Bonnen die thans geldig zijn: Boksen als gezelschapsspel Hendrikman-Verstegen kampioen ski-loopen van Nederland MAANDAG 20 JANUARI 1941 HA" A RU EM'S DAGBEAD De bokssport is in ons land vele jaren lang als een stiefkind behandeld en het verbod tot het houden van openbare wedstrijden, dat vrijwel in elke plaats was uitgevaardigd, werd mede de oorzaak, dat „men" de pugilistiek als een zeer gevaarlijk bedrijf beoordeelde. Hoe bitter weinig begrip de jeugd voor het boksen had, bleek herhaaldelijk uit het feit, dat de ter gele genheid van sportfeesten gegeven demonstra ties even groote als ongemotiveerde hilariteit uitlokten. Des ondanks heeft Nederland een naar ver houding betrekkelijk groot aantal boksers op geleverd, die in het buitenland waar men overal dezen tak van sport als volwaardig beschouwt, tegen de sterkste rivalen uitstekende resultaten boekten. Dit succes leidde er toe, dat zij soms tweemaal per maand in den ring kwamen en zich een grootere reputatie verwierven dan zij in eigen land genoten. In Frankrijk Duitschland, Italië, België, En geland en Amerika worden met de regelmaat van een klok bokswedstrijden georganiseerd; men vindt er gebouwen, die speciaal voor dit doel zijn ingericht en de promotors zorgen één of meerdere malen per week voor een wedstrijden reeks met meestal twee hoofdpartijen. Niet zelden ook wordt de bokssport in dienst der lief dadigheid gesteld en vooral in de Angelsaksi sche landen is op die wijze menig bedrag ten bate van de hospitalen opgehaald. Op der gelijke avonden biedt de promotor den toe schouwers vaak een extra-nummer, dat be doeld is op de lachspieren te werken. De ex-we reldkampioen bantamgewicht Joe Bowker en zijn vroegere tegenstander Jack Tarrant wa ren dan graag geziene vertolkers van een travesti, waarin deze veteranen met evenveel gevoel voor humor als kennis van zaken een hoogst komische boks-klucht ten tooneele voer- den. Ook Carpentier heeft in dit opzicht zijn spo ren verdiend; meestal kwam hij bij zulke gelegenheden mét een kleinen vlieggewicht in den ring en hurkend of knielend voltooide de le nige Franschman zijn exhibitie van drie ron den met een bravour, als gold dit optreden een strijd om een wereldtitel. Doch de „attractie", die de meeste hilariteit verwekte, was het boksen in massa, wat men dus zou kunnen noemen, de pugilistiek als ge zelschapsspel. Daartoe werden twaalf combat tanten tegelijkertijd in den ring gebracht, die zoodra het aanvangssignaal klonk, elkaar paars gewijze te lijf gingen. Ronden werden hierbij niet in acht genomen, want de bedoeling was, dat de strijd voortgang zou vinden, tot slechts één van het dozijn overbleef. Het publiek be leefde de dolste situaties, want de strijdenden botsten tegen elkaar, raakten hun tegenstander kwijt en gingen dan onverdroten voort om een ander „van katoen" te geven. Ieder deelnemer moest feitelijk oogen van achteren en van voren hebben, want niet zoodra was de eerste der twaalf door knock-out uitgeschakeld, of zijn overwinnaar mengde zich plotseling in het vuisten-argument van twee anderen. Zoo kon het dus gebeuren, dat een reeds bijna versla gen bokser plotseling respijt kreeg, doordat zijn rivaal op een onverwacht moment een kaakstoot van nummer drie kreeg te incasseeren. Dit „free for all"-gevecht vond, naarmate het vorderde, onder een steeds toenemend volume van gejuich, gelach en aanmoedigingen plaats. De boksers kwamen armen en beenen te kort om zich te verweren en zich te bewegen en als er dan tenslotte drie overbleven, werd het heele- maal een zonderlinge situatie. Immers geen van dit trio wenschte tot den aanval over te gaan, gedachtig aan het spreekwoord, dat ais twee honden om een been vechten, de derde er mee heen loopt. Elk van hen wist, dat zoodra hij het offensief tegen een der beide rivalen opende, de derde zoo vast als een huis van de kans zou pro- fiteeren om den aanvaller naar droomenland te zenden. In dat stadium van het gevecht speelde de promotor dan zijn laatste troef uit om de ver tooning tot een tijdig einde te brengen. Daartoe zond hij een ambitieus jongeling, bewapend met een aan een langen stok beves tigde bokshandschoen, naar den buitenkant van den ring om als „intermédiaire" te fungee- ren. Deze enthousiaste, doch zijdelingsche be oefenaar van de „pugilistiek op afstand" had dan tot taak, rond het strijdperk te loopen en elk van de drie elkaar nauwkeurig bespiedende, doch geen gevaar van buiten af vermoedende gladiatoren met „de lange arm der gerechtig heid" te bestoken. Plotseling schoot dan de stok met handschoen uit en de aldus getrof fene werd doordaar zoo in zijn concentratie gestoord, dat althans een der beide anderen ge legenheid kreeg om in te grijpen. Dat was dan het psychologisch moment, om het zoo maar eens te noemen, want nummer drie stond er ook niet om vliegen te vangen enhet duurde dan niet lang, of de definitieve winnaar stond fier, hoe wel ietwat nerveus van wege „de stok achter de deur" temidden der verslagenen, waarvan het meerendeel intusschen al „bij elkaar was ge veegd". CRITICUS. Gymnastiek De uitvoering van Turnlust. V Prachtig werk van de heerenafdeeling. Turnlust Is de tweede Haarlemsche vereenlging, die dit seizoen een uitvoering gaf, en evenals bij Bato enkele weken geleden zijn de demonstraties van Zondag in de Gemeentelijke Concertzaal in menig opzicht boven het gemiddelde peil gekomen. Wel bleken de tijdsomstandigheden voor Turnlust van Invloed op het ledental te zijn vooral bij de dames- afdeellng maar de verrichtingen waren er als geheel niet minder om, dank zij vooral het werk van de leiders, de heeren W, en J. Verkes. Nadat de ongeveer 200 medewerkenden zich op de mu ziek van de bekende Marche Lorraine Indertijd gecom poneerd ten dienste van een Fransch gymnastiekfeest hadden opgesteld, verwelkomde de heer A. Wildschut de aanwezigen. In het bijzonder de heeren L. J. A. van Ekeren en J. Hop, resp. secretaris en tweeden voorzitter van het N. G. V- Spreker deelde mede, dat het niet gelijk was gebleken, het 35-jarig bestaan van de ver eenlging in het openbaar te vieren. De gelijkheid en de gelijkvormigheid, die zoo sterk de bekoring beïnvloeden van sommige nummers, waren In de meeste daarvan Zondag te dikwijls zoek. vooral vóór de pauze. Daarna ging het ln dat opzicht beter, zooals met de rhytmische oefeningen van de meisjes en vooral met de uitstekende knotsoel'eningen van de dames, waarin overigens de rhythmtek door meer doorgevoerde romp- werkzaamheid veel beter tot haar recht kwam. De tweede zaak van belang betreft het toestelturnen. In dit persoonlijke werk is Turnlust op zijn best ln alle afdeelingen. Wel bleek daarbij het damesturnen niet te zijn vooruitgegaan, maar daartegenover stond o.a. door toetreding van enkele uitmuntende turners een ver hoogd petl bij de heeren. Zonder het minste bezwaar mogen we dan ook wel zeggen, dat de heerenafdeeling van Turnlust nLet alleen met het hoofd, maar ook met de schouders uitsteekt boven alle andere heeren-afdeelingen in Kennemerland. Een goede gedachte was, aan het flnde van de uitvoe ring alle medewerkenden nog eens langs het publiek te leiden. De herhaling van de knotsoefening daarna had beter achterwege kunnen blijven, gelet ook op de rljlce- Ulke lengte vail het programma, dat overigens met veel fantasie was samengesteld. Vlotheid en kleeding-verzor- clng. alsmede de muziek van Roemer's orkest, deden yerder het hare ora het succes van de uitvoering te ver- kongen. Boksen Smadelijke nederlaag van Henry Armstrong. Zivie was te sterk. Henry Armstrong. (Foto archief H. D.). De wedstrijd tusschen den wereldkampioen in het weltergewicht Zivic en zijn uitdager Arm strong, is in een overtuigende overwinning voor Zivic geëindigd. De titelhouder was in uitstekenden vorm en bracht zijn tegenstander in groote moeilijkheden. In de 12e ronde was Armstrong niet meer in staat voldoende weerstand te bieden aan de voortdurende aanvallen van Zivic, waarop de scheidsrechter den ongelijken strijd staakte. Zivic won dus door een technische knock out. Joe Louis verdedigt zijn titel. Joe Louis zal in Juni zijn titel in het zwaarge wicht verdedigen in een vveedstrijd tegen Billy Conn, welke strijd te New "Vork gehouden zal worden. IJshockey Spannende strijd tusschen A. Y. H. C. en De Snelle Zes. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek speelde de IJshockeyclub „De Snelle Zes" uit Halfweg een wedstrijd tegen de Am- sterdamsche IJshockeyclub. In de eerste 20 minu ten zag het er neit naar uit, dat A.IJ.H.C. zooveel moeite met zijn tegenstander zou hebben, want door verrassende snelle aanvallen konden de Am sterdammers vier prachtige doelpunten scoren, waarbij de Halfweg-doelman Sleegers niet geheel vrij uit ging. In de tweede speelhelft stond echter een herboren Halfweg-ploeg op het ijs en lang zaam, doch zeker kwam „De Snelle Zes" in de meerderheid. H. Siegers kon vrij spoedig een tegenpunt maken en na een fraaien aanval slaagde Kuypers er in den stand op 42 te brengen, A.IJ.H.C. trachtte tevergeefs het spel te ver plaatsen en bij een twijfelachtig wegwerken van den Amsterdamschen doelman v. d. Bent was Kolf schoten zoo handig, hiervan gebruik te maken om de puck in het doel te werken. Steeds beter vlotte nu de HaLfweg-aanval en de gevaarlijke en uiterst bewegelijke H. Siegers kon zoowaar den gelijk maker scoren. De Amsterdammers raakten even de kluts kwijt en dit kostte hun het vijfde tegen punt, dat door Kolfschoten onverwachts gemaakt werd. In de derde speelhelft ontstond een buitenge woon spannende strijd en de A. IJ. H. C. zette alles op alles om den achterstand in te loopen. Dit gelukte inderdaad door een schitterenden aanval, waaruit wederom door een prachtigen goal de partijen op gelijken voet gebracht werden. „De Snelle Zes" wist door Siegers te scoren en iedereen verwachtte een benauwde Halfweg-overwinning. Door een dubeus doelpunt kon de Amsterdamsche ploeg nog juist een 88 gelijk spel „uit het. vuur" sleepen, een stand die de krachtsverhouding der ploegen volkomen weergeeft. Scheidsrechter Lam- merts leidde dezen wedstrijd zeer correct. Jan Boon niet onder de deelnemérs Op den Darthuizersberg hebben de Nederlandsche skiloopers Zondag weer hun krachten gemeten en heeft men de latten ondergebonden. ten einde te zien, wie ditmaal „kampioen 1941 van Holland" zoiA worden. Hoewel er de voorgaande nacht een pak sneeuw viel en menig skilooper zich in de vroege Zondagmorgenuren de handen heeft gewreven, zijn deze kampioenschappen toch onder tamelijk slechte omstandigheden verreden. Want we hebben menigen looper met de.paraplu haast de baan zien gaan, omdat er bij tussdhen- poozen een hoogst onplezierig regentje neer- plenste.... Het ongewone parool van dezen wedstrijd luidde dus: Skiën in den regen en men kan zich voor stellen, dat de baan geenszins in prima conditie was. Maar niettegenstaande is alles nogal tamelijk goed gegaan en werden er ook behoorlijke tijden gemaakt P. J. Hendrikman—Verstegen uit Heem stede werd favoriet: hij presteerde den terreinloop over 5 kilometer in 30 min. 29 secondenfDe win naar van het vorige jaar, Spaargaren, de eenige „ster" onder de deelnemers we zagen noch Jan Boon, noch freule Schimmelpenninck van der Oye schitterde ditmaal allerminst. Hij gaf ook rond uit zelf toe, dat hij net „in vorm" was en er niet in kon slagen, zijn vorige prestaties te be naderen. Van de dames bracht mevr. L. van der Lee uit Zeist het er het beste af; zij werd kampioen van Nederland met een tijd van 35 min. 16 seconden. Overigens kon ook in ander opzicht moeilijk een parallel getrokken worden met verleden jaar. Niet slechts het aantal deelnemers was gekrompen van 150 tot 30 (hetgeen de vraag doet rijzen, of de winnaars van nu onder andere omstandigheden ook naar voren gekomen zouden zijn), terwijl de pu blieke belangstelling ook heel wat bescheidener afmetingen had. Bij den vorigen wedstrijd waren niet minder dan8000 toeschouwers. Leersum za°- letterlijk zwart van de menschen en er stonden honderden auto's langs den weg geparkeerd. Het was toen werkelijk een uniek en tevens grootsch schouwspel, maar dit neemt niet weg, dat de dag van gisteren toch ook nog veel te genieten heeft gegeven. Want ondanks deze factoren stond de Darthuizerberg toch nog in het teeken van bonte bedrijvigheid en de Ned. Skivereeniging hoeft geenszins spijt te hebben van haar initiatief, want het gebodene stond op een goed peil en we zagen menig staaltje, dat werkelijk te rangschikken was BON 25 Geldig van 13 t.m. 26 Jan. BON 24 Geldig van 20 Jan. t.m. 2 Febr. 2000 gr brood of 2000 gr. roggebrood. SUIKER BON 91 Algem. Distributie- boekje v. 18 Jan. t.m. 14 Febr. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 15 vleeschvan de Vleesclikaart. Geldig van 16 t.m. 29 Jan. 100 gr. rund- kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet of een rant soen vleeschwaren. BON 15 „worst of vleesch waren" Geldig van 16 t.m. 29 Jan. 75—150 gr. vleesch waren. BOTER EN VETTEN BON 25 Boterkaart. Geldig van 11 t.m. 24 Jan. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BON 26 BoterkaartGeldig van 18 t.m. 31 Jan. 250 gram boter of margarine. BON 25 Vetkaart. Geldig van 11 tm. 24 Jan. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BON 26 Vetkaart. Geldig van 18 t.m. 31 Jan. 250 gr. boter of margarine. De aflevering der slaolie Is toegestaan t.m. 31 Januari Vet in verpakking van 250 gram dat op 22 Nov j.l. reeds voorradig was. mag op bon 23 en 24 verkocht wor den in deze verpakking. BONS 47, 48, 60 en 61 Algem. Distributieboekje elk 100 gram kaas. Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. KOFFIE EN THEE BON 18 Algem. Distributie boekje van 21 Dec. t.m. 31 Januari 250 gram koffie of 75 gram thee. MFSi EN GRUTTERSWAREN BON 108 Algem. Distributie- boekje. T.m. 24 Jan. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttemeel of rijstgrles. BON 57 Algem. Distributie- boekje. T.m. 21 Febr 250 gr. haverm.out of havervlokken of haverbloem of aardappél- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 44 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. gort of gortemeel of grutten BON 51 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 87 Algem. Distributie- boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder of pudding- sauspoeder. BON 5 van de Bloemkaart. Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. 35 gr. tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitemeel. EIEREN BON 111 Geldig van 13 t.m. 26 Jan. BON 46 Geldig van 20 Jan. t.m. 2 Febr. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 25 (Broodkaart) Geldig van 13 t.m. 26 Jan. BON 24 Broodkaart. Geldig van 20 Jan. t.m. 2 Febr. BON 5 van de Bloemkaart Geldig van 30 Dec. t.m. 26 Jan. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korst- gebak 500 gr., klein korstge- gebak, 400 gram) ZEEP BON 115 T.m. 31 Jan. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. ^OAMDSTOFFEN BONS 08, 09. 10. Bonkaart distributie haarden en kachels, 1 eenheid. BONS 15 t.m. 24 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Januari. Bons, gemerkt Brandstof fen, één eenheid 3e periode 1 eenheid. Bons gemerkt Cokes één eenheid derde periode: 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Jan. BON 11 Bonkaart distribu tie vaste brandstoffen haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bon. later andere brandstof fen betrekken). HONDENBROOD BON 10 T.m. 31 Jan. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 10 T.m. 31 Jan. H/9 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 30 Dec. t.m. 23 Febr. 2 L. ZEGEL PERIODE D Geldig van 20 Jan. t.m. 23 Febr. Wij sluiten ziekteverzekeringen in verschillende combinaties: a. VERZEKERING TEGEN DOKTERS- EN APOTHEKERS KOSTEN, b. ZIEKENHUIS- EN OPERATIEKOSTENVERZEKERINGEN, c. GECOMBINEERDE VERZEKERINGEN, d. PERSONEELSVERZEKERINGEN. Bij al deze tarieven vrije particuliere geneeskundige behandeling zich uitstrekkend over geheel Nederland. Prospectus wordt op aanvraag gratis toegezonden. Fa. HENDRIK KWAK Kzn., Assuradeuren en Makelaars, Nassauplein 46 - Haarlem - Telefoon 17771, b.g.g. 26835. 825 i; (Adv. Ingez. Mei onder „skisport van klasse". Vermoedelijk heeft het slechte weer en de buitengewoon moeilijke be- gaanbaarhed der wegen de tocht naar Leersum voor velen te zwaar gemaakt, zoodat zij prefereerden ditmaal thuis te blijven. Maar toch: het was de moeite waard om op den Darthuizer berg eens een kijkje te nemen het bont bedrijvige beeld te zien van de met suizende vaart over de witte baan naar beneden glijdende skiërs. en links en rechts langs den zoom der donkere dennen de enthousiaste en in alle onderdeelen van den wedstrijd mee levende toeschouwers. Natuurlijk ontbrak het humoristische element bij dezen strijd niet, omdat er sommige waren, die wel eens „over den kop" gingen of vlak na een kordaat overeind komen weer de staande houding met de liggende moesten verwisselen. Doch dit waren uitzonderingen; in het algemeen werd er schittterend gereden en velen zullen het beeld van het nietige figuurtje, dat over den witten band van het traject in snel tempo beneden aanlandde, gedurende het verdere verloop van den dag nog on gewild voor zich gezien hebben, omdat deze sport zoo „suggestief" werkt.. In elk geval kan geconstateerd worden, dat de dag van Zondag in Leersum weer iets goeds te zien heeft gegeven. Het was een dag van afgewerkte skisport.ondanks regen. De uitslagen luiden: 1. Hendrikman-Verstegen Heemstede 30 min. 29 sec.! 2. Herman Kolff, Was senaar 30 min. 49 sec.; 3. Jan Kolff, Wassenaar 32 min. 32 sec. Dames: mevr. L. v. d. Lee, Zeist 35 min. 16 sec.; 2. mej. J. v. d. Heuvel, Amsterdam, 36 min. 53 sec.; 3. mej. Labouchère, Doorn 38 min. 40 sec. Voorts werd er nog een slalom verreden (het in bochten rijden om vlaggetjes over een kort ge deelte der helling), waarvan de uitslag luidt: 1. Jan Kolff 22.4 sec.; 2. C. O. v. Plas Oegstgeest 22.8 sec.; 3. Hendrikman-Verstegen, Heemstede 25.8 sec. Dames: mevr. v. d. Lee, Zest, 25.8 sec. 2. mevr. Wolff Parser Utrecht 27.4 sec., 3. mej. Labouchère, Doorn. In de juniorenklasse was voor den terreinloop weinig belangstelling. Alleen de 16-jarige G. O. J. van Tets uit Zeist verscheen aan den start. Hij wist in de heerenafdeeling naar verhouding een mooie prestatie te boeken; hij werd no. 5 met een tijd van 35 min. 18.8 sec. SCHAATSENRIJDER BREEKT ZIJN BEEN Bij het schaatsenrijden op de Vaart tusschen de v. Merlenvaart en de Vijver bij het grotstuk, kwam de heer R. J. Veldhuizen Zaterdagmiddag zoo nood lottig te vallen dat hij zijn linkeronderbeen brak. Nadat Dr. Roozen de eerste hulp had verleend, werd hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Haarlem ter verdere verpleging overgebracht. De bestrijding der Virus-ziekte. Prof. E. van Slogteren adviseert de bloembollenkweekers. Naar aanleiding van beschouwende artikelen over het virusziektevraagstuk in verscheidene vak bladen heeft Pof. Dr. E. van Slogteren thans in het Weekblad voor de Bloembollencultuur een artikel, waarin hij waarschuwt tegen publicaties, waarin voorgespiegeld wordt dat een gemakkelijke oplos sing van dit probleem op komst zou zijn. Hier moet gelden: „Zachte geneesheeren maken, stinkende wonden". Het is dan ook een bittere, maar gezondheid ga- randeerende pil, welke ik u voorschrijf. Verwijder zoo vroeg mogelijk in het voorjaar alle virus-zieke of van virus-ziekte verdachte planten, uit uw par tijen, aldus Prof. van Slogteren. 2>y, die reeds vele jaren geleden mijn advies heb ben opgevolgd en terstond de bitteren pil hebben geslikt, zijn reeds lang genezen of althans volkomen buiten gevaar! Er wordt zooveel geschreven over de geheimzin nigheid van het virus-vraagstuk, maar het is mij niet duidelijk, waardoor dit probleem meer geheim zinnig is dan vele andere ziekte- en cultuurproble men, welke ons bezighouden. Zeker, er bestaat nog een strijd in de wetenschap over den aard van de smetstof, welke de virus ziekte veroorzaakt. De bijzonderheden van dit twistpunt raken echter het geheim van het leven zelve en het is zeer de vraag, of we dit ooit zullen doorgronden. Maar dit is een punt dat voor onze bloembollencultuur momenteel niet in de eerste plaats van belang is, daar het feit of de smetstof, het virus, levend of dood is, niets verandert aan het feit, dat het een smetstof is, en daarover is men het vrijwel algemeen wèl eens. Als virus-ziekten worden beschouwd: gele koorts, roodvonk, pokken, kinderverlamming, bepaalde vormen van hersen- en ruggemergsziekten en an-i dere menschelijke ziekten; o.a. mond- en klauw zeer, varkenspest, hondsdolheid bij de dieren, en een groot aantal ziekten van tabak, suikerriet, to maten, aardappelen en vele andere belangrijke cul tuurgewassen. De literatuur over de virus-ziekten is zoo uitge breid, dat ze ïn geen jaren is door te lezen. Er werken zeker 10.000 phytopathologen aan de virus-ziekten en hun problemen en al is het nog nimmer gelukt een plant van virus-ziekte te gene zen, daarmee is niet gezegd, dat de problemen, welke hiermee voor de betreffende cultuur samen hangen, niet zijn opgelost. Is het te verwonderen, dat schrijver dezes, waar duizenden zeer knappe phytopathologen nimmer een geneesmiddel voor een virusziekte hebben ge vonden, eenigszïns sceptisch staat tegenover belof ten van een genezing van onze zieke bloembollen? Is echter de oplossing van het virus-probleem van onze bloembollen zoo hopeloos? Geenszins! Het komt er immers niet in de eerste plaats op aan een bepaalden bol te genezen, dan wel om gezonde partijen te verkrijgen en het laat ste is, op grond van de vele exacte gegevens, door zeer uitgebreide en zeer zorgvuldig uitgewerkte proefnemingen over vele jaren, mede dank zij de groote toewijding en het harde werken van zijn medewerkers verkregen, zeer goed mogelijk. In deze richting zullen we onze volle medewer king blijven verleenen en ik heb de vaste overtui ging, dat we in de toekomst niet zullen behoeven -mhter te staan bij de aardanpel-. tabak-, suiker iet-. en vele andere culturen, die de dreigende ge •aren van virusziekten te boven zijn gekomen. Het vernietigen van de aangetaste planten moge een groot verlies schijnen, het zal meer dan loo- nend blijken en hoe kostbaarder de bollen, des te meer zal het zelfs loonen de partijtjes volkomen te zuiveren. Sluit men dan nieuwe infectie uit. en hiervoor is van zoo groot belang de mogelijke infectïe- vijzen te kennen, dan is dat zeker economischer dan de noodzakelijkheid om telkenjare weer de ver schijnselen door een speciale behandeling te moe ten onderdrukken. Slot defect? Tel. 114S DeSleutelspecialist,L.Veerstr.l (Adv. Ingez Dit ird Romantici in het Frans Hals Muse|ii Interessante tentoonstelling. In het Frans Halsmuseum te Haarlem is Z- dag een interessante ten-toonstelling geopend schilderijen, welke afkomstig zijn uit het bezit particulieren in Haarlem en omgeving. Zij vervaardigd door schilders in het midden der eeuw. De heer G. D. Gratama sohrijft in zijn v L woord in den ca talogus van deze ten toons'-n over deze schilders dat zij behooren tot de zo d naamde romantische school, die een romantis. kijk op de natuur heeft. Ook worden deze schil wel demi-modernen genoemd, als voorgangers 1 de meesters der Haagsehe school, die de ns' m realistisch zagen. Deze schilders werden ten van den bloei der Haagsehe school niet zeer waardeerd. Mén vond hun werken te zoetig aard en te gelikt van peinture. g Missohien is dit niet geheel en al ten onra volgden zij in de uitvoering -hunner schilde: PP1 wat al te graag de fijnschilders der Leidsdbe Zij deden dat echter in de perfectie, best over een bewonderenswaardige vakkem's, die bij de moderne meesters wel eens ontbrak. In het zorgvuldig teekeren, in het uitvoerig tailleeren en in het weldoordacht composeereii ren zij zeker niet de minderen van de op hen gende impressionisten, die het momenteek, oppervlakkigen schijn der dingen gaven. De Gratama heeft deze tentoonstelling georga-nis als een poging om een herstel te verkrijgen' deze romanti-sohe schilders, want vooral d-en 1 sten tijd komt het vakmanschap in schilderi; ap weer sterk op den voorgrond. Een frappant be hiervan is de recente aanstelling van een do sl aan de Academie te Amsterdam, die de schik iet- in-word-img onderwijst in de bereiding van i|fe stoffen. Met zorg is deze expositie samengesteld en twee zalen ondergebracht. Den beschouwer valt inderdaad 'het zoete de schilderwijze der romantici dadelijk op, ive hij zal dit kenmerk objectief bezien niei ongunste aanvoelen, want het was het ken- van een bepaalden tijd; en al hebben- d:e sohil i opvattingen nadien zich anders ontwikkeld, lean daarom zeer zeker waardeering t.a.v. vi kunstuitingen bezitten, vooral wanneer dezeft gen van een voortreffelijk vakmanschap zooal j, hier bij de romantici het geval is. We denken bijvoorbeeld aan de stadsgracht® Kaspar Karssen, de landschappen van B. C,| koek, fraaie portretten van J. A. Jansz-oon H man (waarender het jeugdportret van Jacob! Lennep), de winter- strand- en zeegezichten A. Schelfhout, het dorpsgezicht van J. Wei bruch, de stillevens en vele andere werken. I us taal zijn over de honderd schilderijen en teek? gen geëxposeerd. Men ziet zeer duidelijk dal schilders uit het midden der 19de eeuw de m van haar lieflijken kant bekeken, zelfs de woe!- zee laat zich van haar beste zijde zien. Men zi. dingen in dien tijd blijkbaar door een zerniges Sohilderijenliefhebbers kunnen op deze tent stelling bij aandachtige beschouwing aardige dekkingen doen, o.m. -de overgangsvormen bes; ren, die tenslotte geleid hebben tot het ontü der Haagsehe school. Deze schilderijen zijn.tie! 18 openbare collecties, musea enz. betrokken, i Pi uitsluitend afkomstig van particulieren. Eenmi genheid om deze werken, die plegen schuil te U!-; in de woningen der bezitters, tezamen te km aanschouwen, doet zich niet dikwijls voor. dankt het aan het initiatief van den. heer tam a en aan de medewerking van vele partic: ren dat die gelegenheid hier geboden wordt, men er gebruik van weten te maken! BAL DANSSCHOOL KWEKKEBOOM. Om zes uur in den vooravond kwamen de hebbers reeds. Ze worden niet met dansfed^ verwend en het is dan ook begrijpelijk, dat*- profiteert, als 't kan. Wel, lang duurde het- oif de groote zaal van het Gemeentelijk Cowi t gebouw te Haarlem, waar de Dansschool KweM boom haar bal had georganiseerd, vertoonde gebruikelijke aspect van een vroolijke schaar, in een paar uurtjes dansgenot de zorgen ói tijden zocht te vergeten. Daartoe wenkten The Rhytm Sellers, een nemende band mede en de leiding van 't ge! garandeerde als gewoonlijk een even vlot als zellig verloop, zoodat het elf uur was. voo: menigeen er aan dacht. En elf uur was thans klokje van gehoorzaamheid. Wat vroeg om een bal reeds te besluiten..., dat is zoo, maar er is opgewekt gedanst en er veel gezelligheid en afwisseling en dat is iim 't voornaamste! BRIDGECLUB „ROSEHAGHE". De Bridgeclub „Rosehaghe" speelde Zondag 19 K haar eersten competitie-wedstrijd tegen de R.K. Bil P club „Ons Genoegen". De uitslag was 104 tegen 150 m.p. zoodat „Ons Genotj dezen wedstrijd won met 46 m.p. Leider was de heer G. Klazeboer. Hu 42 W Ik Zoowel te Heemstede als te Haarlem werd i" a( Zondagmorgenuren ijverig met de sne^L. ploegen gewerkt. (Foto De Hatf

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10