Rotterdam reeds aan den wederopbouw bezig. Spoct w S.pei D 0 N D E SDAG 23 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGECAD Stadsplan echter nog niet geheel gereed. Van 25.000 woningen komen er 10.000 terug. Het overleg met de betrokken eigenaars Rotterdam is klaar met het puinruimen, dat mag bekend worden verondersteld en ook is de periode van plannen maken voor den wederoubouw achter den rug. De phase van de uitvoering dezer plannen is thans niet alleen bereikt, Rotterdam zit er eigenlijk reeds middenin. Men kan zelfs zeggen, dat de vorderingen van de werken, welke aan den gang zijn bevredigend zijn. Zoo was begin Januari on geveer 250 meter straat gereed van den weg, welke van den Goudschesingel loopt naar het Beursplein, was er 150 meter klaar van de straat, welke Diergaardelaan met Binnenweg verbindt, was er 800 meter kademuur verwijderd uit de oude, nu gedempte Schie. Op 1 Januari j.l. had men een twintigtal werken onderhanden en op dit oogen- blik zijn er een kleine 4000 man te werk gesteld aan de uitvoering van het wegenplen. Dit betreft echter slechts de uitvoering van enkele technische werken; deze phase van uitvoering omvat veel meer. Zooals men weet zijn onlangs om de uitvoering der plannen in goede banen te leiden, door den algemeen gemachtigde voor den' wederopbouw, dr. ir. J. H. Ringers, twee instanties ingesteld: het adviesbureau Stadsplan (ASRO) en de Dienst voor Uitvoering van den Wederopbouw (DIWERO). De binnenstad is thans grootendeels onteigend, hierna komen de herverkaveling en de uitgifte der gronden, de toewijzing van de gronden is op zich zelf een uiterst gecompliceerd vraagstuk. Uitge sloten is, dat alle verwoeste huizen op dezelfde plaats weer worden opgebouwd. Van de ongeveer 25.000 woningen komen er ongeveer 10.000 terug. Rotterdam immers wordt fraaier herbouwd, bree der is de opzet van het nieuwe. Ook zal het karak ter van de verloren gegane zaken lang niet steeds passen in het deel van de nieuwe stad waar voor heen de zaken gevestigd waren. Het algemeen belang vergt een fraaier en doel matiger Rotterdam volgens een tot in details ver zorgd plan, waarbij alles is gericht op het ver krijgen van een harmonisch geheel. De belangen van de eigenaars der vernielde panden moesten daarmede worden samengevoegd tot één geheel. Die synthese van algemeen en bijzonder belang is het terrein van de ASRO. Dit bureau, toch zal overleg plegen met de belanghebbenden, die zich voor bijzondere moeilijkheden zien geplaatst tengevolge van het feit, dat het stadsplan nog niet officieel be kend is kunnen worden gemaakt, waardoor zij zich het geheel en de onderdeelen niet volkomen kunnen voorstellen, hetgeen toch noodig zal zijn in vele gevallen voor den wederopbouw der zaken. De ASRO tracht nu deze bezwaren voor de betrok kenen te ondervangen. Dit bureau zal overleg ple gen met de belanghebbenden omtrent de plaats waar zij zullen herbouwen en omtrent het plan van herbouw. Men zal wellicht denken, dat het stadsplan nru geheel gereed is gekomen. Deze gedachte is eigen lijk onjuist. De ontwerper van het plan werkt met zijn assistent nog onvermoeid verder. Allerlei tech nische problemen in verbard met waterkeering, spoorwegaanleg en tramverkeer, maken het noo dig de détails van het plan dagelijks te herzien. Naarmate deze moeilijkheden opgelost worden, komt er meer vastheid in het stratenplan en zoo groeit het geheele stadsplan ook architectonisch geleidelijk verder. Men is thans zoover met het stratenplan gevorderd, dat het contact met de be volking kan worden gezocht om tot een toewijzing van de gronden te komen. Dit is een werk van enor- men omvang. In de afgeloopen weken werd aan enkele hon derden gegadigden reeds de gelegenheid gegeven hun wenschen kenbaar te maken. In totaal zullen echter 15.000 getroffen voormalige eigenaren moe ten worden opgeroepen. Het stadsplan zal worden verdeeld in wijken en alle belanghebbenden in elk van die wijken zullen achtereenvolgens straats- gewijze worden opgeroepen. Een stel plattegronden van het nieuwe verkave- liingsplan is ingericht en daarop zullen de resulta ten van de besprekingen geregeld aangeteekend worden. Op deze wijze krijgt men een voorloopige reserveering van gronden. Een kaartsysteem van de verkavelirgen sluit op die plattegronden aan en maakt het mogelijk om op een doelmatige wijze vast te leggen, wie de gegadigden zijn, die op een beoaald gebied reflecteeren. Tevens wordt nog een ander kaartsysteem inge richt. Bij de besprekingen, die het adviesbureau voert met de groepen voormalige eigenaren, wor den alle gegevens omtrent de schadevergoeding, de verlangens omtrent de toewijzing en verdere bijzon derheden op een kaart, vastgelegd. Dit kaartsysteem en het bovengenoemde verkavelingskaartsysteem vormen de basis voor de werkzaamheden van het adviesbureau. Door deze twee kaartsystemen teza men te hanteeren hoopt men door mondeling over leg met de getroffenen tot een voor ieder bevredi gende oplossing te komen. Naast deze enquête zet ir. Witteveen zijn onder zoek voort met betrekking tot de vraag, hoe de stad in zijn geheel en ook de straten afzonderlijk op de meest harmorische wijze kunnen worden be woond. De heer Witteveen zal zijn denkbeelden bespreken met den algemeen gemachtigde en hier uit ontstaat een voorloopige opzet. Men ziet dus twee lijnen het geraamte dat de heer Witteveen maakt voor de stratcnindeeling en het contact, dat het adviesbureau heeft met de belanghebbenden. Het spreekt van zelf, dat er naar gestreefd wordt, deze beide lijnen elkaar spoedig te doen kruisen. De enquête onder de belanghebbenden en de mita of meer theöretisoh ideale indeeling, welke de heer Witteveen opzet, zijn bestemd om tezamen een op lossing van het vraagstuk te geven, welke tie be langen van het individu en van de gemeenschap zullen dienen. Bij de uitvoering van den wederopbouw is men uitgegaan van het beginsel, dat dit zooveel moge lijk door Rotterdam en door de Rotterdamsdhe diensten tot stand moet worden gebracht. De „Dï- wero", is dan ook in het bijzonder bedoeld als een lichaam, dat aan dr. Ringers gelegenheid geeft im direct contact te treden met de uitvoerders van de Rotterdamsche publieke werken, zoodat hij tie ver antwoordelijkheid kan dragen voor tempo en de uitvoering. Daarnaast zal de „Diwero" coördineerend werken ten aarzien van de gemeentelijke diensten en be drijven, welke bijna zonder uitzondering bij den wederopbouw zijn betrokken. Tenslotte zal tie „Diwero'' in het bijzonder de vraagstukken van materiaalvoorziening en het ver voer voor zijn rekening moeten nemen, welke op het oogenblik en in de naaste toekomst het tempo van den herbouw zullen beheersohen. De heer A. J. de Landmeter 40 jaar in gemeentedienst. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Bij uitspraak van de Arr. Rechtbank te Haar lem is hedenmorgen de boerenknecht uit den IJpolder, die op 13 September ten derden male een inwoonster van Zaandam naar het leven had gestaan, veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf. De officier had 10 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De drie jongelui, die op 10 November in staat van dronkenschap in een pakhuis te Zaandam een partij thee hadden gestolen werden veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf ieder, met af'rok "in de preventieve hechtenis. De veeboer uit Noordwiikerhout. die de be dienden van een maalderij te Lisse had weten te bewegen tot afgifte van grootere kwantitei ten dan waartoe hij volgens hem verstrekte bons gerechtigd was. werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De officier had 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De bediende werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. i (Foto: Foto-Centrale Haarlem A. L. Fictoor.) 1 Februari a.s. zal de heer A. J. de Landmeter, Griffier ter Gemeente-secretarie van Haarlem, veertig jaren aan de gemeente verbonden zijn. De heer De Landmeter werd 17 Juli 1883 hier ter stede geboren en bezocht de Rijksleerschool en de toenmalige Burgeravondschool. Na eenigen tijd werkzaam te zijn geweest bij de Rijksbelastingen kwam hij op 1 Februari 1901 op de Gemeente secretarie waai- hij bijna alle rangen doorloopen heeft. Nadat hij in 1908 de acte Staatswetenschap pen M.O. had behaald kwam hij in 1910 in alge- meenen dienst ten Stadhuize. Van 1914 tot 1918, gedurende den mobilisatietijd dus, was hij in alge- meenen dienst van den toenmaligen burgemeester Jhr. Mr. W. B. Sandberg en behandelde o.m. alle zaken, de Belgische vluchtelingen betreffende. In 1918 volgde de benoeming van den heer De Landmeter tot chef van de nieuwe afdeeling .Sociale Zaken". Toen in 1921 Mr. Wesstra secre taris der gemeente werd in de plaats van Mr. Dr Wijtema werd de heer De Landmeter Griffier, chef der afdeeling Personeelzaken en plaatsver vangend gemeentesecretaris. De heer De Land meter is secretaris der Commissie van Overleg voor gemeenteambtenaren en -werklieden en was vele jaren secretaris van het College van Zetters voor de Rijksbelastingen. Voorts bekleedt hij de functie van onder-voorzitter van het College van Nota belen der Ned. Herv. Gemeente en van voorzitter van de Stichting „Noorder Kerk en School". De heer De Landmeter, die dus een respectabe len staat van dienst heeft, is een hoogst bekwaam en dan ook alom gewaardeerd hoofdambtenaar, die al wat tot de gemeente-huishouding behoort, als weinig anderen kent. Hij zag de Gemeente secretarie groeien van die eener kleine plaats tot haar tegenwoordigen omvang, werkte onder vier burgemeesters en drie Gemeente-secretarissen en was getuige van den ontzaglijken groei der ge meente Haarlem sedert het begin dezer eeuw. Het zal den hulpvaardigen Griffier op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling en waardeering ont breken. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot arts do heeren: F. T. J. Culemann, L. H- van Oijen (Haarlem) en F. Phenning (Haarlem) en geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts examen de dames: M. J. J. Willekens (Eindhoven) en L. M. C. Rienks (Amsterdam) en de heer Th. F Berkvens (Eindhoven). Geslaagd voor het doet. ex. in de geneeskunde: mej. G. M. F. Govaavs en de heeren: J. A. de Jong en W. F. Bouwer, en voi-r het doet. ex. in de wis- en natuurkunde (hoofdv. schei kunde) de heer S. C. Dierdorp. HAARLEMSCHE KANTON. RECHTER. Frauduleuze slachtingen. Een landarbeider te Aalsmeer had in Decem ber een varken, een rundkalf en drie schapen ge slacht en het vleesch niet laten keuren. De Ambtenaar maakte er drie afzonderlijke overtredingen van, namelijk van de Vleeschkeu- ringswet, van het Huisslac-htingsbesluiï en van het Slachtverbod van runderen en schapen. Spre ker meende, dat daarvoor drie maal een veroor deeling moest volgen. Hij merkte op, dat men hier te maken had met een man, die op buitengewoon grove wijze de verordeningen heeft overtreden. Het ergste vond hij het echter, dat het vleesch buiten de keuring is gehouden, want het kan im mers besmet zijn. Er is bij verdachte een aan merkelijke hoeveelheid vleesch in beslag geno men. Spreker eischte resp. f 40 boete of 20 dagen, twee maal f 40 boete of twee maal 20 dagen met verbeurdverklaring van het vleesch en tw.ee maal f 25 boete of twee maal 15 dagen hechtenfs. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot resp. f 20 boete of 15 dagen, twee maal f 30 boete of twee maal 15 dagen, met verbeurdverklaring, en twee maal f 15 boete of twee maal 10 hechtenis. Een bloemist uit Sassenheim had een stuk ongekeurd varkensvleesch (een ham van negen K.G.) naar iemand in Bennebroek vervoerd. Verdachte zei dat hij -het onwetend gedaan had. De Ambtenaar wilde dit gestraft zien met f 15 boete of tien dagen hechtenis. De Kantonrechter deed er echter wat af; het werd f 10 -boete of vijf dagen hechtenis. Een slagersknecht uit Aalsmeer werd be schuldigd, dat hij in November een varken ge slacht en per roeiboot vervoerd had. Kantonrechter: „Bekent u dat?" Verdachte: „Dat klopt, edelachtbare!" Als getuige werd verdachte's patroon gehoord. De Ambtenaar waarschuwde dezen getuige tegen de gevolgen van het plegen van meineed. „Denk er om", zei hij, „daar zoudt u voor in de gevan genis moeten en bovendien kunt u er gedurende uw geheele verdere leven last van hebben. Getuige beweerde echter, dat de knecht het ge heel buiten hem om gedaan had. Verdachte beaamde dit; hij zei dat hij het de sohuur van zijn ouders gedaan had. De getuige, die de overtreding geconstateerd had, betwijfelde dit. „Er was in die sohuur geen spoor van te zien." „Geen won-der", zei verdachte, „want ik heb daarna de schuur schoongemaakt!" Getuige: „Ook daarvan heb ik niets gemerkt' Verdachte hield zijn beweringen echter vol. De Ambtenaar wilde van het heele verhaal niets gelooven. „Enfin, als u voor uw patroon wilt gaan zitten, moet u het zelf weten". Spre- keer wilde in dit geval geen geldboete eischen. omdat die toch door den patroon betaald wordt. Hij eischte dus veertien dagen hechtenis. Verdachte: „Ik vind die straf heel erg. heb nog nooit wat met de politie gehad, beken dat ik een fout begaan heb, maar vind het verschrikkelijk als ik er voor in den bak moet!" De Ambtenaar stelde aan den Kantonrechter in dit geval voor. de beslissing van de straf veer tien dagen aan te houden. „Dan kan de jongen zich nog even beraden", zei hij, „want ik ben er van overtuigd, dat zijn baas er achter zit." Toen verdachte in zijn houding bleef volhar den. wees de Kantonrechter onmiddellijk von nis. Hij veroordeelde hem tot f 150 boete of dagen hechtenis. VIJF-EN-TWINTIG JAAR LETTERZETTER. De heer P. G. G. Bannink is op 7 Februari a.o. 25 jaar als letterzetter 1ste klas werkzaam bij het Uitgevers- en Drukkersbedrijf Boom-Ruygrok te Haarlem. Hij kwam op 7 Februari 1916 in dienst van de drukkerij J. A. Boom als letterzetter 2de klas. Het zal den jubilaris op den gedenkwaardigen dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Het Volksconcert van de H. O. V. Henk Schuurman declameert. Zondagmiddag zal dé Haarlemsche Orkestvereeni- ging onder leiding van Mari-nus Adam een Volks concert geven, waarop werken gespeeld zullen wor den van Nederlandsche componisten. Als eerste nummer zal uitgevoerd worden de derde Symphonie (de Zwitsersche) van den Haag- sdhen componist F. E. A. Koeberg, een jeugtiKverk, dat op het ledenconcert van Zondag 12 Januari jl. bij het publiek geestdriftig is ontvargen. Koeberg moest eenige malen op het podium verschijnen om een warm applaus in ontvangst te nemen. Na de pauze zal een eerste uitvoering worden gegeven van Drie Fragmenten uit „Opwaartsdhe Wegen" van Henriëtte Roland Holst, door Gerard Mulder, tweede concertmeester der H.O.V., getoon zet voor declamatie, solo Strijkkwartet en Strijk orkest. Als declamator zal medewerken Henk Schuurman. Tot slot speelt het orkest nog tie bekende Varia ties van Hendrik Aodriessen, over een thema van Kuhnau. Met volle kracht voor uit. De ijsbrekers be wijzen nu onschatbare diensten, om de scheep vaart uit haar isole ment te verlossen. (Foto Pax Holland) Opgepast als er geen maanlicht is Weer een man te water geloopen. Hoe gevaarlijk het 's avonds is als de maan niet schijnt en men, vooral in de nabijheid van water, niet de noodige voorzichtigheid in acht neemt, is Woensdagavond te Haarlem weer j bleken. Te acht uur is de 78-jarige A. de wonende in de Boterstraat, in het water van Brouwersvaart geloopen. Door onbekend f bleven burgers werd hij op het droge getrok ken. Leden van den Ongevallen dienst ibben hem in een bakkerij in de omgeving verzorgd, waarna hij later per auto naar het St.-Elisa- beths Gasthuis werd vervoerd, waar hij we gens zijn hoogen leeftijd ter observatie is op genomen. Een feestconcert. De Bond van Gemengde- en Mannenkwaitetten Haarlem en Omstreken geeft ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan een feestconcert op Zondag 26 Januari a.s. in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw. Een uitgebreid programma wordt ten gehoore gebracht. OVERTREDING VAN VERORDENINGEN. Ter terechtzitting van het kantongerecht Haarlem zijn op 18 en 20 Januari j.l. 3 strafzaken behandeld wegens overtreding der verordening betreffende den identificatieplicht. De straffen luidden resp. f 4 subs. 2 dagen hech tenis, f 3 subs. 2 dagen hechtenis en f 2 subs, dag hechtenis. Wegens overtreding der verordening betreffen de verkeersbeperkingen zijn 5 personen veroor deeld tot resp. 2 maal f 5 suibs. 3 dagen hechtenis en 3 maal f 3 subs. 2 dagen hechtenis. Een strafzaak werd behandeld wegens overtre ding der verordening betreffende marskramers. Deze persoon kreeg f 1 boete subs. 1 dag hechte nis. EXAMENS Geslaagd voor het diploma Mercurius en Ver eeniging voor Leeraren voor de Engelsche Han delscorrespondentiede heer G. A. Kleyn Overveen. Academ. opleiding. AMSTERDAM, 21 Jan. Na verlengd examen geslaagd voor het cand. examen genees kunde le gedeelte mej. M. Oudendal en de heer H. v. d. Eijk. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTER KWARTIER". Bovengenoemde Haarlemsche Vereeniging organiseert voor haar leden en introducés een propagnda-avond op Zondag 26 Januari a.j Medewerking wordt verleend door de Operette club het Oosterkwartier, de band The Blue Jazz Serenades en er zal naar hartelust gekiend worden. Rembrandt „GIER-WALLY" Film mei uitstekende karaktcrteckening. Psychologische problemen als het noodlot niet wil wijken. Met „Gier-Wally" heeft Tobis een film de wereld ingezonden, die pretenties heeft, zoowel om haai' inhoud als om haar uiterlijk. Laten wij het eerst hebben over den inhoud. Voor tal van psychologische problemen stelt ons deze film en de reacties, die we er in zien zijn zuiver en menscheüjk behandeld Het is in de eerste plaats Wally zelf. die met innerlijke moeilijkheden te kampen heeft. Dank zij haar opvoeding door haar vader, die haar steeds verwijt, dat zij een zoon had moeten zijn en naar derhalve meer als zoon dan als dochter heeft grootgebracht, heeft z(j in haar gedragingen ^ets onvrouwelijks. Dit blijkt reeds in het begin van de film, waar Wally, wat geen man in het Tiroolsche dorp, waar zij woont, durft van een steilen rotswand daalt om een jong van een gier levend uit het nest te halen. Een tweede karakterteekening verdient vermelding: de vader, de ontoegankelijke, on buigbare heerenboer Hij heeft zelfs geen zwakke oogenblikken en de razernij, waarin hij steeds vervalt, omdat hij het niet van zijn dochter kan winnen, kan slechts tot zijn dood leiden via een sterfbed, dat hem nog niet toegeeflijk maakt. Dan is er de jager Josef, Wally's geliefde H(j is eerlijk, ruw, eenerzijds wraakzuchtig en ander zijds geneigd tot vergeten. Er zijn nog veel meer karakters zuiver weergegeven. Juist de psychologische verantwoording van deze film is het, wat haar op een hoog peil brengt. Natuur lijk had de regisseur Hans Steinhoff dit niet kunnen bereiken zonder zijn uitstekende spelers. Gier Wally wordt „gebracht" door Heidemarie Hatheyer, die als met een ingeboren hardheid haar rol doet leven en vooral in haar felle uit vallen en haar onverdraaglijk leed, waarom zij alle menschen vervloekt, zeer bewogen -en sterk spel te zien geeft. In de scènes van liefde von den wij haar zwakker. Eduard Köch heeft een waarlijk indrukwekkende creatie gemaakt van den ouden koppigen boer. Sepp Rist speelde op openhartige wijze den jager en Leopold Esterle was uitstekend in zijn vertolking van den afge wezen minnaar Opmerking verdient, dat en passant een aardig stuk folklore uit een primi tief Tiroolsch dorp dorp vastgelegd is. aldus „Het Vaderland." Wellicht wil men nog iets meer van den gier weten? De gier zoekt steeds het ge zelschap van Wally, die hem aj£ onbeholpen jong uit het nest haalde. Het dier symboliseert in deze film het oneenigheidbrengende noodlot, dat Wally achtervolgt: en als de vogel aan het einde, door een schot verschrikt, wegvlucht, dan vlucht met hem de schaduw van het noodlot (Adv. Ingpz. Med.) «mi#'' Voetbal A.D.O.—D.H.C. 's-GRAVENHAGE, 23 Januari. Naar wij ver nemen, zal de voetbalwedstrijd A.D.O.D.H.C welke eenige weken wegens vorst moest worden uitgesteld, thans Zondag a.s. in het Zuiderpark Den Haag worden gespeeld. Dammen Het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Eenige ronden te Haarlem? Naar wij van officieele zijde vernemen, overweeg) het bestuur van den Nedcrlandschen Dambond een of meer dere ronden van het in Februari a.s. aanvangende tournool om het persoonlijk kampioenschap van Nederland Haarlem te doen verspelen. hQaO.nog evaPa3Magvres nndèM9-u enqoqt Schakot Geen schaak-elfstedentocht. Naar de Tel. verneemt gaat de z.g.n. Elfstedentocht voor schakers waaraan behalve de Friesche kampioen H Kramer ook dr. Euwe. H. Kmoch en S Landau zoud»n deelnemen niet door wegens te groote moeilijkheden bij '■e voorbereiding. De revanche-match EuweKramer die in April wordt gehouden gaat echter definitief door. De Japansche minister van Buitenlar' Zaken. Matsoeoka, ontving uit handen van Duitschen gezant te Tokio, generaal Ott, Grootkruis der Orde van den Duitschen Adeislp (Foto Weltbild) Zwem mé Samenstelling Haarlemsche ploe|^ voor derden stedenwedstrijd, Voor den derden stedencompetltiewedstrijd, welkt) 16 Februari a.s. te Hilverkum zal worden gehouden de zwemcommlssie de navolgende zwemploeg gesteld: 200 meter borstcrawl. heeren* H. Smits (Z. C. Haasf-j, v. d. Boogaerde (D W. R.), M. Mauritz, F. de GetsF H Slpkema (allen H. P. C.). 100 meter borstcrawl. dames: P. Daatselaar (Z. C. Fijen lem), M. Zieren, H. Zieren (D. W. R.), I. Smit en ker (H. P. C.). 100 meter rugslag. heeren: A. v. d. Meer (Z. C. eAh lem), J. Ketelaar (H V. G. B.), D. v. Vlersen en Berge (D. W. R.) en P. Gottmer (V. Z. V.). 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk, dames: E. Leun!i| W. R.). M. Jansen (Z. C. Haarlem) en M. Kwak (V, Indien ook voor dit nummer het aantal op vijf zweitij wordt gebracht, waarover nog overlegd wordt dan Msnog ingeschreven worden de dames A. Budinj Z. V. en T. Kamp van Z. C. Haarlem 100 meter schoolslag, heeren: M. Spaanderman, A. Sj!j derman, J. Bals (allen Z. C. Haarlem), P. Swier (V. n A. C. de Bruyn (H. P. C.). 200 meter schoolslag, dames: C. Kraft (Z. C. Haaiij Brouwer (Z. C. Haarlem), C. Koster en H. M. (V. Z. V.) en A. v. Wijk (D. W. R,). 3x100 meter wisselslagestafette, heeren: F. P. C.), M. Spaanderman (Z. C. Haarlem) Slpkema (H. P. C.). x 100 meter schoolslagestafette, dames: C. V.). C Kraft. (Z. C. Haarlem), A. v. Wijk (D. ff. vierde plaats nader vast te stellen tijdens de wedslr;*raag Schoonsprlngen heeren: N. v. d. Voort (Z. C. Haa'% reken feö.Y tóorl .lunst ttuzil fij z< node ijeirisf |if oi ilinst' bend JiP «stel knder Gym nastm - WEDSTRÏJDEN K. T. K. lijn Voor de 26 Januari en 2 Februari te houden wedst^ an den Kennemer Turnkring bestaat flinke beluJ.pa ling. Er hebben zich 172 gymnasten voor aangenttijwsj wel 109 dames en 63 heeren. De deelneming in den len graad voor dames turnsters schreven In valt tegen, maar dasrafjehic over is de inschrijving voor den 2en graad met den 3en graad met 71 dames bemoedigend. Bij de heeren geeft de deelneming grootendeelil ander beeld: de le graad ls sterk bezet met 15 te' de 3e graad trok slechts 27 turners. Met 21 heer»! concurrentie ln den 2en graad groot De deelnemenden zijn afkomstig uit de volgende eeniglngen (het getal Inschrijvingen staat daarbij haakjes): O. S. S.. Zandvoort (18), Bato, Haarlco Concordia, Haarlem (31), Turnlust. Haarlem (21). 1 iper; mendaalsche Gymn. Ver. (9), T. V. Santpoort (3), 01)7 IJmulden (11), T. V. IJmuiden (5), Gratia Plato, II: den (9), S. S. H., Velsen (8). Turnlust, Beverwijk ff het jen*: IN/ThLHTHENj Ti [geeft "'■pent |Ve JOSEF PEMBAUR. Piano-avond. leeft Men verdeelt de reproduceerende musici ifoidc objectieve en subjectieve. De eersten tracrpi alle door de componisten in het notenbeeld! geven aanwijzing, hetzij rythmische, metrif dynamische, zoo getrouw en correct mogil klanken te realiseeren; de anderen hoofdzakelijk hun persoonlijke visie op ee:|ls r ander kunstwerk weer en werken dus min meer impressionistisch. Een scherpe ondersq ding tusschen beide groepen is natuurlijk nif'l maken: ook bij den naar objectiviteit streraB61'; kunstenaar zijn persoonlijke factoren niet® schakelen, wanneer hij althans zich zelf nietl een machine degradeeren wil; ook de meest ft, jectieve wordt ten slotte door de noten bir-f zekere grenzen gehouden. Van alle pianisten, die ik ooit hoorde ls Pembaur zeker wel de meest subjectieve. lafer spel vallen alle normen van dynamiek, me'Jj0est en rythme weg. Als hij aan den vleugel zit als Woensdagavond in den Stadsschoui schijnt hij te improviseeren. Alles wat hij tolkt wordt doordrenkt met wat hij „die des Klavierspiels" genoemd heeft. Ik ken baur niet persoonlijk, maar die hem wèl hebben me vaak verzekerd dat hij vc naief is. Ik heb geen reden om dat te betwi|'| en neem dus gaarne aan dat hij in zijn sp' geheel en al eerlijk geeft zooals hij is. Dit niet weg, dat zijn subjectief, improviseerend veel beter bij het eene dan bij het andere' past. Zoo vond ik ditmaal zijn weergave ".iszt's 13de Rhapsodie verreweg de best geslaijj n in elk opzicht aanvaardbare vertolking den heelen avond Dat rhapsodische past bij natuur. Bovendien bood hij in dat stuk staij van een nog steeds brillante techniek. De Sonate in A gr. t. van Mozart begon hij1 voudig, maar de willekeurigheden' in som variaties, de rubato's in het Menuetto en inj_ Turkschen Marsch waren niet steeds te biliifli al stonden daar tegenover vele momenten t bijzonder mooien klavierklank. De Wandf*® Fantasie van Schubert en de g min. Balladtp 23 van Chopin gaven soortgelijke gemeng&looi drukkensoms heel mooi, dan weer tot «f prikkelend. In elk geval laat het spel van dezen hoorder niet koel en onverschillig. Hoe ook tegenover staat, men moet erkennen een persoonlijkheid is. Van Liszt speelde Pembaur verder no? Légende „St. Francois d' Assisi. la Prédicatior' Oiseaux" en, als toegift, de Etude de Waldesrauschen'' K. DE 'De Jfan I** rk( roo' Bzi Pi loog la De Dt jf*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8