Haarlem's Dagblad Peulvruchtenbon afgekondigd Japansch-Russisch niet-aanvalspact? )oe wel. Klokken. R' R Eigenaardigheden Laat distributiebescheiden thuis De „Beemsterdijk" vergaan Artikelen enz. !8e JAARGANG No. 17671 Sjjjigjve Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. [fligaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot® 0 houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ce-,5i 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. jelefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redacti® |d600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM MÏÖNDAG 27 JANUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 335, loss® nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. In ons vorige nummer schreef een van onze redac- euren over het in ons land wegens de schaarschte brandstoffen herleefde houtsprokkelen, dat in laatsten zomer vooral in de bosschen op de lldi ifluwe zulk een omvang had bereikt. Ook in onze jeving werd gesprokkeld, al kon het niet in zulk en mate gebeuren. Maar het was toch zoo, dat in en Hout en in Groenendaal door den dienst der lantsoenen geen dood hout meer opgeruimd hoefde worden. Dat was al geschied. Het slot van dit stukje wil ik ook even in herin- ering brengen. Het betrof dit kleine voorval in winterdagen: „Het deed schriel aan toen ik, rwijl het nog flink vroor en een sneeuwlaag den rond bedekte, tegen het vallen van den avond een te rouw met twee jonge kinderen uit Groenendaal ig komen, gezamenlijk duwend tegen een wanke- kinderwagen met een vrachtje sprokkelhout. >n zagen er verkleumd uit, wat geen wonder was iu zij, schamel gekleed, in de sneeuw hadden moe- wroeten om hier en daar een dor takje te inden". Het vriest nu weer hard. Ik weet niet wie die yjouw en baar twee kinderen zijn, waar zij wonen j, en hoe zij het nu hebben. Ik weet wel dat er veel nenschen zijn die in zulke omstandigheden ver loeren: medemenschen, landgenooten. Dat kan ons och zeker niet onverschillig laten. [Er is meer. Zooveel meer, dat er natuurlijk ge- 3:feakkelijk een heele krant vol te schrijven zou zijn iet bijzonderheden omtrent de levensomstandighe- èn van al diegenen, die behoefte aan den steun hun mede-Nederlanders hebben. Dat zal ik nu iet doen, maar ik ben wel van plan u omtrent het i! van die menschen in de eerstvolgende dagen «er in de krant te vertellen. Want het is noodig ie doen. En vandaag, hier, wil ik uw aandacht vragen voor een paar feiten die een algemeenen idruk geven. Weet u, weten al diegenen die in hun kj gen gezin hebben zitten rekenen met het aantal linten van de textielkaart, om die op de nuttigste prettigste wijze te kunnen gebruiken, dat er veel an uw medemenschen in uw onmiddellijke omge- n- tag zijn die geen enkel punt van hun textielkaart ïbben kunnen opmaken, omdat zij geen geld had- en om er iets op te koopen? Dat is nog wat anders, ietwaar, dan klachten over het beperkt aantal pun- Maar het is een feit, dat ons van de zijde van RV. V. is medegedeeld. Denkt u er eens over na. !n nu mijn volgende punt. Bij het Haarlemsche y^fcomité voor de Winterhulp zijn veel meer aanvra- om steun binnengekomen dan ingewilligd kun nen worden. Waarom? Omdat er geen geld genoeg om aan alle te voldoen. Dg Provinciale Directeur voor Noordholland heeft geschreven: „De grootste moeilijkheid, waarvoor pteéinstelling geplaatst wordt, ligt in de afwijzen- ie houding, welke een groot deel van het Neder- kj landsche publiek geheel ten onrechte .tegenover haar jU inneemt. Harerzijds zal W.H.N. geen middel onbe proefd laten om de sympathie en den steun van het Nederlandsche volk te verwerven. Dat zij dezen steun en sympathie tenvolle verdient is reeds zeer velen duidelijk, doch schijnt nog lang niet tot allen te zijn doorgedrongen". jra Indezen brief doet hij een nieuw beroep op den steun van de pers en ik geef daaraan gevolg. Hij dringt aan op de noodzaak dat de eerstvolgende imza- meling, die op 31 Januari en 1 Februari a.s. zal jq, widen gehouden, een beter resultaat te zien geeft dan het laatst bereikte en geeft de volgende toe- G-. ichting omtrent de komende lijsten-collecte: „Voor een punt moge ik uw bijzondere aandacht stagen. Het feit, dat thans een lijsten-collecte zal lorden gehouden, heeft velen tot de gedachte ge bracht, dat W.H.N. thans eenige dwang zal willen «passen bij de inzameling. Dit is echter geenszins bt: hei geval. De leiding van W.H.N. heeft besloten, y^hij wijze van afwisseling lijs ten-collectes te hou- ieL fen. eenerzijds omdat daarvan een hoogere op- )li hengst verwacht wordt dan van vele straatcollectes achter elkaar, andererzij ds om het benoodigide sta- Sstische materiaal te verkrijgen voor de verdere iré f?anisatie van onze instelling. Het beginsel van lijwilligheid met betrekking tot de bijdragen renscht de Stichting tot eiken prijs te handhaven". 'Natuurlijk hebt u het rapport van de beëedigde iccountants betreffende de boeken van W. H. N. gelezen, waaruit blijkt dat deze in goede orde zijn bevonden en dat alle ontvangen gelden aan Ne- lerlanders zijn uitgekeerd. En ik neem aan dat men langzamerhand algemeen is gaan inzien dat de ffa Wensch, dat de ontvangen gelden alleen zouden worden uitgekeerd in de plaats waar zij gecollec- rceid waren, geen grond had. Want er zijn zeer arme districten in ons land die op deze wijze eb: reur'g veronachtzaamd zouden worden. Veel en ïe«l armer dan zulke gemeenten als Bloemendaal en Heemstede, die zoo ongeveer het hoogste wel- slundspeil in ons land bereiken, veel armer ook fiog dan Haarlem, dat toch er vele noodlijdenden e" en dat mij aanleiding gaf tot het vermelden ,nv;Van de feiten die ik in den aanvang van dit artikel k* genoemd. Haar mag men ook wel eens over nadenken: wij in deze omgeving van ons nog niet eens den bootsten nood. Lang niet. Maar toch zijn er hier Ds,' menschen die geen punt van hun textielkaart ben kunnen gebruiken, toch zijn er veel meer 3, aanvragen om steun bij het Haarlemsche Comité llnnengekomen dan ingewilligd kunnen worden. Has 8* bewijzen die aanvragen? Dat die menschen, in rn "wd verkeerend, hun hoop op Winterhulp ge- fiïgi hebben. Het schijnt dat sommigen alle argumenten be- Btfoorden met: „Ik doe het toch niet". Dat is dus r* negativisme. Ik begrijp die houding niet. Men 11831 mijn overtuiging hulp aan lijdende land- Saooten nooit en te nimmer met zulk een houding 1 «wi-zen. Dezelfde menschen voldoen overigens wel aan *!erlei gedwongen betalingen en aan allerlei voor- "23 rlnflen in dezen tijd, die hun eigen belang raken, asrom ontwijken zij nu een vrijwillige betaling, gave, die het belang van lijdende landgenooten 3 Achten zij dit een principiëele daad? Ik kan ksb (In Zwitserland is een klok ge maakt, die 114 jaar achtereen kan loopen cn koralen speelt op Kerst mis en Nieuwjaarsdag ondanks de wisseling door schrikkeljaren en zelfs op Paschen, Pinksteren enz., die nog veel sterker aan verande ringen onderhevig zijn.) Een man, die zulk een instrument, Al is 't zijn vak, weet uit te denken, Is toch wel een speciaal talent, Dat wij wel eerbied mogen schenken. Hoe brengt de man het voor elkaar Meer dan een eeuw lang zonder stoppen, En hoe speelt hij het dan nog klaar Dat heel dat speelbedrijf zal kloppen, 't Is jammer, dat hij zelf per slot Het welslagen niet bij zal wonen, Maar weinigen zien als hun lot Succes hun moeizaam pogen kronen. 'k Vond reden, nadat ik dit las, Mijn eigen klok eens aan te kijken, Al kan 'k haar in het klokkenras Met zoo'n product niet vergelijken. Maar zij loopt ook al twintig jaar Of daaromtrent, trouw alle dagen En nachten, en heeft bij elkaar Wat afgetikt en afgeslagen. Zoo eens per paar jaar hapert zij Dan raak ik, met haar, opgewonden, De klokkenmaker moet erbij, Die 't euvel spoedig heeft gevonden. Dan loopt zij weder rustig door En slaat met heldren klank haar slagen, Heb ik daar nu veel eerbied voor? Dat ben ik nou mezelf gaan vragen. Je bent met het idee vertrouwd. Een klok, zoo'n ding dat je kunt koopen. Waarop je, als je recht, vertrouwt, Dat zij altijd precies zal loopen. Doet ze dat niet, dan word je kwaad. Een klok is toch niet zoo bijzonder.... Maar je ziet als je denken gaat Haar toch weer als een klein soort wonder Een wonder, nu al eeuwen lang Vervaardigd in millioenentallen Maar altijd rustig ^rouw in gang Hoe vele slagen op haar vallen. De menschen van de klok zijn wij Bereid om dankbaar te waardeeren, Maar zïjt gij niet bereid met mij De klokken van den mensch te Sferen? P. GASUS. er geen principe in zien. Het is erg makkelijk om neen te zeggen, maar is men daarmee tegenover zichzelf en tegenover hen die in nood verkeeren innerlijk verantwoord? Dat is eigenlijk de vraag waarop het aankomt. Ik zou mij innerlijk niet ver antwoord achten als ik niet aan Winterhulp gaf. En daarom heb ik het bij herhaling gedaan en zal ik het opnieuw doen. De dood van graaf Csaky. Teleki minister van buitenlandsche zaken ad interum. BOEDAPEST, 27 Januari. (Stefani). Graaf Csaky is aan een uierontsteking overleden. Zijn dood heeft in politieke en diplomatieke kringen, waar hij een geziene figuur was, diepen indruk ge maakt. In de hoofdstraten waaien de vlaggen half stok. De begrafenis zal op staatskosten geschieden. Minister-president Teleki, die het beheer van Buitenlandsche Zaken heeft waargenomen gedu rende de ziekte van Csaky. zal waarschijnlijk mi nister van Buitenlandsche Zaken ad interim blij ven. in Haarlem en omgeving In het nummer van heden beginnen wij een serie korte geïllustreerde artikelen over Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. De bedoeling is daarin iets te vertellen over bijzonderheden die hier gevonden wor den waarvan de omstandigheden weinig be kend zijn. Voor heden iets over den kanonskogel in de Sint-Bavo te Haarlem. De stukjes worden geplaatst op Maan dag, Woensdag en Donderdag. Neem, voorzoover mogelijk alleen losse bonnen mee Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen in het algemeen verloren ge raakte distributiebescheiden niet meer ver vangen kunnen worden door nieuwe exem plaren. Het publiek zal dus in verband hier mede de grootst mogelijke zorgvuldigheid met de verschillende distributiekaarten en bon nen dienen te betrachten. Aangezien van alle distributiekaarten, met uitzondering van de textielkaarten, losse bon nen gebruikt mogen worden, wordt in het belang van het publiek aanbevolen bij het doen vap inkoopen slechts die losse bonnen mede te nemen, welke daarbij benoodigd zijn. De mogelijkheid van verliezen van geheele kaarten zal daarmee uitgesloten zijn. Bruine boonen, witte boonen en capucijners verkrijgbaar De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „102" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van Vz kg peulvruchten. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Nederlandsche Inkoopcentrale voor akkerbouwproducten behalve erwten, dit maal ook bruine boonen. witte boonen en capu cijners ter beschikking van den handel heeft kunnen stellen. De detaillisten hebben derhalve met de reeds aan hen uitgereikte toewijzingen behalve erwten ook boonen en capucijners van de grossiers kunnen betrekken, of zullen dit, voor zoover zij de toewijzingen nog in hun bezit heb ben alsnog kunnen doen. Het publiek zal dus met den thans aangewezen bon 102 behalve erwten ook boonen en capucijners, voor zoover voorradig, kunnen koopen. Nog is de sneeuw niet overal van de straten en het ijs nog lang niet uit vaarten en grachten ver dwenen, of de wind is alweer in den verkeerden hoek geschoten. Zaterdag begon het. Zondag zette het door en vandaag mogen we constateeren, dat we aan het zooveelste wintertje toe zijn. Onrustbarend is de daling van het kwik tot dus ver nog niet. Erger is de snijdende wind, die uit het Noord-Oosten waait en een felle koude bracht. Die veroorzaakte gisteren een temperatuur, die menigeen er toe bracht, een bakje extra op het haardvuur te gooien en den Zondag binnenshuis te vieren. Arme voetballers! Heel wat velden waren afgekeurd, maar hier en daar rolde de bal toch over het harde terrein en achter den bal renden de spelers met handschoenen aan. Keeper Wille bij E.D.O. had er de oorkleppen bij aangedaan, maar zal het uur van vieren gezegend hebben. Een paar honderd doorgewinterde liefhebbers waren waarachtig de warme huiskamer ontvlucht, maar bezuurden deze driestheid met koude teenen en roode neuzen en zegenden den buffethouder die in de rust voor een ongelimiteerd aantal koppen dampende chocolademelk had gezorgd. De schaatsen bleven gisteren nog in 't vet, maar morgen gaan de banen weer open en zal er weer gereden kunnen worden, alsde lucht loopt leelijk vol, terwijl we dit schrijven en 't zijn de somberste weerprofeten niet, die sneeuw voorspel len als er maar geen sneeuw komt, die weer alle schaatsen-ïllusies verstoort. Ja.... plezierig is dat alles niet, maar.... de dagen lengen! De dijk van de Boiksbeek, een cijtak van de Berkel. heeft hel bij Geesteren tegen de ijsmassa's cn het opsf uwenci\water niet kunnen houden en is over een lengte van acht meter bezweken, waardoor het achterliggende land over een groote uitgestrektheid overstroomde. (Foto Pax Holland?). Hierbij een afbeelding van de kleine arbeidershuisjes in het Hofje van Stoel aan de Dompvloedslaan, het bekende landweggetje aan den Bloemendaalsche- weg te Bloemendaal. die ruim vijftig jaar oud zijn en die door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in een behoorlijk bewoonbaren staat zijn te brengen. In het belang der volkshuisvesting heeft de gemeente de huisjes aangekocht, met de bedoeling ze eerlang te doen sloopen en er nieuwe arbeiderswoningen voor in de plaats te laten bouwen. (Foto Stevens) TOKIO, 27 Januari. De Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Matsoeoka zou voor de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard ihebben dat de betrekkingen met de Sovjet Unie thans zoover verbeterd zijn dat onderhande lingen over een verdrag, welke de Japansch- Russische kwesties zal regelen, tegemoet ge zien kunnen worden. In welingelichte kringen is men van mee ning dat tusschen Japan en de Sovjet Unie een niet-aanvalspact gesloten zal worden. (United Press). Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Duitsche vliegers boven Oosf- en Zuidoost Engeland. BERLIJN, 26 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „De luchtmacht heeft de gewapende verkenning stelselmatig voortgezet. Hierbij heeft een lange- afstandsbommenwerper 500 k.m. ten westen van Ierland een koopvaardijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Aan de Britsche Oostkust zijn twee koopvaardijschepen alsmede voor de oorlogvoering belangrijke installaties van een haven met bommen bestookt In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen aanvallen ondernomen op vliegvelden in Zuidwest Engeland. Een patrouillevaartuig heeft den aanval van vijandelijke torpedovliegtuigen met succes afgeslagen. De vijand heeft noch overdag noch in den nacht boven Duitsch rijksgebied of het bezette gebied ge vlogen". In aanvulling op het weermachtsbericht van Zon dag verneemt het D. N. B. dat ook op 25 Januari het aanhoudende slechte weer de activiteit van de Duitsche luchtmacht niet kon belemmeren. De ge wapende verkenning boven Engeland werd stelsel matig voortgezet. Evenals op de voorafgaande dagen strekte zij zich uit over groote oppervlakten van het vijandelijke gebied en werden successen behaald.. AHe Duitsche vliegtuigen keerden onbeschadigd op hun bases terug. In tegenstelling tot de levendige bedrijvigheid der Duitsche luchtmacht volhardden de Engelsche lucht strijdkrachten op 25 Januari, en in den daarop vol genden nacht in de werkloosheid die reeds verschei dene dagen is geconstateerd. Bij dag noch in den nacht verschenen Engelsche vliegtuigen boven Duitschland of het bezette gebied. In de Middellandsche Zee ondernamen Duitsche toestellen verkenningsvluchten boven de Engelsche zèevesting Malta. Zij verkregen goede inlichtingen vooral over de oorlogshaven La Valetta en het vlie gernest Luca. BRITSCHE MEDEDEEIJNG De Engelsche Berichtendienst meldt, blijkens een D. N. B.-telegram, dat enkele Duitsche vliegtuigen Zaterdag over de Engelsche Oostkust zijn gevlogen. In Oost-Anglia werden bommen geworpen die ma- terieele schade aanrichtten en personen troffen. NEW-YORK, 27 Januari. (D.N.B.) Het voor Engeland varende Nederlandsche s.s. „Beemsterdijk", groot 6869 brt. heeft S.O.S.- signalen uitgezonden .Het schip deelde mede. dat het na een „ontploffing" in zinkenden toe stand verkeerde en dat de bemanning het schip verliet. Als positie werd opgegeven 12 zeemijl van de Britsche kust. (De Beemsterdijk was in 1922 gebouwd door de Mij. Fijenoord te Rotterdam en behoorde toe aan de HollandAmerika Lijn). De evacuatie in Engeland. NEW-YORK. 27 Januari (D.N.B.) Vol gens een Engelsch overzicht zijn tot dusver, naar uit Londen wordt gepield, in totaal IVi millïoen personen uit de steden naar het platte land geëvacueerd. Slecht 485.000 werden bin nen het kader van de door de overheid georga niseerde maatregelen verhuisd. De evacuatie der overigen geschiedde particulier. Radio-controle uitsluitend door P. T. T-ambtenaren Van bevoegde zijde vestigt men er onze aandacht op, dat de controle, welke in ver band met de betaling der luisterbijdrage op de bezitters van radio-ontvangtoestellen zal worden uitgeoefend, uitsluitend zal geschie den door P. T. T.-ambtenaren. Deze ambte naren zijn in het bezit van een P. T. T.-legi- timatiebewijs, dat op verlangen moet wor den getoond. Men vrage dus bij controlebe zoek naar legitimatie. De „Vank", vakgroep Drukkunst, Bindkunst en Leerbewerking, heeft in de Raadszaal te Haar lem een tentoonstelling geopend, die de zorg illustreert, welke de mensch door de eeuwen heen aan het uiterlijk van het boek heeft be steed. Op de foto toont de lieer M. H. Groenen daal den gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra (links) een kloosterhandschrift uit de 14de eeuw en ter vergelijking een modern boek. (Foto Stevens). HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Doe wel. ,P. Gasus: Klokken. pag. 1 pag. 1 Beteekenis cn werking van de nieu we omzetbelasting. pag. 2 Uit de Pers. pag. 2 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 Flitsen: Baby slaapt. pag. 3 J. B. Schuil: „Prinses Dulcinea" pag. 6 Held tegen wil en dank pag. 6 Postaal Genoegen. pag. 6 K. de Jong: Concertcyclus Oost en West Indië in de Westersche mu ziek. pag. 6 H. O. V. Volksconcert pag. 6 G. J. Kalt: Bond van Gemengde en pag. 6 Mannenkwartetten. B. K.: Ik zag. pag. Laatste Berichten op pagina 8

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1