Haarlem's Dagblad Staatsleeiiing. Het Haarlemsche gemeentepersoneel Onbetrouwbaar. De Haarlemsche jeugd Ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. Actikeien enz. TIN Be JAARGANG No. 17666 ive lourens Coster, Maatschappij voor Courant- gjven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote kitsiraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- (flsi 38810. Drukkerij Zulder Buiten Spaarne 12. lefoon. Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie j£d Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 525 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 21 JANUARI 1941 Abonnementen per week 0 25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco oer post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarteven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Me- Pij hebben gisteren de voorwaarden waaronder groote nieuwe Neterlandsche Staatsleening porden uitgegeven uitvoerig medegedeeld en er reeds eer beschouwing aan gewijd. Ik kom er op terug om nog eens in het bijzonder de aan- it op enkele punten te vestigen. 1 ooals men weet geldt de leening het zeer hooge rag van vijfhonderd millioen gulden. Deelneming zeer ruime schaal, ook van particuliere zijde, ■tius vereischt zijn om haar te doen slagen, zij niet, wordt zij niet volteekend, dan zal zij USeifcolgd worden door een gedwongen leeniimg. En jurlijk zijn de voorwaarden daarvoor veel min gunstig. 'ij de thans uitgeschreven vrijwillige leening kan die zeer zeker aantrekkelijk noemen. Immers, een uitgifte a pari, dus tegen 100 pot., geeft die procent rente, waarbij komt dat zij een korten r. ptijü heeft tien jaar zoodat men den tijd voorzien waarop men weer over het belegde zo i zal kunnen beschikken. Schrijft men niet in, antis jhoon men wegens het totaal van zijn vermogen sc'n'J „-voor in aanmerking komt wie f 16000 bezit rf al in aanmerking dan loopt men de kar.s ne gedwongen leening te worden ingeschakeld, die moet worden uitgeschreven zal zij slechts pet. rente geven, dus een veel lager rendement is Ti Zij der ijni i dan de vrijwillige en bovendien een langen gen Di ten :eer •etig lilde P'ijd hebben, namelijk veertig jaar. sé Dit is de keus waarvoor men gesteld wordt, Aangezien een voor een klein volk als het onze hooge som door den Staat wordt gevraagd kan niet licht van de gedachte uitgaan dat anderen leening wel zullen volteekenen. Want als vele ine en gemiddelde bezitters zich door deze ge- hte zouden laten leiden zouden de vijfhonderd i_. lioen niet bijeenkomen en zouden zij later toch rden aangesproken tot deelnemingditmaal 5e: dwang en onder veel onvoordeeliger voor- eden. Het is dus duidelijk dat de kansen op slagen van de vrijwillige leening groot geacht ten worden.. ran iffet resultaat zal men spoedig weten, want als zhrijvingsdag is Woensdag 29 Januari vastge- q. En onder de voorwaarden voor de vrijwillige r,ing vallen nog als interessante bijzonderheden vermelden dat zij vrij is van couponbelasting en de schuldbewijzen zullen kunnen dienen ter [doering van successie- en schenkingsrechten, at den successierechten aangaat is deze voorwaar van belang voor ieder, voor wien de mogelijk- ze? id bestaat dat hem binnen tien jaar een groote ooai 'kleine erfenis ten deel zou kunnen vallen natuurlijk ook voor instellingen, die wegens de C. maatschappelijke waarde van haar arbeidstaak af n Tftn met legaten bedaoht worden. pjg, 2 van ons vorige nummer hebben wij ."uitvoerige mededeelimgen gedaan uit het prospec- n J us van de nieuwe Staatsleening. Er blijkt uit dat teek? i in schuldbewijzen van f 100, f 500 en f 1000 dat erceeld is en er komt ook de tabel in voor, vol- e nj ais welke men aangeslagen zal worden in een n°za ien'llee'e gedwongen leening als men aan de vrij- illige niet deelgenomen heeft. Die tabel is dus nu tent ieds van belang, omdat zij aangeeft voor hoeveel eninde vrijwillige leening zal moeten deelnemen kjj |i van gedwongen inschrijving in elk geval gevrij- te zijn. Derhalve zij nauwkeurige beschou- i hg van de tabel aanbevolen. Men zal zeer snel f enen vaststellen in welke categorie meo zelf j ns hoort door er zijn aanslag in de vermogens- lasting over 19401941 bij te raadplegen. Zoo ver bekend is men beneden de f 16000 vermogen artic it in deze belasting aangeslagen, dt. - De tabel stelt de deelnemng in de eventueele ïdwongen leening voor bezitters van f 16000 tot pder dan f 20.000 op f 500 en klimt dan op tot M. B maximaal bedrag van f 42.900, vermeerderd de t f 100 voor elke f 1000 waarmee het vermogen röO.OOO te boven gaat, voor bezitters van drie- art millioen of meer. Hetgeen dus wil zeggen t iemand die precies een millioen bezit in een jwongen leening zou moeten deelnemen voor 2900 plus 250 maal 1 100 is f 67900. De mil- óf 21Jn overigens schaarsch. Wel geldt deze uitgifte van een vrijwillige een ining met „een stok achter de deur" het belang Js 6en zeer ^1*oot aan^a' kleine bezitters, kleine V0(j. iteniers en anderen die geheel of gedeeltelijk van lans n spaarduiten moeten leven en die overigens in Q regel weinig met financiëele zaken te maken boen. Het is vooral tot hun voorlichting dat ik jjjj -f nog eens op de zaak teruggekomen ben.. jluurlijk kunnen ook zij die minder dan f 160J0 dtten en dus niet in de vermogensbelasting aangeslagen op de leening inschrijven als be- 9 je F18 van kun spaarduitjes. De kleine coupures bri10 f 100 vergemakkelijken dit. Ten overvloede ■licht zij nog opgemerkt dat ieder natuurlijk B inschrijven voor een hooger bedrag dan het- ilk hem bij gedwongen leening volgens den iat van zijn vermogen zou worden toegewezen. R. P. De Haarlemsclie Begrooting voor 1941. Inleen middagvergaderingen van den Raad. [Het college van B. en W. van Haarlem is thans met de samenstelling van de memorie van ord op het afdeelingsverslag van den ge- ■teraad over de begrooting voor 1941. 'cl is aan te nemen dat beide stukken in het pn van Februari in druk zullen verschijnen. De "ibare behandeling in den raad zal dan in het van Februari beginnen. Het is de bedoeling dat de raad thans alleen Oiddagyergaderingen zal houden, omdat •vondbijeenkomsten tijdens de verplichte ver zustering groote moeilijkheden met zich mee brengen. We! kan de Statenzaal, waar de raad vergadert. u PUtsterd worden, doch er wonen verscheidene 5ne« ^«len ver af, zoodat die moeilijk ter verga nes zouden kunnen komen, iatf Het sneeuwkleed geeft een stad in het oog harer stedelingen de charme terug, die zij voor den vreemdeling bezit. Dat blijkt uit dit plaatje, dat onze fotograaf van een hooge standplaats af van de Gedempte Oude Gracht maakte. Op den achtergrond zien we het Postkantoor. (Foto De Haas). Er komt een voorstel van B. en W. tot tijdelijke uerhooging van laagste inkomens Naar wij vernemen is thans in het college van B. en W. van Haarlem de circulaire van de auto riteiten in den Haag, wat betref t de tijdelijke ver- höoging van de loonen en salarissen van het rijks personeel, bespraken. Zooals men weet krijgen ambtenaren en werklieden in dienst van het rijk die minder dan f 1900 verdienen, een toeslag van Het is aan te nemen dat het college van B. en W. van Haarlem een voorstel aan den raad zal doen om dezelfde regeling te treffen voor het gemeentepersoneel als nu voor het rijks personeel geldt. Een desbetreffende zaak moet voor die in den raad komt aan de orde gesteld worden in de Com missie van Overleg. Nu de autoriteiten in den Haag de gemeente besturen zelf in kennis gesteld hebben met de beslissing die zij genomen hebben voor het rijks personeel ligt daarin opgesloten dat de besluiten van gemeentebesturen die zich daarbij aansluiten, zullen worden goedgekeurd. Als die regeling voor het Haarlemsche ge meentepersoneel in werking treedt zullen daarvan zeer vele gemeentewerklieden profiteeren alsbok de kleine gemeenteambtenaren TE HEEMSTEDE. Bij het Gemeentebestuur van Heemstede zijn betreffende de kwestie van de verhooging der laagste salarissen twee adressen binnengekomen, een voor het politiepersoneel en één algemeen adres van de Centrale van Chr. Ambtenaarsver- eenigingen. B. en W. van Heemstede schenken ernstige aan dacht aan de zaak en hebben het voornemen haar in het Georganiseerd overleg te brengen. Aange zien de kwestie 14 dagen van tevoren bij dit Over leg aanhangig moet worden gemaakt, zal het nog wel eenigen tijd duren voor een beslissing kan worden genomen. Laat ik hierop nadruk leggen Vrierden, voor ik u wat raad: k Heb natuurlijk niets te zeggen Over wat u doet of laat. Ik zal waarlijk niet vergeten En bestrijd uw rechten niet, Dat u zelf het best zult weten, Wat u toestaat of verbiedt. Goed, dat is dan afgesproken En een heele rust is dat, Tussohen ons is 't ijs gebroken, Buitenlijkt het nog heel wat. Als de vijvers en de grachten Met een sneeuwkleed zijn bedekt, Kan men van het ijs verwaohten, Dat het meer vertrouwen wekt Bij de jeugd, dan als er plassen Overal op zijn verspreid, Dan zal zij er wel voor passen, Ziet en voelt zij nattigheid. Maar nu worden jonge voeten Licht op dooiend ijs gezet. Met de kans om zwaar te boeten, Zonder schaatsenrijderspret. Er zit nu al dagen dooi an, Zeg 't ze eens en zeg 't ze weer: Afblijven, 't is beter blöo Jan, 't IJs is niet betrouwbaar meer. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Haarlemsche Openlucht school woonde een aan tal autoriteiten den middagmaaltijd der kinderen bij. Op bovenstaande foto ziet met, hoe de bur gemeester van Haarlem met het hoofd der school tusschen de leerlingen had plaats genomen. (Foto Peperkamp) Wat gaan de kinderen doen als zij de Lagere School verlaten Interessant zijn de gegevens die uit de ge meentelijke statistieken te halen zijn over de vraag wat de Haarlemsche kinderen gaan doen als zij de lagere school doorloopen hebben. De statistieken betreffen zoowel het open baar als het bijzonder onderwijs. In 1939 verlieten 2318 kinderen de scholen nadat zij die geheel doorloopen hadden. Van die waren er 681 die geen verdere opleiding zou den genieten. Dit aantal wordt evenwel nog verhoogd met 433 kinderen die de scholen ver laten hebben zonder die geheel doorloopen te hebben omdat zij niet meer leerplichtig waren. Het is niet aan te nemen dat de kinderen die bij de lagere school niet aan het eindstation zijn aangekomen, daarna nog onderwijs krijgen. Dat wil dus zeggen dat van de 2751 kinderen die de lagere school verlieten er 1114 geen verder onderwijs genieten. Dit komt neer op ruim 40 pet. Naar het UL.O. gingen 583 kinderen, Iets meer dan 21 pet. Het waren 294 jongens en 289 meisjes. Iets meer dan 10 pet. ging naar H. B. Scholen of het Gymnasium. Het waren 188 jongens en 99 meisjes, dus te zamen 287. 176 jongens vonden een plaats op de Ambachts school. 196 meisjes trokken naar de Huishoudschool. Naar de avondschool gingen 53 kinderen <2 pet.) Het Openbaar onderwijs heeft centrale scho len voor het 7e en 8e leerjaar. Daar gingen 342 kinderen heen (ongeveer 14'2 pet.) Op de bij zondere scholen zaten 112 leerlingen in de geven de klasse. Tezamen dus 453 leerlingen. Die 112 leerlingen die in de 7de klasse van de bijzon dere scholen geplaatst werden zijn niet op genomen in het totaal aantal leerlingen waar over deze statistiek loopt, omdat zij de school immers nog niet verlaten hadden. De UL.O.-scholen trokken meer dan twee maal zooveel leerlingen van de Haarlemsche la gere scholen als de H.B.S'en en Gymnasia. Ongetwijfeld zal het percentage der leerlin gen dat de lagere school verlaat zonder verder onderwijs te ontvangen (40 pet.) grooter zijn dan algemeen verwacht werd. Het percentage der jongens dat naar <je Ambachtsschool gaat is laag (slechts 13 van het aantal jongens), evenzoo dat der meisjes dat de Huishoudscho len verkiest. (14 pet. van het aantal meisjes). Overeenstemming over alle besproken vraagstukken. BERLIJN, 20 Januari. (D.N.B.) De Führcr en de Duce hebben ter gelegenheid van een sa menkomst in tegenwoordigheid van de mi nisters van Buitenlandsche Zaken van de as een diepgaand onderhoud gehad over den toe stand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide rc- gceringsleiders en van de nauvye strijdgemeen schap tusschen het Duitsche en het Ilaliaan- sche volk. Het heeft in alle vraagstukken een volledige overeenstemming der wederzijdsche opvattingen opgeleverd. Een nader D.N.B.-bericht deelt mede: De ont moeting tusschen den Duce en den Führer wordt door de Duitsche ochtendbladen een hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke solidariteit der spilmogendheden op politiek, ideëel en militair gebied. De bladen herinneren er aan dat deze ontmoe ting reeds de negende is tusschen de beid§ staats leiders en constateeren, dat het reeds tot de tra ditie der buitenlandsche en in het bijzonder van de tegen de spil gekante pers behoort om edere bij eenkomst van Adolf Hitler en Mussolini te bege leiden met dezelfde ongegronde combinaties en prognosen. De „Völkischer Beobachter" schrijft dat deze uit de lucht gegrepen beweringen steeds de uitdruk king zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgd heid, wat wel het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, de „meeningmakers" van dezen aard er van te willen overtuigen dat de gemeenschappelijke strijd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zijn diepgefundeerde verbonden heid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeenschap pelijk vergoten bloed vormt een onderpand van een niet te scheiden vripr-<- fi^r vo'ke" Daar aan veranderen de plompe pogingen van den ge- meenschappelijken tegenstander niets, welke tegen stander deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, omdat hij daarin zijn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor de prognosen omtrent deze nieuwe bijeenkomst ook ditmaal over te laten aan de Angelsaksische pers die reeds acht maal opheldering heeft gekregen. In gelijken zin herinnert de „Berliner Börsen- zeitung" er aan dat ter gelegenheid van iedere ont moeting tusschen Adolf Hitler en Mussolini veel er over is georakeld wat Duitschland, of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op dat deze alternatieve wijze van vragen stellen aan de feiten voorbijgaat Er is hier geen „of", zoo con stateert het blad, maar alleen een nauwverbon- den „en". Er bestaat niet hier een Duitsch-Engelsche. daar een Italiaansch-Engelsche oorlog, maar alleen een gemeenschappelijk front van de spil in strijd en werk. Met het verlangen naar verdere bijzon derheden omtrent den inhoud der laatste conferentie moet Engeland geduld hebben tot Duitschland en Italië het gepast achten de deur van de wachtkamer te openen. Duitsch weermachtsbericht. De uitwerking van den luchtaanval op Malta. Luchtactie boven Londen en Southampton. BERLIJN, 20 Januari (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben gisteren opnieuw de haven van La Valetta op Malta aangevallen. Ver scheidene bommen van zwaar kaliber troffen weder om het aan de kade liggende vliegtuigmoederschip, voorts een torpedojager in het dok en twee in de haven liggende koopvaardijschepen. Andere bomin slagen en branden vielen in werven, haven- en fabrieksinstallaties, alsmede in het kruithuis van La Valetta waar te nemen De Duitsche en Italiaansche jagers, die de gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers vergezelden, hebben in totaal vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Ter voortzetting van de gewapende verkenning tegen Groot-Brittannië werd op 25 K.M. ten Zuid- Oosten van Harwich een voltreffer geplaatst op een in convooi varend schip van 8000 b.r.t. Het schip stond onmiddellijk na den inslag in brand en maakte slagzij" Ondanks de ongunstige weersgesteldheid heb ben formaties Duitsche gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht aanvallen ondernomen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen en Southampton. De aanvallen werden 'met succes bekroond. Bovendien werden andere havens aan de Zuidoostkust van Engeland met bommen be stookt. Vijf eigen vliegtuigen keerden van de vlucht naar den vijand niet terug." BERLIJN, 20 Jan. (DNB) De Engelsche berich tendienst heeft Maandagavond omtrent de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Zondag op Maan dag meegedeeld dat overal waar bommen gevallen zijn, „een zekere mate aan schade is ontstaan". Op vele plaatsen zijn branden uitgebroken. ROEMENSCHE MINISTER VAN BINNENLAND- SCHE ZAKEN AFGETREDEN BOEKAREST. 21 Jan. (Stefani) Officieel wordt bekend gemaakt dat de minister van binnenland- sche zaken, de legionnair generaal Petrovicescu, zijn ontslagaanvrage heeft ingediend, welke is aan vaard. De leider van den staat generaal Antonescu heeft hem vervangen door den militairen bevelheb ber van Boekarest generaal Poposcu Dimitrie. Gevecht in Venezuela. Dertig Indianen gedood? CARACAS, 21 Januari. Het ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft een onderzoek ingesteld naar een gevecht dat heeft plaats gehad in het dis trict Perija. 120 k.m. ten noordwesten van Mara- caibo, tusschen blanken en Indianen. Hierbij zou den dertig Indianen gedood zijn Volgens onbeves tigde berichten vielen veertig blanken in Perija de Indianen aan uit wraak voor een aanval welke de Indianen twintig dagen geleden ondernomen hadden. (United Press). Ook loonverbetering bij de Ned. Spoorwegen. Voor de laagste salarissen. Naar wij vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwegen besloten voor het lagere perso neel een gelijke regeling te treffen als voor het rijkspersoneeel is geschied. Voor degenen, die maximaal in de eerste loonklasse 1900 gulden, in de tweede loonklasse 1843 gulden, in de derde loonklasse 1786 gulden en ln de vierde loonklasse 1729 gulden ontvangen, wordt de bezoldiging tijde lijk met zes procent verhoogd, zulks met ingang van l December 1940. Ook voor den kinderbijslag wordt dezelfde rege ling als bij het rijk ingevoerd Voor de Ned. Spoor wegen gold tot dusverre, dat van het derde kind af kinderbijslag werd verleend. Van 1 October af is deze kinderbijslag wettelijk verplicht voor eiken werkgever. De Ned. Spoorwegen zullen nu van 1 Januari 1941 af voor het eerste en het tweede kind van diegenen wier bezoldiging niet uitgaat boven maximaal in de eerste loonklasse 2500 gulden, in de tweede loonklasse 2425 gulden, in de derde loonklasse 2350 gulden en in de vierde loonklasse 2275 gulden een bijslag van vijftig gulden per kind per jaar uitkeeren. Verder zijn er nog kleinere verbeteringen van ondergeschikten aard. Deze salarisverbeteringen gelden zooals men begrijpen zal, ook voor het personeel van de Centrale Werkplaatsen der Spoorwegen te Haarlem. Hersteld van zijn ziekte heeft Amsterdam's bur gemeester, dr. W, de Vlugt, Maandag zijn werk zaamheden hervat. Dr. de Vlugt bij het stadhuis. (Foto Pax-Holland) Het U.L.O. te Haarlem. Teleurstelling en succes. De scholen voor U.L.O. te Haarlem (openbaar en bijzonder onderwijs te zamen) werden in 1939 bezocht door 2265 leerlingen. Het diploma A. werd in dat jaar behaald door 294 leerlingen en het diploma B door 58. Het aantal leerlingen dat de 4de klasse verliet zonder diploma was 28. Verder verlieten 107 leerlingen de scholen toen zij in de le klasse zaten, 97 in de tweede klasse en 80 in de derde klasse. Een vrij groot gedeelte der leerlingen bracht het dus niet tot een diploma, namelijk 332, tegenover 342 die het diploma wel verwierven. GQOOTE HOUTSTOOQT [nOOST LUXOOp (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De Staatsleening. pag. 1 P. Gasus: Onbetrouwbaar. pag. 1 Tijdelijke verhooging van salarissen van het Haarlemsche gemeente personeel? pag. 1 De Haarlemsche jeugd. pag. 1 P. H. S.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den veearts, pag. 3 Flitsen: Passagiers. pag. 3 G. I.: Pessimisme. pag. 3 Voor lange avonden pag. 5 Geestelijke grondslagen van het ff nieuwe Europa. pag. 5 H Uitvindingen en octrooien pag. 7 g De sintelbaan te Haarlem. pag. 8 B Uit de Pers. pag. 8 J. H. de Bois: Wintertentoonstelling B 1941 in het Frans Hals Museum. M

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1