoodige voltooiing van den Sint Pieter aan hem op. Op 75-jarigen leeftijd zien we hem in miniatuur zijn houten ontwerp van den huidigen koepel maken, hetgeen op aandringen van zijn vrienden geschiedde, daar men toen reeds met zijn dood rekening scheen te houden. Maar tot kort voor zijn 90sten jaardag zien we hem in onze ge dachten voortgaan met den harden arbeid. Op IS Februari 1564 sloot Michel Angelo Buon- narotti voorgoed de oogen en door vrienden, die zijn laatste mondeling uitgesproken wensch willen vervullen, wordt in de stilte van den nacht zijn stoffelijk overschot naar Florence overgebracht, naar de stad, waar hij als knaap zijn levenstaak mocht beginnen onder de bescherming van Lorenzo Medici. De ter aanvulling gesproken tekst is sober ge houden en koorgezang verhoogt een enkele maa'i den sterken indruk, dien dit stuk prachtig ver filmde kunst op ons maakte. No. 35 KRUISWOORD-PUZZLE. (OUDE ZEILBOOT). De sterkte der Amerikaansche vloot. Knox maakt een vergelijking' met de vloten der as-mogendheden. Uit Washington, 17 Januari: De minister van marine, Knox. heeft- naar de Associated Press meldt, voor de commissie voor buitenlandse he aangelegenheden verklaard dat de vloot der Ver. Staten in 1942 uit 342 schepen zal bestaan, terwijl de vloten der asmogendheden tezamen over 8Ö3 söhepen zullen beschikken. Een jaar later zal de Amerikaansche vloot 422 en zullen de as-mogend- heden 962 schepen hebben. Kn*x betoogde dat de Ver. Staten alleen door ondersteuning van Groot- Brittannië de Monroeleer in de laatste 125 jaar hebben kunnen handhaven. Voorts betoogde hij dat zes jaren noodig zijn alvorens de Vereenigde Staten zelf twee Oceaanvloten zullen hebben Wanneer de Amerikaansche vloot dus genood zaakt wordt, zoo vervolgde Knox, om eenigerlei gevaar op beide Oceanen onder het oog te zier., moet zij noodzakelijkerwijze gesplitst worden. Of zij dan sterk genoeg zal zijn is een kwestie die niet vooruit gezegd bm worden. (D.N.B.) Horizontaal: 1. Familielid. 3. Geneeskundige. 5. Badplaats. 7. Landbouwwerktuig. 8. Kernspreuk. 10. Parfum. 11. Academische titel. 12. Bijwoord. 13.. Voorzetsel. 15. Evenzoo. 16. Zangnoot. 17. Elpenbeen. 19. Voegwoord. 20. Dorp in Noord- Brabant. 21. Uitgaven. 23. Bloem. 24. Maat, 25. Stad in Italië. 27. Spil. 28. Hoogepricster uit het Oude Testament 29. Lidwoord. 32. Onverhoeds. 34. Rivier in Portugal. 36. Bevel. 37. Bouwveld. 38. Garnizoensplaats. 40. Vrouwennaam uit het Oude Testament 42. Bevrachten. 45. Bijbelboek. Verticaal: 1. Tempel. 2. Voertuig. 4. Tijding. 5. Munt. 6. Tabak. 7. Ontroering. 9. Voorzetsel. 14. Ordening. 16. Tocht. 17. Opbrengst. 18. In kaart brengeiv 22. Voedsel. 23. Tijdperk. Ï6. Wederkeerend voor naamwoord. 29. Getij. 30. Op een bekende plaats. 31. Tijdsbepaling. 33. Plaats. 35. Duitsche stad. 39. Water in Nederland, 41. Zangstem. 43, Uitroep. 44. Lidwoord. OPLOSSINC VORIGE OPCAVE. No. 34 WOORD-RECHTHOEK F A 2 A N T G E M O E D G O E D I G H A L T E R I N B 0 U D K R IJ T E R

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9